STADSNIEUWS Om Honderd Duizend Dollar! DINSDAG 10 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden, vergadert op Maandag 16 Maart 1931, des namiddags I te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't. Algemeen", Steenschuur 21. De vergade- I ring zal, zoo noodig, des avonds worden I voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een lid van het be- I stuur der vereeniging „de Ambachts- I school." 2. Prae-advics op het verzoek van Mej. I G. A. de Blaauw, om eervol ontslag als I onderwijzeres aan de Centrale School voor het 7e en Se leerjaar. 3. Voorstel inzake den aankoop van de I percee'en weiland, ge'egen aan en nabij f de Stinksloot, kad. bekend Sectie X. Nis. I! 196. 197, 19S, 200 en 122 en tot beschikbaar stelling van de voor dien aankóop benoo- r digde gelden. 4. Voorstel tot het aangaan van een over- I eenkomst met de gemeente Welft, betreffen- I de wederzijdsche hulpverleening in zake I de levering van electrieiteit. 5. Voorstel in zake het aan de N.V. Tex- I tie!fabriek voorh. Gebr. van Wijk en Co. I verleenen van vergunning tot het maken' van een verbindingsbrug over de 3e Grce- nesteeg, tusschen hare perceelen aan de Vestestraat eenerzijds en l^et perceel I Grcenesteeg No. 55 anderzijds. 6. Voorstellen in zake de reorganisatie van het bewaarschoolonderwijs enz. 7. Prae-advies op het voorstel van den f heer Grceneveld. in zake de beschikbaar- I stelling van gelden ten behceve van de bevordering van het geven van goede I volksvoorstellingen op het gebied van I* zang, muziek en fooneel, tevens prae-ad vies op het verzoek van het Mannenkoor „De Vereenigde Zangers", om een subsi- I die in de kosten van een te geven concert. 8. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 25 September 1922 (Qem. blad No. 56) op de Veemarkt. 9. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 Gem. blad No. 81) op het Rijden. 10. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 11 Augustus 1864 (Gem. blad No. 11), houdende Reglement voor het. Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis binnen Leiden. 11. Prae-advies op bet verzoek van de Leidsche Koetsiers-Vereeniging „Verbete ring zij ons Streven", om de huwelijks vol trekkingen, die op de gewone dagen in de Stadsgehoorzaal plaats hebben, te doen geschieden in het gebouw ,,Tot Nut van 'fc Algemeen." 12. Motie van den heer Romijn, in zake de tceoassing van de Zondagswet. De Raad in aanmerking nemende dat heb College van B. en W. bij monde van zijn voorzitter in de raadsvergadering van 7 December 1927 (Handelingen 1927 pg. 293) verklaard heeft zich bij de toepassing der i Zondagswet to willen gedragen naar de stemming in deze gemeente, van oordeel dat de Raad een weerspie geling is van hetgeen in deze gemeente hieromtrent wordt gevoeld en diens uit spraken over deze kwestie derhalve als richtsnoer dienen te gelden, verzoekt het CoRege van B. en W. wel met aandrang zijn beleid te dezer zake in harmonie te doen zijn met de besluiten van den Raad. Ver. „de Ambachtsschool". Het. bestuur der Vereeniging „De Am bachtsschool" te Leiden, deelt den Raad mede, dat in de 11. gehouden algemeeno ledenvergadering, ter voorziening in de vacature van het bestuur door het perio diek aftreden van den heer W. A. J. Mon- hemius, die niet herkiesbaar is, de volgen de voordracht is opgemaakt: no. 1. Ir. J. M. Rademaker, Terweepark S, No. 2. J. A. Herfst, Plantage 18. Volgens artikel 5 der statuten geschiedt dé benoeming door den Gemeenteraad. Het Bestuur verzoekt den Raad daarom uit bovenstaande voordracht een keuze te willen doen. FEUILLETON Uit het Amerikaanscb van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 46) Ik weet het!, zei ze rustig. Maar als jij mij er van terughoudt om n u naar de politie te gaan, doe ik het morgen, des noods overmorgen. Het kan me niet sche len wat er met jou of mij gebeurt, hier van laat ik mij niet afhouden. Ik,.... haar stem stokte Ik m o e t het doen, ik kan niet anders v Dave Henderson aarzelde even voor hij antwoord gaf. Ik geloof je, zei hij tenslotte zacht Na wat Jij gedaan hebt zou ik een dwaas zijn als ik het niet deed. Dus je verklaart mij den oorlog Teresa? Nuhij lachte wees op zijn raadselachtige manier. Ik ben ei nog niet zoo van overtuigd, dat ik van mijn kant vechten zal. Even voor ik ont dekte dat het geld verdwenen was, vroeg ik me af of ik het niet zelf terug zou gc ven. DaveHet was voor het eerst dat ze hem bij den naam noemde en met een vluggen, blijden kreet kwam die naam over haar lippen. Ze greep zijn beide armen vast. Dave, méén je dat heusch? Heusch 1 Davu, is bet werkelijk waar? Je bent dus toch een eerlijke jongen Hij wendde het hoofd af en er kwam een harde, bittere trek om Aankoop grond. De gemeente is in de gelegenheid voor den prijs van 40.800.aan te feoopen de perceelen weiland, gelegen in den Stads- polder kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie N, Nis. 196, 197, 198, 200 en 122, op de bijgevoegde kaart met roode kleur aangegeven, samen groot 5.80.70 H.A. Aangezien het bezit van dezen grond, met het oog op zijn ligging, voor de ge meente gewenscht is en de prijs aanne melijk is te achten, geven B. en W. den Raad in overweging: a. in het belang van de Volkshuisvesting van den heer Ph. D. baron van Pallandt van der Eerde tegen den prijs van f 40.800.aan te koopen de percee'en weiland, kadastraal bekend ge meente Leiden, sectie N. Nis. 196. 197, 198, 200 en 122, samen groot 5.80.70 H.A.. gele gen in den Sta-dspolder, aan en nabij de Stinksloot. Hulpverleening levering electrieiteit. B. en W. gevne den Raad in overweging met de gemeente Delft een overeenkomst betreffende wederzijdsche hulpverleening in zake de levering van electrieiteit aan te gaan. De regelen, naar welke de wederzijdsche hulpverleening zal geschieden, komen overeen met die van reeds door Leiden ge spten soortgelijke overeenkomsten met de Provincie Noord-Holland en met de Pro vinciale Utrechtsche Electriciteits Maat schappij. Het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Bij het jaarlijkseh bezoek van een twee tal leden van B. en W. aan het Gerefor meerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis alhier werd gewezen op het feit. dat het aantal verpleegden in die in richting gaandeweg vermindert, terwijl het gebouw zoodanig is ingericht, dat daarin veel meer personen kunnen worden ver pleegd, dan thans het geval is. De vraag is toen gerezen, of door verla ging van den leeftijdsgrens de opneming in de inrichting zou kunnen worden be vorderd. Het College van Regenten deelde B. en W. daarop mede, dat de opneming van verpleegden z. i. zou kunnen worden be vorderd. indien de leeftijd thans voor op name bepaald op 70 jaren, werd gestold op 65 jaren en dat ccnc eventueele wijzi ging van het Reglement in dien zin bij het College geen bezwaar zou ontmoeten. Ook de Armenraad, door B. en W. in die aangelegenheid gehoord, ging met een dergelijke wijziging van het Reglement accoord. Intusschen trof B. en W. nog een andere bepaling in het reglement, die eveneens van invloed ban zijn op de geringe opne ming in de inrichting en wel deze: dat men om te bunnen worden opgenomen, be deeld moet zijn door de Diaconie der Ne derlandse!) Hervormde gemeente. Het kwam B. en W. voor, dat door deze bepaling tal van personen worden uitge sloten; men denke slechts aan hen, die steeds een vrij behoorlijk inkomen hebben genoten uit beroep of bedrijf, doch die, op gevorderden leeftijd gekomen, niet meer in staat zijn om hun arbeid langer te verrichten, en slechts een klein pensioen tje of ouderdomsrente genieten, te klein om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Ook omtrent deze aangelegenheid ver zochten B. en W. het College zijn meening kenbaar te maken. Regenten erkenden volkomen dit be zwaar en stelden ter tegemoetkoming daaraan voor, de bepaling omtrent de be deeling te handhaven, omdat deze de be doeling, die bij de stichting heeft voorge zeten, bepaaldelijk weergeeft, doch daar aan toe te voegen de woorden: „of daartoe in de termen vallende". B. en W. kunnen zich met deze toevoe ging wel vereenigen en geven den Raad mitsdien in overweging over te gaan tot de vaststelling van een aldus gewijzigde verordening. zijn mond. Neen, antwoordde hij, dat ben ik niet en ik ben ook nog niet vast be sloten om het terug te geven, maar het was niet voor alles eerlijkheid, wat me be zielde ik doe mezelf niet beter voor dan ik ben. Ik ben een dief. Haar vingers omknelden zijn armen, als of ze bang was dat hij haar op de een of ander manier kon ontsnappen. Je w a s een dief en ik w a s de dochter van een misdadiger, met allerlei afschu welijke herinneringen aan misdaad en be drog van mijn vroegste kindsheid af. Maar dat is voorbij, Dave en we zullen het la ten voor wat het was, nietwaar? Het.... het hoeft niet meer zoo te zijn in de jaren die komen. God geeft ons allebei een kans omom alles goed te maken. Ik zal de mijne met beide handen aangrijpen. Wil jij het ook niet doen, met de jouwe, Dave? Jij was een dief, maar hoe zal het in de toe komst zijn? Hij stond onbeweeglijk en weer wendde hij het gezicht af. In de toekomst? afwezig herhaalde hij woorden. Ja, riep ze vol vuur. In de toekomst, Dave. Laten we van hier weggaan en de politie vertellen, dat Dago George het geld heeft, en.. enen dan, dan zal de politie het wel komen weghalen en het teruggeven aan den menschen van wie het behoort. Dat kan ik onmogelijk doen, zei hij heesch, om meer dan een reden. Teresa's handen omknelden zijn armen nog sieeds. Hij nam ze zacht weg en hield ze in zijn eene hand, terwijl hij haar met de andere djehter naar zich toetrok. Een van die redenen ben jij, Teresa. Jij I bent eerlijk tegen mij geweest en ik zal j eerlijk met jou zijn. Ik.... Ontslag. B. en W. stellen den Raad voor, aan me juffrouw G. A. Blaauw, op haar verzoek, eervol ontslag te verleenen uit hare be trekking van onderwijzeres aan de Cen trale School voor het 7o en 8e leerjaar. Waar de huwelijkscandidaten moeten verschijnen. De Leidsche Koetsiers-Vereeniging „Verbetering zij ons Streven" heeft den Raad verzocht de huwelijksvoltrekkingen, die op de gewone dagen plaats hebben, te doen geschieden in het gebouw „Tot Nut van Jt Algemeen" in plaats van in de Stads- Gehoorzaal. Adressante is van meening, dat het drukke verkeer ernstig geschaad wordt, en wel op de Breestraat door de vele be lemmeringen van de tram en andere ver voermiddelen, op de Aalmarkt door de belemmering van pakschuitdiensten en van dc fruitveiling op de Bloemmarkt. B. en W. kunnen noch het een, noch het ander toegeven, althans komen hun de bezwaren zeer overdreven voor. De huwelijksvoltrekkingen toch hebben steeds plaats in de rustige morgenuren van Maandag en Woensdag, dagen, waarop geen bijzonder druk verkeer te wachten is. Bovendien is de Breestraat ter plaatse van de Gehoorzaal ruim genoeg, om be zoekers van de Gehoorzaal behoorlijk te brengen of af te halen, ook zelfs bij het passeeren van tramrijtuigen. Toen de huwelijksvoltrekkingen in het Raadhuis plaats hadden, alwaar de Bree straat niet veel breeder is dan bij de Stads-Gehoorzaal, zijn dan ook nimmer klachten ingekomen. Ook op de Aalmarkt is de ruimte vol doende. De be'emmering van de pak schuit-diensten is niet bijzonder groot en ligt meer naar de zijde van de Mandenma- kerssteeg, terwijl de fruitveiling op de Bloemmarkt plaats heeft en niet op de Aalmarkt. Doch afgescheiden van een en ander is verplaatsing naar het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" niet mogelijk, omdat de localiteiten aldaar niet steeds ter beschik king van de gemeente zijn en voor het be oogde doel absoluut ongeschikt. Boven dien zou verplaatsing gepaard gaan met veel Last en moeite voor de telkens noodige inrichting van het lokaal en met groote kosten voor de gemeente. Dat de huweliiksvoltrekking voor meer- gegoeden in de Lakenhal plaats heeft, is volkomen waar, maar men verlieze niet uit het oog, dat het hier slechts een be perkt getal betreft en dat een Museum niet de plaats is en zich niet leent voor de voltrekking tan 14 a 16 huwelijken in een tijdruimte van een luttele 2-tal morgen uren. B. en W. geven den Raad dan ook in over weging op het verzoek van de Leidsche Koetsiers-Vereeniging „Verbetering zij ons Streven" niet in te gaan. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing van den heer H. W. L. Bruckman. In de goed bezette collegezaal van het Natuurkundig La-bora-fco-rium aan de Nieuw- steeg, hield de heer H. W. L. Bruekima-n, conservator aan de Technische Ho o ge school t-e Delft, Zaterdagavond voor bovenge noemde Vereeniging een lezing met licht beelden over: „Onderzoek van hoogspan ningskabels". De voorzitter, de lieer G. H. Groenewe- gen heette alle aanwezigen hartelijk wel kom, in 't bijzonder den heer Bruokma-n, die zich op verzoek, gaarne bereid had ver klaard, een lezing voor de Vereeniging van Mathesianen te houden, terwijl hij tevens een woord van dautk sprak tot de heeren prof. Keesom, prof. de Haas en dr. Crom- meLin voor het bereidwillig afstaan der col legezaal. Hierna gaf hij het woord aa-u spreker, die in een kort voorwoord wees op de groote vorderingen, welke in de laatste ja ren op 't gebied van hoogspanning zijn ge maakt. Als bewijs hiervan diene slechts het feit, dat men Luttele jaren geleden er tegenop zag een ondergronclsch kabelnet te maken van 2000 Volt, terwijl men thans reeds tot 132.000 Volt gaat. DaveZe trachtte van hem los te komen. Dave, je Wacht! Zijn stem klonk bijna ruw door ontroering. We moeten eerlijk met elkaar pralen! Ik.... ik geloof dat ik van je ben gaan houden, Teresa, die avond toen ik je voor het eerst gezien heb, toen je op den drempel stond van je vaders kamer. Nu weet ik dat ik van jo houd Dave l Wachtzei hij weer. Ik geloof, dat ik nog meer dingen geleerd heb vannacht, dat je ook om mij geeft, Teresa, maar dat 'fc gestolen geld tusschen ons staat. Als ik dat geld onder deze omstandigheden terug geef, zou het niet zijn omdat ik plotseling een eerlijk man geworden was en dat is immers wat je van mij vraagtHet zuu alleen een uiting schijnheiligheid zijnik zou niet zuiver tegenover jou staan. Als ik het geld in den steek liet zou dat zijn om dat. ik er iets voor in de plaats kreeg dat mij meer waard was, omdat ik een goeden koop sloot, die een ontelbaar aantal malen te gen die honderd duizend dollar opwoog. Ik kan mijzelf niet wijsmaken dat ik op dit oogenblik een sterker gevoel van eerlijk heid bezit dan op den dag dat ik het vijf jaar geleden heb gestolen en ik zou een lafaard zijn als ik jou dat probeerde op de mouw te spelden. Hij voelde haar handen in de zijne tril len. Haar lippen beefdenze wilde iets zeggen, maar haar woorden lieten haar in den steek. Er is nog méér, ging hij opgewonden voort. Millman ia er nog. Het duurt te lang om je nu alles te vertellen. Maar laat ik jo d i t -zeggen: Millman is iemand mei eerlijke principes net alB jij. Toen ik in de gevangenis was, vertelde ik hem UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 11 Maart. Huizen, 298 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uilzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Concert. i 12.0012.30 Gramofoonplaten. 12.30—2.00 Concert. 2.002.30 Gramofoonplaten. 12.30—2.00 Concert. 2.002.30 Gramofoonplaten. 2.303.00 Lezen van Chr. Lectuur. 3.004.30 Concert. 4.304.45 Gramofoonplaten. 5.00—6.00 Kinderuurtje. 6 00—7.00 H. Pilon. „Zaad en Zaad zijn twee". 7.00—7.30 H. Burger: „De verbetering van onzen kerkzang." 7.30—8.00 Halfuurtje voor de Rijpere Jeugd. 8.0010.45 Deensche Avond. 9.15—9.45 Envoy A. v. Vlaardingen: „Mijn Jordanertjes". 10.15 Vaz Dias. 10.4511 30 Vroolijk allerlei. Hilversum, 1875 M. (UitsL VARA-uitzending). 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel Joh. Jong. 10.00 Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 P. J. Kers: „Onze Keuken". 11.00 Gramofoonolaten. 11.05 Mevr. Riemens—Reurslag: „De opvoeding van het kind." 11.35 Gramofoonplaten. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert-. 2.15 Gramofoonplaten. 2.25 Vrouwenbalfuurtje. 3.15 Gramofoonplaten. 3.20 S. de La Bella: „Coöperatie en vak beweging". 3.35 Maak het zelf", door C. Schaake Verkozen. 4.25 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderuurtje door Rie Beyer en Gramofoonpla ten. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 G. Rijnders: „Het F. Dorae'a Niett- wenhuis-monument". 6.30 Mandoline-cursus Joh. B. Kik. 7.00 A. F. J. Porti el je: „Instinct en on dervinding bij Dieren". 7.30 Politieberichten. 7.45 „Diamantskoorts", hoorspel door het Groot Volkstooneel o. 1. v. H. Bouber, W. van Cappellen en B. Groeveveld. 8.30 Oüera „Psyche" van J. R. v. d. Glas. Tekst 1mej. Hagedoorn. M. m. v. ver sterkt V. A. R. A.-orkest en Zangvereeni- ging „Mendelssohn". O. 1. v. den compo nist. M. m. v. solisten. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Bij bovengroTvdsc-he netten wordt de span ning tot zeJfs 2- en 300 0C0 Volt opge voerd. Als isolatiemateriaal dor koperkern wordit in de meeste gevallen gebruik ge maakt van houtvrij papier, gedrenkt in zui vere minerale 'olie, 'soms vermengd met cir ca 30 pG't. hars. Om deze isolatielaag wordt een looden- mantel geperst, terwijl men, teneinde een groote re mechanische sterkte te verkrijgen, hieromheen nog een ijzerband of ijzeixlraad- omvlechting aanbrengt. In het begin werd een hoogspannimgs- kabel alleen op doorslagepanning beproefd, 't welk naderhand- naar aanleiding van ge gevens uit de praktijk, gebleken is niet de juiste methode te zijn. Deze doorslag spanningen bedroegen meestal waarden van 5 a 10 maal de be- drijfsspainning. zoodat dns een kabel voor 10.000 Volt beproefd werd met 100.000 Volt. Het opwekken van deze spanningen werd op verschillendge manieren tot sitand ge bracht. De eenvoudigste oplossing hiervoor was wel het in serie schakelen van eenige, pre cies de ze fde transformatoren. Een verkla ring voor het doorslaan van kabels,, welke op een 10-voudige spanning waren beproefd, waar ik het geld verborgen had en ik dacht dat hij mij bedrogen had. Maar hij gaf mij vanavond het geld terug Dave zweeg even en lachte toen, hard en scherp. Maar Millman zei dat, als ik het niet teruggaf aan de erfgenaam van den man, van wien het behoord had, hij het uit zijn eigen zak zou betalen, omdat hij terwille van mij ook medeplichtig was gv- worden aan de diefstal. Begrijp je Daar om wist ik niet wat ik doen zougena dige hemel.... ik weet het nog niet. Ik weet wel, dat als de politie het geld in handen krijgt, er voor Millman geen reden meer is om het terug te betalenmaar daar gaat het nu niet om. Ik kan toch niet naar de politie gaan en zeggen: het geld ligt in Dago George's brandkastik kan er zelf niet de hand op leggen, dus ik ben eerlijk geworden en nemen jullie bet nu maarIk kan Millman niet onder de oogen komen als het op die manier moet gaan. Dave, fluisferde het ineisje bevend, wat bedoel je 1 Wat ben je van plan om te doen 1 Ik ga dat geld halen van beneden Al moet ik er weer voor door de hel, wat komt het er op aan; daar ben ik al ge weest. Als ik het heb is het mogelijk, dat het terug gaat naar de menschen bij wie het thuis hoort en misschien ook niet maar a 1 s het teruggaat, zal het van Davc Henderson komen.... en niet van Dago George Ze klemde zich in wanhoop aan zijn ar men vast. Neen, neen riep ze angstig. Luister!, zei hij. Je hebt gpzegd dat je, als het maar eenigszins in je vermogen was, dat geld terug zou sturen. Dat be grijp ik. Maar zooals de toestand nu is, Davenlry, 1 554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.05 Orgelconcert. 1.50 Orkestconcêrfc. 2.45 Uitzending voor scholen. 3.50 Concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en berichten. 7.00 Concert. 8.20 Concert.. 9.20 Berichten. 9.35 Vervolg concert. 10.35 Lezing en Berichten. ..Radio-Paris". I 7 2 5 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Concert. .10.20 Gramofoonplaten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten. II.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcerfc. 4.205.20 Solisten-concert. 7.057.50 Liederen-voordracht. 7.50 Orkestconcert en viool. Daarna: Berichten en tot 11.20 Orkest concert. Kaluodborg, 1153 M. 11.2012.35 Orkestconcerfc. 2.504.50 Orkestconcert en voordracht. 7.208.35 Orkestconcert, zang en voor dracht. 8.359.00 Concert. Instrum. Kwintet. 9.009.30 Uitz. van een blijspel. 9.45—10.10 Liederen en piano-soli. B r u s 8 e l, 508.5 Al. en 338.2 M. 508.5 M.ï 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Concert. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Orgelconcert. 9.50 Gramofoonplaten. 338.2 M.J 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Militaire muziek. 9.50 Gramofoonplaten. Zeesvn ,1635 M. 5.40—11.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.1512.50 Berichten. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 7.20 Posen er Avond m. m. v. koor en so listen. 8.35 Vroolijk uurtje. 9.35 Berichten en daarna avondconcert. werd gezocht in de mogelijkheid vnn kleine luchtbelle f jes tusschen de verschillende la gen isola-tiestof. Hierdoor fcooh ontslaat een condensator, welke na eenigen tijd doorslaat, do zich in de nabijheid bevindende papier-isolatie aan tast en verbrandt, waarna dan een voVedige hoogspanningskortsluiting ontstaat, en men niets meer van de kabel terug vindt, dan een vormeloos klompje metaal. Na ernstige onderzoekingen as komen vast te staan dat deze luchtbelletjes niet do voornaamste oorzaken zijn, doch dat. door de belasing der kabel de tem.perat.uur toeneemt, waardoor olie en loodmantel uit zetten. Aangezien nu de loodmantel bij afkoe ling nagenoeg niet krimpt en de olie zelfs zeer sterk, ontstaan er in de kalool dus luchtledige ruimten, waardoor sjroediige vernietiging van de kabel optreedt. Aan het einde van zijn voordracht mocht de heer Bruckman, voor zijn leerzame, met Lantaarnplaatjes verduidelijkte lezing een hartelijk en welverdiend a-pplans in ont vangst nemen. Hierna sloot de voorzitter met eenigc met zorg gekozen woorden van dank dezen wel geslaagden avond. kun je er niet aan komen. Nu, wat er ook van komen mag, ik ben van plan om naar beneden te gaan en het te halen. Maar dat wil nog niet zeggen, dat als ik het heb, ik beloof om het terug te sturen. Dus be grijp goedIk beloof niets. Je bent vol komen vrij om hier vandaan te gaan en als je denkt, dat het 't veiligst is om da delijk naar de politie te gaan, zal ik niet meer trachten je tegen to houden. Als <ie politie mij voor is trek ik aan het kortste eind dat is alles. Maar het is in ieder geval gevaarlijk voor jou om langer hier te blijven, daarom.... Ik dénk er niet aan, viel ze hem zacht, maar nadrukkelijk in de rede. ik ga hier niet weg vóór jou. Ik.... ik ben bang voor jou. Je kent Dago George niet. Hij bewoog zich een moment niet; doch eensklaps nam hij haar gezicht in zijn 6eide handen en hield het naar zich op geheven. Hij keek in de groote donkere oogen tot de lange wimpers er over heen vielen. Teresa, fluisterde hij zacht, er zijn er ger dingen dan om een dief te zijn. Wij zijn nog niet quitte. I k heb dat geld ge stolen en of ik het houd of teruggeef, ik zou liever dood zijn dan dc politie vertel len waar het zich bevindt, met het ge volg dat ze mij voor eerlijk zouden hou den, eenvoudig omdat ik den moed niet had Dago George te trotseeren, wat ten slotte de eenige manier was oni oneerlijk te blijven. Teresa, begrijp jij het? Zijn stem klonk hartstochtelijk van diepe ernst. Te resa wat zou jij doen in mijn geval? De oogen gingen weer open en evon ke ken zij strak in de zijne. Ik blijf hier op je wachten, Du.vo, zei ze sterk. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9