HARTEVELT'S JENEVER ONDERWIJS SPORT LUCHTVAART VRAGENBUS VRIJDAG 20 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 ZIJN ER TE VEEL STUDENTEN. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. De „Telegraaf' heeft een onderhoud ge had niet den heer G. Bolkestciu, inspec teur van hot M. O., over de vraag, of cr te veel studenten zijn, met name in de lit teraire faculteit en die der wis- en natuur kunde, waarvan de afgestudeerden voor een groot deel aangewezen zijn op een be trekking bij het M. O. Aan dit onderhoud ontleenen wij het vol gende: Over de gehcele linie aldus de heer Bolkestein tot de „Tel."-redacteur dreigt een te groote toevloed. Natuurlijk niet voor elk vak in gelijke mate. Maar wij gaan zeker een tijd tegemoet van een to groot aanbod. Er is tegenwoordig voor alle vakken een zeer voldoend sol licitanten, behalve voor klassieke letteren en Duitsch. De universitei' e -r i ons echter dat over ccr.ige jaren het be staande tek'ort ook voor deze vakken ïbso- luut zal verdwenen zijn. Wat de wis- en natuurkundige vakken betreft valt op te merken dat een min of meer bedenkelijke toestaud is ontstaan. Het aantal doctorrndi in de wiskunde is benauwend groot. Dit komt omdat de meeste studenten in de wis- en natuur kunde, de wiskunde als hoofdvak hebben gekozen. Een veel kleiner aantal kiesi natuurkunde als hoofdvak. Het aantal che mici is eveneens zeer groot. Deze we !oed wordt natuurlijk *^Je door L>elffc" veroor zaakt. Vooral nu de malaise de deuren der technische bedrijven voor de ing «nirs gesloteD houdt! Ook het aantal bit.logische doctorandi overtreft zeer verre de vraag. Dat is toch wel eens anders geweest. Ja, dat is juist zoo merkwaardig. Om streeks 1920 was er een schreeuwer'3 ge brek aan leeraren in de plant- en dier kunde. Thans is het omgekeerde het ge val. Nu vindt, evenals voor vele andere vakken dit verschijnsel vooral zijn oorzaak in de doctorandae. Het aantal vrouwelijke afgestudeerden is de laatste jaren sterk toegenomen. Dit is voor de vrouwelijke Candida ten te bedenkelijker omdat aan mannelijke leeraren bij sollicitatie dik wijls de voorkeur wordt gegevei. aithans in overigens gelijkwaardige omstandighe den. Ik zeg u dit niet als mijn persoon lijke meeniug, maar als de feitelijke mee ning. De Rijksregeering stelt zich voor haar scholen steeds op dit standpunt. Ook voor Engelsch zijn er altijd veel vrouwelijke sollicitanten. Engelsch schijnt een bijzonder aantrekkelijk vak voor de dames te zijn. Meisjes die thans Engelsch willen gaan studeeren mefc de bedoeling om later bij het M. O. een betrekking te zoeken mogen wel bedenken vat zij doen. Voor Duitsch, zeiden wij reeds, bestaat voorloopig nog een tekort. Voor Fransch en Nederlandsch is dat zeer zeker niet het geval. Voor deze vakken is steeds een ruim aantal sollicitanten, zonder dat men zegt: wij weten er geen raad mee. Voor geschiedenis zijn vele gegadigden, voor aardrijkskunde ik spreek natuur lijk steeds over de universitair gevormden begint het aantal afgestudeerden groot te worden. Dit dateert van de invoering van het nieuw academisch statuut, dus van 121. Vooral sociale aardrijkskunde wordt druk gestudeerd. Het is echter voor het onderwijs in de aardrijkskunde gewenscht, dat niet alle a.s. leeraren den „socialen kant" kiezen. Er is ook behoefte aan lee raren die den physischen kant der aard rijkskunde als hoofdvak bestudeerde heb ben. Langzamerhand ontstaat hier een wanverhouding. Indië Daar zijn nog wel betrekkin gen voor volledig bevoegden beschikbaar. De lust om naar onze overzeesche gewes ten te gaan schijnt echter niet zoo bijster groot te zijn. Als do toestand zoo is, zal het er voor de bezitters der M.O.-akte toch wel heelemaal somber uitzien. Hebben die nog eenige kans om bij het middelbaar ge plaatst te worden? Tegen ieder die voor een M O.-akte gaat studeeren zeg ik: denk niet dat u straks spoedig een betrekking bij hoe M.O. kunt krijgen. Natuurlijk zijn er persoonlijke kwalitei ten die elke opleiding overtreffen. Bij voorbaat wordt de sollicitant met M.O.- akte dus niet uitgesloten. Maar indien de omstandigheden gelijk zijn, dan zal stel lig de keuze op de universitair gevormde vallen, ook al omdat deze meestal twee be voegdheden heeft. Er is wel reden om hier ernstig te waarschuwen. Ook moge opgemerkt worden, dat het aantal sollicitanten voor teekenen huive ringwekkend te "noemen is. Zij die M. O. teekenen gaan studeeren mogen dit wel bedenken. Verwacht u in de toekomst een be langrijke uitbreiding van bet middelbaar en gymnasiaal onderwijs? Nauwelijks van het openbaar M.O. Hoogstens in onze groote steden. Bij het bijzonder onderwijs zou een belangrijke toeneming van het aantal scholen plaats grijpen, indien de stopwet de regeering de macht niet gaf om voor nieuwe scholen subsidie te weigeren. Elk jaar komen er hoogstens twee nieuwe scholen bij. Onge veer 20 scholen, meest lycea, wachten op oprichting of juister zouden onmiddellijk opgericht worden, waneer subsidie ver leend werd. Op nog eeu ding zou u de aandacht kunnen vestigen. Er bestaat n.l nog een groote behoefte aan academisch opgeleide leeraren in de handelswetenschappen. Dit tekort zou echter gemakkelijk te verhel pen zijn. Daartoe zou de regeering slechts den afgestudeerden van de Handelsfacul teit te Amsterdam en van de Handelshoo- gescholen to Rotterdam en Tilburg onder wijsbevoegdheid hebben t-e verleenen. Iets wat zij reeds jaren verzuimd heeft te doen. VOETBAL NEDERLAND—BELGIE. Het Belgische Elftal. Het Belgische elftal, dat te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt sa mengesteld DoelBadjou (Daring) Achter: Nouwens (R. C. Mechelen) en Hoydonckx (Excelsior Hasselt). Midden: Verbeven (Berchem Sport), Hellemans (F. C. Mechelen),- en Moeschal (R. C. Brugge); Voor: Versijp (F. C. Brugge), Voorhoof (Liersche Sport Kring), Capellen (Stan daard Luik), Secretin (R. C. Montegnee) en R. Ledent (Standaard Luik). Reserves: Oaudron (Anderleoht), Her- remans (Da ring), Merlens (Antwerpsche F. C.), Nöeth (F. C. Mechelen) en J. Did- dens (R. C. Mechelen). Alle rangen uitverkocht. Alle rangen voor den wedstrijd Neder landBelgië op 29 Maart a.s. te Amsterdam zijn uitverkocht. Oefenwedstrijd voor het Nederlandsche Elftal. Op Woensdag 15 April wordt op het Spartatèrrein een wedstrijd gespeeld tus- schen een Nederlandsch Elftal en de F. C. Sochaux, een der sterkste Fianscbe clubs en bestaande uit personeel der Peugeotfa- bx-ieken. Voorts speelt op 22 April, vermoedelijk eveneens op het Spartaveld, het B-elftal tegen een nader aan te wijzen tegenpartij. Daarna volgen op 20 April Nederland Duitschland en op 3 Mei Belgie—Neder land en Nederland BBelgie B. Tenslotte worden onderhandelingen ge voerd voor drie wedstrijden nl. op 10, 14 en 17 Mei tegen een Engelsehe club "uit dc eerste divisie van de League. B.-Elfta!Zwaluwen. Op Woensdag 25 Maart a.s. om vier uur wordt op het terrein va Sparta te Rotter dam een wedstrijd gespeeld tusschen een Nederlandsch B-Elftal en een Zwaluwen- ploeg. De B-ploeg is als volgt samengesteld: B-elftal: Ödijk (De Hollandiaan). Achter: Diepenbeek (Ajax) en Wanders (Wagéningen); Midden: Sterk (Het Gooi), ten Donke laar (Enschedesche Boys) en Breitner (A. D. O.); Voor: Wels (Unitas), Steens (Z. F. C.), Plokker (Stormvogels), v. d. Heijden (Wageningen) en Kammeijer (Haarlem). Zwaluwen: Doel: Mul (H. B S.); (kchterHaak (Stormvogels), en Hoge- steeger (Excelsior); Midden: Entjes (Heracles), Klopper (Z. F. C.) en Paujissen (P. S. V.) Voor: Mansen (Excelsior), van Vliet (Quick), Moller (Willem II), Formenoy (Sparta) en Schipper Jr. (Heracles.) FRANKRIJK—NEDERLAND. De wedstrijd FrankrijkNederland te Parijs zal op 29 November 1931 worden gespeeld! Een ontmoeting tegen Hongarije in dat seizoen zal vei moede! ijk niet door gaan, doch uitgesteld worden tot een vol gend seizoen. Charlton Athletic. De leiders van Charlton Athletic ver klaarden na afloop van den wedstrijd van gisteren tegen onze voorloopige nationale ploeg, dat ze verrast waren door het goe de spel dat ons elftal na het eerste kwar tier van den wedstrijd heeft weten te ont wikkelen. Wat vooral opviel was het snelle afgeven van den bal. „First time play", vooral bij de achter- en middenspelers, bleek het tempo zóó snel te maken, dat de Engelsehe spelers erkenden slechts zel den in een wedstrijd zooveel te hebben moeten loopen als in dezen strijd. Men meende, dat het succes van ons elftal nog grooter geweest zou zijn, indien men den linkervleugel meer in actie gebracht had. Over hun eigen elftal ware ze, op een paar uitzonderingen na, wel te spreken. De ruwe overtocht op Dinsdag, waarvan de spelers nogal last gehad hebben, was echter bij sommige spelers wel merkbaar. Over de leiding was men zeer tevreden. LEIDSCHE VOETBLBOND. Wedstrijdprogramma voor Zaterdagmiddag 3.30 uur: Rijnsb. B. 1Terleede 1; Quick B. 1—A. R. C. 2; S. L. F. 1—F. Pacta 1; F. Pacta 2—S. L. F. 2; A. R. C. 2Rijnsb. B. 2; Terleede 2Quick B. 2; D. V. E.— Quick B. 3; S. C. O. 3Rijnsb. B. 3. WIELRENNEN DE BERLIJNSCHE ZESDAAGSCHE. Door PijnenburgSchön gewonnen. Gisteravond werd de 25ste Berlijnsche Zesdaagscho beëindigd. De einduitslag werd: 1. PijnenburgSchön 312 punten; 2. ThollembeekTiebz 152 punten; op 1 ron de: 3. GoebelDinale 351 punten; 4. Rie- gerMaczinsky 143 punten; op 3 ronden: 5. KriigerFunda 212 punten; 6. Manthey Nickel 183 punten; 7. Faudet—Marcillac 143 punten; op 5 ronden: S. Van Ivempen Ehmer 353 punten; 9. v. Hevelvan Buggenhout 143 punten. In totaal werden afgelegd 3214.00 K.M. ZWEMMEN DE ZUID-AFRIKAANSCHE TOER. De 0. D. Z.-rwemsters gehuldigd. Gisteravond vond in „Lybellule" ie Rot terdam de huldiging plaats van de vier dames zwemsters, die onder leiding van Mevr. Brauu een loer door Zuid-Afrika hebben gemaakt. Mevr. Braun en de zwemsters werden binnengeleid door een haag van ad spirant leden der O. D. Z. waarna een huldigings lied werd gezongen. De voorzitster der Feestcommissie, me vrouw Caspers, huldigde de zwemsters en heeft namens het bestuur de leden dank gebracht, voor den roem, die m zekeren zin ook O. D. Z. heeft geoogst. Mevrouw kreeg bloemen, de zwemsters ieder een schemerlamp. Nadat de heer J. J. Oster, de voorzit ter van de Rotterdamsche Zwemclub eveneens een woord van hulde gesproken had, heeft de heer Kellenbach, voorzitter van den Nederlandschen Zwerabond, in een korte rede de zwemsters gehuldigd. Spr. zeide, dat dit vlagvertoon in den vreemde zeer goed voor de Nederlandsche sport was geweest en dat het succes van den toer voor een belangrijk gedeelte te danken is aan de energieke leiding van Mevr. Braun. Spr. bracht zoowel aan de zwemsters nis aan de leidster dank van den N. Z. B. voor het gepresteerde over. Voor deze bijzondere gelegenheid wilde bij afwijken van de gewoonte om geen ge schenken te geven en bood Mevr. Braun een souvenir aan en de zwemsters ieder een medaille. Mevr. TriebeisKoens, penningmeeste- resse van den N Z. B., heeft aan deze woorden van hulde nog een sympathiek woord toegevoegd als vrouw, die beter be grijpen kon wat deze zwemsters in Zuid- Afrika voor een goede prestatie hebben mogen leveren. Zij bood haar eenige doo- zen chocolade aan. Mevr. Braun dankte voor de blijken van roedeleven. Zij vertelde, dat zij zeven jai*en geleden voor het eerst met Marie Baron naar Parijs ging. Dat trok toen wei nig aandacht, doch toen heeft zij ingezien wat in andere landen geschiedde. Zij be sloot hetzelfde hier tot stand te brengen en al haar moeite was beloond op de laat ste Olympische Spelen, toen de H^lland- sche vlag omhoog ging. Zij was er buiten gewoon mee ingenomen geweest, dat men in Zuid-Afrika erkend had veel van de Hollandsche zwemsters te hebben geleerd. Tenslotte dankte zij de vier zwemsters voor baar hartelijke samenwerking op den toer. SCHERMEN EEN LEIDSCHE SCHERMB0ND OPGERICHT. Gisteravond had alhier een gecombi neerde bestuursvergadering plaats van een aantal scherm vereenighigen hier ter stede. De heer de Jager was aangezocht dezen avond in te leiden, waaraan hij gaarne voldeed. Vertegenwoordigd waren A. E. W., L. P. S. V., Mil. Pol., en L. S. V. „Leiden" terwijl een ad'haesiebetuiging was bin nengekomen van de Ohr. Verecniging voor Lich. Opvoeding. De besturen kwamen met blanco man daat. Besloten werd tot oprichting voor een Leidschen Schermbond. Als voorzitter tad zich beschikbaar ge steld kapt. Bruins die met alg. stemmen werd gekozen. Het bondsbestuur werd als volgt samen gesteld :kapt- Bruins A. E. W.), voorzit ter; Zwart (L. P. S. V.). secrt.; Volkers (L. S. V. „Leiden"), penningm.; A. G. Go- dee (Mil. Pol.), comm.; Ce-bol (Chr. Ver. v. Lich. Opv.), comm. Als teohn. commissie werden de vol gende heeren geïnstalleerd. Scheepers, de Jager, v. Duuren en de Boer, allen van A. E. W. Het bondsbestuur zal binnen enkele da gen vergaderen, teneinde eeu concept-re glement samen te stellen. Het bestuur stelt zich voor binnen den kortst mogelij ken tijd, dit concept voor te leggen om ecu uit te schrijven vergadering. DE INTERACADEMINALE WEDSTRIJDEN. In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht zijn de Interacademiale wedstrij den voortgezet met de sabel wedstrijden. De einduitslag was als volgt: 1. Olympia (Utrecht) met 3 gew. matches, 6 punten, 20 gew. partijen, 61 ontvangen en 99 gegeven treffers; 2. Ar Stud. (Leiden) resp. met 2 4, 17, 71 en 84; 3. Odin met 1, 2, 15, 73, S6 en 4. Thor met 0, 0, 2, 105 en 41. De schermwedst rijden werden besloten niet den personeelen sabelwedstrijd, waar aan door 13 studenten werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1. F. X. v. Dors- sen met 10 gew. partijen 21 ontv. en 43 geg. treffers; 2. Bergsma resp. met 10, 22, 43; 3. S. B. Walma v. d. Molen met 9, 27. 41; 41 Valeton met S, 28, 39 5. D'Arnaud Ger- kens met 7, 27, 41; 6. Breen met 7, 38, 36; 7. Beer met 6, 34, 34S. De Koek met 6. 37, 30; 9. Göllner met 5, 36, 35; 10. Van Boetzelaer met 5. 39. 30; 11. van Olden met 3, 39, 26; 12. Tjeenk Willink mef 2, 44, IS; 13. d'Angeremont met 0, 48, 15. In de turnzaal Olympia werd het pro gramma vervolgd met den equipe-wed strijd turnen. De uitslag was als volgt: 1. Olympia (Utrecht) met 376.5 punt; 2. Odin (Delft) met 371.5 punt. De personeele prij zen vielen ten deel aan1. W. F. Stöpler (Utrecht) met 85.5 punt; 2. De Jongh (Delft) met 81 punten en 3. C. Hamaker (Utrecht) met 79 punten. KOLONEL MADDALENA OMGEKOMEN. Met twee andere deelnemers aan Balbo's Oceaanvlucht. HUN TOESTEL IN ZEE GESTORT. Drie der beste Italiaanscho vliegers, kolonel Maddalena, kapitein Ceeohoni en luitenant Damouie zijn doodelijk veronge- i lukt. Hun vliegtuig is tusschen Marina da Pisa en Livor.no in zee gevallen. Visschers, die zich in de buurt bevon den, hebben het vliegtuig zien uee.-storten doch het toestel is tot nu toe niet gevon den. Evenmin heeft men de lijken gevon den. De 3 vliegers hebben deelgenomen aan de vlucht naar Brazilië, Maddalena en Cecchoni waren houders van talrijke re cords. Maddalena heeft zich ook zeer onder scheiden bij het reddingswerk van de No- bile-expeditie. Cecchoni heeft- indertijd het af stands- en dunrrecord op zijn naam gebracht. Het vergaan van de Savoya F 64 (zoo heette de verongelukte machine) berooft Italië van drie van zijn beste vliegers. Nog gedurende den recenten vermaarden tocht van generaal Balbo, die met een eskader vliegtuigen van Italië naar Zuid- Amerika vloog, hebben zij zich zoo onder scheiden, dat hun de gouden luchtvaart- medaille do>r Mussolini werd uitgereikt. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat minister Balbo terstond na het vernemen van de ramp zich per vliegtuig naar de plaats des onheils heeft gespoed. Maddalena genoot den roep, dat hij de meeste onderscheidingen van alle Ita- liaansche officieren bezat. In hem verliest de Italiaansche luchtvaart een van haar steunpilaren. Tal van schitterende presta ties op aeronautisch gebied zijn verricht door hem. die ook in Nederland lang geen onbekende is. Een der redders van Nobile, En als we de namen Maddalena en Ne derland in één adem noemen, gaat de ber innering onmiddellijk terug naar de span nende dagen van Juni 1928, schrijft de „Tel.", toen het deze Italiaansche vlieger was, die er het eerst in slaagde Nobile en zijn makkers van levensmiddelen te voor zien. Na het vergaan van Nóbüe's lucht schip de „Italia" hadden de generaal en een aantal zijner makkers op een ijsschots een roode tent opgetrokken en met be hulp van een primitief radio-toestel slaag den zij er in met de buitenwereld in con tact te komen en bij benadering de plaats op te geven waar zij zich bevonden. Vlieg tuigen stegen op om te trachten Nobile's verblijfplaats te ontdekken en dan levens middelen te laten vallen. Men slaagde er echter niet in de tent te ontdekken. In- tusscheu was "Maddalena met een Savoya- vliegtuig uit Italië vertrokken, teneinde behulpzaam te zijn bij de reddingspogin gen in het Poolijs. Het was op de «re is naar het noorden dat Maddalena opnieuw ons land bezocht. Het lag in zijn voornemen op Schellingwoude te landen, doch wegens ge brek aan benzine moest hij op de West- eind erplassen bij Aalsmeer dalen. Schiphol zond hem 200 L. benzine eu zoo kwam bij te Schellingwoude. In het Poolgebied aangekomen onder nam Maddalena zijn koene zwerftochten boven de oneindige sneeuwvelden, speu rend naar de roode tent. Evenmin als zijn collega's, Riiser Larsen, Lutzow Holm en Lundborg slaagde ook hij er aanvankelijk niet in iets te ontdekken. Toch was hem het voorrecht beschoren, om op 20 Juni, toen de nood in de roode tent hoog was gestegen, als eerste zijn landgenooten te vinoen. Met- behuln van parachutes slaag de hij er in 300 Kg. levensmiddelen naar beneden te werpen. Meer dan een uur vloog hii rond boven de draadloos aange duide plek, toen zag hij drie manne-1 als wazige schimmen op het ijs loopen. Duizenden schaduwen, veroorzaakt door het snel van het zonlicht op de ijsvlakte, trachtten de aandacht van de vliegers af te leiden - van de drie wild-gesticuleerende mannen, die zich de kans op behoud niet wilden laten ontgaan. Met behulp van letters en cijfers, draadlooze signalen, sniegeltjes e. d. kon de standplaats der tent worden vastgesteld en zoo slaagde Maddalena er in de narachutes op de juis te nlaats te doen dalen. Verscheiden tochten boven het Poolijs voleden, toen Amundsen werd vermist was het weer Maddalena, die alles in het werk stelde om zijn dapperen collega te vin den, hetgeen helaas niet is mogen geluk ken. Bezoeken aan ons land. Ook na zijn terugkeer naar Italië, in Au gustus 19°8, heeft Maddalena Amsterdam bezocht. Hij is, zooals wij reeds eerder op merkten, verscheiden malen in ons land geweest, o.a. bezocht hij de ..Elta" en ver toefde hii eenigen tijd in Den Helder. Zoo herinneren we nog aan zijn bezoek aan Amsterdam van November 1927. De vlieger, die zich toen al lang een roemrij ken naam had verworven hij verwierf drie oorlogskruisen voor zijn moed, be toond in den luchtoorlog boven de Aloen met Dnitsche en Oostenrijksche vliegtui gen, had toen juist een van zijn grootste luchtpresta ties volbracht. Met zijn „idro- volante" Savova 62 was hij dwars over de Adriatiscbe Zee en de Balkan-gebergten naar Be1 grade gevlogen, vandaar over de Zwarl e 7ee naar Samara, voorts naar Moskou, Leningad, Helsingl'ors en Stock holm, om vervolgens te Schellingwoude te dalen. Dat een zoo bekwaam vlieger Italië vertegenwoordigde in de races om de vSchneider-cup spreekt wel vanzelf. Ruim een jaar geleden deed hij voorts een aan- in Literflesschen f 3.40 in V2 Literfl. I I.7S exclusief glas sast, ALOM VERKRIJGBAAR! val op het wereldduur-record en ten slotte nam hij deel aan Balbo's eskadervlucht. In een tijdsbestek van nauwelijks twee maanden zijn twee dergenen, die zich het verdienstelijkst hebben gemaakt bij het redden der Italia-bemanning. bij vliegon gevallen oin het leven gekomen; kapitein Lundborg, die als eerste op het Poolijs daalde en Nobile redde, verongelukte eind Januari; thans heeft kolonel Maddalena de verovering der lucht met den prijs van zijn leven betaald. Vraag: 1. Hoe luidt Hoofdstuk III van de Ziektewet 2. Hoe luidt art. 163S c. eu d. van het Burgerlijk Wetboek? Antwoord: Hoofdstuk III van de Ziektewet handelt over het ziekengeld en beslaat 19 vrij uitgebreide artikelen. Onze plaatsruimte laat niet toe, dat wij een zoo uitgebreid hoofdstuk in de krant voor u afdrukken. U kunt in den boekhandel een exemplaar van de Ziektewet koopen voor 0.40. Art. 163S c. en d. van het B.W. luidt als volgt: 1638 c. Evenwel behoudt de arbeider zijn aanspraak op het naar tijdruimte vastge steld loon voor een betrekkelijk korten tijd, wanneer hij tengevolge van ziekte of on geval verhinderd is geweest zijn arbeid te verlichten, tenzij de ziekte of het ongeval door zijn opzet of onzedelijkheid veroor zaakt of het gevolg is van een lichaamsge brek, waaromtrent hij bij het aangaan der overeenkomst den werkgever opzettelijk valsche inlichtingen heeft gegeven. Kómt hem in zoodanig geval krachtens eenige wettelijk voorgeschreven ziekte- of ongevallenverzekering of krachtens eenige verzekering of uit eenig fonds, waarin de deelneming is bedongen bij of voortvloeit uit de arbeidsovereenkomst, een geldelijke vergoeding of uitkeering toe, dan wordt het loon verminderd met het bedrag dier vergoeding of uitkeering. Eveneens behoudt de arbeider zijn aan spraak op het naar tijdruimte vastgesteld loon voor een korten, naar billijkheid te berekenen tijd, wanneer hij, hetzij tenge volge van de vervulling eener door de wet of overheid, zonder geldelijke vergoe ding, opgelegde verplichting, die niet in zijn vrijen tijd kou geschieden, hetzij ten gevolge van zeer bijzondere, buiten zijn schuld ontstane, omstandigheden, verhin derd is geweest zijn arbeid te verrichten. Onder zeer bijzondere omstandigheden worden, voor de toepassing van dit artikel, begrepen: de bevalling van de echtgenoote van den arbeider zoomede het overlijden en de begrafenis van een zijner hnisgenoo- fcen of van een zijner bloed- en aanverwan ten in de rechte linie onbepaald en in den tweeden graad der zijlinie. Evenzoo wordt onder de vervulling eener door de wet of overheid opgelegde verplichting be grepen de uitoefening der kiesbevoegdheid. Is het loon in geld op andere wijze dan naar tijdruimte vastgesteld, dan zijn de bepalingen van dit artikel eveneens van toepassing met dien verstande, dat als loon wordt aangenomen het gemiddeld loon, het welk de arbeider, wanneer hij niet verhin derd ware geweest, gedurende dien tijd han kunnen verdienen. Het loon wordt echter verminderd met het bedrag der onkosten, welke de arbei der zich door het niet-verrichten van den arbeid heeft bespaard. Van de bepalingen van dit artikel mag alleen bij schriftelijk aangegane overeen komst of bij reglement worden afgeweken. 1628 d. Ook verliest de arbeider zijn aanspraak op het naar tijdruimte vastge steld loon niet, indien hij bereid was den bedongen arbeid te verrichten, doch de werkgever daarvan geen gebruik heeft ge maakt, hetzij door eigen schuld of zelfs ten gevolge van, hem persoonlijk betref fende, toevallige verhindering. De bepalingen van het tweede, vijfde, zesde en zevende lid van het voorafgaande artikel zijn van toepassing. „Dit jaar hebben wij in de compagnie één man minder dan anders." „Zoo, wie is dar dan?"

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 14