*1 ii H BINNENLAND DONDERDAG 12 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE PROV. STATENVERKIEZINGEN. KIESKRING GOUDA. Voor do verkiezing van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn gisteren de navolgende candidatenlijsten voor den Kieskring Gouda ingediend: R.-K. Staatspartij: 1. Jhr. L. O. M. von Fisenne, Rijswijk (aftr.)2. dr. A. C. A. Hoffman.. Gouda (aftr.); 3. P. F. Veelen- turf, Hazerswoude; 4. P. de Jong Czn., R-oelofarendsveen; 5. A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven; 6. A. C. van Berkel, Wasse naar. Liberale Staatspartij: 1. dr. T. Beeken kamp, Gouderak (aftr.); 2. J. Beyen, Bode graven 3. J. C. G. Roos, Lekkerkerk 4. mr H. P. C. M. de W'itt Wijnen, Gouda 5. mevr. Th. Ritmanvan Rijn, Oudewater; 6. J. de Groot Jac.zn., Berkenwoude; 7. J. E. WI Ebbinge, Boskoop8. K. Buurman, Bergschenhoek9. F. A. Minkema, Woer den 10. S. Wijnbergen, Hillegersberg. Anti'Revolutionnaire Partij: 1. C. van Muiswinkel Mzn., Zwammerdam2. C. J. Hoogendijk, Ouderkerk a. d. IJssel; 3. Mr. J. A. de Wilde, Den Haag; 4. P. v. d. Bas, Moordrecht; 5. C. v. Baren, Zevenhoven 6. J. Biemond Pzn., Bleiswijk; 7. Mr. C. S. v. Dobben de Bruvn, Bodegraven8. G. M. Herngreen, Alphen aan den Rijn 9. P. D. Muylwijk, Gouda; 10 A. Verheul Azn., Benthuizen11. H. Nieuwenhuysen, Zeg- waart; 12 M. A. Verkerk, Gouda; 13 mr. Y. Langhout, Voorburg. S. D. A. P.: 1. K. R. van Staal, Gouda; 2. J. Spronkers, Hillegersberg; 3. P. J. van Harmeien, Schoonhoven4. P. H. Olde- mans, Bodegraven 5. W. Boer, Gouda 6. C. J. van Borrendam, Voorburg. Staatk. Geref. Partij: 1. A. J. Kersten, Rotterdam; 2. P. Zandt, Delft; 3. J. W. v. Houdt, Herkingen; 4. G. Bergshoef, Alphen a. d. Rijn 5. H. v. Rossum, Melissant; 6. C. Ovérduin, Leiden7. J. van den Berg, Dordrecht8. J. P. van der Haagen, 's-Gra- venhage 9. D. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn; 10. G. Tromp, Lisse; 11. A. M. Hoo gendijk, Ouderkerk a. d. IJssel12. A. Vlasboom Jr., Delft; 13. J. Alewijn, Rot terdam 14. A. Bac, Bleiswijk15. A. G. Ligthart, Vlaardingen 16. R. Mol, Rot terdam; 17. Ant. Bos Mzn., Zoetermeer; IS. J. Hoogendoorn, "Woerden 19. A. Sonne- veldt, Ridderkerk; 20. B. Schouten, Capel- le a. d. IJssel. Vrijz. Dem. Partij: 1. J. Kortland, Schoonhoven; 2. dr. M. D. Horst, Leilen; 3. Mr. A. Hijman, Wassenaar; 4. M. Han- newijk, Strijen; 5. ir. P. F. van der Wallen, Brielle; 6. G. van Lange, Waddinxveen7. mevrouw H. V7. B. van Itallie van Emb- den, LeidenS. J. F. de Ren, Leiden9. C, H. Hagedorn, Gouda. Herv. Geref. St. Partij: 1. G. H. Alblas, Den Haag2. G. Nieuwenhuysen, Den Haag3. C. Keus, Den Haag4. K. Eelde- rïnk, Vianen; 5. G. van Zanten, Rotter dam 6. G. J. van Tongeren, Hillegers berg; 7. P. Alkema, Gouda; 8. J. Lamens, Zegwaart9. L. Ie Cointre, Leidschen- dam (Stompwijk)10. L. J. Ph. Dane, Lei den 11. J. H. Looman, Leiden. Handeldrijvende Middenstandspartij: 1. M. Bouterse, Rotterdam; 2. C. v. d. Engel, Delft3. J. G. D. de Geus, Rotterdam4. P. W. R. Simonis, Den Haag; 5. W. F. 0. Dors, Den Haag6. Mevr. J. C. M. Berm Van Haagen, Rotterdam; 7. B. van Op stel, Rotterdam.8. C. J. Hoevenaars, Rot terdam; 9. W. de Zeeuw, Den Haag. Nationale Boeren- en Tuindersbond1. M. Speelman, Hoogvliet; 2. Adr. v. d. Tholen, Barendrecht; 3. L. B. van der Slikke, Zwijndrecht; 4. A. Broere Jz., Lek kerkerk 5. L. Los, Zwijndrecht 6. Corn. Nell, .Wassenaar7. J. W. Scheffers, Maas Hen KijKje op ae Z4sce rs eaerianascnc jaaroeur», wemo x^inMKig i eeoDend. .HET WASSEN-BEELDENKABINET. dijk; 8. W. Samson, Leiderdorp, 9. C. de Klerk, Alblasserdam. Plattelandersbond: 1. A. Braat„ Heke lingen 2. W. de Jong Johszn., Ouderkerk a. d. IJssel3. P. J. Rozenboom, Bodegra ven; 4. J. Michielsen, Zwammerdam; 5. A. Kool Bzn., Gouderak6. K. C. Schelling, Hekelingen7. C. Schouwenaar, Piershil 8. H. van den Ende Bzn., 's-Gravenzande; 9. W. Dam Rzn., Ridderkerk; 10. J. F. Hijkoop, Waddinxveen. Chr. Hist. Partij: 1. H. van Boeyen, Voorburg; 2. P. J. Brink, Woerden; 3. Ant. van Egmond, Koudekerk4. Jac. Wil brink, Leiden; 5. J. Braat, Zevenhuizen; 6. W. Boer, Bodegraven7. C Koren, Alphea a. d. Rijn; 8. A. J. Gerrcvink, Oegstgeest; 9. J. van der Endt, Gouda10. B. van Ees teren, s-Gravenhage11. P. Hoogen- boom, Zwammerdam12. M. H. de Reede. Leiden; 13. J. de Zwaan, Leiden 14. A. E. Stijkel, Boskoop 15. Th. J. Idenburg, Was senaar 16. K. W. van Breda, Sassenheim 17. A. F. Tolk, Alphen aan den Rijn; 18. W. A. Boot, W7oubrugge 19. M. C. Suzen, Hillegersberg; 20. J. Hogenzeil, 's-Graven hage. Rev. Soc. Partij: 1. B. Lansink, Den Haag; 2. W. F. Dolleman, Den Haag 3. J. Nijpkema, Den Haag; 4. L. W. Muller, Stompwijk; 5. W. Smid, Dordrecht; 6. L. de Bolster, Leiden; 7. D. Groeneveld, Rot terdam; 8. A. Mensch, Rotterdam; 9. J. van Loon, Den Haag. Communistische Partij: 1. L L. H. de Visser, Den Haag; 2. C. Frenay, Schiedam; 3. W. H. Renderink, Rotterdam; 4. H. v. Weizen, Leiden5. J. Hiemstra, Rotter dam; 6. A. v. d. Vegt, Rotterdam; 7. J. Snaaüw, Rotterdam 8. C. de Groot, Den Haag; 9. C. H. v. W7oggelim, Delft; 10. H. Nab, Overschie11. L. C. v. d. Meer, Rot terdam 12. J. M. van Beek, Den Haag. Chr. Dem. Unie: 1. A. P. Jungeurt, Den Haag; 2. A. v. d. Brug, Gouda; 3. B. v. Noordennen, Schiedam4. C. J. Terfors, Oegstgeest5. J. J. Geitz, Den Haag6. L. T. Sederel, Rotterdam; 7. L. F. Mas- sissa, Den Haag; 8. H. de Nie, Rotterdam; 9. P. de Kneijt, Rotterdam. MUZIEK IN DE SNEEUW, op een der bruggen van de Leidsche- straat te Amsterdam R.K. KINDERUITZENDING. Oprichting eener Diocesane Ver. in het Bisdom Haarlem. Alle I3.K. Vereeiiigimgen,- welke toit taak hebben of willen nemen de uitzending van zwakke kinderen naar buiten, waren giste renmiddag in de Sociëteit „St. Bavo" te Haarlem bijeen, om te komen tot de oprich ting van de Diocesane Vereenigin.g voor Kinderuitzendimg in het bisdom Haarlem. De vergadering werd geopend door den ZeerEerw. Heer prof. J. H. Niekel, als voor zitter van den Di-ocesamen Jeugdraad in heit Bisdom Haarlem, die na zijn openingswoord de leiding der vergadering overdroeg aan den Zeereerw. rector J. A. Voorham, voor zitter van de door ZJ).H. Mgr. Aenge- nent aangewezen commissie, we-ike een goede organisatie van de Katholieke Kin- deruitzending in het bisdom moest voorbe reiden. Prof. Niekel zette na een welkomstwoord uiteen den gang van zaken, welke er toe geleid heeft, 'dat aan hem de leiding werd toevertrouwd van den Diocesanen Jeugd raad, die alles, wat door en voor de Katho lieke jeugd gedaan wordt, tot één geheel moet vormen, daarin bijgestaan door de parochiale jeugdraden en initenparoohiale vereenigingen. Hoewel genoemde commissie wel bewuvst was van cle nuttige werking van de reeds bp dit terrein bestaande veireenigingen en haar onontbeerlijkheid, is, volgens spreker, toch geen contact met deze gezocht, omdat het eon zelfstandige veree naging zal wor den. Evenwel, zoo verklaarde spreker, hoopt de commissie de medewerking en adviezen van deze vereenigingen te ontvangen, opdat door dezen invloed ooncep t-statu ten en een voorloopig reglement, welke, na verschei dene vergaderingen en besprekingen met het R.K. Huisvestingscomité te 's-Herto- genbesoh gevoerd, zijn opgemaakt, doch waarbij omtrent 't punt kolonie-verpleging nog geen overeenstemming is bereikt, naar wensoh vastgesteld zullen kum/nen worden. Rector Voorham zeide, de leiding van deze vergadering aanvaard te hebben met denzelfden schroom en dezelfde bezwaren, als waarmede hij het voorzitterschap der voorbereidende commissie op zich nam, om dat hij overtuigd was van de groote moei lijkheden. die do totstandkoming van do noodzakelijke eeniheid in dit werk met zioh zou brengen. Door den bijstand en de voorlichting der commissieleden en anderen, is de chaos, waarvoor de commissie geplaatst werd, weg gewerkt. Alvorens de besprekingen over de con cept-statuten aanvingen, brachten de aan wezigen verscheidene vragen naar voren, o.a. hoe de verhouding zou zijn tussehen de nieuwe vereeniging en Herwonnen Levens kracht, die ook kinderen uitzendt; op wel ke financieel e basis de vereeniging ge plaatst zou worden: ualteteding van de sta tute nbeha.n deling om nader overleg te ple gen met de hoofdergan :®atie®. Anderen zou den het betreuren, indien niet de fin-anca- eele regeling over het R.K. Huisvestingsco mité in Den Bosch zou gaan en wenschhsn overleg met „De Hanze" te 's-Gravenihage, die werkende is, cm te kernen tot uitzending vain zwakke miidldisnistamdlskinideren. De verschillende spiekers werden hierop beantwoord. Betreffende H. L. werd gezegd, dat deze vereeniging zich bepaalt tot het uitzenden tjb.c.-kriinderen van een be paalde groep mensohen. Voorts bleek uit de besprekingen de groote sympathie voor het R.K. Huisvestingscomité. De heer Hulsman lichtt e nog toe, hoe men omtrent één punt nog niet tot overeenstem ming met het R.K. Huisvestingscomité kon kernen. Spr. achtte het. niet de juiste me- hode van dit comité, buiten de commissie om een verkeerden indrukwekkende cir culaire te verspreiden. Rector Braakman zeide, dat, nu een bcté- re organisatie zal worden gesticht, de oude organisatie hervormd meet worden, in het belang van het zwakke kind. Ook rector Voorihaan betreurde het zen den van de circulaire door het- Huisvestings comité en las daarna de overeenkomst met bedoeld comité en de Diocesane Vereeni ging voor, Hierna deelden de afgevaardigden mede, zich met de oprichting der Diocesane Ver eeniging te kunnen vereenigen, zoodat de oprichting werd besloten. (Naar ons wordt mede-gedeeld, maakten eertige afgevaardig den, o.a. die uit Leiden, nog het voor behoud, de zaak nog eens op een ledenver gadering te willen bespreken. Red. L. Crt.) Na een dankwoord gericht te hebben tot prof. Niekel sloot Rector Voortham de ver- „Msb." NED. R.K. BOND VAN ZIEKEN VERPLEEGSTERS. Voortaan Vakvereeniging. Te Utrecht vre,gaderde de Nedeirlamdisohe R.K. Bond van Ziekenveapleegstensin ver band met het denkbeeld van de afd. Am sterdam om van den bond een vakvereeni ging te maken. Op deze algemeene vergadering werden door het hoofdbestuur de volgende vier voorstellen aan de orde gesteld: 1. De bond trede op als vakvereeniging het besluit daartoe worde genomen door een referendum onder de leden. 2. Voor zoo ver het betreft zusters in overheids- en semd-overhe-idsdienst, gaat de bond een overeenkomsht aan met den A.R.K.A. in dien zin, dat bed'oelde zusters tegelijk en verplichtend lid worden van de A/R.K.A. en van den bond, terwijl de gezamenlijke ooutribuita.es van de betrokken zusters niet meer zal bedragen dan die van de A.R.K.A. alleen 3. Een commissie worde benoemd door het hoofdbestuur om, voor zooveel nioodiig, statutenwijziging voor te bereiden. 4. Op het oogenblik dezer koers verandering treden hoofdlbestuiw en afdeelkigsbesturen af, maar worden tijdelijk betast met de be hartiging der belangen van den bond en met zijn leiding bot op het oogenblik, waar op volgens de statuiten, opnieuw vastgelegd door de algemeene vergadering en goedge keurd door Bisschop en Koningin, de be sturen gekozen zijn en aan deze de leiding kan worden overgedragen. Na een vruchtbare ged-aehteniwisseling en verwerping van een voorstel onder de leden een referendum uit te schrijven, werden de voorstellen aangenomen. In de daarin be doelde commissie werden gekozen: dr. P. v. d. Heijden te Den Bosch; dr. A. Wubbe te Arnhem; rector Te-rwisscha van Schel- birga te Utrecht; mi*. P. v. d. Velden, secre taris en dr. Da-men, voorzitter van het hoofdbestuur, zuster Zeeman te Oldenzaal en zuster v. d. Abeelen te Leiden. Besloten werd, dat do afdee-lingon binnen drie weken haar oordeel schriftelijk te ken nen zouden geven over do vraag, of de man-nenlij-ke verp-legendon a-1 dan niet tot den nieuwen vakbond kunnen toetreden, en vervolgens of het gewenscht is dat zij in een eigen bond vereen-igxi, federatief met de zusiters samen-werken. De volgende verga-dering zal in Mei te Rotterdam plaats vinden. UIT DE STEENINDUSTRIE. Een nieuw collectief contract. Na langdurige onderhandelingen tu-ssohen den Bond van W-aatateenfabrikanten en de organisaties van arbeiders in de steenindu strie is een nieuw collectief contract tot stand gekomen, dat voor den tijd van tweo jaren is aangegaan. De voornaamete wijzi gingen in de arbeidsvoorwaarden zijn, diaifc 4e minimuimbaisis'loonen van stokers, slee pers en sorteerders met een gulden per week worden verhoogd. De vergoeding voor vacamfde, familie- en Christelijke feestda gen wordt verhoogd van 3 t-ot het volle loon overeenkomstig d-e loonklla-sise van de uitkeering bij de Ziekte wet. Esn gemengde oommojs-sie var werkne mers en werkgevers wordt ingesteld, a-Mars verneemt het „Hdbld.", om de mogelijk heid te treffen voor al de arbeiders. Als tegenprestatie voor de door de werknemers te veri-eenen medewerking aan de doorvoe ring van het extra-rood contract, zijn door de werkgevers nog de volgende toezeggin gen gedaan Aan alle vaste arbeiders zullen worden toegekend, boven de in het contract ge noemde va cautie- en feestdagen, vergoeding voor nog een vacantia- en nog een Ohrist-e- lijken feestdag. Aan alle campagne-arbei ders zul1'en, boven de irn het contract ge noemde, nog twee Christelijke worden betaald. DE TOESTAND IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Moeilijkbeden tussehen werkgevers en werknemers. De Hoofdbesturen van de Textielarbei- dersorganisaties „St. Lambortus", „De Een dracht" en „Unibas" kwamen in gecombi- neeerde vergadering te Amsterdam bijeen ter bespreking van den momenteelen toe stand in de textielindustrie. Deze bespreking was in hoofdzaak ge wijd aan de rat-ion-alisatiemaatregelen, wel ke van de zijde der werkgevers worden ge nomen. De besturen der drie arbeid ersorgandsa- tis waren eenstemmig van oordeel, dat het zeer zeker, zoowel in het belang is van de industrie als van de arbeiders, ind-ien h-et mogelijk is op een reëlen grondslag de „Con- current-fabligkeilt" der industrie te verster ken. Indien de t-e nemen maatregel-en practisoh uitvoerbaar zijn en in voldoende mate overleg wordt gepleegd met de arbeiders organisaties en rekening wordt gehouden met de belangen der arbeiders, kan daarte gen geen bezwaar worden gemaakt. Tegen over deze reëele houding der arbeidersor ganisaties staat echter de afwijzende hou ding der werkgevers ten opzichte van de reedis jaren gevraagde invoering van een be hoorlijke loonregeling, betaalde ua-ca-ntie- d'agen, regeling der rechtspositie van de ar beiders, en enkele andere wenschen. Verder werd geconstateerd, dat-, vooral in Twen-t'he, de textielfabrikanten rationali satie-maatregelen doorvoeren zonder daar bij het n-oodige overleg met de arbeiders- orga-nisaties te plegen. In vele gevallen wordt van de arbeiders meer geëiseht, zon der dat dit loon tot uitdrukking komt; in enkele gevallen hebben de organisaties zelfs actie m-oeten voeren om loonsverlaging t-e bestrijden. Met den meesten nadruk verklaren de best-oren der drie arbeidersorganisaties, dat daarmede geen genoegen kan worden ge nomen. Zij houden met beslistheid vast aan den eiisoh, dat hetgeen van de arbeiders ge vraagd wondt binnen redelijke grenzen moet blijven, en dat voor het meerdere werk een behoorlijke belooning moet worden ge geven. Indien de werkgevers op dezelfde wijze blijven doorgaan, moet dit tot conflicten leiden. Besloten werd deze belangrijke aan gelegenheid eerst in eigen kring te bespre ken en binnenkort- opnieuw bijeen te komen om na te gaan wat in dezen verder dient te geschieden. AANVULLING LEERPLICHTWET. Leerplichtige kinderen op een lagere land- of tuinbouwschool. In de Memoiie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Onderwijsbegro ting, deelt de minister mede, dat het over leg tussehen hem en zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken en Landbouw met betrekking tot de vraag of aan nog leer plichtige kinderen, die het zevende leer jaar eener lagere school reeds hebben ge volgd, vrijstelling van de verplichting tot het nogmaals doorloopcn van dit leerjaar zou kunnen worden verleend, indien zij werden toegelaten tot een van Rijkswege gesubsidieerde lagero land- of tuinbouw school, er toe heeft geleid, dat een aan vulling van de Leerplichtwet mot die strek king het Departement van den Minister heeft verlaten. DE WEDEROPBOUW VAN DE STAD YPRE, die in den oorlog zooveel te lijden heeft gehad. Een gedeelte van de beroemde lakenhallen is weer gereconstrueerd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5