SCHOTLAND-EXPRES ONTSPOORD NED OOST-INDIE UIT DE OMGEVING MAANDAG 23 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Man onder de tram. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur ie de 61-jarige huisschilder A. v. d. P. op het kruispunt SuezkadeGroot-Hertoginne- laan te Den Haag door een éénmanswagen van lijn 14 gegrepen en een eindweegs mee gesleurd. Deerlijk verwond werd het slachtoffer door den G.G.D. in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis Zuidwal ver voerd. Tegen den avond is hij bijgekomen, en toen liet de situatie zich iets gunstiger aanzien. Het vermoeden bestaat, dat v. d. P. nog voor de tram heeft willen oversteken en daarbij onvoorzichtig te werk is gegaan. Vrouw onder de tram. Zaterdag is mej. A. Koedijk, wonende te Zwolle, bij Wezep vermoedelijk door haar doofheid onder de stoomtram geraakt en op slag gedood. Jongen onder de tram. Vrijdag is op de Linker Rottekade te Rotterdam een kind onder een motorwa gen van lijn 15 geraakt. Het kind was op slag dood. Het lijkje, dat afschuwelijk was verminkt, is nog niet geïdentificeerd. Ernstige aanrijding. Zaterdagmiddag reed te Venlo het 12- jarig zoontje van den heer A. W. per fiets op den hoek van de Parade en Minderbroe derstraat tegen een vrachtauto van den Maasbuurt-Spoorweg. De jongen liep ern stige verwondingen op aan hoofd en bee- nen en werd naar het R. K. ziekenhuis overgebracht. Den chauffeur van den auto treft vermoedelijk geen schuld. Motorrijder verongelukt. Zaterdagnacht is de motorrijder H. Vlug, wonende in de Rozendaalstraat te Hilversum, op den Laarderweg met zijn motorrijwiel gevallen, waarschijnlijk door het leegloopen van een band. Hij is in zorgwekkenden toestand naar hei R.-K Ziekenhuis overgebraoht, waar een ernstige schedelbreuk werd geconsta teerd. Kind doodgevallen. Te Werkendam is een kind van 16 maan den van den landbouwer Baelde uit een kinderstoel gevallen en aan de volgen over leden. SLACHTOFFER DER GIJZELING. Hartkwaallijder in het Huis van Bewaring te Den Haag overleden. Naar „Het Volk" verneemt, is Woens dagavond omstreeks 9 uur in het Huis van Bewaring te VGravenhage plotseling over leden de vijftig-jarige koopman O. B., die een uur tevoren in gijzeling was gezet we gens een onvoldane schuld aan een in li quidatie zijnde credietinstelling daar ter stede. De heer B., die aan een hartkwaal lij dende was en tijdens zijn aanhouding in de woning zijner cchtgenoote bloed opgaf, had krachtig geprotesteerd tegen zijn ar restatie, welke protesten echter geen re sultaat hadden, omdat de deurwaarder en zijn getuige, alsmede de aanwezige kanton rechter veronderstelden, dat de heer B. simuleerde. De heer B., die reeds eenige malen failliet was geweest en met zijn vrouw, een pensionhoudster, buiten gm- meensohap van goederen getrouwd was, was volkomen onmachtig de betwiste schuld vordering der credietinstelling te voldoen. De deurwaarder was hiervan overtuigd, maar had de bevelen op te volgen van zijn opdrachtgever, een te goeder naam en faam bekend staanden Haagschen advo caat, die weer handelde in opdracht van zijn cliënte, die in het geval-B. alles op al les wilde zetten. (Als dit verhaal van schuilevinkje spelen waar is, is het verre van sympathiek, getuigt het van gemis aan zelfstandigheid. Red. ,.L. Crt."). NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Een van de twistenden gedood. Omstreeks 12 uur gisternacht heeft in de Rivierstraat te Gestel een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen den 32- jarigen opperman F. M. J., wonende aan de Celsiusstraat te Eindhoven en den 26-jari- gen J. J. B. eveneens te Eindhoven woon achtig. Beiden brachten elkaar met een knipmes en een dolk verwondingen aan het hoofd toe. B. kreeg daarbij een doodelijke steek in de keel. Na veel bloedverlies viel hij, na de geheele Rivierstraat doorloopen te hebben op den hoek van de Gestelscbe straat neer. Hij werd een nabijgelegen woning binnengedragen. Zijn lijk is naar het lijkenhuis overgebracht. De dader J. is van zijn bed gelicht en in arrest gesteld. Hij bleek niet ernstig ver wond te zijn in het gezicht. Hij was echter zoo dronken, dat hij niet kon vervoerd worden. Zondagmorgen is J. door den commissa ris van politie in verhoor genomen. J. zei, zich niets van het voorgevallene te kunnen herinneren. Bij het vernemen van het over lijden van'B. zeeg J. ten bureele van de commissaris ineen. Het dolkmes dat in het bezit van den versla gene is gezien, is tot heden niet ge vonden. Het knipmes, waarmee de doode lijke steek werd toegebracht, is in het be zit gevonden van den verdachte J. De punt van dit mes was eenigszins verbogen, ter wijl het lemmet met bloed besmeurd was. Omtrent de oorzaak van de vechtpartij stelt de recherche een onderzoek in. DE MALVERSATIES TE MONSTER. Vermoedelijk negenduizend gulden verduisterd. Omtrent de fraude door den betaalmees ter der veilingvereeniigng Zwartendijk te Monster gepleegd, vernemen wij nader, dat het bestuur de buitensporig groote uitga ven, die de betaalmeester deed, waren op gevallen. Toen de man hierover werd on dervraagd, bekende hij, dat zijn kas niet in orde was. Hierop heeft een accountant van het Centr. Bureau van Veilingen, zooals we reeds hebben gemeld, een onderzoek inge steld. Aanvankelijk is B. in zijn betrekking geschorst. De betaalmeester is vierentwintig jaar, en ongehuwd, Het eigenaardige is, dat pl.m. veertien dagen geleden het jaarver slag der veiling door de algemeene verga dering werd goedgekeurd. Het i6 dan ook niet onwaarschijnlijk, dat na 31 December, bij het afsluiten der kas de betaalmeester op ruimer voet zijn practijken is gaan toepassen. Het totale bedrag dat vermist wordt be draagt waarschijnlijk 9000 en zou door do borgstelling worden gedekt. B., wiens aanhouding is verzocht, is nog niet opgespoord. VERDUISTERING. Vermoedelijk ƒ25.000 toegeëigend. Een filiaalhouder te Raalte heeft ten nadeele van de N.V. Krol Co.'s Kunst mesthandel te Zwolle verduisteringen ge pleegd tot een vermoedelijk bedrag van 25.000. De filiaalhouder deed ook zaken voor eigen rekening en dekte de uitgaven hiervoor met gelden van den kunstmest handel. Bij aanschrijving van openstaande posten bleken onderscheidene klanten reeds betaald te hebben. De filiaalhouder bevindt zich in voorloopige hechtenis. HET AVONTUUR VAN JACOB Dl JKHUIZEZN. Zooals men Zaterdag heeft kunnen lezen, heeft de 15-jarige Schweninger Jacob Dijkhuizen een angstig avontuur beleefd, zonder dat hij er zelf eenige schuld aan had. Hij is loopjongen en was Donderdag avond bij zijn patroon weggegaan, na wat gegeten te hebben, en was niet thuis ge komen. Toen de jongen weg bleef is een oudere broer gaan vragen, wat er aan de hand was, maar de winkelier wist ook van niets. Zoo steeg de ongerustheid in de ouderlijke woning aan den Zeezwaluw hof mot het uur, totdat men om half één bij de politie aan de Duinstraat ging zeg gen, dat de 15-jange Jacob vermist werd. Wat was intu8schen geschied 1 Jacob was als een echte Schevening- sche jongen langs de haven gewandeld en zag daar een tweetal jongens op een kleine vlet. „Ga je mee mosselen vangen, op de rotsen?" vroegen de twee hem vreemde Scheveningers. Jacob zat al in de boot en men roeide naar de buitenhaven, om daar tusschen de basaltblokken, welke de pieren beschermen, mosselen te gaan weghalen. Op een gegeven oogenblik sprongen de twee jongens op de „rotsen" en stooten daarbij de boot waar Jacob nog in zat af. Bij den Oostenwind stond er een hevige trek naar zee, en Jacob mocht roeien, wat hij wilde, zoodat de huid van zijn vingers schuurde, hij dreef met stugge zekerheid naar zee, buiten de haven, de zee in. Dat was lang niet prettig. De zee was niet zoo heel kalm, af en toe kwam een scheutje water binnen en Jacob was ge noodzaakt den kop van de boot in de gol ven te houden om te voorkomen, dat zij zou omslaan. Toen de nacht viel en hij zag dat er voor- loopig toch niets aan het geval was te veranderen is hij plat in de boot gaan lig gen met zijn lange jas over zich been. Toen hij wakker werd was het dag en zijn boot zat vol met vogels. Hij ving zoo'n „strandjuttertje" en wierp het in de lucht. Terwijl hij het met de oogen naging, zag hij een schokker, welke hij wuifde en wenkte. Doch hij werd niet opgemerkt. Toen werd het hem wel angstig te moede. Als niemand hem nu hier zag.... Een uur of vier later zag hij weer een schip. Hij zwaaide met zijn jas en riep, doch alles scheen weer onopgemerkt te blijven. Hij bond zijn jas aan een roei spaan, nogmaals flink zwaaien en luid roe penHet schip, de Duitsche „Imbros" draaide bij. Men pikte hem met boot en al op. Jacob kreeg een flinke kom koffie om wat op te kikkeren en de kapitein, die ook Nederlandsch sprak, stelde hem op zijn gemak. In Rotterdam gekomen, ging de onvrij willige avonturier via de Rivierpolitie per trein naar den Haag, waar hij via bet hoofdbureau aan zijn ouders werd terug gegeven. Deze dachten dat hun jongen niet meer zou terugkeeren. Jacob's oudere broer, die den Vrijdag zijn loopjongenswerk had ver richt, dacht er ook zoo over. Maar gelukkig is alles terecht gekomen. Alleen het bood- schappenloopen duurt wat lang, omdat elke klant naar Jacob's avontuur vraagt. Dysenterie. In de gemeenten Giessen Nieuwkerk, Noordeloos en Schelluinen komen gevallen" van de besmettelijke ziekte dysenterie voor. De burgemeesters hebben den inwoners aangeraden, hun melk en drinkwater te koken. Te Giessen Nieuwkerk zijn reeds meer dan 25 gevallen voorgekomen. Een werkloozendemonstratie te Amsterdam. Zaterdagmiddag kwamen op het Suma- traplein te A'dam een tweehonderdtal werkloozen bijeen, die, na toegesproken te zijn, een stoet formeerden en onder bege leiding van -en sterke politiemacht door de Indische buurt, Oostenburg, Witteu- burg en Kattenburg naar het Kattenbur- gerplein trok, waar zij zou worden ontbon den. Door onbekende oorzaak werd een paard der bereden politie schichtig en vloog het trottoir op. De demonstranten schoten hierop uiteen en begonnen de politie uit te jouwen, waarop een brigadier een z.g.n. roodfrontstrijder wilde arresteeren. De bri gadier werd toen door een aantal perso nen aangevallen, die poogden den ar restant te ontzetten. Hij kwam hierbij te vallen. Hierop liet de bevelvoerende in specteur, de heer Voorwind, de sabel trek ken en de demonstranten uiteendrijven. De rood-frontstrijder werd naar het bu reau Kattenburg overgebracht. Het bleef nog gedurende langen tijd rumoerig in de omgeving van het politiebureau. Het com munistisch raadslid Seegers kwam zich la ter bij den commissaris beklagen over het gedrag der politie. Deze is echter zeer tact vol opgetreden. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. PASSAGIERSSCHIP OP EEN RIF GELOOPEN. Opvarenden gered. Het van Nieuw-Brunswijk komende s.s. „Mont Clare", van de „Canadian Pacific Company", is gisteravond in den mond van de Clyde ten gevolge van den dichten mist op een rif geloopen. Toen het e-b werd, kreeg het schip, dat blijkbaar zware ave rij had opgeloopen, 45 graden slagzij. De omstreeks 200 passagiers werden met behulp van de sloegen naar een rotseiland en vervolgens door sleepbooten naar den vasten wel overgebracht. De „Mont Clare" is een boot van 16.000 ton. Tragisch verloop van eerste zeereis van de „Nautilus". Uit New-York meldt men, dat de eerste zeereis met de onderzeeboot van sir Her- bert Wilkins, de „Nautilus" een tragisch verloop had. De kwartiermeester Grimmer sloeg over boord en verdronk. De onderzee boot is te Brooklijn aangekomen met de vlag halfstok. Door een „ontgiftigde" slang vergiftigd. In de steden in het Zuiden van Indië zijn slangenbezweerders geen ongewone ver schijning. Zij hurken met hun rieten kor ven ergens op het plaveisel neer en prij zen den voorbijgangers hun „met besliste zekerheid werkend middel tegen slagengif" Een dezer kunstemakers verzamelde on langs te Rajban een nieuwsgierige menigte om zich heen. Toen hij een^paar honderd toeschouwers voor zich ha-d, greep hij een sterke cobra uit een der manden en liet zich voor aller oogen bijten. Vervolgens legde hij zijn veelgeprezen middel op den mond, lachte en voelde zich blijkbaar zoo lekker als ooit. Toen er zich ook na een half uur geen vergiftigingsverschijnselen voordeden, wa ren de omstanders van de werkzaamheid van zijn middel overtuigd. Daaraan kon ook het tusschenbeide ko men van een Europeeër niets veranderen, die verklaarde, dat de slangenbezweerder een oplichter was en de cobra zeker de giftanden had uitgetrokken. Een Indiër was daarentegen zoo enthou siast, dat hij zelf gebeten wilde worden, om dan de uitwerking van het tegengif aan eigen lijf te ondervinden. Hij liet zich twee keer door de cobra bijten, om dan het middel op den mond te Helaas verliep het experiment voor bei de betrokkenen niet naar wensch. Want de Indiër stierf een kwartier later onder groote pijnen en de toovenaar werd door de politie ingerekend. Een deskundige, om wiens oordeel door de politie gevraagd was, kon het raadsel spoedig oplossen. De cobra waren werke lijk de giftanden uitgetrokken en haar eer ste beet deed niemand eenige schade. Maar iedere cobra heeft twee reservetan- den, welke slechts dan hun dienst vervul len, als de slang sterk geprikkeld wordt en daarbij den bek ongewoon ver open spert. Dan springen de tanden uit den huidzak, waarin ze verborgen liggen en hun beet is van krachtige uitwerking. In dit geval was de cobra door het her haaldelijk uit de mand nemen geprikkeld, zoodat haar beet ondanks de uitgetrokken giftanden zijn uitwerking niet miste. Aardschokken in Engeland. Zaterdagochtend zijn in het Noorden van het graafschap Staffordshire twee lichte aardschokken «aargenomen, die onder de dorpelingen dezen streek grooten schrik verwekten. Er werd echter geenerlei schade aangericht. Verstekelingen. Gisteren werden op het goederenstation te Hamburg in een kist twee jongens van 17 jaar ontdekt, die op deze wijze de reis naar Amerika wilde maken en hoopten, zonder verdere moeilijkheden in de Ver. Staten te komen. Familieleden hadden hun geschreven, dat ze in Amerika wel werk konden bekomen. EEN DER TOTAAL VERNIELDE WAGONS. VERSCHEIDENE D00DEN. Prof. v. Slogteren gewond. TREINVERBINDING MET HET NOORDEN VERBROKEN. De Schotland-express, die Zondagmorgen van Londen naar Schotland is vertrokken, is even na twaalven op het station Leighton verongelukt. De locomotief is eenige- meters voor het station ontspoord. Vier wagens sloegen om, terwijl twaalf andere wagens uit de rails liepen. Volgens tot nu toe binnengekomen be richten, werden vier personen o.w. de ma chinist, de stoker en een kok gedood. Men vreest evenwel dat het aantal doo- den belangrijk hooger zal zijn. Het baanvak-is in beide richtingen door het puin versperd. Uit verschillende plaatsen zijn hulptrei- nen naar de plaats des onheils gedirigeerd. De bergingswerkzaamheden zijn nog in vollen gang. Het aantal gewonden is nog niet bij be nadering vastgesteld. De trein was zeer goed bezet. Een Nederlander, die in den gedetailleer- den trein zat is op wonderbaarlijke, wijze aan den dood ontsnapt, doordat hij door den vloer op de spoorbaan was gevallen. Hij zat in een van de eerste wagons en geraakte buiten bewustzijn. Toen hij kort daarop weder bijkwam herinnerde hij zich weinig van het gebeur de; hij bracht zich zelf in veiligheid- en had slechts enkele kneuzingen opgeloopen. Onder de passagiers van den ontspoor den trein bevond zich ook de Nederland- sche professor E. van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te L i s s e, die door glasscher ven werd gewond. Nader wordt uit Londen geseind: De bij Leighton Buzzard ontspoorde expressetrein is de beroemde „Royal Scott" van de „London Midland and Scottish Rail way". Het staat nu vast, dat zes personen, w.o. drie leden van het treinpersoneel en drie passagiers zijn gedood. Men vreest echter1, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal worden. Bijna alle wagens zijn uit de rails geloo pen. Door de kracht van de schok zijn vier wagens over den omgevallen locomotief heengeschoten, waarbij twee rijtuigen vol komen in elkaar zij gedrukt. Hartverscheu rende kreten van de verongelukten weer klonken. Daar het ongeluk in de onmiddellijke nabijheid van het station gebeurde, kon spoedig hulp georganiseerd worden. De vrij willige brandweer, alle bereikbare dokters en vrijwilligers uit de bevolking togen ter hulp. Ook het elftal van den Schotschen Voetbalbond verleende hulp. Talrijke spoed-operaties werden door de dokters ter plaatse uitgevoerd. Van een vrouw met een klein kind, die in een van de waggons zat, moest de voet worden geamputeerd. Verscheidene reizigers ontsnapten op merkwaardige wijze aan den dood, doordat zij tusschen de rails op de spoorbaan vielen. Men is erin geslaagd de lijken van den machinist en den stoker uit den vernielden locomotief te voorschijn te halen. Zij wa ren door de uitstroomende stoom onher kenbaar verminkt. Met koortsachtige haast werkten de red- dingsmanschappen aan de bevrijding van de slachtoffers, waarbij men gebruik maak te van autogeensnijders. Verschillende zwaargewonden, die men niet terstond kon bevrijden, werd zuurstof toegediend. Gistermiddag waren alle spoorlijnen naar het noorden nog volkomen geblokkeerd. Van het Euston-station is gistermiddag geen enkele trein vertrokken. De oorzaak van de ramp is nog niet vast- VALSCHE REMBRANDTS TE NEW YORK? Van de 30 slechts één echt, zegt dr. Toch. Een Amerikaansche scheikundige, dr. Toch, heeft Vrijdagavond in een rede voor het ^Microscopie-Genootschap" te New York verklaard, dat van de dertig aan Rembrandt toegeschreven schilderijen in de verzameling van het Metropolitan Mu seum, er slechts één echt is, te weten het schilderij, dat onlangs werd verworven uit de verzameling van mevrouw Hevemeyer. En zelfs de echtheid van dit ééne schilde rij is, altijd volgens dr. Toch, nog aan eeni- gen twijfel onderhevig. 8 NEDERLANDERS IN BELG IE GEARRESTEERD. De politie te Brugge heeft den Neder- landschen zaadhandelaar de M. in hechte nis genomen wegens ontduiking van de al- coholwet. In totaal moet hij de schatkist voor 800.000 frs. benadeeld hebben. Behalve de M. zijn nog eenige andere personen aangehouden, Het schijnt, dat de gearresteerden een uitgebreiden drank smokkel in Vlaanderen hebben gedreven. Aardverschuiving te Soemedang. Aneta seint uit Bandoeng: Eergisteren had een aardverschuiving plaats op de grens van de onderneming Tjinagrang der Cultuurmaatschappij Assam Theeonder neming Eng Djin Hin, in het district Soe medang, waarbij twee vrouwen werden ge dood; een vrouw werd zwaar gewond. Ze ven inlandsche huisjes zijn weggeslagen. KATWIJK Een toekomst-mogelijkheid.Vrijdag is de haringloger Katwijk 37, Nederland VI ter re paratie naar Katwijk gesleept. Behoudens dat wegens ondiepte in den Rijn een klein opont houd ontstond, verliep alles vlot. Als het Noor delijk gedeelte van den Rijn is uitgebaggerd zal ook deze moeilijkheid weggenomen zijn en is het niet uitgesloten, dat het Pr. Hendrik kanaal te gelegenertijd vol loggers zal liggen. Immers thans moeteD de werklieden, die de reparaties verrichten, iederen dag op kosten der reeders naar IJmuiden en terug vervoerd worden. KATWIJK AAN DEN RIJN Nieuwe verkeersweg. Nu en dan duiken er berichten op, die erop wijzen, dat de moge lijkheid om de verkeersweg Wassenaar Noordwijk buiten Katwijk a. d. Rijn om te leg gen een ramp voor onze gemeente zou zijn, nog niet geheel weggenomen is. Door leden van het College van Ged. Staten is ter plaatse een opname gedaan en ook van de zijde van het gemeentebestuur is er sympa thie voor het nieuwe plan. Vanuit de burgerij wordt er reeds eenige actie gevoerd tegen dit nieuwe plan. Het bestuur van „Bloembollen cultuur" zond een afgevaardigde naar den burgemeester om Zijnedelachtb. op het, voor Katwijk a. d. Rijn misdadige, zooals de afge vaardigde zich uitdrukte, van dit plan te wij zen. Door de tuinbouwende bevolking van dit dorpsdeel wordt het als iets ongehoords be schouwd om het nieuwe plan door te voeren. Immers zeer vele tuinders hebben hun gron den langs den thans bestaande Noordwijksche weg en zouden eenige malen per dag, als het nieuwe plan werd uitgevoerd, een grooten om weg moeten maken. Ook vanuit tuinbouwkrin- gen wordt een actie verwacht en ook de raads leden, die tenslotte hunne goedkeuring aan de p'annen zouden moeten geven, voor ze werke lijkheid worden, zullen verzocht worden op hun qui vive te zijn en zich van den toestand te overtuigen. Volksbond. De R.K. Volksbond heeft zijn jaarvergadering gehouden in het Parochie huis. De opkomst had beter kunnen zijn. De voorz., de heer C. v. d. Marei, opende de vergadering met gebed en deelde mede dat Zondag a.s. ter eere van de H. Joseph een al. gmeene H. Communie wordt gehouden. Notu len en jaarverslag werden goedgekeurd. Uit de verschillende verslagen der onderafdeelingen blijkt, dat alles nog in goede orde is. De af tredende bestuursleden, de heeren J. v. d. Nouweland, J. v. Schie, P. Seijsener en G. de Lange, werden allen herkozen. Uit het finan cieel verslag van den penningmeester blijkt, dat verbetering hiervan zeer noodig is. Er is reden om op gunstiger uitkomst in een volgend jaar te rekenen. De G. A. deelt mede, dat er voortaan maandelijks een alg. H. Communie is voor de leden van den Volksbond cn uit den wensch, dat de leden daarvan een veelvuldig gebruik van zullen maken. Na rondvraag sluiting der vergadering met gebed.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10