RADI0's Wij openen Schoonmaak-Verkoop Sensationeele Reclame t heden, morgen en Maaadag. Massief Cuba Mahonie SALON TOESTEL Mozart Scheermesjes GEBRS. SUSAN vv 1.09 per El VRIJDAG 13 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Ingekomen: N. van Eijk en gezin, Hoofdstraat, van Ter Aar. J. J. W. Hartman, Hoofdstraat, van Alphen aan den Rijn. P. Th. Zoet, v. Heemstrastraat 28, van Alkemade. A. van Oosten brugge en gezin, Hoofdstraat 352, van Ambt-Har- denberg. Mej. G. H. Willemsen, Hoofd straat 187, van Overasselt. P. F. Kop pers, Floris Schoutenstraat 31, van Anna Paulowna. Vertrokken: J. Pot van der Leede 5 naar Utrecht. Mej. H. Morgenrood van Welhelminalaan 16 naar Ter Aar. Mej. N. Tol van Floris Schoutenstraat 33 naar Edam. Th. Kortekaas en gezin van Zand slootkade 32 naar Noordwijk. P. C. Lot te van J. P. Gouverneurl. 50 naar Noord- wijk. J. Prins en gezin van Teylingerl. 47 naar Anna Paulowna. Mej. L. van Duijn van Verlengde Kerklaan 3 naar Utrecht. St Deus Dedit. Deze vere-eniglng hield in het K.S.A. een ledenvergadering onder Voorzitte.rsch.a-p van den heer N. v. d. Zwaan, die de niet-talrijke leden verwel komde, en in zijn openingewoord de nood zakelijkheid besprak van vergaderen. Spr. hoopt, dat de besprekingen zakelijk auken zijn. De notulen wenden onveranderd vast gesteld. Hierna besprak den Voorzitter den cursus va.n bloeimbollen-oultuur, waar van 42 deelnemers, te weinig St. Deus Dedlt- maannen vertegenwoordigd zijn. De bedoe ling is, dat St. Deus Dedit deze cursus geeft.. Spr. hoopt, dat een a.nder jaar meer leden hiervan gebruik maken, wamt hiervan is veel te leeren. Vervolgens geeft de Voorzitter een uit leg over het pensioenfonds, dat met 1 Maart in werking is getreden en nog nie-t in alle afdeelingen is ingeburgerd, omdat het ver schillende aanvullingen behoefde. Ter ver duidelijking werden eenige punten van ern stige aard uiteengezet. •Hierover werden verschillende vragen ge steld en door den voorzitter beantwoord. Het blijkt, dat de regeling in verschillende artikelen nog vervolmaakt kan worden. Zoo is bijv. een bepaling gemaakt, dat wan neer iemand na 20 dienstjaren eigen baas wordt, hij geen aanspraak op uitkeering kan maken mits de commissie het absoluut noodig acht. Bij de reeks van mededeelingen volgt dat ieder lid bij ziekte zich z>oo spoedig moge lijk moet melden bij den penningmeester en dokter, om uitkeering te krijgen. Voorts dat door alle vakvereenisingen hier ter plaatse een request is opgesteld en aan den gemeenteraad gezonden, met een verzoek een werk ver scha f fiiig in het leven te roe pen, ook voor vrijgezellen, en niet de werkverschaffing tot eind April te doen duren, maar tot Juni. Vervolgens maakt de voorzitter bekend, dat een ijverig comité werkzaam is met het werven van aspirant'eden, hetgeen een suc ces wordt. De contributie bedraagt van 16 tot 17 jaar te samen 32 cent; deze leden bunnen trekken van de werkloozenkas. Zij moe-ten echter lid van de St. Jose.phgezel- len of Volksbond zijn. Door den afgevaardigde J. Hukt werd een keurig 1 uitgebreid verslag uitgebracht van den gehouden bondsraad, waarvoor een dankwoord werd uitgesproken. Het be| stuur heeft een besluit genomen, daar deze bondsraad zeer leerrijk is, eenige leden ook hiervan te laten profiteeren. Bij de rondvraag werd de regeling bij ziekte besweken. Na nog.enkele punten van minder belang werd deze vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. De heer van der Voet zegt dan te wil len terugkomen op de besprekingen van den heer van den Nouland, bij de vorige punten, waaruit hij geconcludeerd heeft, dat hot in de bedoeling ligt van dien persoon om zittende leden er uit te wer den. De heer J. L. Nijsson dringt er bij het bestuur op aan om artikel 27 van het reglement te wijzigen in dien zin, dat het voortaan mogelijk zal zijn, bij stem men gebruik te maken van ronde stem biljetten. De heer P. L. va-n der Hulst vraagt, waarom het bestuur nimmer stappen heeft gedaan om te geraken tot de op richting van een Burgerwacht, waartoe naar zijn meening toch be-sloten was in de vergadering waarin als spreker optrad Pater H. de Greeve. LEIDSCHENDAM Stille Omgang. De onderafdeeling van Leiden van den Stillen Omgang te Veur— Leidschendam zal Zatei-dag a.s. in flinke getale optrekken naar de H. Stede. Om 10 uur zal in de parochiekerk te Leidschen dam een kort lof met toespraak zijn, waar na. de deelnemers per extra tram om. 22. uur naar Leiden vertrekken, waar men zich op het station bij de overige groepen aan- sluit en te 23.47 uur per extratrein ver trekt. Zondagmorgen vertrekt men weer per extra tram te 7.30 uur van Leiden. De deelnemers zorgen er vooral voor de afgestempelde rose contributiekaart mede te nemen, daar men'anders geep. toegang krijgt tot de Mozes en Aaronkerk. OEGSTGEEST, Aanrijding. In de bocht nabij het gesticht Endegeest reed een vrachtauto van de firma S. uit Amsterdam tegen e-en l dien weg staande lantaarn aan. Deze knap te bij den grond af, waardoor veel gas ver loren ging. De auto werd ernstig' beschadigd en moest pe.r kraanwagen worden weggesleept. Per soonlijke ongelukben kwamen niet voor. Ter hoogte vaaiaA infwy mfw mfw w w STOMPWIJK. Oud-wethouder J. W. v, d. Salm. t Vermoedelijk tengevolge van een hart verlamming is plotseling overleden de heer J. W. v. d. Salm (r.k.), oud-wethouder dezer gemeente. TER AAR. Vacature. Het Aniti-R evolutionair Raadslid, de heer Joh. v. Vliet, wenecht met de a-s. Gemeenteraadsverkiezingen niet meer voor herkiezing in aanmerking te komen. De heer v. Vliet-, de nestor va-n den Rh ad, die onafgebroken 21 jaren zitting beeft- gehad in den Raad, zal dus niet meer t erug-keeren. Hij was altijd, een getrouw lid, die de belangen va-n de Gemeente be hartigde, maar zijn hooge leeftijd noopte hem te bedanken. Moge hij no-g vele jaren, in goede gezondheid, een welverdiende rust genieten. VOORHOUT. (Vervolg). Kiesvereeniging. Overgegaan werd thans tot het houden van de rondvraag, waarin het beleid van de zittende raads leden besproken werd. UIT DE KATHOLIEKE WERELD. AFRIKA. St. Georg in Erithrea. In Erithrea- ligt op 'n uur afstand van Cheren een plaatsje Mogore waar slechts weinig katholieken wonen, maar het heeft een kapel ter eere va-n den Heiligen ridder Georg. De Heilige wordt door de Abessy- nie-ns hoog vereerd. Op den vooravond het feest van dezen hoilige verzamelen zich hier alle katholieken uit de omgeving om gezamenlijk het feest te vieren. Aan de hoofdplechtigheid nemen ook de Moham medanen deel. Zij zingen hun liederen, de vrouwen met een steen op het hoofd als teeken van boete, oen palm in de han-d. Zij 0e heer vau der Laan zeide, dat een 4f Pressie, zij voken met bepaalde lijn, welke men wenseht aan te aandacht de preek, kutten vol eerbied het houden, in deze gemeenteraad niet be staat en dit is toch dikwijls gewenscht. Hierdoor ontstaat wel eens wrijving fcus- schen B. en W. en den Raad. De heer A. van der Vlugt heeft enkele I bezwaren op de loop va-n zaken en wil deze naar voren brengen. De Boekhorst- j laan, de Prinsenweg en de nieuwe weg de spoorbaan zijn overgenomen door de gemeente. Bij de overname van de twee eerstgenoemde wegen we I'd voor de overname vanwege de gemeente een som geld gevorderd en niet by de hui dige Spoorlaan. Waarom is dit toen ook niet gebeurd? Zit hier geen persoonlijk •oordeel voor? Ongeveer 2 jaar geleden is toegezegd dat er verlichting zou wor den aangebracht in de Boekhorstlaan en thans *is het voorjaar 1931 en nog is er niets van te bespeuren. De Boekhorstlaan wordt volgens spreker verwaarloosd en niet behoorlijk verhard. De heer A. de Groot vraagt inlichtin gen over een kiezer welke hier reeds 2 jaar woont en niet op de kiezerslijst voorkomt als stemgerechtigd voor de Ge meenteraadsverkiezing en vraagt hier naar een onderzoek te willen instellen. De heer van der Lubbe verzoekt te be werkstelligen, dat de belastingbiljetten vroeger worden uitgereikt, omdat deze steeds op de ongunstige tijdstiopen ko men n.l. in de werkloosheidsperiode. De heer P. v. d. Nouland zegt, dat bij zijn betoog voor de volgorde der candida- ten hij hem geenszins de bedoeling heeft oorgezeten om zittende leden van den Raad te wippen. In ieder geval heeft hij zulks niet uitdrukkelijk gezegd, zooals de heer van der Voet beweerd. Enkel heeft hij de onbillijkheid willen aantoonen, waarom eventueele nieuwe candidaten achter de zittende leden op het stenibd- jet zullen voorkomen. Vervolgens heeft spr. voor waar gehoord dat de school geldheffing hier in de gemeente willekeu rig geschiedt. De heer W. Borst waagt waarom de ra-ad besloten heeft t-ot het aankleeden van het verbouwde gemeentehuis voor 3500, terwijl volgens van Rei sen dit kon geschieden voor 1S00, hetgeen een ersohil vormt van 1700. De voorz. beantwoordt de verschillende sprekers. De heer van Reisen zegt er van be ticht te worden niet aangesloten te zijn bij de waterleiding. Met het oog op' plan nen van verbouw of nieuwbouw van zijn woning heeft spr. uitstel van aansluiting verzocht en verkregen. Spr. geeft den voorzitter in overweging het- debat te sluiten om eventueele onkeuschheden te voorkomen. Hij vindt het niet goed terug te gaan op de vorige verkiezing, omdat dit oude koeien uit de 6loot halen is en men hier nog meer scherpere tegenstan ders door krijgt. Men zal altijci personen hebben die iets verkeerd achtten. De heer van der Voet zegt, dat voor zoover het de aankleeding van het ge meentehuis betreft, spr. voorstander is geweest, omdat hij in het gemeentehuis j ziet het huis der gemeente, waar de ge meentenaren zich laten vertegenwoordi gen. Het moet er derhalve behoorlijk uit zien. De heer van der Laan zegt dat de hef fing van schoolgelden geschiedt naar het zuiver inkomen. Onwaar is dat er een willekeurige maatstaf is aangehouden. Wel is er een beslissing uitgelokt of het belastbaar dan wel het zuiver inkomen als maatstaf moet worden aangenomen, omdat hierover verschil van meening be staat bij de hoogere colleges. Betref fende de aankleeding van het raadhuis zegt spr., dat- het noemen van cijfers zeer onvoorzichtig is. Voor de 3500 zooals B. en \V. hebben voorgesteld wordt het geheele raadhuis gemeubeld, terwijl voor de 1800 van van Reisen enkel de raadzaal wordt aangekleed en dan nog slechts met een cocosvloerbedek- king, hetgeen volgens spr. geen passende vloerbedekking is voor de raadzaal. Het verschil van de- aankleeding der raad zaal bedraagt slechts f 500 a 600. Ten aanzien van het bijbetalen voor de over name van wegen zegt spr., dat de Boek horstlaan en Prinsenweg bestaande we gen waren en in onderhoud waren bij de aangelanden. Voor de overname vaal dit onderhoud en den weg hebben B. en W. en de Raa-d geld geëischt, welk geld gebruikt is voor de beharding dier wegen of het maken van kunstwerken, daarin gelegen. Het aanleggen van den nieuwen weg langs het spoor ie gedaan in het belang der gemeente, omdat hierdoor voor de toekomst een weg gelegd zal kunnen worden lancs den spoorbaan naar het station Piet Gijzenbrug. Voorzoover het verbeteren der Boek horstlaan betreft zegt spr., dat de aa-n- gelanden steeds nog niet tot een com promis zijn gekomen met elkaar voor het afstaan van grond en dat de gemeente hierop nog wacht. Hierop brachtde voorzitter een woord van dank aan de raadsleden voor hun antwoorden en sloot de vergadering, wel ke heeft, geduurd van half acht tot half twaalf, met den ohr. groet. beeld en geven hun gaven in vorm van ko ren en vruchten. Na de plechtigheden schenken ze den Missionaris een rund opdat hij met zijne gasten voldoende eten zou heb ben. De Mohammedanen zijn hier in het geheel ndet fanatiek, doch zoodra men héb spreekt van ons H. Geloof, dan schudden ze he!t hoofd. (Ser. WeltAp.) Gevaren van wilde dieren. Vlak Id ij de Missiepost Boude wijnstad aan het Tanganika-meer zijn onlangs weer vijf mensehen door een leeuw gegrepen en verscheurd. Elders, in een naburig dorp nam dezelfde leeuw er nog drie op zijn re kening. De bevolking moet- soms uren lang loopen door die gevaarlijke streken om naa-r de kerk te komen. Ze stuurden een vliegmachine. Enkele maanden geleden schreven de po litieagenten van de kleine Christengemeen te van Mongu een brief naar de A post. Pre fect van Broken-Hill. (De geheele gemeen te bestaat uit katholieke politieagenten, 20 negers en 2 blanken). Zij verzochten Mgr. vriendelijk om een Missionaris te zenden, die de H. Mis zou komen opdragen en de H. Communie uitreiken. De Apost. Prefect kon tot zijn spijt aan hun verzoek niet vol doen wegens gebrek aan Missionarissen en wegens den te groot-en afstand van 30 da gen. Maar de ijverige Katholieke politie mannen waren daardoor niet ontmoedigd en besloten een vliegmachine te sturen om den Missionaris te halen. Enkele weken later ging de Poolsche Jesuit, Pater Sie- mienski, per spoor naar Livingstone, waar een vliegtuig gereed stond. Eenige uren la ter bevond de Missionaris zich bij zijn Christenen, die het weliswaar niet. breed hadden, maar die er toch graag 50 pond sterling (600 gulden) voor over hadden, om een Missionaris in hun midden te hebben, die hun de genademiddelen der kerk kwar brengen. De Mis vond gastvrijheid in de woning van een blankein diens huis vond hij een klein keurig ingerichte kapel, waai de Christenen bij gebrek aan een priester geregeld samen kwamen om te bidden. (Ann. v. Sell.) Voor de heidenen van Europa! Een meisje had haar eerste H. Communie gedaan. Morgen wilde ze Jezus weer ont vangen. ,.En voor wie zal je dan bidden 1" vroeg de Misionaris. „Voor U, voor Uw fa milie, voor al Uw stamgenooten en voor al.... vooralle heidenen van Europa!' (Echo a. d. Miss.) CANADA. Uit glorievolle dagen. Nog fiesta au oude reeten van het fort Sancta-Maria door Pater Jogues gebouwd, waar ook Pater de Breboeuf bevel gevoerd heeft tegen de wilde en wreede Irokeezen. Op den dag van hun Heiligverklaring waren daar 14000 pelgrim-s. De grijze Pater Cadot S. J. was met een schaar Oischwilwey-Indi- anen gekomen en de Aartsbisschop Mgr. Neil pontificeerde hier, waar de Missiona rissen him eerste graf gevonden hebben. (Beth.) PHILIPP1JNEN. Wrange vruchten van het „neutrale". Mgr. Gal vin een apost. Vicaris van China bracht onlangs een bezoek aan de Philip- pijnen. Hij zag daar hoe de „neutrale" school en de „neutrale" resreering verwoes tend we rieten onder de Katholieken. Hij schrijft: wij doen al het mogelijke in Chi na om enkele zielen te winnen. Doch ver ondersteld eens: we hadden 'n 5 mi'Mioen gewonnen. Daar komt een Godsdienstlooze school en staat en ontneemt ons allen weer....! Zoo is toch de toestand op de Philippijnen het ©enigste Katholieke land van het Oosten, waar het geloof eens door Spanjaarden onder zweet- en bloed verkon digd werd. Die Spaaniscke monniken wer den verdreven, hun werk moest sterven, wij die weten wat. het beteekent één ziel te win nen, wij voelen ook diep wat hel zeggen wil, duizende zielen verloren te zien gaan. De Ame rik a a nsch e Goclsdien-stl ooze scholen dragen zeer veel bij tot dit verval. Toch hebben we de voldoening, dat vele Missiona rissen van Steyü, van. Tilburg, van Scheut en van Mill-Hall op de Philippijnen het werk der Spanjaarden pogen te redden. (Kreuz u K.) 0CEANIE. Christus' triomf op Nieuw Guinea. De Missiestatie Malol zag vorig jaar voor het eerst een Sacramentsprocessie na tien tallen van bid-, werk- en offerjaren in ver borgenheid. De uiterlijke omstandigheden^ waren armelijk, primitief, maar de pasbe keerden deden wat ze konden en zulks met hart en ziel. Na de plechtige hoogmis met drie heeren iets ongehoords voor dit ver geten hoekje van de wereld in het over volle Missiekerkje, zijn ze met hun God en Zaligmaker bijna drie uur luug gegaan langs moeilijke wegen en in de hitte van de tropenzon. Een treffend oogenblik was de overvaart van de processie over de lagu nen. Drie uitgeholde boomstammen waren aaneen gebonden en daarover was een vloertje gelegd". Heb zoo gevormde vlot kon 30 personen dragen. De priester met het Allerheiligste, waarboven sterke armen het baldakijn hielden vormde het- middelpunt. Eerbiedig stonden de mannen van de eere- wacht eromheen met. lantaarns en vlaggen. Een stevige duw bracht het vlot in bewe ging, dat. statig naar de overzijde dreef. De Processiegangers hadden een plaatsje ge zocht in de ongeveer 30 gereedliggende boomstammen. De schuitjes waren t-ot zin kens toe geladen en bewogen zich in onrus tig ge wankel vóór. achter on ter zijde van het Sacraments vlot. Indrukwekkend was ook de hajlte bij het laatste rustaltaar, on gericht onder een oerouden renzenboom. Deze boom met zijn stam van negen meters omvang en zijn geweldig breede kroon was nog niet zoo heel lang geleden aan de gees ten toegewijd. Beneden aan zijn stam wer gerlijke en militaire overheid. Een jong of ficier, Juarez Tavora was sedert de poging tot revolutie in 1922 verbannen. Hij verbleef te Pcrnambuco sedert eenige maanden ver kleed als hovenier die bij een rijke familie werkte. Juarez Tavora plaatste zich aan het hoofd der opstandige beweging. Hij maakte zich meester van do hoofdstad, na een geweldigen strijd tegen de re gee rings- troepen en tegen de regeering trouw geble ven politie. De regeering van Pernambuco werd in handen gegeven van 'een Priester, een officier en een burger. Tavora ging verder met zijne troepen en na zeer vele moeilijkheden, nam hij de staten Allagoas en Sergipe in. De meote soldaten van Ta vora gingen naar het voorbeeld van hun leider haast dagelijks te Communie. De sol daten van Tavora hebben veel ontberingen gekend, daar er van geregelde voedselvoor ziening voor zooveel man geen sprake was. Men verhaalt dat ze eens 36 uur hebben moe ten leven zonder zelfs een stukje brood te hebben. Voor drinken hadden ze. enkel het water uit een vuile gracht. Katholieke re geerders zijn m de plaats gekomen van de oude leiders. Onder hen zijn ook twee be keerlingen, Generaal Juarez Tavora-., de held van de re volutie in het Noorden is nog jong, nauwelijks 33 jaar. Hij is gelijk we hot reeds hebben gemeld een vurig Chris ten en stamt af van een diep godsdienstige familie. Samen met den Aartsbisschop van Balua heeft hij in de stad de gemoederen gestild die wraak wilden nemen op de re geerings.troepenOok werden alle pluu.de- rijen cn losbandigheden ten strengste ver boden. Do eerste verrichtingen der nieuwe regeering hebben aan de bevblking het grootste vertrouwen ingeboezemd. Onder het. bestuur van zulke mannen gaat Brazilië een tijd van vooruitgang en voorsooed tege moet. (Ann O. L. Vr. H. H. België). Verkoop in opdracht van een toestel, 4 lamps, in groote staan de kast. De geheele installatie heeft 250 gekost, incl. luid spreker en alle bijbehooren, en er is 9r op betaald. Kooper wil alles voor 160 overdoen, in huurkoop of contant met eenige korting. met parelmoer frontplaat, schit terend geheel, incl. mahonie Edeltoon luidspr. Toestel 4 1. prachtige diepe weergave, zeer selectief 425 gekost, than6 v. slechts 275 de geheele instal latie in huurkoop of contract m. korting. Te zien en te bevragen bij PIANÖHANDEL van 1793, FIRMA PELTENBURG. Hof leverancier, Breestraat 109. 2878 WINKELJUFFROUW Terstond gevraagd" een flinke Winkeljuffrouw, voor kruide nierswaren, v.g.g.v. Zich pers- soonlijk aan te melden: School straat 10 B, Voorschoten 1385 TUINDERSKNECHT gevraagd, volledig met zijn vak vak op de hoogte. Ook genegen eenig kosterwerk te verrichten, tusschen 30 a 40 jaar. 1371 VERMIST Dinsdagmorgen een D. Herder hond, geel met zwart dek. Te gen belooning terug te bezorgen Hoogewoerd 122. 1373 R. K. BOERENKNECHT terstond gevraagd van 1620 j. Goed kunnende melken, bij C. v. d. KROGT, Stompwijk 27. 2867 zijn thans voor Leiden en Omstreken a 10 cent per stuk en 90 ct p. pakje van 10 stuks verkrilgbaar bii: 2,81 HAARLF.MMERSTR. 39 41 met een prachtsorteering Nouveautè's voor de aankleeding uwer woning tegen zeer voordeelige prijzen alléén geldend voor PROFITEERT VAN DEZE EXTRA RECLANIE i Alléén geldend voor Heden, Morgen en Maandag Wanneer U een dezer dagen Koopt voor Fl. 6.00 betaalt O slechts 5.00 voor Fl. 12.00 betaalt U slechts 10.00 voor Fl. 24.00 betaalt U slechts 20.00 voor Fl. 48.00 betaalt U slechts 40.00 J voor Fl. 60.00 beiMlt U sl echts 50.00 voor Fl. 90.00 betaalt U slechts 75.00 voor FL 120.00 betaalt U slechts 100.00 j LET WEL! .jj Deze reductie wordt bij beta- ling aan de Cassa uirect in 7 mindering gebracht, en geldt c voor aankoop van alle art.i- kelen in onze Manufacturen en Bedien Magazijnen S IAARLEMWERÓTRAAT 96-98—100-113 5 j Gordijnen c Hierin hebben wjj alles. Allover-nets ruim 5 200 patronen van 18 cent tot 1.00 per el. Karpetten iu mooie moderne patronen. TAPIS BELGE BOUCLÉ het meest solide karpet kunt U aan 2 zijden gebruiken in 3 x 4 vanaf L 12.75 In Tafelkleeden vindt bij ons een buitengewone sorteerinc Pluche. Moquette, Gobelin, met bijpasssende Divankloeden, nu enorm goedkoop! Vloerzeilen vanaf 0.78 in 200 en 183 cM. breed. Balatum in pracht dessins, kost slechts Feltex en Congoleum Matten zijn enorm in prijs verlaagd. Reclame Mat 140 x 180 nu 0.58 Fijn gevlochten Mat 140 r 180 nu 1.45 12'Els Karpetraat uu 2.85 SS. I Schoorsteenloopers vanaf 0.78 Kapstokkleeden vanaf 1.98 Gobelin Wandkleeden vanaf 2.25 ïS-r. yft.'s V't;/'*:* 'tfS >jvto ffl :-. V-# M V

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7