Om Honderd Duizend Dollar! VRIJDAG 13 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN ders voor werkverschaffing kan worden gevonden. Den heer Boeren lijkt den weg nuttiger, maar daar het geld nu voor groot er per centage aan de werkloozen zal ten deel vallen, zal spr. voor het plantsoen stem men. De heer ten Cate Brouwer handhaaft zijn mcening, dat er eerst aan den weg be gonnen moet worden. Over een week of vijf zal het plantsoentjo er dan toch ko men. In het grondbedrijf is besloten B. en W. te advisecren eerst den weg door te trek ken en de raad kan toch maar niet over dit advies heenstappen. De heer Ruting meent, dat er wel ander en beter grondwerk voor werkverschaffing zou zijn te vinden. Wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen en spr. zal dus voor het voorstel stemmen. De heeren Koren en Meijer verklaren zich voor het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met 10 tegen 6 steramen aangenomen. 12. Aanbeveling van B. en W. voor de be noeming van twee leden der 2e Commissie t-o-t Wering van Schoolverzuim, in de plaats va-n de heeren P. West er brink en Th. A. de Groot-, die bedankt hebben. Gisterenavond om 7 uur kwam de ge meenteraad van Alphen aan den Rijn in openbare zitting bijeen, onder voorzitter schap van den burgemeester Dr. H. J. Lo- vink. Afwezig de heer Van Dijk. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van den directeur der Posterijen aangaande de regeling der Postdiensten, waarover door den heer Spreij was geinter- pelleerd. In dit schrijven werd melding gemaakt van de regeling der bestellingen. De heer ten Gate Brouwer meent dat de regeling onbevredigend is. Spr. acht het niet in den haak, dat het publiek 14 uur op bezorging van een brief moet wachten, we gens bezuiniging bij de Posterijen, zoodat de twee avondtreinen buiten de bestelling vallen. De voorz. raadt aan te wachten op de verbeterde treinenloop. Komt er dan in de bestelling geen verbetering dan zal de voorzitter daarover vragen stellen aan den minister. Een mooier station en betere dienstregeling. Volgen eenige mededeelingen in zake het strooien van zand bij gladheid van wegen, dit in antwoord or> vragen van den heer ten Ce te Brouwer. Voorts een schrij ven van de directie der Nederl. Spoorwe gen, in antwoord op het verzoek om verbe tering der dienstregeling en verbetering van het Stationsgebouw, in welk schrijven de in te voeren nieuwe dienstregeling werd medegedeeld en toegezegd verbefering van bet station. De heer ten Cate Brouwer drong vooral aan op verbetering van de ve-Hnding met- Utrecht. De heer Spreij had liever een geheel nie"w Stationsgebouw. De voorz. deelde mede, dat er nog geen beslissing is genomen inzake verbouwing of nieuwbouw. Een ingekomen schrijven van een war- mrezenier. alhier, om te vallen onder de steunregeling voor tuinders, zooals deze door Prov. Sleten is vastgesteld. De heer Boeren vraagt dit verzoek direct te behandelen, wat bij B. en W. be zwaren ontmoet, zoodat het in handen van B. en W. wordt gesteld om prae-advies. Hierna wordt overgegaan tot behande ling der agenda. 1. Voorstel van B. en W. tot vaststelling e-ener verordening tot afwijking van die op de indeeling der gemeente in stemdistricten en tot aanwiizing van stem1 oka'en voor wat betreft het stemlokaal in district- no. 9 (De Ru sterstraat). Aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. inzake aanvaar ding van een schenking ad 367.50 van den Burgemeester, over 1930. Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot onttrekking van een gedeelte van de Goeman Borgesi- usstraat aan den pnfo-l-ieken dienst en t-ot verkoop van een strookje grond aan de Nut-ssticht-ing tot verbetering van de volks huisvesting. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot overdracht van een gedeelte van den Machineweg aan de Provincie Zuid-Holland. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. om van 1 Mei 1931 t-ot en met 31 December 1932 onder hands op te dragen aan M. van Essen het ophalen van asch en vuilnis enz. in de ge meente voor een aannemingssom berekend naar 5800.per jaar. De heer Boeten vraagt of het verplicht is, dat de aannemer op zijn wagens ver meldt „gemeentereiniging''. Als dat toch niet geschiedt, laten we dan die bepaling schrappen. De voorzitter zegt toe, dat hierop zal worden acht geslagen. De heer Ruting acht de verhooging tot 5800 te hoog. Dit is een verhooging van 300.Spr. had 100.— genoeg geacht, en stelt voor de aannemingssom te verhoo- gen met -100 tot 5600. De heer Cox on dersteunt dit voorstel. FEUILLETON Uit het Amerikaanscb van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 49) De tien minuten zijn direct om, Bookie, waarschuwde Dave koel. De kleine, dikke man scheen een be zwijming nabij. Groote zweetdruppels rol den hem over het gezicht. Hij kreunde en staarde wezenloos naar de revolver op de schrijftafel, strekte zijn hand uit om hei wapen te grijpen en trok die hand weer te rug. Toen keek hij weer naar Dave Hen derson en naar den loop van het pistool, dat op hem gericht werd. Zijn lippen be wogen, zijn gezichtsspieren vertrokken krampachtig hij leunde over de schrijftafel en trok eindelijk de revolver naar zich toe. Toen viel zijn arm en de hand waarin hij het wapen hield, slap langs zijn lichaam. Dave Henderson's revolver ging even eens omlaag. Als je je hand oplicht, Bookie' is dat het teeken, zei Dave. Bookie Skarvan's knieën knikten. Ik wacht, verklaarde Dave met iets van gelatenheid in zijn stem en tegelijk haalde hij den trekker van zijn nog steeds omlaag geriebtte revolver over, zoodat het waarschuwingsschot dat hij wilde afvu ren in de vloer terecht zou komen. De heer Spreij betoogt dat van Essen hiermee het loon heeft van een werkman en dat hij met zulk een verhooging geen nieuwe auto zal kunnen aanschaffen, daar hij het met één wagen niet meer kan doen. Spr. ondersteunt het nieuwe voorstel van B. en W. Hierna wordt gestemd over het voorstel van den heer Ruting, dat met 14 tegen 2 stemmen wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 6. Voorsitel van B. en W. tot het verlee- nen va-n een voorschot ingev.olge art. 103 der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1931. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de afd. ..De Rijnstreek" van den Alg. Ned. Politiebond om subsidie voor poiitieoursussen over 1931. Aangenomen. Het vastrechttairief ook voor de gemeente? 8. Voorstel va-n B. en W. inzake de invoe ring va-n een vastrecht-tarief voor gasleve ring. De heer Spreij gelooft niet dat er door het vastrecht tarief meer gas zal worden gebruikt. Spr. vraagt daarom, hoeveel ge zinnen voor dat vastrechttarief in aanmer king zullen komen en of ook de gemeente onder dat vastreehttarief zal vallen. Wethouder Herngreeu zegt, dat op die eerste vraag nu geen antwoord 13 te ge ven. Voor de gemeente bestaat een apart tarief, er zal dus alleen moeten worden on derzocht of het vastrechttarief voor de ge meente voordeeliger zal zijn. Hierop ontspint zich een debat- tusschen wethouder Herngreen en den heer ten Ce te Brouwer over de meening van den laatste, dat de gemeente 9 cent per K.M.3 zou moe ten behalen. Wethouder Herngreen ont kent dit. De heer ten Cate Brouwer zegt, dat de redactie dezer verordening ondui delijk is. De heer Meijer klapt uir de keuken der gascommissie, en zegt, dat er over de straatlantaarns de aansluiting der ge meente in de commissie niet is ge-spro ken. De heer Boeren zegt, dat de tarieven de toets der kritiek kramen doorstaan. Spr. heeft vertrouwen in het vaslreehtta-rief. Er is geen enkele reden om het nieuwe tarief somber in te zien. Spr. zal niet ge noegen zim stem aan dit voorstel geven. De heer Boe-en vraaet opheldering inzake de regeling in artikel 1 betreffende den te be~»len prijs door de gemeente. Hierna aaneenomen. 9. 'Voorstel van de Commissie voor het ont'vemen van sf-"fre-orden,r,o'-on tot- aan vulling va-n de A leem enne Politieverorde ning met een be*v»Mn<? in za-ke vaste stop- p]""ts.°n voor an-tcbr-ssen. De heer ten Ca'e Brouwer meent, dat de aan te brengen bordjes bü de halteplaatsen door de onderneming zullen worden aan gebracht- De onderneming moet dat toch zelf be halen. De voorzitter zegt, dat er hoog noo-dig vaste stopplaatsen moeten komen. De heer ten Cate Brouwer wil uit het voorstel lichten, dat de gemeente de bord jes zal moeten betalen. De voorz. zegt, dat B. en W. hierover met de ondernemers zullen onderhande'en. De heer Boeren vraagt bij het bepalen van het aantal haltes reken in «r te houden met- het gemak van het publiek. De he.£r Veltman vraagt hierbii rekening te houd em met de Katholieke Kerk, waar veel kinderen uitstappen. Hierna aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening ex. a-rt. 6 en 35 der Drankwet. Aangenomen. Van een plantsaen, een vijver en een heuvel. 11. Voorstel van B. en W. tot voortzetting van de werkverschaffing door het- aan!eg Er kwam een klikkend geluid anders niet. Er kwam een uitdrukking van ont steltenis op Dave Henderson's gezicht. Nog eens- haalde hij den haan overweer dat klikkende geluidVoor de derde maal deed hij het zijn oogen waren onafge broken op Bookie Skarvan's gezicht geves tigd. De haan klikte weer. Een ondeelbaar oogenblik scheen het Dave alsof de kamer met alles wat zich er in bevond, om hem heendraaide. Zijn revolver was leeg. Direct beheerschte hij zich weer. Hij w/i? aan de genade overgeleverd, dat reali seerde hij zich onmiddellijk. Maar mis se hied had Bookie die laffe houd, in zijn verbouwereerdheid en doodsangst nog niets ontdekt wat er gaande was. Er was haar één uitweg, de schakelaar achtet hen beideAls hij dien maar bereiken kon, zonder dat Bookie Skarvan begreep hoe het met zijn tegenstander gesteld was, zou hij het wel klaar spelen. Dave deed een stap achteruit en keek met onbewogen gezicht naar het zwaaien de wapen in de bevende hand tegenover hem. De kamers van zijn revolver waren dus leegHet wapen was geladen ge weest toen hij op bed was gaan liggen... dat wist hij zeker. Dago George Nu begreep hij het, Dega George wn« zoo voorzichtig geweest om de patronen uit de revolver te halen. Opeens bleef hij als aan den grond ge nageld staan. Bookie Skarvan, met de re volver nog steeds in de trillende hand was als uit zijn bewustzijn weggevaagd. Er was iets anders, dat zijn betooverden oogen trok. In de vormelooze gestalte op den grond, achter Bookie Skarvan was [plotseling weer leven gekomen. Met een bliksemsnelle beweging had Dago George gen van een plantsoentje én het graven van een vijver. De heer Cox vindt de aanleg van een plantsoen geheel onnoodig. Beter zou spr. het achten, indien B. en W. eens zouden overgaan tot het bouwen van een slacht plaats in Aarïanderveen. Tevens behan delt spr. den toestand van den Stationsweg in Aarïanderveen. De heer Boeren staat sceptisch tegen over het idee plantsoen op die plaats. Spr. zou een rustiger plaats voor het plantsoen wenschen. De weg bi] dat plantsoen zal een weg worden voor snelverkeer, dus niet de meest geschikte plaats voor een plantsoen. De werkverschaffing, die hierdoor wordt gegeven, juicht spreker toe. De heer Spreij vestigt de aandacht op het voortdurend onderhoud van het plant soen en zegt niet met het voorstel van B. en W. te kunnen meegaan. De heer Bergshcek vindt het vreemd, dat het advies van het Grondbedrijf niet is gevraagd. Spr. meent- dat het grondbedrijf niet zoo floreert dat het hiervoor 4000 M. grond zou kunnen schenken. De heer Veltman zegt, indertijd te heb ben gevraagd of op dienzelfd9n grond geen ziekenhuis zou kunnen verrijzen. Ook nu zou dit een goede werkverschaffing ge ven. Spreker stelt voor dien grond daar voor beschikbaar te houden. De heer ten Cate Brouwer acht de werk verschaffing hierdoor zeer goed en een plantsoen wordt daardoor een gedwongen luxe. Het geld zal volgens spr. ee'rst moeten worden besteed voor doortrekking van den nieuwen weg en dan voor het plantsoen met vijver. Zoo zal spr. gaarne zijn steun aan dit voorstel geven. Wethouder van Leeuwen de minderheid vormend in B. en W„ zegt, dat bij de vergadering van het grondbedrijf de plan nen hiervoor nog niet gereed waren. Spr. is van meening, dat met dezen plantsoenaanleg iets minder goeds tot stand zal worden gebracht dan met de doortrekking van den nieuwen weg. Hiermee wil spr. de werkverschaffing verruimen. Bovendien acht spr. de gepro jecteerde plaats niet gced en zijn er reeds drie plantsoenen in deze geraente. De heer den Ouden zegt, dat hij in de commissie zijn stem heeft voorbehouden. Spr. was voor het plantsoen indien er slechts zou komen een vijver met gras. Dan kan men verder eens afwachten, het plant soen zal er dan toch wel komen. Bij den minister kan men beter den aanleg van een plantsoen bepleiten als werkverschaf fing dan van een weg, dit met het oog op de subsidie. De heer Koren vraagt- hoeveel proeent arbeidsloon de aanleg van den weg zal geven. De voorz. antwoordt dat de aanleg van den weg 40 pet. aan arbeidsloon zal geven, van het plantsoen 75 pet. De heer den TJijl legt vooral den nadruk op de werkverschaffing, al kan men zich ook afvragen hoe het geld productiever zou kunnen worden besteed. Spr. meent dat het plantsoen den aan leg van den weg niet zal verhinderen en dat- hij dus met het voorstel kan meegaan. De voorzit'er zegt, dat hij voor het idee van den vijver, dat in het grondbedrijf is uitgebreid, nu zeer veel voelt. Spr. meent, dat het de verfraaiing van Alphen ton goe de zal komen. Spreker behandelt dan verder de plaats van het plantsoen dat een verloren hoek is. Daar is het volgens spr. zeker niet de plaats voor een ziekenhuis.Spr. is er van overtuigd, dat het plantsoen zeer in den smaak zal vallen. Beiden èn weg èn plant soen zullen er echter moeten komen. De heer Spreij zegt niet overtuigd te zijn dat het plantsoen eerst noodig is. Boven dien heeft een plan'soen zonder eenige be planting geen zin. De heer Bergshoek zegt, dat wethouder van Leeuwen geen onde~steuning van zijn minderheidsvoorstel heeft verdiend, om dat de zaak niet in bet grondbedrijf is be handeld, terwijl wethouder van Leeuwen het in de tweede vergadering toch al wist. Spr. maakt nog eens de opmerking, dat 't grondbedrijf die grond zoo maar niet ca deau kan geven. Spr. vraagt tenslotte of er niet iets an zijn hand uitgestoken naar de peluw aan het hoofdeinde van het bed en een revol ver gegrepen, die daaronder lag. In een ondeelbaar oogenblik was het gebeurd. Een waarschuwende kreet kwam over Da ve Henderson's lippen en werd onmid dellijk overstemd door een knad van een schot. Een vurige tong lekte uit den loop van het pistool en Dave zag dat de armen van Bookie Skarvan opgeheven werden gruwelijke verbazing stond op het vette, bezweete gezicht, het dikke lichaam draai de als een tal in het rond om een seconde later voorover op den grond te vallen. En toen de rook wat optrok, zag Dave, een ander gezicht. Dago George's gezicht lijkkleurig, met bloed besmeurd en met een uitdrukking van duivelschen triormf. Toen reutelde een heesch gelach door de kamer. Mooi zooEn nu jij„Con Amore", rochelde Dago George. Jij ook f De Italiaan was op zijn knieën overeind gekropen de revolver zwaaide heen en weer in de poging van den stervende om het wapen op Dave Henderson te richten. Dave liet zich plat op den grond vallen, en geen halve seconde later klonk het schot. Dave zag een revolver uit een machte looze hand vallen. Een geknielde gestalte spreidde de armen uit en tuimelde om toen bewoog Dago George zich niet meer. Het einde van den nacht. Werktuigelijk krabbelde Dave Hender son overeind, volkomen verdoofd in bet eerste oogenblik. Maar bijna onmiddellijk schudde hij die verdooving van zich af, deed een paar haastige stappen naar vo ren en bukte zich.... eerst over Bookie Skarvan en toen over Dago George. Dood, allebei Zijn geest was nu heelemaal helder en zijn hersens werkten koortsachtig; de politie was gewaarschuwd en de „Schorpioen" en zijn handlanger waren op weg naar de „IJzeren Taveerne"! Neen, hij had geen tijd te verliezen Er was niemand in huis, die het schieten gehoord kon hebben.... behalve Teresa dan. Maar welke zekerheid had hij dat ook buiten niemand het had gehoord of in een van de huizen in de nabijheid'? Was daar iemand aan de voordeur? Dave hield zijn adem in. Neen, het moest nog het dreunen van hel schot in zijn ooren zijn een ander geluid was ór niet. Maar dat- nam niet weg dat hij geen seconde te verliezen had. Hij moest terug naar Tere sa. en dan samen als de weerlicht er vandoorlangs de brandladder natuur lijk. Hij bukte zich weer en strekte zijn hand om zijn eigen leege revolver te verrui len voor het wapen dat uit Dago George's looze hand was gevallen en dat nu op den vloer log. Maar oogenblikkelijk trok hi. zijn hand terug. Dwaas die hij was! Dat zou de politie op een spoor brengen. Boo kie Skarvan kon toch niet zijn neergescho ten met een leege. ongebruikte revolver Maar als hij dan Bookie's wapen nam? Hij verwierp die gedachte echter' even snel als zij bij hem was opgekomen.... het was het beste om de dingen te laten zooals ze waren en de poli!ie haar eigen conclusie te laten trekken. Als hij reet dat kostbare pakket kon wegkomen, dan was er geen schaduw van kans dat lm conclusie zich in z ij n richting zouden be wegen Was hij daar zeker van? Als Boo kie den „Schorpioen" nu eens in vertrou wen had genomen en als de „Schorpioen", wanneer hij door de politie werd gesnapt als hij hier kwam, en bet een en ander zou vertellen om zijn eigen huid te red den Enfin, daar was niets aan te doen, be sloot Dave, terwijl hij de leege revolver in zijn zak liet glijden. Hij stapte op de schrijftafel toe en nam het pak bankbiljet ten op. Ten slotte, redeneerde hij in zich- zedf verder, zou het veel hinderen als do „Schorpioen" praatte? Niet alleen Dago George en Bookie Skarvan waren van het tooneel verdwenen.Dave Henderson was immers ook dood Met groote stappen liep hij naar de deur, het pak bankbiljetten in de hand. Opeens wankelde hij en struikelde achter uit. Uit de hall kwam een man de kamer binnenstormen en botste mot kracht tegen hem aan. Het kostbare pakje glipte op den grond en instinctmatig bukte Dave, zijn armen schoten uit en strengelden zich om hei lichaam van zijn aanvaller. Er volgde een kwaadaardig gegrom en een ruwe verwensching en Dave Hender son^ hoofd schudde op zijn schouders door den raken stomp, die hem tegen de kaak getroffen had. Hij duizelde, maar hij was zich toch bewust dat zijn armen niet los lieten en dat zijn handen omhoog gingen langs het lichaam van den man, naar zijn schouders en keel, zoodat ook zijn eigen gebogen gestalte zich meer en meer strek te. Zijn ooren suisden van den klap en ergens vandaan kwam een stem: Maak hem af, Maggot, maak hem af (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13