9 De nieuwe blouses kenmerken zich door tal van aardige variaties. Daar is de blouse met breeden kraag; met sjaalkraag, eindigend in een fleurige strik; de blouse met bolero-effect en die met een vest van ander materiaal. Onze teekening geeft U een paar creaties, welke U eenig idee kunnen bijbrengen, wat er op dit gebied in het lente- en zomerseizoen geboden zal worden. Men gebruikt meest crêpe de Chine of chantung, hoewel dunne wollen stoffen, ja zelfs voile de soie in sommige gevallen goed gebruikt kunnen worden. Het heeft er alle schijn van, dat de blouses weer even populair zullen worden als in het begin van de 20e eeuw, hoewel de ontwerpen absoluut verschillend zijn. Wie herinnert zich niet meer cle blouse met het hooge stijve boordje met balijntjes, voorzien van stijve bustenaadjes, blouses, die precies aan sloten? Daarna plotseling als over gang de kimonoblouses en de blouses met de vier punten van een bonte lakdoek gemaakt. Daarna hadden wij langen tijd geen blouses. Een enkele dure van crêpe de chine uitgesloten, die wij alleen drogen bij een tailor- costuum. De japonnen blijken trou wens veel meer te voldoen, dan die bijna altijd afzakkende rokken of de KARAKTERISTIEKE EIGENSCHAPPEN VAN DE MODERNE BLOUSE. KINDERMODE. blouses, die steeds .uit de rok willen springen. Vrouwen, die bijna geen heupen hebben doen dan ook het ver standigst rokken diagen, die aan een lijfje vastzitten en de blouse daar overheen aan te trekken, ze kunnen dus geen blouse in de rok dragen. Voor zulke slanke vrouwen zijn de blouses II, III en V zeer geschikt, om dat deze blouse tot onder de taille- lijn vallen; de overige modellen zijn voor de iets gezettere figuren beter berekend, daar deze gauw te gevuld lijken met een schortblouse of een model, dat onder de taillelijn valt. Behalve het bolero-model, dat geheel iets aparts is, zit het verschil meestal in de halsversiering en de mouw, zoo als u op de teekening kunt zien. Na tuurlijk verschillen er meer details, als bv. het aanbrengen van buste naadjes of dwarse oprijgen en derge lijke, maar dat heeft met het grond principe niets te maken, hoewel het effect daardoor volkomen anders wordt. Behalve afgepaste kraagjes van zijde of kant ziet men veel de sjaalkraag aangewend en de lange einden, die in een groote strik eindi gen, geven iets fleurigs aan het ge heel, zie No. IV. Dè groote Berthe- kragen „doen" het trouwens ook al tijd, zooals u op III en VI kunt waar nemen. 't Is een aangename afwisseling in 't voorjaarsseizoen, de hooge bont kraag té ruilen voor een nieuwe, ele gante sjaal. Er zijn er van crêpe-satin, waarbij een tasch van dito materiaal „bon ton" is. Ook de hoed wordt dan in overeenstemming gekozen, zoowel wat kleur als materaal betreft. Er zijn ook zeer elegante sjaals, die als afzonderlijk kleedingstuk een zeer speciale rol spelen. De sjaal kan van onze persoonlijk heid getuigen en geeft een bijzonder, eigen cachet aan ons toilet. Daar is de sjaal, die bij het mantel- costuum wordt gedragen en die, wel ke bij het voorjaarsjaponnetje hoort, om dit te completeeren. Beide zijn dubbel genomen van hetzelfde mate riaal, liefst in twee nuancen. Zoo beeft men b.v. een sjaal van satijn in licht groene en donkergroene kleur De modellen van onze teekening zijn van zeer moderne snit. Vooral', verdient de ongetwijfeld origineele manier van sluiten onze aandacht. De sluiting van model I is ingeknipt, zoo dat een slip door die inkeeping ge haald wordt. Ook zijn «r met twee-in keepingen, zooals II u* taat zien, waar de beide uiteinden doorgetrokken worden, No. 3 toont u een aparte lus van de zelfde stof, die op een der slippen ge zet wordt, waar men dan het andere eind door heen haalt. Zeer comfortabel én warm genoeg voor het, meestal zeer kille voorjaar! BEA. De volgende maten op te geven: A-B schouder. B-C gebogen arm. C polswijdte. D-E hals tot taille. E-E taillewijdte. E-F roklenqte. H-H rondom beupen. J-K rug. K-L achterlengte rek. INGEBOUWDE MEUBELS. Hoe langer hoe meer past men de succesvolle manier toe van het in bouwen van meubels in nissen en verloren hoeken, daar waar de ruimte beperkt is. De meest moderne appar tementen, en dit komt wel het sterkst naar voren bij den modernen flat- bouw, hebben overvloedig veel ven sters, die hoewel ze zeer zeker de gezondheid der bewoners bevorderen en de vroolijkheid verhoogen, toch het arangeeren der meubels kunnen bemoeilijken. De rond uitspringende ramen met vaak een uitgang naar den daktuin, geven aan de kamer een onhandig vlak, waartegen geen enkel meubel stuk kan staan, zonder veel, over vloedig veel ruimte in te nemen. Ik zag in een dergelijke kamer het probleem van onhandige hoeken finaal opgelost door keurige, in gebouwde meubels en door een absolute soberheid en beperking van niet direct-noodige meubels. De schrijftafel was ingebouwd, het einde vormde één der steunen voor de sofa; het andere einde vormde een nis voor het opbergen van boeken. De stookplaats was gemaskeerd door een uitspringende omlijsting van triplex. De spiegel, welke daarboven was aangebracht, reikte tot aan het plafond en had metalen zijkanten, waarachter lampen waren aange bracht. De ondiepe nissen aan weers kanten der vensters waren wederom benut door boekenplanken, hetgeen een gezellige, intieme en behagelijke sfeer schiep. De nissen waren gewaterverfd en de gordijnen uitgevoerd in een vrij modern patroon, waren in twee tinten gekozen. Een andere kamer was benut voor bergruimte. De heele lengte was in genomen door een montage van laden, kasten, planken enz. Toch gaf het geheel een keurige en wèlverzorgde indruk. Overal planken met gezellige voorwerpen zooals; vazen en pullen, boeken en kandelaars en in de in gebouwde kasten langs de wanden had men alles op kunnen bergen wat aan de gezelligheid van het interieur afbreuk had kunnen doen. ANGéLIQUE. GEZELLIGHEID. Gezelligheid, waar zijt gij? Zijt ge uitsluitend bij de donkere winterdagen met de lange avonden en het middagmaal onder het vroo- lijke lamplicht? Zijt ge er enkel, wanneer het buiten sneeuwt of hagelt en daarbinnen de warmte en de stoo- mende ketel op de kachel, de ruiten bewazemt? Is dat gezelligheid? Ja, zeer zeker is dat gezelligheid, maar niet enkel deze dingen kunnen de gezelligheid scheppen, maar de sfeer die aanwezig is om in deze uiterlijke dingen „de" hoogste gezel ligheid te zien, maakt de gezelligheid compleet. De wil om gezelligheid te scheppen moet aanwezig zijn, zonder dat be reikt men niets. En wie zijn daartoe in staat? Wij allen. Het is niet uitslui tend de winteravond, de brandende kachel, het zingende keteltje, die aan spraak maken op de aanduiding .gezelligheid". Al deze dingen dragen hun steentje tot die gezelligheid bij en het moet bekend: geen tijd leent zich zoo voor den waren geest van be hagelijkheid als den wintertijd. Maar nu de lente voor de deur staat en de avonden langer worden, behoeven deze toch niets van hun gezelligheid in te boeten. Integendeel. Wie houdt niet van een wandeling op een mooien voorjaars avond waarop de lucht zoo fijn ge kleurd kan zijn? En wie zal daarna niet ééns zoo tevreden en voldaan zijn lekker warm kopje thee willen ge nieten in een stemming om met heel de wereld goede vrienden te willen zijn „Gezelligheid is overal, overal mijn vrienden, 'i: Is de vraag maar wie haar.wèl, wie haar niet kan vinden". Zoo roerend-eenvoudig gezegd door den dichter van het sobere lied. En die zal de waarheid van deze woorden ontkennen? Is 't niet groo- tendeels aan ons zelf overgelaten, wat we van ons leven maken? Maken wij er een rommeligen schoonmaak- dag van, of brengen wij de rust en vrede van een Zondagmorgen over ons huis? Aan ons de keuze tusschen deze beiden. TRIX. MODERNE KAPSELS. Ook de kleine kleuters hebben recht op eenige plaatsruimte in ons blad! Ook zij moeten „en vogue" ge kleed gaan en dat kan zeer zeker zon der over te hellen naar 't oude vrouwtjes- en oude-mannetjes-achtige, zonder ook maar een schijn van eigen wijsheid. Kinderen zijn kinderen en de kleeding, welke ze dragen moet hen niet belemmeren in hun spontane, on gedwongen manieren. Een kind moet vóór alles het kinderlijke en onbevan gene behouden en dat zouden ze niel, wanneer ze hun kleertjes voortdurend vóélden. Als ze er steeds aan moeten denken, dat ze hun mooie „zijden" jurk en hun „kostbare" schoentjes van slangenleer aan hebben, ziet, dan vóe len ze hun kleeding en dat werkt be lemmerend op de gezonde levenslust van 't kind. Ik zal u hieronder een paar aardige ideeën geven van drie meisjesjurkjes een jongenspakje, waarin uw kleu ters er allerliefst en origineel uit zul len zien. A. Het eerste is een meisjesjurkje voor 5 a 6 jaar. Een aardig, eenvoudig modelletje om te maken van wol, mousseline, vyella of marocaine. Zooals de tee kening aangeeft is het jurkje van be drukte stof; de halsafwerking en boordsels der mouwtjes van effen stof genomen. Het halsje is /-vorming pjet overslaande bies, Vier diepe stolp plooien direct van af de schoudertjes en onder de halsafwerking beginnend, geven een vlug aspect aan het jurkje. De achterzijde is glad. B. Ons tweede modelletje is bijna eender als model A, doch heeft klei nere plooien. Het halsje is *ahd en met een kraagje afgezet, bestaande uit losse schulpen, wat zeer nieuw is. De mouwtjes, die een beetje poffen, hebben kapjes, waaraan één schulp is geknipt. Het vlotte, gezellige jurkje bestaat rondom uit plooien. C. Nummer drie geeft u een voor beeld van een jongenspakje, bestaande uit broek en kiel. Het kieltje is van effen, wollen stof, afgebiesd met een contrasteerende kleur, langs de armsgaten, het. kraagje en de overslaande sluiting van voren. Denkt u er om, dat de sluiting van het jongenspakje van links naar rechts overslaat, net als bij de „groote man nen", terwijl het bij de meisjes juist andersom is. Het blousje wordt glad in het broekje gedragen, welke laatste wordt opgeknoopt. De ceintuur van het broekje valt over de knoopen heen Het broekje is van Engelsche stof, van een sterk, eenigszins stug weefsel. Het ceintuurtje heeft een perl d'amour gespje, waarvan ook de groote knoop van het blousje. D. Het meisjesjurkje er naast is eigenlijk het evenbeeld van het jon genspakje, met natuurlijk de noodige variatie. Het blousje heeft een versiering van knoopen en opgezette punten van de gewerkte stof, waarvan het rokje ge maakt is. Een breede voorplooi met •-ondom kleine plooien maakt het rokje uit. Evenals het jongensblousje is ook deze blouse voorzien van een klein rond afgebiesd kraagje. Een schattig stel voor een tweeling. LILLY. DE NIEUWE SJAAL-MODE. Het allermodernst kapsel is niet zoo streng eenvoudig meer als een seizoen terug. Er wordt veel werk gemaakt van de ondulatie, hoewel de meeste vrouwen haar haar .geperamanent" hebben, waarna de kapper door wa tergolven het haar in alle gewenschte golven, groot of klein, rond het hoofd kan leggen. Zooals de teekening u laat zien, wordt het haar bijna allemaal laag in den nek gedragen, nu en dan de ooren vrijgelaten, zoodat de zijkrul er als het ware om heen wordt gelegd. Opge knipt haar ziet men weinig meer, wel hebben vele dames het haar zoo lang, dat zij een diadeem dragen, waar ze vanachteren het haar om heen slaan, zoodat dit een rol vormt. Op hoeveel manieren de vrouw haar kapsel kan varieeren, is bijna onmogelijk te zeg gen en zooals de teekening u toont, geeft ieder kapsel een zeer speciaal cachet aan de draagster. KNIPPATRONEN. Van alle op deze pagina voorko mende modellen, stellen wij papieren knippatronen beschikbaar 3s f 1 45 per stuk Bij bestellingen moeten be halve het nummer der teekening, tevens de gewenschte maat duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in postzegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoen. Men adresseere: Redactie Damesru briek, Stuyvesantstraat 47, Den Haag.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6