22ste Jaargang MAANDAG 23 MAART 1931 No. 6853 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen DE STATEIN EN DE POLITIEK. Bij verkiezingen voor overheidslichamen behoeft men waarlijk niet naar politiek te zoeken. Ze ligt volop voor 't grijpen: belangen- politiek en principieele politiek. Voor het voeren van belanden- en be- langetjespolitiek is het stelsel der even redige vertegenwoordiging wel een-gunstig systeem. De kleine partijtjes, die voor een of an der speciaal belang, of voor een of ander groepje van menschen opkomen, vonden gelegenheid, zij het voor velen dan niet steeds met succes, in den verkiezingsstrijd uit te komen. Zoo is het zij Kamerverkiezingen, zoo is bet heel veel vooral ook bij gemeenteraads verkiezingen, zoo is het evenzeer bij de Statenverkiezingen. De behartiging van belangen van volks groepen kan en mag niet vergeten worden, integendeel naar onze katholieke opvatting over staat en maatschappij is de harmo nieuze behartiging der sociale belangen ook in politieke lichamen noodzakelijk voor een goed functioneerende maatschappij. Maar de politiek beheerschend moet toch het beginsel zijn. Ondanks alle geroep van bevordering van stands-, groeps- en streekbelangen komt men toch telkens weer voor princi pieele beslissingen te staan, ook in de Pro vinciale Staten. Het subsidieeren van openbare leeszalen is daarvan een eenvoudig maar bovendien een zeer urgent voorbeeld. Het verbod van terlezing legging van het communistisch blad de „Tibune" is per slot van zake niet alleen en niet zuiver een kwestie van het behoud der maatschappelijke orde. Die aangelegenheid gaat veel dieper. En waar dat verbod ook betrekking moet heb ben op de geste te dezen opzichte van de Provinciale Staten levert het 't bewijs, dat ook voor de verkiezingen der Provinciale Staten beginselpolitiek gevoerd moet wor den. Het wereldgebeuren van onze dagen geeft te zien den geweldigen kamp tus- schen wereldbeschouwingen. En die kamp heeft niet alleen plaats in de groot-politiek, maar wordt ook gevoerd bij de verkiezin gen voor de lagere besturen. Ook hierbij gaat het om groote en hooge geestelijke goederen, openbaart zich het verschijnsel, dat zich in onze zoogenaamde beschaving voordoet. Dat verschijnsel heeft m r. Evelyn W a n g h, een Engelsch bekeerling, heel kort omschreven in een artikel „Waarom ik tot Rome overgegaan ben" en dat we in vertaling uit de Daily E xp r e s s in ex- tenso in „H et Schild" van December 1930 overgenomen vonden. Deze Engelsche journalist zegt o.m.: „Mij schijnt het, dat in de huidige phase onzer Europeesche geschiedenis de groote scheidingslijn niet langer loopt tusschen Katholicisme in het eene ka-mp en Protes tantisme in ket andere, maar tusschen Christendom en chaos. Beschaving en met dit woord bedoel ik niet spreekfilms of voedsel in blikjes, zelfs niet de geneeskunde of hygiënische huizen, doch het samenstel vanEuropa's moreele en artistieke organisatie bezit met in zichzelf de kracht tot overleven. Het werd in het leven geroepen door het Christendom en zonder het Christendom beteekent onze beschaving niets, noch kan zij rechten op onze aanhankelijkheid doen gelden. Het verval van het christelijk ge loof, en het daarop noodzakelijk volgende verval van vertrouwen in onze moreele en sociale vormen, hebben hun belichaming gevonden in het ideaal van een materialis- tischen en mechanischen staat, reeds be staande in Rusland en langzaam zich uit spreidende naar het Zuiden en het Wes ten". Evelyn Wangh stelt tegenover elkaar het geloof en ongeloof en als uiteindelijke totale vernietiging door dit laatste laat hij ons den weg daartoe in het communistisch Rusland zien, de Sovjets, waar al de gru welen van geloofsvervolging plaats hebben, waar de macht regeert, die zelfs het Ne- derlandsch communisme bestuurt en de redactie der „Tribune" haar vreeselijk- heden doet schrijven. „Dit is de eerste ontdekking", zegt Wangh, welke de zoekende, denkende mensch van onzen tijd doet: dat het Chris tendom de noodzakelijke basis onzer be schaving is en dat dit Christendom in geen eeuwen grooteren nood heeft te lenigen ge had dan vandaag. De tweede ontdekking is, dat het Chris tendom in zijn meest volmaakte en vitale vorm bestaat in de R. K. Kerk". Het artikel zal ik niet aldus op den voet blijven volgen, maar het komt hierop neer, dat het voor onze hedendaagsche bescha ving gaat om h e t Christendom. Hiertegenover heeft zich gesteld, Rus land en in het algemeen het communisme bewijst dat, de negatie van de cultuur in het Westen, de totale vernietiging tot een chaos. De Katholieke Kerk met haar uni versaliteit, met Haar competente organi satie, met Haar discipline, met Haar on veranderlijkheid van leer en met Haar Goddelijke zending is de vitale vorm van het Christendom in alle compleetheid. Het Katholicisme is het Christendom. Katholicisme en ongeloof zijn d e twee uiteindelijke tegenstellingen voor de toe komst. „Het is niet langer mogelijk", ik citeer nog een laatste maal uit het bekeerings-, verhaal van Wangh „zooals in den tijd van Gibbon om de voordeelen onzer be-, schaving te accepteeren, doch terzelfder- tijd den bovennatuurlijken grondslag te ontkennen, op welke de beschaving 'rust. Nu de consequenties heller worden, zijn de beleefde scepticus en met hem die an dere verschijning, de gelukkige hedonist genoemd te verdwijnen". Met andere woor den per saldo zal men de keuze hebben tusschen rotsvast bevestigend en vrucht dragend Katholicisme of alles vernietigend ongeloof, dat alles wat op den rots der Kerk rust, zal doen wankelen en ten on dergaan. Voor de Katholiek ontspruiten de poli tieke principes uit zijn levensbeschouwing. Ook voor de Statenverkiezingen dient hij dit in acht te nemen. En als er in de Pro vinciale Staten in eenig opzicht beslist moet worden over onderwijs aangelegen heden, over subsidies voor openbare lees zalen en openbare volksuniversiteiten, voor allefleimaatschappelijk werk tot verzor ging van zwakke, misdeelde, zwakzinnige en misdadige kinderen, voor bestrijding van zedeloosheid en bevordering van goede zeden, dan -moet de katholieke opvatting over al deze dingen wel degelijk een flink woord meespreken. Dat flinke woord kan gesproken worden, als de Katholieken van Zuid-Holland én dus ook de Katholieken van den Staten- kiskring „Leiden" zorgen, dat zij een zoo groot mogelijke Katholieke fractie in de Staten brengen. Excelsior moeten we ook hier zeggen en het getal van 16, als 't maar eenigszins kan, opvoeren. Daarbij behoeft de economische politiek niet uit het oog te worden verloren. Inte gendeel, ook die moet worden betracht, al zal vanzelf het hoogere beginsel ook daarbij leiding geven, omdat dit inzake economie toch niet kan worden uitgescha keld-. Men denke bijv. aan de salarispoli- tiek, aan de rechtspositie der ambtenaren. Het geheele financieele en economisch beheer in het Provinciaal Bestuur kan het kenmerk dragen van de opvattingen uit onz'e maatschappijleer voortspruitende. Hierbij kan gedacht worden, en dat is voor Provinciaal bestuur wel van beteeke- nis, aan de doorwerking van de toepassing van het particulier initiatief. Juist in Zuid-Holland is het streven naar steun en bevordering van particulier initiatief boven allen overheidsbeheer sterk betracht. Terzake van vakonderwijs-, teeken-, am- bachts- en andere vakscholen van krank zinnigenverpleging van al of niet provin ciale bedrijven, electriciteit- en drinkwa tervoorziening bijv. is daarmee streng re kening gehouden. In „Na vijf-en-twintig jaren", een brochure in tweeden druk uitgegeven door H. de Wilde, den vroegeren voorzitter van het provinciaal comité van Anti-Revolu tionaire Kiesvereenigingen in Zuid-Holland en eerder lid van Gedeputeerde Staten dier provincie, is een en ander met sprekende cijfers overtuigend uiteengezet. Alleen omtrent krankzinnigenverpleging zij hier een enkel citaat aangehaald tot verlevendiging van het besef. „In 1901, toen de Rechtsche meerderheid optrad, werden op kosten van de gemeen ten, krachtens dc Armenwet, reeds ver pleegd in Krankzinnigengestichten: 832 vrouwelijke en 797 mannelijke patiënten, samen 1629 krankzinnigen. Het cijfer was in de voorafgaande jaren zeer gestegen, en de vrees bestond, dat het cijfer nog meer de hoogte zou ingaan. Met het oog daarop was een deugdelijke regeling voor de voor ziening in plaatsruimte dringend noodig. Doch welken weg zou men hierbij inslaan? Onder de liberalen, die vóór 1901 de meer derheid vormden, waren er niet weinigen, die een provinciaal gesticht wenschten; de socialisten, die na 1916 in steeds grooter getale in de Staten zijn gekomen, zijn van een provinciaal gesticht vurige voorstan ders. De mannen van Rechts hebben, haast nog krachtiger dan bij het vakonderwijs, zich daartegen steeds verzet. En met groot succes. Noord-Holland heeft provinciale krankzinnigengestichten; de Staten van Zuid-Holland, geleid door onze mannen van Rechts, sloten overeenkomsten tot opne De vroegere Duitsche Rijkskan selier Hermann Muller, is na langdurige ongesteldheid overl eden. HERMANN MULLER OP ZIJN DOODSBED. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een nieuwe „Raad van Vlaanderen". De richtlijnen van het Oostenrijksch— Duitsche douane-accoord. De Schotlandrxpres ontspoord. Ver scheidene dooden. Prof. v. Slogteren uit Lisse gewond. (Buitenl. Ber., 3e blad). BINNENLAND. Groote boerderij-brand te Kaalheide. (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende doodelijke verkeersonge lukken. (Gem. Ber., 3de blad). Bij een vechtpartij te Eindhoven is een jongeman gedood. (Gem. Ber., 3de blad). Arbeider onder een heimachine ge dood. (Laatste Berichten). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De dames-hockey-wedstrijd Frankrijk- Nederland door de Ned. dames gewonnen met 32. (Sportblad). Het Nederlandsch voetbalelftal tegen België samengesteld. (Sportblad). men van Zuid-Hollaadsche patiënten met Bloemendaal, Vrederust, Sint-Bavo onder Noordwijkerhout, Oud-Rozenburg, de Dr. van den Bergh-stichting enz. Met welk ge volg? Dat de gemeenten in Zuid-Holland hoogstens 800.hebben te betalen voor ieder van haar armla. Lige patiënten; doch dat dit bedrag voor gemeenten in Noord- Holland loopt tusschen 1200.en 1420. Als men nu weet, dat het aantal krank zinnigen met ieder jaar op schrikbare wijze toeneemt, dat het aantal van 1629 in 1901, alleen voor Zuid-Holland, thans, na 25 jaren, bedraagt 4200 dus 260 percent meer dan zal een ieder moeteg toegeven, welk een %roorrecht het voor de gemeenten is4 dat het verpleeggeld niet 1200 k 1400 als in Noord-Holland, doch slechts S00 bedraagt. Mocht nu, door verslapping van de chris telijke partijen, de meerderheid in de Sta ten van Zuid-Holland weder Links worden, dan is het wel zeker, dat er een nieuwe, maar sleqhte koers zal komen. Het eenigs zins heftig debat, hetwelk gevoerd werd over het te bouwen Roomse h-K atho- liek gesticht onder Noordwijk, moge tot waarschuwend voorbeeld strekken!" 't Behoeft nu niet met. nog meerdere voorbeelden gestaafd worden, dat aldus de provinciale belastingen in Zuid-Holland laag waren. Ook uit het oogpunt van materieele be langen bekeken, is een goede uitslag der verkiezingen voor de Katholieken van be- teekenis. De Katholieke politiek, voortspruitend uit de hooge beginselen onzer levensbe schouwing en gevoerd ook in den geest van materieele vooruitgang, van goed finan cieel beheer, moeben ook bij de Statenver kiezing tot volle gelding komen. Alles bij elkaar genomen, zooals dat in dit en in een drietal voorafgaande artike len werd uiteengezet, hebben we uit ideëele overweging, om het karakter der Provin ciale Staten als Kiescollege, terwille van de sociale beteekenis der Staten en uit hoofde van principieele politiek, krachtig mee te strijden, opdat in de Provinciale Staten van Zuid-Holland de Katholieke fractie een krachtige phalanx vormt voor de doorvoering van de Katholieke politieke en sociale beginselen in het overheidsbe stuur der Provincie. Voorhout. G. BULTEN. BELGIE EEN NIEUWE „RAAD VAN VLAANDEREN". Onder leiding van dr. Borms. In „De Schelde" deelt dr. Aug. Borms mede, dat onder zijn presidentschap te Antwerpen opnieuw een Raad van Vlaan deren is opgericht. Om de Vlaamsche volks kracht tot haar volle ontplooing te bren gen is er maar één middel, aldus dr. Borms: de zelfstandigheid van Vlaanderen, ook in staatkundig opzifcht. De wetgevende, be stuurlijke en gerechtelijke macht over Vlaanderen moet geheel en uitsluitend in handen gelegd worden van eigen Vlaam sche volksgenooten. Zijn betrekkingen met andere volken en staten dient Vlaanderen zelfstandig naar eigen Vlaamsche inzicht te regelen. Dit program te verwezenlijken is bet doel van den nieuwen Raad vau Vlaande ren. Hoe deze Raad is samengesteld wordt nog niet medegedeeld. „Tel." STUDENTEN-ONLUSTEN TE LEUVEN. De Belgischen bladen maken melding van ernstige studenten-onlusten, welke Vrijdag, bij gelegenheid van de „mi-carê- me", hebben plaats gehad. De studenten gaven zich aan allerhande buitensporigheden over. Zij hielden woeste protestdemonstraties op straat, molesteer den voorbijgangers, bestormden trams, waarvan ze de bordjes en pijltjes stuk sloe gen, wierpen ruiten in, hielden auto's aan, belemmerden héél het verkeer. Zij staken een reclame-wagen in brand; ec i andere kar werd eveneens vernield. De gendarmerie werd te hulp geroepen. Drie studenten werden licht gewond. Er hebben twintig arrestaties plaats gehad. DUITSCHLAND DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. De richtlijnen van het Douane-accoord. De richtlijnen voor de Duitsch-Oosten- rijksche overeenkomst betreffende een technische douane-unie zijn als volgt. Duitschland en Oostenrijk sluiten onder ling en eventueel ook met andere mogend heden, een douane-unie. Deze douane-unie zal volgens een nieuw systeem worden op gebouwd, dat van de gebruikelijke vor men van een douane-unie aanmerkelijk verschilt. De onafhankelijkheid van beide landen blijft onaangetast. Zij zullen gemeenschap pelijk douane tarieven en een gemeen schappelijke douanewetgeving invoeren die in de toekomst slechts op grond van een overeenkomst gewijzigd zullen kunnen wor den. Ju het economisch verkeer tusBchen bei de landen zullen geen invoer- en uitvoer- eevei orucn. Beide regeerin gen zullen echter nog nader overeenkomen, voor welke afzonderlijke waren voorloopig nog tusschentarieven noodzakelijk blijken te zijn. De douaneadministratie van elk van bei de landen blijft geheel zelfstandig. De over eengekomen tarieven worden volgens een nog nader te bepalen verdeelingssleutel verrekend. Elk van beide regeeringen behoudt zich het recht voor, om met andere mogendhe den overeenkomsten te sluiten, mits deze overeenkomsten niet in strijd zijn met de te sluiten Duitsch-Oostenrijksche overeen komst. Ook zullen beide landen bij dergelijke onderhandelingen met derden zoo mogelijk gemeenschappelijk optreden. Om te zorgen, dat de bepalingen der overeenkomst, zonder eenige wrijving wor den nagekomen, zal een naar pariteit sa mengestelde commissie gevormd worden die tot taak heeft, bij eventueele oneenig- heid over de interpretatie der overeen komst een beslissing te vellen en ook an dere eventueele meeningsverschillen op te lossen. De overeenkomst zal tijdens de eerste drie jaar onopzegbaar zijn, daarna echter zal zij door ieder hooge contracteerende partij met toestemming van haar wetge vende lichamen met een jaar kunnen wor den opgezegd. DE R. K. KERK TEGEN DE ZEDEN VERWILDERING. De Stahlhelm verklaart den oorlogl Zooals gemeld, hebben verschillende Duitsche bisschoppen zich tegen de natio- naal-socialistische beweging verklaard. Thans hebben ook de bisschoppen van het gebied van den Boven-Rijn een verkla ring gepubliceerd, waarin o.a. gewaar schuwd wordt tegen den scherpen partij strijd en de mishandeling van andersden kenden. Met bezorgdheid, zoo heet het in de verklaring, worden de pogingen gadege slagen om breede kringen van het noodlij dende volk op te hitsen tot gewelddadige aanvallen op de bestaande orde. Verder wordt een dringend beroep ge daan op de Katholieken om hun verplich tingen ten opzichte van staat en volk na te komen en ook de eer en de persoonlijk heid van andersdenkenden te eerbiedigen. Vervolgens wordt gewezen op de gevaren uitgaande van de beweging der vrijden kers, terwijl erop wordt gewezen, dat met den gods-dienst den armen en verdrukten in moeilijke tijden ook de laatste troost en houvast in het leven wordt ontnomen. Nadrukkelijk wordt tenslotte gewaar schuwd tegen het nationaal soc., omdat en zoolang als dit opvattingen en inzichten verkondigt, welke met de katholieke leer onvereenigbaar zijn. In verband met deze kerkelijke veroor deelingen heeft op een vergadering van den Stahlhelm te Kreuznach de leider Seldte de Katholieke Kerk den oorlog verklaard. Van katholieke zijde is daarop een verkla ring gepubliceerd in de pers, waarin o.a. werd gezegd, dat, nu de leider van den Stahlhelm ronduit zijn sympathie heeft betuigd voor het, door de bisschoppen tot een dwaalleer verklaarde nationaal-so- cialisme en alle internationale machten den oorlog heeft verklaard, de Stahlhelm zijn politieke en godsdienstige neutrali teit heeft opgegeven. De geestelijken vesti gen de aandacht van de Katholieken op dit feit en protesteeren tegen deze tendenz te gen Rome van den Stahlhelm. Voortaan mogen Stahlhelmers niet meer in uniform in de kerk komen. POLEN SPAANSCHE GEVANGENEN IN HONGERSTAKING. Gisting te Lerida en Balaguer. Uit Lerida. wordt gemeld, dat de poli tieke gedetineerden, die in verband met den December-opstand in de gevangenissen van Lerida en Balaguer verblijven, ten ge tale van 20 een hongerstaking zijn begon nen. Te Lerida en Balaguer heerscht groote opwinding. Dc studenten van de juridische faculteit hebben een verzoek aan de re geering gericht tot algemeene amnestie. Alba en Melquiades Alvarez hebben gis-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1