Agenda BUITENLAND STADSNIEUWS MAANDAG 16 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BR1TSCH-1NDIE GANDHI'S ACTIE TEGEN DE BUITENL. WEEFSELS. Te Na-viari (staat Baroda) werd sen satie verwekt door het feit, dat Gandhi, die na voltooiing van zijn bezoek aan de diverse districten van de provincie Goe- jerat aldaar aankwam, weigerde een adres van welkom en een beurs, die hem door de plaatselijke textielhandelaren wer den aangeboden, te aanvaarden, met de verklaring, dat hij een en ander pas zou kunnen aannemen, nadat de handelaren den verkoop van b uiten landsche weef sels zouden hebben gestaakt. Voorts beval Gandhi den boeren aan, naar hun landerijen terug te keeren en de belastingen te betalen, op grond van het te Delhi tusschen hem en den on derkoning, lord Irwin, tot stand gekomen accoord. In de campagne voor burgerlijke onge hoorzaamheid werd door de provincie Goejerat een werkzaam aandeel geno men. LETTEREN EN KUNST Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. B. Erades om vergunning tot bet oprichten van een zouterij en rookerij van vleesch in het perceel Levendaal No. 165; b. de N.V. Bataafsche Import Maatschappij om ver gunning tot het oprichten van een auto- garage waarin een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine, in het perceel Rijns- burgersingel No. 37; c. de N.V. Leidsche Melkinrichting „De Toekomst" om vergun ning tot het vervaardigen van consumptie ijs in het perceel Hooigracht No. 41, is ver daagd. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan G. P. van der Drift en rêchtver- krijgenden vergunning i9 verleend tot het oprichten van een machine- en construc tiewerkplaats in e-en gedeelte van het per ceel Maredijk No. 157. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De voortdurende botsingen met commu nisten in Duitschland. Nadere bijzonderheden omtrent de aardverschuivingen in Savoye. (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Oude man gedood op den onbewaak- ten overweg bij Beverwijk. (Gem. Ber., 3de blad). Verscheidene doodelijke verkeersonge lukken. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. D. H. L. kampioen Eerste klasse E. der R. K. F., Ajax kampioen Afdeeling I van den K. N. V. B. sobere, sombere ijzeren brandkast, waarin Hij zich -dag en nacht laat opsluiten. Zelfs het glorievolle mirakel van Amsterdam dankt zijn ontstaan aan het meest nederig- alledaagsche feit. x „De steenen spreken". De stille omgang is niet iets nieuws; dateert uit de middeleeuwen. In vergetel heid geraakt, heeft men het vóór 50 jaren weer in eere hersteld. Wat wij doen, deden dus reeds onze voorvaderen. Ook al zou het processieverbod worden opgeheven, wij, Katholieken van Nederland, blijven trouw aan die eeuwenoude heilige traditie. Daar gaan de „stille ommegangers", in dichte drommen. Zij zwijgen, maar de ge weldige voetstappen op het harde plavei sel spreken, ja galmen in vastenj maat gang het eindeloos: sanctus, sanctus, sanc- tus, heilig, heilig, heiligHoort, hoort, de steenen spreken De straatst-eenen jui chen en jubelen, den Eucharistischen Ko ning ter eere I Amsterdam, ja gij zijt groot en machtig, onze trots en gloriedoch dierbaar zijt gij ons alléén om uw beroemd, zegenrijk, onsterfelijk, nooit volprezen „Hoogheilig Mirakel". (Langdurig applaus). Enkele gelukwenschen. In de pauze bracht namens alle zuster organisaties de voorzitter van de Haag- sche Stille Omgang, de heer K u u 1 k e r s, gelukwenschen aan het Amsterdamsch be stuur en den heer Elsenburg. Met een hartelijk aplaus werd daarna verwelkomd de algemeen-bekende Amster dammer, de heer Smit, oud-voorzitter van den R.-K. Volksbond, die namens de an dere Amsterdammers het eigen bestuur huldigde. Veertig jaren heeft spr. den Stillen Omgang meegemaakt in het eerst in groepjes van twintig uit angst voor de politie. Het is door het bestuur van den Amsterdamschen Stillen Omgang, dat de omgang zoo'n beweging van duizenden is geworden, en daarvoor bracht spr. nameni alle Amsterdammers hartelijk dank. De heer L. v. d. B r o e k e dankte de beide sprekers. Dat de heer Smit „de jeugd in de 80 jaren" (geestdrift) hier heeft ge sproken, is het bestuur een zeer groote voldoening. Het bestuur zal aan den heer Smit steeds een voorbeeld nemen. TOESPRAAK VAN DEN BISSCHOP. Tot slot sprak de Bisschop de vergade ring toe. iWie zou niet vervuld worden, aldus Mgr. van heilig enthousiasme, wanneer men deze heerlijke vergadering mag bijwo nen die niets anders is in den grond van de zaak, dan een heerlijke manifesta tie van diep geloof aan de werkelijke te genwoordigheid van Jezus in het H. Sactfa- ment. Wanneer men ziet de volle zaal en do geestdrift, waaririede de welsprekende re denaar werd toegejuicht, geraakt men on willekeurig in vervoering en tot dank baarheid, dat zoo diep geloof huist in de harten der Amsterdammers en van zoove- len, die van verre zijn gekomen. Wanneer het mij gegeven zou zijn op dit oogenblik te ontleden de gedachten en gevoelens, die leven in de harten op dit oogenblik, wat zou ik te zien krijgen een rijkdom van diep- godsdienstige ideeën. Ik ben overtuigd, dat gij gejubeld hebt in uw hart, toen het schittorend mannenkoor het „Haece dies" uitvoerde. Ja, dit is de dag, de de Heer heeft gemaakt. Welke rijkdom van gevoelens ook ons allen bezielen moge, ik ben er zeker van, dat drie gevoelens ans aller deel zijn, ge voelens waartoe juist de liturgische gebe den van dezen dag de geheele Kath. Kerk willen opwekken, maar gebeden ook als 't wave bijzonder geschreven voor dit jubel feest. De misgebeden van dezen dag willen ons inplanten gevoelens van blijdschap in den Heer, van vertrouwen op God en van innige dankbaarheid. Is de Introitus niet bijzonder toe passelijk on Amsterdam? Heeft Amster dam niet bijzondere reden zich te verblij den. Wanneer wij de Kerk hooren aanhef fen „Laetare Jerusalem", dan mag ik spre ken: „Verblijd U, Amsterdam en houdt een feestvergadering en al degenen, die Am sterdam om zijn mirakel liefhebben. In het Graduale wekt de Kerk op tot vertrouwen. „Die op den Heer betrou wen zijn als de berg Sion. Bergen zijn rondom haar en de Heer is rondom zijn volk van nu af en tot in eeuwigheid". Maar is 't niet alsof deze woorden speciaal geschreven zijn voor dezen dag. Mogen wij niet als wij zien hoe in Amsterdam leeft de devotie tot het H. Sacrament ver trouwen, dat God altijd om ons heen zal staan. We leven in moeilijke tijden; er doen zich schokken voor van internatio nalen omvang, die somtijds doen vreezen, dat de grondslagen der maatschappij wor den omgewoeld. Nieuwe wetten worden ge- eischt; wij hebben een revolutie noodig zeggen sommigen. Ook God weet, dat verbetering noodig is. Maar God zegt tot ons dat woord, eens ge sproken door den mond van den profeet Jeremias, dat Hij „andere harten" noodig heeft. In plaats van het steenen hart, een hart van vleesch, dat Hem bemindt boven alles. En als we zien, hoevele harten kloppen van liefde voor het H. Sacrament, dan ver trouw ik, dat God Amsterdam zal bescher men. In het Offertorium roept de Kerk allen op tot dankbaarheid jegens God voor alle bewezen weldaden. „Looft den Heer, omdat Hij goedertieren is; prijs zijn naam onder snarenspel". Deze woorden mogen wij toch zeker vandaag op ons toepassen. Dankbaar zijn wij God, omdat Hij ons ge geven heeft het H. Sacrament, waarmede wij ons dagelijks kunnen voeden; dank baar, dat Hij in deze stad -het H. Mirakel heeft gewrocht; dankbaar, dat Hij de Am sterdammers in het bloed heeft willen in planten zulk een devotie tot het H. Sa crament. Onderscheidingen voor het bestuur. Dankbaarheid rijst op de eerste plaats op ten hemel, doch God zal zeker tevre den zijn over een woord van dank aan hen, die medewerkten aan deze devotie. Mgr. meende zijn dank jegens het bestuur niet beter te kunnen uiten, dan den H. Vader te vragen, de heeren Alph. Elsenburg, F. Kristen en J. Takes het eerekruis „Pro Ec clesia et Pontifice" te verleenen. (Harte lijk applaus). Als de zooeven geschetste drie gevoelen» blijven leven in de harten van de Amster dammers dan zie ik die stad voor mij zoo als de stad Jerusalem gezien werd door David,, welke visie is neergelegd in het communie-gebed van dezen dag: „Jerusa lem, dat gebouwd is als een stad, die dicht aaneengesloten .is. Derwaarts immers gaan de stammen op, de stammen des Heeren, om uw Naam te loven". Gij zijt een stad, waarin de Kath. allen te zamen vormen een machtige eenheid, doordat zij bijeengehouden worden door het cement van de devotie tot het H. Sa crament. Tot U trekken jaarlijks op de dichte drommen van ommegangers. Mogen, besloot mgr., die drommen aan groeien met duizenden en duizenden en moge waar zijn dat de devotie tot 't H. Mi rakel den Eucharistischen Koning bewege, dat honderdduizenden andersdenkenden aan datzelfde geluk deelachtig worden, op dat eens geheel Nederland moge opgaan tot Jezus Christus in Zijn H. Sacrament. Na deze langdurig toegejuichte rede zong de heer Joh. Nelissen het mooie Mirakel lied. Het refrein „Blijf, Meester, blijf ons bijHalleluja 1 Hallelujawerd door dui zenden kelen overgenomen. Na een dankwoord aan alle medewer kenden door den heer v. d. Broeke en een krans-hulde, gebracht aan den dirigent van het koor, den heer Anton ter Steege, werd deze heerlijke feestvergadering besloten met den bisschoppelijken zegen. VOLKENBOND HANDELSCONVENTIE 1939. De derde economische conferentie-CoIijn. Heden vaJigt de derde economische con ferentie-Col ijn aan, die een beslissing moet nemen inzake de inwerkingtreding van de handelsooU'venitie van Maart 1930. Helaas, hoewel meD na de goedkeuring van den rijks-dag de Duitsohe ratificatie binnenkort verwacht, is de toestand nog weinig hoopvol, aangezien de Fransdhe ra- Dr. Oolijn zal daarom aan de oonfenentie tifioatie si uitgebleven. voorstellen, de conventie voorloopig voor twee a dirie maanden tusschen de staten, diie haar reeds ratificeerden in werking te doen treden. Mocht na- deze periode het voldoende aantal ratificaties nog niet zijn bereikt, dan zouden deze staten zich van hun verplich ting kunnen onitaiaan. Is daarentegen aan de gestélde voorwaar den voldaan, dam zou de inwerkingtreding definitief worden. Dit voorstel aai, naar men verwacht, niet op giroote moeilijkheden stuiten. HET VL00TACC00RD. Grandi over de overeenkomst. Gra-ndd heeft bij de toelichting van de be groeting van buitenla-ndische zaken zijn aan gekondigde groote redevoering gehouden, die im hoofdzaak aan de vlootovereenkomst was gewijd. Hij sprak daarin in zeer wrienschaippe- lijke bewoordingen over de betrekkingen met Frankrijk de verheven gevoelens van den grooten staatsman Bria-nd en verklaar de dat de fascistische regeering ook tijde na de moeilijkste tijden van de onderhandelin gen nooit de overtuiging heeft verloren, dat overeenstemming met Frankrijk tot stand zou komen- Wat de overeenkomst zelf betreft ver klaarde hij, dat een vergelijking van de sterkte der Italia ansche en der Framsche vloot, zooals deze op 1 Januari 1930 was cn op 31 December 1936 zal zijn, d-oet zien, dat Italië een voordeel heeft gekregen, wat de moderne oorlogsschepen betreft, en Frank rijk een voordeel wat betreft de oude sche- pen. Het zou onjuist zijn, de bet-eekenis van de oude schepen en daarmede de beteekemis van de door Italië gedane concessies te ont kennen, doch evenmin mag men do draag wijdte overschatten. De meening van Stimson. Staatssecretaris Stimson deelde Zater dag mede, dat de Brit sche regee ring hem gevraagde heeft, om de opinie der Ameri- kaansche regeering omtrent den aan het nieuwe vlootacooord te geven vorm. Hij heeft daarom senator Morrow, die zich cp het oogenblik op een vacantier©is rtaa.r Europa bevindt en die als gedelegeer de ber vlootcouferenitie van het vorig jaar nauw keurig met deze kwestie oip de hoogte is en met wien hij voor zijn vertrek hiervan uitvoerig gesproken heeft, verzocht, om zijn reis in Engeland gedurende drie dagen te onderbreken en de Britsehe regeering het Amerikaansche standpunt mondeling uiteen te zett en. Stimson is nog steeds van meening, dat het beter zijn zou, aan het nieuwe verdrag den vorm van een driermogend'hedenverdrag te geven dan Japan en de Vereenigde Sta- ten nogmaals formeel te binden, hetgeen door den Amerikaanschen senaat als een wijziging van het vlootverdmg van Was hington en van Londen zou kuinen worden geiterpreteend. Hij hoopt daarom, dat een nieuw vijfmogendkedenverdrag zal kunnen wnrden vermeden. DUITSCHLAND DE EEUWIGE BOTSINGEN. Te Ebertswald ie- het Zondag tussehen politie en communisten tot een treffen gekomen. Een aantal politie-agenten werd tegen den grond geslagen en door de communisten érnstig mishandeld. Slechts door middel van de gummistok kon men zioh verweren. Eerst toen een Schupo een schot loste, sloeg de menigte op de vlucht. Er werden 16 arrestaties uitgevoerd. Bij de vechtpartijen werden 4 schupo's zwaar gewond. Gisternacht is te Hamburg het com munistische lid van de „Bügei schaft" Ernst Hennin-g in een autc-bus door schoten uit een revolver doodelijk ge wond. Naar de Hamiburgsche politie mede deelt, bevond Henning zioh in gezelschap van een partijgenoot op weg naar Ham burg. Te Funfhausen stapten drie man nen de de auto-bus, die in den beginne rustig zaten. Plotseling stonden zij op, trokken revolvers en riepen de passa giers toe: Handen omhoog. Vervolgens vroegen zij Henning of hij het communistische lid Andre was, en eischten van hem dat hij zijn papieren zou toonen. Toen Henning zijn naam noemde voeg den de mannen hem toe: Jou moeten wij juist hebben. Op hetzelfde oogenblik werden eenige schoten op hem gelost-, de onverlaten sprongen vervolgens uit den wagen en losten van de straat af nog, eenige scho ten op de autobus. Henning werd doodelijk gewond, ter wijl een leerares aan de boenen werd gewond. De daders- konden- in het donker ont snappen. In het belang van het onderzoek wor den nog geen nadere bijzonderheden ver strekt. SPANJE CATALAANSCHE SEPARATISTEN. Een memorandum. De Catalaansohe extremisten, die aan hangers zijn van kolonel Macia, hebben een memorandum gepubliceerd, waarin zij verklaren, dat zij als voornaamste punt van hun program de vrijheid en on afhankelijkheid van Catalonië eisohen. Alle elementen, die het verkrijgen van deze vrijheid In den weg staan, waar onder de monarchie, zullen verwijderd worden. Het- program houdt voorts- nog de be paling in, dat de vrijheid der Catalanen gepaard zal gaan met herstel van de so ciale onrechtvaardigheden tegenover de arbeiders. ZUID-AMERIKA BOM ONTPLOFT TE BUENOS AIRES. Voor den prins van Wales bestemd? In een tramwagen te Buenos Aires explodeerde Zaterdag een bom ten ge volge waarvan drie personen werden ge dood en vele andere gewond. De bom was in het bezit van een Ita liaan, Pieretti, genaamd en ontploft op het oogenblik dat deze wilde uitstappen. De Italiaan en drie andere menschen werden gedood, terwijl 3 gekwetsten naar het ziekenhuis zijn gebracht. Men brengt deze explosie in verband met het bezoek van den prins yan Wales aan de stad, hoewel de politie tot nu toe geen enkele nadere aanwijzing heeft kunnen vinden. De speciale R euter-correspondent te Buenos 'Aires meldt, dat nog steeds een mysterie hangt over de ontploffing van de bom op een druk bezette tram in een van de drukste straten van de stad. Een gToote opwinding werd door het incident veroorzaakt en de politie ver klaarde, dat de ontploffing niet in ver band staat met het bezoek 'van de En- gelsche prinsen en met de opening van de tentoonstelling. De bom was in het bezit van een Ita- liaansohen anarchist afkomstig uit Cor dova. De Italiaan en twee andere passa giers waren onmiddellijk dood toen de bom ontplofte; drie anderen werden ern stig gekwetst. Verscheidene personen liepen lichte verwondingen op. De tramwagen was met bloed besmeurd en bedekt met versplin terd hout. ALEX FAASSEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 80 jaar. De bekende tooneelspeler Alex Faassen is gisteren, Zondagvoormiddag, t-e den Haag in den ouderdom van 90 jaar over leden. Alexander Faa-ssen werd 8 Augustus 1843 te 's Gravenhage geboren. Hij ont ving te Amsterdam zijn tooneelopleiding en wel voornamelijk bij het Fransche too- neelgezelschap van den heer Lavergne. Voornamelijk was hij verbonden aan Rot- terdamsche en Haagsche gezelschappen. Van 1870 tot 1880 heeft hij niet gespeeld. Hij vervulde bijna uitsluitend karakter rollen. „DOE MEE". De „Praatavonden", die ik te Rotter dam, den Haag en te Leiden houd, heb ben werkelijk succes. De zaak blijkt be lang in te boezemen. Men weet ook wel, dat bekeerlingen, menschen die op vol wassen leeftijd Katholiek werden, met tal van moeilijkheden zitten, die nog stam men uit den tijd der dwaling, moeilijk heden geworden en vastgeroest in de zie len door opzweperij, fanatisme en ver keerd begrip over Katholieke gewoonten en praktijken, veiwalsching der geschie denis, misvatting over onze bedoeingen en onkunde. Het is ongeloofelijk, wat al zoog aan vragen is ingediend in die vier maanden, dat mijn praatavonden bestaan. Laat me eens eenige vragen opsommen (nog geen 10 pet.) „Waarom leeren de Je zuïeten dat het- doel de middelen hei ligt?" „Wat waren de tegenpausen?" „Waarom heeft de Kerk door de inqui sitie de menschen vei moord?" „Wat is de historie van Jan de Bakker?" „Waarom zegenen ze de honden voor de jacht?" „Met wie trouwde Cain?" „Hoe kan het H. Oliesel de doodzonden vergeven en waarom mag het in bewusteloozen staat ontvangen worden?" „Wie was Pausin Joanna?" „Waarom zijn er allemaal men- E'chelij-ke inzettingen in de Katholieke Kerk?" „Waarom beveelt de Paus de Roomsohen niet om niet meer te vech ten, dan was de oorlog in eens uit?" „Hoe geschiedt de Pauskeuze?" enz. enz. Nu zeg ik alle bekeerlingen van Lei den en aan ieder afzonderlijk: „Doe mee". En ik hoop, dat de Katholieken, die be keerlingen in hun omgeving kennen, wel ke mogelijk dit stukje niet onder de oogen krijgen, hun aandacht vestigen op mijn bedoeling, het gaat toch aldus in ééne moeite door, alle bekeerlingen van Leiden tot deze gezellige en nuttige praatavonden te noodigen. De ondervin ding leert dat ze gezellig zijn en dat ze nuttig zijn, weet ik uit mijn ondervin ding. Donderdag 19 'Maart des avonds half negen, is weder zoo'n praatavond in het Gesticht „De Voorzienigheid". Een be- keerling(e) mag zich laten vergezellen door één persoon. Er is geen contributie vastgesteld, ieder is vrij. Ik hoop, dat de zaal te klein zal blij ken, in den Haag ziet het er al aardi? naar uit, dat dit weldra het geval zal zijn. Vragen wacht ik nog tot Dinsdagavond. F. HENDRICHS, S. J. Laan 27, den Haag. Ernstige botsing. Gistermiddag te kwart over vijf had op den Hooge Rijndijk een botsing plaats tus- schen een auto, bestuurd door C. B. uit Alphen aan den Rijn en de stadstram. De auto kwam uit de richting Zoeterwoude achter een tram aangereden en wilde deze links pas-seeren, juist toen van de tegen overgestelde richting een andere tram kwam aanrijden. In volle vaart botsten de twee voertuigen tegen elkaar. Beiden be kwamen materieele schade. De auto was bijna geheel gedemonteerd. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er vrij goed af. Mej. T. B., die naast de bestuurder zat brak een rib en bekwam overigens, evenals de anderen, mej. W. B., H. v. V. en C. B., liechte kneuzingen en ontvellin gen. Ze zijn door den E. H. D. verbonden. Chr. Middenstandsvereeniging. Zaterdag vergaderde de Chr. Midden- sta mis ver eeniging alhier. De vergadering werd op gebruikelijke wijze geopend door den Voorzitter, den heer H .Buurman.. Van twee bestuursleden LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag. Vergadering R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, Huize „Maria", Pieters- kerkkoorsteeg, aanvang 8.15 uur. Woensdag. Excursie A.R.K.A. Sterrewacht, 8 uur. Woendag. Dioc. Ver. van R. K. Onderwij zers „St. Augustinus", den Burcht, 6.30 uur. Donderdag. R. K. Vereeniging van gezins hoofden, den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Maart a.s. waar genomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136, en A. J. Donk Doezastraat 31, telefoon 136. was bericht van verhindering ingekomen, terwijl twee heeren als ga-st aanwezig waren. De notulen der vorige vergade-ring wer den, behoudens een enkele opmerking, goed gekeurd. Het jaarverslag van d»en secretaris vraagt nu allereerst de aa-ndacht. Door de propa ganda door den heer Siebesma in den afge- loopen zomer, bc-ekte de a-fdeeiling 36 nie-u- we leden. Een lid bedankte, zoodat de ve-r- eenigimg begin 1931 103 leden t-eLde. Er is dus nog alle reden tot dank. Ook de penningmees't er deed met opge wektheid zijn verslag. Hij kon n.og mede- deelen, dat er een kassaldo van 290.59 was. De heeren Pontier en 'RbOdivoets werden ails Kasna zieners aangezocht, welke zica van hun taak zullen kwijten en op de vol gende vergadering de resultaten hiervan mededeelen*. Van. het Bestuur waren aftredend de hee ren H. Buu-nman, M. Ziegelaar en Joh. van Weeren, allen werden herkozen en aan vaardden hun herbenoeming. In verband met het 12 1/2 jarig bestaan der afdeeling, kwam het bestuur met het voorstel om in plaa-ts aan een feestelijke avond, zooals gebruikelijk is ditmaal een autobustocht te organiseeren. Zooals begrij pelijk is, wei-den de voor- en nadoelen hier van aan alle zijden beliebt. Een oom-mis-sie bestaande uit de heeren Roodeniburg, Pontier en Schout zullen deze nader onderzoeken en st-raks vers-lag van haar bevindingen uitbrengen. Van de rondvraag wordt dioor een lid ge bruik gemaakt. Aan het einde der verga dering gaf zich een gasl als lid op, welk as pirant-lid, zooa-ls gebruikelijk is, op de e.v. volgende vergadering aan -de leden zal voorgesteld worden. Niets meer aa-n de orde zijnde-, sluit de heer C. Schout met dankzegging. In brand geraakt Gistermiddag is de 53-jarige mej. V. S. in de keuken van haar woning in de Rese- daslraat te dicht bij een gasfornuis geko men, waardoor haar kleeren vlam vatten. Op haar hulpgeroep snelde een der buren, zekere P., toe, die de vlammen wist te doo- ven. Met niet ernstige brandwonden is mej. S. door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Begin van brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een begin van brand ontstaan in de wo ning van E., Diefsteeg 3, waarschijnlijk doordat deze E., te bed liggend een cigaret had gerookt die met de dekens in aanra king was gekomen. Het vuur kon intus- schen spoedig met emmers water worden gebluscht. 9 Brand op de Hoogewoerd. Gisteravond te zeven uur ongeveer is brand ontstaan in het perceel Hoogewoerd 120, beneden bewoond door A. J. M. en boven door J. G. v. E. De brand werd ont dekt door voorbijgangers, die dadelijk de brandweer waarschuwden, die spoedig ter plaatse was en met twee slangen op de wa terleiding de vlammen bestreed. De zolder van het perceel brandde geheel uit, waar door een partij hout en eenig gereedschap van van E. verloren ging. De waterschade is aanzienlijk. Een brandende sigaar, waar van een vonk is gevallen op een hoeveel heid paardenhaar is waarschijnlijk de oor zaak. 's Avonds half tien is het vuur weer gaan smeulen op de zolder, maar daaraan kon men mot eenige emmers water spoe dig een einde maken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2