BINNENLAND VRIJDAG 13 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S EERSTE KAMER. Begrootingen van Defensie in Buitenl. Zaken. Na repliek vaai versohillende lieden werd de begrooting van Arbeid, H. en N. z.h.st. goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde de begrooting van defensie. Mevr. PothuisSmit (S.D.A.P.) kwam op voor de mobilisatie-slachtoffers en voor de oud-gepensionneerden. Spr. dien de een motie in, waarbij de regee-ring wordt uitigenoodigd na te gaan welke pesten op de volgende begrooting kunnen worden ge schrapt. De heer Van der Lande (R.K.) vroeg aandacht voor de pensionneering der zee-loodsen. Minister Deckers zegt onderzoek va-n het gevraagde door mevr. Pothuis. De taak, welke in de motie van mevr. Pot huisSmit aan hem wordt opgedragen, wordt bereid® dag aan dag door hem ver vuld. Bij de begrooting voor 1932 zal hij zoo noodig me>t nog grooter kracht in de richting van vermindering van uitgaven werkzaam zijn. De motie is daarom vol maakt overbodig en spr. vertrouwt dat de Kamer haar steun riiet aan overbodig werk zal geven. Ook naar de pensdonneerirug der zeelood- sen zei spr. onderzoek toe. De motiePothui® wondt verworpen met 22 tegen 9 stemmen. De begrooting wordt met dezelfde stem menverhouding aangenomen. Vervolgens is aan de orde de begrooting van buitenl. zaken. De heer Van der Lande C&.K.) heeft met belangstelling kennis genomen van 't Belgische rapport-Seghens inzake de kwestie Nederland-België. Het zal niet ge makkelijk zijn. tot overeenstemming te ge-rak ken zoolang de meeningen nog zoozeer uit eenlopen als uit dat rapport blijkt. Spr. heeft een ander kanalen-plan ont worpen, dat z.i. beter is dan het plan Konijnenberg. De heer Heerkens Th ij s s e n (R.K.) verzoekt vestiging van een Neder- laindisdh gezantschap te Belgrado. De heer De Koster (Lib.) meent, dat het plan v. d. Lande op grooten tegen stand zal stuiten. De heer Dr. Savornin Lohman (C.H.) acht het niet geheel uitgesloten, dat in de kanaalkwestie een compromis wordt gevonden. De vergadering wordt tot heden verdaagd. TWEEDE KAMER Wijziging Nijverheidsonderwijswet. In de Tweede Kamer werd wederom zeer uitvoerig over allerlei amendementen op art. IV van het ontwerp tot wijziging van de Nijverheidsonderwijswet gesproken, totdat tenslotte alleen nog die van den sociaal- diemooratischen o n d erw ijs-ex pert Gerhaad over waren, wellke verworpen werden. Artikel IV, bet meest belangrijke artikel van het ontwerp, omdat daarin de regeling der subsidieering van de nijverheidsscholen is neergelegd, is ten laatste in de volgende redactie aanvaard„Het subsidie wordt ver leend, indien de raad dei- gemeente, waar de school gevestigd is of aal worden voor zooveel mogelijk de daarbij betrokken organisaties van patroons en werklieden ge hoord de oprichting en instandhouding heeft noodig geoordeeld en wij daarna, den Onderwijsraad gehoord, gelet op de behoef te aan de school en de daaraan verbonden verhooging van de Rijksuitgaven, de op richting en instandhouding hebben goedge keurd." De Minister nam een amendement- Tilanu® over. Bij de tenslotte aanvaarde redactie zal misschien meer dan bij de oor spronkelijke bewoordingen de behoefte aan de school op den voorgrond treden. Bij de redactie van het ontwerp speelde de toe stand van de schatkist een ietwat grooter rol. De stemming over heb ontwerp zal Woens dag plaat® hebben. Zonder hoofdelijke stemming ging de wij ziging van de wet op de Rijkspostspaarbank er door. Het remtegevend maximum voor in- leggelden wordt verhoogd van 1200.tot 2500.en het maximum rentepercentage wordt gesteld op 3 pCt. Een amendement-Joekes, om dit laatste op 4 pCt. te stellen, werd met 33 tegen 20 stemmen verworpen, nadat Minister Rey- mer had verklaard, 't ontwerp bij aanvaar ding van het amendement te zullen intrek ken. Inderdaad zou verhooging tot 4 pCt. een slag zijn geweest voor het particuliere spaarbankwezen, omdat men en masse zijn inleggelden daar zou opvorderen en zou daardoor de rentestaodaard in het particu lier bedrijf tezeer zijn beïnvloed. EEN ONGELDIGE STEMMING. Een Katholieke Staten-zetel in Drenthe verloren. Het Dagelijksch Bestuur van de R.K. Staatspartij afd. Coevorden heeft op ver zoek van de R.K. Kiesvereeniging te Mun- sterscheveld een uitspraak gedaan inzake het tusschen die Kiesvereeniging en den Bond van R.K Kiesvereenigingen in Dren the gerezen verschil over de groslijst-stem ming te Munsterscheveld, welke volgens de Kiesvereeniging geldig had behooren te wcïaen verklaard, terwijl de Bond van R.K. Kiesvereenigingen deze nietig verklaarde. Het Dagelijkse!: Bestuur heeft vastgesteld dat het feit, dat in Munsterscheveld 183 stembiljetten zijn ingevuld, terwijl maar 175 leden aan den Bond zijn opgegeven, in strijd is met de reglementen van den Drentschen Bond en derhalve de Bonds vergadering terecht de stemming in de Kies vereeniging te Munsterscheveld ongeldig heeft verklaard. Na het bekend worden van deze uitspraak heeft men in Munsterscheveld bewerkt dat in de Statenkieskringen Emmen en Hooge- veen een vrije lijst voor den heer P. J. Geraets te Erica is ingediend, waardoor het vrij zeker is dat de tweede Katholieke Statenzetel in Drenthe verloren gaat. GEEN ANDERE INDEELING DER DEPARTEMENTEN. De Burgemeestersbenoemingen. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de begrooting 1931 van Binnenl. Zaken en Landbouw. Van den minister zijn geen voorstellen te verwachten tot afschaffing van den zomer tijd. Ten aanzien van de burgemeestersbe noemingen zet de minister uiteen, dat de S.D.A.P. precies behandeld wordt als de andere politieke partijen. De geschiktheid van den burgemeester is mede hiervan af hankelijk of de candidaat voornemens is het ambt met alle daaraan door Grondwet en wet verbonden verplichtingen te ver vullen. Deze voorwaarde zal ook in de toe komst gehandhaafd worden. De minister deelt de opvatting der leden, die van oordeel zijn, dat de houding van den burgemeester van Nijmegen bij gelegenheid van de feestelijke herdenking van het 700- jarig bestaan dier gemeente, te lijdelijk is geweest. Uit het oog worde echter niet verloren, dat de bedoeling, die bij den bur gemeester voorzat, geweest is, conflicten te voorkomen. De minister bestrijdt uitvoerig de weder aanstelling van een directeur-generaal van den landbouw en zegt, dat hij geen aanlei ding vindt een andere indeeling der depar tementen te 'bevorderen. De Minister hoopt, dat het binnen kor ten tijd mogelijk zal zijn een bevredigende oplossing voor te stellen inzake vogelbe scherming. WERKVERRUIMING IN DE SCHOENINDUSTRIE. Steun aan het Ned. Fabrikaat. Te Tilburg had een tweede vergadering plaats van de Commissie voor Werkver ruiming in de Schoenindustrie (C.W.S.). Vertegenwoordigd waren de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten, de Fe deratie van Vereenigingen van Nederland sche Lederfabrikanten, de diverse organi saties van arbeiders, werkmeesters en han delsreizigers in de schoenindustrie, alsmede de Schoenmakerspatroons- en Winkeliers bonden. Met groote instemming begroette de ver gadering het besluit der Federatie van Ne derlandsche Schoenfabrikanten, om over te gaan tot de vorming van een krachtig fonds, waaruit de kosten, die uiteraard aan een breed opgezette reclamecampagne verbon den zijn, zullen kunnen worden bestreden. Teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen te controleeren, dat Nederlandseh fabrikaat wordt geleverd, zullen de bij de C.W.S. aangesloten schoenfabrikanten er binnen zeer korten tijd toe overgaan alle door hen vervaardigde schoenen van het C.W.S.-merk te voorzien. Aldus kan worden voorkomen, dat het publiek, dat Neder landsche schoenen wil dragen, zich buiten- landsche in de hand ziet gestopt. DE L00NKWESTIE IN DEN WEST-BRABANTSCHEN LANDBOUW. Overeenstemming bereikt? De vertegenwoordigers van de werkge versorganisaties in het landbouwbedrijf m Westelijk Noord-Brabant alsmede de verte genwoordigers van de drie samenwerkende arbeidersbonden kwamen Woensdag 11 Maart in hotel ,,Neerlandia te Roosendaal bijeen. Breedvoerig werd wederzijds van gedach ten gewisseld over de middelen, waardoor èn het conflict kon worden voorkomen cn de wijze waarop een actie voor steun ge voerd moet worden om het bedrijf gaande te houden. Na ampele bespreking werd besloten, dat de leiders van de werkgevers, die niet allen een volmacht bezaten, onverwijld aan hun leden zouden adviseeren om de aange kondigde loonsverlaging voor de maand. Maart terug te nemen. Vervolgens, dat men in de eerste week van April wederom bij een zou komen om te trachten tot een defi nitief accoord te komen voor het collectief contract. Tenslotte, wanneer in deze bijeen komst geen overeenstemming kon worden bereikt, zullen beide partijen het eventueel geschil aan een onpartijdige college voor leggen. De vertegenwoordigers van de werkge versorganisaties van Klundert, Zevenber gen, Zevenbergsche Hoek en Langeweg, welke niet aanwezig waren, zullen van deze beslissing in kennis worden gesteld met het verzoek hiermede ook accoord te gaan. VOORLICHTING VAN DEN HANDELDRIJVENDEN MIDDENSTAND Samenwerking met vakorganisaties. Dezer dagen heeft vanwege het Depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid voor de derde maal een bespreking plaats gehad met vertegenwoordigers van vakor ganisaties van handeldrijvende midden standers. De vergadering, onder leiding van den heer F. K. J. Heringa, chef der afdeeling handel en nijverheid, gehouden, werd bij gewoond door de leden der commissie van contact inzake middenstandsaangelegenhe den, de heeren dr. J. v. Beurden, mr. fl. B'.'eveld en mr. M. J. Wolff, terwijl voorts vertegenwoordigers van een achttal der be doelde organisaties, alsook van den Kou. Ned. Middenstandsbond aanwezig waren. De heer Heringa wijdde in zijn openings woord een korte beschouwing aan het ka rakter der commissie van het contact in zake middenstandsaangelegenheden, waar na de heer J. J. R. Schmal, die met de leiding van den middenstandsdienst belast is, de aanwezigen uitvoerig omtrent de be- teekenis van de onderafdeeling midden stand van het Departement en van het Economisch Instituut voor den Middenstand inlichtte. Bij de gedachtenwisseling, welke daarop volgde, hebben verschillende afgevaardig den, hun vak rakende vraagstukken ter sprake gebracht. Leidersdag van den Bijz. Vrijw. Lan°storm. Gisteren is te Utrecht een plaatselijke leidersdag van den Bijzonderen Vrij willi gen Landstorm gehouden. Uit de verschil lende deelen des lands, schier uit elke plaat®, waren plaatselijke leiders van dit instituut naar Utrecht gekomen. Na aankomst aan het Centraalstation werd korpsgewijs naar het gebouw Tivoli getrokken, waar in de groote zaal de bij eenkomst werd gehouden. Het podium der zaal was met palmen getooid en midden in de zaal was een vla-ggenversiering aangebracht. De geniemuziek onder lei- din^ van den heer W. van Ërp, oud-ka pelmeester van het 4de regiment infan terie, deed zich voor het berin hooren Luitenant-generaal L. F. Duvrnae-- van Twist, voorzitter der Nationale Land stormcommissie, heeft de bijeenkomst geonend met een rede. Daarna werd een telegram aan de Ko- ninrin gezonden. Reserve 1ste luitenant der veld-arti'le- rie G. F. Boulogne, secretaris der Na tionale Landstorm-commissie, sprak daar na over het plaatselijk leiderschap bij den Biizonderen Vrijwilligen Landstorm. Mr. dr. J. Donner, minister van justi tie, de regeering vertegenwoordigende, sprak er zijn vreugde over uit, het woord te mogen voeren. Het instituut is opgericht om het wet tig gezag te steunen en het blijft paraat. Wanneer onder de schut van de over heid alles goed gaat, zijn er geen woe lingen te vreezen, maar wanneer het slechter gaat, wanneer er nood komt. wordt de trouw beproefd. Wanneer het Donderdagmorgen heeft de Raad dezer gemeerite een openbare vergadering gehou den. Afwezig zijn met kennisgeving de hee ren Rooijakkers en Prins, de eerste we gens ziekte. De voorzitter zegt, dat de heor Rooijakkers voor enkele dagen wegens ernstige ziekte naar een ziekenhuis is over gebracht. Gelukkig zijn de berichten thans een weinig geruststellend, welke mede- deeling de leden ongetwijfeld met blijd schap zullen begroeten. Op voorstel van den voorzitter gaat de Raad vervolgens in besloten zitting. Na heropening der openbare vergadering wordt mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Hierbij bevindt zich een Koninklijk Be sluit, waarbij aan de raadsbesluiten van 6 Augustus en 1 October 1930 tot onteige ning ten behoeve van de volkshuisvesting goedkeuring is onthouden op grohd, dat door den Raad geen besluiten tot voor- loopige goedkeuring der plannen zijn geno men. De voorzitter merkt op, dat dientenge volge 'de procedure opnieuw zal moeten worden gevolgd. Katholiek of Potestant. Vérder is bij de stukken een'brief van den heer D. Th. Ruijs, welke de voorzitter voorleest. Hij luidt als volgt: Mijne Heeren, In de vergadering van 28 Januari j.l. is door mij het goed recht verdedigd van den boekhandelaar De Witt, die zich bij request beklaagde, dat hem zonder voor afgaande waarschuwing plotseling de le vering van schoolbehoeften enz. aan de gemeente was ontnomen. Alhoewel mij later is gebleken, dat de in het request aange voerde motieven, ondermeer wat betreft de ingeslagen voorraden wel wat sterk zijn gekleurd en de ontijdige wisseling van leveranciers inderdaad het gevolg was van een vergissing waaraan de burgemeester en de wethouders part noch deel hadden, blijf ik bet afkeuren dat een behoorlijke waarschuwing niet tijdig is voorafge gaan. Mijn verdediging der belangen van adres sant had enkel en uitsluitend ten doel een mijns inziens onbillijke handeling ongedaan te maken. Intusschen is mij echter gebleken, dat door een deel van het publiek aan mijn verdediging een heel andere beweegreden wordt toegeschreven. Men verdenkt er mij van, dat ik heb willen ageeren tegen het feit, dat een Protestantsch leverancier moest plaatsmaken voor een Katholiek en ik daarmee heb willen aantoonen: „Wat men te wachten heeft van een Katholiek burgemeester". De verdenking heeft reeds funeste ge volgen. Verscheidene Protestanten hebben na gemeenschappelijk overleg besloten, hun Katholieke leveranciers den bons te ge ven. Er wordt een anti-Katholieke hetze ont ketend en mijne in den Raad gesproken woorden worden misbruikt als aanleiding daartoe. Zooiets mag ik niet dulden. Ik heb den burgemeester leeren kennen als een strikt onpartijdig man, die boven alle verdenking verheven is. Bij benoemin gen van gemeentepersoneel is zulks ruim schoots gebleken. Als boekhandelaar De Witt Katholiek was en Hoogeveen Protes tant, zou ik zijn belangen met dezelfde woorden hebben bepleit. Ik voel mij gedwongen u van een en an der mededeeling te doen, maar verzoek U dit schrijven eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen en daaromtrent geen dis cussie te voeren. Op voorstel van den voorzitter wordt het stuk, na applaus der leden, zonder dis cussie voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van het ge meentebestuur van '-sGravenhage, om een algemeene vergunning tot het afgraven van duinen in Meijendell te verleenen ten be- hoevq van de uitvoering van waterleiding- werken. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten de vergunning te verleenen voor den tijd van 10 jaar. blijkt, dat er in ons vaderland menschen zijn, die hun trouw in critieke oogenblik- ken willen voorbehouden, is het gelukkig, dat er velen zijn, die niet zullen weifelen (levendige toejuichingen). Het bestaan van den bijzonderen vrijwilligen land storm kan doen afhouden van woelingen tegen het wettig gezag. Spr. ziet den landstorm als een instituut, dat voor het wettig gezag voortdurend een waarborg is geweest voor de nationale vrijheid en de handhaving van het staatsbestel steeds zal schragen (luide bijval). Minister Donner eindigde zijn toe spraak met de aanwezigen uit te noodi- gen deze gevoelens te vertolken door het zesde vers van het Wilhelmus, waar aan met geestdrift werd voldaan. Vervolgens zong men twee verzen van het landstormlied. De heer W. F. van Beek, burgemeester van Boxtel, voorzitter van het grootste verband: de Meyerij, wenschte den voor zitter geluk met zijn bevordering tot lui tenant-generaal en wekte allen op te wer ken voor den groei van den Landstorm. De voorzitter sloot daarna de bijeen komst. De Zwolsche gemeenteraad heeft met 18 tegen 5 stemmen verworpen het voor- stel-Gunone tot exploiteeren van een g e- meentelijke radiocentrale. Op Donderdag 30 April zal de nieu we veemarkt te Zwolle officie ri geopend worden. Tegelijk zal er een groote vee- en paardententoonstelling gehouden worden, waaraan verbonden een concours- hippique. VAN WASSENAAR Steunregeling voor werkloozen. Ter tafel komt ,en adres ingezonden na^ mens den Ned. R.-K. Volksbond, den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, den Chr. Land- en Tuinbouwarbeidersbond, waarin wordt gevraagd voor de van een werkloo- zenkas trekkende en uitgetrokken werk- looze arbeiders een steunregeling in het leven te roepen en de uitvoering op te dra gen aan een commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Verder woidt aangedrongen op herzie ning van de uitkeeringes- en steunbedra gen voor: a. gehuwde en ongehuwde kostwinners 13.50 per week, benevens 1 per week voor het eerste, 1.25 voor het tweedp en 1.50 voor elk volgende kind beneden den leeftijd van 16 jaren b. kostgangers 7.80 per week; c. het minimumloon bij werkverschaf fing zal bedragen ƒ21. De voorz. zegt, dat op aandrang van hoogerhand een steunregeling is gemaakt, welker uitvoering is opgedragen aan het Burgerlijk Armbestuur. In verband met de crisis-werkloosheid is thans de drang naar een gewijzigde regeling opgekomen. De vraag is echter, is er in deze gemeente sprake van een crisiswerkloosheid. Op grond van de werkloosheidsstalistiek van vorige jaren meenen B. en W. deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. De besturen der organisaties in conferentie bijeengeroepen, waren evenmin in staat aan te tooncn, dat er crisiswerkloosheid bestaat. Eerst als is aangetoond dat deze bestaat, kan er sprake zijn van een rege ling. Ten opzichte van dc verandering van den naam Burgerlijk Armbestuur in Maat schappelijk Hulpbetoon adviseeren B. en W. afwijzend. De l^eer van Leeuwen meent, dat, of schoon aan enkele dingen niet valt te tor nen, het bedrag der subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur en het bedrag der uit- keering wel een onderwerp van bespreking kunnen uitmaken. De naam van het insti tuut, met de uitvoering belast, laat hem koud. In verband met het bedrag der uitkee- ring meent hij, dat rekening moet worden gehouden met de plaatselijke omstandig heden. Deze gemeente kan niet worden vergeleken met gemeenten in Drente. Hier zijn b.v. de huurprijzen hoog en ook de le vensbehoeften, zoodat een arbeider met een gezin van 12 steun niet kan rondko men. Hij zal er niet toe medewerken, om menschen, die onverdiend werkloos zijn, tot paupers te maken. De uitkeering, door de bonden gevraagd, acht hij billijk. De voorz. zegt, dat de Raad de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur kan ver- hoogen, maar niet vaststelion, hoe hoog de bedragen moeten zijn. Dat gaat B. en W. aan. De heer v. Leeuwen vraagt, welk stand punt B. en W. dan innemen. De heer Drop zegt, dat hij het met het betoog van den heer van Leeuwen eens is. Hij heeft den voorzitter van het B. A. ge- gevraagd te willen overwegen een verhoo- ging der uitkeering voor te stellen, waar toe deze is bereid gevonden. Het Burgerlijk Armbestuur. De heer van Leeuwen wil de Raad la ten uitspreken, dat hij zich vcreenigt met de cijfers, in het adres genoemde en dat aan het Burgerlijk Armbestuur vernoo- ging van subsidie wordt toegekend. De heer Boender houdt een pleidooi voor verandering van den naam der instel ling. Hij acht het vernederend, valide ar beiders naar het Armbestuur te verwijzen. Ten opzichte van het be Jrag der uitkeering sluit hij zich aan bij hetgeen de heer van Leeuwen heeft opgemerkt. De heer van Leeuwen ondersteunt op zijn beurt het betoog van den heer Boender voor verandering van den naam en geeft in overweging alsnog te onderzoeken of hier crisis-werkkloosheid bestaat. De heer Drop voelt eveneens voor naams verandering. Het voorstel Boender wordt daarop aangenomen met 10 tegen 1 item, die van den heer van Tol. De voorzitter zegt vervolgens dat B. en W. ten opzichte van de wijziging van de uitkeeringsbedragen afwijzend adviseeren, omdat er een wanverhouding zou ontstaan ten opzichte van de arbeiders in de bouw vakken en in den tuinbouw. Do heer Boendér kan zich met het afwij zend advies niet vereenigen. Het werk dat hier wordt verricht, is in hoofdzaak pro ductieven arbeid en het stuit hem tegen de borst dit tegen een *laag loon te laten verrichten. Bovendien zijn de menschen bij tusschenpoozen bij de werkverschaf fing werkzaam. Krijgen zij dan een behoor lijk loon dan kunnen zij weer een weinig op verhaal komen. De heer van Leeuwen zegt, dat de werk verschaffing groote moeilijkheden biedt, omdat steeds de vraag rijst, is het pro ductief of improductief werk. Als productief werk in werkverschaf fing wordt verricht, leidt dit tot schade van den werkgever. Hij wijst er op, dat in sommige plaatsen door de werkloozen 3 dagen wordt gewerkt en 3 dagen steun wordt genoten. Dit biedt veel voordee- len. Hij meent, dat het gewenscht is, dat B. en W. in overleg treden met werknemers en ambtenaren, om een regeling voor te be reiden, die practisch uil voerbaar is. Do voorzitter zegt, dat bijna alles, wat in werkverschaffing wordt verricht produc tief werk is. Nu is het de vraag een loon te vinden, dat het evenwicht houdt tus schen de loonen in de bouwvakken en in het tuinbouwbedrijf. Aan de organisaties is een oplossing gevraagd maar zij kunnen die niet geven. üm deze reden waarschuwt hij in te gaan op het voorstel-Boender. Van nader overleg met patroons ver wacht hij weinig nut. De heer van Leeuwen is van meening, dat daarvan wel Heil kan worden ver wacht. De heer Boender handhaaft zijn voorstel. Do heer van Leeuwen zegt, dat, als hij tegen het voorstel-Boender stemt hij niet stemt tegen de cijfers. Hij acht het echter practischer eerst overleg te plegen. Het voorstel-Boender wordt daarop vor- worpen met 2 tegen stemmen. Voor de heeren Boender en van Barne- veld. Het voorstel-van Leeuwen wordt aange nomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Versteeg. Vervolgens komt ter tafel een verzoek van den heer P. Ruijgrok, om hem alsnog vergunning te verleenen voor den bouw van een huis met bollenschuur op een per ceel aan den Oostdorperweg. De voorzitter zegt, dat adressant wil bouwen op een perceel, in het uitbrei dingsplan voor plantsoen bestemd. Meer dere leden willen toestemming verleenen, mcenend, dat van de uitvoering van Tiet plan de eerste tientallen jam niets zal ko men. Besloten wordt te onderzooken of door wijziging van het plan aan adressant's wensch kan worden tegemoetgekomen. Op een adres van eenige bewoners aan den Do ij 1, om' het raadsbesluit, houdende toestemming tot het oprichten van een slachtplaats, in te trekken, wordt afwijzend beschikt, op grond dat de Raad niet in een volgende vergadering kan terugkomen op een eenmaal gegeven toestemming. Het voorstel tot bestendiging van de verordening op de heffing van schoolgelden wordt, in verband met een brief van Ged. Staten, waarin deze mededeelen, binnen kort wijzigingen voor te stellen, aangehou den. In verband met door den Minister van Binncnlandsche Zaken kenbaar gemaakte opmerkingen ten aanzien van de Reini gingsbelasting wordt besloten de verorde ning op op de heffing en invordering te herzien. Vastgesteld wordt een suppletoir retri- butiekohier tot een bedrag van 90. Wordt besloten de schoolartsen in den vèrvolge telkens voor één jaar te benoe men. Als schoolartsen worden benoemd de heeren J. W. C. J. M. van Dijk, P. Th. Hu- genholts en F. van Praag. Tot vakonderwijzeres in nuttige handwer ken aan de openbare school voor U.L.O. wordt benoemd mver. II. ten Raa geb. van Veen. In het hoofdstembureau ter verkiezing van leden van den gemeenteraad worden benoemd als leden de heere J. M. Drop, A. L. Rooijakkers, C. van Tol en A. Versteec. als plaatsvervangers de heeren J. Eggink, H. Brouwer en G. J. Schut. Wordt besloten aan G. J. Sirre een perceel bouwterrein te verkoopen ter breedte van 23.60 M. en ter diepte van 30 Meter voor den prijs van ƒ7.50 per M.2. en aan den heer H. Ligt voet een perceel ter oppervlakte van 2174 M2. voor den prijs van 8.50 per M2. Op aanvrage van het bestuur der bijzon dere scholen om toekenning van een voor schot uit de gemeentekas op de vergoe ding ingevolge art. 101 der L. O. over 1931 wordt gunstig beschikt. De voorschotten bedragen voor de R.-K. Meisjesschool (L.O.) f 5150.86. De R. K. School Oud-Was- sen.v eg ƒ2236.06. R.-K. Jongensschool (L. O.) f 4605,38. De R.-K. MULO voor Jon gens 599.23. De Chr. School Heercnwcg (L.O.) ƒ4397.18. id. voor meisjes ƒ096.71. De Chr. schol Zijdeweg (L.O.) 1973.74. De Chr. ULO-sehool 600. De huurprijs van een der houten nood woningen wordt verhoogd tot 2 per week. De begrooting voor het dienstjaar 1930 wordt verhoogd in inkomsten met 42079 1/2, in uitgaven met 41581.22, die voor 1931 in inkomsten en uitgaven met 12750. Brandweeringrediënten. Hierna komt ter tafel een voorstel van B. on W. om een Magyrusbrandladder aan te koopen, benevens een rookmasker een en ander met toebehooren voor een totaal

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5