DINSDAG 24 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HERZIENING VAN ONS LAGER ONDERWIJS. Eenige der in het rapport van de Staatscommissie-Rutgers voorgestelde wijzigingen. Na een arbeid van bijkans 4jaar is de Staatscommissie-Rutgers gereed gekomen met haar voorstellen tot wijziging der La ger Onderwijswet. Het ligt niet in onze bedoeling deze voorstellen in den geheelen omvang te be- hanüelen, hetgeen in zoo'n kort bestek ook niet wel doenlijk zou zijn. Wij willen alleen die wijzigingen bespre ken, welke het meest van beiang zijn voor de ouders van schoolgaande kinderen. Volgens de bestaande Lager Onderwijs wet wordt ten behoeve van ouders, voogden of verzorgers van leerplichtige kinderen, die deze kinderen openbaar of bijzonder onderwijs wenschen te doen genieten, ter wijl de woning dier kinderen meer dan 4 kilometers is verwijderd van een voor hen toegankelijke school, desverlangd uit de ge meentekas steun verleend ter tegemoetko ming in de kosten verbonden aan het be zoeken van een op grooteren afstand van dc woning gelegen school. De grootste grief tegen deze bepaling is wel het dwingend karakter daarvan. Het legt zelfs aan financieele zwakke gemeen ten de verplichting op tot het verleenen van steun, ongeacht de maatschappelijke welstand der ouders. Zelfs gefortuneerden kunnen van de gemeente steun vragen, zon der dat de gemeente dezen kan weigeren. Het bezwaar wordt thans opgeheven, door dat bepaald wordt, dat bedoelde steun al leen wordt verleend, indien de financieele toestand der ouders daartoe aanleiding geeft. Ook is nu duidelijk vastgesteld, dat geen steun wordt verleend voor kleeding, schoei sel en extra-voeding. De steun kan alleen bestaan in toekenning van vervoer kosten. Verder wordt voorgesteld te bepalen, dat van het vijfde leerjaar af hetzij Fran sche, hetzij Duitsche, hetzij Engelsche taal aan de vakken voor gewoon lager onder wijs kan worden toegevoegd. De Gemeenteraad kan echter bepalen, dat de tot de school toegelaten kinderen niet verplicht zijn deel te nemen aan het onderwijs in genoemde talen. Indien niet alle leerlingen eener klas aan het onderwijs in een vreemde taal deelne men, doordat de ouders zulks niet wen- sc' n, dan moet aan die leerlingen geduren de dezelfde uren onderwijs gegeven worden in een of meer andere vakken. De instelling van de oudercommissies wordt nader geregeld. Terwijl het voor de hand ligt, dat dit instituut, hetwelk het medeleven van de ouders met de school wil bevorderen, eerst op den duur tot zijn recht kan komen, zal die ontwikkeling nog worden belemmerd, indien niet de wette lijke voorschriften een zekeren vasten grondslag geven, waarop kan worden voortgebouwd. Dat nog niet overal met de oudercom missies is bereikt, wat bij hare instelling in de bedoeling lag, moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het feit, dat deze commissiën sinds hare oprichting vaak gezocht hebben naar wat haar eigenlijke taak is. De oorzaak was eensdeels hierin gelegen, dal de wet dienaangaande ge heel zwijgt, anderdeels doordat een rege ling van de onderlinge samenwerking der verschillende commissiën binnen eenzelfde gemeente ontbreekt. Het is wenschelijk, dat in beide leemten wordt voorzien. In de eerste plaats wordt voorgesteld, dat de oudercommissie bevoegd zal zijn zich tot Burgemeester en Wethouders of tot den Gemeenteraad te wenden met be trekking tot de belangen der school en dat zij het gemeentebestuur en den leden van het Rijkstoezicht alle inlichtingen zal ge ven, die dezen verlangen. Vervolgens wordt voorgesteld, dat in eene gemeente, waar meer dan één ouder commissie bestaat, een ouderraad zal wor den ingesteld. Die raad zal bevoegd zijn zich tot Burgemeester en Wethouders of tot den Gemeenteraad te wenden met be trekking tot de gemeenschappelijke belan gen der openbare lagere scholen in de Ge meente. In enkele gemeenten bestaat reeds een z.g. centrale Ouderraad, die voortge komen is uit de verschillende oudercommis sies in een gemeente. De Centrale Ouder raad heeft in enkele gemeenten reeds nut tig werk verricht, maar hij miste tot he den eiken wettelijken grond. Wanneer nu de Ouderraad in de wet wordt opgenomen, zal hij, naar te verwachten is, nog beter aan zijn doel kunnen beantwoorden. Het is de bedoeling, dat de Ouderraad uit de oudercommissiën zal worden samen gesteld, maar het zal niet noodig zijn, dat alle commissiën in den ouderraad verte genwoordigd worden. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs zal in de wet wor den gehandhaafd. Zij heeft, naast de Ouder commissie en den Ouderraad, haar eigen taak, daar zij haar zorgen zoowel over het openbaar als over het bijzonder onderwijs uitstrekt. Nu heeft de ondervinding ge leerd, dat niet in elke Gemeente een com missie van toezicht noodig is. Voorgesteld wordt dus aan den Gemeenteraad de be slissing te laten of een commissie zal wor den ingesteld. Wel zeer belangrijk is de nieuwe re geling ten aanzien van de schoolgeldhetfing. De thans gedane voorstellen beoogen: dat met behoud van het beginsel van hef fing naar draagkracht de gemeenten bij de aanslagregeling niet gebonden zullen zijn aan de wet op de Inkomstenbelasting 1914; dat zij bevoegd zullen zijn bij de bepaling van het belastbaar bedrag ge zinsinkomsten in aanmerking te nemen en ook vermindering zullen kunnen toepassen in verband met het aantal kinderen of pleegkinderen in het gezin; en dat op het schoolgeld zelf reductie zal kunnen worden toegepast in verband met de grootte van het gezin. De gemeenten zullen vrij zijn zelve de grondslagen der heffing te kiezen. Het schoolgeld zal bedragen per leerling en per jaar volgens de laagste klasse van heffing 2.60 voor scholen voor gewoon lager onderwijs en 3.90 voor scholen voor uitgebreid lager onderwijs. De heffing gescniedt met inachtneming van de geldelijke draagkracht der school- geldplichtigen, dus heffing naar draagkracht. Bij de bepaling van de geldelijke draag kracht, waarnaar de heffing zal geschieden, kunnen de gezinsinkomsten in aanmerking werden genomen en kan vermindering wor den toegepast in verband met het aantal tot het gezin behoorende kinderen. Een grief tegen de bestaande Lager On derwijswet is ge'.egen in het feit, dat de werkelijke draagkracht ten aanzien van de schoolgeldheffing veelszins niet is te be naderen, omdat aan den aanslag in de Rijksinkomsteenbelasting niet het gezins inkomen ten grondslag ligt, maar het indi- vidueele inkomen van den vader van het schoolgaande kind. Zoo zijn er zelfs gezin nen, waar beschikt wordt over een groot inkomen, omdat zoowel de vader als de volwassen kinderen inkomsten uit arbeid genieten, terwijl nochtans de jongere kin deren kosteloos schoolgaan, daar het in komen van den vader alleen geen aanslag in de Rijksinkomstenbelasting wettigt. Aan dien toestand zal thans een einde komen. In de verordening tot heffing van schoolgeld wordt bepaald, op welke wijze verminderd schoolgeld geheven wordt, het zij wegens het in hetzelfde jaar bezoeken van een lagere school door meer dan één kind uit hetzelfde gezin, hetzij in verband met het aantal kinderen, tot het gezin be hoorende, hetzij" wegens beide. Hierdoor is du. verkregen, dat de wet het beginsel tot uitdrukking brengt, dat reductie wordt toegepast, indien meer dan één kind uit hetzelfde gezin de lagere school bezoekt. De uitwerking wordt aan de gemeenten overgelaten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Driejarig jongetje doodgereden. Het ruim driejarig zoontje van den heer Waltman, hotelier van het „Huis ten Hal ve" te Soesterberg, geraakte spelenderwijs onder de tram, die om half zes van Soes terberg naar Zeist vertrekt, en is aan de bekomen verwondingen overleden. Motorrijder bewusteloos gevonden. In den nacht van Zaterdag ->p Zondag om kwart voor een, vor^d een voorbijganger iemand, in bewusleloozen toestand liggen onder een motorfiets oi bet kruispunt RijkswegThierensweg bi; Kaarden. Met een personenauto werd de gewonde over gebracht naar de Maje''astichting. Hij bleek te zijn de 18-jarige M P. Vofifcé uit Amsterdam, die van Baarn komend op weg naar huis, waarschijnlijk do^r slechte ver lichting tegen den trottoi-band van een der vluchtheuvels op het kruispunt was gereden, en daardoor gevallen met het hoofd tegen een keiweg. Het slachtoffer heeft een hersenschudding en veel bloed verlies. Gisteren was zijn. toestand nog levensgevaarlijk". Een onvoorzichtig echtpaar. Zondagavond heeft te Gendringen een droevig ongeluk plaats gehad. Het reeds bejaarde echtpaar B. wilde bij een halte der Geldersche Tram uitstappen en deed dit terwijl de tram nog in beweging was. Beido personen kwamen hierdoor te val len; de man geraakte onder de tram, hem werd een voet afgereden. De vrouw kwam eveneens le vallen en bekwam een zware hersenschuding. De man is naar het Dia- conessenhuis te Arnhem vervoerd, waar onmiddellijk dpor dokter van Henge leen amputatie van den voet moest plaats hebben. Het hoofd verpletterd. Te Roden is de landbouwer G. van een wagen gevallen en met het hoofd onder een der wielen terecht gekomen. De onge lukkige, vader van vier kinderen, was op slag dood. Van een trap gevallen. De 63-jarige A. J. A. viel in zijn woning aan den Rijksweg te Geleen van de trap. In zorgwekkenden toestand werd hij op genomen. Een kwartier later gaf hij den geest. Door den bliksem gedood. Tijdens een kort onweer is gisteren in de gemeente Hoo^ez- i.l re werkzaam op een aardappedakker. door 'n bliksemstraal getroffen en gedood. Gered en toch overleden. In de Nassauhaven te Roterdam geraak te de 6S-jarige H. Bergman uit den Voge lenzang te water. De drenkeling werd door voorbijgangers weer op het droge ge bracht. Men bracht hem naar het politie bureau. Daar trok B. zijn natte kleeren uit om die te laten drogen. Nauwelijks had de man dit gedaan of hij zakte bewusteloos in elkaar. Een ontboden dokter kon slechts den dood consta-teeren. ERNSTIG ONGELUK TE ENSCHEDE. Eén doode, één ernstig gewonde. Gisteravond omstreeks half zes is in de Kalanderstraat te Enschede een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het bouwwerk van den aannemer Jansen was een hooge bok opgesteld voor het ophijschen van een zwaren ijzeren balk. Deze bok was vastge zet met een staaldraad, die schuin dwars over de straat liep. De chauffeur van een vrachtauto, een zekere T. uit Epe, die den staaldraad niet had gezien, reed met zijn auto tegen den draad op. Dientengevolge viel de bok om en stortte de zware ijze-en balk, die reeds omhoog was geheschen, met een slag naar beneden. Het gevaarte kwam terecht op den onee^re - i --n ei i Wegdam en diens knecht Hesselink, bei den uit Enschede. Zij werden ernstig ge wond. De heer Wegdam is kort daarop aan de gevolgen overleden. De heer Hes selink is in het ziekenhuis te Enschedé op genomen. De politie stelt een onderzoek naar het gebeurde in en heeft tegen den chauffeur T. proces-verbaal opgemaakt. BRANDEN. Branden een afgetreden brandweer Gisteravond is te Spakenburg brand uit gebroken in de autogarage van den heer R. Koops, vischhandelaar. De brand ont stond doordat de benzine vlam vatte bij het vuile i van den benzinetank, waarbij de heer K. een petroleumlamp gebruikte. De garage brandde geheel af. De Spakenburg- sehe brandweer verleende assistent-e. Ook do Amersfoortsche brandweer werd eeal armeerd, doch deze behoefde geen dienst te doen, daar bij aankomst het gebouw He reeds was afgebrand. Voorts kan 'og woi- den gemeld, dat de nieuwe spuitgasten nog niet waren benoemd, terwijl de oude waren afgetreden. Op verzoek ^an <*c'n b'rmees'.e: he' >en toen enkele bu-gers getracht het vuur te blusschen. De schade bedraagt 4000. Boschbrand in den Achterhoek. Onder de gemeente Alraen in de nabij heid van het builengoed „De Bijvanck" heeft Maandagmiddag een boschbrand ge woed, waardoor ongeveer 1 1/2 H.A. op gaand hout in vlammen opging. Eigenaar was de heer Vöucker, wiens arbeiders er in slaagden de vlammen met schoppen uit te s'aan. Toen de Zutfensche brandweer twaal minuten na alarmeering op het ter rein aankwam, behoefde zij geen dienst meer te doen. De oorzaak van den brand wordt gewe ten aan het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. BIJNA EEN HERHALING VAN BLERIK Op het laatste nippertje van den dood gered. De A.T.O.-bus, die te ongeveer half vier Zaterdagmiddag uit de richting Uden te Eindhoven moet arrivce*tn is oiefc haar twintig passagiers d»or de tegenwoordig heid van geest van den chauffeur M. aan een groot ongeluk ontkomen. Toen de bestuurder den bewaakten over weg bij Tongerlo wilde passeeren, aange zien de boomen niet gesloten waren, be merkte hij op het laatste oogenblik, dat uit de richting Venlo de sneltrein naderde. Oogenblikkelijk wist hij door krachtig remmen het zware voertuig tot stilstand te brengen, zoodat een ongeluk als kort gele den bij Blerik plaats had, hierdoor voorko men werd. De ontsteltenis der passagiers laat zich denken. De spoorwegwachter, die naar buiten holde, kreeg een flauwte. Het is reeds eerder voorgekomen, dat op dezen overweg, die een zeer drukken ver keersweg snijdt, een soortgelijk ongeluk nog op het laatste oogenblik werd voorkomen. DE STEEKPARTIJ IN DEN TREIN. De „Msb." deelde mede, dat in den trein tusschen Oss en Den Bosch een moordaan slag was gepleegd door den timmerman v. d. E., op iemand, die onder den invloed van sterken drank verkeerde. Bij zijn verhoor ontkende v. d. E., iemand gestoken te hebben. Het slachtoffer zelf legde de ietwat zonderlinge verklaring af, dat het heele geval „maar een aardigheid" was. V'. d. E. had het niet gedaan, zoo zeide de getroffene. In elk geval is gebleken, dat de verwondingen met het mes van het slachtoffer zelf zijn toegebracht. Een bekentenis voor de politie. Zaterdag is de verdachte v. d. E., uit Eindhoven, die in den trein OssDen Bosch, zijn medereiziger H. uit Eindhoven (met wien hij den heelen Vrijdag in Oss uit geweest was) met diens mes in den hals zou zijn gestoken hebben losgelaten, wijl noch hij, noch de getroffene bekende. V. d. E. is daarop weer naar Einuhoven gereisd, waar hij zich direct bij de politie aanmeldde om te verklaren, dat hij nu wel wilde bekennen.... v. d- E. is daarop door een inspecteur van politie van de motorbrigade opgehaald en opnieuw naar Den Bosch overgebracht. Groot ongeluk voorkomen. Zaterdagavond om ongeveer half negen meende de machinist van den trein Ensche deLochem enkele kilometers van het station Lochem, dat de locomotief stootte tegen iets, dat op de lijn lag. Nadat hij aan het station Lochem daarvan kennis had gegeven, vonden uitgezonden beamb ten, dat een zware ijzeren dubbelspoor, ver moedelijk van de Twente—Rijnkanalen, over de lijn gelegen had. Doordat de bin nenkomende trein langzaam reed, gebeur de er geen ongeluk. Ongeveer een uur la ter zou de D trein naar Duitschland moe ten hebben passeeren. Had de versperrm:- er dan nog gelegen, dan ware de ellende niet te overzien geweest. De politie heefi de zaak in onderzoek. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING Een paard de tong uitgetrokken. Te Warmenhuizen is het gewoonte de paarden, die op het land moeten werxen, per schuit te vervoeren. De heer Jb. Kraak man stond aan eenige landarbeiders zijn paard af, waarna de mannen het dier me denamen en het in een schuit trachtten te trekken. Het angstig geworden dier wei gerde, waarna men het een touw met een lus om de tong bond. Het dier werd ge slagen en er werd» zoo hardhandig aan het touw getrokken, dat de tong van het dier werd uitgerukt. Men schijnt daarna nog getracht te hebben met het paard land werk te verrichten, waartoe het dier niet meer in staat was. Het is naar het abat toir te Alkmaar vervoerd en daar afge maakt. Tegen het drietal, dat bij deze ergerlijke mishandeling betrokken was. ts procesverbaal opgemaakt. „Hbld." EEN GRENSINCIDENT IN DINXPERLO. Waar de grens door de straat loopt. Naar wij van betrouwbare zijde verne men heeft zich Zaterdagavond te Dinxper- lo een grensincident voorgedaan, waarbij de Nederlander L. Jacobi uit Dinxperlo, op Nederlandsch grondgebied door de Duit sche recherche werd aangehouden. Om trent de toedracht der zaak meldt men nog het volgende: De heer Jacobi bevond zich voor een persoonlijke aangelegenheid even op het grenskantoor, dat aan de overzijde der straat te Suderwick ligt. De grens loopt namelijk door de Dorpsstraat, waar het grenskantoor is gevestigd. Daar aangeko men gaf men hem te kennen, dat hij in ar rest zou worden gesteld. De man, die •-•"ets misdreven heeft, wilde zich dit niet laten welgevallen en verliet het bureau. Daarop snelden eenige .Duitsche rechercheurs hem na en grepen hem, terwijl hij zich op Ne derlandsch grondgebied bevond, beet, waarna zij hem door den modder in Duit sche richting over de grens sleurden. Reeds gistermorgen werd hij door den Duitschen rechter gehoord. Hij wordt beschuldigd van fraude bij den invoer van sigaretten. De man houdt echter vol geheel onschuldig te zijn, en beweert, dat zijn naam geheel ^en onrechte in dit verband genoemd is. Wie de situatie daar kent, weet dat de Duitsche strook van de straat maar smal is. De vermiste postzak. Omtrent de postzaak, die uit den auto bus van de lijn RoosendaalSteenbergen werd vermist en die nabij de gemeente Oud-Gastel werd teruggevonden, meldt men ons nog, dat het eenige aangeteekende stuk, dat zich in de dépêche bevond, af komstig is uit Breda. Het ligt in de bedoeling van den post directeur te Steenbergen, een oproep te doen, teneinde te weten te komen, aan wie(n) het aangeteekende stuk behoort. De bloeiende smokkelhandel. Een korte bloemlezing, uit hetgeen Za terdagnacht in de buurt van Aken langs de grenzen werd aangehouden, moge nog eenig idee geven van den grooten bloei, waarin zich het smokkelbedrijf bevindt, schrijft „De Tijd". Bij Schmithoff namen Duitsche beamb ten in beslag: 121.500 sigaretben, 270 boek jes sigarettenpapier. 70 pond koffie en 5500 sigaren. Een en ander was door een sterke smokkelbende bij haar achtervolging in den steek gelaten. Beambten uit Bardenberg hielden een smokkelbende aan, die 290 pond koffie ver voerde. Door beambten uit Te veren, buurt Sit- tard, werden smokkelaars uit het Roerge bied aangehouden. De buit bestond uit 145 pond koffie en 17.000 sigaretten. Beambten van het grensstation Vaaher- quartier, legden de hand op verschillende smokkelaars uit Akeu en omgeving en na men 15.000 sigaretten in beslag. Een beambte ontdekte met zijn politie hond in de buurt van Kesternich een uit 6 personen bestaande smokkelaarsbende. Vooral aan het optreden van den hond is het te danken, dat vijf smokkelaars kon den worden gearresteerd. In beslag wer den genomen: 44.300 sigaretten, 19 K.G. koffie, 375 K.G. tabak, benevens sigaren, chocolade en cacao. Kleedingmagazijn geplunderd. Zondagnacht is te Rotterdam een bru tale inbraak gepleegd bij den winkelier J. C. S. aan den Nieuwen Binnenweg. De in gang tot den winkel wordt gevormd door twee ruime étalage-kasten, waar men om heen kan loopen. De dieven hebebn de sloten verbroken en ongeveer den geheelen inventaris van de beide kasten meegenomen. Deze bestond uit heerenhoeden, -dassen, -overhemden en -pyama's. De waarde van dit alles be draagt ongeveer 350. De politie heeft de zaak in onderzoek. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Sneltrein Brussel—Bazel ontspoord. De sneltrein Brussel—Bazel is Zaterdag morgen om 10 u. 45, enkele minuten na het verlaten van het station Namen ontspoord. De locomotief kantelde om en een der de klasse wagen reed op den postwagen in. Daar de trein slechts een matige vaart had, werd niemand gewond, doch de ma- terieele schade is nogal aanzienlijk. DE ONTSPORING VAN DE SCH0TSCHE EXPRES. Het opruimingswerk. Het aantal slachtoffers, dat bij de ramp van de „Royal Scot" het leven verloor, is gisteren met' één vermeerderd. Het meis je, dat eergisteren met haar moeder drie uur lang met vreeselijke pijnen onder de puinhoopen lag vóór zij bevrijd kon wor den, is gistermorgen overleden. Haar moe der verkeert in zeer ernstigen toestand. Hoewel gisteren gezegd werd, dat het lijk van nog een onbekenden passagier on der de puinhoopen zou liggen, heeft men tot dusver nog geen andere slachtoffers kunnen vinden. Den geheelen nacht en den geheelen mor gen bevonden zich aan het station te Leighton talrijke bloedverwanten en vrien den van de slachtoffers. In het stations- b-reau had de politie een groote hoeveel heid persoonlijke eigendommen bijeenge bracht, zooals horloges, portefeuilles, brie ven, documenten en sleutels. Gedurende den geheelen nacht is een groot aantal arbeiders bezig geweest met het opruimen van de puinhoopen, bij het licht van carbidtoortsen en zoeklichten. De moeilijkheden en het gevaar van het oprui mingswerk werden nog vergroot doordat er een dichte mist kwam opzetten, zoodat het noodzakelijk wa_, het werk te leiden met behulp van fluitsignalen. Het lijk van den kok van het restauratierijtuig kon eerst gistermorgen vroeg uit de puinhoopen be vrijd worden. Een der kellners van den restauratiewa gen heeft, naar nu is gebleken, een heldhaf tige daad verricht op het oogenblik van het ongeluk. Den-cende aan het gevaar voor brand snelde hij terug naar de keuken en draaide den gastoevoer af, waarna hij er in slaagde, uit den omgevallen wagen te springen. Hij kwam er af met slechts ge ringe verwondingen. Wanneer men op het toonoel van de ramp de verwoestingen beziet, kan men zich slechts verwonderen, dat van het groo te aantal passagiers er zooveel het leven hebben afgebracht. ZEVEN KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Boerderij in de V. S. verwoest. Te Holderness in New Hampshire brak brand uit in de groote boerderij van den landbouwer Avery. Toen de brand ontdekt werd, stond reeds bijna het geheele huis in vlammen. Van de zestien kinderen van het echtpaar Avery konden er zeven niet meer gered worden en zij kwamen in de vlammen om. Zoowel de vader als de moe der deden heldhaftige pogingen om de kin deren te redden. Drie kinderen liepen ern stige brandwonden op en worden verpleegd in het ziekenhuis te Plymouth. Ook voor hun leven wordt gevreesd. De boerderij werd door het vuur geheel vernield. EEN DRAMA TE STABROECK. Vrouw aangerand en doodelijk gewond. In de Belgische grensgemeente Sta- broeck heeft zich een afschuwelijk drama afgespeeld. Op den weg van het dorp naar de grens werd de veertigjarige herbergierster 8. de Backer plotseling overvallen door een manspersoon, die haar op vreeselijke wijze mishandelde. Daar dit in een ommezien was gebeurd, kon de dader de vlucht ne men en wist men niet, wie de moordpoging bedreef. Door toegeschoten omwonenden werd de vrouw opgenomen en onmiddellijk de po litie en een geneesheer gewaarschuwd. De vrouw bleek levensgevaarlijk gewond en werd in allerijl naar een ziekenhuis ver voerd. Inmiddels begon de politie een jacht op den brutalen aanrander, die de vlucht genomen had. Meende men eerst, dat deze over de grens gevlucht was naar Neder land, spoedig bleek dat niet het geval te zijn. Hij werd gesignaleerd nabij een boer derij, die dan ook door de politie omsingeld werd. Toen de moordenaar merkte, dat hij niet uit de handen der politie kon blijven, heeft hij zioh voor een juist passeerende tram geworpen en werd daaibij levensgevaarlijk gewond. De politie nam hem op en vervoer de hem naar het ziekenhuis, waar hij bij aankomst overleed. Het treurig drama verwekte tot in den verren omtrek van de grens groote con sternatie. Honden als smokkelaars. Bij het smokkelen wordt dikwijls gebruik gemaakt van honden. Het Fransche minis terie van Financiën heeft een dezer dagen een besluit genomen, waarin wordt be paald, dat een douane-beambte 15 francs ontvangt voor eiken smokkelhond, dien hij weet te pakken. Om deze belooning te ontvangen, is het echter niet alleen vol doende, dat hij het bewijs levert, dat de hond inderdaad smokkelde, doch de be ambten moeten er tevens voor zorgen, dat de hond wordt gedood. In een der Fransche bladen heeft iemand een hartstochtelijk betoog gehouden om tegen dit besluit van het ministerie te protesteeren. Hij wijst er op, dat alleen honden met meer dan middelmatige intel ligentie voor het doel kunnen worden ge bruikt. Is het rechtvoordig, vraagt de schrijver, dat de hond wordt gedood, terwijl zijn baas, indien hij al wordt gearresteerd, alleen maar voor het gerecht wordt ge daagd, waar hij in staat is zich te verde digen. Hij voegt hieraan toe, dat de Fransche vereeniging voor dierenbescherming een poging doet om het effect van het mi nisterieel besluit teniet te doen door den beambten 25 francs te geven voor eiken smokknlnarshond, welken zij gezond en wel ©flo r

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5