O M D A DONDERDAG 2 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE C. A. 0. IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Geen loonsverlaging. De werkgeversorganisaties in de sigaren- industrie hebben zich bereid verklaard om de C. A. O. voor zekeren tijd te verlengen, indien de werkliedenorganisaties bereid zijn, om de sedert langen tijd hangende kwesties op bevredigende wijze te rege len en op enkele punten, meest van bij komstig belang, de bestaande bepalingen te wijzigen. Een loonsverlaging, buiten de kwestie der vrouwenloonen, waarover de arbitrage commissie reeds op 21 October 1929 uit spraak deed, wordt thans niet voorge steld. Dreigend arbeidsconf'ict bij van Gend Loos-A. T. 0. Van werknemerszijde wordt o.m. het volgende gemeld: Rqim een jaar geleden wt rden door den Centralen bond van transportarbei ders en Ned. R. K. bond van transport- arbeiders „Sint Bonifaeius" in opdraeht van het personeel pogingen aangewend tot eenige verbetering in de arbeidsvoor- waardon bij van Gend Loos en A. T. O. Destijds hadden deze pogingen goen resultaat. De directie weigerde eenige wijziging op de overweging, dat de zaak eeisl eeua^een jaar moest worden aan gezien. Inmiddels is do actie vorig jaar weder opgevat, waarna in een gemeenschappe lijk schrijven van bovengenoemde organi saties, de directies aan de gestelde ver langens en het verloop der besprekingen van vorig jaar werd herinnerd. Over deze verlangens heeft dezer da gen tusschen de directie en de besturen der voornoemde oiganisaties een langdu rige conferentie plaats gehad. liet standpunt der Diiectie bleek daar bij ongewijzigd. Zij werd niet a'leen oiet bereid gevonden tot een herziening der loonen, doch ook al de andere ver- angene die geen of weinig kosten zouden vorderen, werden met beslistheid afge- De besturen der arbeidersorganisaties hebben aan het einde der conferentie, toen het negatief resultaat der bespre kingen vaststond, medegedeeld dat zij in deze algeheele afwijzing niet konden be rusten en zich daarom verplicht zagen langt' andere wegen te pogen tot eenige bevrediging der wenschen van het per soneel te geraken. Over de te treffen maatregelen zullen binnenkort in lande'ijke gedelegeerde vergaderingen de besturen zich met het personeel verstaan. Godsdienstoefeningen voor leden van het diploiratieke corps. Bijna a.lle Katholieke leden van het diplomatieke corps in Den Haag, de ka tholieke Fransche kolonie en eenige vooraanstaande katholieken hebben ge durende de drie eertte dagen der Goede Week in de kapel der Paters Jezuieten in Huize Katwijk de oefeningen gevolgd, gegeven door den Eerw. Pater Y. de la Brière, ter voorbereiding tot de H. Paaschcommunie. Heden heeft Z. Exc. Mgr. L. .Schiop- pa, Aposto'iseh Internuntius in dezelfde kapel de H. Mis gelezen en de H. Com munie uitgedeeld aan allen, die de oefe ningen der retraite hadden gevolgd. De Dageraad naar Limburg. De „Maasbode verklaart volkomen de gevoelens te begrijpen, die bij de gedachte alleen aan den zooals onzen lezers be kend, voorgenomen propagandatocht der vrijdenkers in Limburg zich spontaan naar buiten dringen, maar verheelt zich niet, dat de uitingen van een volk, in zijn teerste gevoelens gewond, een enkele maal een vorm aannemen, die tot consequenties zou kunnen leiden, welke de schrijvers zelf niet bedoelden en niet voor hun verant woordelijkheid zouden willen nemen. „We denken aan die uitingen", zegt de „Maasbode", „welke het groote publiek, zelfs tegen de bedoeling van de schrijvers in, zou kunnen opnemen als een oproep tot gewelddadig verzet. Als het gewone volk hoort van de „Zweep hanteeren", „over de knie leg gen". „den mond dicht slaan", dan zou het deze wel eens wat al te letterlijk kun nen opnemen". De juiste methode is, volgens het blad, gelecen in een niet provoceerende, maar beslist afwerende houding. En het ver klaart het liefst te zien, dat de eventueele vrijdenkerspropaganda de Limburgsche kerken „zou vol jagen met een biddende menigte, die God dank bracht voor de on begrijpelijk groote gave van het ware ge loof, in moeilijke tijden met groote geest kracht en innige aanhankelijkheid be waard, en eerherstel voor den smaad, Hem door die goJ-looze propaganda aangedaan terwijl zij Zijn grenzelooze barmhartigheid afsmeekt voor de verdwaasden, die meen den het licht te komen brengen. Dit zou aan de vrijdenkers de overtui ging bijbrengen, dat de Limburgsche he- mef nog niet rijp is voor hun dageraad, en hun het hopelooze van hun poging doen inzien. Dat ware het meest indrukwekkende en bet meest katholieke antwoord met een." Landn-.eetkundige dienst bij Rijkswater staat Naar V. D. verneemt zal binnenkort bij den Rijkswaterstaat een aparte landmeet kundige dienst woriien ingesteld, welke onmiddellijk zal aanvangen met de opme tingen van het Amsterdam—Rijnkanaal. In verband met de vele groote werken en de gebrekkige wijze, waarop de kadastrale dienst aan do aanvragen van den Water staat kan voldoen, zoowel als door tekort aan personeel als anderszins, zal de nieu we dienst permanent worden. De heer J. N. Tienstra, landmeter van I het kadaster te Amsterdam, zal worden j benoemd tot adjunct-hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat en als hoofd van den dienst optreden, terwijl het personeel van het particulier landmeetkundig bureau van prof. Schermerhorn te Delft eveneens in Walerstaat's dienst zai overgaan. De nieu we dienst zal worden gevestigd te Delft. Bij navraag aan het departement van Waterstaat en bij den Rijkswaterstaat werd ons verzekerd, dat dit bericht on- juist is. De directie van de Kon. Papierfabrie ken Van Gelder Zonen, die zich wegens gebrek aan orders reeds eenige malen genoodzaakt beeft gezien de pro- I ductie te beperken, heeft thans aan haar personeel medegedeeld, dat zij, zoo noo- dig, zal overgaan tot het stopzetten der fabriek gedurende een aantal uren per week. Voor de uren, waarop niet gewerkt wordt, zal het halve vaste uurloon worden betaald. HET STADHUIS-VRAAGSTUK. VÓÓR HET PLAN-DUDOK. Aan den Raad der gemeente Leidon is het volgend adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondereetoekenden, dat zij het vol gende onder de aandacht van Uw Raad wenschen le brongen: Het plan-Dudok voor een nieuw Leidsch stadhuis heeft aan veel critiek blootge staan. Wij achten het onnoodig, te treden in al les, wat in afkeurenden zin hieromtrent in de plaalseliike pers is verschenen. Wel moe ten wij eenige aandacht wijden aan het re ferendum van het Leidsch Dagblad, uitge schreven op 16 October 1930 om te weten te komen, hoeveel voor- en hoeveel tegen standers van dit plan er in Leiden zou den zijn, en wel omdat hiermede het dui delijkst de juiste waarde van het over- groole deel van den tegenstand kan wor den aangetoond. In de eerste plaats is het onze overtui ging, dat een dergelijk referendum even weinig zin heeft als een referendum over de vraag, wie de tien beste romanschrij vers zijn. De uitslag blijft een optelling vaD subjectieve oordeelen en de geschie denis is daar om te bewijzen, dat aan het oordeel der massa van het ogenblik geen al te groote waarde kan worden toege kend. Het resultaat was overigens poover -6000 formulieren werden verzonden, 1503 personen stemden vóór, 4081 tegen. Maar bepaald lachwekkend wordt deze geschie denis, als men weet, met welke kennis van zaken werd gestemd. De langdurige ten toonstelling der groote schetsteekeningen voor herbouw. Het plan-Dudok past echter niet „in de voor Leiden juist zoo karakte ristieke omgoving van Vischmarkt en Ko renbeurs'. En gaat die omgeving zich aan passen bij een raadhuis als Dudok wil bou wen, dan gaat „juist het typische karak ter der oude Stad, althans ten deele ver loren." Er kan en moet een ander plan komen, dat beter bij de omgeving aan sluit. Dit zijn wel allemaal zeer positeve bewe ringen, maar daarom zijn ze nog niet alle maal juist. Hier mag niets in het vage blij ven. Alleen de feiten beslissen. Over die feiten zwijgt het adres wijselijk. Met de opvatting, dat een nieuw stad huis ook in dezen tijd het beste kan wor den gezet op de beschikbare en nog te ver krijgen ruimte aan Breestraat en Visch markt, vereenigen wij, onderteekenaars, ons ten volle. Het stadsbeeld, dat bij een nieuwen stadhuisgevel is betrokken, is nauwelijks te bepalen. Het bestaat uit het water tus schen Visch- en Korenbeursbrug, met dezu twee bruggen, de laatste met den houten, door zuilen geschraagden bovenbouw, en verder uit de huizen aan de Vischmarkt, voor zoover die niet moeten worden ge- amoveerd, en de huizen aan den Nieuwen Rijn tusschen beide bruggen. Van de hui zen, welke aan de Vischmarkt blijven staan, is er maar één, dat een nog vrij goeden ouden, zij het ook hoogst eenvou- digen en gelijkvloers reeds verminkten ge vel bezit (Voorloopige Lijst der Ned. Mo numenten, Zuid-Holland, met de omschrij ving „eenvoudige trapgevel midden XVII. Kruiskozijnen). De andere gevels aan de Vischmarkt, welke zullen blijven staan, zijn of nieuw, of door het uitbreken van win kelpuien verminkt. Bijzonder wanstaltig zijn de gevels der perceelen 4 en 2. Van de 23 gevels aan den Nieuwen Rijn tusschen beide bruggen zijn er slechts 2 oude, welke ongeschonden zijn. Het zijn eenvoudige, goede gevels, zonder buitenge wone elementen van schoonheid. (Voorloo pige Lijst der Ned. Monumenten, Zuid- Holland, no. 12 „Eenvoudige gevel 1790 met rechte kroonlijst en gesneden deur en no. 10 (bedoeld is no. 17) „eenvoudige ge vel XVlII d. Deur met rijke omlijsting Lo- dewijk XVI"). Van de overige 21 gevels zijn er 13 van vóór omstreeks 1820, welke reeds zijn verminkt door het uitbreken van winkelpuien, en ten slotte niet minder dan 8 geheel nieuwe of geheel gemoderniseer de gevels, waarvan het perceel 15 zelfs bijzonder wanstaltig en hinderlijk is. Het aardigste van de heele omgeving zijn de beide bruggen met haar booglijnen en de houten gebouwtjes op de Koren beursbrug, welke echter geenszins bijzon der oud zijn (zij dateeren van 1825). Het geheel van dit stadsbeeld is, on danks de vele verminkingen en het bou wen van eenige wanstaltige winkelfronten (waar bleef toen de oppositie?) nog altijd fraai. Maar wij zijn van meening, dal geen en kel element van schoonheid in dit stads beeld zal worden bedreigd door uitvoering van het plan-Dudok. De door Dudok ont worpen gevel is metjyjn groote lijnen veel meer een element, van rust en goede ver houding dan de verzameling van grooten- deels verminkte of slechte winkelpuien, welke daar nu aanwezig is. Ook heeft Du dok zijn gevel ongeveer even hoog ont worpen als de daar thans staande gevels. Het is alleen de toren, welke hoog oprijst en die zal helpen te doen uitkomen, dat op die plaats het centrale punt van Leiden is, het Huis der Gemeente. De schets van de bekroning van den toren heeft vermoe delijk niemand voldaan. Ook wij kunnen die bekroning niet bewonderen, doch het zij voldoende, er hier op te wijzen, dat Dudok zelf heeft gevoeld, dit onderdeel geheel te moeten wijzigen. Er is nog iets, dat bet adres der 183 ver geet. Goede architectuur en men moet wel tot oordeelen volslagen onbevoegd zijn, als men Dudok's werk niet tot de goe de architectuur rekent verdraagt zich naast die van andere tijdvakken. Mochten n Dudok in de Lakenhal werd bezocht I1U0JC,V ouu(.io v door totaalde," i "in" het oog' vl7dé°ouTeir gcnerrtïe'ran tegenstellingen zijn, dan is daarmede duur van het referendum door slechte personen). Stelt men heel royaal dat daar van 300 tegenstanders waren, dan volgt daaruit, dat slechts 7.3 pet. der tegenstan ders, die aan het referendum deelnamen, de plannen heeft gezien. De rest ging hoogst waarschijnlijk af op drie sterk verkleinde afbeeldingen van het uitwendige, in het L. D. van 16 October 1930, waarin het refet- rendum werd uitgeschreven. Daarbij ont braken de plattegronden en daar juist de ruimte indceling van elk bouwontwerp het belangrijkste element is (immers, bouwen heeft ten doel het scheppen van ruimte), werd dus dit belangrijkste element door 91.3 pet. van 'de gezamenlijke voor- en te genstanders genegeerd. Thans is in de bladen van omstreeks 14 Maart j.l. een adres aan Uw Raad gepubli ceerd, onderteekend door 183 personen in en buiten Leiden, die meenen, dat het plan-Dudok niet past in de „voor Leiden zoo karakteristieke omgeving". Hoe is het mogelijk, zou men zeggen, dat al die per sonen, of ze nu in Assen, Groningen, Am sterdam of elders wonen, zoo precies we ten, hoe de situatie aan Vischmarkt en Nieuwe Rijn is en hoe zij alleD de plannen van Dudok in de Lakenhal hebben gezien. Of moeten wij aannemen, dat de personen buiten Leiden, die blijkbaar om hun maat schappelijke positie zijn uitgekozen om voor dit adres bewerkt te worden, hier een oordeel hebben uitgesproken, zonder nauw keurig van den toestand op de hoogte te zijn en zonder van de plannen iets meer te hebben gezien dan enkele verkleinde en daardoor verminkte afbeeldingen? Dit adres is onderteekend door 183 per sonen van wie 122 buiteD Leiden (met Oegstgeest) wonen en slechts 61 (een der de) inwoners zijn van Leiden (met Oegst- geest). Wij gaan er hierbij van uit, dat de onderteekenaars uit Oegstgeest (ook niet uitgemaakt, dat die tegenstellin gen geen recht van bestaan hebben en dat het leven moet worden gedwongen in de vormentaal van vroeger tijden. Duizenden voorbeelden bewijzen overigens, dat goede bouwkunst van verschillende tijden en stijlen in den loop der jaren steeds meer gaat samenklinken. Wat Leiden betreft, toont de oude stadhuisgevel naast elkaar vier duidelijk herkenbare tijdvakken, en wel van west naar oost: 1635 (gewijzigd in 1735), 1455 (gewijzigd in 1662), 1595 en 1605. Ook Gravenstein is een goed voorbeeld. Maar hier, aan Vischmaikt en Nieuwen Rijn is zelfs geen architectuur van eenige importantie aanwezig, waaraan ban wor den aangepast. Men wil Leiden toch met opschepen met karakterloozen namaak, vroege of late renaissance, gelijk sommige architecten, ook in stadhuisbouw, tegen woordig leveren? Dan past daarop slechts één uitroep: is dat het nageslacht van de mannen, die in de 16e eeuw aan hun eigen tijd uiting durfden te geven en die aan Lieven de Key de uitvoering durfden op te dragen van zijn voor dien tijd zeker ge durfd plan van Noord-Nederlandsche re naissance, vermengd met elementen van Vlaanderen en Noord-Duitschland De tijd staat niet stil en de ontwikkeling der bouwkunst gaat door en zij gaat, ten gevolge van het gemakkelijke internatio naal verkeer van thans, in heel Europa meer en meer in gelijke richting. De bouw kunst krijgt meer en meer een internatio naal karakter. Men kan dit betreuren, of niet betreuren, maar men kan het niet te genhouden, want het is de natuurlijke loop der dingen. Over 25 jaren, wanneer een groot deel der agitatoren van thans is overleden, zullen Vischmarkt en Nieuwe Rijn er heel anders uitzien. Als Leiden in bloei zal toenemen, zal de eene na de au dit, ons eigen adres) hun belangen grooten-' dere eigenaar voor de keuze worden ge- deels in Leiden hebben. Adressanten rede- steld om of met zijn zaak te gronde te neeren daarin aldus: ook volgens Dudok gaan of een vernieuwing onder de oogen is de beschikbare ruimte aan de Bree- t te zien. Men zal dan doen, wat de tijd aan- straat nog steeds de aangewezen plaats geeft. Tenzij.... en hier komen wij op een ge wichtig punt, de c r.sequentie van het adres der 183 moet worden getrokken, een conse quentie, waar dit adres over zwijgt. Het typische karakter der stad zou, aldus dit adres, verloren gaan. zoo de omgeving zich aanpaste aan een stadhuisgevel Dudok. Men wil dde omgeving dus intact Laten. Dit kan echter alleen geschieden door van boven-af opgelegden dwang. Om dit door de 183 ge- wensclite doel van behoud te bereiken is noodig een Monumenteroverordening met monumentenlijst, waarop alle gevels enz. va-n de-ze omgeving, welke niet modern zijn, worden gebracht. Op deze wijze ka.n aan de eigmaren worden belet, hun gevels te ver anderen. Daarnaast moet dan bij verorde ning een regeling worden gemaakt, welke voorziet in het verleenen van schadever goedingen of tegemoetkomingen aan de eigenaren, die in hun belangen worden ge hinderd en geschaad. Doet men dit niet, dan mist het adres der 183 allen gezonden zin. Maar het sparen van een geïsoleerd deel der oude stad en nog wel van een juist van belangrijke architectuur ontbloot stadsdeel brengt geen oplossing. Men moet dan, en dat is het eenige redelijke, een kring trekken c-m de oude binnenstad en het geheele daarbinnen vallende onder de werking van bedoelde verordeningen brengen. Dit wordt een quaestie van de uit gave van h onderdduizenden. Wij vree zen echter, dat, wanneer deze noodzakelijke consequentie aan de beurt is. en de Leidsche onderteekenaren van het adres der 183 de gevolgen van hun standpunt aan den lijve zullen voelen, hun geestdrift aanmerkelijk zal zijn bekoeld. Resumeerende zouden wij dit willen zeg gen: het stadhuisvraagstuk is thans, wan neer men de wijzers van de klok niet ach teruit. wil zetten en wanneer men op het standpunt staat, dat de historische olaats 1 van het stadhuis ook nog in dezen tijd te verantwoorden is als n-Laafs voor een nieuw stadhuis, zeer eenvoudig. Velen willen be- I houd van den ouden gevel: het. plan-Dudek verschaft hun dit. Velen willen een prak- I tisch dienstgebouw, dat aan al'e moderne eischen van den dienst voldoet: het plan- I Dudok verschaft dit ook. De tijd is voorbij, I dat een raadhu;s er was voor de ï'^-res^n- I tatie en de oredietwaardigheid van de stad en dat slechts een bescheiden plaats noodig was voor een paar functionarissen om te werken. Fp-t raadhuis van onzen tüd is in zijn indeeh'ng nog voor esn klein deel re presentatief en voor het overgroote deel kantoorgebouw, waar tiert?Ren rf honderd tallen van ambtenaren wenken. En nu laat Dudok, die zijn representatieve vertrekken heeft gegroepeerd achter den ouden gevel, met een eerbied voor zün gronten voorgan ger, welke nog iets and era is dan de be lijdenis met de 1 in,oen alleen van vele zoo genaamde oudheidminnaars, dat represen tatieve karakter van het stadhuis soreken uit den tot nie-uw leven te brengen ouden gevel en hii laat het bara,Her van het mo derne dienstgebouw der gemeente snreken uit zijn groeten, krachtigen gevel aan de Vischmarkt. Dit is eerlijk en het is prak tisch. Moge Uw Raad besluiten, dit plan te doen uitvoeren; het zal een daad ziin van fierheid, waarvoor Leiden zich nooit zal behoeven te schamen. Dr. F M. Th. BShl; Dr. D. E. B-sselaar; Mei. C. OoeherghDr. H. T. Oolpnhnander; G. Elkeriaort; Mr. S. J. Fockema An- dTeae: Dr. J. J. 'e Gelder: N. C. F van Gin- kelMr P. J. Tden-burg; J. Trish Stevhen- snn; Mevr. M. M. J. Irish Stenhe-nson Hagen; R. JuvntW1F C. A. Kuinera; S. G. van Looy; Tr. W J. Moddcr-m^nMr. J. BlaHer; Ds. P. D. Tjalsmn; L. Verkoren; D. Vermeulen: Mr. C. ven Vollen hoven; Dr. J. de VriesDr. A. J. Wensinck. W., A. WOUTERLOOD t Gistermiddag vergaderden de Commissaris sen van de N.V. „De Leidache Courant" voor het eerst in de vergaderzaal van het nieuwe gebouw. Deze vergadering was uitgeschreven vóór het overlijden van den secretaris van het Col lege, den heer W A. Wouterlood. De voorzitter, dr. H. Walenkamp, vertolkte in een ontroerende rede de gevoelens van al len, die diep onder den indruk waren van dit onuverwacht sterven. Spr. wees op het groote verlies voor de N.V., maar, zoo vervolgde hij, eigen leed vergetend gaan onze gedachte allereerst uit naar hen, voor wie de overledene was een zorgvolle echtgenoot en vader. Wij bidden, dat God de overblijvenden moge sterken en den overledene zegene "oor zijn goede daden, zijn deugdzaam leven. Wij zullen nooit vergeten, wat hij heeft gedaan voor „De Leidsche Courant". Voor de zielerust van den overledene werd gebeden en besloten werd in diens parochie kerk H. Missen te doen opdragen. Agenda Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 1338. Hillenaar Co. Lei den, Korte Schoolsteeg 4. Koffiehuishouders, j Uittr. Ber. Venn.: Mej. C. J. Snoek, Leiden. N. Beh. Venn.: P. V. H Pont, Leiden. 4034. J. Varkevisser. Katwijk a. Zee, Hoog straat la. Brood- en koekbakkerij. Bovenge noemde handelszaak is met ingang van 1 Ja nuari 1931 omgezet in een vennootschap on der firma onder den naam: J. Varkevisser en Zoon. Venn.: J. Varkevisser, Katwijk a. Zee en Jac. Varkevisser, Katwijk a. Zee. 2917. C. F. Schneider (f). „Sanitas", Lei den, Steenschuur 1. Hoofdz.: Den Haag, Wa genstraat 118: verbandstoffen, pharm, praepa- raten, enz. Door het overlijden van den heer C. F. Schneider is de vennootschap onder firma ontbonden. Het filiaal te Leiden zal worden voortgezet door mevr. de wed. C. F. Schneider, te Amsterdam. 691. Coöp. Schoenmakers Vereeniging „Ons- Belang". Leiden, Pieterskerkkoorsteeg 19. Uittr, Comm.: P. J. Chouffour, Leiden; P. Singeling, Oegstgeest; P. L, Haneveld, Leiden; H L. van Kampenhout, Leiden. Uiltr. le Secr.,: P. Hakkaart, Leiden; N. 2e Penningm. I. Jasperse, Leiden. N. le Secr. P. L. Hane veld, Leiden N. Comm.: P. Hakkaart, Leiden; P van Dijk, Leiden en P. Spaanderman, Lei den. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 5 April a.s. (1sten Paaschdag) waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 17], tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. Maandag 6 April (2den Paasch dag) neemt waar apotheek: C. B. Duyster Nieuwe Rijn 18, tel. 523. VEREENIGING VOOR SCHOOLKINDER- KLEEDING EN -VOEDING De jaarvergadering. In het gebouw Pieterskerkgracht 11 werd gisteravond de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van de vereeniging voor Schoolkindervoeding en -klecding. De voorzitter, de heer A. J. Ensink, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden gele zen en onveranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag van de sercetaresse, mevr. E. VürtheimValk, ontleenen wij het volgende: De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in Maart. Uitgegeven werden 227 jongenshem den, 227 jongensbroeken, 206 meisjeshemden en 206 raeisjeobroeken. Bij de tweede uitdee ling in November werden uitgedeeld 214 jon- gnsbroeken en blouses, 210 meisjesjurken en schorten en in het geheele jaar 857 paar kou sen en 1457 paar klompen. Gedurende de zomervoeding werden uitge reikt 29097 porties, gedurende de wintervoe- ding 53325 porties. In 1930 bracht de Armen raad 499 rapporten uit en vele heronderzoeken De leerlingen waren als volgt over de ver schillende scholen verdeeld: Middelstegracht 7, Duivenbodestraat 16; Vrouwenkerksteeg 43; Oude Vest 15; Pasteurstraat 24; Zuidsingel 41; Caeciliastraat 26; Schuttersveld 20; Krau- welsteeg 16; Pelikaanstraat 31; Oude Vest (R.K.) 21; Paul Krugerstraat 32; Haverstraat 20; Plantsoen 8, totaal 320. De kosten per portie kwam op 18, 27 cent. Het gemiddeld aantal kinderen bedroeg per dag 317. De gemiddelde grootte der porties was 0.69 liter. Het bestuur werd bij het toezicht en het toedienen der maaltijden bijgestaan door hoof den van scholen en onderwijzend personeel. De extra hulp in de school Vrouwensteeg en Haverstraat bleef ook dit jaar gehandhaafd. Een paar kinderen ontvingen op verzoek van de ouders alleen kleeding, geen voeding. De maaltijden werden in de Coöperatieve Keuken toebereid en het menu was als vorige jaren samengesteld; twee maal stamppot, tweemaal pap, eenmaal vruchtengruel, eenmaal rijste- soep. Na een bespreking met de dames van Armenzorg werden dit iaar de jurken weer door Armenzorg geleverd. De inkomsten der vereeniging werden op de gewone wijze verstrekt door giften, bijdra gen en collecten van vereenigingen en particu lieren. Het aantal contribueerende leden be draagt thans 197, tegen 198 in het vorig jaar. In het bestuur stelde mevrouw Schnaar zich niet meer herkiesbaar, toen zij aan de beurt van aftreden was. Mevrouw Menkhorst werd bereid gevonden haar plaats in het Bestuur in te nemen. Het financieel verslag, uitgebracht door den heer Nijbolt, geeft de volgende cijfers weer: Ontvangsten: subsidie gemeente Leiden ƒ19784.14, contribution ƒ345.25, bijdragen en giften 258 19, collecten en busjes 55.23, buitengewone ontvangsten 21 95, legaat wij len mej. Woud 900.10, totaal 21364.87. Uitgaven: voeding 13035.251^, kleeding 4760.61 loonen 1975.70, advertenties en drukkosten 118.85, meubilair en materialen 352.45, kosten vergaderingen en verschotten j 132.10, zegels 38.90, spaarbank N. O. G. ƒ900.—, totaal ƒ21364.87. Bij monde van den heer Th. W. Bergers brengt de kascommissie gunstig rapport uit over het beheer van den penningmeester, waar op deze wordt gedéchargeerd. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Ensink, de Goederen en Hoff (welke laatste twee zich niet herkiesbaar stelden) en mevr. E VürtheimValk, terwijl er nog een vaca ture was voor mevr. Schnaar. Allereerst werd deze vacature aangevuld door de benoeming van mevr, Menkhorst. De voorzitter en de secretaresse werden ver volgens herkozen. In de plaats van den heer Hoff wordt gekozen de heer C. B. Velds, ter wijl de vacature-de Goederen op verzoek van de dames zal worden bezet door een dame, zoodat het bestuur voortaan zal bestaan uit 7 dames en 5 heeren. De vacatdre zal later worden aangevuld. Hartelijke dankwoorden werden gewisseld tusschen herkozen en afgetreden bestuursleden, waarbij de beste wenschen voor de vereeniging werden geuit. Tot leden van de kascommissie worden be noemd de heeren Th. W. Bergers, Pel en Huybregtsen. Na rondvraag volgde sluiting der vergade ring. Door den Leidschen Bestuurders bond werd gisteravond in de Stadsgehoorzaal een ontspanningsavond gegevenvoor de werk- loozen. De voorz. van den L.B.B., de heer Sas burg. sprak een kort openingswoord, waar in hij o.m. dank bracht aan het gemeente bestuur voor het beschikbaar stellen der zaal en verder aan de medewerkers van dezen ontspanningsavond. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen door de muziek „Aufjepast", terwij] voorts he-t Harmonie- gezelschap D.V.V., ALb. Gerritsen en prof. Ben-Ali-LLbi hun medewerking verleenden. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een op de Haarlemmerstraat onbeheerd gevonden rijwieL

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2