22ste Jaargang VRIJDAG 27 MAART 1931 No. 6857 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND STADSNIEUWS 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V De verdienste van mr. Aalberse. Naar aanleiding van den zestigsten ver jaardag van mr. P. J. M. Aalberse op he den wijdt ook de anti rev. „Rotterdammer" waardeerende woorden aan den oud-minis ter van Arbeid. Het blad wijst er op, dat mr. Aalberse zich op allerlei gebied heeft bewogen, hij is geweest directeur van het Centraal Bu reau der K. S. A. te Leiden, wethouder te Leiden, hoogleeraar te Delft, doch vervol gens en bovenalMinister van Ar- be i d. En het Antirev. orgaan vervolgt dan: „Mr. Aalberse is dit zeven jaar aan één stuk geweest; doch hij heeft arbeid verricht voor twee keer zeven -jaar. En het feit, dat na zijn heengaan de hoofd ambtenaren van zijn departement, onge acht hun politieke richting, hem geëerd hebben in de uitgave van een standaard werk over sociale wetgeving, zegt voldoen de. Eigenlijk behoeft daaraan niets toe gevoegd te worden, want dat is zoo iets zeldzaams in de politiek, dat het met recht boekdeelen spreekt. De groote verdienste van Minister Aal berse is geweest, dat hij in 1918, niet na, maar reeds voor zijn optreden als Minister van Arbeid het nieuwe geluid heeft verstaan en in de wetgeving heeft weer gegeven. Zij, die in deze dagen van veel beroering hebben meegeleefd, weten met volkomen zekerheid, dat er in ons land geen Novem- beralarm noodig was, om de regeering wakker te schudden. Alle roem is ten deze voor de S.D.A.P. uitgesloten. Toen mr. Aalberse aangezocht werd om als hoofd van het nieuw te vormen Departement van Arbeid op te treden, lag het sche ma van arbeidswetgeving gereed, dat la ter is uitgewerkt en tot stand gebracht. Wie in die jaren van tijd tot tijd in contact stond met het nieuwe departe ment, kan althans iets weten van de ge weldige hoeveelheid arbeid, welke toen door den Minister is afgedaan en hij ver geeft hem gaarne, dat de Minister, door de veelheid der conferenties, in een vol gende wel eens iets vergeten was van wat in een vorige was besproken. Want zoo heel veel moest door den Minister per soonlijk behandeld en beslist worden. En bovendien: particuliere audiënties werden, indien eenigszins mogelijk, toegestaan: „op een afstand" hield mr. Aalberse zich nooit, evenmin als Minister Ruys. Ons was Minister Aalberse daarom zoo bizonder sympathiek, omdat hij eenzelfde vereering voor Talma en zijn werk toon de, als wij, en het hem genoeg was, als hij diens arbeid had mogen afmaken en vol tooien. Ongetwijfeld stond deze minister ook daardoor nog dichter bij het anti-re volutionaire volk, dan anders het geval zou zijn. Christel ij k-s o c i a a 1 was immer keuze en leuze van dezen fijnvoelenden roomsch-katholiek, die de samenwerking met de orthodoxe protestantsche groepen steeds op zoo hoogen prijs stelde en die in de jaren 1923/'25 tie verguizing der sociaal democraten verdroeg om met Colijn den gulden gaaf te houden ten bate van héél het Nederlandsche volk". 't Is goed, om er nog eens even aan te herinneren, dat Minister Aalberse de eischen van den tijd, voor een groot deel óók eischen van rechtvaardigheid en naas tenliefde, heeft begrepen onafhan kelijk van socialistische invloed of be dreiging! Dat is de groote verdienste van mr. Aal berse, waaraan de „Rotterdammer" nog eens, terecht, wil herinneren in het sym pathieke artikel, dat wij hier grootendeels afdrukken. DUITSCHLAN D DE TOL-UNIE MET OOSTENRIJK. „Een bedreiging van den vrede". De Tsjechische minister van buitenland- sche zaken, dr. Benes, heeft Donderdag ochtend in de- commissie van buitenland- sche zaken de met spanning verwachtte verklaring afgelegd over de houding der Tsjecho-Slowaaksche regeering ten aan zien van de onderhandelingen tusschen Duitschland en Oostenrijk over een tolunie. Met de verandering in den politieken en economischen toestand van midden-Europa tengevolge van de Duilsch-Oostenrijksche plannen, kan Tsjecho-Slowakije alleen dan tevreden zijn, wanneer het plan voor ge heel Europa wordt doorgevoerd en het zoo gedacht is, dat het rekening houdt met de belangen van alle belanghebbende staten. De begrensde conclusie, zooals zij nu voorlicht, zou nooh in overeenstemming zijn met de politieke, noch met de econo mische belangen van Tsjecho-Slowakije en hierbij den staat in zijn levensbelangen ra ken Zij kon ook moeilijk in overeenstem ming zijn met de belangen van andere sta ten, en zou voor midden-Europa nieuwo den vrede bedreigende moeilijkheden met zich brengen. Wat den juridischen kant der kwestie betreft, kan met volle recht de vraag gesteld worden, of dit plan niet aan de verplichtingen tekort doet, welke in vre desverdragen en in het protocol van Genè- ve zijn vastgelegd. Ik ben van oordeel, dat Briand en Hen derson terecht beslist hebben, dat zoowel uit politieke als uit juridische overwegin gen de geheele kwestie aan den Volken bondsraad moet worden voorgelegd. Bevreemding te Londen. Reuter verneemt, dat men in Britsche regeeringskringen eenigszins verrast is door de houding der Duitsche regeering tegenover de Britsche vertoogen. Men doet opmerken, dat Bruning wellicht de betee- kenis van het Britsche voorstel verkeerd begrepen heeft. Naar verluidt, heeft de Engelsche gezant te Berlijn opdracht ontvangen, nogmaals bij den rijkskanselier stappen te doen, daar men te Londen van opvatting is, dat Hen derson's voorstellen te Berlijn niet goe<l zijn begrepen. De gezant zal daarom nog maals de aandacht op Hendersons be middelingsvoorstellen vestigen in de hoop, dat rijkskanselier Bruning dan een andere opvatting zal krijgen. Men meent te Londen dat men te Ber lijn de zaak niet met den noodigen diplo- matieken tact heeft behandeld. Ook acht men het buiten kwestie, dat de overeen komst binnen het kader van het protocol 'n vraagstuk waarbij de Volkenbond direct belang heeft. Daardoor is reeds de gelegen heid gegeven, dat de raad van den volken bond zich met de kwestie zal bezig hou den. Bovendien is bij de overeenkomst ook artikel 11 van het. pact van den volkenr bond beirokken. De voorstellen van Henderson beoogen uitsluitend een bemiddeling tusschen het Duitsche en het Fransche standpunt en komen hierop neer, dat de raad van den volkenbond zal nagaan, of de overeen komst binne het kader van het protocol van Genève van 1922 betreffende de Oos- tenrijksche volkenbondsleening valt. Ten hoogste kan dus door den raad worden be slist, of dit al dean niet het geval is. In het eerste geval zal de kwestie daarmee direct afgedaan zijn, in het andere geval wordt het mogelijk, verdere stappen te overwegen. Scherp oordeel van Herriot. De Fransche radicale leider Herriot heeft in tien punten zijn meening omtrent het Duitsch-Oostenrijksche tolverbond ge publiceerd. Deze punten zijn de volgende: lo. Het protocol omtrent de regionale verdragen is een schijnbeweging, een val kuil. 2o. Krachtens art. 2 van het verdrag wordt een tolverbond gesloten, en wij we ten uit het verleden, wat dit beteekent. 3o. Men kan de Franschen niet voor zulke domooren houden, dat zij niet zou den weten, dat het Duitsche keizerrijk uit een tolverbond is gegroeid. 4o. Het protocol is in flagrante tegen spraak met de organisatie van den vrede. 5o. Duitschland is door dit protocol een ellips met twee middelpunten gewor den. 6o. Binnenkort zal ook Hongarije zich bij het verdrag aansluiten, als het dit niét reeds heeft 7o. In Duitschland is de democratie door het nationalisröe en het imperialis me om den tuin geleid. So. Het protocol is een agressieve daad van de Duitsche en Oostenrijksche natio nalisten- 8o. Door het protocol worden de vrede en de democratie bedreigd. lüo. Het is noodzakelijk te weten, of beide landen voornemens zijn, de politiek van Genève te volgen. Conferentie der kleins entente? Volgens L'Oeuvre is van Boekarest het voorstel uitgegaan om een conferentie der landen van de kleine entente bijeen te roe pen ter bespreking van den door de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst ge schapen toestand. MULLER'S UITVAART. Een plechtige laatste hujde aan den overledene. Beriijra heeft gisten en de laatste eer be wezen aan den gewezen rijkskanselier, dr. Midler. De begrafenisplechtigheid begon met een rouwplechtigheod op den binnenhof van het sociaal -democratische partyhuis. Deze plechtigheid werd bijgewoond door tadrijke vrienden van den overledene, vele sociaal-democratische partijleiders en leden der parlementaire fracties en verscheide ne bekende buiteniandsche sociaal-demo craten. o.a. door Leon Blum (Frankrijk), Vanderveilde (België), den vroegeren staats kanselier Renner en burgemeester Seitz (Oostenrijk), Vliegen (Amsterdam), den af gevaardigden Ta-ub rara de Duitsche soci aal-democraten in Tsjecho-Slowakije, dr. Friedricih Adler uit Ziirioh, den secretaris vaar de a.rbeidersimternatóonale en den Deenschen minister-president Stanning, die uit naam van de Deeneohe sociaal-demo craten een krans bij de kist neerlegde. AilUe straten, waardoor de stoet trok, wa ren dicht bezet met/fherasohen, Vqor de rijkskanselarij hield de stoet stil, om dr. Brünirag gelegenheid te geven, een krans op de kist neer te leggen en een toespraak te houden en den vroegeren rijkskaaiselier een laatsten groet te brengen. Tegen kwart over zes kwam de stoet op het Plein der republiek aan, waar de rijks vlaggen aan twee groote masten halfstok hiragen. Op de groote trap vara het rijksdagge- bouw hadden talrijke afgevaardigden vara verschillende fracties plaats genomen. On der plechtig stilzwijgen van de duizenden, die het plein omringden, stond de stoet stil. Te voren had rijkspresident vora Hinden burg, toen de stoet zijn paleis passeerde, den overledene nog een Laatsten groet ge bracht. Hij had zich daartoe naar buiten op de tra-p van zijn paleis begeven. Bij den rijksdag hadden talrijke leden van sociaal-democratische parüjorgamasa- ties zich met hun vaandels opgesteld. Pre sident Loebe, die met dr. Brüniug en de twee ondervoorzitters rara den rijksdag en staatssecretaris dr. Meistner op de ee.re- trap rara den rijksdag plaats nam. waar ook de leden van het kabinet en van het. diplo matieke corps stonden, hield een toespraak, waarin hij Hermann Muller het laatste vaarwel van den rijksdag toeriep en zijn ridderlijkheid en eerlijkheid prees, evenals zijn werk. dat steeds op het welzijn van het Duitsche volk was gericht. Hij legde een prachtigen krans met zwart-rood-goud lint op de kist neder. Ook Leon Blum bracht in een korte toe spraak hulde aan het wenk van den over ledene. SPANJE NOG STEEDS WOELINGEN IN SPANJE. Studenten-staking te Madrid. Ten teeken ran protest tegen de laatsite gebeurtenisen heeft het Spaarasehe studen tenverbond besloten, om in Madrid tot na der order in staking te gaan. Een geweldige politiemacht bewaakt de verschillende faculteiten der universiteit en scholen. Groepen studenten, die op straat mani- fcstee>rden ira den omtrek van de faculteit der geneeskunde, werden teruggeslagen en uiteen gedreven door de point ie, die een oharge uitvoerde. De winkeliers heten de ijzeren rolluiken voor hun étalages "omlaag. De minister van openbaar onderwijs heeft de datum der vacaratie vier dagen ver vroegd. Zich solidair verkla-rend met hun mede studenten te Madrid, hebben de studenten vara Barcelona Woensdag eveneens beslo ten, om gedurende vier en twintig uur te staken. Gistermorgen versoheen echter een groot aantal studenten aan de universiteit, waar de professoren de ooileges reeds hadden ge staakt. Zij trachten daarna een betooging te houdera, om amnestie te verkrijgen voor politieke gevangenen. De politie dreef hen echter terug naar het universdteisgebouw, waar zij hun woede luchtten in geschreeuw rara „Leve de republiekLeve de amnestie!" Zij beschen de roode vlag aan den voorge vel van het universiteitsgebouw en hingen borden buiten met opschriften als „Weg met den koning! Leve de republiek, leve de amnestieDe politiemannen bekogel den zij met steenen en inktkokers. Ook vie len een veertigtal schoten, waardoor ech ter niemand gewond werd. PORTUGAL BEWAPENINGSBEPERKING IN PORTUGAL. Legersterkte met een derde verminderd. De Portugeesche minister van Oorlog heeft medegedeeld, dat de sterkte van het Portugeesche leger met een derde zal wor den verminderd. RUSLAND. ARRESTATIE VAN LUTHERSCHE GEESTELIJKEN IN RUSLAND. Naar gemeld wordt, zijn er van de in het Wolgagebied vertoevende Luthersche geestelijken opnieuw 8 gearresteerd. In to taal zijn er dus reeds 10 geestelijken in het door Duitschers bewoonde deel van het Wolgagebied uit hun ambt ontzet. BRITSCH-INDIE HET BLOEDBAD TE CAWNPORE. 112 dooden, 500 gewonden. Van geloofwaardige zijde wordt mede gedeeld, dat bij de botsingen te Cawnpore 112 dooden gevallen zijn. Er moeten wel 500 gewonden zijn. Gandhi en de andere leden van het exe cutive comité van het Al-Indisch congres hadden gister een bespreking met een de putatie van Indische handelslieden te Ka rachi. Namens het congres beloofden Gandhi den handelslieden ondersteuning van hun eisch, dat de beslissing van de Ronde Ta fel conferentie betreffende gelijkheid van rechten op handelsgebied van Indiërs en Europeeërs worde herroepen. NIEUWE ONRUST IN BURMA. De opstandelingen m het Tharrawaddy- district zijn weer in actie gekomen. Te In sein hebben honderd rebellen een aanval gedaan op de vijftien man sterke politie, die de aanvallers op de vlucht dreef, vier hunner doodde vier anderen wondde. Een pantsertrein met versterkingen is naar het district onderweg. In het woud van Magayi zijn de opstan delingen slaags geraakt met een regiment uit den Punjab. Bij die treffen werden 22 rebellen, o.w. twee stamhoofden gedood en een groot aantal gewond. AMERIKA HONDERDDUIZEND ZEELIEDEN ZULLEN UIT DE V.S. WORDEN GEZET. De Amerikaahsche Minister van Arbeid heeft de noodige stappen gedaém om de honderdduizend zeelieden van vreemde nationaliteit, die in Amerikaansohe havens hun schepen hebben verlaten en in de Vereenigde Staten arbeid gezocht en ge vonden hebben, uit het land te zetten. Volgens een beslissing van het Opperste Gerechtshof zou een dergelijke maatregel niet in strijd zijn met de wettelijke be palingen. DE „SCHRIK DER LUCHT". Bij de Amerikaansche Fokkerfabrieken wordt thans een nieuw militair vliegtuig geconstrueerd, genaamd „Schrik der lucht". Uit dit vliegtuig kunnen uit vier machinegeweren, die buiten de vleugels uitsteken, drieduizend kogels per minuut worden afgevuurd. Het vliegtuig zal een maximum-snelheid van 320 K.M. per uur kunnen bereiken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nogmaals de Tol-unie. De uitvaart van oud-rijkskanselier Hermann Muller. De onlusten in Britsch-lndië. BINNENLAND. Verbinding Amsterdam met den Rijn; wetsontwerp door de Eerste Kamer z.h.s. goedgekeurd. (2de blad). Wetsontwerp Suikerbietenwetje door de Tweede Kamer aangenomen. (2de blad). Te Oudewoude (Fr.) is een huis inge stort, waarbij een knaapje werd gedood. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. record 4 X 100 M. vrije slag dames met 8 sec. verbeterd. (Sport 3de blad). HET BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS. Door de wethouder van Financiën, den heer T. S. Goslinga, is nog bij den Raad ingediend de volgende nota. inzake de aan hangige Bewaarschool-voorstellen Bij de besprekingen over de aanhangige Bewaarschool-voorstellen in de Raadszit ting van Maandag 16 Maart j.l. is bij de vergelijking der kosten van minderheids- ën meerdcrheidsvoorstellen voortdurend over het hoofd gezien, dat de meerder- heidsvoorstellen zijn gebaseerd op het Raadsbesluit van 20 Juni 1927, dat de leef tijd van toelating tot hét openbaar en ge subsidieerd bewaarschoolonderwijs stelde op 3 jaar. Het aantal kinderen, dat op dezen grondslag geacht wordt voor bewaar schoolonderwijs in aanmerking te komen, wordt in de voorstellen geschat op 3200. De minderheidsvoorstellen, die 3 jaar tot basis nemen, doen op dezen grond slechts 2700 kinderen in aanmerking ko men, hetgeen uit finantieel oogpunt een groot verschil maakt. Hoeveel goedkoopcr de meerderheidsvoorstellen zouden worden indien ook daarbij den leeftijd van 3y. jaar en 2700 kinderen als grondslagen wa ren genomen moge blijken uit de volgende berekeningen de kosten sub b (bestaande openbare bewaarscholen) zou den dalen met: salaris 3 onderwijzeressen a 1700.5100. Pensioenkosten 12% 612. toelage 3 kweekelingen a 150 450. 6162.— en stijgen met een vermoede lijk bedrag aan minder schoolgeld van 450. Totale daling 5712.— Het eindbedrag sub b zou dus worden ƒ33.574 5712 27.862. De kosten sub c (subsidieering bestaan de bizondere scholen) zouden eveneens da len. Voor het nieuwe aantal leerlingen, aannemende het cijfer 1300 uit de minder heidsvoorstellen, kunnen de kosten sub c geraamd worden op 1300 X 45 58.500 De korten sub d. (nieuwe bijzondere be waarscholen). Er blijven dan nog 1000 kin deren over. Waar er op de bestaande scho len 300 kinderen tusschen 3 en 3 Y, jaar verdwijnen, komt er voor een deel dier 1000 kinderen daar plaats en behoeven er vermoedelijk niet meer dan 5, hoogstens 6 scholen te worden bijgebouwd. Voor 6 scholen zou dit worden: 6 X 7487.50 44.925. Totaal sub b, c, d, 131.287 of rond 131.300, dat is 32.300 per jaar minder dan oorspronkelijk is geraamd bij een leef tijd van 3 jaar. Dit zeer belangrijke verschil in de voor stellen van meerderheid en minderheid meende ik schriftelijk onder de aandacht van den Raad te moeten brengen, alvorens de discussies verder worden gevoerd, daar het uiteraard bezwaarlijk is in een mon deling debat nieuw naar voren gebrachte cijfers juist te waardeeren. Gisteravond omstreeks 8 uur is de 37-jarige betonwerker P. J. G. bij 't afrijden van de brug tusschen Groenesteeg en Heerengracht met' zijn rijwiel gevallen en bewusteloos opgeno men. Hij had geen uitwendig letsel bekomen en is naar zijn woning in de Joubertstraat vervoerd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1