DINSDAG 24 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Benoemd tot onderwijzer aan de M. U. L. O.-school alhier, voor de afdeeliug U. L. O. de heer J. Dwars waard, thans onderwijzer der afd. L. O. aan die school. Broodprijs. Met ingang van heden is de prijs van het wit en bruinbrood met 1 cent per 8 ons verlaagd en bedraagt dit 16 en 15 cent per 8 ons. Verkooping. Voor onderwijzerswo- ning van het Hoofd van de nieuwe Chr. School, Wijk Hoorn, werd door het be stuur dezer school aangekocht het woon huis in de Wilhelminastraat, voorheen bewoond door den heer W. Piek. i BODEGRAVEN. BodegravenPostduiven 151. Met een geweldige 151 zege heeft Bodegra ven in haar zestiende wedstrijd wederom een slachtoffer aan haar zegekar gebon den e"n ditmaal werd het Loosduinsche Postduiven het kind van de rekening. On getwijfeld is dit groote succes te danken deels aan de onvolledigheid van de ploeg der gasten, die slechts met negen spelers verschenen, doch tevens aan uitstekend voorhoedespel der thuisclub, die thans voor het eerst weer Brouwer en Van Ingen in haar gelederen had, hetgeen een aanzien lijk merkbare verbetering bleek. De gasten speelden met 'een voorhoede vau drie per sonen en hoewel hun verdediging 't reeds van den aanvang ai zwaar kiecg te ver antwoorden, duurde het toch nog een kwsv tier, voordat Frieje met een ver afstands schot de roodzwarten de leiding bezorgde. Bodegraven bleef dornineeren, doch de doelman der gasten bleek in ongenaakbaren vorm en de moeilijkste schoten werden door hem onschadelijk gemaakt, waarbij lat en palen hem eeaige malen ter hulp kwamen, totdat hij eindelijk moest zwich ten voor een schot van Zeilstra, die een voorzet van Boelen benutte (2— 0). Nog voor rust scoorde Boelen vanaf de door hem bezette linksbuitenplaats een derde doelpunt (30). Na de hervatting bleek overduidelijk, dat de gasten een krachtige verdediging van voor rust niet konden volhouden en steeds meer moeite kregen niet de goed eombiueerende voorhoede van Bodegraven. Nadat eerst Zeilstra en daarna Van In- gen gedoelpunt hadden (50), werd ver der door A. Boelen en den middenvoor der thuisclub de score regelmatig opge voerd tot 130, waarna zoo waarlijk een snelle doorbraak der gasten met een doel punt werd beloond, welk doelpunt door het geheele publiek luide werd toegejuicht. Nog tweemaal scoorde Bodegraven en het einde van deze sportieve kamp kwam met 151. Voor den aanvang had de voorzitter der gasten de thuisclub toegesproken en haar met het behaalde kampioenschap ge- lukgewenscht, terwijl na afloop de spelers van beide ploegen zich vereenigden in ho tel van Haaf ten, alwaar nog vele vriende lijke woorden werden gewisseld en men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. De Postduiven toonden zich uiterst sportieve verliezers. V.O.G. illBodegraven II 10, De re serves van Bodegraven trokken weer met veel invallers er op uit en moesten in V. .O. C. met 10 hun meerdere erkennen nadat de rust met 0—0 was ingegaan. Zoo zullen de rood-zwarten vermoedelijk toch nog op de onderste plaats belanden. Geboren: Janna d. van E. Keddeman en J Dorrepaal Rika Johanna d. van P. Boek hout en J. W. Groenheiden, Overleden: Antje de Koning 61 j. wedu we van A. Bfuijnis. Gevestigd: B. C .van Honk, Molenaars knecht van Heukelom J. A. Kranenburg van Tiel A. Edelman en gezin, boomkweeker van Reeuwijk J. MollingaSiebert en gezin, filiaalhoudster van Ede G. Lippa, dienst bode van Kamenk J. T .Langelaar, boeren knecht van Zwammerdam G, P. van der Nagel, van Maassluis A. Dittrich, dienst bode van Hemer (D.) M. Echer, dienstbode van Oberhausen (D.) Vertrokken: J. H. Lampe naar Amster dam H. Bos, n. Westerblokker A. Dom burg en echtg. naar Zwammerdam W. van Dam en echtg. naar Alphen a. d. Rijn I. van Wijk naar Zwammerdam W. Bosman, riet dekker naar Genemuiden. BOSKOOP. Werkloozensteun. Gedurende de periode van 1 Dec. 193014 Maart '31 is voor werk loozensteun uitgekeerd in 1930 572, in 1931 2906.71, ziekengeld ƒ171, in totaal 3649.71 hiernoder niet medegerekend de uitkeering van het Burgerl. Armbestuur. NIEUWKOOP. Aanrijding. Toen de motorrijder D. T. Zondagmorgen uit de poort van het café van C. Koek kwam gereden, kwam juist de melkauto van A. S. uit Noorden langs, met het gevolg, dat een aanrijding plaats had, de motor werd flink "beschadigd en T. bekwam een beenkwetsuur. Verlof-aanvrage. Bij B. en W. dezer gemeente is een verzoek ingekomen van J. Boerboom, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, drank anderen dan sterken drank, in het perceel wijk C. 10 aan het Woerdensch Verlaat. Bezwaren kunnen binnen 14 dagen ten Gemeentehuize alhier worden ingediend. NOORDEN. Transformator. Gebouw en installatie van den electrischen transformator zullen weldra gereed zijn, Men rekent het in de helft der volgende maand in vrerking te kunnen stellen. KOUDEKERK De gemeenteraadsverkiezing. De candi- daatstelling voor leden van den Gemeenteraad is bepaald op 12 Mei en de stemming op 17 Juni a.s. Dienstplicht. De keuring voor den dienst plicht der lichting 1932 is voor deze gemeente bepaald op Woensdag 1 April a.s. des namid dags 2 uur, te Alphen aan den Rijn, in het Raadhuis aan de Raadhuisstraat. Bijz. Vrijw. Landstorm. Vrijdagavond had op de bovenzaal van „Hotel de Bruin al hier, de jaarvergadering plaats van de afd. Koudekerk van de Bijz. Vrijw. Landstorm. In aanmerking genomen de vele ontspan ningsavonden van de laatste weken, was de opkomst niet slecht. Na opening door den heer burgemeester al hier, die in 't bijzonder een hartelijk welkom toeriep aan een viertal officieren uit Den Haag, werden eenige films afgedraaid, w.o. de Landstormfilm, de Prinses Julianafilm, tot slot een z.g. teekenfilmpje van comischen aard. De heer Karres, secr. van Zuid-Holland West, hield een rede van propagandistischen aard en richtte aan eenige scherpschutters en koningschutters hun brevet uit onder applaus der aanwezigen. De leider der Landstormafdeeling den Haag hield eveneens een rede, deels van humoris- tischen, deels van ernstigen aard. De avond, die geopend was met het zingen van het Wilhelmus, werd na een sluitings woord van den heer burgemeester, gesloten met het Wien Neêrlandsch Bloed. Het was een recht gezellige avond, die nog werd opgevroolijkt door versterkt gramofoon- muziek, waarvoor de operateur uit Leiden had gezorgd. Burgerwacht. Woensdag a.s., des avonds te half acht, zal op de bovenzaal van „Hotel de Bruin" alhier, een propaganda-vergadering worden gehouden van de burgerwacht te de zer plaatse. De vergadering zal geopend worden met een korte rede door den heer burgemeester alhier, waarna ds. Langman uit Wassenaar als spre ker zal optreden met het onderwerp: .Burger wacht een noodmaatregel". Waarschijnlijk zal ook nog een tweede spreker voor dezen avond worden uitgenoodigd. Het belooft dus een mooie avond te worden en men yerzuime vooral niet om deze bij te Geboren: Jacobus Marinus z. van J. M. van der Velden en W. J. P. Kuiper, Ondertrouwd: J. van Velde 22 j. en H. Hoogeveen 22 j. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. De Raad kwam in openbare vergade ring bijeen. In verhand met het thans in gekomen advies der Gezondheids-Commis sie wordt de in de vorige vergadering reeds besproken wijziging van de Veror dening op de keuring van Waren, zooals door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werd wenschelijk geacht, nu met alg. stemmen vastgesteld. 4. Vaststelling Verordening op de hef fing en invordering van begrafenisrechten op de algemeene begraafplaats „Buiten- dorp." De ontwerp-verordening wordt hierna artikelsgewijze behandeld. De heer van "Wijngaarden stelt de vraag of voor gemetselde graven bepaalde voor schriften bestaan. De voorzitter antwoordt dat een plan met teekening tot goedkeuring vooraf ter beoordeeling bi] B. en W. moet. worden ingediend. De heer Hoeks geeft in overweging om bij gemetselde graven als voorwaarde te stellen dat de vloeren der kelders niet mogen zijn gemetselde vloeren of vloe ren van beton. Het beste is dat deze vloe- ren bestaan uit. tegels in zand gelegd. Spr. zegt dit in verband niet ervaringen daaromtrent op de R. K. Begraafplaats opgedaan. Besloten wordt een dergelijke verbodsbepaling op te nemen. Bij art. 4 betoogt de lieer van Vliet dat een recht van 2.— voor begraven op buitengewoon uur te laag is. Hij vindt dat dit zonder bezwaar op 5.kan wor den gebracht. De heeren Hoeks eu Kin schoten steunen dit voorstel. De voorzit ter wil het op 2.behoüden. Het voorste] van den heer Van Vliet woidt bij stemming met 4 tegen 2 stem men aangenomen; tegen de Heeren van Wijngaarden en Hoogendijk. Wethouder van Muiswinkel vindt liet voorgestelde recht voor het plaatsen van zerken te hoog. Zerken en monumenten werken mede tot versiering der begraaf plaats, wat wij door het heffen van hooge rechten niet mogen tegen gaan. De heeren Hoeks en van Vliet willen de voorgestelde bedragen behouden. In dien de nabestaanden werkelijk prijs stel len op dergelijke kenteekenen dan zal het iets meerdere bedrag der kosten hen daarvan niet terug houden. Het voorste] van den heer van Wijn gaarden wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Hoeks en Van Vliet. Bij de hierna volgende behandeling der Heffingsverordening worden geen wijzi gingen aangebracht. De Verordening wordt daarna in haar geheel met alg. stemmen vastgesteld. Z0ETERW0UDE. Personalia. De door Burg. en Wet/h. opgemaakte aanbeveling, ter voorziening in d>e vacature van ambtenaar van den bur gerl ijiken stand alhier, luidt als volgt: 1. L. A. N. van,Dommelen; 2. H. A. Frie- kel, beiden ambtenaar ter secretarie alhier. Tot bode van den Kleinen Cronestein- schen polder is benoemd de heer K. van der Vliet, gemeenteveldwachter alhier. WOERDEN. Met een mes bedreigd. Dezer da-gen ware twee controleurs op bezoek bij een bakker alhier, om te zien of de Arbeidswet werd nageleefd. In werkelijkheid was dit zoo, want hoewel tegen acht uuir 's avonds, waren behalve de bakker zelf ook nog twee knechts ioi de bakkerij bezig. EdochDe controleurs konden hun ambt niet naar be- hooren vervullen, want zoo galw zag de bakker hen of hij ontstak in woede en wond zich zoo op, dat hij de beide heeren met een mes bedreigde. De controleurs, die hier in 't geheel niet op gerekend hadden, trokken zioh in stilte terug en deden aangifte op het politiebureau. De bakker zal nu heele- maal wel „batoker an wezen," want nu krijgt hij drie processen/verbaal, die hem een lief duitje (indien nog niet meer) zullen kosten. Dronken chauffeurs. Zondagmiddag waren eenige melba-uto's gestationneerd bij de melkfabriek. Waar de chauffeurs nog niet aan de beurt waren voor aflossen, gingen zij naar een dichtbij zijnd café ter tijdpas sering. Hier keken zij dermate m „het glas", dat zij stomdronken later over de Utreehfsche straat waggelden en een tame lijke volksoploop op dezen drukken verkeers weg veroorzaakten. Toch waren zij nog hard van plan hun auto's te gaan besturen. Hierin werden zij verhinderd door inmid dels gewaarschuwde politie. Een der chauf feurs wist zich eenigen tijd te verzetten en werd later geboeid naar het politiebureau gebracht. Het was een zekere H. uit Mout- foort. Voor de anderen twee werden tele fonisch andere chauffeurs uit Utrecht ont boden. De heer v. d. S. uit U., hun werkgever, die eveneens later arriveerde, ontsloeg on middellijk de beide chauffeurs uit zijn dienst. Waarschuwing. B. en W. van Woer den waai-sclinwen de ingezetenen voor het volgende Door een zekere J. H. Ketting wonende Meiiand 32 te Rotterdam worden in de laatste tijd advertenties geplaats in de bla den met de bedoeling Nederlanders (hoofd zakelijk landbouwers) op te wekken naar Nieuw Guinea te emigreeren. In de adver tenties geeft de heer Ketting, die in relatie staat met een in Ned. Indië zetelende ver- ee naging „Kolonisatie Nieuw Guinea", sohoon-e voorstellingen van de mogelijk heden, die Nieuw-Guinea biedt. Na informatie is gebleken, dat. zulk een kolonisatie, die reeds voor Indo-Europe anen zeer bezwaarlijk is, Europeanen vol komen ontraden moet worden. Europeanen zouden zich in Nieuw Guinea zelfs niet een bescheiden inkomen kunnen verschaffen. LAND- EN TUINBOUW HOLL. BLOEMBOLLENKWEEKERS GENOOTSCHAP Een opvallende openingsrede van den voorzitter. Stichting van een federatie van veilingen. Het Holl. Bloembollenkweekers Gen. heeft te Haarlem zijn 46ste alg. vergadering gehou den. De voorzitter, de heer S. Schoneveld, opende de vergadering met een rede, waarin hij den toestand van het vak op het oogen- blik somber en drukkend noemde.'De ver schijnselen wijzen er op, dat de huidige crisis zich ook tot het bloembollenvak heeft uitge strekt, Wat te dreigender is, omdat het juist nu deze moeilijkheid niet verdragen kan. Nu de schuld voor een deel aan de kweekers zelf moet worden toegeschreven, maakt dit den toestand ernstiger. De geweldige uitbreiding der cultuur in de laatste jaren, waardoor een overproductie onvermijdelijk was, zou alléén ai oorzaak kunnen zijn van een crisis, doch wanneer die ongebreidelde uitbreiding der laatste jaren nog gevolgd wordt door een toe stand, waardoor de koopkracht van de afne mers wordt verminderd of weggenomen, loopt bet vak de kans een lot te moeten ondergaan, waarvan de gevolgen onberekenbaar zullen blijken te zijn en die den kweeker zal plaatsen voor moeilijke problemen. Het is al erg, wanneer het vak een druk on dervindt veroorzaakt door dingen, die buiten den gezichtskring liggen, maar érger wordt het, wanneer die druk verzwaard wordt door han delingen van de vaklieden. En aan die zelfbe schuldiging is volgens spr. niet te ontkomen. Nóg een moeilijkheid is, dat ondanks de goede jaren, die zij hadden door de kwee kers weinig is gezorgd voor eenige financieele draagkracht. De welvaart is in de laatste ja ren bij de meeste kweekers niet in, maar door de beurs héén gevloeid, waardoor de prestatie van vele kweekers ondermijnd en uitgeput is. De kweeker moet met zijn tijd meegaan, maar de blinde en onzekere handel van den laatsten tijd heeft vele slachtoffers gemaakt en brengt een groot gevaar mede. Er zijn ook feiten, die tot tevredenheid aanleiding geven, zooals de verhouding tot de andere organisaties. Spr. brengt dank aan prof. Van Slogteren voor hetgeen hij voor het vak heeft gedaan en on der applaus der vergadering uit hij zijn blijd schap over het feit, dat prof. Van Slogteren bij het hem in Engeland overkomen ongeluk aan den dood is ontsnapt. Spr. legde er den nadruk op, dat tusschen de veilingen en het H. B. G. een blijvende band bestaat en sprak de verwachting uit, dat de moeilijkheden van thans zullen worden overwonnen. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel van het hoofdbestuur, om mach tiging te verleenen tot medewerking aan de stichting v a n en deelneming aan een Fede ratie van Bloembollenveilingen op organisa- tcrischen grondslag; welke federatie op 1 April in werking zal treden. De bedoeling is, een organisatie te scheppen, waarin het H. B. G en de bloembollenveilingen zijn opgenomen, ten einde eenheid te verkrijgen in de veilings reglementen en de behartiging der belangen van kweekers en veilingen in één hand te brengen. Het voorstel van het hoofdbestuur werd met algemeene steramen aangenomen. Van de dertien veilingen hebben reeds 10 medegedeeld tot de federatie te willen toetre den. Den voorzitter, die tevens voorzitter van de federatie geworden is, werd hulde gebracht voor den door hem verrichten arbeid. In verband met dit besluit van de vergade ring werd besloten, het „Kweekersblad", dat nu een uitgave is van het H. B G. en de vei lingen te Haarlem en Lisse, te maken tot het officieele orgaan van de federatie. Het blad blijft eigendom van het H. B, G. LUCHTVAART VLIEGONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Door een verkeerde manoeuvre is een Pander-toestel van 100 Meter omlaag gestort. DE PILOOT OP SLAG DOOD. Gisterenmiddag te ongeveer kwart vóór drie is een Pander-vliegtuig, de P.H. A.F.J., dat bestuurd werd door den 22- jarigen student N. Brugman, gewoond heb bende in de Statenlaan te 's-Gravenhage, bij het maken van oen landing nabij het vliegveld Waalhaven van 100 Meter hoog te neergestort. De bestuurder werd op slag gedood. De toedracht. Het was gisterenmiddag, zooals dat steeds in dezen tijd van het jaar het ge val is, zeer kakn op het vliegveld. Behal ve het verkeer van de vaste luchtlijnen, waren het slechts enkele leerlingen en in structeurs van de Koninklijke Luchtvaart School die met hun toestellen in de lucht waren. Onder deze laatsten bevond zich het slachtoffer van het vreeselijk ongeluk, dat gisterenmiddag zooveel ontsteltenis te weeg bracht, de 22-jarige student te Delft-, N. Brugman. De heer Brugman was sinds einde Ja nuari van dit jaar ingeschreven als leer ling van de Koninklijke Luchtvaart School, had onder leiding van den instructeur van deze school het normale aantal lessen ge volgd en was daarmee reeds zoover ge vorderd, dat hij gisterenmiddag zijn zes de solovlucht ging ondernemen In totaal had hij a-cht vlieguren gemaakt waarvan hij, er ongeveer dri ealleen, zonder leiding van een instructeur dus, gevlogen had. Personeel van het vliegveld zag het toestel te ongeveer kwart voor drie uit Zuid-Oostelijke richting het vliegveld na deren. Op ongeveer 500 M. afstand, ter wijl het op naar schatting 100 Meter hoog te was, maakte het vliegtuig plotseling een zijdelingsche zwenking en verdween on middellijk daarop in een oogwenk naar beneden. Oogenblikkelijk werd de in structeur van de school, de heer van der Graft gewaarschuwd die zich met perso neel naar de plaats des nnheils spoedde. Men vond het toestel tegen den spoordijk van de stoomtram naar den Briel liggen, een paar honderd meter ten Zuid-Oosten van het vliegveld. Het lag daar hopeloos vernield op den berm van den dijk, vlak naast een sloot. Onmiddellijk trok men met man en macht aan het werk om den piloot uit de totaal ontredderde machine te halen. Men moest daartoe het staart stuk afzagen en de ruine van hout en ijzer, waartoe de test van het toestel vervormd was, omver halen. In de plat gedrukte achterste cabine vond men echter slechts het vreeselijk verminkte lijk van den piloot Men had onmiddellijk den Geneeskun digen Dienst gewaarschuwd. Toen deze echter ter plaatse verscheen was elke hulpverleening al uitgesloten. De ongeluk kige moet bij den geweldigen sohok, waar mee het toestel op den grond gekomen is, op slag dood geweest zijn. Nadat het lijk niet dan na veel moeite uit den wirwar van gebroken en gedeukt ijzer verlost was en per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel was gebracht, is men met het opruimingswerk begonnen. Al lereerst moest men een paar telegraafdra den, die bij den val van het vliegtuig ver nield waren, herstellen. Daarna heeft men de resten van het toestel verwijderd. De P.H.A.F.J. was een betrekkelijk nieuw Pandertoestel. In Juli van het vori ge jaar was het in gebruik genomen. Van politiezijde waren op de plaats van het ongeluk tegenwoordig commissaris T. Alberda. en inspecteur Dan. Verder waren er de heeren Bonman, stations-ehef van Waalhaven, de Niet, secretaris van de Aero-club, den Outer, adjunct-stations- chef van Waalhaven en Slot, constructeur van de Pander-fabrieken. Een mislukte manoeuvre de oorzaak. De heer v. d. Graft, dien wij gisteren middag op Waalhaven spraken, aldus de „Msb." vertelde ons over de vermoedelij ke oorzaak van dit droevig ongeluk het volgende: De leerlingen van de Luchtvaart-school krijgen in hun onderricht behalve in de elementaire beginselen van de vliegkunst ook lessen in meer ongewone toeren, vril les enz. Laatstgenoemde evolutiën mo gen zij echter natuurlijk in het begin al leen verrichten onder leiding en in het bij zijn van een instructeur. De heer Brugman heeft bij het landen gisteren een „slight, slip" willen maken, waarbij het toestel overtrokken moest worden. Deze manoeuvre mislukte echter en op geringe hoogte ontstond dientenge volge zooveel snelheidsverlies dat het vliegtuig, na een kleine zijdelingsche draaiende beweging gemaakt te hebben, omlaag stortte. In het vierjarig bestaan van de school is.dit het eerste ernstige ongeluk dat aan een der leerlingen overkomt en dit moet ten overvloede nog geweten worden aan het niet opvolgen van gegeven instructies. De mare van dit tragisch ongeluk, die zich gisterenmiddag tegen half 5 door de stad verspreidde, bracht overal groote ontsteltenis teweeg. SPORT WIELRENNEN DE ZESDAGENRENNEN. Een ren naar de wan-cultuur. De Berlijnsche correspondent van „De Tijd" schrijft: Het vijf-en-twintigste "es-:1agen-rennen i Zes dagen en zes nachten achtereen is de gele baan-ellips niet leegzes dagen en zes nachten buigen de toeschouwers zich over de balkonrijen van het SporKpalast en worden niet-moe deze eindelooze ronden, nog een, nóg een en altijd nóg een, in span ning te volgen. Het zes-dagen-rennen is een Amerikaansche uitvinding. Wie dit nog niet wist, kan het in het SporKpalast zonder moeite concludeeren. Alleen in Amerika, waar de sport totaal in sensatie, recordjagerij en variété ontaardde, kon de gedachte geboren worden, een paar dozijn menschen zes dagen lang in een wieler- gaan rond te jagen en met hen en met het stompzinnig pubiieie „cassa" te ma ken. Kort na den oorlog, in den inflatietijd, heeft deze zes-dagen-renncn-gedachte het Duitsche publiek stormenderhand ver overd, en dat is uit de opwinding dier da gen zeer goed te verklaren. De renbaan met de altijd-weer-draaiende wielrenners werkte op de massa als ec-n narcoticum. Men bracht op de stoelen van het Sportpa- lasfc zes nachten door, die anders met zor gelijke gedachten gevuld waren geweest en tot welk doel? Bracht niet iedere dag nieuwe zorgen, nieuwe complicaties, nieu we conflicten? Men wist vandaag niet waar men morgen aan toe zou zijn, het geld slonk tuschen het moment van uitbetalen en ha de beurs steken. In dien krankzinni gen tijd, toen de massa maar één doel had: te nemen wat zij krijgen kon en het geld onmiddellijk in tastbaar genoegen om te zetten, is de zesdagen-sport, die met sport niets meer gemeen heeft, populair gewor den. En zoo had in dezen tijd de vijf en twin tigste zesdaagsche plaats, een zilveren ju bileum. 's Avonds was het immense ge bouw tjokvol. Het middenpunt is de bar. Daaronder liggen de cabines der renners. De ander rust onderwijl uit voor zou- ver men van rusten kan spreken in deze doorgeraakte atmosfeer tusschen 't heen en weer van managers en masseurs en colle ga's, onder het gebrul van de duizendkop pige menigte daarboven, die schreeuwt, juicht of scheldt. Op de perstribune staan telefoons en schrijfmachines. Het groote bord in den hoek vei-kondigt in getallen en cijfers den stand van de rennen. Af en toe springt er een fietsband soms, als het oogenblik critiek wordt, verliest een ren ner het evenwichten onmiddellijk stapelt zich een verwarde hoop van wielen, armen en beenen over hem heen. Een enkele maal tuimelt een renner eenvoudig om, daar hij in slaap gevallen blijkt. Maar zooiets gebeurt nimmer vóór drie uur 's nachts. Tusschen drie en vijf, drie en zeven, dat is de „doode" tijd. Het zes-dagen-rennen bestaat echter niet meer in zijn oorspronkelijken vorm. Want daar zij zooveel tijd hadden, spaar den aanvankelijk de renners hun krachten liefst voor de laatste loodjes die immers het zwaarst wogen. Het gevolg was, dat de rennen dagenlang een eentonig rond cirkelen bleven, zonder een enkele sensa tie. En daar het publiek toch tenslotte komt om sensatie te beleven, moesten de directies daar iets op vinden. Met officiee le en niet-officieele middelen, werd het doel bereikt; het „officieelste" was de complica tie van het punten-systeem, premies en „Wertungsspurts". Deze vondsten bleek het publiek zoo gunstig op. te vatten, dat zij spoedig internationaal werden. Overi gens waren bet lang niet de eenige sensa ties herhaaldelijk kwam het aan het licht, dat de rennen niet zuiver op de graat waren, dat de managers der wielrenners het onder elkaar eens waren geworden, wie er winnen en wie er verliezen zou. Dit werd dan tenslotte een onvrijwillige doch groote sensatie, en in één daarvan heeft onze landgenoot Moeskops een weinig benij denswaardige rol gespeeld, een jaar of wat geleden. Ditmaal nam een andere Hollander aan de Berlijnsche rennen deel, de heer Pijnen burg, wiens partner de Duitscher Schön was, en die tezamen een der favoriete pa ren zijn. Trouwens, er waren verscheiden eerste-klas-renners onder de deelnemers. Paren die in Berlijn bij een vorigen zes- dagen-reu lauweren behaalden, een paar dat in Stuttgart, één dat in Frankfurt den zegepalm wegdroeg, de overwinnaars van Breslau en Dortmund, zij allen concurreer den met elkaar op deze jubileumsrennen. Amerikanen waren ditmaal niet op de baan; overigens heeft Amerika reeds lan gen tijd geen eersteklas zes-dagen-renners in de Europeesche arena's gezonden. Zes dagen lang rond rond en altijd weer een nieuwe ronde. Doch het publiek van het vijf-en-twintigste zes-dagen-rennen was niet meer hetzelfde publiek, dat deze ren nen in de eerste jaren toejuichte. Het is tammer en onverschilliger geworden; er zijn geen „ijzeren" toeschouwers meer, die van den eersten tot den zesden dag het Sportpalast niet verlaten. Er zijn zelfs weinig enthousiasten, die het acht en veer tig uren achtereen uithouden. Daarvoor zijn de sensaties thans te zeer verdeeld. Uit hetgeen voorheen een simpel zes-dagen- rennen was, is thans ook hier inderdaad een soort variété gegroeid. En terwijl de ronden haar eentonigen voortgang hadden vroeg ik mij af, of dit nog sport mag heeten, en wat de maniak- ke menschheid van de premies en de snel heidsspurten tegenwoordig toch bezielt in dezen ren naar de wan-cultuur

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6