22ste Jaargang VRIJDAG 3 APRIL 1931 No. 6863 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND ZONDAGSBLAD DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij on#e Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.5Ö. De Staten- en Gemeente raadsverkiezingen in 1931. Het jaar 1931 staat in het teeken van de verkiezingen. De kiezers zullen worden op geroepen ter stembus en wel wat de ver kiezing van leden van de Provinciale Sta ten betreft vóór 23 April a.s. en wat de verkiezing van leden van den Gemeente raad betreft in Juni a.s. Vooral voor degfhen (mannen en vrou wen) die voor de eerste maal hun stem plicht moeten vervullen, achten wij het van belang omtrent de kiesverrichtingen het een en ander mee te deelen. Om aan de verkiezingen te kunnen deel nemen moet men aan bepaalde eischen voldoen. Voor de bevoegdheid tot het kie zen van de leden der Provinciale Staten is het vereischte, dat men ingezetene der provincie zij en om aan de Raadsverkie zing te kunnen deelnemen, moet men inge zetene der gemeente zijn. Daardoor kan het voorkomen, dat men wel aan de Statenverkiezing mag deelne men en niet aan de Raadsverkiezing, door dat men wel ingezetene der Provincie, doch geen ingezetene der gemeente is, bijv. wegens verhuizing naar een andere ge meente binnen de Provincie De kiezers moeten den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben vóór of op den 15den Mei. Ten minste 3 dagen vóór den dag der stemming ontvangt elk kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente, op welker kie zerslijst hij voorkomt, een kaart, bevatten de een oproeping voor de stemming, de z.g. oproepingskaart. Deze oproepingskaart overhandigt de kiezer op den dag der stemming aan den voorzitter van het stembureau. Ontbreekt hem die kaart, dan wordt hij niet tot de stemming toegelaten. Aan den kiezer die zijn kaart heeft verlo ren of die geen kaart heeft ontvangen, wordt op zijn aanvraag door het stembu reau een nieuwe kaart afgegeven, mits hij voldoende van zijn identiteit doet blijken. Na overhandiging van de oproepings kaart ontvangt de kiezer van den voorzit ter van het stembureau een stembiljet. Be merkt de kiezei', dat hij zich bij de invul ling heeft vergist, dan kan hij éénmaal een nieuw stembiljet aanvragen, mits het eerstoverhandigde door hem wordt terug gegeven. Wanneer blijkt, dat een kiezer licha melijk hulpbehoevend is, kan de voor zitter van het stembureau toestaan, dat hij zich doet bijstaan in de uitoefening van zijn stemplicht. Hier wordt bedoeld een lichamelijk ge brek, niet het gemis van kennis van lezen of schrijven. De kiezer is vrij in de keuze van den persoon aan wien hij het geheim van de door hem uitgebrachte stem wil toevertrouwen. De kiezers moeten zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld hun stemrecht uit te oefenen. De werkge vers en bestuurders van ondernemingen en instellingen die personen, die den leeftijd van 25 jaren bereikt hebben, in dienstbe trekking hebben zijn, behoudens verkre gen vrijstelling, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten min ste 2 achtereenvolgende uren tusschen 8 uur des vóórmiddags en 5 uur des namid dags daartoe gelegenheid vinde. Indien arbeid wordt verricht in fa brieken of werkplaatsen dan moet in het aTbeidslokaal gedurende 2 werkdagen vóór en op den dag der stemming een lijst zijn opgehangen de uren vermeldende, waarop voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of allen gezamenlijk gelegenheid is om te gaan stemmen. De kiezer kan bij de Statenverkiezing in plaats van in de gemeente, op welker kie zerslijst hij voorkomt, in een andere ge meente aan de stemming deelnemen, mits die andere gemeente gelegen is in dezelf de provincie. Hij moet daartoe uiterlijk 14 dagen vóór den dag der stemming in persoon ter secretarie van een gemeente mededeelen, iri welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Die mededeeling kan in elke gemeente in het Rijk geschie den: zoowel in de gemeente waar de kie zer op de lijst voorkomt, als van die, waar hij wenscht te stemmen, als van een derde gemeente, waar hij op het tijdstip dier mededeeling vertoeft. Ook kiezers, die nog in de gemeente van hun vorige woonplaats op de kiezerslijst voorkomen, kunnen van deze bevoegdheid gebruik maken, teneinde in hun nieuwe woonplaats hun stem te mogen uitbren gen. TevenB is een regeling getroffen voor hen, die op den stemmingsdag niet in hun woonplaats aanwezig kunnen zijn. Ook deze personen zullen aan de stemming kunnen deelnemen. Bepaald is n.l., dat de kiezer bevoegd is b ij volmacht te stem men, indien zijn beroep of werkzaamhe den medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeen te op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende den tijd, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan 3 dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stem men de vrouw, welke, gehuwd met een kie zer, die voldoet aan genoemde voorwaar den, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamhedene afwezig pleegt te zijn. De kiezer, die een gemachtigde heeft aangewezen, blijft bevoegd zelf te stem men, tenzij de gemachtigde reeds gestemd heeft. De gemachtigde wordt tot de stem ming toegelaten indien hij in het bezit is van de kaart bevattende de oproeping van den kiezer voor de stemming in het stern- district waartoe de kiezer behoort, doch niet voor 12 uur des m idd a g s e n indien de kiezer niet zelf reeds heeft gestemd. De kiezer, die zich door een gemachtigde wil doen vertegenwoordigen, moet vóór 1 Januari van het jaar, waarin de verkie zing valt, een daartoe strekkend verzoek schrift indienen bij het gemeentebestuur van zijn woonplaats. Wie dat dus vóór 1 Januari niet gedaan heeft, dan van deze be voegdheid thans geen gebruik meer ma ken. Ieder die volgens de kiezerlijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, Is ver plicht zich op den dag der stemming aan te melden, bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Deze bepaling is een uit vloeisel van het beginsel van den stem plicht. Toch is er van stemplicht feitelijk geen sprake. Niemand kan gedwongen worden te stemmen. De wiezer moet zich alleen aanmelden bij het stembureau. Er bestaat alzoo alleen de aanmeldings plicht, ook wel opkomst plicht genoemd. Ieder die aan dezen aanmeldings- of op- opkomstplicht niet voldoet is strafbaar, ten zij men kan aantoonen, dat er voor het niet-nakomen van de verplichting een gel dige reden bestond (b.v. ziekte, noodzake lijke afwezigheid enz). Ook gewetensbezwaren kunnen be schouwd worden als een geldige reden van verhindering bij de nakoming van den web telijken opkomstplicht. DUITSCHLAND DE SCHEURING IN DE NAT.-S0C. PARTIJ. De partij wordt gezuiverd. De „Yölkische Beobachtor" publiceert een artikel, waarin Adolf Hitler verklaart, de saboteurs in de nationaal-socialistische partij ten krachtigste te zullen bestrijden. Tevens publiceert het blad een brief van Hitier aan Göbbels, waarin- hij dezen nog maals opdraagt-, de beweging te zuiveren en daarbij zonder aanzien des persoons te werk gegaan, daar er „nog beter geen na tionaal-socialistische beweging zou kunnen bestaan dan een partij van tuchteloosheid, verdeeldheid en ongehoorzaamheid. „De brief eindigt met de woorden: „Wat u ook voor de vervulling van deze nieuwe taak zult doen, ik dek u Het hoofdbestuur der Nationaal-socia listische partij deelt mede, dat de kapitein b. d. Stennes, buiten de partij is gesloten. Verder is door de partijleiding der afdee- ling Meoklenburg-Liibeck de leider der stormafdeeling Püstow eveneens uit de par tij gezet. Deze laatste heeft zich met de stormafdeelingsleiders uit Oostmark, Pom- meren en Silezië aan de zijde van Stennes geschaard. Püstow was nog slechts korten tijd lid der nat. socialistische partij. De partijleiding Mecklenburg-Lübeck deelt mede, dat de stormafdeeling Mecklenburg niet achter de Stennes-bewegig staat. Het geschil tusschen Stennes en Hitier heeft tot gevolg gehad, dat de Berlijn- sche stormafdeeling der nationaal-socialis ten haar partijbureau van de Hedemann- strasse naar de Mattheus Kirchstrasse heeft overgebracht. De „Angriff", die giste ren nog de verklaring van Stennes afdruk te, is volgens een verklaring der nationaal- socialistische partij niet meer haar orgaan. Van de redactie en het personeel van de „Angriff" tezamen 156 personen, staan ongeveer 145 leden aan ,de zijde van Sten nes, zoodat het niet zeker is, of de „An griff" binnen enkele dagen weer zal ver schijnen. Gistermiddag vond een DE NIEUWBENOEMDE HOOGLEERAAlt TE DELFT PROF. HUIB LUNS. plaats van leidende persoonlijkheden uit de nationaal-socialistische partij. Dr. Meins- hausen, een der Bedlijnsche leiders ver klaarde, dat de toestand der partij na den uittocht der Stennes-aanhangers gunstiger is geworden. De afdeeling Berlijn deelt verder mede, dat de geheele Berlijnsche partijgroep, even als alle andere Noord-Duitschë afdeelingen zich achter Hitier heeft geschaard, terwijl ook het grootste gedeelte der stormafdee ling de handelingen van Stennes afkeurt. Ook de Brandenburgsche afdeeling staat aan de zijde van Hitier. De meeste bladen on,,uouden zich nog van uitvoerige commentaren. De „Germa- nia" spreekt van een genadelooze, plotse linge oorlogsverklaring aan Hitier. De „Börsenkurier" zegt, dat de tegenstrijdig heden in de partij nu te voorschijn komen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ziet in het conflict de vervulling van «"de po litieke wet, dat de radicalen van de nog radicaler elementen worden gescheiden. De „Deutsche Tageszeitung" zegt, dat de open rebellie tegen Hitier tot een split sing in de partij moet leiden. Dr. Friek is na zijn aftreden als premier van Thüringen naar München vertrokken. Bij den Rijksdag is een voorstel der na- tionaal-socialisten en der Duitsch-nationa- len voor bijeenroeping van den Rijksdag ingediend. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA BIJ DE „REICHSWEHR". Belangwekkende arrestaties. Naar de „Voss. Ztg." uit Fürs ten walde verneemt, zijn daar zeven leden van cava- lerie-regiment 9 en een aantal arbeiders gearresteerd, die allen tot de communisti sche partij behooren en sinds eenigen tijd met de rijksweerlieden in betrekking ston den. De gearresteerden worden al geruimen tijd er van verdacht, met communistische celvorming in de rijksweer doende te zijn. Er is voornamelijk onder de manschap pen propaganda gemaakt met een nieuw communistisch blad, „Der Rote Reiter" ge naamd. Onder de gearresteerden bevindén zich behalve manschappen ook onderofficie- FRANKRIJK HET VL00TACC00RD. Naar een afbreken de ronderhandelingen? De New-York Times" verneemt uit Lon den, dat de Fransch-Italiaansche besprekin gen over de formuleering van het nieuwe vloot-accoord op het doode punt zouden zijn gekomen en dat men practisch reeds staat voor het afbreken der onderhande lingen. De Londensche regeering, die elk be middelend optreden weigert zou echter de weinig toegevende gezindheid van Frank rijk hebben gelaakt. Het bericht van, de „New York Times" heeft in Amerika groot opzien gebaard. ECONOMISCHE SAMENWERKING. Nieuwe voorstellen van Briand? De diplomatieke oorrespondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat men ver wacht, dat Briand in de komende zitting van den Volkenbondsraad aan Duitschland en Oostenrijk nieuwe voorstellen zal doen in zake de mogelijkheid van een nauwe eco nomische samenwerking, waaraan ook an dere landen, met name Frankrijk, zouden kunnen meedoen. ITALIË ITALIë'S ECONOMISCH EN SOCIAAL REGIME. Rede van Mussolini. In aanwezigheid van Mussolini, minis ters, hooge ambtenaren, industrieelen, vak- vereenigingsleiders, bankiers en gedele geerden van de vereeniging van naamlooze vennootschappen, heeft laatstgenoemde vereeniging haar algemeene vergadering gehouden. Na de openingsrede van den voorzitter, Alberto Pirelli, nam Mussolini het woord. De Duce wees op drie feiten van groot be lang, n.l. het vlootaccoord, de overeenkomst tususchen Engeland en Britsch-Indië en de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Deze feiten kunnen van gunstigen invloed zijn, doch al les hangt af van de latere ontwikkeling, op een kentering in de crisis wijzen, zoo- Mussolini wees op eenige teekenen, die als de stabiliteit van den goudprijs en de vermindering van de werkloosheid, die echter nog gering is. Italië is er in geslaagd het verschil tusschen de groothandel- en kleinhandelprijzen te verminderen. Wat de verlaging der loonen betreft is Italië tot de uiterste grens gegaan. De Duce wees er verder op, dat sedert 1922 de Italiaansche naamlooze vennoot schappen het aandeelenkapitaal van 21 mil liard lire hebben verhoogd en dat haar aantal is gestegen van 6850 tot 17.424. Dit achtte hij de meest overtuigende tegen spraak van de beschuldiging, dat het fas cistische regime het particuliere initiatief zou belemmeren. Het fascistische economi sche en sociale regime is een synthese van twee tegengestelde leerstellingen namelijk de liberale en do socialistische. Spreker besloot met de woorden, dat uit zijn aanwezigheid in de vergadering blijkt, dat alle levende krachten van de natie in volkomen harmonie slechts één doel na streven, namelijk het overwinnen van de huidige moeilijkheden, om het welzijn van een werkzaam volk te verhoogen. Musso lini's rede werd langdurig en geestdriftig toegejuicht. HERDENKING WILLEM DE ZWIJGER. Op 23 April 1933. Minister Ruys de Beerenbrouck eere voorzitter. Met den Minister van - Staat, MAniste<r van Binnenknid-sohe Zaken en Landbouw jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerembrouck, voorzitter van den raad van ministers, als eere-voorzitter, heeft zioh een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt eene nationa le herdenking voor te bereiden van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem den Zwijger (24 April 1933). Het comité is samengesteld als volgt: Jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, Haarlem, voorzitter; mir. G. L. de Vries Feijens, kantonrechter te Amsterdam, secre taris; mr. Ghr. P. van Eeghen, directeur der N. I.-Handelsbank, Amsterdam, penning meester; A. Asscher, lid van de Prow. Sta ten van Noord-Holland, Amsterdam; F. E H. Ebels, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten van Groningen, Nieuw Beerta; C. de Monchy, lid van de firma M. en R. de Monchy, Rotterdam; prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Utrecht; mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeok, burgemeester van Breda; C. G. Vat tier Kraane, directeur der N. V. Nederlandsoh-Indiische Steenkolen handelsmaatschappij, Amsterdam; W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, lid wan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, 's-Gravenhage; mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, webhouder, 's-Gravenhage. Dit uitvoerend comité zal zich eerlang wenden tot een groot aantal ingezetenen des lands, ten einde te geraken bot de sa- menseHing van een eere-ocmité en van ©ene algemeene commissie, met het oog- merk in breeden kring belangstelling voojMk zijne plannen te wekken. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De scheuring in de nationaal-socialisti sche partij. Nieuwe voorstellen van Briand inzake economische samenwerking? De cijfers omtrent het aantal slachtoffers van de aardbevingsramp in Nicaragua loo- pen steeds op. (Buitenl. Berichten 3e blad). BINNENLAND. Herdenking van het 4de eeuwfeest van Willem de Zwijger. (1ste blad). Intern, besprekingen te Amsterdam over uitvoer van landbouwproducten. (1ste blad). Commissie advies Tarwewet (1ste blad). Ernstig geval van gasverstikking te NaaldwijkEén doode. (Gem. Berichten 3de blad). Verscheidene branden. (Gem. Ber., 3de blad). Agent van politie te Amsterdam in een badcel gestikt. (Gem. Ber., 3de blad). Verkiezing hoofdingelanden (lste blad). OMGEVING. Rijnland. Doodeljjk ongeluk onder Ougstgeest. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De korfbalwedstrijd België—Nederland wordt 7 Juni te Antwerpen gespeeld. Weekabonné's. die geabonneerd ziin op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. J. Hiilgenga te Utrecht; Joh. Laan te BloemendaalF. J. van der Reijt te Ma de; J. P. Meprs te Alkmaar; II. R'. Hetzel te 's-Gra-vemhageA. C. G. Schuiten te Rotterdam en J. A. E. Verkade te Zaan dam. Adviseer©nde leden, toe te voegen aan bovengenoemde commissie zijn: A. Boon- sitra te Wageningen; L. Snapper te Am sterdam J. K. P. Kraan te RotterdamJ. L. v. Walbeek te Dordrecht; J. C. A. Nie- boer te GroningenA. L. van Eok te Zeven- Voorbarige berichten. Naar wij in enkele bladen vernemen zijn berichten omtrent éen datum voor inwer kingtreding der Tarwewet voorbarig. DE TARWEWET. De commissie van advies. Vam betrouwbare zijde wordt vernomen, dat thans is samengesteld de commissie van advies ingevolge art. 4 van de Tarwe- wet 1931. Deze samenstelling is als volgt: I Lid en voorzitter: ir. S. L. Louwes te Zwolle; leden: K. I. B. A. de Ooster te 's-Gravenhage; mr. dr. R. W. Graaf van Lynden te Koudekerk©; prof. dr. ir. G. Min- derhoud te Wageningen; mr. J. A. v. Sons beeok te Amsterdam; Th. L. Moors te Nieuw-VosmeerD. Ubbens te Oidenzijl; ECONOMISCH VERWEER VAN DEN LANDBOUW. Drietal besluiten genomen in verband met de totstand koming der Duitsche machti gingswet. In verband met de moeilijkheden bij den export van land- en tuinbouwproducten, speciaal wat betreft de tot stand gekomen machtigingswet der Duitsche regeering, had het comité van economisch verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouw organisaties dezer dagen een bijeenkomst georganiseerd met de vertegenwoordigers den georganiseerden landbouw in De nemarken, Letland en Litaüen. Een ver tegenwoordiger der betreffende organisa ties in Estland kon niet tijdig aanwezig zijn. De besprekingen, welke te Amster dam onder leiding van oud-minister dr. F. E. Posthuma plaats vonden, voerden tot de volgende besluiten: lo. Elk der vertegenwoordigde organisa ties zal haar regeering verzoeken zich tot de Duitsche regeering te wenden, ten ein de te vernemen op welke wijze men de machtigingswet denkt toe te passen. De Deensche regeering heeft dit verzoek reeds 2o. De organisaties in de verschillende landen zullen gegevens verzamelen in ver band met de moeilijkheden, welke men ondervindt ten gevolge van de h; Is-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1