22ste Jaargang WOENSDAG 11 MAART 1931 No. 6843 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WERKLOOSHEID BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Gedlustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen HAAR BESTRIJDING EN LENIGING. Het werkloosheidsvraagstuk is een der ge weldigste maatschappelijke kwesties, die om oplossing schreeuwen. Economen en staats lieden van erkend groote bekwaamheden, pein zen zich moe, zonder voor ook maar een eenigszins behoorlijke bevrediging een afdoend middel te kunnen aangeven. De kwestie wortelt dan ook zoo diep in de maatschappelijke verhoudingen, dat het weg nemen der kwaal alleen mogelijk is bij een a'geheele omdelving onzer hedendaagsche samenleving, om aldus tot een her- en ombouw tc kunnen komen, tot een maatschappelijk be stel naar katholieke opvatting, tot >een maat schappij, waarin de beginselen van christelijke rechtvaardigheid en liefde tot. onwrikbare grondslagen gesteld worden naast het onmis bare gezagsfundament. Alleen de beleving der katholieke beginse len kan op dit gebied afdoende bestrijding, door aantasting van het euvel tot aan den wor tel, geven. Waar de maatschappij beheerscht wordt door de practijk van verschillende en zelfs tegen strijdige levensbeschouwingen en dientenge volge ondervindt de toepassing van diverse economische systemen, zijn wij thans gesteld vcor dat ontzaglijk probleem der werkloosheid. Winstbejag, overproductie, rationalisatie en wat dies meer zij, mogen als directe oorzaken genoemd worden, met het kennen van a1 die oorzaken zijn we niet ontslagen van de be strijding der kwaal. De onmacht der heden daagsche maatschappelijke verhoudingen tot het wegnemen zelfs van de directe oorzaken is evenmin reden zich niet om de bestrijding der werkloosheid te bekommeren. Wel mag de maatschappij niet verzuimen zich van die impotentie te ontdoen en hebben de bestuurderen en leiders van staten en vol keren zich te beijveren de werkloosheid onder de knie te krijgeu, maar daarnaast moet ook oogenblikkelijke bestrijding der werkloosheid en leniging van hare ellendige gevolgen be tracht worden. Die bestrijding en die leniging moet wel re kening houden met de omstandigheid, dat on vrijwillige werkloozen, die 'hun werkloosheid 't zij aan crisisomstandigheden, 't zij aan pe riodieke oorzaken te wijten hebben, zijn men- schen die werken willen, die niet een gegeven brok wenschen, die om het kort te zeggen, niet tot de armlastigen willen worden gerekend. 't Is een vrij algemeen gevestigd idee. dat hier niet door armenzorg, maar langs anderen weg hulp geboden moet worden. Zelfs het ver- leenen van een steunregeling van overheids wege, zonder dat die regeling is een gevolg van werkloosheid verzekering, behoort, zoolang als 't maar eenigszins mogelijk is, niet toege past te worden. De steun, dien de arbeiders zichzelf verschaffen, door mede te dragen in de kosten van verzekering, draagt voor een groot stuk het karakter van .„self-help" en doet de aanspraken van den werklooze op een recht berusten. Dat is bij een steunregeling zonder meer niet het geval en deze is voor heel veel fiere werkloozen niet een aangename en begeerde vorm van hulp. Deze moet verschaft worden door te doen arbeiden. De Overheid is daarbij vooral be trokken. Deze, die Overheid, moet trachten óf zelf arbeid te geven, óf arbeidsgelegenheid te openen. Vooral bij periodieke werkloosheid zal hier veel nuttig effect bereikt worden. 't Is ontegenzeggelijk waar, dat voor b.v. ge- meentebsturen ,die zorg veel hoofdbrekens kost. Zoolang nog van overheidswege werken zijn uit te voeren, als b.v. wegen- en stratenaanleg, rioleering. leggen van gas- en waterleiding, zoolang dus de Overheid zelf nog over ar- beidsobjecten kan beschikken, zijn de moeilijk heden geringer, omdat vooral bij periodieke werkloosheid, die werken juist naar dien tijd verlegd kunnen worden. Omdat ook die periodieke werkloosheid voor sommige streken (genoemd mag b.v. wor den de bloembollenstreek) reeds meerdere ja ren is voorgekomen en telken jare over een langere periode gaat loopen, zijn die objecten van werkloosheid in aantal en omvang ver minderd. Dientengevolge dient gestreefd te worden naar arbeidsverruiming. Zulke hulp is mogelijk. Uit ervaring noem ik b.v. verbetering en ontginning van land te bevorderen, ook ter plaatse. Mij is een gemeente bekend, waar een eigenaar een stuk land wilde doen ontvenen, een ander boschgrond tot bouwland maken. Maar zij wilden dat werk heel geleidelijk, ver deeld over jaren doen verrichten, omdat het hun niet convenieerde daarvoor in eens zoo groote geldelijke offers te brengen. Door een voorstel van subsidieering kon het gemeente bestuur het zoover brengen, dat tal van werk loozen een geheelen winter loonenden arbeid vonden. Bovendien werd in de gemeente daar door beteren culturbodem verkregen, wat op den duur de welvaart ten goede kwam. Een andere ervaring is deze, dat een flink stuk g'rondarbeid door voordeelige voorwaarden van grootbedrijf door arbeidskrachten van buiten de gemeente dreigde te worden uitgevoerd. Door doelmatige subsidieering van gemeente wege kon die arbeid voor een groot getal werkloozen in de gemeente behouden blijven. Dat gaf als gevolg het behoud van welstand in vele arbeidersgezinnen en dientengevolge be tere omstandigheden voor den neringdoenden middenstand. Immers met de gemeentesubsidie werd verkregen, dat vele malen meerdere dui zenden gulden aan arbeidsloon den arbeiders ten goede kwam. Niet altijd, gemeenlijk zelfs niet, werd aldus verkregen, dat het gewone standaardloon verdiend kon worden, maar dan toch wel een zoodanig loon, dat de schulden last, dien vele arbeiders in den wintertijd van werkloosheid op zich nemen bij den winkelier en den bakker, niet of zeer aanmerkelijk min der voorkwam en zoodoende het loon in den komenden zomer niet of niet zoo bezwaard Natuurlijk zijn er bij dit alles toch nog ver schillende factoren bij de beoordeeling van de hulpverleening in acht te nemen. Ook al staat men geheel sympathiek tegenover de nooden van den werkloozen arbeider, dan nog mag een individueele beoordeeling naar algemeene redelijke eischen gelden. Een gezin, dat in den zomer door allerlei inkomsten, een betrekke lijk hoog inkomen heeft, mag wel beoordeeld worden naar den maatstaf van al of niet ver kwistend leven, fk noem maar één factor en zoo zijn er meerdere. Hoe goed op deze en dergelijke wijzen ge tracht wordt de onvrijwillige werkloosheid in haar gevolgen te bestrijden of te lenigen, toch zal het dan nog voorkomen, en gij crisiswerk loosheid is dat nog meer het geval, vooral bij langdurigheid, dat de charitas zich zal moe ten doen gelden. Er kan immers een oogenblik aanbreken, dat noch door werkverschaffing, noch door werk verruiming, dat door niet meer „trekbaar d.w.z. tot uitkeering uit een werkloozenkas ge rechtigd te zijn, een allerbuitengewone toe stand intreedt. Maar dan behoeft de charitatieve hulp nog niet den^ Vorm van armenzorg aan te nemen. Charitas kan ook helpen zonder dat zij ar menzorg is of wordt. De comité's in de verschillende steden van ons land bewijzen dat, en in Haarlem is het comité, waarvan Zijne Hoogwaardige Excellen tie de Bisschop van Haarlem voorzitter is, een der mooiste voorbeelden, waarvan ook gewe zen kan worden op het Amsterdamsche Comi té, dat onder presidium van den Hoogeerw. Deken Dr. van Noort de bevordering der be langen der katholieke werkloozen beoogt. De particulieren, de burgers kunnen hier charitas beoetenen, waardoor het moreele peil van een aantal werkloozen krachtig verstevigd kan worden, waardoor in den echten katholieken geest van solidariteit kan worden gehandeld. Zulke handeling roept de wederkeerige be oefening van dat solidarisme op en doet wer kelijkheid worden de princioes, die wij met onzen mond herhaaldelijk belijden. Zulke handeling brengt de maatschappelijke groepen tot elkaar. En als dan weer betere tij den aanbreken, dan zal in dankbaarheid en met groote erkenning herdacht worden de hulp, die niet van persoon tot persoon in ge nadige neerbuigendheid gegeven werdmaar de steun die naar christelijke opvatting ge geven werd, als een taak-vervulling van liefde, die een der hechte pijlers is, waarop geheel ons maatschappelijk leven stevig rusten kan. Voorhout. G. BULTEN BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Volgens mededeeling van de directie der I. G. Farbenfabrik in Greppin is met ingang van Ma-andag in een deel van he& bedrijf tot verkorting van den arbeidstijd tot 40 'uur per week, zonder loonsverlaging, overgegaan.' Hierdoor is het mogelijk, een groot aan tal werkloozen wederom bij het productie proces te werk te stellen. DUITSCHLAND COMMUNISTEN-PROCES TE CASSEL. Met muziek naar het gerechtsgebouw. Voor de rechtbank te Cassel stonden Maandag 97 communisten, die een natio- naal-socialitische vergadering te Greben- stein verstoord hadden, terecht wegens huis vredebreuk. Vier der beklaagden bevonden zich in voorloopige hechtenis. De overige 93 arri veerden met roode doeken om den arm in optocht en met muziek voorop voor het ge rechtsgebouw. Hef kwam daar tot een vechtpartij met de politie, die van den gum mistok gebruik maakte, terwijl de com munisten met hun muziekinstrumenten op de agenten sloegen. Na verspreiding van den stoet werd op een ander gedeelte van de stad door de communistischen afgevaardigde Lohage bet woord gevoerd, die de beklaagden opwekte, geen gevolg aan hun dagvaarding te geven, waardoor slechts vier beklaagden voor de rechtbank verschenen. De behandeling werd uitgesteld. Veertig als getuigen gedagvaardigde nationaal- socialisten gaven te kennen, dat de nazi'? een tegenbetooging zouden organiseeren. wanneer zich de gebeurtenissen van Maan dag herhalen. ENGELAND ENGELANDS ONTWAPENINGS- POLITIEK. Geen eenzijdige beperking. De Britsche minister van Oorlog, Shaw, heeft in het Lagerhuis de ramingen voor Je oorlogsbegrooting ingediend en daarbij een verklaring afgelegd over de politiek der re geering in zake de ontwapening. De regee ring is voornemens de Britsche strijdkrach ten op haar huidige sterkte te handhaven. De enorme bewapeningsvermindering, weike Groot-Brittannië heeft verwezenlijkt is niet door de andere landen nagevolgd. De regeering zal al het mogelijke doen om een algemeene vermindering der bewape ningen door een internationaal accoord tot stand te brengen, maar het is haar op het oogenblik absoluut onmogelijk een verdere eenzijdige ontwapening aan te bevelen. De cijfers voor de begrooting zijn daarom vrij wel niet veranderd vergeleken met het vo rig jaar. De Britsche regeering zal, naar minister Shaw verder zeide, ook bij de ontwape ningskwestie te land een leidende rol op zich nemen, evenals zij dat bij de vloot- kwestie heeft gedaan. MOSLEY UIT DE LABOUR PARTIJ GEZET. Wegen* zijn zelfstandige actie. Het bestuur van'de Labour Partij heeft eenstemmig een motie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat sir Oswald Mosley heeft opgehouden lid der partij te zijn en wel als gevolg van zijn besluit een nieuwe partij op te richten. Voorts wordt gezegd, dat toetreding tot deze nieuwe par tij onvereenigbaar is met het lidmaatschap der Labour Partij. Het bestuur beschouwt het optreden van Mosley als hoogst trou weloos. Mosley heeft intusschen steun gekregen van een conservatief Lagerhuislid, den afgevaardigde Allen van West-Belfast. De ze heeft aan Baldwin medegedeeld, dat hij bedankt voor het lidmaatschap der con servatieve partij en besloten heeft lid te worden van Mosley's nieuwe partij. Nehroe is niet inschikkelijk. De corr. van de „Times" te Allehabad seint, dat te Lucknow, naar aanleiding van de vrijlating van 1200 politieke gevange nen een betooging is gehouden. Daar noemde Nehroe, de leider der Congrespar tij, de overeenkomst tusschen Irwin en Gandhi een wapenstilstand, geen vrede. Niet vóór Indië swaradzj (zelfbestuur) heeft gekregen, zal (zoo zeide hij) vrede mogelijk zijn. Het congres en de regeering hebben slechts afgesproken aan beide zij den de agressieve methoden te staken, ten einde het houden van 'n Tweede Conferen tie rond de groene tafel mogelijk te maken. Mocht het congres later de overtuiging krijgen, dat er geen hoop bestaat op het verkrijgen van onafhankelijkheid, dan zal de strijd opnieuw beginnen. Persoonlijk koestert Nehroe niet <le minste hoop, dat de Tweede Conferentie om de groene tafel zal slagen. Swaradzj beteekent volgens hem niet, dat een hand vol Engelsche officieren zal worden ver vangen door IndiërsSwaradzj beteekent, dat Indië volledige zeggenschap krijgt over alle Indische aangelegenheden, dus ook over het leger, de financiën en andere vitale belangen. Gandhi te Ahmedabad teruggekeerd. Gandhi is gisteren naar zijn woning te Ahmedabad teruggekeerd. De treinreis er heen was een ware triomftocht, en de ont vangst in zijn -woonplaats was overweldi gend. Duizenden en duizenden Indiërs wa ren aanwezig om hem te verwelkomen en hij kon zijn woning niet bereiken, dan na dat hij de menigte zijn zegen had geg»- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Sir Oswald Mosley uit de Labourpartij gezet. Sneeuw over geheel Europa. (Buiten). Berichten, 2e blad). BINNENLAND. WÊB9MSMKSTSSSBÊÊSBBBSBÊ Wederom twee jongens c'oor het ijs S' zaktéén verdronken. (Gem. Ber., 3de blad). Locomobielontploffing te Slochteren ver oorzaakt boerderijbrand. (Gein. Ber.. 3de blad). Een man te Alblasserdam in zijn woning verbrand. (Gem. Ber., 3de blad). Een arbeider te Zandvoort onder neer stortende zandmassa bedolven en gedood.' (Gem. Ber., 3de blad). De bekend^ sportjournalist Leo Lauer tengevolge van het hem overkomen motor ongeluk overleden. (Laatste Berichten). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het interacademiaal hockey-touritooi door Delft gewonnen. (Sport, 2de blad). De interacademiale zwemwedstrijden te Amsterdam. (Sport, 2de blad). AMERIKA BOMEXPLOSIE IN SPAANSCHE LEGATIE TE HAVANA. Een lugubere ontdekking. Gistermorgen werd het personeel van het Spaansche gezantschap te Havana op geschrikt door de ontploffing van een bom in den ingang van het gezantschapsgebouw. Toen politiebeambten en eenige andeie personen toesnelden, zagen zij, dat een man zich in den ingang had opgehangen. Het betreft hier blijkbaar een zelfmoord; de man kon echter nog niet worden herkend. De bom heeft slechts geringe schade aange richt. Kort voor de ontploffing heeft men een officier gearresteerd, te wiens huize een hoeveelheid wapenen in beslag werd geno men. Men vermoedt, dat deze arrestatie in verband staat met het gebeurde in het ge zantschapsgebouw. Gisteravond is het tot relletjes gekomen voor de bureaux van 't humoristisch weeK- blad „Karikace", die door een woedende menigte werden belegerd. De hoofdredac teur van het weekblad werd door een kogel Dinsdag werd te Utrecht de 24ste Neder landsche JAARBEURS zonder eenig offi cieel betoon geopend. Een overzicht in het Jaarbeursgebouw aan het Vreeburg te Utrecht. BRITSCH-INDIE DE NIEUWE INDISCHE CONFERENTIE. De houding der Engelsche conservatieven. Uit bevoegde bron verneemt Reuter dat de conservatieven geen principieele be zwaren hebben tegen een nieuwe conferen tie in Indië, indien deze op het geschikte oogenblik wenschelijk wordt geacht. Zii weigeren er echter op dit oogenblik deel aan te nemen, want zij achten de tegen woordige atmosfeer in Indië ongelegen e beweren, dat het voorgestelde voorafgaan de onderzoek nog niet begonnen is. Er is geen sprake van, om de conser vatieve medewerking bij de pogingen om een oplossing van het Indische probleem I te vinden, in te trekken. HET NIEUWE STADHUIS VAN HILVERSUM NADERT VOLTOOIING

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1