UIT DE RIJNSTREEK VOOR HUIS EN HOF FAILLISSEMENTEN DE LEIDSCHE COURANT DERDE BI.AD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT DONDERDAG 2 APRIL 1931 DE KWAKEL. Porsonalia. Tot onderwijzer aan de St. Bernardusschool te Hengelo (O.) is be noemd de heer J. H. H. Ie Roux, onder wijzer aan de R. K. School alhier. WASSENAAR. Kiesvereeniging. In het Patronaabsge- bouw weixl gisteravond een vergadering ge houden door de R.K. Kiesvereeniging. De Voorzitter uitte zijn tevredenheid oven- de vrij goede opkomst en sprak den wervsch uit, dat de belangstelling nog groo- ter zou worden. Hij wekte vervolgens allen op. om het voorbereidend werk voor de verkiezing voor den gemeenteraad met ijver en zonder te letten op persoonlijke waar deering van personen te vervullen. Medegedeeld werd, dat, Kapelaan Ver hagen ter aanmoediging van de leden een paar liederen had saam gesteld, welke ter vergadering zullen worden gezongen. De mededeeling, dat de heer Van Leeu wen tot tijdelijk wethouder was benoemd, werd met applaus bgroet. Vervolgens werd medegedeeld, dat het bestuur besloten heeft mede te doen aan de viering van de uitvaardiging van de en cycliek Reran Novarum in Mei a.s. In het voorloopig comité voor die herdenking zul len de voorzitter en secretaris als afgevaar digden zitting nemen. Een beroep werd ge daan op de leden, om den omslag ter be strijding der kosten ad *20.door een collecte bij een te brengen, omdat de kas in minder gunstigen toestand verkeert. Hierna werd het woord gegeven aan den eersten spreker op deze bijeenkomst. Ka pelaan Verhagen, die zou spreken over de R.K. Gemeentepolitiek in ethisc-hen zin. Z. Eerw. vangt aan met er op te wijaen, dat, evenals Petrus door het gekraad van den haan werd herinnerd aan zijn verlooche ning, hij dezen a vond was uitgenoodigd, om allo kiezers te herinneren aan den plicht gehoorzame volgelingen te zijn van den op volger van St. Petrus, die in de encycliek Inwnortale Dei op onzen plicht ais bur gers heeft gewezen. Vervolgens wees Z.Eerw. erop, dat de waarheid nooit mag worden verloochend. Waarheid is goedheid, schoonheid, omvat een levensbeschouwing. In het systeem der waarheid sluit alles ineen .Als wij haar niet dienen dan valt alles uiteen. De andere par tijen hebben programma's, die voortdurend worden veranderd. Ons program verandert nooit, omdat, het op waarheid rust. Wij weten, dat wij, als wij de waarheid niet dienen, het eeuwig leven verliezen. Daarom kan de politiek niet van het geloof worden gescheiden. Spreker liet vervolgens duidelijk zien, hoe er op alle mogelijke manieren door de pers, vlugschriften, radio, allerlei praatjes worden uitgezonden, welke de waarheid niet dienen. Daardoor wonden velen omge praat, Ook in de dagelijksche gesprekken geschiedt zulks. Kleinigheden worden aan gegrepen, om af te geven op eigen partij. Dir moeten wij voorkomen. Wij moeten de fractie hooghouden. Onze partij heeft meer gedaan, dan welke partij ook. Daarom moe ten wij mannen zijn sterk als eiken en voor de waarheid altijd er overal durven uitko men. Doen wij dat niet. dan. worden wij te ruggedrongen. Met een opwekking om eendrachtig te zijn, besloot Z.Eerw. zijn schitterende voor dracht. Nadat de voorzitter in hartelijke bewoor dingen dank had gebracht, verkreeg de tweede spreker, de heer G. van Leeuwen, het w oord. Deze spreker, optredend namens de R.K. Raadsfractie, deed uitkomen, wat in de laatste periode door de R'.K. fractie was gedaan. Eerstens is gezorgd voor een be hoorlijk peil van het lager onderwijs, door aan te dringen, dat. het instituut kweeke- 1 hogen bij het O. L. onderwijs plaats moest maken voor boventallige leerkrachten. De stoot is verder gegeven aan de oprichting van een schoolartsendienst. Mede is door loedcen der fractie gezorgd, dat aan ach terlijke kinderen behoorlijk onderwijs kan worden verstrekt. Nog onlangs stond de fractie op de bies voor verbetering der sub- ?idie voor het voorbereidend lager onder wijs. De totstandkoming van een ambte naren- en werklied en reglement is mede het werk der fractie. Verder zijn gunstige be- palingn bewerkt voor de arbeiders, die wer ken bij patroons, die gemeentewerk verrich ten. Onder meer is hun de viering van de twee Katholieke Zondagen verzekerd. Ver der wees spreker op de zorg voor de volks- huisvesting, den bouw van woningen voor groote gezinnen, en de mogelijkheid om een eigen huis te bekomen, op den invloed, uit geoefend in verband met de uitvoering van wetten a's b.v. de Bioscoopwet. Hierna werd gepnuseerd. Tijdens de pauze werd voor de Rerum Novarum herdenking 36.66 gecollecteerd. Na het zingen van een der liederen ver strekte de heer van Leeuwen eenige mede deel ingen omtrent hetgeen de toekomst zou bieden. Hij wijst dan op de agitatie, in de libe rale pers gevoerd, op de hetze tegen de Katholieken ontketend. De antithese is ge steld. -Men is werkzaam geweest om het niet-Katholieke volksdeel tegen het Katho lieke op te zetten. Omdat de liberale wet houder daaraan niet wil meedoen, moet hij vallen. Met cijfers toont bij aa-n, dat de Ka tholieken nooit teveel oor zich hebben op- geëischt. In alle bedrijf«vakken zijn de Ka tholieke ambtenaren in de minderheid. Hij deelde mede, dat wethoudersfunotdes door de tegenover ons staande partijen reeds verdeeld zjjn. Hij gaf echter de ver zekering, dat de fractie met klem vóórhaar recht zal opkomen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de R.K. kiezers zullen opkomen voor hun recht en hun beginselen, en eindigde met een enthousiaste peroratie. Nadat de voorzitter den heer Van Leeu wen had dank gebracht ging de vergade ring uiteen. Vergadering-van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout op Dinsdag 31 Maart 1931 des namiddags te twee uur. Tegen woordig tien raadsleden. Afwezig met ken nisgeving de heer Passchier. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting wor den door den secretaris voorgelezen en on veranderd gearresteerd. Mededeeling wordt gedaan van een aan tal door Gedeputeerde Staten goedge keurde raadsbesluiten. Den heer K. J. Noy wordt op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. In zijn plaats wordt benoemd d-e heer J. P. Arends, boofd der Hervormde School met den Bijbel. Tevens worden de keeren J. Pijnenburg en E. L. Horsthuis als leden der Commis sie van Schoolverzuim herbenoemd. Ingekomen is een adres van Alb. van Reijzen te Noord» ijk, waarbij deze ver zocht om toestemming om te Noordwijker- hout een radio-centrale te mogen oprich ten, zulks onder overlegging van een me morie van toelichting en van een adres met een aantal handteekeningen van in gezetenen. De voorzitter zegt, dat hij aan deze handteekeningen niet veel waarde kan hechten., Als iemand een radio-centrale wil oprichten en hij loopt dan met een adres om handteekeningen, dan heeft hij meer zijn eigen belang, dan het belang der hand- teekeningstellers op het oog. Overigens is die een zaak die niet de Raad, maar B. en W. hebben te beslissen. Spreker stelt dan ook voor deze aangelegenheid te stel len in handen van B. en W. ter afdoening. B. en W. stellen voor om een gedeelte grond van het Grondbedrijf te ruilen met een perceel grond van de Woningbouwver- eeniging Sint Antonius van Padua. Daar door kan op beide perceelen worden ge bouwd. Voorts stellen B. en W. voor aan te koopen van genoemde Woningbouwver- eeniging pl.m. 1270 M*2. grond, gelegen langs de Julianastraat voor den prijs van 1.50 per M2. De heer van Parera kan met deze rui ling en aankoop wel accoord gaan, maar spreker is er op tegen, dat de Woning- bouwvereeniging winkelhuizen verhuurt, tegen 10.en woningen tegen 4.per week, terwijl de kosten der winkelhuizen driemaal zoo duur zijn dan die der an dere woningen. Op die manier moeten de arbeiders meer opbrengen ter wille dei- winkeliers. De voorzitter zegt, dat de heer van Pa rera buiten de orde gaat. De wijze waarop de Woningbouwvereeniging de door haar te bouwen woningen exploiteert heeft met den ruiling en aankoop van grond niets temaken. De heer van Parera. protesteert hierte gen en meent, dat er wel degelijk verband bestaat. De voorzitter zegt, dat hij en hij al leen heeft te be.oordeeien of iemand buiten de orde gaat. Intusscben heeft de heer van Parera gelegenheid om bij de rondvraag op deze aangelegenheid nader terug te komen. De voorzitter vraagt of iemand omtrent het voorstel van B. en W. stemming ver langt. De heer van Parera zegt, dat hij vóór het voorstel .van B. en W. is, doch dat hij er de voorwaarde aan wil verbinden, dat de woningbouwvéreeniging haar woning- politiek eenigzins wijzige. De voorzitter zegt, dat de raadsleden hun stem hebben uit te brengen vóór of tegen, zonder meer. Voorwaarden kunnen daarbij niet worden* geaccepteerd. Het voorstel van B. en W. wordt daarna bij acclamatie aangenomen. De schoolarts. Aan de orde komt thans de begrooting van den Schoolartsendienst Hillegom, Lis- se. Sassenheim, Noordwijkerhout en Noord- wijk. De secretaris leest de begrooting voor. De heer Geerlings vindt de schoolart sendienst duur. Spreker vindt het vreemd, dat, terwijl voor het tijdvak 1 April31 December als salaris is uitgetrokken 4125.er nog ruim 2000.andere kos ten bijkomen. De voorzitter zegt, dat dit niet zoo vreemd is, als het den heer Geerlings lijkt, want de .schoolarts geniet 1000.per jaar voor het gebruik van een eigen auto, 250.voor bureaubehoeften en instru menten benevens vrijdom van pensioenbij dragen. Men aad deze bedragen ook in het salaris kunnen verwerken. Wat. de bezoldi ging van den schoolarts betreft, moet spre ker nadrukkelijk verklaren, dat deze aan den lagen kant. is. Spreker heeft dit in de commissie van beheer altijd beweerd en bij de sollicitatie is wel gebleken, dat spre ker gelijk heeft gehad. De heer Geerlings vindt de jaarwedde van den secretaris van den schoolartsen- dienst te hoog en vraagt in wiens tijd de secretaris van de Commissie van Beheer van den schoolartsendienst zijn werk ver richt. De voorzitter zegt. dat de secretaris van de Commissie van Beheer van den School artsendienst is de secretaris der gemeente Hillegom. Men heeft er dus te Noordwij kerhout niets mede te maken, welken tijd de secretaris van Hillegom daarvoor wil spendeeren. Wat het salaris van den se cretaris van den schoolartsendienst aan gaat in de betreffende regeling die ook door den heer Geerlings is goedgekeurd staat, dat het salaris als maximum 300. bedraagt. De Commissie van Beheer heeft dit salaris bepaald op ƒ200.—. Opmerkin gen ter zake kunnen thans geen effect meer sorteeren. De begrootiug van den schoolartsen dienst- wordt, daarna bij acclamatie goed gekeurd. B. en W. stellen voor een hoekje weiland van het grondbedrijf te verhuren aan J. Duivenvoorde Heremenis voor 25. De heer A. H. v. Noort zegt, dat het veel te duur is. De voorzitter zegt, dat dit j voor den heer A. H. v. Noort geen reden behoeft te zijn om zijn stem aan dit voor stel te geven. De pachter heeft het er gaarne voor over. Bij acclamatie wordt conform het voorstel van B. en W. be sloten. B. en W. stellen voor enkele wijzigin gen in de Bouwverordening aan te bren gen. Op de eerste plaats willen B. en W. de Kerkstraat, de Regenvlietweg, de Beek laan en de Waasenaarsche weg aan de open bebouwing onttrekken. Een andere bepaling strekt om het hoogte-peil van den vloer nader vast te stellen. De voorstellen van B. en W. worden bij acclamatie aan vaard. Een riool op den Schuinschen weg. De voorzitter zegt, dat in de jongste ver gadering is geklaagd over den slechten toestand van den voormaligen Schuinschen weg voor de nieu.v gebouwde huizen. De eenige oplossing is, naar de meening van B. en W., dat ter plaatse een riool wordt gelegd en tevens een trottoir. De kosten van het riool bedragen 900.voor het trottoir 1100. Do heer A. H. v. Noort zegt, dat men er ook wel een lantaarn kan zetten. De voor zitter zal nagaan of in den betrekkelijken kabel een draad voor de straatverlichting zit. In elk geval heeft het hier veel meer zin om één lantaarn te plaatsen, dan om zes lantaarns te plaatsen in de nieuwe buurt in de Zilk. Wethouder Warmerdam betwijfelt dit. Onder hilariteit der vergadering merkt de voorzitter op, dat hij gelooft, dat de splitsing van de kiesvereeniging den heer Warmerdam nu reeds parten speelt. Op een verzoek van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Ned. Her vormde Scholen met den Bijbel, om een bijdrage in de verbouwingskosten, bene vens voor nieuwe schoolbanken wordt gunstig beschikt. Op advies der Gezondheidscommissie worden onbewoonbaar verklaard de wonin gen Schoolstraat no. 18. 20, 22 en 24. Vastgesteld wordt een verordening op het grondbedrijf. De heer J. P. de Jong wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 4e amb tenaar van den Burgerlijken Stand en als zoodanig aangewezen do heer 0. A. M. Lin- ders, ambtenaar ter secretarie. Een post- en telegraaf station in De Zilk. In verband met een ingekomen schrij ven van den directeur van het Postkan toor te Hillegom, of de gemeente bereid is een bedrag van maximum-124— per jaar te garandeeren voor een post- en tele graafstation in De Zilk wordt bij acclama tie besloten daarmede accoord te gaan. In plaats van den heer J. Passchier, die heeft bedankt, wordt tot lid van bet stem bureau in district II benoemd de heer G. Bouwmeester en tot plaatsvervangend lid de heer P. Reijneveld. Bij de rondvraag maakt de heer L. M. v. Noort de opmerking, dat de belenden de perceelen zooveel o vei last ondervinden van het- papier, dat van den vuilnishoop aan de Leidscbe vaart waait. Wethouder Oostdam zegt-, dat hierin zal worden voorzien door het plaatsen van een afrastering. De koster» van woningbouw. De heer- van Parera- komt thans terug op hetgeen door hem reeds eerder is ge zegd. Volgens opgave hem gedaan door een der inschrijvers waren de bouwkosten van de winkelhuizen der bouwvereeniging door dezen inschrijver begroot op 15000 alzoo op 7500 per stuk, de bouwkosten der gewone arbeiderswoningen daarente gen op 2500 per stuk. De huur der win kelhuizen dient derhalve 12— per week te bedragen, indien de huur der gewone arbeiderswoningen 4.bedraagt. De voorzitter zegt, dat de opmerking van den heer van Parera hem niet onjuist voorkomt. Mogelijk ban de voorzitter der Woningbouw vereeniging ter zake nadere inlichtingen geven. De heer E. Oostdam Jzn. verzocht den gemeente-secretaris, tevens secretaris der bouwvereeniging, zulks te doen. De gemeente-secretaris zegt,, dat de win kelhuizen waren begroot op 11000, van daar de onderlinge verhouding tusschen de huren, die op Jeze basis alleszins rede lijk was. Als men uitgaat van andere cij fers zooals de heer van Parera komt men van zelf tot een andere conclusie. De heer Langeveld zegt. dat, nu de aan besteding erg is meegevallen, de woning bouwvéreeniging het trottoir voor de wo ningen wellicht voor haar rekening kan De voorzitter zegt, dat de cijfers van een inschrijver naar het werk hem juister lijken, dan de geraamde cijfers der bouw vereeniging. Ook voor de opmerking van den heer Langeveld is iets te zeggen. Het beste is, dat B. en W. deze aangelegen heden eens onder de oogen zien en zoo noodig met dé bouwvereeniging in nader overleg treden. De heer E. Oostdam Hzn. beveelt de aanschaffing aan van prikstokjes voor de werklui, die papier langs den weg oprui men. De voorzitter zal dit overwegen. De heer van Parera geeft in overweging om de Havenstraat, voor zooveel loopende langs de Haven opnieuw te verstraten- B. en W. zullen nagaan of dit noodig is. Daarna wordt- de openbare vergadering gesloten en ovcigegaan in geheim comité. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubilaris. Zooals gemeld herdacht giste ren de heer B. Snel den dag, dat hij 25 jaar werkzaam was als opzichter bij gemeentewer ken. Dit feit is voor den jubilaris niet onop gemerkt voorbijgegaan. In den namiddag werd den heer Snel ten zijnen huize 'n bezoek ge- btacht door den Directeur van Gemeentewer ken, ir. Waardenburg, den gemeenteopzichter B Cats, benevens het verdere personeel van het bureau van openbare werken en enkele gemeentewerklieden. Als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur was voorts aanwe zig de heer K. Salverda, gemeente-secretaris. Nadat de aanwezigen den jubilaris persoonlijk hadden gecomplimenteerd, werd hem namens het Gemeentebestuur een bloemenmand aan geboden. Van den Directeur en personeel van gemeentewerken ontving de heer Snel boven dien een plateelen bloempot met azalea, ter wijl in den loop van den dag de jubilaris nog tal van blijken van belangstelling mocht ont vangen. LEIDERDORP Jubileum hoofd der school. Gisteren, den lsten April, vierde het boofd der Bijz. School, de heer C. v. d. Zweth zijn 25-jarig jubileum als hoofd dier school. Bij die gelegenheid werd hij 's morgeus door de kinderen van de school gehuldigd. Er werd een toepasselijk lied ge zongen; de jubilaris ontving als cadeau een fauteuil. Van de oud-leerlingen kreeg hij eveneens een fauteuil en 'n rooktafel. Daarna werd hij togesproken door den inspecteur van het Lager Onderwijs, den heer C. Baak. Ook werd hij toegesproken door den inspecteur van voorz. van het Schoolbestuur, den heeT G. Los, door den burgemeester K. Brug. Aanwe zig waren ook wethouder dr. G. A. de Bruy- ne en de gera.-secretaris B. G. Corts Na de huldiging volgde een tractatie voor de kinderen. In den vooravond had een receptie plaats van 79 uur. Het schoolgebouw was voor deze gelegen heid met planten en bloemen feestelijk ver sierd. Burgerwacht. -- Gisteravond hield de Bur gerwacht van Leiderdorp haar jaarvergadering in de Raadzaal. De voorzitter, burgemeester K. Brug, opende de vergadering en wenschte de aanwezigen hartelijk welkom, inzonder richtte spr. een woord tot den heer A. Slin gerland, die de burgerwacht van Leiderdorp ging verlaten, daar in zijn eigen gemeente een burgerwacht was opgericht De voorz. dankte den heer Slingerland voor zijn aangename sa menwerking en wenschte hem veel geluk in de nieuw opgerichte burgerwacht. Daarna werd het jaarverslag door den se cretaris voorgelezen, dat onder dank werd vastgesteld. Vervolgens kreeg men het ver slag van den penningmeester te hooren. De inkomsten bedroegen 470.30, de uitgaven 443.55, zoodal er een batig saldo te boeken was van 26.75. De heer F. Zandbergen bracht verslag uit, dal de boeken correct in orde warén bevonden. De voorz. dankte den penningmeester voor zijn goed beheer. Tot kasnazieners voor 't volgende jaar werden be noemd de heeren F. Zandbergen en Joh. Drm- peling. Zoo kwam men aan het punt: bestuursver kiezing; de heer C. Noorlander verkreeg 9 st., G de Braver 5 st., zoodat er een herstem ming moest plaats hebben tusschen C. Noor lander en G. de Braver Daarbij verkreeg C. Noorlander 11 en G. de Braver 7 st., zoodat C Noorlander is gekozen. De voorz. had eenige mededeelingen omtrent het actief worden van de burgerwachten uit den omtrek en het oprichten van een kring, en dan uit te treden uit den kring Duinland. Tevens had de voorz. eén mededeeling, dat de burgerwacht binnen een zeer korten tijd verrijkt zal worden niet een vlag. De schietoefeningen zullen wederom aan vangen te Katwijk op Dinsdag 28 April 1931 Als afgevaardigden werden benoemd de com mandant, G. Groenendijk en F. Zandbergen- Daarna werden de prijzen uitgereikt van den winter-bukswed3trijd. Zij vielen ten deel aan J. J. Tein, W. Moraal, A. Slingerland, G. de Braver; Joh. Dompeling, P. Vervark, J. P Vervark, J. de Koning, G Groenendijk, A. Verbeek, F. Zandbergen, J. Nagtegaal, N. Rijnsburger, J. Spaargaren. Aan 't jongste lid werd een doos sigaretten uitgereikt als troost prijs. Zoo was men gekomen aan de rondvraag. Daarvan maakte de heer A. Slingerland ge bruik om den voorz. en leden van de burger wacht in korte woorden te danken voor de pleizierige omgang tijdens zijn verblijf in de Leiderdorpsche burgerwacht. Spr. riep allen een hartelijk tot wederziens toe. Hierna sluiting. NOORDEN Teer op de wegen. Evenals dit het vorig jaar is geschied, heeft men ook thans weder een aanvang gemaakt met het teren van de wegen onder de gemeente Wilnis, vanaf het Kruis alhier via Slikkpndam, Woerdensch Verlaat en Oudendam tot Wilnis. Nog sieeds wordt getwijfeld aan de doel matigheid van deze t?erbesproeiing op onze slappe wegen, doch .in ieder geval wordt be reikt, dat men verschoond blijft van den vree- selijken stofplaag. NIEUWKOOP Geboren: Clasina Johanna d. van H. M. Woerde en M. C. Luijben. Overleden: Otto Steenbeek 63 j. echtg. van W. Tork. ZEVENHOVEN De Post. Het postkantoor is met de beide feestdagen gesloten voor alle diensten, te dag afhalen van correspondentie als op Zo "og; 2e dag bestelling des v.m. 10.30 uur. Er is die dagen geen verzending WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) (1e helft April). O jubel mijn hart- en geniet van uw Lente, Weer lach en er bloesems in 't goud van Uw zon En 't. wazige ga-oen met zijn hoopvolle verte. Brengt glanzend van vreugde uw drooraen weerom. Maant bracht on? nog ©en wintertje, doch wat kan het in dezen tijd spoedig ver- keeren, en een paar dagen voorjaarsweer vermogen zeer veel. Was voor korten tijd alles nog met sneeuw bedekt en van ont wikkeling nog weinig te bespeuren nu kun nen we overal om ons heen de onmiskenba re sporen zien dat de winter voor meer len teweer heeft plaats gemaakt. De kruisbes sen worden all groen, de vruchtknoppen van peren en kersen zijn al aanmerkelijk ge zwollen, aardbeien laten haar eerste groe ne blaadjes zeenalles wijsit óp de naderen de lenite. 't Wordt dus hoog tijd, indien we nog een en ander te planten of te verplan ten hebben dit onverwijld te doen. Moch ten soms cm de een of. andere reden de plaatsen waar een te verplanten boom of struik moet komen nog niet ter beschik king zijn dan roeien we deze uit om ze op dezelfde plaats tijdelijk in te kuilen. Hier door onderbreken we den groei en kan de overbrengin g naar de beet erode plaat® la n ger uitgesteld worden dan wanneer de boom „vast" was blijven staan. Op die wij ze kunnen we soms, indien het weer een beetje meewerkt, tot einde April nog wél zoo'n enkelen boom overbrengen; 't soreekt van zelf, dat bij zoo'n late verplanting de voorzongen die bij verplanting noodig zijn, dubbel in acht genomen moeten worden. In den moestuin: Hier is alles in vollen gang, bijna geen handen genoeg om te werken, zoowel in de bakken als op den kouden grond; overal is werk. De raap-séeel- tjes staan er in mijn hof al mooi op, doch de vinken hadden het- nog eerder geinen da.n wij. Toen we er voor 't eerst bij kwa men hadden ze er ad een massa gepeld, d.w,z. de plantjes er uitgetrokken en de zaadjes waarom het hun te doen was, afge pikt. Direct hebben we er draadjes over getrokken, waarvoor wij maar gewoon ka toen gebruikt hebben, die voor het opbin den van de erwten genomen worden. Het kan wel zijn, dat zwart garen ook goed is, doch voor wit katoen hebben ze voldoen de vrees. De selderij kan nu ook gezaaid. Wie een kas bezit, had het reeds vroeger kunnen doen,, want als men groote knollen wil hebben, dan is vroeger zaaien ge- wensoht. Aanbeveling verdient het om de drie soorten maar tegelijk te zaaien, ad is het voor de gewone struik selderij nog tijd genoeg. Heeft u misschien een warmen bak, dan maar hierin gezaaid, om dan later de plantjes op de kisting te verspenen. Zon der bodem warmte komt men in de meeste gevallen voor flinke knol- en bleekselderij t>e laat. De Zeekool.pla.nten kunnen ont dekt worden, doch wenschelijk is het, om er de eerste paar dagen bij soms dreigende nachtvorsten een weinig beschutting aan te brengen. Wil men nieuwe planten- dan kun nen ook deze nu worden gezaaid. Heeft men veel oude planten, dan kan men ze nu ook door .middel van scheuren vermenigvuldi gen. Indien u nog niet voldoenden grond omgespit heeft, dan kunt n het y.a-d van worteltjes, ki een kleine hoeveelheid, 2 maai 24 uur in 't water zetten, en daarna in een pot. of kistje met zand in een warmen bak. Na ongeveer een dag of acht is het zaad ontkiemd, daarna zaait men het uit en men heeft hierdoor den oogsttijd straks zeker 14 dagen vroeger. Zoodra we de worteltjes gezaaid hebben, werpen we een weinig slazaad er op. Zoo'n slaplant je bier en daar hindert niet zooveel, en ze zijn al tijd nog eens gemakkelijk, om hier of daar uit te planten, dus voor opvolger® van de eerste buiten gezaaide. Bonte Chili of Zwart Duitsch kunnen onder meer worden aanbevolen. Deslaplanten uit den kouden bak worden geplant voor een deel op de kisting, voor e-èn ander deel op het veld t ussoben de vroege bloemkool-weeuwen en eenige voor de schutting. Zoodoende blij ven we aan 't oogsten, hetgeen voor de-n liefhebber de meeste aanbeveling verdient. De kool wordt nu ook gezaaid, zooa's de „witte", waarvan wij bijv. kunnen nemen de Brunswijker; Savoije (groote gele en de roode Utrechfsche.) Omdat wij op onze Hei gronden vaak te klagen hebben over de aardvloo, is het raadzaam om steeds zoo'n hoekje voor de schutting over te houden. Ook Bloemkool kunnen we nu zaaien, zoo wel gewone Utrecbtsche als Veitoh en Eclips. Van de Utrechtsche moef men zich echter niet te veel voorstellen, 't is net cd zomerbloem kool niet overal goed wil. De andere twee soorten zijn voor 't najaar en dan zijn ze weer best. Êu nu. geachte le zer (en lezeres!) ga den, tuin in bij mood voorjaarsweer en haal uw hart op aa-n de Lente. Gegroet, o gegroet met. uw klanken en kleuren, Gij lachende Lent' in het goud van uw zon. O jubel mijn hart en geniet van uw weelde, Veel bloemekens brachten uw droomen weerom. Uitgesproken A. Voorhoeve, Wassenaar; cur. mr. J. Weyl. Opgeheven: J. Verdel. L e i m u i d e n

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10