DE LEIDSCHE STADHUISBOUW. BINNENLAND GEMENGDE BERICHTEN DINSDAG 7 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GOEDE ARCHITECTUUR. (Van een deskundigen medewerker ont vangen wij onderstaand artikel. Nu de belangstelling voor den stadhuisbouw, die om verschillende redenen ver klaarbaar sluimerend was, weer on der de burgerij opleeft, geven wij aan allen, die een meening hebben te uiten, gaarne daartoe gelegenheid in ons blad in artikelen of ingez. stukken). De 22 onderteekenaars, die een adres aan den Leidschen Raad zonden om het plan-Dudok tegen de 183 ondertee kenaars van een ander adres te ver dedigen meenen, dat de zaak van het Leidscihe raadhuis eiinpel is. Misschien is zij dat ook wel, zij het in een anderen zin dan de 22 meenen. „Velen willen behoud van den ouden gevel: het plan-Dudok verschaft hun dit. Velen willen een praktisch dienstgebouw, dat aan alle moderne eischen van den dienst voldoet: het plan-Dudok verschaft ook dit". Overigen? is de redeneering ongeveer als volgt: Vroeger was een raadhuis een gebouw voor representatie, nu is het een zakelijk kantoorgebouw. Dudok bestemt voor het eerste doel het gedeelte achter den ouden gevel, voor het tweede de rest in zijn modernen stijl. Dit i? eerlijk, dit is praktisch. Welnu, wat wilt gij meer? Tegen deze redeneering is niet veel in te brengen. Men kan erbij voegen: de ontwerper deed precies wat hem was ge vraagd. Dudok's werk en opvatting ken nende mocht men niets anders verwach ten dan wat hij deed. Opnieuw: wat wilt ge meer? Dudok is een begaafd bouw meester ge zijt toch niet zoo onnoozel, zijn werk geen goede architectuur te noe men! Voilk! Goede architectuur is- nu eenmaal goed; wat wilt gij meer? Er zullen er zijn geweest, die bij het verleenen van dezen opdracht hun hart al vasthielden. Er zullen er zijn geweest, die meenden, dat de gekozen ontwerper voor deze bijzondere opdracht een an deren weg behoorde in te gaan dan in zijn vroegere werken. Al naar gelang de maat van hun optimisme koesterden zij de hoop. dat dit zou plaats hebben. In elk geval pas-te het hun niet te spreken vóór de architect zijn antwoord had ge geven. Zou het fair zijn geweest al bij voorbaat wantrouwen uit te spreken? Paste het hun niet te zwijgen in afwach ting van het ontwerp waarin de gekozene zijn opvatting van het vraagstuk had be lichaamd Zeker paste hun dit, maar na het ver schenen resultaat geldt het vroegere voorbehoud niet meer. Is het niet vol komen redelijk dat zij nu aan de hand van het bestaande ont werp hun teleurgestelde hoop of be vestigde vrees- doen kennen en dat ont werp de maatstaf aanleggen van goede architectuur Het adres van de.22 wil tegenover het werk van Dudok een gedragslijn zien gevolgd, die herinnert aan den stelregel: „The king can do no wrong". Als de uit verkoren ontwerper op een bepaalde wijze de verhouding van moderne architectuur tot het werk van Lieven de Key heeft geïnterpreteerd, heeft men die interpre tatie te aanvaarden en is verdere dis cussie overbodig. Dit standpunt is ontroerend en komt waarschijnlijk voort uit een groot res pect voor de kunst in abstracte. Het is even ontroerend als de Engelsche grond slag van het parlementaire stelsel, maar men behoeft het niet te aanvaarden. De kunst kent toch geen staatshoofden of parlementen. Wanneer echter 183 vrome en vroede mannen meenen ten bate van de gemeenschap te moeten spreken dat zij spreken en dan doen de 22 ver standig aan te nemen, dat de eerste daarbij door even groote liefde voor de schoonheid en de kunst worden gedre ven als zij zelve. Dat de 22 ons trachten te suggereeren, dat de 183 niet tot oordeelen bevoegd zijn is een allesbehalve loffelijk en ach tenswaardig verschijnsel. Het ontwerp is uit en te na gepubli ceerd o.a. uitvoerig in het Bouwkundig Weekblad. Het komt u* dus niet op aan of adressanten de Lakenhal bezochten en daar de ongetwijfeld virtuose weergave van Dudok's ontwerp zagen. De onderteekenaars zijn zonder uitzon dering personen die de ontwikkeling van de Nederlandsche bouwkunst met aan dacht hebben gevolgd. Zij kennen het vroegere werk van den ontwerper. Men behoeft geen bijzondere verbeelding te bezitten om uit de teekeningen tot de werkelijkheid te besluiten. Noch de knap heid van de plattegronden, noch de on gerijmdheid van het aangeplakte dak schild aan de Breestraat kan hun zijn ontgaan. Zelfs uit de krantencliché's was het niet. twijfelachtig of de gewenschte aansluiting was- verkregen. Dudok zelf heeft gevoeld de bekroning van de toren te moeten wijzigen. Zoo deelen ons de 22 mede. Maar verandert dit iets aan den geest van het geheel? Was dit „accent" in zijn oorspronkelijken vorm, zij het in zijn genre al dan niet niet in overeenstemming met de overige vormgeving? En gaat niet tegen die vormgeving, dat genre heel het bezwaar van de 183? Mochten de adressanten niet oordeelen daar zij niet in Leiden wonen en mis schien niet precies weten, welke geveltjes in de omgeving en onder welke titel, be paaldelijk op de monumentenlijst voorko men? Het komt er toch niet op aan hoe veel gesneden deuren of bewerkte kroon lijsten in den omtrek zijn, of er ook slechte gevels staan en of de huis-jes van de Korenbeurs-brug van hout of steen zijn en vóór of na 1S00 werden gemaakt. „Het geheel van dit stadsbeeld is, on danks de vele verminkingen.. nog altijd fraai", erkennen ook de 22. De vraa.g is im mers maar of de arch 'eet is geslaagd in het treffen van de toon, die men van hem mocht verwachten, gezien de uit drukkelijke strekking van de opdracht. De vraag is o-f het ontwerp den juisten geest ademt, waarin de bouwmeester van heden belangrijke oude bouwwerken be nadert en daaro-ver kan men bereids een oordeel hebben al zou men de feitelijke omgeving (wat natuurlijk niet zoo is) in het geheel niet kennen. Zelfs een buiten lander, vertrouwd met oude en nieuwe bouwkunst, zou zich uit de geteekende gegevens een oordeel kunnen vormen. Maar wij dwalen a.f. Wij zouden niet 'willen verzuimen nog iets te zeggen over de ware houding, die wij den bouwmees ter van heden toedenken. De voorstan ders van het plan-Dudok maken zich na tuurlijk breed als fiere bele-vers van hun eigen tijd. Zij zijn de jongeren van den geest en zij die anders denken behooren tot- de „oudere generatie" lees hier gerust antiquair? of oude sokken. Zij, de voorstanders, roepen immers uit: „Men wil Leiden toch niet opschepen met ka- rakterloozen namaak, vroege of late re naissance, gelij-k sommige architecten, ook in stadhuisbouw tegenwoordig leve ren". De voorstanders mogen echter op dit punt gerust zijn. Bij de 183 men leze de rij van namen maar eens door zal men niet zoo gauw een bepleiter van „ka-rakterlooze namaak" kunnen vinden. Wat- betreft de stadhuisarchitecten, die zoo'n na-maak leveren, deze zijn in Ne derland sohaarsch, zoover wij weten en wij hebben er in verband met het Leid sche raadhuis, ook nog geen hooren noe men. Zonder twijfel zouden de 183 met evenveel animo protesteeren tegen na maak als tegen de andere wijze om met cultureele erfstukken lichtvaardig om te springen. Als de voorstanders deze finesse niet begrijpen is dat enkel een blijk van ge brek aan opmerkingsgave. Maar zij mo gen zich toch niet vergissen in het mo- nopoliseeren varr de geestelijke jeugd. Wij beleven het verschijnsel, dat- grijs aards van deze dagen de kunstzinnige uitspattingen van him jonge jaren met een tragische eenzaamheid boeten. Dat komt alleen omdat (le tijd niet stil ftaat. Niemand lapt. straffeloos de tra ditie aan zijn laars. Behoorde het in een bepaalde periode tot de „bon ton" sma delijk op de traditie neer te zien en met „nieuwe geluiden nieuwe lentes in te lui den", de jongste generaties hebben buik pijn van die lentes. De traditie doet niet weinig opgeld bij de allerjongste jongeren en wij waarschuwen de 22 voor hun ko mend isolement. Jawel, de ontwikkeling van de bouw kunst gaat door. Gelukkig. Daarom groeien wij tot betere waardeering van het oude en tot meer gevoeligheid. Ook be leven we de eeuw van het internationa lisme en dat leidt tot internationalisme in de bouwkunst, ook tot internationale grootere waardeering en respect voor de oude bouwkunst. Doch, het werk van een architect, die de traditie liefheeft ook al was hij niet van Nederlandschen huize zou in Leiden beter staan dan dat van een nationalen paladijn van „art nouveau" Maar wat een spijt zullen wij hebben van onze zelfoverschatting als wij Dudok's stijl-van-den-dag tot de groote interna tionale toekomststijl bombardeeren Hier ligt inderdaad het kenmerk van de nationale zaak, die het Leidsche raad huis is: is Dudok's werk goede architec tuur? Deze allergewichtigste sluitsteen van hun betoog smokkelen de 22 in een tusschenzin binnen: „en men moet wel volslagen onbevoegd zijn al? men Dudok's werk niet tot de goede architectuur re kent". Natuurlijk als dat waar was, klopte het betoog uitstekend Maar hier over gaat de strijd! De 183 stellen zakelijk deze vraag over Dudok's werk slechts met betrekking tot het Leidsche raadhuis. Maar de 22 betoogen, dat „goe de architectuur van ieder tijdvak zich naast die van andere tijdvakken ver draagt". En zoo rijst dan de vraag al gemeen. Men kan zich voorstellen, dat de 22 adressanten, die in het werk van Dudok do belichaming zagen van een univer- seele bouwkunst geschapen voor dezen tijd, met het adres van de 183 geen weg weten en daarom de bevoegdheid, de frischheid en zoo meer van deze 183 be twisten. Maar wil men nu eenmaal de zaak zoo stellen, dat hetzij Dudok's ont werp, hetzij de groep der 183, heilig en alwetend is, dan houd ik het toch liever met de 183. CONGRES DER S.D.A.P. Een resolutie tegen den lin kervleugel is aangenomen met een groote minderheid. Op het Paaschcongres der S-D.A.P., is in behandeling ge-komen een resolutie van het Partijbestuur, tegen den linkervleugel, lui den als volgt: Het Gongres, kennis genomen hebbende van het schrij ven der I.L.P., waarbij deze partij, mede namens den „linkervleugel der Hol'andaohe sociaal-democratische Arbeiderspartij", ad- haesie vraagt op een nieuwe beginselver klaring en een nieuw program van actie op nationaal en interna.tinaal gebied, overwegende, dat de eenheid der partij in gevaar gebracht wordt door de medewer king, we'ke de z.g. linkervleugel zonder voorkennis der partij of de partijleiding, heeft verleend aan deze poging tot wijzi ging der grondslagen onzer organisatie en actie, overwegende voorts, dat deze groep dus is opgetreden als een georganiseerde poli tieke groep in de S.D.A.P., verklaart dit optreden onvereenlghaar met het lidmaatschap der partij en eischb van de partijgenooten, die bedoelde mede werking verleend hebben, de openlijke ver klaring, dat zij zich uit de gevormde com binatie dezer politieke partijen zullen terug trekken. Constateert, dat thans duidelijk gebleken is, dat de groep van ..De Socialist" blijft optreden op een wijze, die in strijd is met de resolutie van Nijmegen 1929. draagt het partijbestuur op, nauwgezet voor de handhaving van dit besluit zorg te dragen en bij overtreding onmiddellijk de maatregelen te nemen, die in het belang van de eenheid en de strijdkracht der par tij noodig zijn. De voorzitter, de heer Oudegeest, hield een zeer uitvoerige inleiding, waarin hij aangeboont, dat de linkervleugel wel degel ijk als een partij in de partij is georganiseerd. OndeT voorwendsel van propaganda voor hun weekblad „De Socialist", houden de links-socialisten bijeenkomsten in clubs, week-ends, gewestelijk en landelijk op het Troelstra-oord, alsmede internationale con ferenties met geestverwanten uit Engeland, Noorwegen, Polen, enz. Een der leiders van den linkervleugel, de heer P. J. Schmidt, betoogde, dat zijner zijds geen poging is gedaan om iets te ver heimelijken. Het zijn niet de afwijkende meeningen, doch de afwijkende daden van partijleiders, die de scheuring in <fe socialistisohe bewe ging doen dreigen. Zij, die pantserkruisers bouwen en dat goedpraten, brengen de pro paganda voor het socialisme in gevaar. Uit de houding en de geschriften der partij'ci- ders blijkt een grenzenlooze minachting voor de resoluties van Rome en Den Haag; zij maken het internationale socialisme be spottelijk. Kamerleden, die- onorganisatorisch op treden, worden met rust- gela-ten. Hiemstra bij d'e Tarwewet, Henri Polak, toen hij zon der overleg met zijn fractie pleitte voor stopzetting der Zuiderzeedrooglegging. Dat heeten dan „neutrale" kwesties, omdat men geen conflicten wil. Alleen als het tegen den linkervleugel gaat, spreekt het wan trouwen, wil men maatregelen. Religieuze socialisten organ isee.ren zich zij hebben hoofdbestuur en afdeelingen, be talen contributie, houden internationale conferentie-s, waar critiek wordt geoefend op de gronds'agen van de socialistische be weging. Dat mag! Er is een nieuw tijdschrift: ..Oorlog of Vrede", opgericht door socialisten met Vrijzinnig-Democraten en R.K. Volkspart ij- ers. Dat is een concentratie naar rechts. Ook dat is toegelaten. Spreker protesteert met klem tegen het verschil in behandeling, in beoordeeling van wat partijgenooten mogen do°n en wat zij moeten nalaten. De links-socialisten werken in de partij voor de partij. Het Partijbestuur heeft, zei- de spr., een overrompelingstaotiek toege past. zoodat het congrs niet is voorbereid op deze gedachtenwisseling, en hij doet dan ook een beroep op de vergadering om geen beslissing te nemen over de ingediende re solutie. Men wil langs een omweg de vrije mee- ningsuiting aantasten en dit alléén ten op zichte van den linkervleugel. Zóó zal de aanneming der resolutiè door de soc.-clem. in het land worden opgevat en uitgelegd. (Op deze rede volgde langdurig applaus). De resolutie van het Partijbestuur tegen den linkervleugel is tenslotte na hevig debat aangenomen met 838 tegen 493 stemmen. Blanco werden uitgebracht 204 j stemmen. HET CONTRACT IN DE BOUW VAKKEN. De voorstellen voor de landelijke collec- j tieve arbeidsovereenkomst zijn, maar de „Volkiskr." verneemt, aanvaa.rd door de drie arbeiders- en twee patroonsbonden in het bouwbedrijf. De arbeidersbonden wenschen op den grondslag van het compromis de I overeenkomst voor twee jaar af te sluiten, j doch zij stellen het op prijs, dat, vóór tot I teekening wordt overgegaan, in Groningen j nog een vergadering wordt gehouden niet I het bestuur van den Provincialen Gronin- j ger Aamnemersbond en vertegenwoordigers van de werkgevers en wernemers-besturen om het opnemen van sommige plaatsen in de klassenlijst te bespreken en te trachten daarover tot overeenstemming te komen. Het jaarlijksch bezoek der Koningin, aan Amsterdam. Het ligt in het voornemen der Koningin het jaarlijksche< bezoek aan Amsterdam ditmaal niet in het voorjaar, doch in de maand September te brengen. HERDENKING PRINS WILLEM VAN ORANJE. Plannen tot grootsche viering. Betreffende de plannen tot viering van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins WiLem van Oranje kan nader worden me degedeeld, dat deze viering tweeërlei oog merk nastreeft. Het eerst oogmerk zou op verschillen- een blijvend karakter te geven aan de hul diging van 's Prinsen nagedachtenis. In de tweede plaats is het de bedoeling om fees- te.ijkheden te organiseeren in de Hoofd stad, die op 24 April of daaromtrent aan de huldiging luister kunnen bijzetten. Het eerste oogmerk zou ou verschillen de wijzen kunnen worden nagèstreefd, on der meer door de publicatie van een vier honderdtal brieven van den Prins, welke brieven ter beschikking zijn van den Di recteur van het Bureau voor 's Rijks ge schiedkundige publioatiën. Verder door et pub'iceeren van een levensbeschrijving van den Prins, gezien in het kader van zijn tijd en tegenover de vraagstukken die destijds aan de orde waren. Eveneens kan dit ge schieden door het verzamelen in een ge denkboek van de geschriften, door beken de historici samengesteld, die den Prins als Vader des Vaderlands karakteriseeren. Ook zou de verspreiding op alle scholen van een populair boekje in bovenbedoelden zin aan het doel kunnen beantwoorden. Tenslotte zou de aanbieding van een na tionaal huldeblijk eveneens aan de bedoe lingen beantwoorden. Hiervoor zou in aan merking kunnen komen het resta-ureeren van het transept en het aanbrengen van gedenkramen in de Nieuwe Kerk te Delft, de laatste rustplaats van den Prims. Er zijn nog andere denbeleden te volvoeren, o.a. het oprichten van een standbeeld te Am sterdam. Vermoedelijk zal de gedachtenisviering plaats hebben in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, terwijl in het Stedelijk Museum aldaar een geschiedkundige tentoonstering wordt georganiseerd van al hetgeen op 's Prinsen leven betrekking heeft. Zelgs is het niet uitgesloten, dat in het Stadion een openluchtvertooning zal plaats hebben van een of andere gewichtige ge beurtenis, waarbij de Prins e«en rol heeft gespeeld, en dat historische optochten door de stad trekken om de belangstelling van de bevolking gaande te maken. „Tijd". ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Van de fiets gevallen, over reden en gedood. Gistermiddag te 12 uur reden twee wiel rijders in de Wipstreek te Zwolle, toen de sturen der fietsen in elkaar grepen. Beide meisjes vielen naar den linkerkant op den straatweg, juist op het moment, dat van de tegenovergestelde zijde een autobus na derde. Een der beide meisjes, het 16-jarig dochtertje van den heer v. d. V. te Zwolle, kwam voor een der wielen van de auto te recht en werd verpletterd. Zij was op slag dood. De politie stelde terstond een onder zoek in. Ernstig auto-ongeluk te Naar- den. Eén doode. Zaterdagmorgen om kwart over elf na derden op de brug over de Karnemelksloot over den Rijksweg bij Naarden twee auto's elkaar uit tegenovergestelde richting. De chauffeur van de auto, die uit de richting Laren kwam, zag, dat de andere auto, die door een dame werd bestuurd, slipte en op hem toeschoot. Hij wierp het stuur naar rechts om, doch de beide auto's troffen el kaar in den flank. De ruiten werden ver brijzeld, de wanden ingedrukt. Een juist passeerende automobilist uit de richting xVmsterdam en zijn chauffeur vervoerden twee licht gewonden naar den geneeskundigen dienst te Bussum, terwijl de auto van de Majellastichting werd ont- den om een zwaar gewonde te vervoeren, die in de auto uif de richting Laren had gezeten. Deze, de circa vijftigjarige heer Janua uit Amsterdam, is tijdens het vervoer ovci- leden. Hij had een schedelfractuur gekre gen. De dame die gestuurd had en de chauf feur van de auto van de Larensclie famiiie Vinke kregen slechts eenige schramen. De eerstgenoemde is naar het politiebureau van Naarden gebracht, daar zij een zenuw toeval had gekregen. Het slachtoffer van dit droevig ongeval is de heer A. H. W. Janus, de eigenaar van het manufacturenmagazijn „De Zon" in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam. In de hoofdstad was de overledene, vooral in R.-K. kringen een zeer geziene figuur. Hij bereikte den ouderdom van negen en veer tig jaren. Ernstige aanrijding te Nieu- wersluis. Een ernstig ge wonde. Gistermiddag heeft op den straatweg te Nieuwersluis een ernstig ongeluk plaats gehad. Enkele fietsers, komende uit de richting Amsterdam, werden tegemoet gereden door een auto, komende uit de richting Utrecht, bestuurd door den heer M. Mej. S., behoorende tot het groepje fietsers, ge raakte op een gegeven oogenblik haar stuur kwijt, en reed tegen den auto op. Na dat de heer M. den Geneeskundigen dienst gerequireerd had, werd zij naar de Klinie ken te Utrecht vervoerd. Haar toestand is ernstig. Ernstig auto-ongeluk bij Heel- sum. Twee ernstig gewonden. Gisteravond te ongeveer 8 uur had een ernstig auto-ongeluk plaats bij de Veentjes- brug te He^lsum. Een auto, bestuurd door J. C. v. P. uit Leersum, is tegen een boom gereden en totaal vernield. De bestuurder en een mede-inzittende, de heer H. v. D. uit Veenendaal, werden ernstig gewond en bekwamen beiden een zware hersenschudding. Per Roode Kruis- auto werden zij naar het Diaconessenhuis te xVrnhem overgebracht, waar zij ter ver- verpleging opgenomen. Ernstige botsing Twee ernstig gewonden. Zondagmorgen te ongeveer half twaalf heeft in de SarpLatistraat te x\msterdam tusschen de Roeterstraat en de Pancras- straat een ernstige botsing plaats gehad tusschen een luxe auto en een motorspuit der brandweer van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht. De motorspuit kwam terug van een schoorsteenbrand. Hoe de botsing is veroorzaakt staat nog niet vast. Beide wagens reden met een hevigen smak op elkaar. Van de inzittenden van de luxe auto werd een jongen en een dame gewond. De jongen liep een hersenschudding op. De vrouw bekwam een ribbenfractuur. Van de brandwachts, die zich op de motorspuit bevonden, werd niemand gewond. De jon gen is voorloopig naar het Kinderzieken huis in de Sarphatistraat gebracht, van waar hij later naar huis kon worden ver voerd. De dame is dadelijk naar haar wo ning vervoerd. De beide auto's werden vrij ernstig gehavend. Ernstige aanrijding te Hengelo. Twee ernstig gewonden. Zaterdagavond ongeveer acht uur reed de heer Tukker uit Vriezenveen per auto op den weg HengeloBorne een daar wandelende dame aan. Door de aanrij ding verloor de automobilst het stuur en de wagen sloeg over den kop en kwam tegen een boom terecht. Zoowel de heer Tukker als de dame werden levensgevaar lijk gewond, met een hersenschudding wer den zij naar het R.-K. Ziekenhuis te Hen gelo overgebracht. Een tweede inzittende van de auto werd licht verwond. Auto met drie personen te water. Door kordaat optre den gered. Zaterdagmiddag is te Utrecht een auto die met drie inzittenden uit de richting Kromme Rijn kwam door to ver uitwijken in het water van den Leidschen Rijn gere den. De wagen werd bestuurd door een sui kerfabrikant uit Utrecht, die twee be dienden, een 14-jarigen en een 16-jarigen jongen bij zich had. Vooral door de kranige hulp van den heer van Kleef, lid van de Reddingsbri gade ter. plaatse, die gekleed te walei sprong, konden de drie drenkelingen uit hun hachelijke positie bevrijd worden en behouden op het droge worden gebracht. Hun toestand wag zelfs van dien i-ard, dat zij per auto naar hun woning bonden wor den gebracht. Later is ook de wagen naar boven ge haald. Tot zeven uur was het verkeer tus schen de Dambrug en de Croeselaan ge stremd. Autobus omgeslagen. Zaterdagavond had te Wageningen op het kruispunt Grindweg-Harnjesweg een aanrijding plaats tusschen den autobus van R. v. d. W. uit Bennekom, gaande naar Wageningen, en een vrachtauto van de firma De G. uit Arnhem, die de Harnjes- weg afkwam. De autobus viel om. Van de drie passagiers, twee dames en een heer, kreeg een der dames, mej. G. A. L. Leye- weert uit Rotterdam, een wonde aan haar been. Zij werd per brancard naar Zieken zorg gebracht en daar verbonden. De ove rigen bleven zoo goed als ongedeerd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Motor geslipt. De berijder gewond. De technische student L. op weg van Delft naar Utrecht, is Zaterdag ie Nieu wersluis geslipt met zijn motorfiecs en in zorgwekkenden toestand naar de Irijkskli- nieke te Utrecht vervoerd. Dr. Posthuma te Loenen aan de Vecht verleende de eer ste hulp en constateerde dat de jongeman vermoedelijk een schedelfractuux' had "pge loopen. Motorrijder gevallen. Gistermorgen omstreeks 12 uur is op den Nieuwen Rijksweg tusschen de Hakke- laarsbrug en Naarden de 30-jarige motor rijder D. Strengholt uit do Ruslenburger- straat te Amsterdam, gevallen, waardoor hij het motorrijwiel op zijn hoofd kreeg. An dere motorrijders vonden hem. Daar tele fonische communicatie langs den Rijksweg ontbreekt, is eerst een half uur later een dokter uit Muiden aanwezig geweest en een uur later een ziekenauto uit Weesp, waarmede hot slachtoffer naar het Burger ziekenhuis te Amsterdam is vervoerd. Dok ter Niekerk uit Muiden constateerde een hersenschudding. Auto in een sloot. Op den eersten Paas-chdag is de aut van de fam. K. uit Amsterdam, die een rei naar Groningen maakte, nabij den geva.ii lijken hoek van den toegangsweg naar dr Ysselbrug aan de Zwolsche zijde te Zwol lerkerspe], in een sloot naast den weg ge raakt. De ruiten braken, waardoor mevr K. vrij ernstig aan het hoofd werd gewon- en veel bloed verloor. Na voorloopig te ziji verbonden, werd zij naar het Sophiazir kenhuis te Zwolle overgebracht en daar tc verplegin gopgenomer».

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5