22ste Jaargang DINSDAG 24 MAART 1931 No. 6854 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 5)e £eidócli^6oti/tant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LerdeD 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Onze politieke actie. Wij heb'ben er al heel dikwijls op ge wezen, dat de waardeering van de po litiek in veler schatting en achting zoo laag staat, omdat zij de waarde van de politiek bepalen naar wat sommigen of velen er verkeerds van weten te maken. Dezulken oordeelen niet verstandig. Want zóó zou men kunnen afkeuren alle dingen, die in zich niet slecht of zelfs nuttig en noodig zijn, maar waar van menschen een verkeerd gebruik ma ken. Wie de politiek beschouwt naar wat zij eigenlijk is: het besturen van staat, provincie, gemeente hij zal de groote beteekenis er van niet kunnen ontken nen. En een Katholiek, die daarover even wil nadenken, zal 't zonneklaar zijn, dat hij, als Katholiek, ten opzichte van de po'itiek niet onverschillig kan of mag ftaan. Laten we alleen dit één-1 groote feil even constateeren: De vrijheid der Kerk in het eene en de vervólgmg der Kerk in het andere land is niet buiten de politiek om tot stand gekomen! En de feiten zijn er ook, om ons- te fcoonen, dat óók in provincie, óók in ge meente het voor de Katholieke belangen met onverschillig is, welke politiek er wordt gevoerd 1 In eenige artikelen in onze courant heeft de heer G. Bulten dft aangetoond voor wat de provinciale politiek betreft. Daarom moet de politiek de belang stelling hebben aller Katholieken, die er een beginselzaak in moeten zien. Enop degenen onder ons, die in meerdere of mindere mate leiding geven in de politieke actie, rust de plicht, om die actie zóó te doen zijn, dat niemand in gegronde ergernis over. onwaardige practijken, aanleiding kan vinden, om zich van de politiek af te wenden, zelfs op de dagen, dat stemplicht hem of haar roept, om zich een man of vrouw van politieke beginselen te toonen. Wij hebben eerlijk gezegd geen concrete, geen bepaalde aanleiding, om bovenstaande opmerkingen te maken. Maar nu wij vóór verkiezingen staan en in vele gemeenten ook nog vóór can- didaatstellingen kan het misschien nut tig zijn, aan die allen bekende waarheden nog 'ns even te herinneren. Gekozenen en kiezers ieder overeen komstig de taak, waartoe hij is geroe pen hebben als Katholieken den plicht de politiek vrij te houden van alle on waardig gedoe om persoonlijk voordeel en van kleine persoonlijke sympathiën en antipathiën De Katholiek, die de politiek in zijn optreden neerhaalt, is bron van ergernit voor velen DUITSCHLAND DE ECONOMISCHE ANSCHLUSZ. BEZORGDHEID IN EUROPA'S KANSELARIJEN. DE RICHTLIJNEN VAN HET ACCOORD. Thans officieel gepubliceerd. Gisteravond zijn officieel de richtlijnen gepubliceerd, welke de Duitsche en Oos- tenrijkscbe regeeringen hebben vastge steld voor het verdrag tot het in overeen stemming brengen van de verhoudingen op het gebied der douane- en handelspolitiek Deze richtlijnen, waarvan de voornaamste inhoud reeds gisteren door ons werd gepu bliceerd, zijn in een protocol vastgelegd. Het protocol stelt vast, dat de Duitsche en Oostenrijksche regeering in aansluiting op de besprekingen, die begin Maart te Weenen plaats hadden, overeengekomen zijn spoedig de onderhandelingen over het bedoelde verdrag te beginnen op grond en binnen het kader van de volgende richtlijnen. I. Onder volledige handhaving van de onafhankelijkheid der beide staten en on der volle eerbiediging van de door beide staten tegenover derden aangegane ver plichtingen zal het verdrag er toe dienen een begin te maken met een nieuwe rege ling van de economische toestonden in Europa langs den weg van regionale over eenkomsten. In het bijzonder zullen beide partijen zich in het verdrag verplichtend bereid verklaren, ook mei ieder ander land, indien daarom verzocht wordt, onder handelingen over eenzelfde regeling te voeren; II. Duitschland en Oostenrijk zullen een overeenkomst sluiten voor een tol- en tariefwet, die in het wederzijdsch gebied tegelijk met het verdrag en voor den duur daarvan in werking zal treden. Wijzigin gen in de tol- en de tariefwet kunnen tij dens den duur van het verdrag slechts op grond van overeenstemming tusschen beide partijen tot stond komen III. in het goederenverkeer tusschen beide landen zullen voor den duur van het verdrag geen in- en uitvoerrechten worden geheven. Beide regieringen zullen in het verdrag kennis geven of, voor welke bepaalde afzonderlijke categorieën en voor welken tijd tusschentijdsche .echten noo dig blijken. Beide regeeringen zullen in het verdrag overeenkomsten treffen voor een voorloopige regeling van het verkeer ten opzichte van de omzetbelasting en voor zulke goederen, waarvoor op het oogenblik in het eene of het andere land monopolies of verbruiksrechkn bestaan. De art. IV, V en VI betreffen de doua ne-administratie en maatregelen van tech- nischen aard. VII. Verboden van in-, uit- of doorvoer zullen tusschen Duitschland en Oostenrijk niet bestaan. In het verdiag zullen zoo nauwkeurig mogelijk de uitzonderingen worden opgenoemd, die wegens redenen van openbare veiligheid den openbaren gezondheidsdienst enz. noodig mochten blijken. Art. VIII regelt de rechten, welke na tuurlijke en juridische personen der eene partij in het gebied der andere bezitten met betrekking tot vestiging enz. IX. Iedere regeering zal ook na het in werking treden van het verdrag in begin sel het recht behouden, om voor zich alleen uiet derde stoten handelsverd-agen te slui ten. Bij dergelijke onderhandelingen met derde staten zullen beide ••egeeringen op bedacht zijn, dat geen n^angen der ander partij geschonden worden in strijd met den inhoud en het doc! van het te sluiten verdrag. Voor zoover dit in het'belang van een eenvoudige spoedige en gelijkmatige rege ling der handelsverhoudingen met derde stoten gewenscht en mogelijk schijnt, zul len de Duitsche en Oosteniijksche rogee- ringen onderhandelingen over een te slui ten handelsverdrag met derde staten ge meenschappelijk voeren. Ook in dit geval zullen echter Duitschland en Oostenrijk ieder voor zich afzonderlijk het handels verdrag onderteekenen, ratificeeren en el kaar op de hoogte stellen over de gelijktij dige uitwisseling der ratificatieoorkonden met derde staten. X. Beide regeeringen zullen tijdig de noodige maatregelen nemen om de op het oogenblik loopende handelsverdragen door Duitschland en Oostenrijk met derde staten gesloten, voor zoover zij bindende tarief- bepalingen bevatten of aan de uitvoe ring van de op het oogenblik nog bestaan de verboden van in- en uitvoer of andere voorschriften voor het goederenverkeer af breuk kunnen doen met elkaar en met den inhoud en het doel van het te sluiten ver drag in overeenstemming te brengen. XI. Ten einde een coulante uitvoering van het verdrag te verzekeren zal een scheidsrechterlijke commissie worden sa mengesteld, die tot taak zal hebben mee- nigsverschillen tusschen beide partijen over de interpretatie en toepassing van het verdrag door scheidsrechterlijke uit spraak af te doen. Het verdrag kan ten al'en tijde met een termijn van zes maamleri worden opge zegd, indien een der beide regeeringen meent, dat door de beslissing van de com missie de vitale belangen van hei, econo misch leven worden geschaad. Een derge lijke opzegging is ook tijdens de eerste periode van het verdrag, nie in ait. XII op 3 jaar wordt bepaald, toegelaten. XII. Het af te sluiten ve-drag zal wor den geratificeerd en na een in het ver drag te bepalen termijn welke van de uit wisseling der ratificatieoorkonden af be gint te loopen in werking tieden. Het verdrag kan ten allee tijde met een termijn van een ja-ar vcor het eerst, onder voorbehoud van het beuaalde in ar tikel XI, na afloop van drie jaar na het in werking treden opgezegd worden. De opzegging kan -slechts geschieden op grond van een wet van het land, waarvan de opzegging uitgaat. Misnoegen te Parijs. De Fransche pers en de Fransche poli tieke kringen toonen zich volkomen over vallen door de Duitsch-Oostenrijksche tol- unie, dde zij niet zoo dichtbij achtten en wier verwezenlijking men onwaarschijnlijk achtte, in verband met de bepalingen der traetaten, in het bijzonder het verdrag van Saint-Germain. Ook heeft men zioh ge rust gesteld beschouwd door Schober's verklaringen, te Parijs afgelegd. Nu men voor het voldongen feit staat, komt vooral in de nationalistische pers een ware verbolgenheid tot uiting en men gaat zelfs zóó ver, dat men beweert, dat Oosten rijk zijn economische onafhankelijkheid aan Duitschland verpand heeft. Artikel 88 van het vredesverdrag van Saint-Germain wordt dan ook ingeroepen, volgens hetwelk Oostenrijk zijn onafhanke lijkheid niet kan prijsgeven zonder den vol kenbond. En ook het protocol van 4 Octo ber 1922, volgens hetwelk Oostenrijk zich moet onthouden van onderhandelingen en economische of officieele verplichtingen, die direct of indirect zijn economische of politieke afhankelijkheid kunnen compro- mitteeren. Evenwel men weet, dat er tusschen Briand en den Duitschen gezant te Parijs zoowel als den heer Schober zeer gedebat teerd is over die beide bepalingen, die naar Duitsch-Oostenrijksche opvatting volstrekt niet willen zeggen, dal Oostenrijk geen tol- overeenkomsten mag sluiten. Dat men te Parijs op een verdedigings maatregel peinst, is zeker en ook dat men daarvoor de kleine entente zal aanwenden, maar men schijnt niet zoo zeker te zijn van succes. Men vreest eerder, dat de tolunie aan uitgebreidheid zal winnen, dat Hongarije zal volgen en dat Roemenië wel genoodzaakt zal zijn, hetzelfde te doen. Men hecht daarom veel beteekenis aan het onderhoud, dat de Britsche en de Fran sche gezanten met Benes hebben gehad en men wacht af wat de mogendheden zul len doen, zich voor het oogenblik bepa lend tot scherpe aanvallen op Briand, voor wat diens Europeesche politiek betreft, en ook weinig minder dan misleiding verwij tend aan Oostenrijk. Men verwacht, dat de staten, die de Oos tenrijksche saneeringslcening hebben gega randeerd, te Weenen zullen protesteeren. PRINS AUGUST WILHELM IN HET GEDRANG. Klappen met den gummistok opgeloopen. Enkele dagen geleden werd te Konings bergen een nationaal-socialistische verga dering gehouden, waarop o.m. door den vierden zoon van den ex-keizer, prins August Wilhelm van Pruisen het woord werd gevoerd, benevens door dr. Göbbels, den Berlijnschen leider der Hitlerianen. Na afloop der bijeenkomst begaven de prins en dr. Göbbels zich, vergezeld door een aantal nationaal-socialisten naar het station, ten einde de thuisreis naar Berlijn te aanvaarden. Op het perron werden zij door een groep partijgenooten opgewacht en het kwam al spoedig tot een botsing met de politie, waarbij door de beamb ten rake klappen met den gummistok wer den uitgedeeld en zelfs in de lucht moest worden geschoten. Naar prins Augustus Wilheïtn aan een Berlijnsch blad mededeelde, was hij slechts van een dozijn nationaal-socialisten verge zeld geweest, terwijl het aantal dergenen, die hem op het perron opwachtten ten ein de hem van hun hulde te doen blijken, niet meer dan vijf en twintig zou hebben bedra gen. „Eensklaps echter", aldus de Prins, „stormde een dertigtal politiebeambten het perron op om dit schoon te vegen. Voor ik er op bedacht was, kreeg ik een slag met een gummistok op mijn schouder, mijn hoed werd mij van het hoofd geslagen en ten slotte kreeg ik nog een slag in de linkerzij, in antwoord op mijn verzoek, mij in den trein te laten stoppen". Volgens een an dere Jezing zju dt, prins zelfs eenigen tijd bewusteloos hebben gelegen. Daarentegen maakt het officieele politie rapport melding van een menigte van om streeks 800 joelende en scheldende natio naal-socialisten, die zich op het perron hadden verzameld. Hun houding, aldus meldt het officieele Pruisische persbureau werd alras zóó dreigend, dat de stations- politie zich genoodzaakt zag, versterking te requireeren. Van den gummistok werd pas gebruik gemaakt, nadat eenige be ambten waren gemolesteerd. Dat prins August Wilhelm of dr. Göbbels ernstig of zells tot bloedens toe zouden zijn gewond, is door niemand gezien. De verklaring van den prins, dat hij na vertoon van zijn reis biljet niet het politiecordon mocht passee- ren, doch integendeel een slag met een gummistok zou hebben gekregen, is niet in overeenstemming met de feiten. Een feit is daarentegen wel, dat vier politie beambten zijn mishandeld en dat een hoofdinspecteur zich slechts door een schot in de lucht te lossen, van zijn belagers kon ontdoen. »Tel." LITAUEN DE STRIJD IN LITAUEN. Het „landverraad" der Katholieken. Nu verschillende bizonderheden omtrent den „Kulturkampf" in Litauen en de on rechtvaardige houding der Litausche re geering in het buitenland bekend geworden zijn en in de katholieke pers uitvoerig zijn besproken, tracht thans het officieele Li tausche blad, „Lictinos Aidas", de regee ring te verdedigen tegen de „aanvallen" van buiten. Genoemd blad schrijft oa., dat het vreemd is, dat een volk, dat voor 85 pet. uit Katholieken bestaat, zich tot zijn katholie ke geloofsgenooten in het buitenland richt om hulp tegen een minieme minderheid. Verder meent het blad, dat de Litausche posterijen toch warempel geen brieven kun nen verzenden van bisschoppen, als dezen zich richten tegen de maatregelen der re geering! En het blad dat van oordeel is, dat de Katholieken heelemaal niet wordeq lastig gevallen, maakt melding van een aantal processen, welke momenteel gevoerd wor den tegen geestelijken, hoewel dezen alleen ondergeschikt zijn aan de kerkelijke juris dictie, en van de opheffing der laatste ka tholieke padvindersgroep aan de univer siteit van Kowno. Er is trouwens ook al weer een nieuw proces tegen vier geestelijken en tien stu denten aangekondigd tegen 7 Mei a.s. Maar dat alles zal wel weer samenhan gen met landverraad en spionnage. Intusschen vraagt men zich af, hoe het nationalistische blad „Lictinos Aidas", de Katholieken van „landverraad" eu spionna ge durft beschuldigen, terwijl negentig pro cent der katholieke studenten voor de vrij heid van Litauen streed, voordat men de zegeningen van het „nationalisme" kende in Litauen. Het was dn den tijd, dat stu denten groepen van het intusschen verbo den studentenverbond „Atcitis", er in'den nacht op uittrokken, om zich te scharen in het leger van de voorvechters van de vrijheid. Een ander bericht uit Kowno wijst er op, dat de kwestie der invoering van het bur gerlijk huwelijk, die ook samenhangt met het conflict tusscr.cn regeering en geeste lijkheid, steeds acuter wordt. De geestelijkheid verzet zich met alle macht tegen het burgerlijk huwelijk en or ganiseert in de parochies een levendige actie tegen deze nieuwigheid. De schrijver van het in opdracht der regeering samengestelde ontwerp voor de invoering van het burgelijk huwelijk, prof. Boemeris, heeft het nu dezer dagen in een openbare voordracht opgenomen voor het burgerlijk huwelijk met alle begeleidende verschijnselen, zooals de nieuwe inrichting van het register van den burgerlijken stand Hij polemiseerde heftig tegen de geeste lijkheid en verdedigde zeer nadrukkelijk het standpunt, dat een moderne staat het sluiten van huwelijken en het register van den burgerlijken stand niet uitsluitend aan de Kerk kan overlaten. Do redenaar ging zelfs zoo ver, den eisch te stellen, dat Litauen het concordaat met het Vaticaan zou opheffen, in zooverre het door zijn bepalingen moeilijkheden zou kunnen opleveren voor de invoering van het burgerlijk huwelijk. Winkelsluiting te Haarlem. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor een vrijen middag voor het personeel te waarborgen door in een verordening, ingevolge art. 6 der Winkelsluitingswet, voor te schrijven, dat alle winkels te Haarlem op een nader door B. cn W., ge hoord de organisaties van werkgevers en werknemers in het winkelbedrijf, te bepa len middag in de week, gesloten moeten zijn, met dien verstande, dat voor verschil lende branches een verschillende middag kan worden aangewezen. Concessie Radiodistributie-bedrijven. Namens de directeuren van gemeente lijke radiodistributiebedrijven is den Mi nister van Waterstaat mededeeling ge daan van hun inzicht, dat het hoogst on- gewenscht zou zijn indien de concessies die aan deze bedrijven verleend worden, niet langer dan drie jaren zouden loopen. Het zou dan geen zin hebben gemeente lijke bedrijven in stond te houden of nieu we op te richten. De Bond van particuliere radiobcdrijven heeft zich eveneens tegen den door den Minister voorgestelden termijn van drie jaren voor concessie aan hunne bedrijven verzet. Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De richtlijnen van het accoord tusschen Duitschland en Oostenrijk officieel gepu bliceerd. Prins August Wilhelm in het gedrang .bij een nat.-soc. relletje. BINNENLAND. Doodelijk vliegongeluk met een Pander vliegtuig op Waalhaven. (Luchtvaart 2e blad). Een grensincident te Dinxperlo. (Gem. Ber., 2de blad). Doodelijk ongeluk te Enschede. (Gein. Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De K. R. 0. zendt Zondag het verslag HollandBelgië uit. (4de blad). Overzicht van de wedstrijden om het damkampioenschap van Leiden. (4de blad). R.K. WERKLIEDENVERBOND. Het ledental boven 170 duizend. Het is met zeer veel genoegen, aldus de „Volkskrant'', dat wij in de gelegenheid zijn mee te deelen, da.t onze Katholieke Ar beidersbeweging in Nederland op 1 Janu ari jd. een ledental van 171.359 kon vast stellen. Dit beteekent een aanwinst in hei vier de kwartaal van 1930 't heeft hee'.emaaJ niets van 'n crisis van 4457 leden, en over het geheele jaar 1930 een aanwinst van 10.500 precies of te wel 10.6 prooer.t. Als we dat groeipercentage aanhouden, zouden we aan 't eind van dat jaar konten op rond 190.000, maar., we hebben in dit „IFteruan No va rum "-jaar toch een nog ste viger pa-s vooruit, te zetten. Laten we eens allemaal kijken naar de 20.000 en dan allemaal ons zelf diep door dringen van de noodzakelijkheiddat ledental moeten we dit jaar bereiken. Onze gezamenlijke vakbonden tellen 152.949 leden wat. 'n massale eenheid en kracht! wat daar in eigen kamp naast zou komen moet toch peuterwerk blijven, laat men toch verstandig wordenen onze gezamenlijk diocesane bonden tellen 125.340. waarvan 18.410 niet. tevens lid van een vakbond. Het. totaal ledental der Katholieke Ar beidersbeweging bedroeg dus op 1 Januari 152.949 en 18.410 is 171.359. We geven tenslotte nog een overzicht van den totaal-groei sinds de totstandkoming van ons R.K. Werkliedenverbond 1 Januari 1925 107.783 31 December 1925 106.968 31 December 1926 114.276 31 December 1927 121.525 31 December 1928 133.306 31 December 1929 154.859 31 December 1930 171.359 VERPLICHTE VASTSTELLING VAN STREEKPLAN? Nieuwe wijziging in Woningwet voor gesteld. Op het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Woningwet is d-oor den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid alsnog een derde nota van wijzigingen ingediend. Daarbij wordt o.a. in zake samenwerking van gemeenten voor de totstonkoming van een streekplan de vol gende regeling vastgesteld „Indien de raden van twee of meer ge meenten een streekplan weneohelijk tch- ten, kunnen zij met toepassing van art. 121 der gemeentewet een regeling treffen tot instelling van een commisie, als bedoeld in art.. 122 eerste lid dder wet, welke commis sie tot toa-k zal hebben een streekplan voor te bereiden, vast te stellen of te herzien." Voorts is de bepaling opgenomen, dat. Ged. Staten aan de gemeenten, die tot de streek behooren, zullen kunnen opleggen de ver plichting om gezamenlijk te geraken tot de vaststelling of de herziening van een streekplan. De gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam. De officieele can dida-ten lijst voor de ge meenteraadsverkiezing te Amsterdam is als volgt vastgesteld, overeenkomstig het advies van het bestuur: 1. Mr. C. P. M. Romme, 2. wethouder mr. G. C. J. D. Kropman, 3. W. Steinmetz, 4. A. A. van Hamersveld, 5. mej N. A. G. C'rie- laers, 6. A. J. Dingermans, 7. Dr. Th. Sohlieh- ting. 8. J. M. van Hardeveld, 9. W. A. S. Meckel, 10. J. J. Bonfrer, 11. B. Alink, 12. T. Sohuurmans.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1