22ste Jaargang WOENSDAG 25 MAART 1931 No. 6855 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Bij ons in ieder geval beter Het „Volk" heeft een leening uitgeschre ven. En wij lazen, dat er in één week tijds reeds voor een bedrag van 252.000 op de nieuwe leening was ingeschreven en merk waardig vooral was de vermelding: Het getal van 5000 obligaties van 100.dat wij aanvankelijk te plaatsen hadden, is be paald tot de helft. Deze inschrijvers zijn natuurlijk de „kleine luiden" in de S. D. A. P., die geen 100 kunnen storten, maar wel 100 opgespaarde guldens voor de par tijpers beschikbaar kunnen en willen stel len. Naar aanleiding hiervan klaagt een in zender in het Haagsche Katholieke blad de „Residentiebode" over het geringe mee leven der Katholieke arbeiders met de Katholieke pers. Inplaats dat men de R.-K. Pers, dus de eigen Pers steunt (door abonne ment) leest men bij voorkeur neutrale bladen. Ik noem deze feiten, opgedaan uil eigen ervaring, droevig en ontmoedi gend. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat diezelfde R. K. Arbeiders gaarne hun offers brejsgen aan spe ciaal R.-K. zaken, b.v. „Herwonnen Levenskracht", R.-K. Patronaten R.-K. Liefdadige instellingen, Kerk bouw enz., dan staat men een oogen blik paf over die houding, aangenomen fc.o. der R.-K. Dagbladpers. Het ver- baasr des te meer, daar de hedendaag- sehe R.-K Pérs den toets der critiek, of de vergelijking mei de neutrale Pers, glansrijk kan doorstaan. De redactie van de „Residentiebode" tee kent hierbij aan „Wat hier gezegd wordt, is héél erg. We willen alsnog hopen, dat het eenigszins overdreven is. Hoewel de geachte inzender kan er veel van we ten, want hij werkt dagelijks op dii terrein. Welnu, als en voor zoover hier de heele waarheid wordt onthuld is er geweldig werk aan den winkel. De R.-K. organisatie mag deze aan klacht niet blauw blauw laten. We zouden zoo zeggen: hier moet ge werkt vóór alles en voortdurend, tot dat het euvel verholpen is." Wij weten natuurlijk niet, hoe in Den Haag de werkelijkheid isof, en zoo ja in hoeverre die inzender in de „Res." over drijft. Maar wij constateeren dit met dank bare voldoening bij ons, in Leiden, is het in ieder geval beter! De Katholiek-georganiseerde arbeiders le zen als r e ge 1, uitsluitend, het Katholieke dagbladonder de georganiseerde arbei ders en zéker onder degenen, die tot de ontwikkelde arbeiders moeten worden ge rekend, zijn het bij ons uitzonderingen, die een niet-Katholiek dagblad lezen Daarmede willen wij niet zeggen, dat er ook bij ons niet heel veel werk is voor de propaganda voor de Katholieke Pers. In tegendeel wij vreezen niet van een naden kend Kaïholiek het verwijt te hooren, dat we tè veel aan eigen parochie denken, als we hier verklaren, dat onder alle propa ganda voor de katholieke zaak die voor de Katholieke Pers op de eerste plaats moet staan. Oók in Leiden 't Is in Leiden nog niet zóó ver als in verschillende gemeenten in de omgeving. Wie daar de Katholieken bereiken wil door middel van een dagblad, kan er geen vijf bereiken, tenzij door middel van het Ka tholieke dagblad, van „De Leidsche Cou rant". Zóó zijn er meerdere parochies in gemeenten in onze omgeving. En, al klagen we niet over de plaats, die de Ka tholieke Pers. iD Leiden, met het groot percentage Katholieken, heeft verworven het kan beter, crescendoEn wij re kenen voor de verwezenlijking van dezen wensch op aller medewerking! DUITSCHLAND HET D0UANE-ACC00RD. Een klacht van Breitscheid. In de gister gehouden zitting van den Rijksdag nam de sociaal-democratische af gevaardigde dr. Breitscheid bij de behande ling van de begrooting van Buiten'a-ndsche Zaken het woord. Hij verklaarde het niet wensehe<ij-k te achten, een zakelijke be schouwing te houden over het economisch verdrag met Oostenrijk en ook niet te wil len bes-preken of deze sta.p tegenover de andere mopendhedc-n in diplomatiek opzicht- wel op de juiste wijize is voorbereid. Ik ge loof, zeide Breitscheid, dat noch tot de Duitsche noch tot de Oostenrijksohe regee ring het verwijt kan worden gericht, dat zij zich aan de verplichtingen, welke uit de verdragen voortvloeien, zouden hebben onttrokken. (Applaus). Wij hopen, dat de internationale beraadslagingen zuilen lei den tot een reëele samenwerking tussohen alle Europeesche staten. Ik ben evenwel van meening, ging Breit scheid voort, dat de Duitsche volksverte genwoordiging eerder op de hoogte had moeten worden gesteld. (Levendige instem ming). Waarom heeft de regeering de Rijksdagcommissie voor buiten-andsche aangelegenheden niet van den gang van zaken verwittigd? Zij is er toch niet alleen om voor voldongen feiten gesteld te wor den? (Zeer juist). Ik verzoek daarom den minister van Buitonlandsche Zaken voort aan in dergelijke gevallen wat meer reke ning te houden met de gerechtvaardigde wei.schen van het Duitsche parlement. (Le vendige instemming van alle partijen). De begroot-ing werd daarop in derde le zing aangenomen. Wijziging der opvattingen? De publicatie van den tekst der Duitsch- Oostenrijksc-he overeenkomst- heeft de daaromtrent te Parijs bestaande opvattin gen in het geheel niet gewijzigd. Men blijft van meening, dat dit een eoonomische „Anschlussbeduidt, in afwachting van de politieke, die later volgen moet, en citeert zegevierend een uiting van de „Köln. Ztg.' die verklaarde, geen enkele reden te heb ben te ontveinzen, dat dit de eerste stap tot een algemeene aansluiting is. „De brutale oprechtheid is in elk geval beter dan de leugenachtige, walgingwek- ken.de praatjes, die rr n ons van andere zijde tracht te verkoopen!", roept het „Jour nal des Débats" en het blad voegt er bij, dat het onzin is, om nu weer van een „on handigheid" van de Duitschers te spreken, omdat zij er vooruit niets van gezegd heb ben. De Duitsche dilomatie heeft integendeel zeer behendig partij getrokken van de ver blinding en het gebrek aan flinkheid van de geallaeeerde receeringen, waarmede ze te ma-ken gehad heeft, en stelt nu, op het oogenhük dat ze daarvoor het meest ge schikt ac-ht-, Europa voor een feit accompli. De „onhandigheid" zit dus niet- in Duitsch- land, maor heel ergens anders, concludeert het blad, met- een onverholen critiek op Briand en zijn methoden. i'oto ti.egtenborat UITREIKING GOUDEN MEDAILLE wegens 36 jaar trouwen dienst aan adj. onderoff. W. H. M. Geene. De regiments-com mandant, overste G. Ie Poole, spelt adj. Geene de gouden medaille op de borst. Tot dusver heeft zich hier nog maar één stem verheven, die het gebeurde, de econo mische toenadering tusschen Duitschland en Oostenrijk, volkomen natuurlijk en nor maal noemt-. Het is die van Léon Blum, den socialistischen leider, die vanmorgen in Le Populaire" schreef, dat het vanze'f spreekt, dat een staat als Oostenrijk, die economisch niet bestaan kan, zich bij een stamverwanten staat aansluit, dat dit be gin van toepassing vr. r. den vrijhandel tus schen twee landen uitstekend is en dat van dit alles niet zulk een ophef gemaakt zou worden, wanneer men den vrede in Euro-pa wat bet-er had weten te organiseeren. Legt men deze beschouwing naast die van cenige Engesche en Duitsche bladen, dan kan m-en zich afvragen, of dit niet de voorloopers zijn van een aanstaande wijzi ging in de opvattingen ook van hen, die zich nu zoo verontwaardigd toonen, die misschien op den dur zullen moeten con stateeren, dat het niet mogelijk is, het tot standkomen van he definitieve verdrag tus schen Duitschla-nd en Oostenrijk te verhin deren, wil men niet zijn toevluoht nemen tot het intrekken van credietverleeningen, hetgeen bij de tegenwoordige moeilijke toe standen in Duitschla-nd al een zeer gevaar lijk middel zou kunnen blijken. In afwachting van de beslissing, die va-n ex-geallieerde zijde genomen zal worden, valt nog melding te maken va-n een alter natief, dat de Temps" stelt: óf deze over eenkomst is werkelijk een tol unie, schrijft het blad, en dan wordt daardoor tegen de bes-taande verdragen gezondigd, óf ze is dat niet, en dan moeten alle andere landen die handelsverda.gen met Duitsohland en Oos tenrijk hebben loope-n, geheel dezelfde voordeelen kunnen bedingen, op grond van de clausule der meest-begunst-igde naties. Een derde mogelijkheid is er niet. FRANKRIJK DE EUR0PEESCHE UNIE. De studiecommissie te Parijs bijeen. De studie-commissie der Europeesche Unie is gisterochtend onder voorzitter schap van den Franschen minister van bui- tenland3che zaken, Briand, in het depar tement aan de Quai d'Orsa.v te Parijs voor haar eerste ritting bijeengeroepen. Briand hield de openingsrede. Onder den druk der omstandigheden, aldus spre ker, is de Europeesche Unie een dringende noodzakelijkheid geworden. Om aan deze noodzakelijkheid tegemoet té komen zal het eerste tot 3tand geko men orgaan zijn arbeid beginnen nog vóór de regels voor zijn werkzaamheid zijn ge definieerd. De studiecommissie heeft zich voor twet» gevaren te hceden: voor de kunstmatige schepping van een orgaan met al te eer zuchtige doeleinden, die slechts met zijn voorloopig karakter in overeenstemming zouden zijn, doch ook voor een te enge grensaf ba kening, die ongewenscht zou zijn voor een orgaan, welks levensduur men nog niet kan overzien. Aan de studie-commissie, die aan de rechtstreeks onder den volkenbond staande organen onderworpen is, staat van den aanvang af de geheele ervaring van den bond ter beschikking. Aan de openingszitting ramen deel ge delegeerden van Frankrijk, Engeland, Ita lië, Duitschland, Denemarken, Spanje, Grie kenland, Polen, Portugal, Zwitserland, Joego-Slavië. Op voorstel van Henderson word Briand tot voorzitter gekozen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Duitsch-Oostenrijksch douane-ac- coord houdt nog steeds de gemoederen bezig. De studie-commissie voor de Europeesche Unie te Parijs bijeen. Muiterij in Peru. Verhoogde werking van de Merapi. (Ned. Oost-Indië 2e blad). BINNENLAND. Benoeming lid Prov. Staten van Zuid- Holland (lste blad). Het collectieve arbeidscontract in de me taalindustrie. lste blad). Een uniforme steunregeling voor werk- loozen voor de groote gemeenten in voor bereiding. (lste blad). Het standpunt der Regeering inzake den invoer van Russisch aardappelmeel, (lste blad). Bij de beraadslagingen werd op voorstel van den Duitschen gedelegeerde von Sim- son besloten de regeering van Estland uit te noodigen, zich door een waarnemer te doen vertegenwoordigen. De commissie begon vervolgens met de behandeling van de door de Belgische re geering opgeworpen vraagstukken. Ten opzichte van het transport en den door voer van electrischen stroom verklaarde de Belgische gedelegeerde er accoord mede te gaan, dat dit vraagstuk zal worden voorgelegd aan de verkeers- en transito- Voorts werd op voorstel van Henderson besloten de volgende punten op de agenda voor de Mei-conferentie te brengen: lo. bestudeering van hel op de beide landbouwconferenties van 23 en 26 Febr. verrichte werk 2o. bcstudeering van het verrichte werk voor de verleening van landbouwcredie- ten; 3o. bcstudeering van de resultaten van het ingestelde onderzoek inzake de werk loosheid. SPANJE ENTENTE TUSSCHEN SOCIALISTEN EN REPUBLIKEINEN. Tot afschaffing van de monarchie. De Spaansche socialistische partij en het Vakverbond publiceeren een manifest, waarin zij zeggen dat zij het sluiten met de republikeinsche elementen aanvaarden, teneinde een verandering in het regiem van het land te bewerkstelligen en de mo narchie af te schaffen. HET SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND met de „Royal Scot Een kijkje bij de opruimingswerkzaamheden DE KON. MILITAIRE SPORTVEREENIGING, hield Dinsdag in de omgeving van Riel (N.-Rr.) een Cross Country voor nieuwelingen. Reserve Luit. Buteux v. d Kamp op rijpaard neemt een hindernis. ZUID-AMERIKA MUITERIJ IN DE HOOFDSTAD VAN PERU. Veertig man gedood. Uit Lima wordt gemeld: Het vijfde re giment infanterie is Maandagavond aan het muiten geslagen. Drie compagnieën namen aan den opstand deel. Onder com mando van twee sergeants namen de mui ters hun officieren gevangen. Zij legden be slag op de taxi's en autobussen en reden hiermede naar het paleis, dat zij wilden bezetten. Door hun geweervuur zaaiden zij een paniek onder de bevolking. Kolonel Jiminez, de minister van Oorlog, nam het commando over de trouwe troepen op zich, welke in de kazerne Santa Cathe- rina waren gelegen. Na een hevig gevecht vaai vier uur, waarbij veertig muiters wer den gedood, moesten de rebellen capitu- leeren. Zij zullen voor den krijgsraad te rechtstaan. Gistermiddag is de staat van beleg afgekondigd. De oorzaak der muiterij is gelegen in de outevredenheid van het leger en de bevol king over de nieuwe regeering-Ocainpo. Het gerucht gaat, dat er een nieuwe revo lutionaire beweging dreigt. De rebellen hebben verklaard, dat hun soldij niet op tijd wordt betaald en dat zij ilecht voedsel krijgen. De junta heeft 37 sergeants doen arresteeren. Zij verklaart, dat de rebellen alle „Lcguia-communisten" 1 zijn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1