'J/40IIOI tODE DE rilEÜVE I De Vier-en-twintigste Jaarbeurs geopend. HAARLEMMERSTRAAT DINSDAG 10 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Zeer groot aantal deelnemers; een derde gebouw meer dan noodzakelijk. Samenwerking met België. Wederom 7.al gedurende een tiental da gen Utrecht het centrum zijn, waarop de Nederlandsche Handel en Industrie zijn belangstelling en kracht zal richten, we derom zullen vele duizenden zich in de ko mende dagen opmaken om het oude Utrecht te bezoeken om op de 24s.te Jaar beurs hun belangen te versterken, nieuwe connecties aan te knoopen, hun blik te verruimen en nieuwe afzetgebieden voor hun waren te vinden. In spijt van malaise en depressie is het aantal deelnemers aan deze voorjaarsbeurs grooter dan ooit. Uitvoerig besprak de se cretarie-generaal van den Baad van Be heer der Nederlandsche Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen^ in een pers bijeenkomst de economische toestanden in verband met deze jaarbeurs. Rede Graadt van Roggen. Aan deze interessante rede ontleenen wij het volgende: Betreffende de heerschende malaise merkte de heer Graadt van Roggen o.m. het volgende op: Op grond, meer speciaal van ervaringen op het gebied der jaarbeurswerkzaamheid, zou van eenig positief antwoord op de vraag of wij ons moeten voorbereiden op nog erger tijden, dan wel op verbetering, de verantwoordelijkheid niet kunnen wor den aanvaard. Wat wij weten eh dan ook zeer posi tief weten is, dat het ditmaal, voor den algemeenen econmischen toestand, een langdurige ziekte echter kamt er een mo- doktersrekening hoog zal zijn. Bij elke langurige ziekte echter komt er een mo ment, waarop zooals de leeken zeggen de natuur het verder maar moet zien te bolwerken. Ik heb het gevoel aldus spr. dat handel en industrie aan dit oogen- blik toe zijn. Bij de voorbereiding van deze jaarbeurs is wederom zeer sterk de indruk beves tigd geworden, dat onze industrie en onze handel in de kern gezond zijn, gezond van opzet en gezónd van ontwikkeling en dat beide ins ons land geschraagd worden door een gezond bankwezen en een gezonde publieke opinie. Groote activiteit bij Handel en Industrie. De Jaarbeurs heeft, bij de -voorberei ding van deze voorjaarsbeurs, van de ma laise vóór alles bemerkt een verhoogde ac tiviteit bij handel en industrie. Er is een streven om op de komende beurs goed voor den dag te komen en een zeer uitge- sproke tendenz bij de industrie om zich aan de gewijzigde toestanden aan te pas sen, teneinde op de voorjaarsbeurs zoo concurreerend mogelijk aan de markt te zijn. Het antwoord op de vraag, hoe toch de groote animo om aan de Jaarbeurs deel te nemen, te rijmen is met den algemee nen toestand der malaise, ligt in datgene, wat het economische nut van het jaar- beursintermediair onderscheidt van andere manieren om handel te drijven en omdat juist in malaise-tijd de jaarbeurs den han del, die diensten kan bewijzen, welke hij noodig heeft. Het is dan ook geen toeval ligheid, dat het jaar, dat achter ons ligt het jaar der inzinking voor de meeste jaarbeurzen althans voor zoover zij geen verkapte tentoonstellingen waren een gunstig jaar is geweest. De deelnemers, die tot nog toe alleen aan de najaarsbeurzen deelnamen, willen nu ook de voorjaarsbeurzen meemaken, om dat hun cliëntèle beide beurzen bezoekt en zij met deelneming éénmaal per jaar niet meer kunnen volstaan. Vele nieuwe in schrijvers moesten hierdoor worden afge wezen. De Jaarbeurs zelf. Over het algemeen is de indeeling ge bleven, zooals die het vorige jaar was. De groep bouwmaterialen en wegenbouw is ditmaal werkelijk buitengewoon. Opval lend in deze groep is de grooterc deelne ming van de Limburgsche k'ei-industrie. een groep deelnemers, met wie reeds ja ren lang over deelneming onderhandeld is. In deze groep is aanwezig een collec tieve deelneming het smidsvak betreffen de, de resultaat van een van de Rijksnij- verheidsconsulenten uitgaand plan om tel ken jare op deze wijze de aandacht te ves tigen op de kleinnijverheid en het hand werk. De groep meubelen, op de vierde en vijf de etage van het gebouw, heeft nog steeds niet voldoende ruimte kunnen verkrijgen om zoo voor den dag te komen als de deel nemers in deze groep dat gaarne wilden. Plaatsgebrek belette eveneens de uitbrei ding van de groep machinerieën, metaal industrie en electrotechniek. Buitenlandsche deelneming. Op Vrijdag 13 Maart zal aan de Jaar beurs een bezoek gebracht worden door een aantal Nederlandsche diplomatieke en consulaire ambtenaren, daartoe door be middeling en onder medewerking van het Departement van Buitenlandsche Zaken uitgenoodigd. Het ligt in de bedoeling om telkenmale een andere groep Nederland sche consuls en diplomatieke agenten tot een bezoek aan de voorjaarsbeurs uit te noodigen, zoodat deze heeren uit eigen aanschouwing de Jaarbeurs te Utrecht lee ren kennen en daardoor beter in de gele genheid zullen zijn in hun rayons de bui tenlandsche zakenmenschen omtrent onze Jaarbeurs in te lichten. Betreffende de buitenlandsche deelne mers deelde de heer Graadt van Roggen ons om. het volgende mede: Op het gebied der buitenlandsche deel neming aan de komende voorjaarsbeurs moge in het bijzonder gewezen worden dit maal op de Zwitsersche groep, op de der de verdieping van het Jaarbeursgebouw, een collectieve inzending van Zwitsersche industrieën, die voor de tweede maal aan de Jaarbeurs deelneemt in vergroote sa menstelling. Onderhandelingen met Ita- liaansche autoriteiten over de vorming van een Italiaansche sectie ondervonden stagnatie om de plannen te kunnen vol voeren in den omvang als zij waren opge zet, de thans op de tweede verdieping te zamen gebrachte collectieve Italiaansche kunstnijverheid kan beschouwd worden als een voorloopster eener Italiaansche sectie. Ditmaal is wederom na een lange tus- schenpooze de Finsche industrie op de voorjaarsbeurs vertegenwoordigd, terwijl voor de eerste maal de voornaamste Duit- sche werkgeversvereenigingen, eveneens met de bedoeling dat mettertijd dit bureau het centrum zal vormen van een afzonder lijke Duitsche sectie. Van de stand is veel werk gemaakt. De deelnemers en vooral onze Nedei'land- sche industrie hebben ditmaal veel zorg besteed aan hun inzendingen, een naar bui ten toe getuigend verschijnsel, dat corres pondeert met het aireven om niet alleen technisch, maar ook wat prijsbereke ning, leveringsmogelijkheden enz. betreft commercieel goed voorbereid ter Jaar beurs te komen. De bouw van het dorde Jaarbeursgebouw. Het Jaarbeursbestuur heeft besloten, aldus spr., onmiddellijk na afloop van deze voorjaarsbeurs een aanvang te maken met den bouw van een derde Jaarbeursgebouw over vijf verdiepingen, een herhaling van het tweede Jaarsbeursgebouw, dat juist een jaar geleden voor de eerste maal in gebruik werd genomen. De financiering van dit derde gebouw is bereids vei'zekerd. De verwachtingen omirent de normale ont wikkeling van het Jaarbeursinstituut lieten geen twijfel omtrent cle noodzakelijkheid eener uitbreiding. De Jaarbeurs op internatio naal gebied. Op internationaal gebied is de Neder landsche Jaarbeurs een nieuwe phase in getreden. Het Utrechtsche Jaarbeursbe stuur heeft in het afgeloopen half jaar het oogenblik gekomen geacht om toe te tre den tot de Union des Foires Internationa les. Tevens is ouder de oogen gezien de mogelijkheid van internationale samenwer king op Jaarbeursgebied en als gevolg van daaromtrent'plaats gehad hebbende besprekingen zal tijdens den duur van deze Jaarbeurs een vi-icndschappelijk accoord gesioteu worden tusscheu de -Brusselsche en Utrechtsche Jaarbeurs, speciaal wat be treft de bevordering over en weer van Jaarbeursdeelneming van die groepen van industrie, die in het eigen land weinig of niet vertegenwoordigd zijn en ter bevor dering van het bezoek van die groepen van inkoopers, die bij het meer speciale pro duct van een der beide landen belang heb ben. Ter gelegenheid van het bezoek van een aantal Belgische autoriteiten, vertegen woordigers van het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken en van Belgi sche industrieelen, welk bezoek op Maan dag 16 en Dinsdag 17 Maart zal plaats heb ben, zal deze eerste overeenkomst, welke de Nederlandsche Jaarbeurs met een zus terinstelling officieel aangaat, worden ge- teekend, waarmede door het Nederland sche Jaarbeui'sinstituut de eerste stap gezet is op het gebied der internationale samenwerking. Het gemeentebestuur der stad zal op Maandag 16 Maart de Belgi sche gasten officieel ontvangen. De vooruitzichten van het bezoek zijn voor de a.s. Voorjaarsbeurs gunstig. Het aantal aangevraagde kaarten is voor deze beurs ongeveer 30 pet, hooger. Niettegenstaande den zorgwekkenden economischen wereldtoestand, aldus eindig de spr. zijn rede, gaat 't Jaarbeursbestuur met goeden moed en met een vast vertrou wen de 25ste Jaarbeurs in September 1931 tegemoet. Hierna gaf Ir. de Bie Leuveling Tjeenk een uiteenzei ting betreffende het nieuwe 3de Jaarbeurgebouw, spr. lichtte zijn cau serie met lantaarnplaatjes toe. Het derde Jaarbeursgebouw zal naast het tweede en daarmede direct aansluitend worden ge bouwd. Het zal evenals het tweede, een grondoppervlakte beslaan van ongeveer 1500 M2. Uitwendig zal het geheel gelijk worden aan het tweede, inwendig zal op de verdiepingen door versmalling van de groote hal meer grondvlak beschikbaar komen. Het is gebleken, dat voor mon sterkamers de maat van 14 h 16 M2. de ge schiktste is; deze zal in het nieuwe ge bouw zoo veel mogelijk worden aangehou den. Het aantal monsterkamers van deze maat, dat het derde gebouw zal bevatten, bedraagt ruim 300. Evenals vroeger is er in het bijzonder naar gestreefd, dat alle kamers even gunstig zullen liggen. In afwijking van het tweede gebouw, dat een gewapend betonbouw is, zal het derde gebouw een staalskelet krijgen met vloe ren van balkomkleedingen van gewapend beton. De architect ir. de Bie Leuveling Tjeenk en het Hoofd van den Technischen Dienst ir. W Terpstra als uitvoerend ingenieur, hopen den bouw in 10 1/2 maand tot stand te brengen, zoodat het gebouw met de voorjaarsbeurs in 1932 in gebruik genomen zal kunnen worden. Tot slot geven wij nog de cijfers van deelneming aan de 34e Nederlandsche Jaarbeurs. Nederland 951, België 26, Denemarken 1, Duitschland 184, Engeland en Schotland 57 Finland 5, Frankrijk 20, Italië 3, Oosten rijk 34, Tsjecho Slowakije 1, Zweden 6, Zwitserland 30, Afrika 1, Amerika 30. - To taal aantal deelnemers 1349. DE ST. JAG'OBSKERK TE S-GRAVENHAGE. ZAL1 DE HAAGSCHE TOREN EEN NIEUWE SPITS KRIJGEN? De toestand zooals deze nog voor enkele tientallen jaren was. De huisjes rond het kerkgebouw zijn allen verdwenen en door een nieuwe kosterswoning en verder ijzeren hoekhekken vervangen. Links op den voor grond is een moderne winkelpui verre zen, terwijl op den achtergrond de oude badinrichting en verdjere behuizingen on langs door hoogen nieuwbouw is vervan gen. Het van ouds bekende tafereeltje op den voorgrond rond den palingkoopman is sinds jaren verdwenen, evenals het ver- verschingshuisje. De voor eenige jaren hier langs getrokken tramlijnen hebben het ge heel meer een stadscachet gegeven. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET IJS VERSCHEIDENE PERSONEN DE DUPE Twee kinderen te Hiüegersberg verdronken Gisteren hebben zich vrijwel den gehee- len dag vele kinderen en ook volwassenen op het ijs op den Be'rgsohen Plas te Hille- gersberg gewaagd. Het ijs was evenwel verre van betrouwbaar, doordat er nog tal van zwakke plekken en wakken irj waren. In den loop van den middag zijn twee vol wassenen door het ijs gezakt, die zich zwemmend op een1 eilandje wisten te red den. Later op den middag is de 10-jai-igc J. S. uit de Statenlaan te Hillegersberg in een wak terecht gekomen. De politie heeft het kind met een dreg uit het water weten te halen en nadat ongeveer tien minuten kunstmatige ademhaling was toegepast, keerden de levensgeesten terug. Dit onge luk gebeurde omstreeks kwart over vieren en nauwelijks was men met deze drenkeling klaar of men kreeg bericht dat twee jongeus op den Plas achter plaats Lommerrijk door het ijs waren gezakt. Daar ter plaatse be vond zich n.l. een wak, dat door een dun laagje ijs, waarover wat sneeuw was geval len, was bedekt, en daar zijn de kinderen doorgezakt. Onmiddellijk kwam men. den drenkelingen den 12-jarigen J. C. v. d. Berg uit de Hooftlaan en den 12-jarigen T. Klein uit de Staringstraat te Schiebroek, te hulp met een roeiboot, waarin zich behalve esn agent van politie twee burgers bevonden Tijdens de pogingen om de kinderen te red den is de roeiboot omgeslagen en de men- schen geraakten te water. Zwemmende wis ten ze evenwel de beide jongens aan. land te brengen, waarna in de woning .van den heer P. Schiltkamp alle hulp werd geboden die noodig was. Aanvankelijk hebben eenige omstanders kunstmatige ademhaling toe- gey^st, hetgeen later onder leiding van de doctoren van Dijk en Kolff geschiedde. Na ongeveer 1 y. uur moest uien de pogingen om de levensgeesten op te wekken opgeven. De beide lijkjes zijn eerst naar het politie bureau te Schiebroek overgebracht en van daar naar de ouderlijke woningen vervoerd. Gistermiddag om 4 uur zijn de 20-ja- rige varensgzel M. de Jong uit de Feye- nooi-dstraat en de 19-jarige varensgezel L. van Klinger van den Sohiedamschedijk door het ijs in den Boezem achter het abat toir te R'dam gezakt. De 21-jarige N. Dub bel uit Pleretstraat heeft den drenkelingen een jas toegeworpen, waarmee hij hen op de wal wist te trekken. In het ketelhuis van het abattoir zijn de mannen van droge kleeren voorzien. Gisteren is de 10-jarige J. Mulders van het Oosteinde nabij de Nieuwe Plan tage te R'dam door het ijs gezakt. Zonder eenig letsel te hebben gekregen is het kind weer op het droge gebracht. Twee knaapjes bij Hoogezand verdronken. Gistermiddag zijn te Kielwindeweer, on der de gemeente Hoogezand, twee jonge tjes, de zevenjarige Ten H. en de achtja rige K., beiden uit Kielwindeweer, door het j ijs gezakt en verdronken. De beide knaap- I jes waren des middags niet op school ver schenen, blijkbaar om te gaan schaatsen rijden. Hun lijkjes zijn opgehaald. Ome ervaring steil ons in staal. U een collectie voor te leggen.welke nóch in uitgebreidheid, nóch in voordeeligheid door n ander geevenaard kan Worden Laat U nog heden de schitterende collectie voorleggen.de ppyzen zijn als altyd weer byzondep IN PRIJZEN VANAF f8.75 BRENGEN WIJ MODERNE TWEED JAPONNEN IN HET GENRE ALS DE AFBEELDINGEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Automobilist door auto over reden en gedood. Zondagnacht keerde de 22-jarige J. de K. uit Oversohie met zijn auto uit Rijswijk naar zijn woonplaats terug. Even voorbij Rijswijk raaktfc zijn auto defect. Hij liet de koplichten branden en stapte uit den wa gen om den motor na te. zien. Daaibij is hij door een onbekend gebleven auto aange reden. Eenigen tijd later werd hij zwaar verminkt dood bij zijn auto gevonden. Auto van een pont gereden. De bestuurder verdronken. Gistermiddag kwam een auto van Wolf- aa'rtsclijk in Zeeland, naar het Wolfaarts- dijksche veer gereden met zulk een vaart, dat de chauffeur op de boot niet meer tij dig remmen kon en door de verschansing heen aan deix anderen kant van de boot in het water reed. Direct werden pogingen tot redding in het werk gesteld, doch pas na een half uur had men den bestuurder uit het water gehaald. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Jongen overreden. Gisteren werd aan de Slooterbeekstraat te Venlo de 17-jarige J. Snijders uit Tegelen door een vrachtwagen der firma P. v. W. te Venlo overreden. De jongen, die een ern stige beenbreuk en zware inwendige ver wondingen kreeg moest naar het R.K. Zie kenhuis te Venlo worden overgebracht. DOOR DE GLADHEID TE WATER. Koetsier verdronken. Tengevolge van de gladheid is de 54-ja- rige koetsier R. van Noort bij het aan boord gaan van een in de Buitenhaven te IJmui- den liggende sleepboot van een steiger ge vallen en te water geraakt. Nadat de drenkeling door spoedig toe geschoten hulp op het droge was gehaald, heeft men gepoogd de levensgeesten nog op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. Vermoedelijk is de man door het koude water bevangen. De verdronkene was on gehuwd. DEKSCHUIT OMGESLAGEN. Een man verdronken. Gisteravond is een met 500 zakken ce ment geladen dekschuit in het Merwedeka- naal, te Utrecht gekanteld, üp het vaartuig bevonden zich drie arbeiders, die alle drie te water raakten. Twee van hen werden door brugwachters en schippers gered, maar de derde, de 52-jarige G. V. uit Utrecht, werd na 1% uur dreggen levenloos opgehaald. De overledene was gehuwd. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Een moeder die haar kind naspringt. Te Werkendam is het 12-ja-rig, dochtertje van J. Biesheuvel bij het spelen busschen den wal en het woonschip Vertrouwen in de ha-ven gevallen. De moedei-, die het on geluk zag, liep naar de haven en sprong bij haar kind te water. Door het gegil van beiden kwamen menschen toeloop en, die er spoedig in slaagden moeder en dochter op het droge te brengen. Het meiape scheen niets van het bad betomen te hebben; de moeder was echter bewusteloos. Zij werd haar woning binnengedragen. Teen ze haar bewustzijn herkreeg, bleek ze ongedeerd te zijn. ONTPLOFFING VAN EEN BUS ACETYLEEN. Gistei-middag omstreeks één uur is op de Pr. Hendrikkade bij de Kamperbrug ie A'dam een bus acetyleen ontploft. Een ex peditieknecht haalde de bus van een vracht auto om haar op een schuit over te laden. Toen de bus op straat werd gezet, geschied de de ontpoffing en wel met zplk een kracht dat de, stop luoht in, over een der torens van de St. Xicolaaskerk heen vloog en op den Zeedijk neerkwam. Daar vernielde zij het houten omhulsel van een zonnescherm, doch richtte verder geen schade aan. Ten gevolge van de ontploffing kreeg de expe ditieknecht, die al vijftien jaar gewoon is met acetyleen om te gaan en er nimiper een ongeval mee had, verwondingen aan zijn been; hij is in het Binnengasthuis op genomen. De politie nam de acetyleenbus in beslag voor een nader deskundig onder zoek. BOKSER IN DEN RING OVERLEDEN. Bij de gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te R'dam ge houden bokswedstrijden, viel een van de boksers, de 27-jarige M. de Brons uit Den Haag, in de zesde ronde van zijn gevecht tegen W. van der Veer uit Rotterdam, zon der een slag ontvangen te hebben, neer en overleed bijna onmiddellijk. Direct na dat de bokser gevallen was, schoten dr. Freakel en enkele helpers toe. Zij onder zochten den jongeman, doch het bleek, dat de levensgeesten reeds waren geweken. Het lijk is op last van de politie in beslag genomen en naar het ziekenhuis aan den Goolsingel overgebracht. Des middags was De Brons nog goedgekeurd. De wedstrijden zijn na deze tragische gebeurtenis afgelast en de zaal werd ontruimd. Motortrein te Vlissingen op een stootblok gereden. Gistermiddag te ruim half vijf i<s op het kopslation Vlissingen de moturtirein uit Goes door onbekende oorzaak niet bot stilstand gekomen, maar doorgereden en op het stootblok ge'oopen. Door den schok werden vier dames licht gekwetst, terwijl een heer door den schik het bewustzijn verloor. Dr. de Greeve verleende de eerste hulp. Gezien het groot getal passagiers in den trein mag hel ongeval nog als goed afgeloopen worden beschouwd. Drukkerij te Apeldoorn ver woest. Gistermiddag is de drukkerij van de fir ma Drost en Zoon aan de Rrinkyaan te Apeldoorn, door brand verwoest. Het vuur, dat zeer snel om zich heen greep en gretig voedsel voriS in de aanwezige papiervoor- raden en reeds gereedliggende drukwerken werd door de Apekloorasche brandweer en die van de Eendracht met 10 stralen bestre den. hetgeen echter niet verhinderen kon, dat de drukkerij en de papierzolder totaal uitbrandden. Ook de aanwezige acht ma chines leden aanzienlijk. Op het terrein van den brand bevonden zich verschillende gemeente- en politie autoriteiten. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Omtrent de oorzaak van den brand tasi men in het daiister, daar er op het moment dat de brand uitbra>k, niemand in het ge bouw aanwezig was. De aangrenzende wo ningen, die duchtig van waterschade leden, konden behouden blijven.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5