VRIJDAG 27 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. De geschiedenis der brandweer in Nederland. De Vereeniging tot Bevordering dei- Bouwkunst alhier hield gislernvond in het. Nutsgebouw haar 235sto vergadering on der voorzitterschap van den heer J. A. Verhoog, die in zijn openingswoord enkele woorden van waardeering sprak ter nage dachtenis van het overleden oud-lid, den heer H. J. Planjer, die zich steeds een ijve rig .en trouw lid der vereeniging voor Bouwkunst getoond had. Na -dezing der notulen, zeide de voor zitter ten aanzien van de kunstbeschou wing, dat de secretaris opnieuw een serie kunstwerken had weten te verzamelen, maar hij raakt toch uitgeput en spr. ried de leden aan in den vervolge een en ander voor de kunstbeschouwing bijeen te bren gen. Hierna gaf de voorz. het woord aan den heer G. Klomp, w.n. directeur van het Brandweer-Museum. te Utrecht. Deze ving zijn causerie, die met licht beelden verduidelijkt werd, aan met te zeggen, dat hij zijn onderwerp wilde ver- deelen in drie hoofdtakken, n.l.: lo. de vaste oudheid, die van vóór Christus, 2o. de Middeleeuwen en 3o. de tegenwoordige tijd. Aan do hand van lichtbeelden toont spr. dan enkele branden uit de oudheid, begin nend met den brand van Troje. Achtereen volgens verklaarde spr. de branden van Fidena van den Dianatempel, van den rijksstad Ale, den brand te Rome enz. De brandweer werd eigenlijk het eerst georganiseerd in Rome, tijdens de regew- ring van Keizer Augustus, waar zelfs de waterleiding reeds gebruikt werd bij het blusschingswerk. Ook brandladders, pers pompen, het principe van de brandslangen vond men reeds bij de Romeinen. Zelfs werden er preventieve maatregelen geno men bij den bouw van theaters en amphi theaters. Uitvoerig stond spr. stil bij den brand van Rome, onder Keizer Nero, die de stad wilde verfraaien en daarom de oudere ge deelten eenvoudig liet verbranden. De brand duurde 9 dagen. Zooals bekend, werd den Christenen de schuld van dezen brand gegeven. De volgende plaatjes brachten in beeld de verschillende pompen, die in de eerste tijden werden gebruikt. Daarna kwamen de walerwagens en de watertonnen. Na verschillende groote stedenbranden uit ons land te hebben gememoreerd, ver toonde spr. een 7-tal plaatjes van den grooten Schouwburg-brand te Amsterdam en andere branden te Amsterdam. In de Middeleeuwen maakten tal van steden keuren en verordeningen op de brandweer. Do eerste daarvan dateert uit 1-276 te Augsburg, waarbij den wijndragers bevolens werd in geval van brand water te dragen. Daarnaast werden bepalingen gemaakt omtrent het vinden van voorwerpen in ver brande huizen, het op peil houden van het water, het brandalarmeeren en het in voorraad hebben van brand haken en -lad ders. Op last van Keizer Karei V werd in 1521 verboden houten huizen te bouwen, ter wijl de oude geleidelijk door steenen hui- zene moesten worden vervangen. Daaraan is echter heel slecht de hand gehouden. De preventieve maatregelen uit dien tijd bestonden voornamelijk uit tal van voorschriften, welke spr. hierna opsomt. Onder de spuiten nam de spiraalspuit uit pl.m. 1600 een eerste plaats in. Daarna kwam de spuit met vasten straalpijp, waarbij de wagen tot vlak voor het bran dende gebouw moesten gereden worden, omdat er nog geen slangen waren. Een se rie oude Duitsche en Engelsche spuiten passeeren hierna de revue. Daarna verscheen het portret van Jan van der Heyden op het doek. Hij was wel niet de uitvinder van de spuiten, maar hij verbeterde ze aanmerkelijk. De uitvinding van den windketel wordt aan Jan van der Heyden betwist, maar in ieder geval is hij in zijn tijd uitgevonden en toegepast. Jan van der Heyden was schilder van zijn vak. maar tevens en goed techniker en organisatie-man. Zijn brandweervoor schriften voor Amsterdam bleven, hier en daar aangevuld, tot 1831 van kracht. Spr. laat hierna enkele plaatjes zien, in beeld brengend hoe het behalve in Ne derland ook in het buitenland kan bran den, o.a. in Londen in 1666 en Kopen hagen in 1597, St. Petersburg in 1887, enz. Spr. deelde hierna een en ander mede over het gilde der zakkendragers en het houtsgilde, waaraan eerst in 1851, bij de invoering der gemeentewet, een einde werd gemaakt. Ook in dien tijd werden reeds premies toegekend aan degenen, die het eerst bij den brand waren. In den nieuwen tijd werden de brand spuiten moderner. Eerst kwamen de paar den voor den spuit, daarna kwam de me chanische beweging, met stoomspuit en autospuit. Spr. merkte daarbij op, dat naar zijn ovetruiging de stoomspuiten, die on der de wet van het stoomwezen vallen en dus om de drie jaren gekeurd worden, nog wel degelijk goede diensten kunnen bewij zen, vooral bij branden, die dagenlang du ren. Vervolgens werden een aantal moderne brandbluschmaterialen op het doek ge bracht, w.o. d nieuwste auto-spuiten en de schuimbluseh-installatie en ten slotte kwa men op het doek de groote branden uit den laat sten tijd, n.l. de branden van Flo ra, Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, Hotel Verseput te Middelburg en ten laat ste den brand van het mooie Leidsche Stadhuis, die weer bij het zien van de di verse foto's den verschrikkingsnacht in al zijn hevigheid in aller hernnering terugge bracht. Het laatste lantaarnplaatje was dat van den .voorzitter der Kon. Ned. Brandweer- vereeoiging, den heer Dijckmeester, burge meester te Zutphen. Naar aanleiding daar van deelde spr. een en ander mede over deze vereeniging en deelde mede, te be treuren, dat deze voorzitter vanwege het omvangrijke werk aan die functie verbon den, gemeend heeft te moeten bedanken. Spr. besloot zijn inleiding met een en an der mede te deelen over het Brandweer- museum en wekte allen op mede te wer ken om het museum behoorlijk onder te brengen en in te richten. De heer Verhoog dankte hierna den heer Klomp hartelijk voor zijn causerie, waarmede de vergadering door applaus instemde. „Brugge die Scone". Op uitnoodiging van de Leidsche Kunsi- vereeniging heild de heer Achille Daled van het Gemeente-Museum te Brugge gisteravond een lezing over het schoon van de rijkste der „drie zustersteden" (Brugge). Hij deed dit op de bekende, den Vlamingen eigen wijze, in zijn sappige moedertaal aan de hand van een groot aantal lichtbeelden van zijn vaderstad. Datecrende uit den glorietijd onder het bewind der Bourgondiërs en speciaal on der dat van Philips den Gode geven de verschillende oude gebouwen, kathedra len, gildehuizen en grachten Brugge een bijzonder aanzien. Inplaats van een han delscentrum te blijven gelijk Brugge in de middeleeuwen was, is zij allengs ge worden een middelput van kunst, de verzamelplaats van kunstschatten van ongekeqde waarde, zoowel op het gebied van architectuur, beelhbouw- en schilder kunst als litteratuur. Veel is er in den loop der tijden door den beeldenstorm, door de „sans culottes' en misplaatste restauraties vernield, ver wijderd en mismaakt; doch door het ern stige streven van het gemeentebestuur in de laatste decennia wordt alles zooveel mogelijk in den ouden vorm gelaten en indien noodig in den oorspronkelijken toestand teruggebracht. Schatten en schatten heeft dit gekost en zal dit nog kosten; doch het algemeene aspect der stad is er mee gebaat en blijft onveran derd. Dagelijksche controle, verdeeling der stad in onder leiding van commissies staande wijken en het vereischen van de toestemming van het gemeentebestuur voor ge vel veranderingen, maken zulks mo gelijk. Beginnend bij de „statie", welke, indien „het zaad in het bakske is", verplaatst zal worden, toonde de heer Daled zijn aandachtig luisterend gehoor een serie schitterende lantaarnplaatjes van zijn ge liefde woonplaats, van alles historische of anecdotische bijzonderheden vertellend, Zoo zagen wij, om een greep te doen uit het vele, het Gothische station, de St. Sal vador Kathedraal, het St. Jan's Hospitaal, het Bagijuhof, de Lieve Vrouwe Kerk, met de praalgraven van Karei den Stoute en Maria van Bourgondië, de Heilige Bloed- kapel met. den bekenden Schrijn, het Pa leis van Justitie, het Sashuis van het Min newater bekend uit Maurits Sabbe's „De Philosoof van het Sashuis", het ge boortehuis van Guido Gezelle, het voor dezen dichter opgerichte standbeeld en die van Hans Mefnmelinck, Breydel en de Coninck. Met den wensch allen in Brugge te mogen weerzien, besloot de heer Daled zijn aandachtig beluisterde lezing. Mr. J. Slagter, die den spreker ingeleid had, dankte hem ten slotte namens allen voor de interessante causerie en hoopte een volgend jaar den heer Daled bereid te vinden iets ovër de kunstschatten van Brugge te kome vertellen; een wensch, waarmede zeer zeker alle aanwezigen in stemden. Venten op Zondag. Aan den Raad dezer gemeente is het vol gend adres gezonden: Ondergeteekenden, het bestuur der Staat kundig Gereformeerde Partij van de Afd. Leiden, te Leiden, geeft met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij en vele burgers van Leiden met haar, met een smartelijk gevoel de pijnlijke gewaarwording opdoen, dat in de stad harer inwoning 's Heeren Dag met toene mende driestheid wordt ontheiligd, dat de Overheid regeert bij de gratie Gods, en als zoo danig moet zijn Gods dienaresse, dat op hare ledenvergadering van j.l. 16 Maart naar voren is gebracht, dat op 's Heeren Dag wordt ge colporteerd met onchristelijke lectuur, wat in strijd is met Gods wet en wil. Reden waar om zij Uw hooggeacht college beleefd doch dringend verzoekt, een bepaling in 't leven te roepen, dat op Zondag verboden wordt met dergelijke onchristelijk lectuur te venten. w.g. C. H. OVERDUIN. Voorzitter. M. J. DOOL, Secretaris. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 2639 Firma J. L. Plan jer, Leiden, Lange Mare 59. Metselaar- en aannemersbedrijf. Overl. venn.: H. J. Planjer, Leiden, d.d. 19 Maart 1931. 3201. Naamlooze Venootschap Motor Omni bus Dienst Alphen aan den Rijn (M.O.D.A.), Alphen a. d. Rijn, Wilhelminastraat 5. Uittr. Dir.: H. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, en M de Pijper, Alphen a. d. Rijn, d.d. 16 Maart 1931. Uittr. Proc.: P. Vellekoop, Alphen a. d Rijn dd. 16 Maart 1931. N. Dir.: P. Velle koop, Alphen a. d. Rijn. 96. Naamlooze Vennootschap Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v. h J. C. Zaalberg en Zoon. Leiden, Vestestraat 22 De statuten zijn gewijzigd. Wijz. Handels naam: thans: N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J.C. Zaal berg en Zoon. Aanbesteding „De Eendracht" Door het bestuur van de Woningbouwver- eeniging „De Eendracht", werd hedenmorgen te 11 uur aanbesteed: de bouw van 32 wonin- ge op een terrein aan den Lage Rijndijk en Sumatrastraat alhier. Ingekomen waren 16 inschrijvingen, t.w. van: fa. P. Rosenhart, Heemstede 135.000; fa. v Duyn, Noordwijk f 128.500; fa. v. d. Lelie en Kantebeen, Leiden 128.000; fa. Kort en v. d. Wiel, Rijnsburg en Noordwijk 123.447; Gebrs. Oosterom, Warmond 123.000; fa. v. d Velden en de Jong, Oegstgeest 122.222; Gebrs. Vrisekoop, Alphen a. d. Rijn 116.900; fa Klaarijs, Den Haag 116.464: fa. Kranen burg, Delft 116.000; fa. Meijers, Oegstgeest 114.200; fa. Warnaar en Hoogstraaten, Lei den 113.913; fa. Breyer en Co., Den Haag 113.450; fa. v. d. Wale en Kloppenburg, Utrecht en Amsterdam 112.815; A. Voor- douw, Zwammerdam 110.900; fa. v. d. Bosch en v. d. Spek, Den Haag 105.475; fa. Marce- lis en Heemskerk, Leiden 101.749. De Bataafsohe Petroleum-Maatschappij heeft aan Ged. Staten van Zuid-Holland toe stemming gevraagd tot het doen bouwen van een groot laadstation voor petroleum op een aan de provincie toebehoorend stuk grond, thans in gebruik als speelterrein, aan den H. Rijndijk alhier. Ged. Staten hebben hierover advies ingewonnen bij het gemeentebestuur van Leiden, dat op zijn beurt adviezen in de gemeente heeft ingewonnen. Naar aanleiding hiervan zullen B. en W. hoogstwaarschijnlijk in afwijzenden zin ad vies uitbrengen, mede in verband met het uit breidingsplan der gemeente, waarin voor de zen grond andere plannen worden uiteengezet. Op initatief van een daartoe opgericht voorloopig comité, heeft gisteravond in een der zalen van het Nutsgebouw een verga dering plaats gehad, waarin is besproken de wenschelijkheid tot het stichten van woningen in huurkoop en onder hypothe cair verband door de gemeente. Als leiddraad werd genomen het plan, dat door den gemeenteraad van 's-Herto- genbosch is aangenomen. Deze vergadering had een zeer geani meerd verloop en werd door pl.m. 50 perso nen bezocht. Besloten werd een adres tot de ngemeen- teraad te richten, waarin deze wordt uitge- noodigd hiertoe wel te willen besluiten. Zij, die adhaesie willen betuigen, kunnen zich wenden tot den secretaris van het co mité, den heer J. A. van Zanten, Morsch- weg 180, alhier. ACADEMIENiEUWS LEIDEN. Gesaagd: doctoraal-examen geneeskunde de hee ren: A. A. de Wolff (den Haag) en F. J. Mulder (den Haag); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren: G. J. Braak (den Haag), H. W. Methorst (den Haag), A. C. F. Hendrikse (Meppel), G. W. Sannes (den Haag) en H. J. v. Wijk (Wassenaar); arts-examen eerste gedeelte de heeren W. M. Flim (Leiden), K. Pels (Woe r- d e n) en J. Wolters (den Haag). Bevorderd tot arts de heeren J. A. Ver doorn (R'dam) en W. L. Harmsen (den Haag). Bevorderd is tot doctor in de Godge leerdheid op proefschrift, getiteld: „Een studie over den samenhang en de betrek king van Barth tot Calvijn in de „Philip- perbrief", de heer J. J. Stijdom, geboren te Pretoria. Idem op proefschrift, getield: „Het Atheime in Nederland in de Negentiende Eeuw", de heer O. Noordenbos, geboren te Bozum (Fr.). POST EN TELEGRAFIE LICHTING VAN BRIEVENBUSSEN. Het nut der lichtingcijfers. He-t tijdi&tip van lichting der brievenbus sen is in het algemeen zoodanig gelcozen, dat deze aansluit op een gelegenheid tot verzending der correspondentie in de meest belangrijke richtingen. Om het tijdstip van aankomst bij den ge- adresseer-de ongeveer te kunnen vaststellen, is het derhalve voor den afzender ram be lang na te gaan, hoe laat de bus. waarin de corresjx>ndentie gepost is, gelicht wordt. Aan het liohtingstijdstip wordit echter nog weinig aandacht geschonken, met het ge volg, dat men dikwijls brieven poet, juist nadat een lichting heeft plaats gehad. In zoo'n geval ontstaat vaak de klacht, dat de brief te lang onderweg is, doch men ver geet dat deze eenige uren in de brievenbus heft gelegen vóór de eigenlijke postverzen ding aanving. Drrgelijke teleurstelling kan men zich besparen, door meer de aandacht te schenken aan de tijdstippen van lichting, welke dp of bij elke brievenbus vermeld zijn. Is de bus korten tijd geleden gelioht. dan kan dadelijke afgifte van den brief aan het hoofdkantoor er veelal nog toe leiden, dat een vroegere verzendingsgelegenheid wordt gehaald. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN Aanrijding. Gistermiddag had een aan rijding plaats op den hoek van de Gebroeders Treubstraat alhier. De auto van den heer K. uit Delft kwam in aanraking met de tram ko mende uit de richting Leiden, welke de auto een eind meesleurde. De inzittenden twee dames, een heer en een kind kwamen er zon der letsel af. De auto bekwam groote schade. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Ziekenhuisverpleging. Hot Onderling Fonds voor Ziekenhuisverpleging hield zijn jaarvergadering in Hotel v. Haeften, waarbij ongeveer 40 leden tegenwoordig waren. Na opening door den voorzitter, den heer A. Verlaag, werden de zeer uit gebreide notulen door den secretaris, den heer Hoogendoorn, voorgelezen en daarna zonder op- of aantnerking met een woord van dank door den voorzitter, goedge keurd. In het jaarverslag van den secretaris sprak deze zijn spijt uit over het heen gaan van den voorzitter, den heer H. Bla zer, die hij namens bestuur en leden har telijk dank brengt voor het vele, wat hij voor het fonds heeft verricht. Uitgezonden werden in 1930 95 patiënten met 1957 ver- pleegdagen; in 1929 waren deze cijfers: 88 patiënten met 1954 verpleegdagen. Het ledental is vermeerderd met 10 en geko men tot 1104 gezinnen. In tarief A 746, in B 3042 en in C 2973 personen. De voorzitter gaf den secretaris een pluimpje voor het keurig verslag. De penningmeester, de heer G. v. d. Wildt, bracht vervolgens verslag uit van den stand der kas. De ontvangsten aan contributie bedroegen f 7806.49, plus eenige kleine inkomsten, samen ƒ7846.49; de uitgaven waren voor verpleegdagen 4927.78, bodeloon 731.03, autovervoer 1071.70, treinvervoer 132.12}$, plus eeni ge kleine uitgaven, alles samen 7331.68y3 alzoo een batig saldo van 514.80. Voor de reserve, rente 69.70, rente postspaar bank 31.23, obligatierente 3.25, dona teurs 112.50, plus nog 19.75, samen 196.93. Do reservekas is groot 2533.07, fondskas 2146.42, geheele saldo dus 4679.49. De heer E. Boogaart vroeg of er geen kans bestaat het reservefonds te verster ken. Bij het uitvoerig debat, dat uit deze vraag ontstond, blijkt maar al te' zeer, dat het bestuur en de leden wenschen, een sterke reservekas te bezitten. Verschillen de middelen werden daartoe aan de hand gedaan. Het bestuur zegt deze zaak nauw keurig te zullen bestudeeren en de noodi- ge maatregelen te zullen treffen. In geen geval wenscht men de onbemiddelden door contributieverhooging te treffen. Namens de rapporteurs belast met het nazien der boeken, zegt de heer A. Beye, dat de boe ken keurig in orde zijn en stelt décharge van den penningmeester voor. De voorzit ter dankt den penningmeester en de heeren' der commissie. Bij de gehouden bestuurs verkiezing werden de aftredende leden de heeren A. Verlaag en G. v. d. Wildt, met groote meerderheid herkozen. Voor ver goeding werd vastgesteld: aan den pen ningmeester 70.—, aan den administra teur, den heer Verkuil ƒ226.en aan den secretaris 20.De voorzitter zegt niet te kunnen nalaten een woord van dank te brengen aan den administrateur voor het veel werk door dezen verricht, wat altijd even accuraat geschied. Voor de commis sie voor nazien der boeken werden herbe noemd de heeren K. Steyn, Groenendijk en A. Beye, alsook in de commisise voor ar bitrage de heer E. Boogaart en Suringar. Bij de rondvraaj werd de vraag gesteld, dat het bestuur in studie zou nemen, naast het fonds een fonds voor operatiekosten te stichten. Het bestuur zegt dit toe. Na nog een paar vragen te hebben beantwoord, sluit de voorzitter de vergadering. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der arbeidistbe-middelirhg al hier staan heden als werkloos ingeschre ven: 2 timmerlieden, 2 oppehiieden. 3 fa brieksarbeiders, 2 metselaars, 2 be ton ar beiders, 12 losse werklieden, 1 schipper, 2 grondwerkers, 1 pakhuisknecht en 1 ohanf- feur. Inlichtingen aan heeren werkgevers worden gaarne verstrekt. Gevonden voorwerpen. een kachelpijp, een tabaksdoos, een rijwielbelastingmerk, een huisleu/tel, een bankbiljet, een vulpen, een broche en een portemonnaie met in houd. Verloren. Een blauwe kiei, een belae- tingmerk en een heerenrijwieL Inlichtingen ter secretarie. Overleden: Jan Th. Zwijnenburg, 80 jaren gehuwd mek N. van der Ent. Ondertrouwd: D. de Groot 27 ja ren en E. M. Kortenoever, 24 jaren. Gevestigd: D. van Mouriik (en ge zin), arbeider van Waddinxveen. S. R. Nieuwemhuijzen, dienstbode van 's-Gravon- hage. A. Bussoher, schipper van Gouda. H. Pranger, arbeider van Beilen. W. Knikker (en gezin), arbeider van Oldebroek. A. Veld er, dienstbode van Hu&fe-ld (D.) J. J. Koot, zonder beroep van Maastricht. Vertrokken: A. Vergeer (en gezin), arbeider naar Veldhoven. H. Baker, boe renknecht naar Haskerland. Tj. van der Zee (en gezin), arbeider naar Dubbeldam. J. Postma (en gezin), arbeider naar Al phen aan den K'ijn. M. Kasius, dienst bode naar Langeruigeweide. HAZERSWOUDE (Rijndijk). Land- en Tuinarbeidersbond. Woensdag hield bovenvermelde bond een vergadering in café Boers aan het Zwaantje. De voorzit ter, de heer J. H. van Kampen, opende de vergadering met den chr. groet en heette allen welkom en braoht tevens verslag uit van de gehouden bondsraadvergadering te Haarlem. Ook werd besloten om een klas hoogcr in den bond te gaan en wel met ingang van 1 Mei. De voorz. besprak ook nog om collectief tot de ziekenkas van den bond toe te treden, wat echter geen meerderheid in de vergade ring kon vinden. Van de rondvraag werd wei nig gebruik gemaakt. Hierna werd deze vergadering door den voorz. gesloten. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart a.s waarge nomen door apotheek W. Pclle, Kort Ra penburg 12, lelef. 594. POSTZEGEL-NIEUWS NIEUWE ZEGELS. Mexico. De „Carranza" luchtpostzcgels werden overdrukt met „Habilitado Aéro 1930 1931 (3 regels). 5, 10, 15, 20, 50 centavos en 1 peso. New-Foundland. Verschenen luchtpostzegels: 15 cents, sepia, vliegtuig boven honden slee. 50 cents, groen, eerste transatlantische vlucht. 1 dollar, blauw, kaart waarop de belang rijkste vluchten uitgestippeld. Hongarije. iWaarde-opdrukken op frankeerzegels der uitgifte 1926'29: 2 op 3 filler, oranjerood. 6 op 8 filler, roselila. 10 op 16 filler, donkerviolet. 20 op 25 filler geelbruin. Groot-Libanon. Luchtpostzegels in de gebruikelijke tee- kening, liggend formaat. 0. p. 50, donkerviolet. 25 piastres, zwartviolet. Kuwait. Dienstzegel van Britsch-Indië, lokale druk, overdrukt met landsnaam: 15 rupee's, olijfgroen en blauw. Frankrijk. Frankeerzegels, zaaister zonder achter grond 2 francs, blauwgroen. De Haagsche vervalschingen. Wij ontleenen aan één der Provinciale bladen het volgende, hetwelk komt van de handelaren e.n hetgeen wij ten volle onder handelaren en hetgee nwij ten volle onder schrijven, terwijl hetzelve een geruslver- klaring moge zijn voor vele verzamelaars. Het geruchtmakende proces der Haag sche vervalschingen, dient nog steeds voor onze rechtbanken (intusscheu werd reeds vonnis in een der zaken gewezen lied.). Bij de laatste behandeling werd door een getuige k décharge verklaard, „dat er in postzegels veel geknoeid werd". Zelf heb ben wij in deze kolommen bij herhaling od deze knoeierijen gewezen, en waar door hem niet speciaal „Nederland werd ge noemd, was hiertegen o.i. niets in te bren- gen. Thans echter heeft de verdediger, volgens een in het „Handelsblad" voorko mend bericht, zich niet ontzien de vol gende grove onwaarheid te debiteeren, en wel „dat de toestand in den Nederland schen postzegelhandel door en door ziek is." Wanneer hiermede bedoeld wordt, dat de handel in postzegels hier te lande en waarschijnlijk in het buitenland, onder mijnd en vernietigd wordt aoor ccn leger van gelegenheidshandelaren, dat zijn dus zij, die wel de balen genieten, doch geen bedrijfsonkosten hebben, dan zou deze uit lating heel dicht bij de waarceid zijn, doch voor de ontlasting van do schuld van be klaagde zou zij niet kunnen dienen. Zoo dat er niet meer of minder medé bedoeld wordt, dat de postzegelhandel dingen, zoo als zij in Den Haag zijn voorgekomen, heel gewoon vindt en er dagelijks gebruik van maakt. Zoover wij weten is dit het eerste proces over postzegelvervalsehingcn, dat zich in ons land voordoet. Stellen wij hier tegenover de talrijke oneerlijke advoca ten, zooals wij die m de laatste jaren veel in de pers vermeld vinden, dan zouden wij wanneer wij over dezelfde mentaliteit als de verdediger beschikten, voor de ad vocatuur in Nederland de door ons ge wraakte term nog lang niet sterk genoeg vindenTegenover de door niets gestaaf de beschuldiging van deze verdediger ,is 't de slroohalm waaraan hij zich vastgrijpt?) stel ik mijn jarenlange persoonlijke onder vinding, die luidt, dat mij geen enkel Ne- derl. handelaar bekend is of was, die be wust zou trachten vervalschingen aan den man te brengen, laat staan opdracht geven om ze te fabriceeren. In dit zeer moeilijke vak zullen vergissingen ook bij de meest ter zake kundigen altijd kunnen voorko men, maar dit wijst volstrekt niet op „door en door ziek zijn". Er is meer in dit proces, dat ons niet bevredigt. Als expert is gehoord een inge nieur, alsof er niemand te vinden zou zijn onder onze handelaren, die hier volgens zijn op ervaring gegronde kennis zou heb ben kunnen getuigen. In bijna elk land, oa. in Frankrijk, België, Duitschland, Oosten rijk wendt de rechtbank zich tot bekende philatelisten, die voor dit vak speciaal be noemd en beëedigd zijn. En wij hebben gezien uit de resultaten na de laatste ver volgingen in Frankrijk en België, dat de bedriegers er dan niet gemakkelijk afko men. Men vraagt zich onwillekeurig af, wat men er in ingenieurskringen van zou denken, wanneer b.v. bij een verzakking van de spoorbrug bij Kuilenburg een post zegelhandelaar alsexpert zou worden gehoord. Ook de clausule, dat aan ver dachte de vervalsching van postzegels is ten laste gelegd, terwijl het hier port zegels betreft, achten wij niet gelukkig gekozen, want een portzegel is in de gewone en ook in de philatelistische beteekenis evengoed een postzegel.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2