UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 21 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 50 dooden, 3000 gewonden per dag. Volgens cijfers van de nationale vereeni- ging „Safety first" worden door ongeluk ken in Engeland dagelijks bijna 50 personen gedood en 3000 gewond. Hittegolf te Lenden! Sedert gisteren heerscht te Londen een hittegolf zooals sinds 1848 in Engeland niet is voorgekomen. De Londensche parken zijn gevuld met wandelaars, die verkoeling ko men zoeken. Nu het weekend aanbreekt be geven zich duizenden naar de badplaatsen. De temperatuur steeg in de schaduw tot 25 graden en in de nzonneschijn tot 37 graden. ERFLATING VAN VIJFTIEN MILLIOEN. Ettelijke millioenen voor kankerbestrijding Montague Stanley Napier, de in Enge land bekende ontwerper %'an auto's en ■vliegmachines, die dezer dagen te Can nes overleed, heeft bezittingen nagelaten ter waarde van ongeveer vijftien millioen gulden. Den staat valt hiervan niet minder dan bijna zeven millioen gulden toe als successierechten. Van wat er overblijft, on geveer acht millioen gulden, vermaakt de erflater het grootste deel aan liefdadige instellingen, in het bijzonder voor het kan keronderzoek. De echtgenoote van den overledene krijgt niets; een vriendin, die Napier lang gekend heeft, een ton gouds. De zoons krijgen elk een jaargeld voor het leven, dat eerst in gaat bij den dood van de echtgenoote van den overledene. Elk van zijn beide secretaressen krijgt een be drag groot 36.000 gulden. Het testament bepaalt dat een kind, dat de beschikkingen ervan tot onderwerp van geschil zou maken, van de voordeelen er van zal wordeu uitgesloten. De erflater heeft verzuimd het lichaam te noemen, dat in aanmerking komt voor het legaat voor het kankeronderzoek. Adellijke oplichters in arrest. Op last van de justitie te Baden-Baden werden de eigenaars van de villa Borg hese, Freiherr von Schellersheim en zijn echtgenoote wegens oplichting op groote schaak deels te Badeh-Baden, deels te Dortmund gepleegd, gearresteerd. Zij zijn ter beschikking van den rechter van in structie te Dortmund gesteld. Het adellijke echtpaar heeft tallooze menschen opgelicht. Meer dan 100 zakenlie den hebben van hen voor hun werk of le veranties geen geld kunnen loskrijgen. Niet minder dan 12 bedienden hebben te gen het echtpaar een aanklacht ingediend wegens niet-betaling van loon. In totaal zijn er ongeveer 60 aanklachten ingediend. Het echtpaar heeft jarenlang te Dortmund zijn praktijken toegepast, doch steeds za gen beiden kans door de mazen der wet te glippen. Een juwelier te Baden-Baden had den Freiherr briljanten verkocht, die onmid dellijk daarna hun weg vonden naar een bank van leening. Toevallig was de juwe lier in casu tevens beëedigd taxateur en had hij het twijfelachtig genoegen ambts halve zijn eigen juweelen voor de bank van leening te taxeeren. Natuurlijk had de Frei herr deze juweelen met wissels betaald, die de juwelier nu moet probeeren te ver zilveren. Balans van de „Viking"-ramp. Uit St. Johns (New Foundland) wordt gemeld: Het staat nu vast, dat er bij de scheepsramp van do „Viking" 128 personen zijn gered. Er worden 21 opvarenden ver mist, terwijl tot nu toe één lijk werd ge vonden. De overlevenden, die zeer uitgeput zijn doch van wie niemand ernstig is gewond, zijn opgenomen aan boord van de „Sago- na", welk schip Zaterdag te St. Johns wordt verwacht. De nasporingen naar de vermisten zijn opgegeven. Millionairs in Duitschland. Volgens de nieuwste statistieken zijn er in Duitschland 2465 personen die een for tuin bezitten van meer dan een millioen mark. Er zijn 115 menschen, die meer dan 5 millioen rijk zijn, en 40 rijkaards, die een kapitaal van meer dan 10 millioen bezit ten. Het is wel belangwekkend om te vermel den, dat, ondanks de ongunstige economi sche omstandigheden, het aantal millio nairs in Duitschland met 130 is gestegen. LISSE. Stemming kiesvereeniging. Uitslag der gisteren gehouden stemming in de R. K. Kiesvereeniging voor de Nos. 5 en 6 voor de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing. Uitgebrachte stemmen in district I 679, van onwaarde 2, in II 292, van on waarde 0. L. Onderwater stemdistrict I 393 stemdistrict II 13, totaal 406. P. Romijn Pzn. I 148, II 279, tot. 427, L. C. Elfring I 1, tot. l, A. Th. van Kesteren I 107, totaal 107, C. Schrama I 25, tot. 25, zoodat P. Ro mijn op .No. 5 en A. Th. van Kesteren op No. 6 komt. WARMOND. Stemming kiesvereeniging. Het stem bureau van de R.-K. Kiesvereeniigng zal Zondagmiddag zitting houden in hotel „De Stad Rome" van 2.30—4 uur en niet van 2.303 uur, zooals foutief in de strooibil jetten vermeld is. RIJNSBURG. Aanbesteding woningbouw. Gisteren had door architect A. v. d. Heyden te Lei den de aanbesteding door de woningbouw vereniging „Spinoza" plaats van 16 wo- nigen. De uitslag was: Wassenaar en Bal- foort, Voorschoten 52575Gebrs. de Graaff, id. ƒ52475; Haasnoot en Bekker Katwijk aan den Rijn ƒ52000; W. Ouds hoorn, Leiden ƒ51200; M. Kool, Warmond 499S4; Gebr. Vriesekoop, Rlphen aan den Rijn ƒ49333; J. Vonk id. 48760; Aanne mers-Mij. v. h. Gebr. van Vliet, Loosduinen 48223; Gebr. Bos Delft ƒ47900; J. Boo- gaarts Oegstgeest 46779; A. Haspers, Wassenaar 4G700Gebr. Oosterom War mond ƒ46600; Kranenburg Delft ƒ46200} H. van Iterson, alhier ƒ45970; P. Breyer, Den Haag ƒ45750; H. A. Clarijs, Den Haag ƒ45500; Kart en van der Wiel, Rijns burg-Noordwijk ƒ44462; M. van Egmond alhier 42965 O. van Dijk en H. Janmaat Nieuwveen ƒ42960; O. van Iterson en J. J. Mooten alhier ƒ41980; L. Groen en A. Bregman, Benthuizen ƒ41900; M. van Dop Leiden 41200. De gunning werd nog aangehouden. TER-AAR. De eerste ééne veiling. Maandag a.s. wordt de eerste veiling gehouden des mor gens te 11 uur. Verdere veilingdagen zijn Woensdags en Vrijdags. 1 VOORSCHOTEN. Personalia. De heer G. O. Dinmisveld alhier, is geslaagd voor het examen bouw- kundigteekenaar. Hij was leerling van de Ambachtsschool te Leiden. BODEGRAVEN De gemeenteraadsverkiezing. De stem ming voor leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag 24 Juni. Dinsdagavond kwam de A.R. Kiesver- vereeniging in jaarvergadering bijeen. De se cretaris memoreerde het bij het bestuur inge komen bedanken als raadslid van den heer C B. Batelaan. De groslijst voor de gemeen teraadsverkiezing werd saamgesteld. Uit deze lijst zal in een volgende vergadering de can- didatenlijst worden opgemaakt. De groslijst bevat de volgende namen: P. Batelaan, Baan Batelaan, J. Burggraaf, C. B. Batelaan, B Baars, W. J. v. d. Boon, J. Bergshoef, D. van Donk Czn., J. Huifkar, D. A. de Jongh, H. Koning, T. Proot, F. Looij, W. K. van Ravens- waay, K. Stapper, C. v. d. Veer, Jan Veerman J. J. Veerman, T. Vink, W. Verburg, A. de Wit T. B. C.-vereeniging. Donderdagavond kwam de vereen, ter bestrijding der tubercu lose in ledenvergadering bijeen. In totaal wa ren slechts 24 leden aanwezig. De voorzitter, de heer K. Steijn, sprak en kele woorden van welkom, waarna door den 2den secretaris, den heer M. Lugtenburg, de notulen der vorige vergadering werden gele zen. Vervolgens bracht de secretaris, de heer E. A. Bogaart het jaarverslag uit. 7 bestuurs vergaderingen werden gehouden. Het bestuur bleef onveranderd. Nadat dit verslag was goedegekeurd, en den secretaris dank bracht voor zijn veelvuldigen arbeid, bracht de penningmeesteresse mevr. van Ede het fi nancieel verslag uit. Totaal ontvangsten ƒ6118.77, uitgaven ƒ6029.96, batig slot ƒ88.81 De heer J. v. d. Giesen adviseert namens de comm. tot het nazien der boeken tot dé charge, die onder dank voor dep belangrijken arbeid wordt verleend. De vorz. zegt nog ten slotte. dat het bestuur zooveel mogelijk in 1931 het werk van '30 wil verbeteren en uit breiden en verwacht gaarna adviezen der le den. Waar niemand gebruik maakt van de ge legenheid tot rondvraag, wordt de vergadering aanstonds gesloten. Kiesvereeniging. De. vergadering werd ge presideerd door den heer A. v. d. Heyden. De voorzitter, de heer A. de Vos, zal als gemeen teraadslid de voorbereidende vergaderingen van de verkiezing niet presideeren. De dames en heeren-leden waren flink opgekomen. De voorzitter opent met den chr. groet, heet beide gemeenteraadsleden en de andere aan wezigen welkom en memoreert wat op deze vergadering zal worden behandeld. De secretaresse, mej. A. v. Benten leest daarna de notulen, welke na kleine opmerking worden goedgekeurd. De voorz. dankt haar voor haar keurig en uitgebreid verslag. Mededeeling van den voorz., dat het regle ment der kiesvereeniging verkrijgbaar is a 25 cent. Punt 3 der agenda: verkiezing afgevaardig den naar R.K. Kamercentrale Leiden en Staten- kieskring Gouda. Aangenomen wordt dat de genen, die de meeste stemmen behalen, wor den gekozen verklaard. Uitgebracht zijn 75 stemmen. Gekozen de beeren H. J. v. d. Poll, A R, v. d. Heijden, B. Bekker, A. de Vos, J. de Groot, A. Aengenent en A. Veelenturf. De vier eerste zijn dus afgevaardigden, de drie overige plaatsvervangers. Allen nemen de be noeming aan. De secretaris van de Propagandaclub, de heer J. A. Vermooy, geeft verslag van de werk zaamheden, waaraan wij ontleenen, dat de naam der club is: „Dr. Schaepman". Het be stuur bestaat uit de heer H. J. v. d. Poll, voor zitter, J. A. Vermooy, secretaris en J. de Groot penningmeester; door de club werden 40 nieuwe leden aan de kiesvereeniging aan gebracht. Gehouden werden 6 bestuurs- en 4 ledenvergaderingen. De inning der contributie van de Kiesvereen. wordt door de Propagan daclub verzorgd. Op de ledenvergaderingen werden onderling lezingen gehouden over po litieke onderwerpen. De voorz. dankt voor het mooi verslag; als toegevoegd lid heeft hij het werk der propa gandaclub gezien en hij prijst het zeer en spreekt de hoop uit, dat ze nog veel nuttig werk voor de kiesvereen. zal mogen verrich ten. Vervolgens komt punt 5 der agenda. Voor- loopige bespreking candidaatstelling voor le den van den gemeenteraad. De vraag is, hce moeten candidaten worden gesteld? Hoeveel candidaten voor de groslijst en hoeveel voor de defintieve lijst? Gewoonlijk is dit het dub bele van het aantal te verwachten zetels. Na veel dispuut wordt aangenomen, dat 15 leden candidaten kunnen indienen; dat het bestuur de bevoegdheid heeft namen bij te plaatsen en dat op de volgende vergadering zal gestemd worden, welke candidaten blijven gehand haafd. De tijd voor indiening bij de secretares se wordt bepaald tot Paschen. Vooral de be voegdheid van het bestuur bracht de tongen in beweging; de heer C. de Groot bepleit flinke candidaten te stéllen, om onze partij te vertegenwoordigen, ménschen, die durf en kracht hebben ons program te verdedigen. De rondvraag bracht nogal eenige beroering in de vergadering. De heer Gtinther mist op de agenda het verslag van de gemeenteraads leden over hun houding in den raad; de heer Bosgaart is juist de tegenovergestelde meening toegedaan en vindt dat de afgevaardigden ver- ixwwensmenschen zijn^en geen verantwoording schuldig, tevens huldigt hij het werk der pro pagandaclub. De heer Steenbergen vraagt vooral ook arbeiders candidaat te stellen en tevens verzocht hij het gemeenteraadslid A. de Vos alles in het werk te stellen voor beter steunregeling aan werklooze arbeiders. De heer A Aengenent vraagt of de zittende leden zich weder herkiesbaar stellen. De heer H. J. v. d. Poll is het eens met den heer Günther en vindt verslag zeer gewenscht; vervolgens gaat hij na, hoe zij hun stem hebben uitgebracht bij verschillende raadsbesluiten, b.v. bij de ophef fing van opcenten op onbebouwd, hij laakt dat de beide landeigenaren daar hebben vóór ge stemd, verder subsidie T.B.C., waterleiding Meije, enz. Hij wijst er op, hoe de afgevaar digde uit de Meije, bij de behandeling inzake de Meije aangaande steeds bleef zwijgen. De voorz. antwoordt op de vraag van den heer Boogaard en verzocht den heer de Vos de ove rige sprekers te willen beantwoorden. Hij zegt dat de werkloozeu-steun een heel netelige zaak is, die in handen van B. eD W. is; dé-op heffing van de opcenten op ombebouwd, ver heugt hem zeer. daar dit een last was boven zooveel andere, die op den boer drukt. De heer H J. v. d. Poll geeft uiteenzetting over het bezoek bij de lezing van dr. Schoonderbeek in de Res.bode, vervolgens geeft hij zijn meening aangaande de houding der raadsleden nog eens te kennen (verschillende leden verlieten hierbij de zaal}, om vervolgens de kiezers op te wekken, alles in het werk te stellen, wat tot heil kan zijn voor de R.K. Staatspartij. De voorz. dankt voor de aanwezigheid en sluit op de gewone wijze. LEIDEN. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND. AFD. LEIDEN (Secretariaat Leliestraat 7). Zondag, 22 Maart. Plechtige sluiting van het Triduum met H. Mi3 in de Lodewijks- kerk te 9 uur, en algemeene H. Communie, na." afloop gemeenschappelijk ontbijt in het gebouw R. K. Volksbond. Maandag. Rechtskundig Bureau van 6.30 —8 uur voor de leden van de afd. Leiden en Omstreken. Bondsgebouw Steenschuur no. 15. Zij die gebruik maken van het Rechts kundig Bureau worden verzocht op tijd aan wezig te zijn. Voor leden van buiten de stad rijwiel stalling in het Bondsgebouw. Maandag. Cursus van den heer Tobé, Dinsdag zitting van het bestuur R. K. Bouwvakarbeiders „St. Josef' 7 tot 8 uur, kantoor boven. Dinsdag. Grafische Studieclub gewone tijd. Woensdag. Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag. Ledenvergadering Land- en Tuinbouwarbeidersbond St. Deus Dedit te 8 uur. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging Pulchri Studio 8 uur, tevens aan melden van nieuwe leden. Zalercag S r sr1-et bank 7—8 uur. Sluiting kantoor precies 8 uur. Sparen voor de Reiskas van 78 uur. Bibliotheek van 7.308.30 uur. rn s uur m hei kantoor. Enkele vakafdeelingen hebben nog niet de Bondscontributie aan onze penning meester afgedragen. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREEN I GING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als -lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar lederen IIIeD Maandag van de maand, 's avonds om half 9, in de Presi- j dentskamer van het Oezellenhuis. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 en van 6.30 tot 10.15; verplichte bij eenkomst van 8.15 tot 9.45 uur. Om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting St. Joseph Spaar kas welke wordt waargenomen door de beeren C. de Goede en O. Bik. Van 11.30 uur bibliotheek. Te half negen precies aanvang der Pan- doervvedstrijden commissarissen en Deelne mers beiden op tijd aanwezig. Maandag bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. 8.30 uur Esperantocursus op de boven zaal. 8.15 uur kegelclub Alle Negen. 8.3Ö uua vergadering Commissie Vak- en Huisvlijttentoon8telling en Commissie Kempermansfonds. Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. 8.30 uur vergadering Commissie Keul- sche reis. Woensdag 8.15 uur receptie Liedertafel Sebastian Schaeffer. Donderdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. Van 8 tot 9 uur in de Bestuurskamer zitting R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelin gen. 8.30 Biljartcompetitie. Vrijdag 8.30 uur repetitie Syraphonie Frans Schweitzer. Van 8—11 uur turnclub Oranje-Zwart. Lokaal Pieterskerkhof. 8.30 uur boekhoudcursus. School Pietera- kerkhof. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8.15 uur Kegelclub de Poedelaars. lederen Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. lederen Zondag van 1 tot 2 uur zitting van de St. Joseph's Spaarkas in de be stuurskamer. Verdere mededeelingen: Sparen voor de a.s. Retraite kan men doen cp de bijeen komsten der Gezellen. DERDE ORDE Dinsdagvond na het Lof Frauciscaan- sche Rozenkrans, en Donderdag kwart voor 8 gezongen uit vaart voor Hermanus Wijsman als lid der Derde Orde. R. K. PATR0NATENB0ND. (District Leiden). Secretariaat: Papengraoht. Donderdag van 8 tot 9 uur R. K. Ar beidsbeurs voor onze Patronaatsjongens in het Gebouw der St. Joseph's-Gezellen- Vereeniging, Rapenburg 52, Telefoon 1168. ST. PETRUS-PATRONAAT Rapenburg 52. (Feitelijke voortzetting der Afdeeling Leerlingen van de St. Joseph's-Gezellen- Vereeniging Augustus 18S7September 1920). Zaterdag. Leesbibliotheek van 8 tot 9 u. Zondag van 11.30 uur bibliotheek. Half 5 conferentie, contributie betalen spaarkas en ontspanning. ST. ANT0NIUS-PATR0NAAT Zondag geen zangrepetitie om 11 uur, doch om half 5, waarna ontspanning, zes uur congregatie. Maandag half 7 groepsvergadering, 7 uur jongste afdeeling; 7 uur groepsverga dering hoogste afdeeling, waarna schul deren. Woensdag 6 uur groepsvergadering, waarna postzegelclub, 8 uur gezellen. Zaterdag 78 uur als gewoon. SINT FR ANC ISCUS LIEFDEWERK. Nieuwe Rijn 52. Postrek. 70108. Zondag 910 uur H. Mis met predikatie 1010.15 uur ontbijt; 10.1510.45 uur bij zonder godsdienstonderricht ter voorberei ding voor de lste H. Communie, 10.15— 11.30 uur ontspanning. Afd. I 5.306 uur Lijdensmeditatie 6.006.30 uur Lof, 6.30 7.30 uur ontspanning; Afd. II, III en IV, 6.30—8.30 uur ontspanning Afd. I. Maandag 5.306.30 Spaarbank en biblio theek. 8.00—9.30 uur Handteekenen. Dinsdag 6.15—7.30 Vlecht- en Cartonna- gewerk; 7.308.45 Lijn, projectie- en ma- chineteekenen; 8.459.00 Recreatie. Woensdag 4.305.45 uur Vlecht en Kar- tonagewerk6.45—7.30 Zang; 7.30—8.00 Lof. van 8.008.30 uur recreatie afd. I, II, IH; afd. I tot 9 uur. Donderdag van 8.309.45 uur Lijn-, Pro jectie- en Machineteekenen. Van 9.4510 uur Recreatie. Vrijdag van 7.308.45 uur Bouwkundig teekenen, Sloyd, van 8.459 uur recreatie. Zaterdag 6.007.00 Gymnastiek jongste afdeeling; 7.008.00 idem hoogste afdee ling; 8.0010.00 Recreatie, afd. I. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijcenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 810.30 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 810.30 R. K. DAMES GYMNASTIEK-VEREEN. „KLIMOP". Vrijdag. De lessen worden gegeven als volgt: 4.305.30 Kleuterstukje (meisjes van 8 tot 10 jaar). Adspiranten: 5.30—6.30 uur groep I 6.457.45 groep II. 8—9 uur groeo III en leden. Aangeven nieuwe leden Utrechtsche Jaagpad 1. DE GRAAL. Eiken avond tusschen 7 en 8 uur gele genheid om zich in te laten schrijven als lid van „De Graal." Vooral op Maandag en Donderdagavond tusschen 7.30 en 8 uur gelegenheid om „Wiize Miertjes" te plakken. Eiken avond, behalve 's Woensdags, wordt met de verschillende groepen het massaal spreekkoor ingeoefend. Zondaqrr.iddag algemeene openlucht-re petitie alle Graalleden, die op den Tweeden Paaschdag mee willen naar Amsterdam worden om 2.30 uur op „De Graal" ver wacht, waarvandaan we gezamenlijk naar het terrein optrekken. Maandagavond 78 uur Volkszang. Voor deze eerste weken is het vooral de bedoeling gezamenlijk een aantal leuke liedjes te leeren, om bij 't uittrekken te zingen. Op 't Graalhuis, Hooigracht 31, zijn toe gangskaarten (van f 2 tot 0.25) verkrijg baar voor de uitvoering van het Massaal Soreekkoor door de Graalmeisjes in 't Sta- dino te Amsterdam op den Tweeden Paaschdag. Mogen, behalve de Graalmeis- jps-executanten ook vele ouders en fami lieleden en verder ieder die belang stelt in dit Jeugdwerk en deze erootsebe Room- sche demonstratie op den Tweeden Paasch dag mee optrekken naar Amsterdam. Voor goedkoope reisgelegenheid wordt gezorgd Retour LeidenAmsterdam, voor perso nen beneden 18 jaar 0.96 voor personen boven 18 jaar 1.68. 4 „Zoo, hier leef je nou in rust en vrede." „Jawel, dat is voorbij, sinds mijn buur man zich een luidspreker heeft aange schaft."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10