RECHTZAKEN SPORT UIT DE OMGEVING VRIJDAG 27 MAART 1931 DE LEIDSCHE "COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE ZESTIGSTE VERJAAR- DAG VAN OUD-MINISTER PROF. MR. P. J. M. AALBERSE EEN SOBERE HERINNERING AAN FEITEN EN DATA. De „Volkskrant" geeft het volgende „so ber overzicht" van den levensgang t>.van mr. Aalberse. Petrus Josephus Mattheus Aalberse werd op 27 Maart 1871 geboren te Leiden. Hij bezocht het R. K. Gymnasium te Katwijk a. d. Rijn en studeerde verder aan de uni versiteit te Leiden, waar hij eerst candi- daat in de letteren werd en vervolgens in 1897 tot meester in de rechten promoveer de op een proefschrift Oneerlijke concur rentie en hare bestrijding". Door dit proef schrift werd reeds aanstonds de aandacht op den jongen rechtsgeleerde gevestigd. Als Katwijksche student toonde Aal berse reeds bijzondere politieke aspiraties en volgde met zekere hartstocht den strijd welke er om dr. Schaepman plaats vond; hij stond met zijn volle sympathie naast den grooten doctor. Aanvankelijk wilde de heer Aalberse historicus worden. Hij ging daarom, na zijn eandidaats in de letteren, rechten stu- deeren. Evenwel, hii werd advocaat te Lei den, de eerste katholiek in die kwaliteit aldaar. Buiten Leiden woonden veel katho lieken; in de stad in verhouding minder. Hij moest het dan ook van niet-katholie- ken hebben; vooral anti-revolutionnairen uit de Rijnstreek behoorden tot zijn eerste cliënten. Als student had Aalberse reeds geschre ven in de „Nieuwe Zuid-Hollander" en bereikte daardoor dat de katholieke kies- vereeniging, die door groote ruzie was uiteengespat, oonieuw werd opgericht. Na zijn vestiging te Leiden werd Aal berse gemeenteraadslid en spoedig na die benoeming wethouder. Met behulp van alle liberalen werd hij als zoodanig gekozen te gen een anti-revolutionnairen candidaat. De rechterzijde besliste dat hij zich de be noeming zou laten welgevallenhij kreeg „sociale aangelegenheden en openbare hy giëne". Leiden was de eers+e plaats in ons land die 'n keuringsdienst kreeg en school artsen. Van sociologie maakte Aalberse een grondige studie in Duitschland. Spoedig kende men hem in samenwer king met nrof. Aengenent als redacteur van het „Katholiek Sociaal Weekblad". Voorts was hii medewerken van de „Sociale en politieke Studiën". De Kath. Sociale Actie (K. S. A.) benoemde hem tot haar algemeenen secretaris, terwijl hij later tot directeur van het Centraal Bureau van deze organisatie werd aangesteld. Mede door zijn toedoen werden de R. K. Mid denstandsbonden opgericht, waarvan hij adviseur werd voor het bisdom Haarlem. Vele onzer gesalarieerde bestuurders in de Katholieke Arbeids Vakbeweoipg dan ken aan hem hun vorming. Tn 1909 werkte hij mee aan de tot standkoming van het bekende Katholieke Vakcongres te Utrecht hij werd de eerste rechtskundige raadsman van het Bureau voor de R. K. Vakorgani satie; bekend is vooral zijn rede. welke hij uitsnrak bij de eerste lustrumviering van het R. K. Vakbureau in 1914. Aalberse Kamerlid. Hoe Aalberse lid der Tweede Kamer werd heeft hij enkele jaren geleden zelf verteld; 't is niet onaardig daaraan thans te herinneren. „Reeds in 1901" aldus vertelde mr. Aalberse „schreef dr. Schaepman me, dat ik candidaat. moest worden voor En schedé. Ik maakte bezwaar, voelde me te jong, was pas dertig. De doctor antwoord de, dat het jong-zijn met den dag beter wordt. Hij ging zelf naar Oldenzaal spre ken om mijn candidatuur aan te bevelen. Ik kreeg vele stemmen, meer dan de mees ten. die verkozen werden verklaard, maar de liberale fabrikanten steunden bij de herstemming liever den sociaal-democraat Van Kol dan een katholiek en ik werd niet gekozen. Vóór zijn vertrek naar Rome had dr. Schaepman aan enkele zijner vrienden mij als zijn opvolger voor Almelo aangewe zen. De candidaat van den voorzitter der Kiesvereeniging was de heer F. Wierdels; die van de geestelijken mr. A. baron van Wijnbergen. Het advies van dr. Schaep man gaf. toen het bekend werd, den door slag en ik werd candidaat gesteld en in 1903, tusschen de twee beruchte stakingen in, tot Kaïnerlid verkozen." Gedurende dertien achtereenvolgende jaren bleef mr. Aalberse in dit college zit ting houden, tot hij in 1916 benoemd werd tot hoogleeraar in de sociologie aan de Technische Hoogeschool te Delft. Aalberse minister. Na de verkiezingen in 1918 werd hij ge roepen de functie van Minister van Arbeid te vervullen. In 1922 werd bij het Departe ment van Arbeid, ook Handel en Nijver heid ingedeeld, welke afdeelingen tot dan toe onder den Minister van Waterstaat ressorteerden. Zeven jaar lang heeft mr. Aalberse het Departement van Arbeid, beheerd. Als Kamerlid zoowel als minister heeft hij zich als een sterk voorstander van organisatie van het bedrijfsleven (collec tief arbeidscontract) en vergaande wette lijke regeling doen kennen. Zoo wist hij als Kamerlid in 1915 een strafbepaling tegen oneerlijke concurrentie door een initia tiefvoorstel tot wet te krijgen. Het is verleidelijk uitvoerig weer te ge ven, hetgeen mr. Aalberse gedurende zijn ministerschap ten gunste met name van de arbeidersklasse heeft verricht. Mr. Aalberse bracht ons de Arbeidswet 1919 welke naar het oordeel van mr. Wesfc- hoff, (zie het uitvoerige boek dat over Aalberse's arbeid verscheen) zoo diep in greep in de maatschappelijke verhoudingen als de laatste 50 jaren niet was geschied. Aan zijn werkzaamheid is ook te danken de deelneming van Nederland aan de In ternationale Arbeidswetgeving; hij zette door, dat ook onze man naar Washington en Genève werd afgevaardigd en zeer veel steun werd van hem ondervonden bij de stichting van ons sanatorium „Berg en Bosch". Aalberse voerde de gewijzigde Invalidi- 1 teits- en Ouderdomswetten in, waarbij de leeftijdsgrens, waarop de ouderdomsrente ingaat, werd verlaagd van 70 op 65 jaar, de uitkeeringsbedragen van 2 op 3 gulden en van 3 op 5 gulden werden gebrachtde ge- heele premie ten laste van het bedrijf werd gebracht; een weduwen- en weezenrente werd opgenomen; de wettelijke vrijwillige i Ouderdomsverzekering werd ingevoerd. Hij heeft ons den Hoogen Raad van Ar beid gebracht het zoo nuttige sociale in- stituut, waarin werknemers en werkgevers en wetenschappelijken elkander ontmoeten en de Regeering van Advies dienen over gewichtige sociale wetten en maariegelen. Het is bekend dat mr. Aalberse de moge lijkheid aanwezig acht dat deze EL R. v. A. zou kunnen uitgroeien tot een sociaal Par- lement, staande boven autonome beroeps standen. (Bedrijfsraden). Wat Aalberse als minister deed .voor de verbetering der Volkshuisvesting vindt zijn weerga niet. Tengevolge van de verkeizingen in 1925 moest mr. Aalbers als minister aftreden; echter werd hij gekozen als lid der Tweede Kamer, als hoedanig hij thans nog zitting heeft. In de Kamer is mr. Aalberse nog een der meest invloedrijke leden, hoewel hij slechts zelden aan de discussies deel neemt. Van zijn hand verschenen verschillende geschriften, zoo o.a. „Christelijke Poli tiek" (1905) .„Volksontwikkeling" (1905). „Een onbekende enquête naar Arbeidstoe standen in 1841" (1915). Ook heeft hij meer malen zijn medewerking verleend bij het samenstellen van het Sociaal Jaarboek. Mr. Aalberse heeft als hoofdredacteur of als medewerker zeer vele artikelen geschre ven in het „Kath. Soc. Weekblad", „Het Centrum", „De Voorhoede" en „De Maas bode". Van 1925 tot 1928 was hij met Steen- hoff hoofdredacteur van „Het Centrum", waarvan hij nu nog politiek medewerker is evenals hij vaste medewerker is van „De Maasbode". Voorts is hij nog voorzitter van de Cen trale Commissie voor Statistiek, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, Rijksbemid delaar in het 4e district, voorzitter van Centraal College inzake het medisch tucht recht en oplossing van geschillen, lid van den Raad van Beheer der Nederl. Jaar beurzen, Voorzitter van de Vereeniging tot behartiging der belangen van Onvolwaar dige Arbeidskrachten (A. V. O.), enz. Mr. Aalberse is ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, groot-officier van de Or de van het Legioen van Eer van Frankrijk, ridder der Orde vjan den H. Gregorius den Groote van den H. Stoel, commandeur van het grootkruis der Orde van De Witte Roos van Finland. In Mei a.s. zal hij de officieele spreker zijn voor Nederland te Rome, bij gelegen heid van de groote Rerum Novarum-her denking, hetgeen zeker mag beschouwd worden als een erkenning van zijn groote verdiensten in ons land op sociaal terrein verworven. DE STRIJD OM HET VERSCHE BROOD. Een broodbezorger ontslagen van rechtsvervolging. Een winkelier en broodbezorger een z.g. „koude bakker", die zelf géén bakke rij heeft stond voor den Amsterdam- schen kantonrechter, mr. L. S. G. de Har- tog, terecht, omdat hij als hoofd of be stuurder van een onderneming tot het rondbrengen van brood in dje onderne ming 's voorm. omstreeks te 9.25 u. aan een perceel aan de Vroliketraat heeft af geleverd twee witte brooden, die na aoht uur 's nam. van den vorigen dag waren gebakken of opgewarmd, zulks terwijl tij dens het plegen van dit feit nog geen twee jaren waren verloopen sedert zijn vroege re veroordeeling wegens overtreding van art. 35 jo. 73 der Arbeidswet 1919 onher roepelijk was geworden. De kantonrechter ontsloeg den verdach te van rechtsvervolging, omdat het feit niet strafbaar is. Hij overwoog, dat art. 35 sub 6 der Arbeidswet verbiedt het ver voeren, verkoopen en afleveren van versch en opgewarmd brood uit een broodbakke rij, niet uit een winkel; dat 4 van hoofd stuk IV der Arbeidswet den arbeid in broodbakkerijen regelt, doch dat een broodwinkel niet valt onder de omschrij ving van art. 33a der Arbeidswet. DIEFSTAL VAN AUTO'S. De Haarlemsche Rechtbank heeft giste ren twee arbeiders uit Hillegom en een grondwerker uit Rotterdam, die in den nacht van 9 op 10 December eerste te Hillegom en daarna te Wassenaar een auto hadden gestolen, veroordeeld; de twee eerstgenoemden tot acht maanden gevangenisstraf, den ander tot zes maan den. Melkvervalsching. Voor den kantonrechter te Hoorn stond gisteren terecht een veehouder uit Blokker wegens melkvervalsching. Er was in de door hem af te leveren melk 6 pCt. water geconstateerd. Het O. M. eischte 100 boe te of 50 dagen hechtenis. De Kantonrech ter, jhr. mr. dr. Van den Brandeler, redu ceerde de straf tot de helft. MEISJE MET EEN DOLK AANGEVALLEN. Het Amsterdamsche Gerechtshof deed uitspraak in de strafzaak tegen een 20-ja- rigen boerenarbeider, die door de Recht bank te Haarlem op 11 December 1.1. ver oordeeld werd tot zeven maanden gevan genisstraf met aftrek van een deel der voor- loopige hechtenis, ter zake van poging tot moord. In eersten aanleg had het O. M. drie jaar gevangenisstraf gevorderd, straf die ook de advocaat-geenraal had geëischt. Verdachte had een meisje uit Zaandam, met wie hij vroeger omgang had gehad, op 2 Augustus 1.1. opgewacht en met een dolk aangevallen. De verloofdfe van het meisje, die in haar gezelschap was, duwde den ver dachte op hetzelfde moment, dat hij met den dolk stak, achteruit, waarop de ver dachte werd gearresteerd met den dolk in de hand. Het wapen was in de kleeren van het. meisje blijven steken. Verdachte had indertijd erkend, dat hij reeds op 20 Juni 1.1. hei voornemen had op gevat. om het meisje van het leven te beroo- ven en dat hij met dat doel den dolk te Amsterdam gekocht en zich vervolgens naar Zaandam begeven had. Het Hof vernietigde het vonnis. Opnieuw rechtdoende, achtte het geen poging tot moord, doch poging tot doodslag bewezen en veroordeelde het verdachte tot twee ja ren gevangenisstraf. Eeri*hernieuwd onder zoek naar verdachtes geestvermogens, waarop de verdediging had aangedrongen, werd door het Hof geweigerd. I POGING TOT DOODSLAG. Het Amsterdamsche Gerechtshof vernie tigde het vonnis van de Vacantiekamer der Rechtbank te Amsterdam, waarbij een 61- jarige paardenslager uit Huizen wegens po ging tot doodslag veroordeeld werd tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek der prevenl* tieve hechtenis. Opnieuw rechtdoende, leg de het Hof dezelfde straf op. Verdachte had in den avond van 15 Mei 1930 den gemeenteveldwachter G. H. Ma- rinus uit Huizen, eenigen tijd nadat deze hem onderhouden had over een vechtpartij met een tolbaas, met een dolk aangevallen en zoo ernstig verwond, dat de man vijf weken in het ziekenhuis verpleegd moest worden en daarna nog een maand thuis on der dokters behandeling moest blijven. Verdachte is iemand, die reeds herhaal delijk wegens gewelddaden werd veroor deeld. De advocaat-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt, evenwel zonder aftrek der preventieve hechtenis. VOETBAL DIOÖ. HAARL. BOND. Buitengewone vergadering. Zondag a.s., des ipiddags te 1 uur zal in het gebouw St. Bvao, Smedestraat 22 te Haarlem, een buitengewone algemeene vergadering van den Bond gehouden wor den, waarin het reorganisatie-rapport van de R. K. F. besproken zal worden. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor Zaterdagmiddag 3.30 uur: Terleede 1—Quick B. 1; A. R- C. 1Rijnsb. B. 1; Rijnsb. B- 3A. R. C. 3; F. Pacta 2Rijnsb. B. 2; Quick B. 3S. C. O. 2; D. V. E.Terleede 2; S. C. O. Quick B. 2; S. F. L. 1A. R. C. 2. ZWEMMEN Onze zwemsters te Amsterdam gehuldigd. Ten stadhuize te Amsterdam werden gistermiddag de zwemsters, die in Zuid- Afrika zulke groote triomphen behaalden, officieel ontvangen. De zwemsters, de da mes Braun, Grendel, Oversloot en Huibers, waren vergezeld van het dagelijksch be stuur van de Zwemvereeniging Het IJ, de heeren Blitz, voorzitter van den N. Z. B„ mr. Claessens secretaris en mevrouw Trie beis, penningmeesteres8e. Bovendien was tegenwoordig het echtpaar Braun. Wethouder S. Rodrigues de Miranda heette het gezelschap en in het bijzonder de zwemsters welkom namens het gemeen tebestuur. Met groote belangstelling heeft het ge meentebestuur de verrichtingen der da mes gevolgd en de successen door haar be haald. Met groote bevrediging heeft de wethouder voor de zweminrichtingen de wedstrijden gevolgd, waarbij er waren met een voorgjft, die mertigeen bedenkelijk het hoofd deed schudden. t)e wethouder vertrouwt, dat straks, wanneer de grootste zweminrichting in Nederland voltooid zal zijn, de zwemsters een uitnoodiging zullen aanvaarden, en daar in haar element laten zien, wat ener gie vermag. De opvoedende waarde, die van de prestaties der dames is uitgegaan op den tocht door Zuid-Afrika, heeft spr., ontzag ingeboezemd. Hij hoopt, dat men op dien weg verder voort zal gaan. Namens de Zwemvereeniging Het IJ dankte de voorzitter, de heer Blitz, voor de vriendelijke wijze, waarop het gemeen tebestuur de zwemsters had ontvangen. Hierna werden thee en ververschingen geserveerd en bleef men nog eenigen tijd in aangenamen kout bijeen. NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN „HET IJ". Huldiging 0. D. Z.-zwemsters. Nederlandsch record 4 x 100 Meter Vrije slag dames verbeterd. Gisteravond vonden onder overgroote belangstelling nationale wedstrijden plaats in het Sportfondsenbad, te Amsterdam, georganiseerd door de Zwemvereeniging „Het IJ", waaraan tevens een huldiging was verbonden van de O. D. Z.-zwemsters Marie Braun, mej. Oversloot, mej. Grendel en voorts mej. Huybers, die zoo'n succes volle tournée door Zuid-Afrika hebben gemaakt. Als inleiding werd een tweetal aspiran tennummers gegeven, waarna de heer G. Blitz namens „Het IJ" mevr. Braun en de zwemsters huldigde met enkele hartelijke woorden en haar bloemen aanbood. Nog voerden het woord mevr. HappelVan Duin, presidente van de Dameszwemclub „Inter Nos" en de heer J. A. C. Bieren broodspot, directeur van de N.V. „De Sportfondsen", die de dames huldigde voor haar fraaie prestaties in Zuid-Afrika. Direct daarop vond de uitdaging 4 x 100 meter vrije slag astafettte dames plaats tusschen de Rotterdamsche Dameszrem- club, die in afwezigheid der O. D. Z. het Nederlandsch record op haar naam had ge bracht met een tijd van 5 min. 10.6 sec., en de O. D. Z.. Op de eerste 100 Meter wist mej. Klap wijk een kleine voorsprong te nemen op de O. D. Z.-zwemster Lejeune. Jeanne Grendel zwom dezen achterstand op de R. D. Z. zwemster mevr. de GrootVan Gel der niet in, zelfs wist Trtius Baumeister den voorsprong van de R. D. Z. te vergroo- ten, zoodat Zus Braun voor de moeilijke taak stond ongeveer 3 meter op de laatste 100 meter tegen het 14-jarig zwemstertje Willy den Ouden in te halen. Na 50 meter lagen beiden gelijk, doch tegen de ver wachting in zwom mej. Den Ouden de laatste 25 meter buitengewoon snel en tikte als eerste aan met flinken voorsprong op mej. Braun, een fraaie prestatie, waar voor zij hartelijk gehuldigd werd. Het bleek, dat het Nederlandsch record met niet minder dan 8 sec. verbeterd was, en nu gebracht is op 5 min. 2.6 sec. De tijd van O. D. Z. was 5 min. 4.2 sec. Mej. den Ouden deed over de laatste 100 Meter 1 min. 11.4 sec., hetgeen een uitstekende prestatie kan worden genoemd. De Zweedsche estafette vrije slag hee ren werd door „Het IJ" gewonnen in 4 min. 13.8 sec. voor de zwemclub „Haar lem" en Dolfijn". De A. Z„ eerste aanko mende werd gediskwalificeerd. Het figuurzwemmen, de demonstratie onder water zwemmen en het schoonsprin- gen van de dames Braun, Oversloot, Gren del, Huybers, Hestennan, Lotgering-van Leeuwen en de heeren Metten, Lotgering en Schmaltz ontlokten veel applaus. De Zweedsche estafette bracht 5 ploegen aan den start. De strijd ging tusschen do. R. D. Z. en hét IJ, waarbij de Rotterdam sche 'dames in den tijd van 6 min. 17.2 sec. wonnen. In een waterpolopartij stonden de Kik- vorschcn en Het IJ tegenover elkaar. Na een fijn samenspel scoordp van den Bosch van Het IJ het eerst, waarna bij een schot vap Stender de U. Z. C.'er Daat- selaar intipte (11). Verschillende schoten op hef doel der Kikvorscheu gaan juist over of naast. Na de wisseling maakt „Bier" en direct 21 van, terwijl even later Mousset een schot van Oostrom Socde kalm liet gaan. (31). Stender zorgde achterwaarts voor 32 en ten slotte maakte Ingenluyff den stand gelijk, waarmede het einde kwam. Na een nummer schoolslag dames, dat door het IJ met grooten voorsprong werd gewonnen, demonstreerden de dames Braun, Grendel en Oversloot, allen van O. D. Z. en mej. Huybers (IJ) onder lejding van mevrouw M. Braun „trick-swimming" en voorts verschillende zwemslagen, die zeer in den smaak vielen van de vele aan wezigen De avond werd besloten.met een 10 x 50 M- estafetteslag voor heeren. De gedetailleerde uitslagen luiden: 5 x 50 M. est. (vrije slag) adsp. jongens: 1. Dolfijn 2—50 0.4; 2. het IJ 3 x 50 M. est. wisselslag adsp. meisjes: 1. B. D. Z. 2 min. 3 sec.; 2. IJ 2 min. 4.8 sec en 3 In 2 min. 5 sec.; 4 x 100 Mè est. vrije slag da mes 1. R. D. Z. (dames Klapwijk, de Groot-v. Gelder, Baumeister en den Ouden) in den fijd van 5 min. 2.6 sec. (nieuw re- oord); 2. O. D. Z. (dames Lejeune. Grendel, Oversloot en Braun) 5 min. 4.2 sec. Zweedsche estafette vrije slag heeren: 1 IJ 4 min. 13.8 sec.; 2. Haarlem 4 min. 24.8 sec.; 3. Dolfijn 4 min. 33.4 sec. Zwedsche estafette: wisselslag dames: 1. R. D. Z. 6 min. 17,2 sec.; 2. Het IJ 6 min. 23.2 sec.; 3. H. D. Z. 6 min. 33.6 sec. 5 x 50 M. estafette, schoolslag dames: 1. Het IJ 3 min. 39 sec.; 2. Inter Nos. 10 x 50 M. estafette vrije slag heeren: 1. Het IJ 5 min. 13.4 sec.; 2. A. Z. 5 min. 13.4 sèc. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE PARIJS. Evenals Woensdagavond is ook gisteren vrij vroeg de groote jacht begonnen. Broc- cardoBuschenhagen waren formidabel, vooral de Duitscher heeft zijn ouden vorm weer te pakken. Ook MoutonBresciani waren vanavond in prachtconditie. De Italiaan schijnt weer geheel bekomen te zijn van zijn harden val op den tweeden avond. Tijdens de sprints kwam Pijnenburg te vallen en daar Van Kempen niet bin nen den vastgestelden tijd zijn plaats in het peleton innam werden zij met 1 straf- ronde beboete Na de sprints van 10 uur- was het klassement volgens de „Tel.": 1. BroCcardoBusëhenhagen 99 p., 2. MoutonBresciani 78 punten. Op één ronde: 3. Raynaud—Dayen 72 punten, 4. MervielFoucaux 59 punten. Op twee ronden: 5. CoupryBoucheron 161 punten; 6. ChouryFabre 101 punten, 7. PelissierLeducq 47 punten. Op drie ronden: 8. Van KempenPijnen burg 11? punten. Op vier ronden: 9. BlanchonnetMarcil- lac 64 punten; op vijf ronden: 10. Lemoine Guinbretiqre 89 punten; op zeven ron den: 11. LinariDinale 55 punten; op ne gen ronden: 12. Opperman—Lamb 52 pun ten; op 10 ronden: 13. PecquenxRenaud 131 punten. INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN. Op 16, 17 en 18 April, worden te Leiden, de 3e Interacademiale sportwedstrijden gehouden, waaraan alle Unitates en Bon den uit het gehcele land zullen deelnemen. Leiden zal dan bezocht worden, door een zeer groot aantal studenten uit de andere universiteitssteden, die zich hier komen meten in de verschillende takken van sport en in het feestvieren. Aan de yvedstrijden nemen de volgende vereenigingen deel: Unitas Studiosorum Amstclodamensium, uit Amsterdam. Unitas Studiosorum Rheno-Trajectina, uit Utrecht Delftsche Studenten Bond uit Delft; Rot terdamsche Studenten Bond, uit Rotter dam; Rotterdamsch Studenten Gezelschap uit Rotterdam; Unitas Studiosorum Lug- duno-Batava uit Leiden. Om ongeveer 18.30 uur komen de gasten in Leiden aan. waar zij in de stations wachtkamer ontvangen zullen worden. Van het station vertrekt, als het donker is geworden, een fakkeloptocht, met mu ziek van het Leidsch Politic-Muziekgezel schap naar het sociëteits-gebouw Rapen burg 6. De eerste avond zullen de boks* en scheirawedstrijden gehouden worden. Vrijdagmorgen wordt in Noordwijk met. de tenniswedstrijden aangevangen en in Leiden met de athletiek-wedatrijden Na de lunch zal gehockeyd en gevoetbald wor den. Des avonds zijn in Den Haag de zwemwedstrijden. Zaterdag-ochtend zal de finn'e van ten nis zijn (in Noordwijk) en te Leiden voort zetting der voetbalwedstrijden. Na de lunch de groote voetbalfinale. De sportfeesten worden besloten door een daverend feestnl. eerst een groote opvoering in de Leidsche Schouwburg, waar „De kringloop der belangen" gegeven zal worden, uit het Spaansoh van Jacinto Beneventedoor de bekende studenten too- neelvereeniging D. E. D. I. L.sub. ver. van de Leidsche Unitas. Na afloop hier van vindt een groot bal plaats in het Ca sino te Noordwijk, waar tevens ie prijs uitreiking zal plaats hebben, terwijl beslo ten wordt met een souper in het Socië teitsgebouw. We hopen dat de sportfeesten dit jaar weer even schitterend zullen zijn, als de vorige jaren, te Amsterdam en Utrecht. LEIDSCHENDAM. „Kiesrecht is Kiesplicht." Woensdag avond te 7.30 uur hield de R.-K. Kiesver eeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" te LefJ schendam haar jaarvergadering in het Patronaatsgebouw. De voorz., de heer Willemse, opende do vergadering met den Chr. Groet en heet allen hartelijk welkom. Hij betreurt de slechte opkomst op deze belangrijke verg» dering en hoopt, dat de besprekingen in het belang der gemeentepolitiek zullen zijn. De notulen worden gelezen en onveran derd onder dank goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken en mededeelingcn wor den voor kennisgeving aangenomen. De secretaris en penningmeester bren gen keurige jaarverslagen uit, waarvoor zij dank en applaus hebben te accepteeren. terwijl de commissie tot nazien der boe ken verslag uitbrengt en verklaart alles in de beste orde te hebben bevonden, waarop de penningra. onder dank voor zijn accuraat beheer, wordt gedéchargecrd. Tot bestuursleden, wegens het vertrek van 2 leden, worden gekozen de heeren Bolleboom en v. d. Meer. Bij de candidaatstelling voor den ge meenteraad ^leelt de voorz. mede, dat door het bestuur zijn candidaat gesteld de 3 al tredende heeren, n.l. de heeren De Lan gen, Willemse en Van Wijk eu daarnaast de heeren G. de Groot en S. v. d. Peet. Bo vendien is er behalve voor den heer De Langen nog ^en candklatenlijst ingeko men voor den heer C. M. v. d. Heijden, zoodat het vereischte aantal candidaten voor de Kath. lijst verkregen is. Er worden bij dit punt zeer lange bc sprekingen gevoerd. Een en ander wordt echter aan de hand van het nieuwe regie ment door den voorzitter op duidelijke wij ze uiteengezet, waarna de samenstelling van den lijst voor den gemeenteraad wornt goedgekeurd, welke lijst in alphabetischc volgorde er zal uitzien als volgtG. de Groot, C. M. v. d. Heijden, J. de Langen, S. v. d. Peet, N. J. M. Willemse, J. C. M. v. Wijk. De rondvraag brengt niets bijzonder, waarna de voorzitter allen dank brengt voor de opkomst en de aangename en za kelijke besprekingen en hoopte, dat de ver kiezingen een goed verloop zouden heb ben en allen ook hun stem zouden uitbren gen op de Katholieke lijst. Hij sloot hierna de vergadering met den Christelijken Groet. Na afloop der vergadering werden on der de aanwezigen eenige mooie voorwer pen verloot. KATWIJK AAN ZEE. Koninkl. goedkeuring. De vereeniging „Kat'wijiks S'tdlle Strand" verkreeg de Ko ninklijke goedkeuring.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9