IEDER MOET HET WETEN Bedrukte Kunstzijde Wollen Mousseline Katoenen Mousseline X-d&k ALLERLEI DINSDAG 17 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 HAZERSWOUDE. Een goedgeslaagde proefneming. Heel boevalig woonden we Zondag j.l. in de Parochiekerk te HazerswoudeGroe nendijk de eerste proeve bij van samenzang der geloovigen onder de Hoogmis en we mogen er al dadelijk aan toevoegen: een goed geslaagde proeve. Het lvyrië ging heel schuchter, maar toen 't eerste schaap over den dam was, kwam de rest als van zelf. Bij het Credo ging het al alsof men 't reeds meerdere malen gelaan had. Opval lend was de gave eenheid van zang tuseohen „volk" en „boor"; eenheid van uitspraak, eenheid van opvatting, eenheid van tempo en eenheid in bescheiden stemgebruik. Ook was zeer opvallend wat to plat te lande bijna regel is het dominee ren der vrouwenstemmen. Slechts 'n enkele man had a-1 z'n moed en d'urf verzameld, cm de bekende Hollandsche schuchterheid om in 't publiek te zingen, te overwinnen. We zagen ook eenige bedenkelijke gezichten bij 't hooren van die nieuwigheid". Hen, die dit meezingen als een „nieuwtje" beschou wen, zouden wc even willen herinneren aan het historisch vaststaande feit, dat in de eerste Christentijden liet eenvoudig gebruik was, dat alle aanwezigen de liturgische ge zangen meezongen en aldus daadwerkelijk aan de gemeenschappelijk opgedragen offe rande deelnamen. En de groote Paus Pius X ,dde niet voor niets als devies gekozen had, „alles herstel len in Christus" heeft ook in z'n Motu proprio den Iverkelijken zang het herstel dezer oeroude CristeJijke ge woonte als ideaal gesteld. Allen dus, die op eendgenlei wijze aan de verwezenlijking dezer idee iin de Paroohie Groenendijk hekben meegewerkt, verdienen inderdaad een woord van openlijke dank en hulde. We zullen hopen, dat ddt lofwaardig voor beeld weldra in onze omgeving navolging moge vinden in evenzeer goedgeslaagde p roef nemi n gen THEO BOSMAN. Hoogmade, 16 Maart '31. NOORDEN. Rectificatie. Het bericht betreffende het toedienen van de lagere wijdingen aan den eerw. heer Jac. Zuidervliet was onjuist; de datum der wijding is nog niet vastge steld. WOERDEN. Beschildering parochiekerk. Zooals we reeds mededeelden zou het voorste gedeel te van onze parochiekerk beschilderd wor den. Deze beschildering is op het oogenbldk in volle gang en wordt uitgevoerd door de heer Va-essen te "'s-Graver.hage. Getracht zal worden, met- behulp natuurlijk van de onontbeerlijke financieele steun der paro chianen, het te beschilderen gedeelte zoo groot mogelijk te maken. We mo^en hopen, dat- de vol tooiing der verfraaiing van het in terieur der kerk, in afzienbare tijd zal bun nen geschieden. Stille Omgang. Aan de Zondag gehou den Stille Omgang te Amsterdam werd door 80 personen uit Woerden deelgenomen. Geestelijke leider was de Wel Eerw. Pater Hy-ginus Kok, kapelaan alhier. Dienstplicht. De keuring der dienst plichtigen zal plaats heben op 13 April en volgende dagen in het Patro-naatsgebouw, Hoogewoerd alhier. Volkstelling. Volgens de laatst gehou den volkstelling heeft onze stad in totaal 7650 inwoners, waarvan 3669 mannen en 3981 vrouwen, op 1 Jan 1931. binnenkort een vergadering uit-scrij'ven omdat er eenige zaken te bespreken zijn. De heer de Jong, wethouder, zou een prijsvraag onder de raadsleden willen uitschrijven met- de vraag: „Op welke wijze kan het best het stuk tuinland aan den Langeweg productief gemaakt wor den?" De voorz. had gedacht er aardap pelen op te pooten of anders er maar grasland van te maken. Hierna sluiting. UIT DE KATHOLIEKE WERELD. JAPAN. Godsdienst-Conferenties. De inheemsche-Japansche Bisschop Mgr. Hayaska hield ter gelegenheid van het 50- jarig jubilee der heropening van de Japa- neesche Katholieke Missie in Kyoto in een der grootste zalen der stad voor ruim 1500 personen, meerendeels uit de hoogste krin gen, een voordracht over het katholicisme in Japan, welke niet begeestering werd aan hoord. Aan het slot- van de voordracht wer den katholieke propagandageschriften uit gereikt. (Ant. Bote.) De Katholieke Missie gewaardeerd. In het proteslantsehe „Japan-Misrions Jahrbuch" over het Missiewerk in Japan in 1930 wordt het werk der Katholieken volgende wijze beoordeeld: Groot zijn de moeilijkheden welke de Katholieke Missie in Japan ontmoet, maar er zijn elementen van groote kracht in de Katholieke orga nisatie. Het eene is het- karakter van het steeds cosmopolitiesch missiepersoneel, dat zich geheel en al geeft aan zijn werk. Het andere is de elasticiteit van zijn methode. De opvoedingsgestichten werken voornaam, zonder de Godsdienst op te dringen aan hen die niet- willen. Zoo worden vele van deze inrichtingen door vele van de beste fami lies onderhouden. In het bekeeringswevk staat meer het doel voor de geheele fami lies te bereiken dan de bekeering van en- elingen. Nooit- wordt een meisje tot den >op toegelaten zonder schriftelijk goed- .nden van vader of voogd. Nooit wordt De prijzen der grondstoffen voor de Textiel-lndustrie z-in nu wel tot op het laagste punt gedaald. Op deze ^age basis hebben we onze prijzen voor het a.s. seizoen gecalculeerd. Het spreekt vanzelf, dat deze prijsverlaging met een groote winstderving (om niet te spreken van verlies), gepaard gaat. Toch leidde eigen belang ons tot dezen doortastenden maatregel, indachtig, dat het eerste verlies, 't beste is Bezield met den vasten wil onzen omzet te ver- grooten, leek ons juist nu een radicale prijsver laging het beste middel om dit doel te bereiken. Voorjaar 1930 50 nu. Voorjaar 1930 1.25 nu. Voorjaar 1930 45 nu. Enz. Enz. Haarlemmerstraat Telef. 695 '10e'< Donkersteeg 2-4-6 een katholiek meisje aan een niet katholiek ten huwelijk gegeven.... (Kr. u. Kar.) Japansche Prins bij den H. Vader. De H. Vader heeft in plechtige audiëntie ontvangen den Japanschen Prins Takamat- su. Het onderhoud, waarbij de Japansche priester Faguchi als tolk optrad, duurde 20 minuten. Bij het verlaten der Pause lijke vertrekken werd de Prins door de Ja pansche seminaristen, die in Rome studee- ren, begroet. Den volgenden dag bezocht de Prins de Yaticaansche musea en de St. Pieterskerk, die op hem groot-en indruk maakte. (K.M.) Dreigende Godsdienstvervolging in Irak. De Christelijke A&syriers in Irak tellen llSjOOOled-en, waarvan. 64000 Katholieken zijn. De Chaldeeërs bevinden zich in een moeilijk ca toestand, nu heit bestuur d-es lands aa-n de Arabieren zal worden toever trouwd. Het is moeilijk en het- zal nog moei lijker voor hen worden, hun christendom te bewaren. Een Moslimsche aanvoerder ver klaarde onlangs aan een Christen „Ge zult het niet zoo goed hebben als we onafhanke lijk zijn. We zullen u het hoofd afsnijden en uw vrouwen en dochters tot ons nemen." Reeds nu onder het mandaat zijn de moei lijkheden groot. De stichting van een meis jes-school te Za-kko werd geweigerd, omdat de zusters propaganda voor Frankrijk zou den voeren. Sinds 1925 ging het bestuur meer en meer in Arabische handen over, en de vervolging der Christenen wordt even redig sterker. De Missie-in Voor-lndië. De totale bevolking van Voor-Inddë is on geveer gelijk aan die van N. Amerika, Z. Amerika en N. Afrika te samen. Het heeft ongeveer 340.000.000 inwoners terwijl Afrika 15U on de beide Amerika's 200 millioen in woners tellen- Toch is de oppervlakte van Indië veel kleiner dan Afrika of Amerika. Het is zoo groot als Europa- zonder Rus land. Trekt men een lijn van Goa- naar Ma dras, dan bevindt zich ten Zuiden van deze lijn de grootste helft der Katholieken ten getale van 2.700.000. In het Noorden waar 300.000.000 mensehen wonen is 'het aantal Katholieken nauwelijks 1.000.000; dus één op de 300. In het zuiden waar niet meer dan 142.000.000 zielen wonen, is de verhou ding van de Katholieken van 7 op de 100. In Indië zijn op het oogeniblik 36C0 Prics- ters werkzaam, ongelijk verdeeld over het land evenals de Katholieken. 2500 Priesters 'oe vinden zich in liet zuiden en slechts 1100 Priesters verzongen het enorme gebied van de 300,000.000 Indiërs in het Noorden. Dus voor heel Indaë één Priester op 100.000 in woners. Het komt in Indaë niet zelden voor dut één Miss!-maris belast is met de zerg voor 40 of 60 dorpen, soms voer 80 dorpen met een bevolking van 500.000 tot 700.000 inwoners. In zulke gevallen e-iseht het biech- hooren alleen reeds de geheele werkzaam heid van der Mi si o naris. Het valt den Mis- -.or.aris hard het geloof niet te kunnen ver ier ndigen aan de heidenen die hem wachten, hij kan niet. Eerst toch moet hij zorg dra gen voor zijn. Christenen. (Rev. Miss.) ACHTER-INDIE. Kindersterfte. Een oude Missionaris die de Missies van Indië en China bezocht, zei eens: In China groeit een Christelijke familie binnen 50 jaar uit tot een dorp, in Birma slinkt een Christelijk d-orp bannen 5Q jaar tot een fa milie, al is dan ook de kindersterfte onder de Christenen van Birma 10 pOt. lager dan onder de heidenen. De bevolking van Bir ma is zoo al niet erg kinderrijk; m-en telt er op het- oogeniblik meer doodkisten dan wie gen. Het weet te gebeuren dat va-n 20 ge doopte kinderen na- 4 maanden er nog maar 4 leven. Er zij moeders van 7 of 8 kinderen, waarvan er geen ouder-werd dan 2 maanden. Merkwaardig is, dat de meeste kinderen in de tweede maand sterven nadat ze in de eerste levensmaand gezond en frisoh waren. De oorzaak zoekt men in de uitgesproken organische zwakte der bevolking; het eten besta-at uit gekookte rijst, zonder zout met wat groente. De dorpen liggen midden in matige bossohen, waar- wind noch licht door kunnen, maar waar de malaria thuis is. Een dag zonder eten doorgebracht is vol doende om deze zwakke ondervoedde men sehen te doen sterven. De Missionarissen zijn begonnen om met alle macht de kinder sterfte te bestrijden door het oprichten van ziekenhuizen, klinieken en apotheken. Voor de moeders worden hygiënische cursussen gehouden. (A-nit. Bote). Gevangenen-apostolaat. Sinds drie jaair is Pater Dronet al ziel zorger der gevangenen te Hanoi in volle actie. Verschillende verlangden boeken, om zoo den Godsdienst te leeren kennen. Aan vankelijk wilden ze niets van hem weten, maar hij wist hun waardeering te winnen door hartelijkheid en geschenken. De Mis sionaris schreef onder andere uit zijn prak tijk; „Op 8 Mei werden 4 veroordeelden naar Yen Bai gevoerd. Ik besteeg met- hen de trein. Ze toonden weinig belangstelling. Te Yen Bay werden ze ter dood veroor deeld. Ik bezocht hen en een hunner wilde gedoopt worden. Ook twee andere besloten er ten slotte toe, terwijl de laatste weiger de. Op 14 Mei vertrokken weer 13 gevange nen en ik 'begeleidde hem. Ze toonden zich onwillig. Toen ik na het uitgesproken dood vonnis hen bezocht, riepen drie mij reeds tegen d'a-t ze geen Christen wilden wor den. 6 ontvingen het H. Doopsel. Drie an dere maakten moeilijkheden, tenslotte ga ven zij zich geronnen. (K.M.) Easter beschaamd. Te Mang-Piak kon door een eigenaardi ge aanleiding een Missie statie geopend wor den. De Musko's waren in de bergen ge vlucht omdat ze deel genomen hadden aa-n de jongste opstanden. Een missionaris zocht hen op, en wist verschillende te bewegen naar hun dorpen terug te keeren en er te vens een kateobist aan te nemen. Een na ijverig Protestantsch prediker beschuldig de nu, gesteund door een hooger ambte naar, een flinken katholieken onderwijzer van beleediging des konings. Hierdoor zou bij de koningsgezinde bevolking alle achting voor het katholicisme verdwijnen. De Mis- sioarissen werden in het gelijk gesteld en de Sa-bon gaf gaarne verlof tot stichting van een statie te Mang-Piak waar reeds een Missionaris is geinstalleerd. (K.M.) De oude Germanen schaatsten reeds! Het zal menigeen nog onbekend zijn, dat de schaats al minstens 3000 jaar oud is. Hoe ir.en dat meent te weten? Nu, sportcorrespon- denten bestonden er toen natuurlijk niet. Maar tegenwoordig is men in staat om op zeer grondige manier prae-historische onderzoe kingen te doen. En een van deze onderzoe kers heeft nog niet zoo heel lang ge'eden bij opgravingen in den omtrek van Span- dau n.l. in Stresow een paardenbeen gevonden die hem tot zeer interessante ontdekkingen leidde. Men kon n.l. definitief vaststellen, dat dit been door de oudste bewoners van de mark Brandenburg als schaats gebruikt werd. Deze schaatsen bevestigden de Germanen on der hun leeren sandalen. Bijzondere groote snelheid zullen deze ijskunstenaars in ieder geval wel niet met hun primtieve schaatsen op het ijs der Havel en Spree bereikt hebben. Maar het dorp Stresow in Brandenburg kan toch aanspraak maken op den roem, dat het blijkbaar de oudste wintersportplaats der we reld is. De hond van Lodewijk Napoleon. Zonder zijn trouwen hond was Lodewijk Napoleon, die als gevangene in de vesting Han vertoefde, wellicht nooit meer naar Parijs te ruggekeerd en had dus ook geen kans meer gehad om nog president van de Fransche Re publiek te worden. Toen de prins n.l. op zijn vlucht uit de vesting op het laatste plein de hoofdwacht nog moest passeeren, was zijn hend reeds bij de soldaten en hield die zóó ijverig bezig met zijn dolle streken en spron gen, dat zij zelfs geen tijd hadden om acht te slaan op de ontvluchtingspoging van hun hoo- gen gevangene. De prins hal zich verkleed, en het scheen wel, of de hond wist, dat deze vermomming zijn heer voor de soldaten on kenbaar moest maken. Terwijl hen passeerde, hield de hond zich druk bezig met de solda ten en deed, alsof hij zijn heer absoluut niet kende. Iedere hond zóu tegen zijn meester opgesprongen zijn en hem zoo verraden heb ben, maar de verstandige hond naar de vesting, waarin zijn meester gevangen zat „Han" genoemd verschalkte de wachtens en de prins kon ongehinderd ontkomen. Toen de vluchteling een uur later in den wagen over den weg reed in de richting van de grens, hoorde hij plots een vroolijk geblaf achter zich. Zijn trouwe vriend Han was eveneens ontvlucht en hem direct nagekomen. Gelukkige „schatgravers". Te Fontevivo in de Italiaansche provincie Parma is een Italiaansche Maatschappij reeds geruimen tijd bezig met boringen te verrichten naar petroleumaders. Tijdens deze boringen, die tot nu toe slechts bescheiden verwachtin gen ouwekten, stiet men in een der boorgaten op een machtige aardgasbron, die na het aan boren een geweldige massa gas, water en slijk deed opsnuiten. Daar deze uitbarsting verge zeld ging van een sterk onderaardsch gerom mel, brak er onder de bevolking een paniek riit, want men was van meening dat er een aardbeving plaats vond. De aangboorde gasbron is zóó sterk, dat zij, volgens het oordeel van deskundigen voldoen de is, om half Italië van brand- en lichtgas te Men was juist bezig met het maken van p'annen voor de practische exploitatie van deze geweldige gasbron toen in het hoofd bureau der Maatschappij een bericht binnen kwam, dat de arbeiders, die in een boorgat aan het werk waren op een gele, olieachtige vloeistof gestooten waren, die veel geleek op ruwe petroleum. De ingenieurs die zich direct naar de aangewezen plaats begaven, consta teerden, dat het werkelijk een geweldige pe- troleumbron was, die volgens verschillende analysen van puike kwaliteit is en die in zoo rijke mate uit d eaarde opborrelt, dat men groote winsten verwachten kan. De bron vloeit in onafgebroken onvermin derden stroqm en levert nu reeds 800 L. pe troleum per minuut. Uit alle deelen der provincie stroomen ta.1- looze nieuwsgierigen naar de bron in Fonte vivo, dat een middelpunt van bloeiende in dustrie belooft te worden. het auto-jaar 1930. Aan het einde van ieder jaar publiceert de „Nationaal Automobile Chamber of Commer ce" een vergelijkend overzicht van het ver loop en de resultaten van het boekjaar. Dit overzicht toont niet alleen de ontwikkeling van de motorindustrie, maar ook vooral de betrekkingen tot de andere takken van indus trie. Dezer dagen is de statistiek voor 1930 gepubliceerd. Volgens deze statistiek produceerden de Vereenigde Staten te zamen met Canada in het afgeloopen jaar 3.505.000 auto's en vracht auto's tot een gezamenlijke waarde van onge veer 2160 millioen dollar. De luxe auto's ten getale van 2.943.200 werden in den particu lieren handel voor een gemiddelden prijs van 800 dollar verkocht. De gemiddelde detailprijs der 561.800 vrachtauto's bedroeg 992 dollar. De totale waarde der personenauto's bedr. 1.771200.000 dollar, die der vrachtwagens 3.884.000.000 dollar. In de officieele registers der Vereenigde Staten waren 26.718.000 motorrijtuigen inge schreven, waarvan 23.200.000 luxe auto's, dat beteekent een vermeerdering van 8 pet. tegen over he>t jaar 1929. Daar het wereldregister een totaal van 35.518.000 motorrijtuigen aanwijst, komen 75 pet. van dit aantal voor rekening van de Vereenigde Staten. Amerika verkocht in het afgeloopen jaar 561.000 auto's, terwijl het er slechts 625 >vagens invoerde. De motorindustrie en haar aanverwante be drijven bezorgden in 1930 in totaal aan 4.700.000 mensehen werk. De industrie be vrachtte bij de spoorwegen 3.070.000 waggon- ladingen automobielen en gebruikte 82 pet. van de rubberproductie in haar bedrijven, ver der 55 pet. van het spiegelglas, 5 pcL van ijzer en staal, 14 pet. van het koper, 15 pet der hout- en 24 pet. der koperproductie. De automobielen verbruikten in totaal on geveer 310.000.000 vaten benzine. BIJ DEN BOETEPREEKER VAN PARIJS. PèRE PINARD DE LA B0ULLAYE, de beroemde conferencier van de Notre Dame. (Van onzen bijzonderen correspondent). In het kleine vreedzame gasthuis in de buurt van Parijs, heb ik een bezoek ge bracht bij den beroemden conferencier van de Notre Dame, Père Pinard, die nog druk bezig was om de laatste hand te leggen aan z'n groot werk, de vastenpredioaties, die thans, evenals het vorig jaar, weer door de radio worden uitgezonden en zoo doende de belangstelling van een goed deel der beschaafde wereld trekken. In allen eenvoud des harten was de beroemde re denaar gaarne zoo bereidwillig, om me een en ander mede te deelen over zijn vasten meditaties van dit jaar. U heeft zeker uwe getrouwe toehoor ders van vroeger weer rond uw spreekge stoelte? Ik hoor zelfs beweren, dat het aantal luisteraars nog veel grooter is en dat er een levendige belangstelling bestaat voor het onderwerp, dat U hebt gekozen. Dat is een feit, waarover ik zeer te vreden mag zijn, want m'n woorden schij nen ingang gevonden te hebben in tal van zielen: zij het dan niet altijd op de manier, waarop ik het graag zou wenschen. Wat wilt U daarmee zeggen? Waarom zou ik het voor U verbergen. De zaak gaat me ter harte. Enkele maan den geleden werd er in een Protestantsch tijdschrift beweerd, dat mijn conferenties niet'in overeenstemming waren met de leer en de gevoelens van de Katholieke Kerk, maar dat zij een verheerlijking waren van de leer van het Christelijke Evangelie. En men voegde er nog deze vreeselijke insi nuatie aan toe, dat men mij voor de Notre Dame gevraagd had, speciaal om protestan ten te lokken, die door het hooren of le zen van mijn conferenties geneigd zouden zijn om te zeggen: „a-ls dat de katholieke leer is, waarom zouden wij er ons dan nog afzijdig van houden?" Dat is even gemeen als belachelijk! Ja nog te meer als men de argumen ten beschouwt die men aanhaalt om deze stelling te bewijzen. Maar ik moet er di rect aan toevoegen dat de protestanten zelf wraak genomen hebben op deze bitte re verwijten. Er was een Protestant uit Ge neve die een scherp en raak artikel heeft teruggeschreven. En indien er misschien nog eenigen twijfel mocht blijved bestaan bij degenen die mij beschuldigen dat ik bezig ben om de kerk van Frankrijk te pro- testantiseeren, dan wil ik hen verwijzen naar mijn slotpreek die ik met Paschen zal houden en die tot titel draagt: „Maria, Gods Meesterwerk". Dat is tooh een zuiver katholieke de votie En waarom heeft U juist dat onder werp gekozen? U weet toch wel dat dit jaar het 15e eeuwfeest gevierd wordt van het Concilie van Ephese, waar het geloof der eerste eeuwen werd vastgelegd, waar de H. Maagd werd verklaard tot „Moeder Gods". Me dunkt dat deze gebeurtenis mij den plicht oplegde om dat onderwerp te nemen. Ik kan me voorstellen dat Uwe wcl- j sprekendheid in heerlijke woorden de blij- j de, droevige en glorievolle geheimen van Gods Meesterwerk zal bezingen. Maar de conferenties zelfU weet toch dat ik thans doorga op het onderwerp waarmee ik vorig jaar eindigde: Jesus de Messias, j Ja, dat weet ik: en ik meen ook dat j U aan deze tweede reeks den ondertitel hebt gegeven van: „de Wonderdoener en de Profeet". Ik heb me voorgesteld om de be-wijs- i voering te voltooien voor de bovennatuur lijke zending van den Messias. Ik mag me niet laten hinderen door de rijke stof en den grooten overvloed van argumenten. Hoe hebt ge uw onderwerp inge deeld De eerste drie conferenties heb ik be steed aan de wonderen, de drie andere aan de profetiën. In de twee eerste preeken behandelde ik reeds „de mogelijkheid en de noodzake lijkheid van het wonder" en „boe wij een wonder zeker kennen". Toen heb ik de wonderen van Jezus besproken die ik heb vergeleken met de voorgewende wonderen die door Boedha en Mahomed zouden zijn gewrocht. Bij de behandeling van de Profetieën zal ik vooral stilstaan bij: de verwoesting van Jerusalem, het nieuwe Jerusalem, de strijd tussohen liefde en haat. I Het nieuwe Jerusalem, dat is zeker 1 de kerk. 1 Jezus heeft zelf voorzegd, dat zij zal blijven bestaan: „de poorten der hel zullen haar niet overweldigen". Dit zou de meest stoute voorspelling zijn die men zou kun nen uitdenken als er niet tevens aan was toegevoegd de eindelooze volharding van liefde en haat rond zijn naam. Dat zal ik i in m'n laatste conefrentie behandelen. Toen ik wilde opstaan, weerhield Père Pinard mezeg tegen uw lezers dat ik geen enkelen brief inkijk die niet onderteekend is, en dat het nergens toe dient om daarop te antwoorden. Om de mentaliteit van mijn toehoorders te kennen? Die ken ik toch wel uit de brieven die onderteekend zijn. Hier heb je b.v. een onderteékende brief, maar er staat geen nader adres bij. „Pater, ik verzoek u om te bidden voor m'n kindhij wordt geheel en al in be slag genomen door de politiek: bid God toch'dat hij geheel en al door Jezus gevan- gen worde gehouden!" Met zulke brieven hou ik rekening: ik bid vurig voor de ziel van zoo'n kind Père Pinard de la Boullaye is niet alleen een beroemd redenaar en geleerde, maar hij heeft ook een Apostolisch hart en een edelmoedige ziel.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8