BUITENGEWONE PRIJSAANBIEDiNG HAARLEMMERSTR. §14-830-132-134° 138 i ter gelegenheid van de OPEKSTELLING onzer NIEUWE ETALA8E-SALERIJ i TELEGRAMMEN Agenda VRIJDAG 13 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 9/3 wit Katoen 5/4 Wit Katoen 150 c.M. breed Graslinnen 9/8 Ongebleekt Katoen 6/4 Ongebleekt Katoen 150 c.M. Ongebleekt Katoen 70 c.M Ongebleekt Keper Congolinnen voor lakens Gebleekte oogjes voor luiers Gezondheidsflanel Fransch Keper flanel Pyama flanel Witte Molton Schorten satinet Katoen Mousseline Waschzijde, fraaie dessins Bedrukte Kunstzijde, groot assortiment Kleurecht linnen Unf Shantung Fantasie Tweed, 70 cJVÏ breed Fantasie Tweed, 90 c.M. breed Tweed met zijde. 90 c.M. breed Gekleurde lingeriekatoen «w=| Bont voor schorten Sloopcn met overslag 221'* Gefestonneerde Sloopen 28 Geborduurde sloopen 38 2-pers. Congolinnen lakens ajourzooin 94 2-pers. ongebl. katoen lakens g4 2-pers. graslinnen lakens, gefest. j.?.{ Dameshemden 271'' Dameshemden met feston35 Damespantalons 47''r Jeans Damespantalons met kant gg Dames-flaneFen42 Dames flanellen, zware kwaliteit S] Heeren flanellen, dubb. borst Dames flanellen nachthemden 71 Kuishoud.iassen, Indanthren 2 OF Blauwe Handdoeken Cf It Ontbljtlakens 120 echte randen 5"* Badhanddoeken, vanaf J3 Witte Zakdoeken, groote maat 7 Dames- en Heeren P.vama's l.Qr Fantasie Heerensokken 121/» Heerenhoeden, Wolvilt 1.7.5 Ongebl. tricot Heerenborstrokken «R^'/ï Blauw keper Overalls 3. Moquette Schoorsteenlooper2.75 Waschechte Tafelkleeden 4*9 Hcrculeum, solide vloerbedekking 89 Nederl. Linoleum, mod. dessins 1.92' lm. Bouclé loopers6Q Haar Bouclé loopers 1.20 Wilton Karpetten, 200 X 300 c.M. 37.- Theekast, geheel eiken 9.10 Rookstocl met kussens compleet 0.75 Moderne Wandspiegels 12. Moquette salongarnituur 97. 2 crap. en 4 stoelen hoogstoffeering Landhuisstof, 100 c.M. breed 29 Landhuisstof, 120 cJM. breed 32; Shadow cretonne, 100 cJVl. breed 33 Shadow cretonne. 120 c.M. breed 49 Zijden damast, 130 c.M. breed gÖ Gordijn Velours, 130 cJM. breed 1 Madras met gekleurde strepen J 7 Allovernets, dubbelbreed 25 Gordijn Voile in wit en arabe 35 Gordijn Voile, gestreept 56 Chenille Overgordijnen, p. paar 12.25 Linnen overgordijnen met rand, per paar 5,10 Matras storis, per el 0.26 Wit Engelsch ledikant5.75 2-pers. geschilderd ledikant 4^-gQ Kinderlcdikanten, P. P. en Eiken 5.95 3-deelig Kapok matrasstal met peluw en 2 kussens, compleet 25.50 3-d. kapok matrasstel, prima damast tijk m. peluw en 2 kiiss., compl. 39, Gezondheidsmatrassen, 1-pers. 5.25 Gezondheidsmatrassen, 2-pers. g, Wollen fantasiedoken, 2-pers. 3.25 Gewatteerde dekens, flinke maat 3.40 Gekleurde zijden bedspreien 2.45 Beuken Kinderstoelen 3.00 Slaapkamertafels in P.P. en Eiken 3.75 Waschtafels in P.P. en Eiken 4.95 Slaapkamerspiegels Wit 0.25 Mooie geruite tochtdekens1,40 Chinamat 149/180 0.49 Chinamat, per el, 90 c.M. breed 14V» Chinamat. 180 y 230 c.M1 *7.5 Ruige Cocos-deurmatten 0.00 Kinderwagens mooie uitvoering 22.75 1-nrrsoons nrima Kapokmatras damast tijk 12.09 Aluminium fluitketels 0.79 Zand-zeep-soda-garn. m. rek J.g5 Witte Melkkannen 42'/» Nesten schalen, 6-dee!ig1.29 Engelsche koppen en schotels O.49 Luster kop en schotel, fraai gedecoreerd 15'/« Porseleinen theeserviezen 14-deelig, moderne decors 4.50 24-deeIig Eetserviezen 10.75 Ontbijtservies, zeer mooi decor 5.59 Kindcr-dejeuner, 5-deeiig 1.15 Gekleurde glazen Bloemkelken 32,/s Emaile Emmers 0.5O Aluminium Zeepbakjes 0,25 Groote Emaille afwaschbakken O.^Ó Houten Keukenrekken, 6-deellgr Ó.PO Mod. Rookstellen, nikkel, 5 dig. 9,Cf) Koneren Halsoiegols 2.7,5 Dito met borstels 5.7.5 Koper Borstel garnituur 2.c5 Bronzen Paranluiebak 4.4-0 Presenteerbladen m. nikk. rand O r*5 Houten trances 1.5") Porseleinen Theepotten 0.55 AFGIFTE VAN GROOTERE HOEVEELHEDEN VOORBEHCUDEfJ Leest de annonce in onze Etalages over onze waaede-bonsïett POSTZEGEL-NIEUWS NIEUWE ZEGELS. Duitschland. Weldadigheidszegels in nieuwe teekenin- gon zijn nog te melden: 8 pfeunig, groen (Aken). 15 karmijn (Brandenb. pt.) 25 blauw (Marienwerder). 50 bruin (Würzburg). De extra-toeslag bedraagt 4, respectie velijk 5, 10 en 40 pfennig. De zegels zijn gedrukt in vellen van 100 stuks op papier met het watermerk ruiten; zij zijn verkrijg baar geweest van 1 November tot 15 Ja nuari aan alle postkantoren. Peru. Wapenopdruk op de 10 centavos rood (Yverfc nr. 212). Naar wordt medegedeeld is deze opdruk aangebracht, ten einde het portret van den door de revolutie verjaagden president dr. Augusto" B. Leguia onherkenbaar le ma ken. Frankrijk. Frankeerzegel in nieuwe teekening, ka thedraal van Reims 3 francs, grijsblauw. Als propaganda- of reclamezegel voor de a.s. Koloniale Tentoonstelling in 1931 ver schenen twee frankeerzegels: 15 centimes, grijs. 50 rood. STEMPELS. Soerabaia. Evenals in vorige jaren werd hier wederom op de Jaarbeurs de speciale srtempol Soerabaia Jaarbeurs gebruikt. Phllatelie en Taalstrijd. Terwijl het openbare leven in ons land zich vooral kenmerkt door godsdienstige tegenstellingen, is in meerdere staten hot groote struikelblok te zoeken in den taal strijd. Die zullen wij alleen kunnen aan- treiiei', in die staten, waar twee of meer bevolkingsgroepen verschillende talen spre ken. De bedoeling van dit artikel is, aan te toonen, hoe de postzegels dezer staten hiervan zeer duidelijk getuigenis afleggen. Niet alleen-, dat op de zegels van vele sta ten twee- of meertallige inschriften te vin den zijn, maar ook hoe er dikwijls een ont wikkelingsgang is te constateeren. Over taalstrijd sprekend, denkt men natuurlijk in de eerste plaats aan onze zuiderburen, de Belgen. Juist de laatste weken is de taalstrijd in België weer verscherpt des te interessanter is het te zien, hoe deze strijd ook op de postzegels een afspiegeling vindt. Gelijk men weet, spreekt ongeveer 43 pet. van de bevolking uitsluitend Vlaamsch, 39 pet. uitsluitend Fransch. Hoe wel het Vlaamsche volksdeel dus numeriek grooter is, waren het vrijwel alle rechten onthouden, die de Walen wel waren toege kend. Op alle oudere zegels van België vin don wij uitsluitend Fransche inschriften.. zelfs do scboone wapenspreuk „L'Union fait la force" kon men blijkbaar niet. in goed Nederlandsch vertalen. Altijd slechts ue aanduiding „Belgique", totdat plotseling in 1891 als aanruliingswaarde op de toen ia omloop zijnde serio postzegels een 35 ct. uitkwam, die als eersteling de aanduiding „Belgique" „Belgic" vertoonde. Sindsdieu is van de tweetaligheid nimmer afgeweken; slechts één moeilijkheid bleef over; wan neer op een zegel een stadsgezicht wordt afgebeeld, moot dan de 1 laatsnaam eerst in het Vlaamsch of in het Fransch w or dan geplaatst? Aanvankelijk nam men steeds eerst het Fransche-woord, maar sinds 1929 is ook deze laatste onbillijkheid weggeno men; plaatsen uit Vlaanderland worden eerst in het Vlaamsch vermeld; uit Walen land eerst in het Fransch: dus Gent-Gand en Louvain-Leuven. (Slechts voor Brussel blijft de moeilijkheid behouden!) Voor don Belgischen Kongo moest men wel de zelfde maatregelen treffen: hier duurde het nog tot 1910 alvorens men de tweetalige in schriften aantrof. En soms welke! De eer ste vliegzegels praatten van Postlucht- dienstwat terecht in 1930 vervangen werd door „Luchtpostdienst". Toen in Zuid- Afrika cn de Oranje Vrijstraat, wat in 1900 bij Engeland werden ingelijfd, werd ook daar het Nederlandsch voorloopig niet meer op de postzegols aangetroffen. Totdat eindelijk in 1910 de Unie ontstond, welke tweetalige inschriften op de postzegels plaatste, aanvankelijk Nederlandsch en En gelsch, later Kaapsch en Engelsch. De twee talen op één zegel werden later ver vangen door alle zegels in twee soorten te laten verschijnen: een met Kaapsche, een met Engclsohe inschriften. Dat Zwit serland een goede oplossing heeft gevonden voor haar driet-aligheidskwcstie spreekt haast wel van zelf. Aanvankelijk hadden de kantons eigen zegels met eentalige in schriften; later kwam gedurende korten ti,jd de waardeaanduidiag in drie talen, te genwoordig vergenoegt men zich met een enkel cijfer; immers de Duitsch-Zwitsers spreken niet van centimes, maar van Rap pen, zoodat een aanduiding „C" niet vol doende was, gelijk dit wel kon met de aan duiding „Fr." voor frank. De landsnaam wordt steeds aangeduid met Helvetia het oude reeds bij Caesar voorkomende woord. Dan moge Ierland worden genoemd. Toen het groene eiland „Home Rule'' had verkregen, werden ook eigen postzegels in gebruik gesteldmet uitsluitend kelti- sche woorden. Als eerste deel van het Brit- sche Rijk droegen de zegels geen enkel kenmerk van het Rijkuitsluitend de eigen, aloude taal werd gebezigd. Een an der Engelsch dominion, dat groote moei lijkheden meebracht op taalkundig gebied is Canada. Immers niet minder dan 27 pet. der bevolking stamt van Fransche immi granten af, is Katholiek en spreekt nog steeds de Fransche taal. Temeer, waar deze groep een krachtige kern van Canada vormt, voelde men het als grove onbillijk heid, dat de zegels slechts Engelsche in schriften vertoonden. Eindelijk, na zeer veel vergeefsche pogingen van Franco-Ca- nadeesche zijde, werd naast de aanduiding „Post" het Fransche woord „Postes" toe gelaten. „Canada" en „Federation", hoe an ders ook van uitspraak, kunnen evenzeer voor Fransch als Engelsch dienst doen. De portzegels noemen hun doel nog steeds al leen „Postage due". Dat Palestina groote moeilijkheden biedt, spreekt wel van zelf: naast de Arabische bevolking heeft men immers talrijke Joden en Christenen.... do oplossing heeft de Mandataris, Groot-Brit-' tanië, gevonden in drietalige inschriften: bovenaan het Arabische „Felestin'; daar onder het. „Christelijke" Palestina, om ten slotte onderaan te vinden „Erez Israel", Land Israel, in het Hebreeuw-sch. Hoewel nog vele andere gevallen van taalstrijd op de postzegels voorkomen, o.a. Wenden, Saargebied, Oost Pruisen, Rusland, Egyp te, willen wij hier eindigen met Finland. Dit land van tamelijk hooge beschaving stond sinds meer dan een eeuw onderwor pen aan het Russische Rijk. Dit moest met het onbeschaafde Tsarendom wel vele con flicten opleveren. Gaven cfe oudste zegels de waardeaanduiding slechts in het Rus- sioh aan, in 1866 komt deze plotseling ook in het Finsch, op een zegel zelfs ook in het Zweedsch, de teal welke nog steeds veel gesproken wordt in Finland. Op de zegels van 1875 was zelfs alles, dat aan het Rus sisch deod herinneren verdwenenvoortaan las men naast. „Finland" de eigenlijke naam „Suomi", gelijk de Finnen un land noemen. Reeds korten tijd daarna zien we weer de Russische land- en waarde-aanduiding ver schijnen, terwijl in 1891, na verscherping van den toestand alle herinnering aan de landstaal verdween.1... een rotiwzegel was het gevolg. In 1901 kwam weer eenige ver betering: de muntaanduiding weer in Lu- tijnsohe letters „Pen". Zoo bleef het, totdat Finland aich na den val van de Tsaren re geering op 6 December 1917 los rukte van. Ruslandde sympathieke zegels met. den leeuw vervingen de zoo sterk aan Rusland herinnerende postwaarden: Finland-Suomi had de vrijheid verkregen. Uit dit korte sluk blijkt dus wel uitermate sterk de in vloed die do postzegels van vele landen, vooral van België, Finland en Zwitserland ondervonden hebben vau de taalstrijd, die soms zoo uitermate heftig is, gelijk in Bel gië en Finland, soms langs kalme banen geleid lean worden, zooals in Zwitserland. LAATSTE BERICHTEN GROOTE BRAND TE HELMOND. Café en behuizing afgebrand. Gisteravond te ongeveer 11 uur be merkten eenige bewoners van de Ameide- stra-at, dat brand was ontstaan in het café „De Ameidepoort", bewoond door den heer A. de Kok en in eigendom van den heer G. J, de Loef. Daar de bewoners afwezig waren en bij familieleden vertoefden, alarmeerden de buren de brandweer, die spoedig aan wezig was en er dadelijk in slaagde het vuur tot het aangetaste pand, gelege-n in een dichtbevolkt stadsgedeelte, te be perken. Een paar brandweerlieden zijn nog met rookmas'kers het huis binnengedron gen om zich te overtuigen, dat zich nie mand in het buis bevond. Het café met daarachter liggende ver trekken brandde geheel uit. De boven verdieping kon worden behouden. Om streeks 1 uur was he-t vuur gebluschi. De schade, welke op eenige duizenden gul dens wordt geraamd, wordt door verze kering gedekt. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Uit Zwolle wordt ons gemeld, dat he denmorgen tusrehen Wezep en Hattemer- broek een goederentrein is ontspoord. Omtrent de oorzaak van het. ongeval vernemen wij, dat deze gezocht moet worden in het feit, dat voorbij Wezep de twee achterste wielen van een tank wagen van de A. P. C. buiten de rails geraakten. Dit werd door het treinperso neel niet bemerkt. Door de enorme wrij ving van de langs de rails glijdende wie len is het onderstel tenslotte in brand geraakt Bij wachtpost 2, halfweg Wezep- Hattemerbroek, bevindt zich een wissel. Toen de brandende tankwagen deze wis sel passeerde, vlogen de wielen er onder weg en werd de tank zonder achterwie len nog en 100-tal meters meegesleurd, waardoor de rails geheel werden ver nield. Een ontsporing kon toen niet uit bleven. Vier wagens van de goederentrein ontspoorden waarvan twee tankwagens De tank die de ooi-zaak van het ongeval was, kantelde en sloeg lek, waardoor bijna de geheele inhoud wegvloeide. Ge lukkig vatte de uitstroomendc petroleum geen vlam, zoodat verdere schade uit bleef. De andere tank kwam met den kop in het zand terecht. Spoedig was een hulptrein uit Zwolle ter plaatse, die de noodige assistentie verleencje. SCHEEPSBOTSING OP DE WESTER- SCHELDE. Brand aan brood van een Fransch sleepschip. Hedenmorgen tegen helf zeven werd op de Wes ter-Schelde het Fransche sleepschip „Poitou" aangevaren door een Fransche zecboot. Het sleeps-chip kreeg zware averij en de schipper besloot naar de haven van Hansweert terug te keeien. Ten gevolge van de botsing is in het achterschip een lamp of eëu kacheltje omgevallen met het gevolg, dat er brand ontstond. Met levens- vaar kon de schipper uit het brandende achterschip zijn vrouw, die daar ziek lag, redden. De schipper zelf liep lichte ver wondingen op. Brand te Zuidbroek. In den afgeloopen nacht is de behuizing van den heer J. Dijk te Zuidbroek, ver moedelijk door het drogen van kleeren bij den kachel, geheel afgebrand. Niets werd gered. Huis en inboedel zijn verzekerd. Tweede klasse slaapwagens Parijs-A'dam. Naar wij vernemen zullen vanaf 1 April a.s. tweede klasse slaapplaatsen tusschen Parijs en Arasterdam vice versa worden ingevoerd. Een reiziger le klasse heeft recht op een compartiment alleen, terwijl twee reizigers tweede klasse één compar timent bezeilen. Over eenige maanden kan worden verwacht, dat net nieuwste type slaapwagens op deze lijn zullen loopen. Schepen in het ijs van de Zuiderzee. Men meldt ons uit Lemmer: Gistermiddag werd alhier telefonisch bericht uit Blokzijl ontvangen, dat aldaar in de Zuiderzee 3 motorschepen in het ija bekneld zaten. Naar aanleiding hiervan vertrok tegen half vijf do reddingboot ui. Lemmer ter assistentie. Zij keerde des avonds tegen 11 uur terug en de kapitein rapporteerde, dat hij den motorschepen geen hulp had kunnen bieden aangezien zij te dicht in het ijs bekneld zaten. Incident in den Danzlger Vo'ksdag. DANZIG, 13 Maart (V.D.) - Tengevol ge van de obstructie der communisten durde de zitting van den Danziger Volks dag ter behandeling van de begrooting on geveer 12 uur. Tegen middernacht deed zich een incident voor, toen bij de stemming over een communistisch amendement op de begTooting van biunen'andeche zaken plot seling in plaats van de 37 stembriefjes der r ege eringsm eerdenhe id slechts 35 stem briefjes opgegeven bleken te zijn. Do door twee c-e ntrumaf ge-va a rd igden afgegeven stembriefjes waren verdwenen. Het kwam tot een heftig twistgesprek tus'sohen een Duitsch-nationale afgevaardigde en een oommunist, waarbij de communist zijn tegenstander een g'as water in het gezicht wierp. Er dreigde een vechtpartij te ont staan, wat de voorzitter echter wist te voorkomen. Om bij de behandeling in laat ste lezing obstructie te voorkomen en de tallooze stemmingen onmogelijk te maken, hebben de regeering&partijen een ingrij pende wijziging vau het reglement van or de voorgesteld. Gemeentelijke Aankondigingen Verkiezing Provinciale Staten van1 Zuid-Holland. De Voorzitter van heb' hoofd stembureau in kieskring III (Leiden/ maakt bekent, dat in eene openbare zitting, te houden op Dinsdag 17 Maart a.s., des middags te 4 bi- uur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12), zal worden beslist over de geldigheid van de op 10 Maart j.l. ingeleverde lijsten van candidaten cn over do handhaving van de op die lijsten voorkomende candidaten voor de verkiezing van <le lc 'en van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Hinderwet Burgemeester en Wei-houders van Lei den, gelet op het bepaalde bij de wet van 18 Juli 1930, Staatsblad No. 333, brengen ter kennis van belanghebbenden lo. dat de hoofden van binnen deze gemeente aanwezige inrichtingen, tot de oprichting of uitbreiding waarvan vóór 12 Februari 1929 vergunning is verleend krachtens de Hinderwet of de vóór bet in werking treden dier wet geldende Ko ninklijke besluiten, verplicht zijn de hun verleende vergunning vóór 1 April 1931 aan het Gemeente-bestuur over te leggen; 2o. dat daarbij tevens moeten worden overgelegd allo daaraan gehechte stukken en alle besluiten, waarbij de vergunning is gewijzigd of waarbij ontheffing van voorwaarden is toegestaan 3o. dat bij niet inachtneming van het bovenstaande vóór 1 April 1931 de be trokken inrichting, te rekenen van 1 Juli d. a. v. geacht zal worden zonder vergunning in werking te zijn en dat wij ziging de-r vergunning of ontheffing der voorwaarden niet is verleend. Van de overlegging der bovenbedoelde stukken zal door het Gemeentebestuur een verklaring worden afgegeven. Binnen één maand na de overlegging zullen zij tegen afgifte van een bewijs van ont vangt aan de belanghebbenden worden teruggegeven. De inlevering dient te geschieden ten Gemeentehuize, Rapenburg 12. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius Bibliotheek, geopend s avonds vai 7.30—8.30 uur. Zondag. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St Joseph", H. Mis met Alg. H. Con munie, Mon Pèrekerk, 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst de apotheken wordt van M a a n d a g 9 tot e met Zondag 15 Maart a.s. waarg< nomen door apotheek: M. Boekwijt, Viscl markt 18, tel. 552. Onderaardsche bron veroorzaakt over- strooming. PARIJS, 13 Maart (V.D.) Io plaatsje in de onmiddellijke na-bijheid v£ La-ra chelle spreng gisteren plotseling ei onderaardsche bron uit den grond en spo met kracht een zoo groote hoeveelheid w t-er naar boven, dat binnen eenige uren geheele omgeving onder water stond, den middag stonden verscheidene b-ce-rc rijen meer d-an een meter in het water de bewoners van verscheidene huizen moi ten hun woningen verlaten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2