NEDERLAND—BELGIE 3-2 MAANDAG 30 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VOETBAL Een bevredigende wedstrijd met een overwinning als resultaat. Pessimisme ten spijt naar heropbouw van het prestige van Oranje. Onze doelman op zijn best. Formenoy breekt een been. (Van onzen sport-redacteur). GisterenNederlandBelgië. Thans met ©en groot uitroepteeken. De 43ste ontmoeting is in een overwinning geëindigdeindelijk weer een overwin ning. Onze verwachtingen zijn dus wel be waarheid. Schreven we niet, dat. we aan ons vertegenwoordigend elftal niet behoef den te wanhopen, zelfs niet ondanks de aanmerkelijke verzwakking door het niet medespelen van Paauwe Jr. 't Is waar, menschen, die een kijk heb ben op ons elftal, zagen voor den aan vang wat bedrukt, zij ook waren niet zoo geheel zeker van den uitslag tegen de Roo- de Duivels, maar zulks deed niets af aan de goede stemming. Die stemming, die alle wedstrijden te gen onze Zuiderburen een speciaal tintje geeft, was te beter, wijl het voorjaarszon netje veel van de frissche temperatuur deed vergeten, 't Was overigens hetzelfde gedoe a!s altijd, drukte en nog eens drukte. Het mooie weer lokte bovendien tal van menschen naar de omgeving van het Stadion en daarvoor was het net zoo druk als erin. Het groene grastapijt lag zonovergoten te wachten om vertrapt te worden onder de voeten van de vertegenwoordigende ploegen van Holland en België. Dat wachten duurde langer dan anders, zelfs lieten de Oranjemannen onbehoorlijk lang op zich wachten, want toen te even half drie de Belgen waren binnengekomen tusschen de haag var> Blauw-Wit-junioren en met de Brabangonne waren verwel komd, duurde het eenige minuten alvorens de Hollanders zich lieten zien. De wedstrijd. Onder leiding van den Italiaanschen scheidsrechter Carraro stellen de ploegen zich volledig als yolgt op: N ederland: van der Meulen Van Run Van Kol J. Paauwe W. Anderiessen Van Heel Adam Tap Lagendaal Formenoy van Nellen Scheidsrechter O Carraro (Italië). Ledent Secretin Capelle Voorhoof Versijp Moeschal Hellemans Verboven Hooydonekx Nouwens Bad jou. België. Van der Meulen, die ditmaal als aan voerder fungeerde, had den toss gewonnen, zoodat de Belgen aftrapten. Het begin is wat saai, omdat de spelers zich blijkbaar nog wat moeten inspelen. Enkele outbal- len zijn er het gevolg van en het duurt een viertal minuten eer we iets goeds zien. Dat komt van onzen rechtsbuiten Adam, die fraai opbrengt en voorzet, waarna Tap het leer opvangt en keihard over de dek- lat schiet. Bij een nieuwen aanval maakt Nouwens hands. Van Nellen plaatst het leer goed voor doel, waar Badjou op zijn post is, om den bal weg te slaan, juist voor Formenoy. Hij krijgt bet leer echter niet gemakkelijk voor zich en voor hij het goed heeft om te schieten, heeft een der toe stormende Belgen het hem voor de voeten weggemaaid. De meeste Hollandsche aan vallen komen van den rechtervleugel, on danks Adam op bijzondere wijze bewaakt wordt. Soms wordt hij door drie Belgen op den huid gezeten, maar hij weet zich er kranig doorheen te werken en in do vele duels, di hij met den stoeren Moeschal heeft, blijft de kleine, maar aal- vlugge Hollanders zij,, tegenstander veelal de baas. Wanneer hij zich eens mooi los gewerkt heeft denken we hem succes te zien hebben met een fraaien voorzet naar Lagendaal, maar Badjou werpt zich onver vaard in volle lengte op het leer en stopt op even fraaie wijze. Na 12 minuten volgt een goede Belgische aanval, waaruit de bal wordt corner gewerkt. Anderiessen vangt het leer op, geeft door aan de voor hoede en van Nellen trekt op het doel af, maar Nouwens redt ten koste van ©en cor ner. Van der Meulen in actie. Dan wordt de Hollandsche. verdedi ging duchtig aan den tand gevoeld en van der Meulen moet twee keer achter elkaar op critieke momenten ingrijpen. Uit de re solute manier, waarop hij zulks doet, blijkt weer dadelijk, dat hij in uitstekende con ditie is. Hij geeft den Belgen dan ook niet de minste kans. Toch komt er voor Hol land weer een critiek moment, als Versyp den bal heeft opgebracht en deze over de doellijn out gaat. De scheidsrechter geeft echter op advies van den grensrechter cor ner, nadat Versyp reeds weer heeft door- ge,peeld en de weggeschoten bal door van Ivol wordt opgevangen, waarbij het leer hem echter in het gelaat, inplaats van op het hoofd terecht komt. De corner wordt goed genomen en levert zelfs gevaar op, maar van der Meulen doet een vervaarlijken uitval naar den linker benedenhoek en weet ten koste van een nieuwen corner te redden. Ook deze is gevaarlijk, maar nu valt" onze verdediger naar den rechter benedenhoek en klemvast heeft hij het leer te pakken. Een flinke trap en de Holland sche voorhoede is aan het werk; door Adam wordt de bal voor het Belgische doel gezet, maar Formenoy schiet naast. De gasten blijven nog even aanvallen, maar verschillende daarvan worden gebroken door buitenspel. Zoo gaat de strijd gelijk op en neer, het is het aanzien zeker waard, vooral door de snelheid waarmede ge speeld wordt. Holland leidt. Na eenige goede safes van onzen keeper, laat ook van Nellen zien, dat hij meetelt en uit een van zijn voor zetten, scoort Lagendaal na 37 min. het eerste doelpunt, dat weliswaar houdbaar was, maar desniettemin zeer mooi genoemd mag worden (1—0). Uit duizenden kelen steeg een juichkreet op, toen men het leer via de handen van Badjou achter hem in het net zag verdwijnen. En nog is de juich toon niet verstomd of weer is Holland in den aanval, maar de daaruit ontstane cor ner heeft geen resultaat. Versyp, die er aanvankelijk niet veel van terecht bracht, komt er dan hoe langer hoe beter in en als hij den bal opnieuw heeft opgebracht, schiet hij op doel, waar van der Meulen het leer neeislaat, gelukkig juist voor de voeten van van Run, die wegtrapt, maar de bal wordt door een der Belgen opge vangen, die opnieuw inschièt en nu valt van der Meulen weer met een sprong op den bal. Weer heeft hij gered. Bij een vol genden Hollandschen aanval weet Lagen daal de verdediging der gasten te verras sen, hij rent op het doel af en van tien meter lost hij een flink schot, doch met een enormen sprong weet Badjou het leer te bemachtigen en een zeker doelpunt te voorkomen. Formenoy verhoogt de score. Toch blijven de Hollanders fanatiek aanvallen en als Formenoy een kans krijgt, maakt hij geen fout en met een hard schot vergroot hij den voorsprong der Hollanders (20). Er is dan 42 minuten gespeeld. De laatste minuten brengen geen verandering in den stand. Rust 2—0. Met een mooien voorsprong van twee doelpunten, een ongekende weelde in de laatste jaren, gaan de Oranjemannen vol vertrouwen de tweeae helft in. De Belgen zijn wat actiever en na drie minuten hebben zij reeds een kans, als een der voorhoedersp.elers de beide Holland sche verdedigers weet te passeeren en alleen voor van der Meulen komt, maar weer brengt Géjus, zelfs tot driemaal toe, redding. Een Belgisch tegenpunt. Die tegenslag prikkelt de Belgen eenigszins en onvermoeid trekken zij tel kens weer ten aanval, waarna Versyp na 5 minuten met een goed schot succes heeft punt in deze periode zeer zeker en het (21). De Belgen veidienden dat tegen punt in deze periode zeer zeker en het was voor een goede verhouding zeer van pas. Intusschen blijven be.de partijen zeer actief en Lagendaal heeft het eerst een goede kans, maar wanneer hij voor doel is gekomen, trapt Nouwens hem het leer voor de voeten weg. Dan wordt plots de wedstrijd onaange naam onderbreken, als Formenoy na een botsing met een der Beigen, die overigens door zeer weinigen werd opgemerkt, om dat de bal reeds naar den anderen kant van het speelveld was verhuisd, blijft lig gen. Het blijkt, inderdaad van erustigen aard te zijn, want verschillende officials snellen het terrein op. Dan wordt ons medegedeeld, dat dc Sparta-spe.er zijn been gebroken heeft. La,ter blijkt, dat hij, toen hij den bal aan -Lagendaal wilde toe spelen, van een -"er Belgen, die dit ver hinderen wilde, een trap onder tegen zijn schoen kreeg. Hij voelde toen bij intuïtie dat er iets gebroken was en bleef uit voorzorg op den grond liggen. Terwijl hij van het terrein op een draagbaar wordt weggedragen, komt van der Heijden hem vervangen. Dadelijk pakt deze reserve goed aan en geeft blijk zijn plaats toch wel waard te zijn. Maar het eerste gevaar dreigt weer voor het Hollandsche doel, iis van der Meulen na goed werk komt te vallen en wanneer eenige spelers der te genpartij op hem blijven liggen, zoodat hij zich niet oprichten kan, weet van Run juist op de doeilijn een zeker doelpunt te voorkomen, als den ingeschoten ba! van de lijn wegtrapt. Als de tweede helft 20 minuten oud is trekt Lagendaal er weer eens tusschen uit en hoewel hij door de backs op den huid wordt gezeten, kan hij zijn aanval toch vrij onverwacht met een formidabel schot besluiten, dat den keeper volkomen verraste (3—1). Do Belgen laten zich echter geenszins ontmoedigen en zij brengen de Hollandsche verdediging meer malen in het nauw, veel meer dan voor de rust. Gelukkig, dat van der Meulen zulk een prachtdag had, maar ook hij kon niet alles alleen en na een half uur moest hij voor een goed schot van Voorhof zwichten (3—2). Er dreigt dan een inzinking bij de Holland eis te komen, doch, hoewel met. moeite, de ploeg kan zich handhaven en weer heeft van Run op de doellijn eens succes met een redding in hoogsten nood. Toch denken we, dat Holland den voor sprong nog zal vergrooten, als Lagendaal weer alleeh voor Badjou komt en opnieuw een keihard schot lost. De bal scheert den paal aan den verkeerden kant.... Tot op liet laatste moment blijft het spel span nend en het is voor de vele duizenden een opluchting, als scheidsrechter Carraro het einde aankondigt. Over spel en spelers. Uit het hierbovenstaande volgt reeds, dat we niet ontevreden mogen zijn over dezen Holland—België-wedslrijd. Integen deel, eindelijk werd het zoet der overwin ning weer eens gesmaakt en of dit nu al dan niet het gevolg is van de gehouden oefenwedstrijden valt natuurlijk niet zoo maar te zeggen, maar we gelooven toch veilig te kunnen aannemen, dat die oefe ningen langzamerhand aan onze jongens meer zelfvertrouwen hebben geschonken. Dat de Belgen, na een zwakke eerste helft zoo goed partij hebben weten te geven, ook zonder dat zij oefenwedstrijden heb ben gespeeld, pleit toch weer voor het kunnen aanpakken der Roode Duivels. De Hollanders zullen op 3 Mei in België dan ook zeker nog beter moeten aanpakken! Zonder nu bepaald een schitterenden wedstrijd te hebben gespeeld, mogen de Oranjemannen op een goeden wedstrijd terugzien. Eigenlijk waren er twee uitblin kers, Adams en van der Meulen. Zij bei den hebben bergen werk verzet, maar on danks het sjouwen van eerstgenoemde moet toch onze doelverdediger in de eer ste plaats genoemd, omdat zijn ingrijpen verschillende doelpunten heeft voorko men. Als dat zoo onomwonden moet ge constateerd. dan moeten we er onmiddel lijk aan toevoegen, dat onze verdediging matig voldeed. Zij heeft van der Meulen veel te veel werk laten opknappen, zelfs in de periode, dat de Belgische voorhoede absoluut zwak was en niets presteerde. Van Kol is op zijn retour, zouden we zeg gen. Van Run echter heeft heel verdienste lijk gespeeld. De midden-linie viel niet bepaald te gen, hoewel het gemis van den jongen Paauwe terdege werd gevoeld. Met hem in dc plaats van Andreriessen, zouden we beter resultaat hebben geboekt, al mogen we over zijn platsvervanger niet ontevre den zijn. Van Heel was heel goed en zijn clubgenoot, op den anderen vleugel deed niet voor hem onder. Van de voorhoede noemden we Adams reeds. Het. is een lust hem te zien werken en zich door zoo tal van moeilijke situaties heen te slaan. De Belgen hebben hem niet veel vrij gelaten, maar hij heeft hen dik wijls zijn hielen laten zien. 't Is-ongetwij feld te hopen, dat wij hem voor onzen lan- denwedstrijden kunnen behouden. Naast hem vonden we van Nellen het best. Ook hij heeft vele goede dingen gedaan. Dat het binnentrio van zijn kansen niet beter profiteerde, is niet aan hem te wijten. Trouwens van het binnentrio ging niet zoo heel veel kracht uit. De gevaarlijke mo menten kwamen ditmaal van de vleugels en het binnentrio heeft er drie van benut, de buitenspelers hadden echter veel meer verdiend. Een aanvalstrio bestond er dit maal eigenlijk niet, want Tap bleef her haaldelijk zoo ver achter, dat men nau welijks kon zeggen, dat hij aan den aan val deelnam. Lagendaal was goed, zonder meer, maar toonde zich weer een doel puntenmaker. Voor Formenoy, die niet bij zonder opviel, moet het een groote vol doening zijn een doelpunt op zijn naam te hebben. Jammer voor hem en voor Sparta, dat hij thans zes weken gedwon gen rust zal moeten nemen. De Belgen hebben we wel eens beter gezien. Hun eerste optreden was bepaald iets ontmoedigend en vooral de voorhoede was laksch. Geleidelijk echter kwamen zij er beter in en toen is er met verve en elan gespeeld, zooals de onzen niet te zien ga ven. Zij zaten beter op den bal en in die periodes zou een gelijk spel zeker niet zoo slecht gelekon hebben. De beste speler was, naar onze meening, Badjou, die en kele zekere doelpunten heeft voorkomen en die nog altijd een goede international plaats weet in te nemen. De scheidsrechter heeft zeer goed geleid, somwijlen iets te streng, maar alleszins onpartijdig, hetgeen een groote verdienste genoemd mag worden. Het totaal-resultaat. De tot heden gespeelde wedstrijden drukken zich uit. in de volgende cijfers: gesp.gew.gel. vorl. v.t. pnt. Nederland -13 20 9 14 95—77 49 België 43 14 9 20 77—95 37 HET NEDERLANDSCH B ELF TAL WINT TE ENSCHEDE. EEN 1-0 ZEGE OP SPARTA (PRAAG). De wedstrijd door 0dijk gewonnen. In het Van Heekpark te Enschedé vond Zondagmiddag een voetbal we Strijd plaats tusschen he* Nederlandsch B-elftal en „Sparta"' uit Praag. Ruim tienduizend bezoekers waren naar dezen semi-inter- land wedstrijd gebogen en zij hebben een goeden wedstrijd te zien gekregen, waarin het ©enige doelpunt eerst in hot laatste kwartier werd gemaakt. Als bij een echten internationalen wedstrijd werden de elftal len met de volksliederen binnengehaald. Het Nederlandsoh B.-elftal stelde zdoh als volgt oip: Odijik Admiraal Wanders Sterk Ten Denkelaer BTeitner Wels Steen Elfrink Schoenmakers Kammeyer Elfrink speelde in de plaats van Ruys en Admiraal nam de plaats van Diepenbeek in. De o-nzen wonnen de toss, doch dit bood weinig voordeel, daar de zon dwars over het veld stond en er.nagence-g geen wind was. De. eerste aanvallen waren voor de Hollanders, doch deze leverden niets op. Het spel gaat regelmatig van de ecne speelhelft naar de andere; geen van beide partijen ri in de meerderheid. Het blijkt., dat de Tsjechen' hun aanvallen bet in het uiterste combingeren. Voor het dqel missen zij, evenwel herhaaldelijk. Voorzoover hun schoten gevaarlijk zijns worden deze ofp schitterende wijize door Odijk weggewerkt. Als eenige aanvallen der gasten zijn afge slagen, gaan de Hollanders er met een vlug open snel vam door. Hoewel zij hiermede tegen het combinatie «gel der Tsjechen zijn opgewassen, kotnt het echter niet tct drel- punen. Bij een gevaarlijk moment voor het Sparta-doel weet de doelvededóger Netnec corner te werken. De hoekschop levert ech ter ndetis c*p. Kort voor het einde van de eei«te helft komen de Tsjechen neg eenmaal opzetten, dooh Odijk is op zijn peet en weel het ge vaar te keeren terwijl eenmaal de lat redt. De rust komt met blanco-stand. Direct na de hervatting missen de Hol landers een paar kansen. Sparta komt dan opzetten, doch zij blijven te veel combinee ren, waardoor zij niet bot schieten komen. Onze achterhoede weet steeds tijdig in te grijpen, waarbij vooral Wanders uitblinkt. Dc Hollendachc aanvallen hebben niet veel kracht, daar de middenilinie niet voldoende steunt. Een gevaarlijk schot van den Tsje- ohischen linksbinnen gaat tegen de lat. De Hollanders probeeren het dan met short passing om te trachten hiermede tegen het oomibintiespel der gasten iets te bereiken. Het Sparta-elftal, waarvan negen spe lers beroepsspelers zijn, valt niet mee en vooral het individueele spel is wat tech- NEDERLANDBELGIë in het Amsterda msche Stadion. Van der Meulen, de Hollandsche doelverdediger, in actie. NEDERLANDBELGIë. Een kijkje op de eivolle tribunes, terwijl Formenoy wordit weggedragen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5