SPORT RECHTZAKEN KERKNIEUWS ■Cikjv ivooi GLYCERINEZEEP fl Uit de Landbouwwereld VRIJDAG 13 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 STRIJD TEGEN DE PEST IN SENEGAL. Inenting van inboorlingen en verdelging van ratten. Een groot aantal ambtenaren van den Franschen kolonialen hygicnischen dienst is naar bot binnenland van Senegal ver trokken, om te trachten zoo mogelijk twee millioen zwarte inboorlingen uit de moe rasgebieden en oerwouden van den Senegal tegen de pest. in to enten. In de afgeloopen vier jaar is deze kolonie door de pest ern stig geteisterd. Tegelijk met deze vaccinatie-campagne heeft men den strijd tegen de ratteu her vat, die in de eerste plaats voor de ver breiding der ziekte verantwoordelijk zijn. De krachtige propaganda, die men voor de verdelging van dit ziekte-overbrengende dier heeft gevoerd, heeft tot resultaat ge had, dat in nauwelijks vier jaar naar schat ting 2 Vs millioen ratten zijn gedood. De oor log zal thans nog krachtiger worden ge voerd. Dr. Audibert, de leider van het hygiëni sche bureau voor Fransch Wegt-Afrika ver klaarde, dat men met de thans genomen maatregelen hoopt de pest dit jaar te be dwingen en binnen drio jaar geheel te doen verdwijnen. Hij gaf eenige cijfers over de gevreesde ziekte, die hier volgen: in 1927 kwamen in Senegal 27S-1 pestgeval- ien voor, waarvan 1718 met doodelijken af loop; voor 1928 bedroegen deze cijfers resp. •2014 en 1179, voor 1929 waren zij 2928 en 1743 en voor 1930: 2251 en 1358. In Dakar kwamen in 1929 niet minder dan 344 geval len voor, waarvan 244 met doodelijken af loop en in 1930 eiscfite de post een nog grooter aantal slachtoffers, nl. 333 dooden Dit sterftecijfer is het hoogste, dat tot dus ver als gevolg van de pest moest worden genoteerd. Zoodra wetenschappelijk vaststond, dat de ratten de pest-bacillen verbreiden, bo- gon de veldtocht tegen dit gedierte, aldus dr. Audibert. ln 1930 werden er volgens of- ficieele telling 801.297 gedood en in 1931 ho pen wij dat aantal te verdubbelen. De holen zullen wij nu met gifgasson vulleu; de dokken zijn al gezuiverd, thans begiu- nen we met de woonhuizen te Dakar. De grootste moeilijkheid is de inboor lingen er toe te bewegen zich te laten in enten. Het Pasteur-instituut heeft een goed serum geleverd, doch in 1930 konden wij slechts 377.707 personen vaccineeren. De menschcn koestaren diep wantrouwen tegen de inenting en kunnen er hoogsten één maal toe worden overgehaald. De behande ling moet echter gedurende verscheiden jaren geregeld worden herhaald. Vele der ingeënte inheemschen worden achteraf door angst overvallen en vluchten in het oer woud, waar zij zich heel lang verbergen. Daarom moeten expedities georganiseerd worden, die in de wouden en moerasgebie den doordringen. In het binnenland poogt men eerst de opperhoofden van het nut der inenting te overtuigen om zoo den geheelen stam te kunnen behandelen. De menschen blijven echter in het algemeen angstvallig en zijn moeilijk van het nut der bewerking te overtuigen. ZWAGER VAN EX-KEIZER ALS KELLNER. Over Zoebkof, den gemaal van wijlen prinses Victoria, zuster van den ex-keizer, hebben reeds vele verhalen de ronde ge daan, die echter alle met een korreltje zout moeten worden genoten. Niet lang ge leden heette het, dat kij krankzinnig zou zijn en dat zijn familie van plan was hem in een sanatorium te laten verplegen. Dat het met die krankzinnigheid niet zoo ern stig gesteld zou zijn moge blijken uit de buitenlandsche bladen, wier verslaggevers hem met eigen oogen hebben aanschouwd in zijn na danseur meest geliefde beroep, dat van kellner. „Hier wordt U bediend door den zwager van den ex-keizer" staat er met koeien van letters te lezen aan den ingang van een café in «le stad Luxemburg. Een reclame, die het doet, verzekert de „New York Herald". Vele voorbijgangers, dorstig of niet, stappen naar binnen om daar inder daad den zwager van den ex-keizer, den veelbesproken Alexander Zoebkof, als kelner aan te treffen. En het gaat hem goed af. Met. de élégance, die hem als danseur reeds eigen was, brengt hij den klanten hun bestellingen en met een echt aristo cratische buiging bedankt kij voor de meest al royale fooien. („Je kan den zwager van den ex-keizer toch niet met 10% afschepen") Van de zijde der ex-keizerlijke familie vindt Zoebkof's gedienstig beroep weinig bijval. Verteld wordt ten minste, dat eeni ge dagen ge'eden gravin Von Spach, als af- gezante der familie, een bezoek aan Luxem burg en aan den verschoppeling in de kei zerlijke familie heeft gebracht. De gravin moet getracht, hebben Zoebkof aan zijn verstand te brengen, dat het toch niet aan ging, hier als kellner rond te loopen en hem voor zijn verdere leven een lijfrente plus een villa hebben aangeboden. Zoebkof heeft echter geweigerd. Hij zeide heel goed te kunnen begrijpen, dat men liever zag, dat hij zich hier of daar opsloot, maar daar voelde hij niets voor. Hij had zijn vrij heid te lief. En de gravin kon onverrichter zake terugkeeren. VOETBAL LEIDSCHE BILJARTBOND. Wedstrijd programma voor Zaterdag. 3.30 uur: Torleede 1A. R. 0. 2; F. Pac ta 1S. C. O. 1; Rijnsb. B 2—F. Pacta 2: S. C. O. 2-Quick B 3; Juick B. 2—S. C. O. 3; A. R. C. 3Rijnsb. B. 3; S. L. F. 2—D. V. E. HOCKEY BELGIE—NEDERLAND. Het Nederlandsche Elftal. Naar wij vernemen is het Nederlandsche hockeyelftal, dab op Zondag 29 Maart a.s. te Antwerpen tegen België uitkomt als volgt samengesteld: Doel: Hardebeck (Amsterdam). Achter: De Waal (Amsterdam) en Tres- li ng (H. O. C.). Midden: C. van der Hagen (Hilversum), Ter Haar (Amsterdam) en Van Lierop (Hilversum). Voor: Maas (Haagsch Lyceum Club), Jannink (Enschedé), Dupon (Haagsch Ly ceum Club), Kist (Haagsch Lyceum Club) en Van der Haar (Haagsch Lyceum Club). Als scheidsrechter voor Nederland gaat mee de heer F. Schiff. Voorts zal het elftal begeleid worden door het Bestuur van den Nederlandschen Hockey en Band.v Bond. De ontmoeting vindt plaats op het terrein van de Ant- werpscho Football Club. Het elftal, dat te Leipzig tegen Duitsch- land een gelijk spel wist te behalen, is dus tegen België ongewijzigd gelaten. ATHLETIEK Een Marathon-loop op het Olympisch Parcours. Op Zondag 19 April a.s. zal te Amster dam op het bekende Olympisch parcours een tweede Marathon-loop, door het week blad Het Leven georganiseerd, en tech nisch verzorgd door de Amsterdamsche Athletiekclub, met toestemming van de K. N. A. U. worden gehouden. Reeds hebben B. en W. van Amsterdam en Nieuwer-Amstel vergunning gegeven tot dezen wedstrijd, waarvoor talrijke be kende loopers uit alle deelen van ons land hebben ingeschreven. De Marathon-loop gaat uit van het Stadion via Apollolaan en Amstellaan, den Amstel, Thamerdijk, de Nesserlaan weer langs den Amstel te rug, dan langs den Nieuwen Wandelweg en den Ams'elveenschenweg, weder naar het Stadion. SCHAKEN T0URN00I TE NICE. Te Nice is wederom een schaakt ournooi begonnen waaraan ook Notenboom deel neemt- De uitslagen van de eerste ronde luiden: Noteboom remise tegen Vajda. Remise werden ZnoskoborovskvDu- champ; RcrsselliReilly; Baratz—Nieses; ThomasSeifz. Sultan Khan heeft zich teruggetrokken. Om het kampioenschap van Leiden en 0. In de afgeloopen week zijn wederom een aantal partijen uitgespeeld, eenige van de 5e ronde, voorls enkele van de 4e en 3e ronde, die uitgesteld waren. De uitslagen waven de volgende: Groep A.: M. M. Segaar wint van A. .J. Schilt; G. van Herk wint van Ar. van Klaveren. Groep B.: M. Bloem wint van Th. van Wijk en speelt remise met E. v. d. Valk; W. H. Bosscha wint van Dr. C. H. Hins; W. H. Scheltema wint van Van Wijk en van Van der Valk. Groep C: N. J. v. d. Eist. wint van Mr. C. J. Goudsmit. Groep D: P. L. J. Rassers wint van A. H. van Eisen. Groep E: J. G. van Eijbergen wint van Ir. J. J. G. van Hoek en van G. Pels; S. P. Ouwerkerk wint van A. Zanen; Van Hoek wint van A. G. de Blécourt. De volledige stand is nu de volgende: le groep: Segaar 3 uit 3, Demmendal 2 uit 3, Van H°k 2 uit 4. Schilt en Van Kla veren elk 1 uit 3 en 2 afgebroken. Volders 0 uit. 2 en 2 afgebroken. 2e groep: W. H. Bosscha 4 uit 5, Hins 2.5 uit 4, Van der Valk 2.5 uit 5, ScheUema 2 uit 3, Bloem 2 uit 4 en Van Wijk 0 uit 5. 3e groep: G. Bosscha 4 uit 4, Stol 2 uit 4, Goudsmit 1.5, uit 3, Van der Hoeven 1.5 uit 3, van der Eist 1 uit 4 en Van Om men 0 uit 2.. 4e groen: Rassers 4 uit 4 en 1 afgebro ken. De Bruin 2 uit 2 en 2 afgebroken, De Wolf 2 uit 3 en 1 afgebroken. Tjalsma 2 uit 4, van Eisen 1 uit 5 en Fabcr 0 uit 4. 5e groep: Van Hoek 4 uit 5, van Eijber gen 3 uit 3 en 1 afeebroken, De Blécourt 1 uit 2 en 2 afgebroken. Pels 1.5 uit i en 1 afgebroken en Zanen 0.5 uit 5. Uit dit overzicht bliikt. dat G. Bosscha in de eindgroen geplaatst is, voorts hebben de beste kansen: in groep T: Segaar en Demmendal, die nog tegen elkaar moeten uitkomen; in groep II: W. H. Bosscha; in het gun stigste geval kan Scheltema nog met hem gelijk komen; in groep IV: Rassers; ook de Bruin heeft nog kansen; in groep V: Van Eijbergen, Van Hoek en De Blécourt, die alle drie nog 4 punten kunnen behalen. DAMMEN BILJARTEN NEDERLANDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van don wedstrijd S. D. O.— Royal voor de comp. N. B. B. afd. E luidt: C. Bunk (Royal 100 27 8 3.70 G. Schouten (S.D.O.). 87 26 14 3.34 G. van Neuren 100 26 13 3.84 R. Kantebeon 57 25 12 2.28 J. Hendriks 80 36 14 2.44 I. Mazurel 100 36 11 2.77 J. van Woensel 90 27 13 3.33 W. Penseel 100 27 18 3.70 G. van Neuren 100 24 16 4.16 C. Schouten 65 23 18 2.82 C. Bunk 100 22 15 4.54 R. Kantebeen 32 21 4 1.52 J. van Woerisel 98 47 10 2.08 I. Mazurel 100 47 9 2.12 J. Hendriks 100 27 19 3.70 W. Penseel 65 -26 13 2.50 Lisse—Leiderdorp. Gisteravond speelde de R. K. Damclub „Ontwikkeling" de returnmatch tegen de Leiderdorpsche Damclub. Dc vorige week was de uitslag 9 voor Ontwikkeling en 11 voor Leiderdorp. Thans was de uitslag dis volgt: LeiderdorpOntwikkeling. W. DegenaarW. J. v. d. Voort 02 W. HoogervorstA G. de Jeu 02 H. v. d. VegteP. B. de Jeu 02 W. v. HeusdenJac. v. d. Poel 02 W. van Tol—A. v. d. Poel 20 A. SpiesJ. H. Helders 11 S. Swanenburg—Ph. Philipse - 0^—2 N. MolM. v. d. Reep 02 J. A. RademakerN. v. d. Poel 11 A. BloemendaalJ. Baak 02 K. SpekW. Koster 2—0 8—16 Royal 2 en S. D. O. 0 punten. WIELRENNEN De Rijswijksche Wielerbaan. Hcewel de weersomstandigheden iedere gedachte aan zomersport nog verro hou den, is mon op het Rijswijksche hout toch reeds met de noodige voorbereidingen voor heo a.s. seizoen begonnen. De baan zelf wordt geheel gerestaureerd. Alle zwakke plekken worden vernieuwd en op 't oogenblik is er reeds een 4000 Meter hout in de baan verwerkt. Voorts is men bezig met het maken van een nieuwen ingang, gelegen aan den nieu wen Rijksweg naar Dellt. Deze ingang wordt 10 Meter breed, en daalt met en kele treden naar het terrein rond de baan af. Tevens wordt alle aandacht besteed aau de verbetering van de parkeergelegen heid voor auto's. Zooals gemeld opent de baan te Rijs wijk op den Tweeden Paaschdag (6 April) haar poorten met een buitengewoon goed programma. Behalve de terugkeer van Piet Moeskops in een sprintnummor met Meyer en Bossi, waarvoor natuurlijk zeer veel belangstelling bestaat, is er een stayersnummer, dat klinkt als een klok. Het buitenland is vertegenwoordigd door Manera (Manera Sr.) en Urago (Pasquier); voorts verschijnt Schlebaum (Kaser) voor het eerst na zijn ziekte weer achter den motor. Cor Blekemoleu is ook van de par tij en zal voor het eerst uitkomen achter Klaas van Nek, die, zooals gemeld, zijn rennorscarrière voor die van gangmaker heeft verwisseld. Als vijfde man vermeldt het programma ten slotte Lorrié, achter Ceurrenians Jr., die door insiders als de toekomstige Hollandsche ster achter den motor wordt beschouwt. „Yad. DIEFSTAL VAN TWEE AUTO'S? Was de bedoeling alleen om „een ritje te maken?" Voor de Haarlemsohe rechtbank heb ben gisteren terecht gestaan de 29-jarig© P. v. B., de 23-jarige J. v. d. B., beiden arbeiders te H 111 o g o m en de 30-jarige M. H. L., grondwerker te Rotterdam. In den nacht van 9 op 10 December j.l. verdween uit de garage achter het huis van J. F. Lommerse te H i 1 l e g o m een hem toebehoorende Ohevrolet-auto. Des nachts te half twee werd hij door een nachtwaker gewekt met de mededeeling dat de gTOote deuren van de garage open stonden. Bij nadere inspectie bleek de Chevrolet niet meer aanwezig. Voorts bleek dat een ruit in het achterraam vernield werd, zoodat door deze opening een perroon zich toegang tot de garage had verschaft, daarenboven bleek het slot van de deur verbogen. De auto was dus blijkbaar gestolen. De tweede acte aldus de verslagge ver van de „N. R. Crt.", die er een dra ma van maakt. van dezen diefstal speelde zich af te Wassenaar, waar eenigen tijd later de chauffeur H. v. d. Horst dezelfde Chevrolet aan den kant van den weg had gevonden, gekanteld en in deerlijk gehavenden staat. Toen de passeerende v. d. H. het gekantelde ve hikel in oogenschouw had genomen, was uit he* struikgewas de verdachte P. y. B. te voorschijn gekomen, die aa-n de in middels verzamelde omstandere vroeg hem bij het oprichten van den wa.gen te helpen. Naar hij verklaarde was hij een heer en een dame tegengekomen, loopen- de in de richting Leiden, die wel eens de verongelukte eigenaars van den wagen konden zijn. Van d. H. was de heer en dame ach terna gegaan, maar niemand op den weg ontdekt; teruggekomen zag hij dat ook v. d. B. verdwenen was. Later vond hij hem intusschen met twee anderen weer op den weg. De Haagsche lijnwerker Loonstein, daar ook aanwezig, liet wel een kraanwagen komen, maar vertrouwde toch het zaakje niet en waarschuwde de politie. In dit nachtelijk uur wa« echter van voor de woning van den heer M. C. Pie- terse tusschen Den Deyl en de Haagsche Schouw, niet ver van de plaats waar de Chevrolet gekanteld los, een roode 2- persoons-auto, Ford, verdwenen. De eige naar had hem daar 's nachts neergezet. Nu bet derde bedrijf: Kwart voor drie des nachts werd de Haarlemsohe politie door de Hillegomsche opgebeld met de mededeelinpr dat in Hillegom de meer genoemde Chevrolet was gestolen. De Haarlemsche politie toog er met een auto op uit. Omstreeks 3 30 uur zag men een auto rijden, komende uit de richting Hillegm en waarin 2 personen zaten. De politie ging er achteraan. De bestuurder die merkte dat hij achter haald werd, reed het Florapark in en bleef daar in het rond rijden. Toen hij, na herhaalde sommaties, niet wilde stop pen, loste de agent-rechercheur van po litie, C. G. Visser, eenige schoten in de lucht en mikte daarna op de banden. Nog gaf de achtervolgde zich toen niet ge wonnen en verdween in de Paviljoens laan. Hier liet hij de auto langzaam rij den en sprong er uit. Zijn mede-inzitten de deed cvenzoo en beiden gingen op de vlucht, elk een andren kant uit. Een van hen liep regelrecht in de armen van de politie, doch de andere wist in Den Hout te verdwijnen. De reoheroheurs hadden in hun auto echter een politiehond meege nomen, welk schrander dier eerst de pantoffels van den vluchteling bij zijn bans bracht en daarna den vluchteling zelf opspoorde in den tuin van het rust huis Spaar en Hout. Beide arrestanten werden naar het bureau overgebracht en daar bleek dat men niet de te Hillegom gestolen Chevrolet, doch de te Wasse naar gestolen Ford had opgespoord. Over het verhoor lezen we in een ver slag in de „Tel.": Verd. ontkenden. Te Hillegom hadden zij geen auto ontvreemd. Hoe zij in den te Wassenaar gestolen auto terecht kwa men, wisten zij niet f.e zeggen. Volkomen dronken waren zij te Hillegom in een wagen gestapt die ergens langs den weg &tond, met de bedoeling een ritje te ma-ken. Getuige Lommerse deelde mede, dat zijn anto te Hillegom was- weggenomen. De wagen was zwaar beschadigd te Was senaar gevonden. Door den president ondervraagd, ont kende verd. v. B. ten sterkste, dien nacht te Wassenaar geweest te zijn. De get-, moeten zich vergissen, meende hij. De getuigen hielden echter vol hem bij den verongelukten auto te hebben gezien. Vervolgens hoorde de rechtbank den eigenaar van den te Wassenaar ont vreemden wa-gen, waarmee verd. in Haar lem zijn aangetroffen, en een rechercheur uit de Spaarnestad, die aan de nachte lijke achtervolging had medegedaan. Ook enkele Hillegomsche agenten legden nog verklaringen af. Het O. M., waargenomen door mr Paardekooper Overman, ging allereerst de toedracht van het geLeurde na. Verd. hebben te Hillegom een auto gestolen waarmee zij te Wassenaar zijn geslipt. Daarom hebben zij hier weer een auto ontvreemd, en zijn daarmee naar Haar lem gereden. Een en ander staat volko men vast. Het O. M. hoopte niet dat de rechtbank zal aannemen, dat het wegne men van de auto niet is geschied met het oogmerk van diefstal, doch alleen maar om een ritje te maken. Huldigt de rechtbank deze leer, dan zal het voortaan mogelijk zijn zonder gevaar fietsen, auto'B en dergelijke te stelen, daar men, als men gepakt wordt, dan steeds kon zeggen: ik wou niets wegnemen, doch al leen even een voertuig gebruiken. Ten overvloede heeft spr. daarom diefstal van benzine ten laste gelegd. De verdediger van den eersten verd., mr. Pliester, achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd. Naar pl.'e meening kunnen verd. er zich terecht op beroepen, met den auto slechts een ritje te will-eu maken. Under de huidige wet geving kan men het wegnemen van auto's inderdaad niet straffen, als het oogmerk van wederrechtelijke toeëige- ning met vaststaat, hetgeen bijna nimmer het geval is. Wat den diefstal van ben zine betreft, spr. verdedigde de opvat ting, dat dit geen diefstal, maar verduis tering is. Mr. Pliester vroeg vrijspraak, sobs, ontslag van rechtsvervolging, bij welke conclusie de beide andere verde digers, mrs. Venhuizen en v. d. Vegte, zich aansloten. Nadat de rechtbank een verzoek om onmiddellijke invrijheidsstelling van verd. had afgewezen, bepaalde de pres. de uit spraak op heden over 14 dagen. DE STILLE OMGANG-HERDENKING. Zondag 15 Maart. De Herdenkingsbijeenkomst. De H er de n-ki n gisb ij ee ruko mst Zondag a.s. in het Concertgebouw vangt precies te 2 uur aan. De deuren worden dan gesloten in verband met de komst van Z.H. Exc. Mgr. Aengenent. Door het vrijkomen van enikele kaarten buiten de stad, zijn neg eenige plaatsen aan het secretariaat N.Z. Voorburgwal 167 te bekomen. De bijeenkomst is ook voor de- mos toegankelijk. Per radio. Ten einde de tienduizenden Stille Om- gangers over heel het land, die de bijeen komst niet kunnen bijwonen, tooh in de ge legenheid te stellen zich als 't ware één te gevoelen met de vergaderden, wordt- de Herdenkingsbijeenkomst door den K.R.O. Zondagmiddag 15 Maart uitgezonden. Speciale composities. Voor deze ge'ogenheid heeft de heer Jan Nieland een „Marche pontificale'' geoom- i jx>neerd, welken hij bij de ontvangst van den bisschop zal uitvieren na- een korte orgelimprovisatie. De heer Theo van der Bijl heeft eveneens speciaal een compositie voor koor vervaardigd „Jesu du-leis memo- j ria", welke door de kerkzangers wordt ge zongen. PRIMA KWALITEIT 2 stuks voor U ct. 0P VERTOON VAN DEZEN BON (Nadruk verboden). Kaligebrek bij haver. Behoorlijke uitstoe- ling, doch de afzonderlijke halmen blijven kor ter dan normaal. De pluim komt dikwijls slechts gedeeltelijk te voorschijn, veel aoove korrels. Bladeren bruingestreept. In verhou ding tot de korrels, veel stroo. Lage rijping. Vuilbruine strookleur. Men merkt nog op, dat een sterk kali- of phosphoi-zuurgebrek gemakkelijk is te herken nen. Is t gebrek minder groot, dan wordt het lastig, en vereischt het oefening om de juiste oorzaak te bepalen. Nu onze aandacht op de kenmerken van voed3elgebrek is gevestigd, dienen we straks, als de gewassen aan het groeien zijn, goed acht te geven of wij ze ook kunnen waarne men, teneinde dan zoo spoedig mogelijk in 't gebrek te voorzien. Wij weten, dat velen, door den nood gedwongen, dezen winter en dit voor jaar de zuinigheid betrachten, ook met de be mesting, Maar men kan te ver gaan. en dan komen we bedrogen uit. Wie dus niet over tuigd is, dat hij in voorgaande jaren zóó rijke lijk heeft bemest, dat er nu nog een voldoend overschot in de bouwvoor aanwezig zal zijn, die zal verstandig handelen met niet te gauw de bemesting achterwege te laten of te ver minderen. Want: wie niet mest die zal niet oogsten! Onderzeeërs. Onderzeeërs zijn, zooals de meesten onzer lezers zullen weten, aardappe len, die na het poten geen, of zeer weinig, loof boven den grond brengen, maar die onmiddel lijk aan uitgroeiende stolonen, nieuwe, kleine, blijvende knolletjes vormen. Het optreden van onderzeeërs kan worden bevorderd door een warme bewaring in den winter. Bij een bewa- ringsproef werden aardappelen bewaard op drie verschillende wijzen: le. buiten in een kuil; 2e. in een kelder; 3e. in een der labora toriumkamers. Bij het uitpoten waren de sprui ten van 1 weinig ontwikkeld, van 2 meer en van 3 zeer sterk. Van elke bewaring werden zoo knollen uitgepoot en wel van de soorten: Schotsche Muizen en Duke of York. Het resul taat was als volgt: De Schotsche Muis gaf van 1 (kuil) nul onderzeeërs, van 2 (kelder) 3, van 3 (kamer) 6; de Duke respectievelijk 0. 3 en 5. Er was dus een verschil tusschen koude (kuil) en warme (kamer) bewaring te constateeren. Vermelding verdient nog, dat de aan bovenge noemde onderzeeërs gegroeide knolletjes wer den uitgepoot, maar dat daaruit normaal ont wikkelde planten zijn gegroeid. „Verbroeide" spruiten bij aardappelen. Wanneer aardappelen in een bedompte omge ving worden bewaard, krijgt men vaak „ver broeide' spruiten, d w.z. spruiten, waarvan de top bruin wordt, zich kromt en meermalen zelfs afgestorven is. Af en toe wordt de be schadiging veroorzaakt door de zwam Rhizoc- tonia Solani, maar deze is ook meermalen niet aanwezig. Nagegaan is, in welke male dit ver schijnsel nadeelig was voor de opbrengst Daarvoor werden een aantal knollen met zeer ver ontwikkelde (20 c.M. lange), maar door bewaring in een bedompte ruimte zeer sterk verboeide (meermalen tot op de helft van de lengte bruin geworden) spruiten uitgepoot, In enkele gevallen was een weinig mycelium van Rhizoctonia solani aanwezig, maar deze zwam was blijkbaar niat de oorzaak der beschadiging De knollen met deze zeer sterk verbroeide spruiten hebben een zeer goed loof ontwikkeld en gaven een oogst, die volstrekt niet minder was, dan die van niet verbroeide spruiten. Schapen in 't voorjaar. Voor vele scha pen, drachtige niet in het minst, is 't voorjaar een kritieke tijd. De dieren zijn aan allerlei ongemakken van ons klimaat blootgesteld. Wie schapenhouderij in het groot drijft, moet met het oog hierop in 't najaar reeds zijn kudde goed in 't oog houden. Nauwlettende inspectie mag niet achterwege blijven. De dieren moeten er tusschen uit. Alleen gezon de, krachtige schapen zijn het aanhouden waard. Men bedenkte, dat, den langen winter over, de schapen juist het duurst komen. Dat beteekent te grooter schadepost, als ze in het voorjaar sterven. Onder het wolvee pleegt dan juist de ziekte groot te zijn. Niet enkel een gevolg van het lammeren, maar o.a. ook, omdat dan eerst allerlei parasitische ziekten (botgal, wormziekte, enz.) met den dood eindigen. Men zorge daarom in 't bezit te zijn van uitstekende exemplaren en verzorge ze zoo goed mogelijk. Radijs telen. Radijs moet in goeden, voed- zamen grond geteeld worden, de smaak wordt dan aangenamer en prikkelender dan wanneer ze in grond van mindere hoedanigheid is ge kweekt. Denk dus niet, dat een verloren hoekje hier of daar in den tuin, nog geschikt is om radijs te zaaien; integendeel dient er een der beste plekjes voor gekozen te worden. Te vens zij er aan herinnerd, dat radijs niet te dicht gezaaid mag worden zijn, of anders be hoorlijk dient uitgedund te worden. Toekruiden. Peterselie. Van Maart tot Augustus zaaien, om altijd voorraad te hebben. Daar het zaad langzaam kiemt, moet men het voor 't uitzaaien een dag of tien in vochtig zand op een warme plaats zetten. Fijnge hakt, worden de bloderen vóór het opdienen door gestoofde peentjes en doperwten geroerd Ook door de saus bij gekookte visch en in soep Door in 't najaar de wortels in huis in een pot te zetten, heeft men in den winter, daar ze dan uitloopen, versche peterselie.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10