NED OOST-INDIE DINSDAG 17 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Twee wandelaars door een autobus aangereden. Eén gedood, één gewond. Zondagavond ongeveer half 8 had ter hoogte van de woning van W. op den Steen- bergsohen Straatweg nabij het dorp Lepel straat een ernstige aanrijding plaats. De 63-jarige M. K. en zijn vriend N. 65 jaar keerden huiswaarts, toen de autobus van de firma B. uit Nieuw-Boxmeer, bo mend uit de richting Steenbergen hen aan reed. De chauffeur had zooals hij later zei door den zwaren mist de wandelaars niet. opgemerkt. Beiden werden op den grond geworpen en wel zoo ernstig dat eerstge noemde K. een diepe wonde bekwam aan het achterhoofd en de borstkast geheel werd ingedrukt, zoodot de dood onmiddel lijk intrad. Jt Andere slachtoffer bleek 'n drie dubbele beenfraotur te hebben opgeloo- pen. Na voorloopig door een dokter verbon den te zijn kon hij naar het Burgergasthuis te Bergen op Zoom worden overgebracht. De autobus is in beslag genomen. Knaap overreden en gedood. Gistermiddag te kwart over vier is op de Wittenburgergracht te Amsterdam een 8- jarige jongen, die op Oosterburg woonach tig is, onder een vrachtauto geraakt. De knaap was onmiddellijk dood. Volgens ooggetuigen zou de jongen achter op een andere auto geklommen zijn en bij het af springen door de van den tegenovergestel- den kant komende vrachtauto zijn gegre pen. Doodelijke aanrijding. Te Delft is Zaterdagavond de 26-jarige D. uiit Pijnaoker op den Délf gau wschen weg dtoor een auto aangereden. D. kreeg een hersenschudding en werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij gistörenavond is over leden. Bij een aanrijding een arm verbrijzeld. Bij het afrijden van de ophaalbrug bij Calvé te Delft is de werkman V.. doordat hij plotseling den weg overstak door een autobus gegrepen. Zijn rechterarm gèraabte onder een der voorwielen, waardoor dat lichaamsdeel werd verbrijzeld. Hij werd in het gasthuis ter verpleging opgenomen. Het motor-ongeluk onder Haren. De 22-jarige, ongehuwde H. Mulder, wo nende te Haren, die Zondagavond met zijn motorrijwiel onder die gemeente is ge slipt en met een ernstige hoofdwonde in het B. K. Ziekenhuis te Groningen werd opgenomen, is nog dienzelfden nacht aan de gevolgen overleden. Auto door een tram gekraakt. Zondagavond omstreebs vijf uur wilde een autobestuurder op den Halsterschen weg zijn wagen draaien. Hij had echter de aan komst van de stoomtram, die uit Bergen op Zoom kwam, niet bemerkt.. Een aanrijding was niet te vóórkomen, daar de motor stil hield, toen de wegen zich op de rails be vond. De auto werd tusschen de tram en een boom gedrukt en totaal vernield. De bestuurder bad nog juist de gelegenheid van zijn plaats te springen. Aan de gevolgen overleden. De heer D. Stegen ga, die op den Kerk brink te Hilversum bij het afstappen uit zijn auto werd aangereden door een passee- rende auto, welke hem het. been verbrijzel de, is inde St. Gera-rdus Majella-stichting te Bussum aan de gevolgen overleden. Kind verbrand. Te St. Oedenrode op VresseJ is een 2-jarig kin van den klompenmaker Da-niëls in een ketel kokend water gevallen en aan de ge volgen overleden. Politie-agent bewusteloos aangetroffen. Op het. afgesloten gedeelte van den nieu wen Rijksweg nabij de Brasserskade te Delft is gistermorgen een agent van de Baagsohe politie bewusteloos na-ast zijn fiets gevonden. Er zijn geen sporen van ge weld aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat de- agent niet in dienst was, doch waar sohijmlijk in overspannen toestand in uni form van huis i« gegaan. Hij is naar het gasthuis te Delft vervoerd en verkeerde heden nog in bewusteloozen toestand. Aan een groot gevaar ontsnapt. Bij het inhalen van een tros door de sleepboot „IJsselmonde" dat het Fransohe s-s. „P.L.M. 25" iin de Waalhaven te Botter dam versleepte, raakte de tros in de schroef verstrikt. Hierdoor werd de een en dertig jarige matroos L. v. V. over de verschansing getrokken en bekneld tusschen de tros en een sleepboot. Met. een gebroken dijbeen bleef de man met uiterste inspanning van krachten ziich aan boord vastklemmen tot dat hulp kwam opdagen. Krankzinnig geworden. De inlandische bediende Sono, die, zooals men weet, verdacht wordt te De Bilt me vrouw Soeparwi en haar beide kinderen te hebben vermoord iis, naar wij vernemen, thans naar het krankzinnigengesticht te Den Dolder overgebracht. BRANDEN. Brand in een slachthuis. Zolderverdieping uitgebrnd. Gisteravond te omstreeks zes uur is te Gorinchem door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het Coöpe ratief Openbaar Slachthuis, dat enkele ja ren geleden door de slachtersvereeniging is gesticht. Het kapitale gebouw, dat met riet was gedekt, stond in een oogenblik in lichterlaaie, terwijl een verstikkende rook zich over een groot gedeelte van de stad verspreidde. De sterke Oostenwind joeg een vonkenregen over de in de nabijheid van het brandende gebouw staande huizen, doch deze richtten geen schade aan. Het in het slachthuis aanwezige vee kon gered worden, evenals een nog aanwezige partij vleesch. De Gemeentelijke Brandweer verleende met een stoomspuit assistentie en bepaalde zich vrijwel tot- het nathouden der aan grenzende perceelen, die behouden ble ven. De schade wordt door verzekering gedekt. Op dezelfde plaats is in 1918 afgebrand de „Tinekeshoeve", een modei-boerderij, die in denzelfden stijl na den brand is herbouwd en waarin men de slachtplaats had ondergebracht. Nadere bijzonderheden. Nader kan worden gemeld, dat de brand het eerst werd ontdekt door de militaire politie, die nabij het gebouw haar dienst- lokaal heeft. Deze waarschuwde onmid dellijk de politie, die met den slangenwa gen uitrukte. De brand had echter reeds zulk een omvang aangenomen, dat ook de hulp van den motorspuit werd ingeroepen. Toen hiermede echter wafer werd gege ven, was het geheele voorgedeelte reeds nagenoeg uitgebrand. Met vier stralen werd nu water gegeven en verdere uitbreiding voorkomen. Wat de schade betreft kan nog worden gemeld, dat de betonnen zolder, die in het gebouw ligt, het benedenge deelte heeft beschermd, zoodat waarschijp- lijk het bedrijf geen stagnatie zal ondervin den. De boeken van het abattoir en van den poeder „Banne van Goripchem" zijn bij tijd" in veiligheid gebracht. Omtrent de oorzaak van dep brand tast men nog ip het duister. EEN VERDACHT GEVAL. Meisje verdronken gevonden. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld: Hedenmorgen vervoegde zich zekere C. van S. bij den Rijksveldwachter te Lepel straat met de mededeeling, dat zijn meisje verdronken was aan het Halsterschlaag. Onmiddellijk spoedde de politieman zich met den gemeenteveldwachter naar ge noemde plaats, waar zij terstond met dreg gen begonnen en na geruimen tijd het lijk ophaalden van de 17-jarige A. van T. Bij het onderzoek bleek, dat het meisje met Van S. Zondagavond Bergen op Zoom had bezocht zonder daarvoor van haar ouders toestemming te hebben gekregen. Vermoe delijk heeft zij daarom niet naar haar wo ning durven terugkeeren. Ofschoon men nog niet heeft kunnen vaststellen, wat precies is geschied, heeft de politie in een en ander aanleiding ge vonden Van S. in voorloopige hechtenis te nemen. Mishandeling te Drachten. Uit Drachten wordt aaD de „Tel." ge meld: Zondagmorgen vier uur heeft te Frieschepalen na afloop van een zanguit voering met bal na. een ernstige vecht partij plaats gehad, waarbij van het mes gebruik werd gemaakt. Den 19-jarigen Riempt Tuinstra werd een vijftal messte ken in het hoofd en de borst toegebracht, waardoor hij half gescalpeerd en in bewus teloozen toestand in een nabijstaande wo ning binnengebracht werd. Hij is den gèheelen Zondag buiten be wustzijn gebleven. De vermoedelijke da der, SS. de Jong, is door de politie gear resteerd. Inbraak te Middelburg. Toen Zondagmorgen de dienstbode van den heer A. A. de Wilde, aannemer te Mid delburg, die met zijn familie te Utrecht vertoefd om daa-r Maandag een bezoek aan de jaarbeurs te brengen, in de villa aan den Ouden Vlissingschenweg kwam, vond zij daar de meeste kasten open en allerlei zaken door elkaar geworpen. De politie werd gewaarschuwd en het bleek, dat een of meer ongenoode gasten Zondagnacht 't tijdelijk onbewoonde huis waren binnenge drongen. Eerst moet. getracht zijn door het glas in lood raam van de badkamer binnen te komen, maar later is het aan de binnen zijde van de bijkeuken bevestigde koperen haakje stuk getrokken en de deur naar de keuken, die op slot was, ingetrapt. Toen had men vrij sipel, daar de andere binnen deuren niet op slot waren. Zooals gezegd verschillende kasten en la don zijn geheel of gedeeltelijk leeggehaald, door de afwe zigheid der bewoners kon niet worden vast gesteld of er iets ontvreemd is. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Van den dader of daders is nog geen spoor gevonden. De familie zou door de po litie te Utrecht met de braak in kennis worden gesteld. Brutale overval in een winkel. Zondagmiddag te kwart voor drie kwam in den winkel van de firma J. v. Z. aan de Oldenbarneveltstraat te R'dam een man, doe de winkeljuffrouw vroeg een bankbiljet van 50 in twéé van 25 te wisselen. De juffrouw stemde hierin toe, zocht twee briefjes van 25 op en wilde deze aan den man overhandigen. Tot haar groote verwon dering trok hij haar echter met een snelle beweging de bankbiljetten uit de hand, legde een bankbiljet op den toonbank en rende den winkel uit. De juffrouw, die aanvankelijk nog in de verondersteling leefde, dat het bankbiljet, dat de man op den toonbank gelegd had, er werkelijk een van 50 gulden was, begreep er niets van en keek den man aan de win keldeur ©enigszins verwezen na. Eerst toen zij in den winkel terugkwam, ontdekte zij tot haar groote onsteltenis dat zij een waardeloos biljet van 50.000 mark ontvangen had. Een merkwaardig geval. In de cel te Zeelst was door de politie een zekere S. ingesloten daar deze persoon nog eenigen tijd moest uitzitten. Edoch den volgende morgen was de vogel gevlogen. Er was een groot gat in het dak van het politiebureau gemaakt en de zoldering van de cel was opengebroken. Bovendien was de deur van het brandspuitenhuis openge broken, de brandspuit er uit gehaald en buiten het dorp geheel gedemonteerd. Korten tijd later meldde de vluchteling zich weer bij de politie. Hij wist echter niet wie hem uit de cel had „getrokken". BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. SCHIP VERGAAN BIJ NEWFOUNDLAND. Noodlottige ontploffing op een robbenvanger. In de nabijheid van het Horse-eiland, dat bij de noord-oostkust van New Found- land ligt, heeft een scheepsramp plaats ge had. die voorzoover thans bekepd aan twjntig menschen het leven heeft gekost. Aan boord van den robbenvanger „Vi king" heeft namelijk, naar eerst thans be kend wordt, Zondagavond om negen uur een hevige ontploffing plaat b gehad. Er ontstond brand waardoor bet schip groo- tendeels verwoest is, volgens sommige be richten tot aan de waterlinie. Er bevinden zich circa 150 menschen aan boord van het schip, dat gecommandeerd wordt door den bekenden ontdekkingsrei ziger en lid van het Koninklijk Geografisch Genootschap, Kean. Tot de opvarenden be- hooren o.a. de film-directeur Varick Fris- sell. Een aantal personen is er in geslaagd over de ijsbanken de kust te bereiken; zij hebben medegedeeld, dat er twintig men schen om het leven zijn gekomen. Alle ove rige opvarenden zijn echter ook nog niet gered. Gezegd wordt, dat een aantal hun ner zich op het pakijs bevindt, waarmede zij naar zee drijven. Kustbewoners hebben medegedeeld, dat zij op het genoemde uur een heviger knal hebben gehoord en hét vuur hebben gezien- Onmiddellijk na het bekend wor den van de raijip zijn twee schepen te hulp gezonden, waarop zich doctoren erf ver pleegsters bevinden. Aanvankelijk bestond er nog eenige twijfel of het getroffen schip wel de „Viking" wasdit schip is echter de eenige robbenvaarder, die in de nabij heid van New-Foundland is en bovendien heeft de reederij, de firma Bo wring Bros te New-York van haar bureau te St. Johns bevestiging van de noodlotstijding ontvan gen. De ramp is veroorzaakt door de ontplof fing van een ketel die het schip in een oogwenk in lichtelaaie zette en aan ver scheiden menschen het leven kostte. Dat de explosie een ontzettende werking heeft gehad, blijkt wel uit het feit, dat aan het strand van het Horse-eiland verscheiden afschuwelijk verminkte lijken en ledematen zijn> aangespoeld. Bij hun wanhopige po gingen om van het brandende schip te ko men moeten verscheiden menschen ver dronken zijn. Gistermorgen werd de helft van de op varenden nog vermist. Zooals reeds gezegd, is bekend, dat eén aantal hunner op het pakijs zijn weggedreven. AUTOBUS BIJ CARCASSONNE GERAMD. Veertien personen gewond. Zaterdag heeft in de omgeving van Car cassonne een ernstige autobotsing plaats gehad. Een vrachtauto reed in volle vaart in op een juist naderende autobus. Veer tien personen werden, deels zwaar, ge wond. Auto in een rivier gestort. Zaterdagnacht is een auto van den koopman Kuhn uit Naumburg tengevolge van het springen van een band bij Apolda door de leunig van een brug gereden, waardoor de auto in de Hm stortte. De be stuurder werd er uit. geslingerd en kwam in de rivier. Zijn lijk is gisteren opge- vischt. Ongeluk in een circus. Bij een circusvoorstelling in Reims brak gisteren een staaldraad van een trapeze, waaraan 4 Duitsche artist en werkten. De artisten vielen van een hoogte van 5 M. naar beneden. Twee hunner, een heer en een dame, beiden uit Breslau afkomstig, werden zóó, ernstig gewond, dat zij in zorgwekkenden toestand naar een zie kenhuis moesten worden gebracht. Noodlottig misverstand. Uit Wilmington (Noord-Carolina) wordt gemeld: Vijf prohibitie-ambtenaren tracht ten een postauto tegen te houden en te doorzoeken, welke zij voor een auto hiel den, waarin alcohol werd vervoerd. De chauffeur van den postauto hield de amb tenaren voor roovers en vuurde op hen, met het noodlottig gevolg, dat een der ambte naren werd gedood. Het vuur werd door de ambtenaren beantwoord, waardoor ook de chauffeur zelf werd doodgeschoten. BRUTALE AFPERSINGSPOGING. De politie van Pruisen, Beieren en Bit- den houden zich, volgens een bericht in den „Montagspost" de laatste weken bezig met een brutale poging tot afpersing, waarvan tot slachtofier de directeur-gene- raai van de Duitsche rijkspoorwegen, Dorp- muller, was gekozen. Doze beeit een reeks dreigbrieven ont vangen, waarin ernstige aanslagen werden aangekondigd, ingeval hij niet op een aan gegeven plaats een bedrag van 100.000 de poneerde. De afpersers hadden nauwkeurig aan gegeven, welke spoorbruggen zij voorne mens waren in de lucht te doen vliegen, wanneer de rijkspoorwegen niet voor het geld zorgden. Het briefpapier, dat gebruikt werd, blijkt volgens het onderzoek afkomstig te zijn uit automaten, gelijk die te Freiburg ge bruikt worden en waren gedeeltelijk in Baden, gedeeltelijk in Beieren gepost. Ver schillende sporen wijzen erop, dat de mis dadigers in Beieren gezocht moeten wor den. Up de door de misdadigers genoemde plaats hebben de rijkssporwegn een paket doen deponceren met waardelooze papie ren. Do bandieten hebben zelfs kans ge zien, dit pakket in handen le krijgen, zon der door de politie gesnapt te worden. Toen bleek, dat zij teleurgesteld waren, hebben zij opnieuw een dreigarief geschre ven. Jacht op roovers. In het noorden van Berlijn is Zaterdag nacht een 62-jarige eigenaar van een aan tal bioscopen, die piet zijn vrouw huis waarts keerde, door vier mannen aange rand, die hem een kolferlje met 3600 mark ontrukten. Na een spannende achtervolging door drukke straten kon één dader worden ge vat. Het is een oude bekende van de justi tie. Ziju kameraden zijn er echter met de buit vandoor gegaan. Het leege koffertje is Zondagochtend op een brug teruggevon den. Berooving van een tramkas. Gisternacht zijn twee gemaskerde ban dieten het bureau van het gemeentelijk trambedrijf te Solingen binnengedrongen- Zij dwongen de aanwezige ambtenaren de sleutels van de brandkast af. te geven. Daarna boeiden zij de ambtenaren en sta len ongeveer 9000 mark. Een gruwelijke vondst. De Australische politie heeft een gru welijke ontdekking gedaan op de hoeve Denman, negentig mijl ten Noorden van Newcastle, waar zij den eigenaar dood op den drempel vond liggen met een schot in het hoofd en binnenshuis de verkoolde lij ken van zijn vrouw en vier kinderen. De politie vermoedt, dat de boer eerst zijn gezin heeft doodgeschoten, waarna g*- tracht heert den boel in brand te steken en zich vervolgens op den drempel zelf een schot door het hoofd heeft gejaagd. Vreemde kostgangers. De doodgraver te Breteuii in het depar tement der Eure, vond tegen de deur van hét kerkhof een brief aan zijn adres beves tigd. Het was een brief van een der ge meenteraadsleden die meedeelde, dat en waar hij zelfmoord ging plegen. De dood graver en de veldwachter, die op onder zoek uitgingen, vonden den man levenloos Hij had zich opgehangen. JANBOEL IN EEN ZIEKENHUIS. Groot-exploitatie-verlies door wanbeheer. Aneta seint uit Batavia: Het Nieuws van den Dag v. Ned. Indië publiceert zeer ernstige misteesta.nden im 't gemeenteziekenhuis te Soekaboemi, o.a. het bijna geheel verdwijnen van in den loop van zes jaren voor 13.284 aangekocht linnen goed. Het blad constateert dat het exploi tatie-verlies, tengevolge van wanbeheer, ge durende de jaren 1924<'1929 340.203 be- draag. Alle zaalwachters worden herhaalde lijk des nachts slapende aangetroffen, zoo dat lijders aan zware koortsen ongemerkt naar buiten konden gaan, waar zij des mor gens in het natte gras liggend werden ont dekt. Een ander maal werd een doodkist van een overleden patient in het lijkenhuis ledig bevonden, de doode werd op den steenen vloer va.n het hospitaal aangetrof fen, terwijl de directeur, de zusters en de mantri® onvindbaar waren. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 18 Maart. Huizen, 298 M. (Uitsl. NCRV.-uitzending). 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.00—12 00 Concert. 12.0012.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. 2.002.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Lezen van Chr. Lectuur. 3.00—4.30 Concert. 4.304.45 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.007.00 H. Pilon: „Aardappelpoter*" 7.007.30 Vroolijk halfuurtje. 7.308.00 Halfuurtje voor de Rijper© Jeugd. 8.0010.15 Uitzend, eener samenkomst van het Leger des Heils. 10.15—10.25 Vaz Dias. 10.2511.30 GramoFoonpl. Hilversum, 1875 M. (Uitsl. VAR A.-uitzending). 9.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel. 10.00 Morgenwijding (VPRO). 10.15 Orgelspol. 10.30 P. J. Kers: „Onze Keuken". 11.00 Gramofoonpl. 11.05 Dr. C. J. Heijforoek-d'Anoona: „De lichamelijke ontwikkeling van het schoolkind". 11.35 Gramofoonpl. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert VARA-Septet. 2.15 Gramofoonpl. 2.25 Vrouwenuurtje. 3.15 Gramofoonpl. 3.20 K. de Boer: „De Trust en de Ver bruiker". 3.35 Maak het zelf, door C. Schaake- Verkozen. 4.25 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 6.15 Concert VARA-Mandoline-ensemble 6.30 Mandoline-oursu®. 7.00 M. J. Brusse„Mijn leven onder de menschen". 7.30 Politieberichten. 7.45 Slot Mandoline-concert. 8.15 Uitz. uit Hengelo. 8.30 „Pomarius", tooneelspe] In 3 bedr. van mr. C. P. v. Rossem. Door het Groot Volks-Tooneel. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1354,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.05 Orgelspel. I.50 Orkestoopcert. 2.45 Uitz. voor scholen. 3.50 Concert. 5.05 Orgelspel. 7.20 Lezingen. 8.20 Beethoven-concert. 9.05 Berichten. 9.20 Vervolg concert'. 10.40 Lering en berichten. II.0012.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Tooneeluitz. 10.20 Gramofoonpl, Langenberg, 473 M. 6.20-^-7.20 Gramofoonpl. 9.35^-11.15 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.25'1,50 Concert. Orkest en alt. 4.20-r-5.2Ö Concert. 7.05 Concert. Koor, orkest en solisten. Daarna berichten en töt 10.35 Orkest- conéert. 10.&511.20 Gramofoonpl. Kalundborg 1153 M. 11.2012.35 Orkestconcert. 2.504.50 Orke8teoncert. 7.208.35 Concert. Orkest en solisten. 8.35—8.55 Piano-recital. 8.559.10 „Familien Hansen". Blijspel van J. Locher. 9.4510.25 Concert. Kwartet, cello en zang. 10.2511.50 Dansmuziek. Brussel 508,5 en 338,2 M. 508.5 M.5.20 Orgelspel. 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Militaire muziek. 9.50 Dansmuziek. 338.2 M.5.20 Gramofoonpl. 6 05 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 5.4011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.50 Lezingen. 7.50 Dansavond. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 I pulair concert.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5