VRIJDAG 13 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Jongen bij het spelen over reden en gedood. Gistermorgen is de 10-jarige scholier O. Vermeulen te Nieuwerkerk a. d. IJssel, die met eerfige jongens aan het spelen was, onder een autobus geraakt. Hij kreeg een hersenschudding en een schedelbreuk, en is spoedig daarna overleden. Kind overreden. Het 8-jarig zoontje van G„ aan de Hoogpont te Breda, wilde den Hoogweg oversteken, toen hij door een auto ge grepen werd. Met ernstige hoofdwonden werd de kleine opgenomen en naar het St. Ignatius-Ziekenhuis overgebracht. Paard en wagen te water. Gistermiddag te helfzes werd de hulp van den reddingswagen van de Amsterdamsche brandweer ingeroepen om een paard en wagen, die in den Singel bij de Oude Spie gelstraat aldaar lagen, op den wal te hij- schen. Paard en wagen behoorden aan den kruier Brouwer in de Wol venstraat. Zij hadden aan den walkant gestaan. Bij het lossen van een vat uit een auto kwam dit tegen de voorbeenen van het paard, dat daarop eenige stappen achteruit liep, waar door de wagen de gracht inreed en den ros sinant meetrok. Ten aanzien van een zeer talrijk publiek werd eerst het paard en daarna de wagen door de brandweer op den wal geheschen. Tusschen een kolentransportwagen bekneid geraakt. Gistermiddag heeft op de „Compagnie Néerlandaise de l'Azóte" te Sluiskil een ernstig ongeval plaats gehad. Een 35-jarige arbeider uit Spui (gemeente Axel) geraak te bekneld tusschen een kolentransport wagen. De man werd in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis te Sluiskil over gebracht. Men vreest voor zijn leven. Zware tak op het hoofd. Bij het snoeien van boomen kreeg de arbeider v. d. L. te Standdaarbuiten een •zware tak op het hoofd. Geestelijke en •geneeskundige hulp waren dadelijk bij de hand; hot slachtoffer overleed binnen korten tijd. In kokend water gevallen. Het fr-jarig dochtertje van den schoen maker De J., te Wormerveer, had het ongeluk achterover in een tobbe met ko kend water te vallen. Met vreeselijke brandwonden werd de kleine in zofgwek- kenden tos tand in het gemeente-zieken huis aan de Paul 'Krugerstraat opgeno- Moeder redt haar kind uit het ijs. Woensdagmiddag is het 12-jarige doch tertje van de fam. H. te Terbregge, om den weg naar huis te bekorten dwars over het ijs van den boezem geloopen. De moeder, die juist achter op het erf stond, en haar dochtertje zag aankomen, zag kans het kind uit het water te ha- Zij is- het onmiddellijk nagesprongen en zag kans het kind uit het waer te ha len. De moeder zelf kon zich hierna niet meer uit het ijs bevreiden en begon luid om hulp te schreeuwen. Hoewel het daar ter plaatse niet diep is, heeft zij bijna een kwartier in het ijskoude water ge staan, voordat zij met. behulp van haken kon worden gered. Moeder en dochter zijn hierna onder de wol gestopt en heb ben geen letsel gekregen. Brand in een motorschuit. Te Alkmaar ontstond gistermorgen brand in de motorkamer van een in het Noord- Hollandsch Kanaal liggend schip. De klee- ren van den schipper, van T. vatten vlam en brandend sprong de man te water, waar door hij voor erger werd behoed. Niettemin had hij reecis ernstige brandwonden opgc- loopen. Auto in brand. Op den Amsteldijk, te Nieuwer-Amstel geraakte Woensdagmiddag, vermoedelijk tengevolge van het warmloopen van den motor een vrachtauto in brand. De be stuurder zag kans nog uit de cabine te springen, doch had reeds ernstige brand wonden aan het onderlichaam bekomen, zoodat hij per auto naar een ziekenin- richting moest worden overgebracht. De auto werd grootendeels vernield. SCHEPEN IN HET IJS. Motorschepen bekneld. Gistermiddag is te Lemmer telefonisch assistentie gevraagd uit Schokland van de reddingboot Rilda. Er zouden bij Schokland motorschepen in het ijs bekneld zijn, die de noodvlag hebben geheschen. Om 4.30 heeft de reddingboot zee geko zen; 's avonds was zij nog niet terugge keerd. Klipperschip met steenen vastgeraakt. Uit Harderwijk wordt gemeld; Het met steenen geladen ijzeren klip perschip „Anna", van schipper F. Fredc- riksen, gedomicilieerd te Nijkerk, zit onge veer 2 K.M. uit de kust voor de uitmonding van de Hierderbeek in het ijs vast. De stoomboot Burgemeester Kempers, die Woensdagmiddag van Harderwijk uit gevaren was, om zoo mogelijk het klipper schip binnen te slepen, heeft dit niet kun nen bereiken en is gistermiddag onver- richterzake in de haven teruggekeerd. Acht schapen door het ijs gezakt. Woensdagmiddag zijii acht schapen van den heer S. uit Hillegersberg, die liepen op een weiland nabij den Sta ten- laan, het ijs overgeloopen en kwamen juist terecht in het wak, alwaar dezer dagen de twee jongens zoo jammerlijk zijn verdronken. Men bemerkte het te laat, zoodat de acht dieren zijn ver dronken. HANDEL IN GESTOLEN AUTO'S. Van Keulen naar Nederland. Sedert eenigen tijd bevinden zich in het huis van bewaring te Maastricht twee autodieven uit Keulen. Een hunner heeft reeds enkele jaren in het tuchthuis doorgebracht. Deze dief drong met een kameraad midden Februari in een garage en opende, daar hij van beroep smid is, zonder eenige moeite een drietal kunst- slöten. De garage werd weer nauwkeurig gesloten, zoodat de eigenaar van de ge stolen auto zich niet kon verklaren, hoe men zijn duren wagen had kunnen stelen. Alvorens de auto uit de garage werd ge reden, voorzagen de dieven den wagen van Nederlandsche herkenningsteekenen, die waren meegebracht door den te Maas tricht wonenden heler, die verder ook neg voor valsche papieren had zorg ge dragen, om de auto gemakkelijker over de Duitsche grens naar ons land te brengen. Dit is inderdaad gelukt. Noch de Duit sche, noch de Nederlandsche douane heb ben zich de moeite getroost te contro leeren of het motornummer wel met de papieren klopte. De autodieven hebben met de hulp van den Maast rich tsch en heler in de laatste weken vier in Keulen gestolen auto's over de grens naar Hol land kuiinen brengen. Deze auto's zijn nu alle opgespoord. Een Hollander, wierf men de laatste in Keulen gestolen auto voor 1200 te koop aanbood, kreeg ver denking en verwittigde de politie te Maastricht. Een gestolen Onel-wagen werd voor 700 verkocht. De Maas- triohtsche heler stak 310 in den zak. De dieven, die zich in de Maastriehtsohe gevangenis berinden, moeten eerst hun straf in ons land uilboeten, alvorens ze aan de justitie in Duitschland zullen worden overgegeven. Een commissaris van politie uit Keulen heeft verschillende dagen in ons land een onderzoek inge steld. Aanvankelijk zwegen de dieven als het graf en lieten alleen los, wat ze met den besten wil der wereld niet konden loochenen. De hoofddader verklaarde nog, dat de gestolen wagens niet in Frankrijk of in België konden worden verkocht. De gestolen wagens vonden alle koo- pers in ons land, dank zij de hulp van helers. „De Tijd". Geheimzinnig voorval te Bussum. Men schrijft aan de „Tel.": Hoewel bekend is, dat in den laatsten tijd vele bewoners van het Gooi en bij voor keur de bewoners van alleenstaande villa's opgeschrikt worden door het bezoek van ongure elementen, die schrik en angst ver spreiden, heeft zich gisteren te Bussum toch een voorval afgespeeld, dat wat geheim zinnigheid betreft, zijns gelijke nog niet heeft gevonden. Een forens, die 's avonds thuiskwam, trof zijn vrouw in hevig overspannen toe stand aan, daar zijn waakhond, dien hij bij afwezigheid steeds in de huiskamer achter laat, verdwenen was. Daar men het dier echter in de verte hoorde blaffen, ging men op zoek en vond het opgesloten en gebon den in een hokje op zolder. Het dienstmeisje, dat 's middags naar huis was gegaan, verklaart pertinent het dier in de huiskamer te hebben achterge laten, zoodat men vreest, dat men hier te doen heeft met een geval van insluiping. Het vreemde van het geval is echter, dat voor zoover heden kon worden vastgesteld, niets vermist wordt. Alleen lag in de huis kamer een omgeworpen stoel en stond een tuimelraampje open. Het is echter uitge sloten, dat een eventueele onbevoegde zich hierdoor toegang heeft weten te verschaf fen, daar deze opening veel te klein is. De bewoners hebben zich tot de politie gewend, doch een onderzoek leverde niet veel resultaat op. Wel waren van een muur, die naar zolder voerde, eenige stukken kalk afgeschilferd alsof men er een zwaar voorwerp had langs gesleept, doch verder werden geen sporen gevonden. Het spreekt vanzelf, dat de bewoners door dit vreemde vooival, waarover men nog geheel in het duister tast, zeer opge wonden zijn. Een harde klap. Te Delft ontstond Woensdagmiddag in de slagerij van Van der Steenhoven aan de Molslaan een woordenwisseling tus schen den slager en den woonwagenbe woner S. die kleederen te koop aanbood. Tenslotte werden beiden handgemeen en aan beide zijden vielen slagen. De familie van den slager kwam hem te hulp. Daarbij kreeg de dochter zulk een klap van S. dat zij viel en een her senschudding kreeg. S. werd aangehouden en. in bewaring BR1 VER JORDAAN. INDUSTRIEELE ONTWIKKELING VAN PALESTINA. De groote waterwerken aan de Jordaan, welke staan onder leiding van den inge nieur Ruthenberg, zijn thans bijna geheel voltooid. Het ben nodigde kapitaal voor deze reusachtige onderneming werd in hoofdzaak verschaft door een Amerikaan- sche maatschappij. De capaciteit is voor- loopig berekend op 32.000 P.K., daar deze clectriciteits-sterkte voor Palestina toerei kend is; zoo noodig kan de capaciteit tot 300.000 P.K. worden opgevoerd. Men ver wacht, dat de industriee'.e ontwikkeling van Palestina door de totstandkoming van deze werken, waardoor zeer goedkoop electrische stroom kan worden geleverd, zeer zal stijgen. Maar ook de landbouw zal hiervan kunnen profiteeren, daar door de electrische kracht de irrigatie zeer ver gemakkelijkt zal worden. Het werk zelf ligt in een woeste, doch schilderachtige omgeving op het punt, waar de Jordaan met de Jarmük samerstroomt ongeveer 15 K. M. ten Zuiden van het meer van Gene- sareth en biedt een treffend voorbeeld van de aanpassing in Palestina aan de mo derne technische wetenschap van het Westen met de bijbelsche cultuur van het Oosten. Vermeldenswaardig is wel, dat door deze onderneming veel onontgonnen gebied in de omgeving in bloeiende tui n zijn veranderd, terwijl ook de arbeiderswo ningen geheel modern zijn ingericht en aan alle hygiënische eischen voldoen. SLl TE JERUZALEM. Aanslag op een rijksveldwachter. Op den te Kolhorn gestationneerden rijksveldwachter werd Zondagnacht, toen hij gehaald werd, om een eind te maken aan een nachtelijke vechtpartij tusschen late cafébezoekers, een laffe aanslag ge pleegd. De man werd onverhoeds aange vallen en bekwam een paar sneden, met een mes, over het gelaat. Het onderzoek naar den dader bleef nog zonder resul taat. Vechtpartij te Groningen. Reeds lang bestond er tusschen kost baas P. aan den Turfsingel en zijn kost ganger, den 33-jariren A. J. G., oneenig- heid, omdat, laatstgenoemde nogal een groot liefhebber bleek van den „bobrel" hetgeen niet bevorderlijk bleek voor de orde. en rust in genoemd perceel. Dinsdag "avond is het evenwel tot een uitbarsting gekomen, doordat G. van zijn „innemend uitstapje" terugkomend de deur gesloten vond en daarmede de weg versperd zag, die leidde tot do plaats, waar hij de in zijn oogen welverdiende rust dacht te vinden. Dat dit niet naar zijn zin was. laat zich begrijpen en G. stak zijn mis noegen dan ook niet onder stoelen of banken. Integendeel, de gesloten deur bleek tegen zijn kracht niet bestand en stormenderhand zou de stelling worden genomen. Edoch, als laatstr onneembaar bolwerk stond daar P., gewanend met een houten hamer. Een treffen vond plaats, doch met „bebloeden kop" moest G. den aftocht blazen. Op het politie bureau werd hij verbonden en kreeg hij gelegenheid zijn roes uit te slapen. Te gen P. is intussohcen proces verbaal op gemaakt. Eigen rechtertje spelen ma.g nu eenmaal niet. BUITENL BERICHTEN WEER AAPHSCHOKKEN IN J0EG0-SLAVIE. Rechtszitting in de open lucht. Naar de „Pester Lloyd" uit Belgrado ver neemt, doen zich in heit Joegoslavische aarclbeirin.eszebied onnieuw aardschokken voor. De bevolking durft, nog steedis niet naar hun woningen terug te keerren. Te Stroemitza. waar het gerechtsgebouw ge heel vernield is. heeft heden een rechtzit ting in de open plaats gevonden. Weder sterke sneeuwval in Duitschland. Uit geheel Duitschland wordit opnieuw sterke sneeuwval gemeld. In Oost-Pruisen ligt de sneeuw hieren daar drie meter hoog. Het spoorwegverkeer ondervindt groote ver traging, en eenige treinen zijn zelfs blijven steken. In Koningsbergen moest in verschil lende deelen der stad het tramverkeer wor den stopgezet. In den Harz moest heit autoverkeer op de meeste wegen worden gestaakt, on ook hier bonden op sommige trajecten de treinen niet rijden. In andere deelen van het land kon het spoorwegverkeer slechts worden gehandhaafd door het voortdurend aanwen den van sneeuwploegen. MASSA-ONTVLUCHTING UIT EEN GEVANGENIS TE TEHERAN. Vier bewakers gedood. Gisteren zijn 130 gevangenen, die hoofd zakelijk voor politieke misdrijven waren op gesloten in de centrale gevangenis te Tehe ran, ontsnapt na eerst vier bewakers te hebben gedood en zich daarna te hebben meester gemaakt van een aantal wapens. Bijna allen zijn nog steeds voortvluchtig-. INBREKERSBENDEN IN DORTMUND. 550 Inbraken en 25 autodiefstallen opgehelderd. Door de bekentenis van den op 24 Mei 1930 bij een inbraak te Dortmund gearre steerden arbeider Frauz Kitta, ï-s het de politie gelukt drie inbrekersbenden, be staande uit 21 personen, op het spoor te komen, die nauw met elkaar saanenwerkten. Iedere afdeeling had goed georganiseerde helers achter zich. Alle betrokkenen bevin den zich thans achter slc-t en grendel en hebben de hun ten baste ge egde daden be kend. In totaal bonden 550 inbraken en 25 autodiefstallen opgehelderd worden. Een groot gedeelte van het gestolen goed kon nog in be&.ag genomen worden. MILLI OENEN-VER DUISTER ING. Door een gemeente-ontvanger. De gemeenteontvanger van Simt Joos ten No ode bij Brussel is in hechtenis genomen, nadat men ontdekt had, diat hij de gemeen tekas voor zeven milioen franks had bena deeld. De ontvanger heeft dit bedrag aa-n zijn broer gegeven. Deze, een effectenhandelaar, speculeerde eir mede op de beurs, met de bedoeling, het geld uit zijn winst terug te geven. De speculaties liepen echter mis. waarop de bom barstte. Behalve de ontvanger is ook zijn broer gearresteerd. Pest in Zuid-Rusland. In Zuid-Rusland is een pestepidemie uit gebroken. Naar aanleiding hiervan heeft de Turksche regeering heden besloten de grens voorboopig te sluiten. Alle reizigers uit Rusland zullen mceten wouden gevacci neerd, en gedurende vijf dagen onder toe zicht worden gesteld. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 14 Maart. Huizen, 298 M. (Uitsl. KR.O.-programma). fe.00- -9.15 Gramofoonpl 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. Halfuurtje pastoor Perquin. 12.00—1.30 Concert KR O-sextet. I.302.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor jeug dige personen. 3.004.30 Kinderuurtje. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.006.15 Esperanto-nieuwsberiohten. 6.156.35 Jouru. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.356.45 Gramofoonpl. 6.457.15 Esperanto-cursus door P. Heikler. 7.15—7.35 W. H. Rijft'„De verzorging van hot aquarium". 7.358 00 Qlramofoonpl. 8.0011.00 Vroolijke avond uit de Can- tine v. h. Reg. Genietroepen te Utrecht. Met m. v. de Geniemuziek o. 1. v. W. v. Erp. Utreohtsoh Milit. Dubbelkwartet o. 1. v. Chr. Cars tens en A. v. Trotsenburg (liedjes). II.0012.00 G ram o f o o np laten. Hilversum, 1875 M. (Uitsl. VARA-uitzending). 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding (VPRO). 10.15 Uitzending voor arbeiders in do con ti n ubedrij ven. 12.00 Politieberichten. 12.15 Middagconcert VARA-Septet. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Kwartiertje voor het Ins-t. v. Ar beiders Ontw. 2.45 Paedagogisch concert. 4.15 Cursus Duitsoh door P. J. Bol. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Radio Volks Universiteit. 5 30 T. Landré: „Ons huis- een tehuis". 6.00 SDAP-kwartiertje. 6.15 Gramofoonpl. 6.20 Literair halfuurtje A. M. de Jong. 7.05 Foto-halfuurtje door D. van Kre- veld. 7.30 Politieberichten. 7.45 VARA-Varia. 7.55 8. Broekman: „Het Pinksterfeest van den Arbeiders Sportbond". 8.05 Vroolijk programma. 11.0012.00 Gramofoonpl. Da ventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. I.202.20 Orkestconcert. 3.10 Sportverslag. 5.05 Orgelspel door R. Foort. 6.20 Verslag van Rugbywedstrijd. 6.35 Berichten. 7.05 Concert. 7.50 ,.La Boheme", Puccini. Eerste en tweede bedrijf. 8.25 Lezing. 8.40 Vervolg „La Boheme". 9.00 Piano-recital door Granville Ru- beck. 9.20 Berichten. 9.40 „The Scoop". Detectiveverhaal. 10.05 „Mrs. Buggins obloges" van M. Constanduroa. „R a d i o-P a r i 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert. Orkest en solisten. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Concert. 9.05 Concert. „Een avond op Mont mart re". Laugenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonpl. 9.3510 35 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.257.50 Orkestconcerl. 4.205.20 Orkest concert. 7.05 Vroolijke avond. 9.20 Berichten. Daarna tot 10.50 dans muziek. 10.5012.20 Dansmuziek (Gramofoonpl.) Kalundborg, 1153 M. 12.0512.35 Gramofoonpl, 2.20 Kinderuurtje. 2.504.50 Orkestconcert en voordracht. 7.2011.20 Radio-bal. Orkesten en so listen. B r u s 8 e 1, 508.5 e n 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.05 Concert. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. 9.05 „La Paix chcz soi". Blijspel in 1 bedrijf van G. Courteline. 338 2 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.05 Concert.. Orkest. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Concert. Orkest en viool. Z e e s e n, 1635 M. 5.4011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Voordrachten. 3.504.50 Concert. •1.507.20 Lezingen. 7.20 Hoorspel „Zeitung" van H. W. Betz. 8.30 Vroolijke avond. 9.30 Berichten, daarna tot 11.50 dans muziek. DE ZENDER VOOR DE 1875-METER GOLF WORDT VERSTERKT. Naar de Radio-Bode meldt, wordt de zender voor de 1875-meter golf verstrekt. De proefuitzendingen worden dee nachts na 12 uur gehouden. EEN NIEUWE RADIO-REDE VAN DEN PAUS? Volgens de „Giornale dTtalia" zal de Paus Zaterdag voor Paschen een nieuwe rede voor de radio houden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9