UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 12 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 RIJNSBURG. Gemeenteraad. In gehouden vergade ring der A. R. Kiesvereeniging zijn candi- da-at gesteld voor den gemeenteraad: 1. S. Schoneveld aftr., 2. T. Kralt aftr., 3. W. L. v. d. Gugten aftr., -1. G. van Delft Gz. aftr., 5. W. van Tilburg aftr., G. J. den Haan aftr. 7. Adr. Heemskerk, 8. J. Itersou. In een volgende vergadering worden nog vier candidaten gekozen, die aan deze lijst zullen worden toegevoegd. VOORSCHOTEN. Kiesvereeniging. Vrijdagavond a. s. vergadert de R. K. Kiesvereeniging in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier, in welke vergadering de voorloopige groslijst voor candidaten van den Gemeenteraad wordt vastgesteld. Het bestuur verwacht een groote opkomst, daar de agenda belang rijk is. Gemeenteraad. Door het gemeente bestuur .3 bepaald dat de verkiezing voor de leden van den Gemeenteraad alhior, zal plaats hebben op Woensdag, 24 Juni a.s. De candidaaisstelling zal plaats heb ben den 12en Mei a.s. DE NIEUWE PAROCHIEKERK VAN HOOGMADE TER-AAR. Vergadering Coöp. Centr. Tuinbouwveiling Dinsdagavond werd in het Patronaats gebouw de algemeene vergadering gehou den van de Coöp. Centrale Tuinbouwvei- hngsvereeniging „Ter-Aar en Omstreken" G. A. in het Patronaatsgebouw. Ongeveer acht uur opent de voorloopige voorzitter, de heer Joh. Rekelhof, de ver gadering, heet allen van harte welkom, en hoopt dat de besprekingen een aangenaam verloop moge hebben, en geeft de leiding van de vergadering over aan den heer Lemkes. De heer Lemkes dankt de leden, dat zij zich vereenigen, dat de Commissie blijft, als Commissie van Advies. Deze bestaat uit de heeren Lemkes, de Muralt (burge meester van Ter-Aar), GeesinK (burgemees ter van Nieuwveen), Mr. W. Hugenholz, C. v. d. Bosch—Bontje en B. Jonker. De heer J. Egberts zou de commissie uit willen breiden met een paar tuinders. De heer Lemkes acht dit niet noodig, daar het bestuur bestaat uit 9 tuinders, die spr. respecteert ,voor den ijver en goede inzichten op het tuinbouwgebied. De candidaat-notaris v. Vollenhoven leest de Statuten voor. Kaar aanleiding hiervan, zoy. den heer v. Spronzen gaarne willen, dat iedere Tuin der, op het einde van het boekjaar, een afschrift krijgt van het verslag der vereeni- ging. Dit wordt goedgevonden. Vervolgens wordt dooi' den heer Lemkes het Huishoudelijk Reglement voorgelezen. Het salaris van den Voorzitter is f 250.000 van den Secretaris 200.Het bestuur te samen 250.en de controlecommissie te samen 225. Het geld van de tuinders wordt op de Bank gestort; ieder lid is vrij, op welke Bankinstelling hij dit wenscht te doen. Na eenige verklaring gegeven te hebben, aan sommige artikels, werd dit Huishou delijk Reglement vastgesteld. Alsdan doet de heer Lemkes mededee- lingen betreffende het Regeeringscrediet. Maandag a.s. zijn aan de Veiling formulie ren verkrijgbaar, voor het crediet. Voor de 10 pet. garant van de veiling, moeten de tuinders die crediet wensc-hen op te nemen een borg opzoeken. De verdere regeling, zegt spr., is al in den breede besproken, en zal bij allen ook wel bekend zijn. Het geld gaat over de Banken. Men moet 25 pet. aflosssen van hetgeen men trekt, doch nadiep kan er altijd nog nadere besprekin gen geopend worden. Bij het volgende agenda-punt Verbouw Veilingsgebouw zegt de heer Lemkes, dat een neutrale commissie het Veilinggebouw van St. Phocas, de geschikste plaats achtte om te veilen. Het bestuur heeft besloten dit jaar nog maar geen groote uitgave te doen, voor eventueele verbouwing. Zij wil de zuinig heid betrachten, want er is geen geld. De heer P. Hoogervorst zou gaarne wil len, wanneer liet Bestuur soms plannen had om iets dergelijks te gaan verbouwen, dat tocb eerst een ledenvergadering werd opgeroepen. Dit werd goedgevonden. De heer Hölscher zou gaarne een ge specificeerde taxatie-rekening zien van de drie getaxeerde Veilingsgebouwen. Hier aan zal worden voldaan. Er zal een loopende rekening aange vraagd worden, groot 135.000.bij een Bankinstelling, waar dit op de goedkoopste manier kan. Nu krijgen we verkiezing van een Voor- ziter. De heer Joh. Rekelhof werd geko zen. De heer Rekelhof dankte de leden voor het vertrouwen in hem ge-steld, en hij hoopt met de steun van den goeden God, deze groote laak te vervullen. Spr. vraagt dat het bc3t.uur hem altijd ter zijde zal staan, en de leden hun plichten volbren gen. Aan de rondvraag gekomen werden er nog enkele kleine puntjes naar voren ge bracht, waarua de heer Lemkes de leden geluk wenschte met de tot standkoming van ééne veiling in Ter-Aar. Wij als Com missie, zeide spr., zullen steeds alles in het j werk stellen, om nog tot meer verbetering te komen, o.a. afzetgebied zoeken, betere i sorteering, opdat wij op de markt een goe- den naam krijgen. Ook raadt spr. de leden aan, de culturen uit te breiden, niet alles op één kaart te I zetten, en ten slotte hoopt spr. dat de on- j derlinge verstandhouding bij de tuinders moge groeien tot een vriendschapsband, dat zij op een prettige manier met elkan der mogen samenwerken, dan kan er zoo veel goeds bereikt worden. Wij moeten naast elkaar staan met onze krachten, elkander helpen steunen. Spr. hoopt dat Gods zegen moge rusten op het werk, dat wij hier gezamelijk hebben verricht, (ap plaus). Hierna sluiting. De vierde Juni van het jaar 1929 zal in de geschiedenis der Heerlijkheid Hoog- made gemerkt staan als een zwarte dag, de dag waarop de parochiekerk tot een ruïne instortte. Anderhalf jaar zijn sinds die droeve ge beurtenis verloopen, en nog steeds ligt de kerk in puin een beeld van verwoesting en verlatenheid, herinnerend aan afbeel dingen van tot bouwvallen geschoten ker ken in den wereldoorlog. Wel werd een houten nood-kerkje opge richt, doch dit voldoet zoo weinig, dat drin gend tot een nieuwbouw der parochiekerk moet worden overgegaan. Deze nieuwbouw, is opgedragen aan de architecten, de heeren L. en ir. Jan van der Laan, die het gepubliceerde ontwerp maak ten, dat bereids door den Bisschop werd goedgekeurd. De architecten hebben allereerst een nauwgezet onderzoek ingesteld, of gedeel telijke herbouw van de ingestorte kerk mo gelijk was. Zooals men zich wellicht herin nert, was onmiddellijk na de instorting de fundeering reeds onderzocht om de oor zaak van het ongeval na te gaan. Gebleken is toen, dat de fundeering verkeerd was op gezet en verkeerd wa6 uitgevoerd. De ko lommen van het bezweken gedeelte waren tusschen de heipalen doorgezakt Thans is ook gebleken, dat de fundee ring van het gedeelte kerk, dat nog over eind staat, in een treurig stadium ver keert. Wat eerverleden jaar aan de linker zijde is geschied, kan straks aan de rech terzijde plaats hebben. Het advies der ar chitecten luidde daarom onomwonden breek de kerk af en bouw een nieuwe 1 De toren van de oude kerk echter is nog geheel intact gebleven. Ook hiervan zijn de fundeeringen onderzocht en onvoldoende bevonden, maar hier meende men met een versterking der fundamenten de toren te kunnen behouden. Hiermede is de stille hoop van alle Iioogmaders vervuld. De toren immers is de glorie van het dorp, door de rankheid en slankheid van de spits, die met een lengte van 50 Meter alle dorpen in do naaste omgeving overtreft. De architecten stonden dus voor de op gaaf: een nieuwe kerk te bouwen tegen de oude toren aangezien herbouw van de kerk in den ouden vorm wegens de hooge kosten onmogelijk bleek. Er komt dus een nieuwe, eenvoudige dorpskerk, tegen de bestaande toren aan gebouwd. De fundamenten van de toren zullen ver zwaard worden en de geheele toren zal omkleed worden met een steenen „mantel", waardoor een architectonische aansluiting aan de kerk wordt verkregen. Dit heeft bovendien het voordeel, dat de toren voor zien wordt van spauw-muren, waardoor het hinderlijke „doorwateren" ondervangen wordt. Het aanzien van de toren zal bij deze omkleeding geheel gewijzigd worden. Met minimale kosten krijgt men door deze om- manteling een nieuwe toren bij de nieuwe kerk. Alleen de spit blijft behouden en zal aangezien op deze achtkantige, 6teilc to ren, de ouderhoudskosten voor de leibe dekking aanzienlijk waren met kope ren platen worden bekleed. De oude, drie-beukige berk, wordt ver vangen door één-beukige kerk (basilica- vorm), welke inwendig 13 Meter breed, 13 Meter hoog en 37 Meter lang is. Het groote voordeel van zulk een één- beukige kerk is, dat geen kolommen het uitzicht op het altaar hinderen. De kerk zal van binnen in geel metsel werk worden opgetrokken. Het dak wordt inwendig met hout bekleed; een z.g. „open gewerkte" kap. Eenige versiering in de vorm van een tegel plaveisel of gebrandschilderde ra men kan, wegens de hooge kosten, nog niet worden aangebracht. De geheele kerk is, met het oog op de beschikbare middelen sober doch solide opgezet. De steen, van de afbraak afkomstig, zal ook voor den nieuwbouw worden aangewend. De be staande altaren, preekstoel enz. zullen ook in de nieuwe kerk worden geplaatst. Een groote geriefelijkheid voor de paro chianen is echter, dat de berk verwarriid zal worden voor welk doel een stookkelder met kolenberging wordt gebouwd. Ook is een onderzoek ingesteld naar den toestand van de sacristie in de pas torie, hoewel het bouwsel daar evenmin gezond is meenen de architecten dat met enkele restauraties kan worden vol staan. Het is de bedoeling met de afbraak en herbouw der kerk na Paschen te begin- GEMEENTERAAD VAN TER AAR WARMOND. Gemeenteraad. Hedenmorgen kwam de Raad in open bare vergadering bijeen. \astgesteld werd een verordening op vervoer van beer en andere reukversprei- dende stoffen. Aan de woningbouwvereniging „War- munda" werd een voorschot verleend tot bestrating van de Warmunda-straat. Aan de R.-K. school werden gelden beschikbaar gesteld voor verbetering van de speelplaats. Een overeenkomst werd aangegaan met den heer Starlet inzake berging gemeente- vuil. De woningen B286 en B2S8 werden onbe woonbaar verklaard. (Uitvoerig verslag volgt). Kiesvereeniging. De R.-K. Kiesver eeniging vergadert hedenavond te 8 uur in Hotel „De Zon". Op de agenda staat o.a. bespreking candidaten voor den gemeente raad en bespreking van het te volgen kies stelsel voor de samenstelling der groslijst. Raffaisenbank. Dinsdag had in Hotel de Zon alhier een algemeene vergadering plaats van de Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw alhier. Wegens ongesteldheid van den voorzitter den heer J. Kroon werd de ver gadering gepresideerd door den heer J. C. v. d. Ycet, Voorzitter van den Raad van Toezicht. Uit het hierna uitgebracht ver slag ontleenen wii het volgende: Het aan tal leden op 31 December jl. bedroeg 117, terwijl gedurende het jaar 1930 werd ont vangen 1.649.182.23 en uitgegeven een be drag van 1.621.561.24 zoodat op 31 De cember een kassaldo aanwezig was van f 27.620.99. Op meergenoemden datum wa ren uitgegeven 889 boekjes. Op 31 Decem ber 1930 waren uitstaande 40 voorschotten met persoonlijke of zakelijke zekerheid met een totaal bedrag van 85.710.In 1930 is door de Bank aan renie ontvangen 3366.07. Het reservefonds bedroeg op 1 I Januari 13.327.56, terwijl de winst over j 1930 bedroeg f 1143.fi?. De rekening en I balans over 1930 werd hierna definitief vastgeste'd. Het aftredende lid van het j Bestuur den Heer H. van Schie werd her- kozen en het aftredende lid van den Raad j van Toezicht den heer G. Uitdenboogaard i eveneens. Aan het Bestuur werd maehti- ging verleend tot den bouw van een kas- sierswoning met kantoor, waartoe desti'ds grond is aangekocht. Hierna werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard af gewikkeld waarna de waarneend voorzitter de bijeenkomst onder dankzegging voor de opkomst sloot. RIJPWETERING. Raadslid. Naar wij vernemen hoeft de heer H. van Rijn, die tot lid van den Gemeenteraad is benoemd verklaard, deze benoeming aangenomen. ALKEMADE. Gemeenteraadverkiezing. De stem ming voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad is door Burgemeester en Wethouders bepaald op 24 Juni e. k. R0EL0FARENDSVEEN. Aanbesteding. Alhier had in het ge meentehuis de aanbesteding plaats voor den bouw van 8 arbeiderswoningen te Kaag ten behoeve van de Woningbouwvereeni- ging Alkemade. Het aantal inschrijvers was zper groot niet minder dan 21 aanne mers hadden voor dit werk ingeschreven. De uitslag was als volgt: Gebrs. van Lu iing uit Haarlemmermeer voor 20.890. Firma v. d. Wal en Kloppenburg te Am sterdam voor 21.212.— Chr. Overdcvest uit Rijnsaterwoude voor 24.735.— C. J. van Berkel te Leimuiden voor 24.695. C. P. Jansen te Rijpwetering voor 22.743.Gebrs. Meeuwissen te Sassen- heim voor 28.750.— A. H. Volloberg uit Leiden voor 25.090.Firma W. Barend- se en P. Schreuder uit Leiden voor 21.860 Firma Daudeij en Co uit Lisse 23 736. Gebrs. Oosterom uit Warmond voor 24.300.J. de Gelder uit Oegstgeest voor 25.980.C. van Dijk uit Nieuw veen voor 22.480.r-; S. Strijk te Rijpwe tering voor 24.390.— P. Bakker en Zo nen te Nieuw-Vennep voor f 25.950.L. van Beusekom te Alphen aan den Rijn voor 23.335.M. van Egmond uit Rijnsburg voor 24.865.Firma Brand te Leimui den voor 22.770.Firma Jansen en Moens te Haarlem voor f 20.029.— Gebrs. Moolhuijsen te Haarlemmermeer voor 26.280.Gebrs. Langhout te Aalsmeer voor 26.191.— A. Jonker te Nieuw-Ven- nep voor 26.048.—. Na beraadslaging werd gesloten het werk te gunnen aan den laagsten inschrijver Gebrs. van Luiing te Haarlemmermeer voor 20.890, IJsclub. De ijsclnb Wilhelmina alhier hield dezer dagen een buitengewone alge meene ledenveroadering in het locaal van den heer M. Hoogenboom. De voorzitter de heer N. Bakker Hzn. opende de bijeen komst met een woord van welkom tót de leden en stelde na breedvoerig gegeven toelichting aan de orde de opheffing van de bestaande iisclub. Spr. deelde mede, dat ook de ijsclub „Ijsvermaak is ons Ge noegen" eveneens een buitengewone ver gadering heeft belegd teneinde ook deze club op te heffen en alzoo te komen tot een groote ijsclub voor Roelofarendsveen. Na een aangename discussie werd mét bijna algemeene stemmen tot opheffing besloten. Bij het punt liquidatie werd op voorstel van den boer L. van der Meer be sloten aan 't oud-bestuur de liquidatie op te dragen. Na een dankwoord van den voorzitter werd dle vergadering gesloten. Nader ver nemen we dat ook de IJsclub Ijsvermaak is ons Genoegen eveneens tot opheffing be sloot. Dinrdagmorgen kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten Gemeente huize. Voorzitter j'hr. K. W. L. de Muralt, bur gemeester. De voorz. opent de vergadering met gebed. De secretaris, de heer J. Hoogeboom, leest de notulen van de vorige vergade ring welke onveranderd worden vastge steld. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van den heer S. v. d. Geert, dat hij bedankt als raadslid e.a. daar hij metterwoon de gemunte gaat verjaten. De voorz. memoreert de pleizierige verstandhouding en medewerking van den heer v. d. Geest, en hoopt dat het hem goed moge gaan. Tot opvolger is benoemd de heer C. de Boer, die het raadslidmaatschap aan vaardt. Met alg. st. wordt besloten adhaesie te betuigen aan het adres van de gem. Arnemuiden, aangaande het gymnastiek onderwijs. Vervolgens krijgen we de vaststelling rooilijn langs de Oortzijde van het Aar- kanaal, langs den nieuwen weg. In de vorige vergadering stelde de raad de rooilijn vast op 7 M. van de grenslijn van den weg, doch Ged. Staten vonden het beter 21 Meter uit het hart van den weg. Hierover werd geruimen tijd gediscus sieerd. Besloten werd de rooilijn vast te stellen op i Meter van het Provinciaal eigendom en het vorig besluit in te trek ken. Benoeming leden stemhureaux. Voor het stemdistrict I werd gekozen tot voor zitter de burgemeester, H. Hendrikse, plaatsverv. voorz. en leden P. Kroon en Apeldoorn, als plaatsverv. v. Vliet en J. Hoogenboom. Voor het stemdistrict II D. v. d. Hoorn, voorz.; leden M. Hölsoher en v. d. Weijden, plaatsverv. L. Verduijn en A. B. Volgering. Stemdistrict III: P. Hoogervorst, voor zitter en leden Jac. Valentijn, C. de Boer plaatsvervangers J. A. Koeleman en J. de Bruijn. Stemdistrict. I is Gemeentehuis; II. Langeraar; III. Korteraar. Tot leden van het Hoofdstembureau werden benoemd, de burgemeester, voorz., D. v. d. Hoorn, Hendrikse, Hölscher en Kroon. Tot leden der schatting?commissie wer den gekozen de heeren Joh. Kroon, Jac. Akerboom, M. Hölscher, D. v. Eijk. Voorstel B. en W. inzake aansluiting electrisch net. De voorz. zegt, dat er enkele aanvra gen zijn binnengekomen voor aansluiting aan het electrisch net, en deze zijn be sproken in de liohtcommissie. De aanvrage van eenige personen in de Nieuwkoopsche Polder werd afgewe zen voor de hooge kosten. Nogmaals komt het schrijven weer in behandeling van eenige personen uit het Schilk, voor aansluiting. Teven?' vragen zij wat de kosten voor aanleg ongeveer zijn. De voorz. stelt voor voorloopig afwij zend te beschikken, met het oog op den eventueelen nieuwen weg. Vervolgens krijgen we verschillende af schrijvingen van schoolgeld en honden belasting. Voorstel B. en W. tot het verleenen van subsidie voor 1931, van 20.00 aan de afd. van den A. N. P. B. „de Rijn streek". De voorz. adviseert deze pest toe te staan, daar dit een zeer nuttige vereen, is, die tot doel stelt meerdere kennis te brengen onder het politie corps-, waar tegenwoordig veel van ge- eischt wordt. Ook door de regeering wordt er op aangedrongen voor het vol gen van dezen cursus. Met. alg. st. werd besloten de ge vraagde subsidie te verstrekken. De steun aan de tuinders. Nu krijgen we het belangrijke punt van de agenda n.l.voorstel van B. en W. om de gemeente garant te stellen voor de door tuinders, onder nader te stellen voorwaarden, op te nemen cre- dioten tot instandhouding der tuinders- bedrijven. De voorz. memoreert nog eens den gang van zaken, hoe er onzerzijds is aangedrongen voor bedrijfssteun, hoe veel vergadering er gehouden zijn met Gcd. Staten en comuiissie-Lcmkcs, en de Veilingbosturen. De voorwaarden zijn uiterst secuur. Er is niet over oen nacht ijs gegaan. Risico is er met. Hoe verder het geld verstrekt wordt en op welke wijze kan men zien op de formulieren, die de volgende week verkrijgbaar zijn aan de veiling. Het. geld gaat over de bank; men mag aansluiten bij welke men wil. De Boe renleenbank van Nieuwveen, Langeraar of de Middensiandsbank. De rentever goeding van die drie banken is eenslui dend n.l. 4% pet., zonder eenige kosten of provisie. Men moet 25 pet. van de op brengst aflossen, doch na afloop van de campagne kan er nog al eenige soepel heid toegepast worden. Er wordt ver strekt 700.00 per II.A. Do Provincie staat garant voor 60, de gemeente voor 30 en de veiling voor 10 pet. Het geld wordt niet alleen in natura verstiekt, men kan het ook gebruiken voor arbeids loon te betalen, of wanneer men arbeider is iu eigen bedrijf zal er 10.00 p. week uitgekeerd worden, plu? 50 cent per kind. Sommige leden van Ged. .Staten zouden het. zeer op prijs stellen, als het deels be steed werd voor omzetting iu glascul- tuur. Halfteelers komen niet in aanmer king. De raad besloot eenparig de gemeente garant te stellen voor 30. pet. Venolgens krijgen we eenig'e wijzigingen in de begrooting, welke worden goedge keurd. De gemeentesecretaris neemt ontslag, Alsdan leest de voorz. een schrijven voor, waarin de heer J. Hoogeboom ont slag vraagt met 1 April als secretarie van do gemeente en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De raad schrok bij dit schrijven, dat geheel onverwachts t^r berde kwa-m. De voorz. zei dan ook, dat hij weemoedig gestemd was, nu een goede vriend ons gaat verlaten die zoovele jaren hem bij- geEtaaii heeft. Toch respecteert spr. het, dat hij wegens den hoogen leeftijd, be dankt, daar er vooral nu in den tegen- woordigen tijd zooveel geeischt wordt. Spr. stelt voor aan den Raad, op de meest eervolle wij<ze ontslag te geven aan den heer Hoogeboom mot dank voor de vele bewezen diensten. De geheele raad sloot zieh hierbij aan. De heer Kammeraat spreekt nog eenige waardeerende woorden evenals de nestor van den raad, de heer v. Vliet, die ont roerd was, dat de heer Hoogeboom af scheid neemt uit den raad. Gij hebt al tijd uw volle kracht gegeven voor de ge meente, gij hebt uw plicht gedaan voor het algemeen belang. God vraagt het voor het geestelijke, maar ook voor het tijdelijke. Met de woorden „Ga heen, gij getrouwe dienstknecht in de vreugde des Heerèn", sloot spr. zijn toespraak, die door de raadsleden, allen onder den indruk zijnde, werd aangehoord. Bij de rondvraag wilde de hoer Apel doorn gaarne weten hoe ver het staat met de waterieidin? en of bij eventueele aanleg rekening gehouden wordt met de werkloozen uit iedere gemeente. De voorz. zegt dat dit al gr.cd onder de ooren is gezien en er zooveel mogelijk rekening mee gehouden zal worden. De verdere plannen zijn in een vergevorderd stadium. Verder niemand iets voor de rondvraag hebbend, sloot de voorz. de vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN. Door de gladheid. - In de Wilhelmina- straat kwamen gisterenmorgen door de gladheid een tweetal auto's in botsing. Reide wagens werden zoodanig bescha digd, dat zij door een kraanwagen moes ten worden weggesleept. BODEGRAVEN. Ouderavond, Met het doel, de paro chianen van Bodegraven kennis bij te brengen over de orde der Benedictijnen kwam de eerw. pater Willibrordus, Bene dictijn, in het patronaat een lezing houden. Velen hadden aan den oproep, deze le zing bij te wonen, gehoor gegeven. De weleerw. kapelaan v. Kessel opende de bijeenkomst, waarop de pater het le ven van den H. Benedictus schetste. Ver volgens de door hem gestichte orde. Dat deze orde ook zeer veel kloosters in Ne derland heeft gehad, doch thans van hier zijn verdreven. Hoe de orde-leden als mis sionarissen hebben gewerkt ook voor de bckeering van Nederland, o.a. de H. Wil librordus en H. Bonifacius, die ook Bene dictijn wanen. Vervolgens toonde spr. door lichtbeelden het werk der Paters Benedictijnen en de abdij welke zij bezitten. De kapelaan dankte de pater voor zijn leerzame rede en gaf een uiteenzetting van het werk van het patronaat en de Jo- seph-Gezellenver., en deelde mede meer dere zulke ouderavonden te zullen geven. Spr. spoorde de ouders aan mede te wer ken, dat de kinderen lid werden van het patronaat en Josephgezellenver. en tevens dat de leden der Josephgezellenver., vol gens den wensch van den Bisschop, lid moeten worder. vaD de vakorganisaties. KOUDEKERK. Eierwagen gekanteld. Terwijl D"'"islng- a.vo-nd de eierkoopumn J. II. te Leiden zijn driewieler bakfiets met een paar duizend eieren even voor heit café de Bruin alhier liet staan, voor het afdoen wam zaken op de veiling, had de 23 jarige G. K. wonende in de La-gewaard alhier, de aardigheid om even dit vehikel te prebeeren. Dat hij hier voor niet de noodige ©tmirm-a-nsilnvnct bbzat bleek ailras, wan<t spoedig kantelde de ba.k met als gevolg een groot get' 1 eieren stuik. H. beklaagde zich hierover bij de politic, zoodat deze ondoordachtheid hem duur te staan zal komen. Z0ETERW0UDE. De belastingdruk. Aam den ra-ngsf hiik- kin ga lijst van gemeenten naar don bo'.as- tiinigidruk over het jaar 1930/1931, uitgege ven door het Centraal Bureau voor de"Sta tistiek te 's-Gravenhago, ontteanen wij den belastingdruk in deze gemeentebij can in komen va.n 2000.— en 5COO.— van go- huwden met- 2 kinderen. Het rangnummer dat daarbij is toegekend bedraagt voor Zoe- terwoude resp. 327 en 236, waarbij men in acht dient te nemen dat aan de gemeente met den laagsten belastingdruk het cijfer 1 en «aan die met- den hoogston belasting druk het cijfor 1078 is toegekend. Het vorig jaar bedroegen deze cijfers resp. 396 en 307. Het- gemiddeld inkomen per aan/geslagene in de inkomsten belasting bedroeg in 1930 1931 2451.— tegen 2363.— in 1920 193<>. Dienstplicht De keuring va-n de dienst plichtigen der lichting 1932 zaïl voor deze gemeente ge-houde-n worden to Leiden o.p 19 April e.k. im het St. ELisojbetb&ga.sthuithof aldaar. Werkverschaffing. Door burg. en Wetbs. is afwijzend beschikt op een ver zoek van het bestuur der gemengde vak groep alhier, om dc-n arbeidsdag bij do werkverschaffing in te korten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7