KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING WOENSDAG 11 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 PATER FR. HEUS O.P. Gisteren overleed, bijna 89 jaren oud, in hefc St. Antoniusgesticht te Rotterdam de weleerw. pater Franciscus Heijs, van «ie Orde der Dominicanen, oud-pastoor der St. Dominicuskerk te Alkmaar. De thans ontslapene werd 16 September 1842 te Nijmegen geboren, deed op 12 Oct. 1862 zijn professie en werd 10 Augustus 1866 priester gewijd. Hij was achtereenvol gens kapelaan aan de St. Janskerk te Schie dam en van de St. Dominicuskerk te Rot terdam: In 1SS7 werd hij tot prior te Nij megen benoemd en in 1S90 tot pastoor i-e Alkmaar, welke functie hij gedurende eeu- en-dertig jaren tot 1921 vervulde. De laat ste jaren verbleef de emeritus-pastoor op de pastorie van het Steiger te Rotterdam. In Augustus 1928 vierde pater Heijs on der groote belangstelling zijn diamanten priesterfeest. Pater ir. Laur. Teepe O.F.M. Naar wij vernemen, zal pater ir. Lauren- tinus Teepe O.F.M. leeraar aan de R.K. H. B. S. te Heerlen, dezen zomer naar Ja va vertrekken om zich daar aan het onder wijs te wijdep. Comité feestgave Congregatie Broeders van 0. L. Vr. van Lourdes, Dongen. Maandag j.l. mocht het Comité, welk is opgericht met het doel, een feestgave aan te bieden bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Dongen N.B. van Z.Ex. den Minister van Justitie, de me- dedeeling ontvangen, dat Z.Ex. zijne toe stemming verleende eene Nationale Loterij te organiseeren, waarvan de opbrengst zal worden bestemd als bijdrage in de kosten van den bouw van een Groot-Noviciaat. Reeds daarvoor verleenden H.H.E.E. de Bischoppen van Haarlem, Breda en 's-Her- togenbosch hunne Hooge goedkeuring. Eerdaags zal per advertentie nadere aankondiging plaats hebben in de R.K. Dagbladen betreffende de te houden loterij. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Het consumptie-contract in principe aanvaard. In het Verkooplokaal te Rotterdam heeft de Bond van Melkveehouders, ge vestigd te Rotterdam onder presidium van den heer A. N. Vaandrager zijn algemeene jaarvergadering gehouden, welke zeer druk was bezocht. De rekening over 1930 sluit aan ontvang sten en uitgaven met een batig saldo van 1436.55. De balans vertoont een kapi- taalsvermeerderinp van ƒ3038.61. De be grooting werd goedgekeurd. De twee leden van het dagelijksch be stuur, de heeren Jac. Biemond en G. Braat werden met meerderheid van stemmen herkozen. Daarop werden in bespreking genomen de melkprijzen en de contracten 19311932. De heer A. N. Vaandrager deed vooraf eenige mededeelingen omtrent het afgeloo- pen jaar en wees op de permanente crisis voor de melkveehouders In den consump tie-prijs van het vorig jaar lag, uitgepro- ken, dat de industrie-prijs niet lager zou gaan dan één cent. Er hebben zich echter verschillende mistoestanden - voorgedaan. De situatie werd in het najaar nog pijn lijker, toen men feitelijk geen officieele overeenstemming met den handel meer had. Het standpunt van het hoofdbestuur ten aanzien van jnelkprijzen en contracten voor 1931'32 mag niet anders zijn dan zorgen, dat het belang van de Z. H. .Vee- houderschap gediend wordt. Volgens spr. moet worden gestreefd naar een consump tie-contract. De heer Vaandrager viel het veilingsysteem aan en noemde :t een ramp voor de veehouderschap. Ook de directeur van den Keuringsdienst, dr. Philippo, heeft dit beweerd. De heer Biemond heeft daarna de ver anderingen medegedeeld, die in het con tract van het vorig jaar zijn aangebracht- De definitieve beslissing over de voor stellen van den handel zal worden genomen op een volgende week Woensdag te hou den vergadering. DALING DER VLEESCHPRIJZEN. Tengevolge van buitenlandschen invoer. In een schrijven van 27 Febr. 1931 wij zen de drie Centrale Landbouw-organisa- ties den Minister'van Financiën er op, dat tot voor korten tijd de economische toe stand van- de veehouderij, in vergelijking met andere onderdeelen van het landbouw bedrijf, nog niet onbevredigend was te noe men. De veeprijzon waren redelijk goed en hielpen meriig veehouder het hoofd boven water te houden. Den laatsten tijd begon nen de prijzen van vee en vleesch evenwel een inzinking te vertoonen, die ook van dit onderdeel van het bedrijf de toekomst donker maakt. Een der factoren, die op deze prijsdaling van invloed zijn, is ongetwijfeld de sterk gestegen en nog steeds stijgende invoer van versch vleesch uit het buitenland, met name uit Denemarken. Bedroeg de invoer van rund- en kalfsvleesch uit dit land in 1928 slechts 81208 K.G. ter waarde van 69.207 en in 1929 199569 K.G. ter waarde van 166.829 in 1930 was deze invoer ge stegen tot niet minder dan 10.049.000 K.G. ter waarde van 9.134.000. Dat ook in 1931 deze invoer omvangrijk blijft, blijkt uit de maandcijfers der statistiek over Januari ,1931. In Januari 1930 121.000 K.G. ter waarde van 115.000, in Januari 1931 717.000 K.G. ter waarde van 640.000, waarvan alleen uit Denemarken 700.000 K.G. ter waarde van ƒ625.000. De Nederandsche producenten ondervin den derhalve een geduchte concurrentie uit het buitenland Deze omvangrijke in voer moei vooral thans, nu de Nederand sche land- en tuinbouw zoo ernstig in zijn rentabiliteit, ja, in zijn bestaan wordt be dreigd, als een zeer ernstige omstandigheid worden beschouwd. Met aandrang, verzoeken de Centrale Landbouworganisaties den ernstigen toe stand onder het oog te willen zien en maatregelen te treffen de moeilijkheden zooveel mogelijk af te wenden. VERGADERING VAN MELK- HANDELAREN IN NEDERLAND. De heer J. A. Voskuil, uit Delft, presi deerde de vergadering van den R.-K. Bond van Melkhandelaren in Nederland „St. Isidorus'. gehouden te Utrecht in het „Kasteel van Antwerpen". De vergade ring werd verwelkomd door den voorzit ter der Utreclitsche afdeeling, den heer L. Baas. De heer A. J. van Schie bracht als secretaris, na een openingswoord van den voorzitter, jaarverslag uit waariu hij om. in den breede den omvang der economi sche crisis overzag en het een gelukkig verschijnsel noemde, da" vele directies van Keuringsdiensten thans meer^ dan voorheen haar aandacht op de melkwinning vestigen. Het jaarverslag van den penning meester wees een kassaldo op 3] Dec. j.l. aan van ƒ112.78. Nadat de bogrooting 1931 was goedge keurd, werden als bestuursleden herkozen de heeren G. Suyterj G. A. van Swieten en L. Baas. Vervolgens sprak de geestelijk adviseur kapelaan van Bemmelen, een kort opwek kingswoord om deel te nemen aan den stillen bedetocht in de hoofdstad, als een krachtig middel tot verdieping van het godsdienstig leven. Daarna stelde bij de behandeling der afdeelingsvoorstelien de afdeeling Delft voor, dat de Bond zich uitspreke aangaan de de wenschen der afd. Amsterdam ia- zake de reorganisatie tot verbetering dei- melk voorziening. De heer Helsloot (Amsterdam) lichtte daarop toe, dat Amsterdam wil komen tot een gemengd bedrijf in samenwerking met de gemeente Amsterdam, omdat men dan in staat zal zijn verordeningen in het le ven te roepen, waardoor de melkhandeia- ren worden beschermd, en tot welke ver ordeningen de organisaties zonder die ra- menwerking niet in staat zijn. Met dit standpunt, dat ook gedeeld werd door het hoofdbestuur, waren enkele leden het niet eens. Uitvoerig werd daar over van gedachten gewisseld, waarbij de heer Helsloot het „gemengd bedrijf" verde digde en er op wees, dat, wanneer Amster dam dezen weg niet zou opgaan, wethou der de Miranda zal komen met maatrege len, waarbij de zelfstandigheid der melk handelaren nog veel meer in het gedrang zal komen. Tenslotte werd besloten accoord te gaan met het prae-advies van het Bondsbestuur, dat binnenkort in nader overleg aangaan de deze zaak zal treden met de afdeeling Amsterdam. Tot plaats der volgende vergadering werd Den Haag aangewezen. KATWIJK. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad der gemeente Katwijk, te houden op Donderdag, 12 Maart 1931, des namiddags 7.30 uur. Punten van behan deling: L. Vaststelling notulen. 2 Mededee- ling van ingekomen stukken, waaronder behoort: a. voorstel tot intrekking van Raadsbesluit d.d. 10 December 1930 tot verhuur van een woning aan J. Koning, b. Voorstel tol het verleenen van restitutie en vermindering van pacht resp. over de jaren 1930 en 1931 aan een pachter van gemeente-'landerijen. 3. Voorstel tot benoe ming van een lid der schattingscommissie der Rijks-inkomstenbelasting. 4. Voorstel tot benoeming van twee deskundigen voor herschafting van perceelen aangeslagen in de stratbelasting. 5. Voorstel tot. benoe ming van leden hoofdstembureau. 6. Voor stel tot benoeming van leden stembureaux. 7 Voorstellen tot verkoop van grond. 5. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing, en die op de invordering van de straatbelasting. 9. Voorstel tot aan koop van grond. 10. Voorstel tot vaststel ling van het voorschot op de vergoeding krachten artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920. '11. Voorstel tot verhooging van het toegestane crediet voor werkverschaf fing. 12. Voorstel tot verhooging van het grondvoorschot aan de Katwijksche Bouw- vereeniging voor den bouw van 61 wonin gen te Katwijk aan Zee, met ontwerpbe sluit tot wijziging der gemeenle-begroo- ti'ng 1931. 13 Voorstel tot het onteigenen van gronden in het Zuiderkwartier. 14. Voorstel tot wijziging der gemeentebegroo- ting, dienst 1930. 15. Voorstel tot wijziging van de instructie van den directeur van de Gemeentebedrijven. 16. Voorstel tot het verleenen van dispensatie van het bepaal de bij artikel 22 der Bouwverordening. 17. Rondvraag. Peronalia. Tot Rijksontvanger der Di recte Belastingen en Accijnzen te Katwijk is benoemd de heer B. v. Blanken, thans Rijksontvanger te Grootegast. Straatbelasting. Een 50 tal aangesla- genen hebben tegen hun aanslag volgens de nieuwe schatting bij het gemeentebe stuur reclames ingebracht; Werkloosheid. Nu de werkloosheid al is het in verminderde mate, nog blijft voortduren, moet het in het voornemen van B. en "VV. liggen nog een extra crediet aan den raad aan te vragen ter bestrijding dezer 'werkeloosheid. KATWIJK A. D. RIJN. Werkloosheid. Er heeft zich een com missie gevormd uit „De Hanze", Vereeni- ging voor den Handeldrijvenden en Indu- strieelen Middenstand en den R.K. Volks bond, welke commissie tot taak heelt na te gaan wat voor de werkeloozen kan worden gedaan. Het idee is uitgegaan van „De Hanze" als een gevolg van een desbetreffend voorstel, gedaan in ie jaarverga,dering. Tot leden dier commissie zijn benoemd: voor „De Hanze" de heeren L. van Paridon en M. J. Alkemade en voor den R.K. Volksbond de heeren C. v. d-. Marei on C. v. d. Lubbe. LEIDSCHENDAM. Ziekenhuisverpleging. Maandag te 7.§0 uur hield de R.K. Vere-eniging voor Zieken- huisverpleging te Leidsehendam haar jaar vergadering in het Patrouaabsgebouw. De Voorz.. de heer G. C. Kalbergen, opent de vergadering met den Christelijken groet en heet allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Geestelijken Adviseur enden Secr. va« de Zustervereniging Voorburg. Spr. deelt mede dat een schrijven is in gekomen van den heer A. C. Haagen, dat hij om gezondheidsredenen moet l>edanken als bestuurslid. Het jaarverslag en financieel verslag van den Secretaris-Penningmeester, welke wij reeds eerder in ons blad vermeldden, wer den onder dank en applaus zonder op- of aanmerkingen onveranderd goedgekeurd. Bij monde van den heer Hortere brengt de verificatie-commissie vers'ag uit van het naaien der boeken en verklaart alles in de beste orde te hebben bevonden. Hij brengt namens allen dank en hulde aan den secr.- penningmeester voor het vele en accurate werk. De Voorz. brengt dank aan de commissie voor hun werk en moeite. In .de verificatie-commissie voor het af- geloopen boekjaar worden benoemd de hee ren Tielemaus en Van Tol. Bij de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van den hee«r Kasbergen wordt deze met op één na algemeene stem men herkozen. De heer Kasbergn dankt voor het in hein gestelde vertrouwen en hoopt zijn beste krachten voor de vereeni- gdng te blijven geven. In de vacature wegens bedanken van den heer Haagen wordt op advies van het bestuur met vrüwel aJgmeene stemmen ge kozen de heer Dr. Van Zeeland. Een voorstel van het bestuur inzake overeenkomst met de vereeniging voor Zie- kenliuisverple-tring te Voorburg om bij ver huizing van Veur naar Voorburg of omge keerd het lidmaatschap met behoud van dezelfde rechten van de eene vereeniging op de andere over te scrijven. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij het voorstel inzake het contribueeren voor operatiekosten zegt de voorz., dat het bestuur dit voor een jaar wil probeeren, doch los van de vereeniging zoodat het een z.g. onderafdeeling wordt met een eigen kas, waaruit de eventueels kosten zullen moeten worden betaald. Aan alle leden van de vereeniging voor ziekenhu is verpleging zal een circulaire wordeni gezonden, waarop men dan als lid kan inschrijven. Zood,ra de circulaire® binnen zijn, zullen de belangheb benden worden bijeengeroepen tot vaststel ling eerier contributie, enz. enz. Na enkele beso/reknmg Wordt in principe besloten tot oprichting dezer onderafdeel ing, mits er voldoende leden zich opgeven. Van de rondvraag maakt Dr. van Zeeland gebruik om hulde te brengen aan den secr.- pemnnsTneester voor zijn .keurig overzicht en vers'ag en voor het vele werk door hem verricht; de secr .-pemni ngm eest er heeft ook nog een verdiend applaus te accepteeren. Enkele gestelde vragen worden naar ge- nceren door den voorz. beantwoord. Hierna sluit de voorz. onder, dank, ook aan den zeereerw. heer Pastoor voor zijn aanwezigheid, de vergadering met den Christel ijken groet. LEIMUIDEN. Keuringsdienst. Gedurende de maand Febr. werden ter Secretarie dezer gemeen te ingevolge de Vleeschkeuringswet- aan gegeven: Bedrijfsslachting: 5 koeien, 1 varken tot 50 kg. Huisslachting: 1 koe en 7 varkens. Noodslachting: 14 nuchtere kal veren en 1 varken tot 50 kg. goedgekeurd 6 nuchtere kalveren. In totaal werd 70.50 aan keurloon ontvangen. Volkstelling. Het bevolkingscijfer de zer gemeente is door B. en W. voorloopig vastgesteld op 2013, te wetèn 1012 man nen en 1001 vrouwen. Dienstplicht. De keuring voor den dienstnlicht lichting 1932 zal plaats hebben voor deze gemeente Alphen aan den Rijn in het Raadhuis Raadhuisstraat 102 op 2 April 1931 des voorm. te 9.45 uur. De weg in 't Oosten. Met de verbree ding van den weg in het Oosten is een aanvang gemaakt. Het werk is opgedragen aan den heer M. Kempenaar aannemer al hier. Het zal een belangrijke verkeersver- betering worden. Kiezerslijst. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen voor 924 kiezers voor de Kamer, 895 voor de Staten en 865 voor den Gemeenteraad. Geboren Petronella Wilhelmina, dochter van Joh. Sanders en L. M. Hoo- gervorst Tieterdina dochtervan Teunis Musch en G. Ensink. N00RDWIJKERH0UT. Mooie verbetering. Men is thans druk beêzig met de geheele rioleering en ge deeltelijke bestrating tot aan de Beek laan, van den Regenvlietweg in de Zilk al hier. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van het woonhuis voor rekening van Alb. Broekhof, Kerkstraat alhier werd als volgt ingeschreven: Gebrs. van der Togt ƒ6677, J. W. van der Klugt 6695, H. Bouwmees ter ^300, Meeuwissen 7S70. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. OEGSTGEEST. Coöp. Boerenleenbank. In het gezel lige comfortabele „Witte Huis" hield de Coöp. Boerenleenbank haar algem. jaar vergadering. De belangstelling was groot. De voorzitter, de heer Joh. Uitenboogaard sprak daarover bij de opening zijn genoe gen uit. Vervolgens ging spreker na de resulta ten der afgeloopen 5 jaar (de bank be staat 5 jaar) die zeer verheugend zijn. De omzet heeft zich gestadig uitgebreid terwijl ook het aantal spaarders steeds toeneemt. De notulen werden onveranderd vastgesteld. De kassier, de heer Verheul, bracht het financieel verslag uit, dat door hem op verschillende punten -werd toegelicht. We noteerden: ontvangen spaargelden 157.895.20, Rekeningcourajit van de leden 505.859.idem van de Centrale Bank 298.309.96, Rente in loopende rekening 7163 22, Terugbetaalde spaargelden 87.820.99. Uitgegeven voorschotten 16.100.in loopenede rekening 502.237.43, uitgaven Centrale Bank 347.673.23. Het salaris van den kassier was gebracht op 900.De balans geeft in bezittingen en schulden aan 198.611.76. Het verslag werd goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer P. Ousdhoorn en tot lid van den Raad van Toezicht, de heer A. Uitenboo gaard. Twee leden werden wegens over lijden van den ledenlijst afgevoerd. Het bestuur deelde mede, dat de rentestan daard voor de spaarders moet worden ver laagd en zal bedragen 3 5 en 4 pet. (voor één jaar vast) tot een maximum van f 5000 De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering werd gesloten. RIJNSATERWOUDE. Raadsvacature. Tot lid van den Raad in de vacature S. J. Weststeijn is benoemd verklaard de heer Chr. Schild. Kiezerslijst. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen voor 305 Kamerkiezers, 283 Stafenkiezers en 277 kiezers voor den Gemeenteraad. Vleeschkeuring. Ter sccrtarie dezer gemeente werden ingevolge de Vleesch keuringswet aangegeven: Bedrijfsslachting 1 koe. Noodslachtingen4 varkens tot 50 kg., 2 kalveren, 1 schaap en 1 big en 1 varken tot 50 kg. 1 kalf en 1 varken wer den goedgekeurd. Aan keurloon werd 23 ontvangen. Volkstelling. Het voorloopige bevol kingscijfer dezer gemeente is docfr B. en W. vastgesteld op 712. Te weten 366 man nen en 346 vrouwen. Dienstplicht. De keuring voor den dienstplicht lichting 1932 zal voor deze gemeente plaats hebben te Alphen aan den Rijn in het Raadhuis op 1 April a. s. des voorm. te 9.45 uur. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Het is de laatste da gen iets beter met de prijzen. Eenigen vorst schijnt in den bloemenhandel altijd een gunstige uitwerking te hebben. Al geeft de- vorst dan ook eenige moeilijkheid, het wordt betaald. De prijzen waren voor tulpen per dozijn: Vict. d' Olivierre 1050 ct.; Vuur baak 4045 ct.; Rose La Reine 28—31 ct.; Rubra Max 4044 ct.; Pelikaan 4044 ct.; Couronne d'Or 6064 ct.; Crimson Queen 0.35—38 ct.; Gele Prins 51—055 ct.; Titiaan 45so ct.; La Reine 28—30 ct.; Ibis 36 39 ct.; Prins van Oostenrijk 3033 ct.; Pros perity 2831 ct.; Gram Brillant 2428 cl.; Witte Valk 4945 ct.; Flamingo 3438 ct.; Peach Blossom 4045 ct..; Theeroos 343S ct.; Murillo 3033 ct. Mr. v. d. Hoeff 60 64 ct.; Mac Kinley 4044 ct. Rose Gris-de- lin 2428 ct.; Red Admiraal 4570 ct.; William Copland 4045 ct.; Sanders 40 45 ct.; Bartigon 5055 ct.; Le Notre 60-- 65 ct. Elisabeth 6070 ct.William Pitt 60—65 ct. Narcissen per 100: Emperor ƒ1.101.30; Golden Spur ƒ1.10ƒ1.30; Victoria ƒ1.20 —ƒ1.40; Ornatus ƒ0.70—ƒ0.80; Sir Wat kin ƒ1.10—1.20; L. Koster ƒ0.90—ƒ1.—j Sion ƒ1.60—ƒ1.80; Lucifer 0.90—ƒ1.— flyacinthen* wit per 100: ƒ4.4.20; id. rood en rose 3.80ƒ3.90; Hyacinthen wit per bos 2831 ct.; idem rood en blauw 24—27 ct. De omzetcijfers in vorig overzicht eischen een kleine correctie. Deze waren over Fe bruari 1931 ƒ317.211.93 en over 1930 ƒ346.649.98, of in 1931 bijna 30.000 lager. WASSENAAR. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine ontslagen als hulpprediker. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De kerkeraad der Nederlandsch Herv. Gemeente te Wassenaar heeft aan oud- minister dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die als hulpprediker aan die gemeen!e verbonden is, met ingang van 1 Juli onge vraagd ontslag gegeven. Dit bericht heeft in de Wassenaarsche gemeente, ook buiten den kerkelijken kring, groore opschudding verwekt. Om" dit kerkeraadsbesluit in het rechte licht te zien moet even de historie worden gereleveerd. De voortdurende groei van de Wassenaarsche gemeente deed reeds voor een paar jaar den wensoh levendig wor den, dat het aantal voorgangers zou wor den uitgebreid. De gemeente werd te groot voor één predikant. Dat was ook het ge voelen van hen, die in het Park De Kie vit wonen en die dus in de Ivievitkerk ple gen te kerken. Zij brachten een som gelds bijeen en zochten dr. J. R. Slotemaker de Bruine aan, om geestelijken arbeid in de gemeente te willen verrichten. Dr. Slo temaker verklaarde zich bereid, om de 14 dagen te preeken en huisbezoek te doen. De kerkeraad ging met een en ander mee, zij het dan ook schoorvoetend en benoem de dr. Slotemaker als hulpprediker. Het werk van dr. Slotemaker bleek in de Wassenaarsche gemeente zeer te wor den geapprecieerd. De gemeente-avonden, waarop dr. Slotemaker bijbellezingen hield werden ook door andersdenkenden druk bezocht. Dr. Slotemaker doet ook veel aan huisbezoek en toonde zich een toegewijd pastor. Ma$r kerkeraad en gemeente van Was senaar zijn reeds ceruimen tijd bezig aan een actie tot vestiging van een tweede predikantsplaats. De machtiging van het Classicaal Bestuur van Den Haag voor deze plaats is echter nog steeds niet ver leend en het schijnt dat deze zaak bij de hoogere besturen ook niet zoo vlot loont. Ook ziin de gelden voor de tweede predi kantsplaats niet bijeen en er is geen uit zicht. dat dit binnenkort wel het geval zal zijn. terwijl begrijnelijkerwiis de gelden, die een groep gomeente'eden bijeen heeft gebracht voor het rnoee'" k maken van het werk van dr. Slotemaker, niet zonder meer beschikbaar zijn voor de tweede pre dikant solaats. De kerkeraad heeft nu plotseling het door niemand verwachte besluit genomen dr. Slotemaker de Bruine te ontslaan. Daartoe heeft, men dr. Slotemaker een brief gezonden, waarin niets anders staat dan dat de kerkeraad met ingang van 1 Juli het co"treot met zijn hulpprediker we'wht te beëindigen. Het valt te becrijnen, dat dit besluit in de Wassenaarsche gemeente verontwaar diging heeft gewekt, te meer, wul dr. Slo ten «'-er zieh gediende zen verbluf in het midden der Wassenaarsche gemeente uiterst correct heeft gedrieën. Nimmer heeft hij de r-lannen voor «le vestiging van een 2e predikantsplaats ook maar in het minst in den wee gost—n. Tntce-v Ier' ingewiCen weten, hoezeer hii be"e«d was on is, zelf geheel geen partii in geding te zijn, en het welslopyn ven dezo nefjè niet in het miuat te belemmeren. Een eroote groei leden uit heel de Y/assemarsche ge meente zoowel uit het dorp a's uit ~*-rk de K'evit. heef' nu een ercad^ring be legd teen Vriidag 8 uur in het gebouw voor Chr. Belangen, om de situatie nader onder opoeo Ie zien. Verweekt urne wor den. dat deze ve-ipeering een zeer na- drukkeli'k beroeo zal doen op den kerke raad om het genomen besluit ongedaan te maken Tuinbouwvereeniging. Door boven genoemde Tuinbouw vereeniging werd Dinsdagavond in het „Wapen van Lei den" haar maandelijksche ledenvergade ring gehouden. Door den voorzitter, den heer A. G. van Tol werden de aanwezigen met een kort woord hartelijk welkom geheeten. Hierop worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer J. van den Berg voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken is o.m. een schrijven van den heer ir. Volkersz, rijks- tuinbouwconsulent, waarin hij mededeelt, dat hij wegens ongesteldheid tot zijn spijl verhinderd is de op deze vergadering aangekondigde lezing te houden over „Het gebruik van Bloembollen". Dqor den heer Volkersz werd daarom aange zocht en daartoe bereid gevonden de heer B. Donk, rijkstumbouwleeraar te Lisse, die in zijn plaats de reeds uitge schreven lezing zal houden. Verder komt tér tafel een schrijven van den Minister tvan Landbouw enz., waarbij wordt medegedeeld dat-een rijks subsidie is toegekend voor cle cursus in tuin teekenen. Tot jury ter keuring van het ingezon- dene voor het puntemtelse-1 worden hier op benoemd de heeren P. Zegwaard, J. Anderson en K. Honig. Voor de uitgeschreven prijsvragen lui dende: Hoo kan men het geheele jaar sla hebben uit eigen tuin? (opstel voor tuin knechts) en Hoe kweek ik potplanten? (één cultuur), opstel voor tuinknechts, waren drie opstellen ingekomen. Slechts één in detail uitgewerkte tuinteekening werd op de uitgesohreven prijsvraag inge zonden. Tot jury ter beoordeeling van de ingekomen opstellen worden benoemd dc heeren D. de Rooy, N. van den Heuvel en P. Zegwaard en voor de prijsvraag tuinteekenen de heeren J. P. Huner, II. A. N. Jansse en M. Sjoke. Hierop brengt de jury bij monde van den heer P. Zegwaard verslag uit van de gehouden keuring; een eciste prijs verwierf de heer D. A. de Rooij met een ingezonden bloeiende Prunus serrulata Var. Hisakura en een 3de prijs de heer N. Tiemstra met 1 Azalea Ponticum. Voor het puntenstelsel werden toege kend aan den heer C. Filius voor: 1 Brom el ia 10 punten3 Hortensia Mad. E. Moullièrc 10 p.; 1 Cineraria Hybryda Grandiflora azuurblauw 9 p.; 1 id. rose 9 p. 1; id. karmozijnrood 8 p.; den heer K. van Tol voor 1 Adrianthum Gold Elsje 9 p.; 1 id. Lemtressioe 9 p.; 1 id. Gra- cillimim 10 p.; 1 Hortensia Mad. E. Moul- lière 9 punten. Nadat vervolgens de inmiddels uitge nood igde leden van de vereeniging voor Bloembollencultuur door den voorzitter welkom waren geheeten, werd het woord gegeven aan deh heer B. Donk, meerge noemd. Spr. verzocht clementie, aangezien hij geheel onvoorbereid werd verzocht een lezing te houden. Spr. wil het hier hoofd zakelijk hebben over de rusttoestand van de bollen en het forceeren der gewassen en de inrichting der kassen bij het for ceeren. Bij het forceeren der tulpen doet zich liet geval vaak voor dat het eene jaar met dezelfde soorten veel gemakkelijker wordt gewerkt dan het andere; het eene jaar krijgt men veel gemakkelijker en beter kwaliteit bloemen dan het. andere jaar. Dit jaar b.v., volgens spr., ken merkt zich, doordat de bloemen verf ge makkelijker komen dan verleden jaar. Een groote factor is, onder welke weersomstandigheden zijn de bollen in het. open veld gegroeid. Verleden jaar zijn de bollen onder zeer gunstige om standigheden gegroeid, bij een betrekke lijk hooge temperatuur afgestorven en

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5