UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 17 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HOOGMADE. L.T.B. Deze week hield de afdeeling Hoogmade van den L.T.B. haar jaarverga dering, welke vergadering goed was be- zooht. De voorzitter, de heer P. L. Zwet sloot, opende de vergadering met den chris- telijken groet en heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder den geestelijk advi seur. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. De rekening van den penning mees werd in orde bevonden. Daarna stem ming van twee bestuurleden. De heer J. P. v. Leeuwen werd gekozen bij acclama tie. In de vacature-Theo Bosman, die had bedankt als secretaris, is gekozen de heer J. C. Hoogeveen. Een verzoek van het bestuur van St. Deus Dedit aan 't bestuur van den L.T.B., in de vergadering behandeld, kon nog geen opgang vinden. Voor de a.s. verkiezing voor een lid van het Hoogheemraadschap Rijnland, door het overlijden van den hèer H. Straathof werd aanbevolen de heer P. Heemskerk te Rijpweteriug. Tot afgevaardigden voor de algemcene vergadering van den centralen Bond werden benoemd de heeren Jan v. Tol e Seb. Lieverse, Na een woord van dank door den voorz. werd de vergadering ge sloten met den christelijken groet. HILLEGOM. A.R. Kiesvereeniging. De cajididaten- lij&t voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen werd als volgt vastgesteld: 1. J. O. Vermeer (aftr.); 2. G. E. Veld—van Zanten (Ons Hoekje): 3. H. Runda; 4. H. ran der Hoogt; 5. G. Hylkema6. J. Spilfcer; 7. J. W. Buur man. Kippendieven Van den heer J. T. aan de Weerest eiinstriaa.t zijn 17 kippen gesto len. Zij wei-den door de politie van Bloe- mendaal bij een poelier in Haarlem in be slag gen-omen. De daders zijn W. en A. de H., .J. V. en P. A. H., allen alhier, d-ie in arrest gesteld zijn en aan de Justitie over gegeven Volkstelling. Naa.r wij vernemen is het resultaat van de volkstelling (voor zoover deze is vastgesteld) dat het totaalcijfer van inwoners precies klopt met het toaal van den Burgerlijken Stand op 31 Dec. 1930, namelijk 10821 inwoners, zooals op 10 Jan. is meegedeeld. Werkloozen. Bij den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsverzekering staan als werkzoekenden 252 personen ingeschre ven, n.l. 1 fabrieksarbeider, 1 broodbakker, 1 chauffeur-monteur, 1 snelpersdrukker, 1 kantoorbediende (vr.), 4 stucadoors, 13 met selaars. 1 halfwas metselaar. 2 betonwer kers, 14 opperlieden. 3 grondwerkers, 2 be- tortimerlicden, 2 schilders, 1 halfwasschil der, 3 t immer! ieden en 202 land-, tuin-, bouw- en bLoemistanbeiders LEI MUIDEN—RIJNSATERWOUDE. Stille Omgang. J.l. Zondag hield de vereeniging „Stille Omgang" haar eerste omgang in Amsterdam. 82 leden -maakten den tocht mee. Na de oprichting 16 Jan. *31 traden toe 41 nieuwe mannelijke leden en 9 vrouwelijke zoodat thans de vereeni ging 130 leden telt voorwaar een schitte rende vooruitgang, waaruit men zien kan, dat een vereeniging in eigen parochie toch maar 't beste is. LEI MUI DEN. Kiesvereeniging. Vrijdagavond 7 urn- vergaderde de leden van de R.-K. Kies vereeniging in de voormalige jongens school. De vergadering was met 't oog op de candidaatstelling voor den gemeente raad nog al tamelijk bezocht.. Na een woord van den welkom opende de voor zitter de heer Compeer de vergadering en gaf 't woord aan den secretaris. De notu len werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Als ingekomen stuk was een schrijven van den heer Bakker, dat door den secretaris werd voorgelezen en voor kennisgeving werd aangenomen. Volg de nu rekening en verantwoording door den penningmeester. Uit 't financieelverslag bleek, dat de inkomsten bedroegen 159.83, de uitgaven 106.60 zoodat er een batig saldo was van 53.23. Een commissie van twee leden de heeren Bernard en Wijfje zagen rekening en bescheiden na en rap porteerde dat alles in volkomen orde was bevonden. De penningmeester werd onder dank voor zijn accuraat beheer gedechar geerd. De secr. toonde nu door een keurig jaar verslag de werking en den toestand der vereeniging aan. Volgde nu verslag van den afgevaardigde der Statenkieskring en der Kamercentrale. Wegens vacature van twee bestuursleden moest verkiezing plaats hebben. Staande de vergadering werden twee candidatcnlijslen ingediend en wel voor de heeren P. Wijfje en P. M. v. d. Zon. Daar geen andere lijsten waren ingediend, werden beide heeren als gekozen be schouwd en namen deze benoeming aan. Aan de orde was nu de aanwijzing van candidalen voor den gemeenteraad van Leimuiden en voor Rijnzaterwoude. Inge leverd waren 7 candidatenlijsten voor Lei muiden en 7 voor Rijnzaterwoude. Candi- daten voor Leimuiden waren alpiiab. Ber nard J-, Hoogervorst J. J„ Hijdra A., Koot Kzn. W., Straathoff J. J., Visser H. J. Zcf v. d. P. M. en voor Rijnsaterwoude Boer de A. Th., Compeer W., Disseldorp N., Heems kerk H. L., Heins H. J., Verhaar Chr., Vis ser S. J. Tot leden van 't stembureau werden be noemd voor Bilderdam en Tolhuis de hee ren G. de Boer en J. Aartman, voor Rijn saterwoude de heeren N. Verheugd en Ant. de Prie, voor Leimuiden de heeren A. Th. de Boer en J. I'Ami. Na de röndvraag sloot de voorzitter met den chr. groet dc vergadering Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Woensdag a.s. des v.m. te 10 uur in spoedeischende vergadering bijeen. Anenda: 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken, 3. Uitspraak omtrent toetreding tot de ga- rantieverleening aan noodlijdende tuinders te Ter-Aar en Omstreken, 4. Comptabel besluit. Personalia. Door B. en W. dezer ge meente is tot volontair ter gemeente-secre tarie toegelaten de heer Jelsma te Hoofd dorp. Verzouting Buitend. Oosterpolder. Door den Buitendijkschen Oosterpolder is een verzoek bij Ged. Staten der provincie Zuid-Holland ingediend tot het mogen op richten van een gemaal gedreven door een benzinemotor van 6 P.K. tot het inmalen van water uit den Buitenweslerpolder in den Buitendijkschen Oosterpolder. Het doel is verdere verzouting van den Buiten dijkschen Oosterpolder te voorkomen. Ondertrouwd: G. Pecht jm. 37 j. en J. P. Laue 25 j. B. van Wieringen jm. Bruijn jm. 23 j. en G. Blijleven jd. 26 j. LISSE. De installatie van den Burgemeester uitgesteld. Door een plotseling sterfgeval in de fami lie Van Wijnbergen^ gaat de installatie van Dt. Baron S.F.A.C.M. van Wijnbergen als Burgemeester dezer gemeente, op Woens dag,. den 18 Maart 1931, niet door. In nader overleg is zij bepaald op Vrijdag, den '20 Maart 1931. Volksbond. Gisteravond hield onze afdeeling van den R.-K. Volksbond hare jaarvergadering met een tamelijk goede opkomst. De voorzitter, de heer C. Sc-hra- ma, opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze en heette allen welkom. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat de Encycliek over het Christelijk Huwelijk aan de parochianen is uitgereikt; mochten er echter parochianen zijn welke nog geen exemplaar hebben ontvangen dan kunncu zij zich dezen avond bij het bestuur opge ven. Wil de vader in het christelijk huwe lijk gehoorzaamheid erlangen van zijn kin deren dan moet hij allereerst kennis nemen van den inhoud dezer Encycliek en deze vooral niet ongelezen terzijde leggen. De notulen werden gelezen en vastge steld. Een nieuw lid werd geinstalleerd en door den voorzitter gelukgewenscht. De se cretaris bracht hierna jaarverslag uit, waaruit we aanstippen dat het ledental is geslegen tot 650. In dit verslag waren me de vervat de werkzaamheden van enkele onderafdeelingen. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn zakelijk jaarver slag. Naar aanleiding van het jaarverslag spoorde de voorzitter de vaders aan hunne jongens tijdig als aspiranten in de vakaf- deelingen te doen iuschrijvenh. Hierna bracht de penningmeester zijn financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat naast een ontvangst van 7359.45 een uit gave viel te boeken van 7322.83, alzoo een batig saldo van 33.62. Namens de commissie van verificateurs bracht de heer J. Mesman een gustig rapport over het beheer uit. Aan de orde is voorts de benoe ming van twee afgevaardigden voor den Centralen Raad. Hiervoor werden aange wezen de heeren C. Schrama en J. Mes man reserves zijn de heeren II. v. Leeu wen en A. Bon. Hierna werd een schrijven voorgelezen, hetwelk was verzonden aan het kerkbe stuur inzake een eventueele benoeming van een arbeider in bedoeld college. Het antwoord hierop ter^g ontvangen was niet erg helder, want daar was noch toestem ming noch afwimpeling in te beluisteren. De voorzitter zou zich persoonlijk in ver binding stellen met een paar leden van het kerkbestuur. Aan de orde is vervol gens bestuursverkiezing wegens periodie ke aftreding van de heeren W. Sprenger, J. v. d. Hulst, L. van Dijk, H. Elfring en Jac. v. d. Zwet. Behalve de aftredenden was nog als candidaat gesteld de heer C. v. d. Laan; alzoo moest een stemming plaats hebben. Gekozen werden de hee ren W. Sprenger, J. v. d. Hulst, L. van Dijk, H. Elfring* en Jac. v. d. Zwet. De voorzitter feliciteerde de heeren met hun herbenoeming. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer P. Koomen besloten voor de ziele- rust van den heer M. v. d. Berg, welke de vorige week door een noodlottig ongeluk om het leven kwam, twee M. Missen te doen opdragen, een in de parochie van St. Agatha en een in de parochie van de H.H. Engelbewaarders. De heer v. Kesteren wees er op, dat het meubilair, vooral de stoelen, spoedig moeten worden herzien, 't- Gebeurt nog dit jaar, zeide de voorz., doch hij drukte de leden op 't hart het meu bilair in c-asu de stoelen wat zachtzinniger te behandelen en meer te ontzien. Het slui tingsgebed werd verricht voor de zielerust van het overleden oud-lid M. v. d. Berg. TER-AAR. Gemeenteraadsverkiezingen. Als can- didaten voor de a.s. Raadsverkiezingen zijn door de Christ.-Hist. Partij na gehouden stemmingen, de volgende personen gesteld: No. 1 H. Hendriks (aftr.), 2. J. van Apel doorn (aftr.), 3. A. Kammeraat (aftr.), 4. H. Hegeman, 5. W. do Bruijn Johnzn., 6. A. Turkenburg, 7, A. Cate, 8. H. Mulder. Als candidaten voor de a.s. Gemeen teraadsverkiezing zijn door de Staatkundig Ger. Partij na gehouden stemmingen ge steld: No. 1 R. Treur, 2. KI. van Harten, 3. J. v. d. Haven. St. Joseph-Gczeleln. Woensdagavond worden de leden van de St. Joseph-Gezel- lenver. allen verwacht op de verplichte ver gadering, met het oog op het Patroonsfeest van St Joseph. Donderdagmorgen is er om 6 uur een H. Mis, voor de leden. Voor ieder lid zal zeker wel gelegenheid zijn deze Mis bij te KATWIJK AAN DEN RIJN. Kiesvereeniging. Gisterenavond hield de R.K. Kiesver. „Plicht en Eensgezind heid" haar jaarvergadering in het Parochie huis. De opkomst was goed. Na opening door den Voorzitter las de seor. de notulen en jaarverslag. Met beiden ging de vergadering accoord. De penning meester. de heer Nic. Oudshoorn, deed fi nancieel versla g. Het verslag, nagezien door een hiervoor benoemde commisie die bij monde van den heer J. v. d. Nou weiand ver slag deed, luidde gunstig. Er was een batig saldo va-n 0.20. Den penningmeester werd dank gezegd voor zijn goed beheer. Voor 1931 werden tot verificateur© be noemd de heeren C. v. d. Marei en N. J. Winters. De contributie werd als in 1930 vastgesteld op 0.30 voor leden A en 0.20 voor leden B. Een bestuursvoorstel om aan te sluiten bij „Katholiek Katwijk" werd aangenomen. Evenaoo om 5.als subsi die toe te kennen aan het WitGele Kruis. De bestuursleden, de heeren Jac. P. Rietveld, W. Gaspers en Jac. Meijer, werden herko zen. Evenzoo de afgevaardigden voor de Kamer- en Staten-Centrale, resp. de heeren H. W. Grimbergen, J. C. Schrama, Nic. Oudstioom en Jac. Meijer. Besloten werd de stemming voor no. 1, 2 en 3 voor de definitieve lijst der Gemeente raadsverkiezing vastgesteld op 22 Maart en 29 Maart. De eerste datum voor no.l. Tot leden van het stembureau li ij die stemmingen werden gekozen de heeren C. v. d. Lubbe. Nic. J. Winters, J. v. d Nou- weland, H. Bellekom, C. Braun en F. v. d. Valk. Bij de ronvraag vroeg de heer J. C. Schrama of controle der R.K. Kiezers ook te Katwijk aan Zee mogelijk zal zijn, het geen volgens en voorzitter groote liezwaren met zich brengt. Wel zullen de kiezers tij dig bewerkt worden en op den dag der stemming des namiddags worden bezocht. Verder sprak de heer Soshrama over de plaatselijke verordening op de winkelslui ting. Dit voor wat betreft de Zondags-slui ting. De afgevaardigde, de heer Grimber gen, merkte naar aanleiding hiervan op dat binnenkort de 'Rijksregeling hiervoor is te wachten, waardoor het voornamelijk door het Rijk geregeld wordt en het gemeente- stuur weinig zeggenschap meer heeft in deze. De heer Fennes merkte op dat. in plaatselijke berichten uit andere gemeen ten bij de vermelde candidaten voor de ge meenteraad meestal stond welke van deze aftredend zijn. In het bericht van Katwijk was zulks niet vermeld. De voorzitter ant woordde, dat zulks buiten het be&t-uur der Kiesveireeniging gaat, doch de voorzitter zal er den verslaggever op attent maken Na sluiting dezer vergadering een kleine verloting. Botsing. Op den hoek Wa-senaarsehen wegCommandeuslaan had een botsing plaats tussohen de van Katwijk komende autobus Den HaagNoordiwijk en een vrachtauto met steenkolen. Een groote mas sa dezer kolen lag over den weg verspreid. Alles liep buitengewoon best af. Ook de pasagiers wanen zonder letsel terwijl de bus na koTten tijd de reis weer kon voort zetten. Over de schuldvraag was men het nog niet eens. Die oplossing komt wel. Drankgevolgen. Tot in de Voorstraat alhier wa.i-e.il zij al gekomen, de patroon met zijn bediende, die met een vrachtfondje schijnbaar waren ,,uit" gegaan en de ver schillende verve r&chings gelegenheden let waren „gepasseerd" doch er waren aange land. Dit had tot gevolg gehad, dat ze van het „goede" teveel hadden gekregen en zoo kwaan het dat ze, teen de wijsheid in de kan was, zoo onverstandig werden om het ford- je in den weg, op de tramrails te plaatsen en de volgende ver verse hingsgelegenbc.d in de Voorstraat binnengingen, alweer om zicih te verfrissohen. De politie had hiervan spoedig de lucht en oordeelde het noodza kelijk de patroon in afzondering te plaa-t- sep en het Fordje in een Garage te depo- neeren. Toen moet, eendge uren later, de patroon werkelijk opgefrischt zijn en het verkeer was in dien tijd veilig. Koek. Een auto, met kisten geladen,, ging in fonsche vaart richting Valkenburg en verloor in de Voorstraat, vermoedelijk door den flinken gang, een groote kist die bij het aftuimelen van den wagen open ging. De inhoud had de volle belangstelling van de jeugd. Geen wonder, snijkoeken en nog eens snijkoeken. Na eenigen tijd had de chauffeur bemerkt, dat zijn vrachtje kleiner wa.s geworden en boog hij met nog fo.rseher vaart terug naar KatwijkRijn, waar hij het verloren schaap weder vond. Of de inhoud nog dezelfde gebleven was, konden we moeilijk te weten komen NOOTDORP. Voetbal. Zondagmiddag speelde met heel goed voetbal1 weer D.I.O. een oompeti tie-wedstrijd op eigen terrein tegen S.V.C. II van 's-Gravenba.ge. Het terrein was goed gekeurd, maar toch slecht bespeelbaar. De belangiste'lS.ig was' vrijwel groot. Nadat de scheidsrechter het begin had afgefloten, deed D.I.O. de artra-p. Weldra volgde een spannende strijd; het 's-Gravenhaagsc-he doel had met zware aanvallen te kampen. Zoo werd ongeveer 20 min. gespeeld, waar na het. A. v. Dijk gelukte de bal in het Haagse he Moei te krijgen 10. Nu was de bal niet meer bij het S.V.C.-doel weg te slaan. Nog geen 5 min. later wi6t A. v. d. Sman het spel te brengen op 2—0, en vóór de tijd van rust was gekomen, was de stand reeds 30. Na de pauze deed S.V.C. de af trap en wederom volgden eenige oogenblik- ken een spannende strijd. Maar het mocht S.V.C. niet gelukken een doelpunt te beha len. A. v. Dijk gaf een hard schot en zooals de gewoonte van. dezen speler is, precies in het VGravcnhaagsche doel 40. Na eenige oogenblikken volgde wederom een hard schot en dat trof den keeper tegen het hoofd, waarop de bal terugkwam, en toen door N. v. d. Sman in hei doel werd ge bracht 50. Voor het einde was gekomen, wist D-E.C. nogmaals het doel \an S.V.C. te vinden. D.I.O. behaalde de schiterende overwinning met 60. N00RDWIJK. Lezing bijen. In Royal" hield de heer van Giersbergen, Rijksbijenteeltconsulent, voor de afd. Noordwijk van "de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een le zing met als onderwerp: De nieuwe erva ringen op het gebied van bestuivingsnut, licht kasten en eenige proeven met Indi sche bijen, waarvan we nog maar heel wei nig weten. Voor een betrekkelijk klein auditorium gaf deze bijenkenner een expo sé van alles wat er met de nieuwste onder zoekingen bereikt is betreffende bevruch ting van vruchtboomen, die meest in een tijd bloeien als er nog geen goed ontwik kelde wild insectenleven is. Daarom moet men om de bloesem tot vruchtzetting te dwingen, insectenleven zien te brengen in de tijden dat de natuur nog betrekkelijk dor is en dat bereikt men hoofdzakelijk met bijen. Dat is dan ook de reden dat het Rijk op zoo'n intensieve wijze de bij enteelt steunt als gewichtige factor in het tmnbouwleven. Met een zeer geestige en goed gedocumenteerde lezing werden ver schillende frappante dingen verteld, die plaats hebben in het groote centrum voor Land- en Tuinbouwwetenschap te Wage- ningen, waaruit men den indruk krijgt dat er daar toch iets belangrijks plaats vindt op wetenschappelijk gebied. Dit was maar een praatje zoo terloops langs de bijen heen. Het is onmogelijk alles woordelijk weer te geven over het interessante onder werp der bijen. Er werden proeven geno- mn met licht kast en, waarin de bijeen niet meer in het donker maar in het volle licht werken. Dit is zeer interessant voor de bestudeering van de bijen die reeds van de tijden der Grieken bestudeert zijn, en waaraan men nog dagelijks nieuwe dingen opmerkt. Aan het einde zette spreker uit een de zoo gevreesde lepziekte, die sinds eenigen tijd is ontmaskerd. Daarbij bleek, dat vele geleerden zich hebben ingespan nen om dit vraagstuk op te lossen, dat nu in enkele woorden kan verteld worden, zooals dat bij de meeste groote vraagstuk ken gaat. De voorzitter dankte aan het einde den spreker, die iets heeft willen vertellen uit zijn levenswerk onder de bijen. De herhaalde uitnoodigingen om te komen spreken moeten voor den heer van Giersbergen het teeken zijn dat men zijn wetenschap op hoogen prijs stelt en spr. riep hem opnieuw een tot weerziens toe. SASSENHEIM. Vereeniging „De Narcis". Door de Keuringsdienst van de Vereeniging „de Narcis" is voor het a.s. seizoen de volgen de rayon verdeeling gemaakt, voorzoover betreft de controleurs in Sassenheim: J. A. A. van der Geest, hoofdcontroleur over Sassenheim, de plaatsen ten Zuiden van Sassenheim, Zeeland en Brabant. A. Berg, Hoekstraat, gedeelte van Sas senheim en Warmond, P. Demmenie, Bij dorpstraat, Voorhout, en op de droge vei lingen en de voorveilingen van de Hobaho en htt H.B.C. Jac. Wijntjes, Molenstraat-, Limmen, Uitgeest, Akersloot en Heiloo. K. Oudshoorn, Korklaan, ged. Ilillegom, Lisse Noordelijke gedeelte. A. Beider, Hein Baderstraat, gedeelte Voorhout, Noordwijk en Sassenheim. J. van der Geest, ged. Sas senheim, het Westland, Eilanden in Zuid- Holalnd en Zeeland, Brabant, Amerongen, Rhenen, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Nes a. d. Amstel, Noorden, Nieuwkoop enz. Arbeidsbeurs. In de afgeloopen week werden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven: 113 werkzoekende. Dit is wel het hoogste aantal, wat in dezen winter werd bereikt. R0EL0FARENDSVEEN. De Pastoor der nieuwe parochie. Z.H. Exc. de Bisschop van Haa-rlem heefj. belast niet de stichting van een nieu we parochie alhier (Fransch Brug) den wel- eerw. heer A. Th. J. Goossens. De weleerw. heer Goossens was kapelaan van de H. Hart-kerk te Schiedam. Kapelaan Goos sens is geboren in 1S87, priester gewijd in 1911 en is sedert 1926 kapeiaan te Schie dam. RIJNZATERWOUDE. Het „Nut". Naar wij vernemen be staat het Departement Rijnzaterwoude van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 110 jaren. W0UBRUGGE. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergaderde Donderdag 19 Maart a.s. voorm. half tien. Punten van behande ling: 1. Notulen en Mededeelingen. 2. In gekomen stukken. 3. Prae-advies op een verzoek om adhaesiebetuiging. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag her- keuring-veerarts en tot benoeming van een nieuwen. 5. Voorstel vaststelling kohier hondenbelasting 1931. 6. Voorstel subsidic- verleenen Algem. Politiebond Alphen a. d. Rijn. 7. Benoemen leden Commissie tot we ring schoolverzuim. 8. Benoemen commis saris woningbouw vereeniging. 9. Benoemen leden commissie aanslag Rijksinkomsten- belasting. 10. Benoemen commissie Toezicht L. 11. Bepaling van de plaats waar de openbare lagere school te Hoogmade zal worden gesticht. 12. Voorstel aanschaffing van een motorspuit. 13. Voorstel tot het aankoopen van een stuk grond-. 14. Rond vraag. ALPHEN AAN DEN RIJN. N.V. Alphensche Bank. Aan het jaar verslag van de N.V Alphensche Bank te Alphen aan den Rijn, boekjaar 1930, ont- leenen wij het navolgende. In aanmerking nemende de heerschende malaise, kunnen wij met voldoening op het afgeloopen boekjaar terugzien. Natuurlijk heeft ook onze streek onder de gevolgen geleden, maar toch niet in zulk een hevige mate als verwacht kon worden. De industrie heeft over het algemeen een behoorlijke afzet gehad tegen loonende prijzen. Waar onze plaats in hoofdzaak op de industrie is aangewezen, werd te gen het einde des jaars groote werkloos heid verwacht. Het wekt voldoening te con- stateeren dat het getal werkloozen gering was. Van gemeentewege is voor werkver schaffing zorg gedragen. De landbouw heeft, zooals bekend, een ongunstig jaat achter den rug. Wij hebben in de Rijn streek echter uitsluitend zuivel-boerderijen en het zuivelbedrijf heeft veel minder geie- den dan de akkerbouw. Reeds jaren lang heeft het verwonde ring gewekt dat de pachten en landprijzen zoo hoog bleven en buiten verhouding tot de opbrengst der producten. Thans is evenwel over de geheele linie een daling ingetreden, zoodat ook in dit opzicht de prijzen zich beginnen aan te passen. De tuinbouw maakte slechte prijzen, althans voor de grovere producten. De door ons behaalde resultaten waren ongunstiger dan het voorafgaande jaar. De winst op effec ten-provisie is lager en zoo werd wegens ge ringere uitzetting minder winst op interest óvinaaKt. Balans. Debetzijde. Gebouwen^ koning f 7685.03. In den loop van het v»» slagjaar zijn door een interne verbouwing twee a-an elkander grenzende kantoorge bouwen samen gevoegd. De gebouwenreke- ning die voor 1 to boek stond, is met de kosten ad 7684.08 gedebiteerd. Voorge steld wordt dit bedrag geheel uit de winst af te schrijven. Aan de gebouwen, met in begrip van de ondergrondsche kluisinrich- ting is totaal een bedrag van 109.817.27 ten koste gelegd. Kas, Coupons, en Vreemd geld 81.722.56 1/2. Effecten 10.688.05. Voor het. grootste deel aandeden in ter plaatse gevestigde ondernemingen. Ban kiers en Postgiro uitstaande saldi /99.77S.93 Debiteuren tegen efeclen 446.456.60. Di verse debiteuren 1294685.33. Grooten- deèls gedekt door persoonlijke en zakelij ke zekerheid. Wij achten, met inachtneming van de in onze boeken onder crediteuren voorkomende en daarvoor bestemde reser ves, alle debiteuren volwaardig. Creditzij de. Kapitaal 300.000. Ie, 2e en 3e serie ge plaatst en volgestort. Statuaire reserve 157.500. Was op 1 Januari 1930 150.000. Gekweekte rente 7.500, 157.500. Het statuaire maximum benevens de gekweek te rente. Extra reserve 19.000. Voorge steld wordt uit de winst 11.000 bij te voegen. Ondersteuningsfonds 13.314.75. Was op 1 Januari 1930 12.680.75. I-*- kweekte rente ƒ634. ƒ13.314.75. Voorge steld wordt uit de winst 2000 bij te voe gen. Crediteuren in rekening-courant 1.294.069. De deposito geplaatste gelden zijn voor het grootste gedeelte op lange- ren termijn gegeven. Bankiers en Ivassiefs ƒ74.468.20. Verschuldigd in rekening-cou rant op onderpand van effecten. Incasso wissels 27.234.71. Onvergangsposten in het nieuwe jaar verantwoord. Interest ƒ600 nog te verrekenen rente. Oj^osten 2.000 gereserveerd voor nog te betalen rekenin gen. Onverdeeld dividend 372.57 1/2. Netto winst alzoo ƒ52.507.19. Voorgesteld wordt 7684.03 af te schrijven op de ge bouwenrekening, waarna deze weder even als voorheen voor 1 te boek staat, ƒ2000 bij het ondersteuningsfonds te voegen en 11.000 bij het extra reservefonds. Het resteerende bedrag laat daarna een divi- denduitkeering toe van 8 pet. evenals het vorige jaar. Commissarissen kunnen zich vereenigen met de aangeboden balans en verlies- én winstrekening. Zij stellen voor deze goed te keuren en het voorstel van de directie betreffende de verdeeling der winst aan te nemen. Deze goedkeuring strekt de directie tot décharge voor haar gehouden beheer en commissarissen voor hun gehouden toezicht. Dit jaar is aan de beurt van aftreding de heer L. C. Jongén- burger. In de daardoor onstane vacature zal in de aandeelhoudersvergadering op 18 Maart a.s. moeten worden voorzien. NIEUWKOOP. Ziekenfonds. Door bet ziekenfond© H. E. alhier is de jaarvergadering uitgeschre ven op Woensdag a-s. Op die vergadering komit een voorstel van eenige leden om als nog toe te treden tot het Ned. Verbond voor Ziekenkassen. Het is daarom aanbevelenswaardig voor de leden vooraf eens te bestudeeren, de voor- en nadeden van dit verbond, daar het vorige jaar verschillenden er tegen heb ben gesproken. Ook zal o<p die vergadering een verloting va-n prijzen worden gehouden va-n de boe- te gelden. Waarom Jansen tot het eindpunt mee reed, ofschoon hij halverwege reeds had moeten uitstappen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6