Waarom wij onze Waardeloos-reclame één week verlengen WAALS WAALS HAARLEMMERSTRAAT W Nog een week verlenging onzer Waardebons-reclame "H 1I4-I30-132-134-I3S DINSDAG 24 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Als een film „het doet", zoodat er meer toeschouwers dan beschikbare plaatsen zijn, dan wordt zoo'n film, als zijnde bijzonder geslaagd, geprolongeerd. - Ock bij ons zijn deze week veel meer koopers geweest dan wij met het beschikbare personeel hebben kunnen helpen. - Nog heden bracht de post ons zeer vele aanvragen om ook de volgende week onder de bijzondere gunstige voorwaarden der waardebons te kunnen koopen en daarom, op uitdrukkelijk verzoek van velen 3227 Dus tot en met Zaterdag 28 ülaart verstrekken wij bij de betaling aan elk onzer Cassa's v. f. 5.- of meer een waardebon, welke U recht geeft om gratis uit te kiezen in onze Wagazijnen DEZE BONS HEBBEN DE VOLGENDE WAARDE: 2025 BIJ AANKOOP VAN 5 GULDEN WAARDE 10 25 50 GULDEN Bil AANKOOP VAN 100 GULDEN WAARDE 250 500 20 GULDEN 50 100 gelegenheid voor he' voor het a.s. voorjaar zich iets nieuws wenscheu aan te schaffen een heel bij zonder buitenkansje voor hen die gaan trouwen of verhuizen. Door 100 gulden te besteden ÏJV Deze waardebons zijn inwsseibaaj de gekeele maand April. koopt men een waarde van 120 gulden, door 500 gulden te besteden ontvangt men een waarde van net.minder dan 600 gulden Ook voor uwe aankoopen in onze speciale DAMES-CONFECTIEZAAK, Haarlemmerstraat 114, is deze FEEST-RECLAME geldig. Voor grootere aankoopen, welke per kwitantie betaald worden, wordt de waardebon per post gezonden. A. R. K. A. Jaarvergadering g»"oep verplegenden. Dc landelijke groep vex-plegenden van de Algemeene R. K. Ambtenaarsvereeni- ging hield haar algemeene jaarvergade ring in het Clubhuis Sylva te Bloeonen- daal. De voorzitter wees er in zijn ope ningswoord op, dat ondanks de vele or- ganisties, bestaande voor verplegend per soneel, vooruitgang in het ledental is te bespeuren. De rekening en verantwoording over 1930 sloot met 326.35 aan ontvangsten en uitgaven. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Met hef hoofdbestuur wordt een be spreking gehouden over het houden van een vakkundig congres in het najaar 1931 en wel te Rotterdam. Na eenige discussie werd besloten de plaats van het congres nader te bepa len, daar ook Utrecht en Amsterdam genoemd werden. Het ligt in de bedoeling bij de ver schillende inrichtingen een enquête in te stellen naar de salarieering en de rechtspositie van het personeel. Overwogen zal worden of de mogelijk heid kan geschapen' worden om studie reizen te maken. Des avonds bood de afdeeling Bloemen- rfaal een gezel'ige bijeenkomst aa-n in het Cubhuis aan dé Zonierzorglaan. De gees telijke adviseur sprak een kort woord en vertoonde eenige films. Actie van de autobus-chauffeurs van de Brockway. Onder het personeel, werkzaam bij de Brookwa.v-Maateoha.ppij va-n de lijm Haar lemLeiden, heerscht een ernstige ontstem ming tegen een ingevoerde loonsverlaging. Door de directie vam deze maatschappij werd namelijk j.l. Vrijdag aan het personeel medegedeeld, diat reeds met ingang van Za terdag j,L, een nieuwe loonregeling zou worden ingevoerd, terwijl deze nieuwe re geling zou gelden vanaf 1 Febr. j.l. Daar deze nieuwe regeling 'n loonsvermindering bet eekent, van gemiddeld twee tot drie gul den per week, we'ke nu plotseling met te rugwerkende kracht van het loon werd 'af gehouden, is hierdoor onder het betrok ken personeel ernstige ontstemming ont staan. Het betrokken personeel heeft direct zijn organ isati eb es turen met één en ander in kennis gesteld en als gevolg hiervan zal te Haarlem een spoed-naohtvergadering plaats vinden ter bespreking van dezen maatregei dooi de directie getroffen. RECHTZAKEN DE MOORDZAAK-LANS Geen cassatie aangeteekend. De advocaat-generaal bij het Bossche Ge rechtshof. heeft geen cassatie aangeteekend te gen het arrest van het Hof, inzake de moord zaak-Lans, waarbij v. O., die van doodslag op den heer Lans werd vrijgesproken, wegens malversaties werd veroordeeld tot 2y2 jaar gevangenisstraf niet aftrek van preventief. Kaaszwendel. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatie beroepen van A. J. de G. en J. W., die svegens den bekenden kaaszwendel (het aanbieden in buitenlandsche bladen van Hollandsche kaas, waarna de zending achterwege bleef) waren veroordeeld door het Hof te 's Gravenhage W lot 6 maanden gevangenisstraf en de G- lot 6 maauden voorwaardelijk. „De Witte Stad". De Hooge Raad behandelde gisteren een cassatieberoep yan J. H., hoofdagent te Zwolle van de N.V. exploitatiemaatschappij „De Witte Stad", veroordeeld wegens overtreding der Lo- lerijwet door het verkoopen van 3 pet. obliga ties, spelende op de Staatsloterij. De rechtbank te Zwolle had hem 2 maal 100 gulden boete opgelegd. Mr. W. Drielsma uit Amsterdam lichtte 5 cassatiemiddelen toe. Conclusie O.M. 13 April UIT DE OMGEVING NOORDWIJK Oranje-vereeniging. Gisteravond verga derde in Flora de Oranje-vereeniging, onder voorzitterschap van den heer H. A. Mathot, die met een welkomstwoord opende en rekende op aangename besprekingen. Deze vergadering had eigenlijk moeten plaats vinden in de maand November, maar door omstandigheden buiten den wil van het bestuur is het zoo laat gewor den. Een der redenen is, dat de verschillende commissies te laat hun afrekening hebben in gezonden. De notulen werden hierna gelezen en ongewijzigd onder dank vastgesteld. De ingekomen stukken bevatten een dankschrijven van den directeur van de Mr. Dr. Willem v d. Bergstichting voor de aardige tractatie bij het oranjefeest, den kinderen van deze stich ting gegeven, en een schrijven van het bureau voor muziekauteursrecht Dit laatste werd in handen van het bestuur gesteld. Hierna vólgde het jaarverslag van den secretaris, den heer F, H. v. Spanje. In op^ewekten toon was dit gesteld en het bleek dat het ledental was toe genomen. De voornaamste gebeurtenissen wer den hierin herdacht en het verloop der feesten gememoreerd.. Hierna werd het vaandel door den voorz. aan de Vereeniging overgedragen met een toepasselijke speech, waarna het Wil helmus gezongen werd. De rekening van den penningmeester, den heer P. van Dam, gaf een eindcijfer aan van 2961.91, met een batig saldo van 53.64. Dit saldo was niet zoo groot als verleden jaar, want toen bedroeg het 138. De heer V. P. L. Braun bracht namens de kascommissie verslag uit en prees het werk van den penningmeester ten zeerste. Met het oog op de grootere uitgaven werd voorgesteld een subsidie te vragen van de gemeente, om dat toch alle kinderen worden getracteerd en niet alleen de kinderen van de leden. De voorz. raadde dit ten sterkste af. Een artikel zal wor den ingevoegd in het huishoudelijk reglement, waardoor het mogelijk wordt leden te royeeren die door wangedrag e.d. niet waard zijn lid van de O. V. te zijn. Aan het bestuur werd op gedragen dit artikel onder behoorlijke redac tie te brengen. Gevraagd werd of het mogelijk zou zijn het lidmaatschap te animeeren door aan het lidmaatschap voord.eelen te verbinden, omdat nu de leden contributie betalen en de niet-leden er evenveel profijt van trekken. Dit is echter heel moeilijk. Men bepleitte wel een entree-geld voor niet-leden op het terrein, doch ook dit bleek bezwaren te hebben. Toch zal er een groote propaganda-actie worden in gesteld voor vermeerdering van het aantal le den. Verschillende aanwezigen gaven zich op om hieraan mede te werken. Tenslotte werd dank gebracht aan den burgemeester voor zijn medewerking en bereidwilligheid om de prijzen uit te reiken, Graaf van Stirum voor het be schikbaar stellen van de laan van Offem, de Commissaris van politie, en zijn personeel, den heer Oord, chef van het electr. bedrijf, de E.H. B.O. van de Reddingsbrigade, commissies voor volksspelen, muziekvereenigingen en zang, Gijs van Dam voor zijn werk aan terreinver huring en indeeling en den penningmeester. De heer A. v. Went bracht namens de leden dank aan het bestuur voor hun krachtig werk en de vertegenwoordiging van de O. V. bij den vaan- delgroet aan H.M. de Koningin. Met dank voor de opkomst en besprekingen werd hierna ge sloten. WARMOND". „St. Mathias". Gisteren hield de R. K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging „St. Mathias" te Warmond een algemeene jaar vergadering in Hotel de Zon onder voor zitterschap van den heer C. Zwetsloot. De vergadering was zeer druk bezocht. Nadat de voorzitter de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze had geopend, sprak hij een woord van hartelijk welkom tot de aanwe zigen. Het past mij, aldus spreker, nog een woord van hartelijken dank te brengen aan onzen afgetreden oud-secretaris, den heer H. C. A. M. Schölvinck, voor alles wat hij in zijn kwaliteit als secretaris in het be lang der vereeniging heeft gedaan. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onder dankzeg ging zonder op- of aanmerking vastgesteld. Eveneens werd vastgesteld het jaarverslag over 1930 onder dankzegging aan den se cretaris voor de keurige samenstelling. Uit het financieel verslag over 1930 bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 2127.40 en de uitgaven 2059.79, zoodat een batig saldo te boeken viel van 67.61. Aan den penningmeester werd dank gebracht voor het gevoerde beheer, terwijl bij monde van den heer J. van Moorsel werd medegedeeld, dat de kascommissie de bescheiden en-boe ken van den Penningmeester had onder zocht en deze in volkomen orde had be vonden. Als leden der kascommissie voor 1931 werden benoemd de heeren P. de Vet ten. Q. v. d. Kerkhof en J. van Stijn. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren Th. de Vroomen en J. v. d. Voort, werden met groote meerderheid van stem men herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. C. A. M. Schölvinck werd gekozen de heer A. Versluys Jzn., welke candidaat gesteld was door een groep werkende leden. De heer Th. v. d. Zalm, candidaat van het hoofd bestuur, behaalde 31 stemmen; de gekozen candidaat 37 stemmen. Alsnog werd aange nomen een voorstel van de afdeeling Har monie om aan te sluiten aan den' R. K. Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen in Zuid-Holland. Bij de gebruikelijke rond vraag feliciteerde de voorzitter namens het bestuur en de overige leden den heer H. A. G. M. Walenkamp met het door hem behaalde doctoraal examen in de genees kunde, welke felicitatie met een krachtig applaus gepaard ging. De heer Walenkamp dankte den voorzitter voor zijn gelukwen- schen en zeide deze attentie zeer op prijs te stellen. De heer P. v. d. Kerkhof bracht een woord van dank aan liet. dagelijksch be stuur voor alles wat het in het afgeloo- pen jaar in het belang der vereeniging had gedaan. Nadat nog enkele zaken van huis- houdelijken aard waren afgehandeld, werd de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze geopend.. Volksbond. Gioteren hield de afdee ling Warmond van den Ned. R. K. Volks bond een algemeene vergadering in Hotel de Stad Rome, onder voorzitterschap van den heer J. Hogenbooin. De vergadering was matig bezocht. Nadat de voorzitter de bijeenkomst op de gebruikelijks wijze had geopend sprak hij een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonder tot den spreker van den avond, den heer Angenent. Hierna werden door den secre taris de nofulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en werden dezelve onder dankzegging zonder op of aanmerkingen vastgesteld. Hierna was het woord aan den heer Angenent tot het uitspreken van zijn rede getiteld: Kapitaal, Kapita lisme en Solidariteit". Uitvoerig schetste spreker het gevaar van hec kapitalisme, waarbij hij gebruik maakte van verschil lende citaten uit den bekenden brief van Mgr. Kordac. Als steeds stond deze rede op hoog peil en werd met de grootste aan dacht gevolgd. Fen krachtig applaus na afloop bewees dat de rede zeer was inge slagen. In de vorige vergadering, aldus de voor zitter is' door mij vergelen een woord0 van dank te brengen aan ons afgetreden be stuurslid den heer A. van Kempen, voor alles wat hij in het belang onzer vereeni ging heeft gedaan. Ik doe dit alsnog van deze plaats en hoop dat het hem in zijn nieuwe standplaats goed zal gaan. Uit het hierna uitgebracht financieel verslag inzake het gehouden tooneelcon- co'urs bleek dat een batig saldo te boeken viel van 69.70. De Voorzitter bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt dit concours zoo schitterend te doen sla gen. De voorz. deelde mede dat 6 Septem ber a.s. een groote herdenking te Utrecht zal plaats vinden ter herdenking van het verschijnen van de Rerum Novarum. Ten einde eenieder in de gelegenheid te stel len dit groote herdenkingsfeest bij te wo nen kan wekelijks een klein bedrag wor den gestort. De kosten zullen ongeveer 7 bedragen en waar dit feest eerst 6 Sep tember zal plaats hebben kan door een kleine wekelijkscho bijdrage iedereen ge makkelijk dit bedrag bijeen brengen. De STADSNIEUWS DE KATHOLIEKE KIESVEREENIGING Naar wij vernemen, is door het bestuur der katholieke kiesvereeniging een propagandist aangesteld, om nieuwe leden aan te werven. Deze propagandist zal de Katholieken, die geen lid van hun politieke organisatie zijn, bezoe ken, om hen voor het lidmaatschap te kunnen opgeven. Vele Katholieken zijn tengevolge van een zekere dikwijls ook heel verklaarbare na latigheid, nog niet als lid tot de katholieke kiesvereenging toegetreden. Nu men 't hun echter zoo gemakkelijk maakt, zullen zij geen oogenblik aarzelen, om te gaan steunen, om toe tt treden tot de organisatie, die tot taak heeft de politieke belangen der Katholieken te be hartigen. In een artikeltje in dit nummer wijzen wij op de beginsel-zaak van de politiek! Dat alle Katholieken lid mochten zijn der katholieke kiesvereeniging! DE R0MEINSCHE SARC0PHAAG. De sareophaag van Simpelveld, welke daar in December jl. werd gevonden en ten behoeve van het Rijksmuseum vau Oudheden alhier is aangekocht, zal vanaf morgen voor het publiek ter bezichtiging zijn gesteld. Deze sareophaag, welke in de groote hal van het Museum aan het Rapenburg is opgesteld tusschen verschillende ande re steenen, welke in Nederland zijn ge vonden, is een voorwerp van groote zeld zame waarde. Ded reliefs, die den binnen kant ervan rijk versieren, zijn unique en hebben alle een groote cultuur-historische beteekenis. Zij beelden de overledene af, een vrouw, liggende op haar sofa in haar binnenkamer, te midden van meubels en voorwerpen van dagelijksch gebruik, als een drievoettafel, glas- en bronswerk m voorwerpen van hout. Ook de buitenzijde van het huis is op de reliefs afgebeeld. Die vormen en lijnen en afbeeldingen zijn zoo zuiver •weergegeven, dat men zou den ken, dat zij eerst thans zijn aangebracht. En toch is dit geenszins het geval. Als zoodanig heeft deze sareophaag, vermoe delijk uit.de helft dér tweede eeuw datee rend, groote kunstwaarde. Onder de sieraden van de doode, wier asch dus een plaats had te midden van haar eigen omgeving, zijn in de sareophaag haar meegegeven een a jour bewerkte gou den ring. Deze draagt de inscriptie: ,.Ju- noni meae", blijkbaar dus een geschenk van den echtgenoot aan zijn vrouw. Verder bevinden er zich nog andere ringen onder, een halsketen, een oorbel enz. Toen de sareophaag gevonden werd, was zij gedeeltelijk zwaar beschadigd. De groote, dikke sluitsteenen waren gedeel telijk vernield, doch thans zijn de gaten aangevuld met gips, zoodat weer een goed geheel is verkregen. In de sareophaag is electrische verlichting aangebracht, zoodat het interieur goed te zien is. Voorts zijn de foto's van den vondst zelve op glas gebracht en door electrische ver lichting goed te beschouwen. In een apart glazen kastje zijn de verschillende siera den bijeen gebracht. De 2de üloeg onbereden dienstplichtigen der lichting 1930, in opleiding tot onderofficier bij het 6e regiment veldartillerie alhier vertrekt 15 April met groot verlof. Gemeentelijke Aankondigingen SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders va-n Lei den brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Woensdag 1 April e.k., krachtens artikel 17 der verordening van den Gen Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening- van den 9en Juli 1928 (Gemeenteb'ad No. 22) op wegen, lanen, straten enz. en wa teringen en slooten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoo ver die bijzonder eigendom zijn, en, zon der verhindering door of vanwege recht hebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daar van gemaakt, benevens de daartoe behoo rende sluizen, duikers, buizen, toegangs kokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Maart 1931. Lijst van kiezers, die een gemachtigde aanwezen. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ter Secretarie der gemeen te voor een ieder ter inzage is nederge- lgd, en, tegen betaling der kosten, ver krijgbaar gesteld een lijst, vermeldende de kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Provin ciale Staten van Zuid-H Hand een ge machtigde hebben aangewezen met aan- teekening daarop van de gemachtigden. De Burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 24 Maart 1931. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de bes'issing op het vei zoek van: a. de N.V. Leidsche Drukkerij om vergunning tot het uitbreiden van de zet terij, drukkerij en binderij in het perceel Morschsingel Nos. 1415; b. C. A. So- merwil cm vergunning tot bet oprichten van een tabaksfabriek in het perceel Watersteeg No. 1; c. F. G. Mastenbroek om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Hoo ge woerd no. 60; d. W. F. de Wolf om vergunning tot het uitbreiden van de herstelplaats voor machines in het per ceel Lage Rijndijk no. 126, is verdaagd. tijdens de vergadering gehouden collecte van Hulp in Nood bracht een bedrag op van 3.07.— terwijl de Voorzitter mede deelde dat de totale opbrengst van de ge houden collecten tijdens het concours ten bate dezer instelling hadden opgebracht 82.40. Hierna werd de bijeenkomst dooi den Voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Agenda Dinsdag, De Hanze, „lil den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag. Spoedvergadering Ondersteu ningsfonds R. K. V. B., Steen- schuur 15, Bondsgebouw, S uur. Woensdag. Leeszaal Reuvens, Breestraa: 27, 4.30 uur. Woensdag. Openbare Les Muziekschool Toonkunst, Nutsgebouw, 7.30 uur. Donderdag, Leidsche Kunstvereeniging, Breestraat 81, 8.15 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart a.s waarge nomen door apotheek W. Pelle, Kort Ra-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2