Het K. R. O.-Gsboisw te Hilversum ingewijd UIT DE RADIO-WERELD )m HoncHerd Duizend Dollar! MAANDAG 9 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE RADIO K/N EEN WELDAAD, MAAR OOK EEN GEVAAR ZIJN. Een waarschuwing van den Aartsbisschop. Zaterdagavond had te Hilversum de plech- ïge inwijding plaats van het nieuwe K.R.O.- |ebouw aan de Emmastraat. Te zeven uur arriveerde Mgr. Jansen in ge van zijn secretaris, den welesrw. dr. Geerdink. In de zaal van het gioote tudio werd Z. D. H. ontvangen door den oorzitter, pastoor L. H Perquin, O.P., pater Dito O P-, de beide bestuursleden, de hee- en G. W. Kampschoër en J. A. Schippers, en secretaris den heer Paul Speet, den archi- ect, den heer J. A. Duncker, en deken R. van Hengel van Hilversum. Pastoor Perquin richtte zich nu met een •elkomstrede tot Z. D. H. en noodigde daar- a Z. D. H. den Aartsbisschop uit tot de in van het gebouw te willen overgaan. Mgr. Jansen, geassisteerd door zijn secre- en deken van den Hengel, begon daarop p rondgang door het gebouw en sprak in de lokalen de gebruikelijke ritueele ebeden der H. Kerk uit. Vervolgens begaf Z. H. zich terwijl het Ecce Sacerdos van iarl Greith werd uitgezonden naar de leine studio om er gezeten voor de microfoon e volgende toespraak te houden. REDE VAN MGR. J. H. G. JANSEN. Zooeven hebben wij het voorrecht gehad de van den Katholieken Radio Omroep Hilversum te mogen inwijden. Het gebouw roeger jarenlang gebruikt als katholiek ver- is thans weer in het bezit Katholieken teruggekomen, en geheel ver- ieuwd en gemoderniseerd. Met Gods zegen, ien wij hebben afgesmeekt, door de wijding3- der H. Kerk, zullen voortaan van de radio-uitzendingen plaats hebben >t de Katholieke van geheel Nederland. Dezen morgen hebben wij het H. Misoffer voor de geestelijke en tijdelijke van den Katholieken Radio Omroep; allen, die aan den omroep verbonden zijn; >or de leden van den K.R.O. en zijn bijzon- weldoeners. Als van zelf komt op dit oogenblik in onze het feit, dat voor enkele wekeiï ons Ier Vader in Jezus Christus, Z. H. Pius XI ch tot de geheele wereld richtte door raid- van de radio en deze uitvinding der laat- tijden door zijn woord en zijn zegen haar »reldwijding mocht ontvangen. De radio is geworden tot een van de groote welke de goddelijke Voorzienigheid raenschen heeft geschonken; en het mid- 1 tot verbreiding van alles wat hen kan ont- kkelen op geestelijk en stoffelijk gebied. Wie op dit oogenblik nog twijfelt aan den invloed, die van haar uit kan gaan haar nog beschouwt als louter vermakelijk- idsfactor in het eentonige dagelijksche' le- n, begrijpt zijn tijd niet en nog minder de weldige beteekenis hiervan, dat een geheele door één stem en op hetzelfde oogen- ik kan besproken worden De afstanden zijn den letterlijken zin van het woord verdwe- n. De Pausrede te Rome uitgesproken, ong door in uw huiskamer, nadat de tech- sk in ons land haar van New-York had ergenomen en weerklonk over geheel de we als een vredewensch en zegenbede. Daar dringt zich nog een tweede gedachte n mij op. Niet alleen heeft de radio de afstanden zij heeft ook menschen van aller- rang en stand en, wat nog meer zegt, van erlei levensopvatting tot elkander gebracht. Dit is een proces, dat reeds jaren zich vol- Eerst de stoommachine, toen de motor, de electriciteit met telegraaf en te- oon, Zij brachten steden en dorpen bij ei nder, om niet van volkeren te spreken. Nu mt de radio en zij verbindt niet alleen wat was van elkaar, zij heft niet alleen isolement op van den veraf gelegene, maar komt uw huiskamer binnen, en zegt u daar, wat er zich in de wereld afspeelt; zij Iaat uit een verafgelegen stads- of dorpskerk aan uw zieken huisgenoot een Hoogmis hooren en een predikatie, alsof ge in de kerk zelf aanwezig waart; de professor plaatst zijn leerstoel bij u aan den haard om u zijn philosophische we reldbeschouwing voor te houden; de volksre denaar roept met luide stem u toe om voor uw belangen op te komen; uw kamer is op een gegeven oogenblik en tooneel geworden, waar op een blij- oï treurspel wordt afgespeeld, waarvan u ieder woord kunt verstaan. Waardeering voor het werk van den K. R. O. Geachte luisteraars, al dat goede, wij kun nen het niet genoeg waardeeren en het is daar om, dat wij zoo van harte toejuichen het werk, dat de Katholieke Radio Omroep gedurende de vijf jaar van haar bestaan heeft verricht voor de ontwikkeling van ons volk op gods dienstig, zedelijk en maatschappelijk gebied. Wij stonden verwonderd, toen wij het jaar rapport, dat ons welwillend ter hand werd ge steld, hadden doorgelezen, over hoeveel on derwerpen de katholieke radio in het afgeloo- pen jaar tot de luisteraars gesproken heeft, hoeveel wetenswaardigheden zij onder de menschen heeft gebracht, welk een bron van ontwikkeling zij is geweest voor degenen, die geregeld naar haar luisterden. Maar vooral, en hier leg ik den nadruk op, wat zij heeft medegewerkt tot verdieping van het godsdien stig leven onder de Katholieken, Want het is ons bekend, dat het getal der- genen, die door de radio weer tot het gods dienstig leven terugkeerden, niet gering is. In onzen tijd den tijd van afval den tijd, waarop zoo menige ziel in de moeilijk heden om bet bestaan en door verleiding van velerlei aard het spoor is bijster geraakt en zelfs alle contact met den godsdienst gebroken heeft, is het niet wonderbaar, dat juist n u het middel is uitgevonden om die afgedwaalden te kunnen bereiken? De radio en onwillekeurig komen de huiskamer binnen, klanken uit vroeger jaren, die men Zondags in de kerk hoorde en die men al lang voor goed vergeten waande, en die woorden en die gezangen roepen beelden cp uit het verleden, toen men nog gelukkig was in zijn eenvoudig geloof en kinderlijk godsvertrouwen en als naklank spreken zij zoo menigeen toe: „Zoudt gij dien tijd niet terugwenschen?" De radio en zoovele zielen, die den druk der tijden gevoelen en in ziekte en tegen spoed vergeefs gezocht hebben bij de wereld om hulp en troost, luisteren nu naar de op beurende en moedgevende woorden, die zoo menigmaal gesproken worden door den pries ter tot allen, die in ellende en kommer zijn, en voelen de aantrekkingskracht opnieuw van den godsdienst, die alléén den mqpsch het lij den van deze tijden leerd dragen. Dat alles en zooveel meer schenkt ons de radio en wij kunnen God niet genoeg dank baar zijn voor de weldaden, die deze nieuwe uitvinding van het menschelijk vernuft met zich beeft medegebracht Maar helaas, wij moeten het constateeren, de radio brengt ook haar gevaren mede. Gevaren van de Radio. God heeft aan den mensch een eigen wil gegeven een vrijen wil, waarmede hij zich verre boven het geschapene kan verheffen, maar dien hij ook gebruiken kan tot zijn eigen verderf en dat van anderen. En zoo kan hij ook misbruik maken van de radio door te luis teren naar programma s, die nadeelig zijn voor zijn godsdienstig of zedelijk leven. Hij kan luisteren naar goed en naar kwaad, naar al les, wat de radio hem voorhoudt, en daarom treedt het vraagstuk naar voren: wat is in deze de plicht van ieder Katholiek, die i. heeft? Met onzen goddelijken Meester bidden wij zijn hemelschen Vader niet om zijn leerlingen uit de wereld weg te nemen, maar wèl om ze te bewaren voor het kwaad. Ook wij willen de radio, maar..., de radio goed gebruikt. De Katholiek st^at midden in de wereld en dus ook midden in de gevaren dier wereld en deze zijn hem zeer nabij als de radio zijn huisgezin binnentreedt en hem vanuit het va derland, maar ook uit het buitenland in vreemde talen theorieën verkondigt en be schouwingen geeft en tooneelen voortoovert, die met de christelijke levensopvatting niet overeenstemmen of zelfs roet deze en de katho lieke moraal in strijd zijn. Dat onmiddellijk gevaar voor het katholieke gezin moet goed onder de oogen worden ge zien, ook hier wordt er van den Katholiek gevorderd, dat hij houdt aan zijn geloofsbe ginselen en niet minder vaststaat in zijn zede lijk bewustzijn, ook bij het gebruikmaken van Wij moeten helaas constateeren, dat de machten, die op velerlei gebied de grondsla gen trachten te ondermijnen van het christe lijk, godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk leven, zich ook van de radio bedienen om met haar verderfelijke beginselen het huisgezin binnen te dringen. En als van de zijde der geestelijke overheid reeds verschillende ma len gewezen is op die gevaren, dan is het voor mij, als hoofd der Katholieke Kerk van Ne derland, geboden nu ik van deze eenige ge legenheid kan gebruik maken om tot alle Ka tholieken te spreken hun erop te wijzen, dat meer dan ooit met betrekking tot dezen nieuwen factor in het dagelijksch leven het de plicht van een ieder is waakzaam te zijn. Een waarschuwend woord. Vooral rust die plicht van waakzaamheid op de hoofden der katholieke huisgezinnen. Zij mogen het geen oogenblik vergeten, dat zij de behoeders zijn van hunne kinderen en van al degenen, die bij hen inwonen en aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Zij moeten zorg dragen, dat deze door middel van de radio in hun godsdienstig en zedelijk leven niet ge schaad worden, maar gebaat. En dan de kinderen en inwonen den worden gewaarschuwd, dat zij niet tegen het bevel hunner ouders en overheden luisteren naar hetgeen verboden is. Allen moeten zich er sterk van bewust blijven, dat het een zeer gevaarlijke overmoed is, om bij zich zelf te denken, voor mij kan het geen kwaad, als ik luister naar wat indruischt tegen de katholieke leer of tegen de goede zeden; op mij hebben die theorieën en die zinnelijke voordrachten geen verkeerden invloed. Wij kunnen God niet genoeg dankbaar zijn voor heiligmakende genade en voor de gave des Geloofs ons gegeven. Maar wij bezitten dezen schat in leemen vaten. Laten wij toch alles evrmijden, wat ons berooven kan van dien schat, welke zoo groot in waarde is, dat Jezus Christus ze voor ons heeft moeten koo- ppn en betalen met zijn eigen Goddelijk Bloed Katholieken, maakt steeds van de radio een goed gebruik door alleen te luisteren naar die radio, welke uw godsdienstig, uw zedelijk en uw cultureel leven verheft. Het is daarom, dat wij onze katholieke luisteraars wijzen op de Katholieke Radio- Omroepstichting, die voor hen de aangewezen veilige omroep is om te beluisteren en hun tevens te wijzen op de noodzakelijkheid, dat zij door hun gaven en door hun openlijke waardeering dezen omroep in stand houden en groot maken. Reeds veel goeds heeft zij in de vijf jaren van haar bestaan onder ons volk gesticht. De vruchten zullen des te overvloediger worden naarmate alle Katholieken haar steunen. Op den gevelsteen, die Z. H de Paus liet plaatsen boven den ingang van het Vati- caansch zendstation, staan deze woorden: „Tot de grenzen der aarde, over de golven van den aether, tot glorie van God en tot heil van de zielen der menschen". Katholieke luisteraars, die woorden van on zen H. Vader zouden ook passen met een k'eine verandering op den geve' van de stu dio's, die ik zooeven heb ingewijd: „Tot de grenzen van ons vaderland en tot onze landgenooten daarbuiten, over de golven van den aether, alles tot glorie van God en tot heil van de zielen der menschenI Mijn hartgrondigen dank aan het bestuur van den K. R. 0., dat mij de gelegenheid gaf Programrra's voor Dinsdag 10 Maart. Huizen, 298 M. (Uitsl KRO.-uitzending). 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00ll.ri Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje Patoor Perquin. 12.001.30 Concert K. R. O.-Trio, o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.302.00 Gramofoonplaten. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Knipcursus. 4.306.30 Gramofoonplaten. 6.306.45 Yerbondskwartiertje. 6.457.15 Schriftverbeteringscursus. 7.157.45 Past. v. Beukering: „Liturgie van het Huwelijk (II)". 7.458.00 Gramofoonplaten. 8.009.30 Lijdensmeditatie door Pastoor H. A. Bots. M. m. v. R. K. Zangkoor A. M. D. G. o. 1. v. P. Ravensloot. Orgel: C. van Steijn. 9.30—9.40 Vaz Dias. 9.4011.10 Concert K. R. O. orkest o. 1. v. J. Gerritsen. M. m. .v Fr. Schneiders (Causerie). II.1012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uitzending. 8.009.50 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.30—12.00 Concert A. V .R. O.-kwintet o. 1. v. F. Lupgens. 12.002.00 Concert Rembrandt-orkest o. I. v. David Hartogs. 2.002.30 Gramofoonplaten. 3.00100 Knipcursus. 4.00—4.30 Gramofoonplaten. 4.30—5.30 Kinderuurtje. 5.306.00 Orgelconcert. Pierre Palla. 6.006.15 Gramofoonplaten. 6.156.45 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.457.00 Gramofoonplaten. 7.007.30 Engelsch door Fred Fry. 7.45—8.15 Radio Volks Universiteit. 8.159.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 9.00—9.20 Ir. J. H. Hinzc: „Teerwegen". 9.2010.00 De „Schola Cantorum"' o. 1. v. H. Cuijpers. 10.00 Vaz Dias. 10.1511.00 Concert Kovacs Lajos en zijn orkest.. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventrjr, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. CHenry. I.20 Orkest concert. 2.15 Televisie. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 .Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Concert door het Broea-Kwartet. 7.20 Lezingen. 8.05 Co neert el) Lezing. Daarna: Vervolg concert. 9.20 Berichten en Lezing. 10.00 Kamermuziek. II.0512.20 Dansmuziek. na de zegening van de studio's een woord van wijding te richten tot geheel de kerkprovincie van Nederland. Op deze rede werd uitgezonden het „Te Deura" van Bruckner. Na een korte rustpooze werd Z. D. H. uil- genoodigd in de groote studio te komen luis teren naar het K. R O.-salon-orkest, dat on der leiding van den dirigent, Marinus van 't Woud, achtereenvolgens ten gehoore bracht: Largo van Handel en Caro mio ben van Gior dano. TOESPRAAK VAN DEN HEER P. SPEET. De K R O. neemt in de inter nationale organisatie een belang rijke plaats in. Terwijl Z. D. H. en de aanwezige bestuurs leden en genoodigden zich ophielden in de ontvangkamer van den omroep, hield de se- „R a d i o - P a ri s", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplal en. 8.20 „Die Entfuhrung aus dom Serail", Mozart. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.351005 Gramofoonplaten. 10.35—11.15 Gramofoonplaten. II.30 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Orkestconcert. 7.05 Orkestconcert en zang. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkest concert. 2.204.20 Orkestconcort en voordracht. 7.208.35 Koor-concert. 9.159.40 Orkestconcert. 9.5510.20 Concert. Viool en piano. B r u 8 s e 1 508.5 en 3382. M. 508.5 M.: 5.20 Dansmuziek. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8 20 Orkestconcert en.zang. 338.2 M.: 5.20 Kamermuziek. 7.20 Gramofoonpiaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest concert, zang en toespraak. Z e e s e n, 1635 M. 5.4011.50 Lezingen. 11.5012.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.203 50 Lezingen. 3.504.50 Or keelconcert- 4.507.50 Lezingen. 7.50 Orkestconcert. S.30 „Das Meer der Entscheidungen", hoorspel, A. Schrimkaue. 9.2010.00 Berichten en lezing. 10.1011.20 Orkestconeert. DE ZAKELIJKE OMROEP NAAR 1060 METER. Verleden week heeft Scheveningen-Ha- ven zijn golflengte van 1071 meter, de vroegere Nederlandsche Omroepgolf, die Bedert maanden enkel nog door onzen „Zakelijben Omroep" met Oslo werd ge deeld, gewijzigd in 1060 meter. Men heeft dezen maatregel genomen in overleg nïet Noorwegen. Daardoor is er nu een frequentieafstand van 3 kilo Hortz ontslaan tusschen Oslo (280 kHz) en Sche- veningen (283 kHz). Aan deze verschuiving der golflengie van Schevoningen Haven is voor den Neder- landschen omroepluisteraar het voordeel verbonden, dat hierdoor de storing van de 3de harmonische van Scheveningen op Londen I (356.3 m. =r 842 kHz) tevens is verdwenen. Aangezien 3 X 280— 840 en 3 X 283 849, is de frequentieafstand van deze storende harmonische van 2 kHz ter eene zijde vergroot tot 7 kHz ter an dere zijde van Londen I. De storing treft nu Graz, dat evenwel in Nederland over dag toch niet to beluisteren valt. Voor de televisie-amateurs is het een groote winst, dat Londen I storingvrij i« geworden. crctaris de heer Paul Speet een korte toe spraak, waarin hij er op wees hoe bij die eenen historischen datum voor den K. R. O. het uitzenden van 's Pausen radio-rede thans een tweede wordt genoemd, de inwij ding van de studio door den Aartsbisschop van Nederland. Spr concludeerde hieruit de hooge waarde van den Katholieken Omroep en stipte tevens aan de uitzonderingspositie, welke de K. R. O. inneemt hier te lande, zulks in tegenstelling met organisaties dar Katho lieken op radiogebied in het buitenland. Met trots gewaagde spreker van het feit, dat pas toor Perquin voorzitter is van het Katholiek Radio Bureau te Keulen en dat ook Neder landers, bestuursleden van den K. R. O. zit ting hebben in het presidium van de wereld organisatie der verschillende omroepen van Europa. Te half negen vertrok Mgr. Jansen, uitgelei de gedaan door pastoor Perquin en de be stuursleden. FEUILLETON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 'e zweeg even en viel toen onbarmhartig k ben immers een Capriano 3n toen, kalmer weer ging zij voort: 3ij vertelde mij, dat je hier boven was dat hij je bedwelmd had. Hij gaf mij de naast de jouwe. Ik vroeg er om be- ip je? 3edwelmdDave Henderson wreef met hand over zijn oogen. Nu was het hen> delijkHij herinnerde zich de lichte ►fdpijn die hij had gevoeld toen hij wak- was geworden. Bedwelmd n zekeren zin, vervolgde Teresa, was ik Iaat. Maar Dago George wist uit dien geen bijzonderheden en meer dan je bedwelmingsmiddel ingeven had hij gedaan. Hij wilde voorkomen dat jo ontglippen zou. Toen «ik kwam had hij juist naar de kamer gebracht. Hij liaci uurlijk van mijn vader geen bericht regen omdat mijn vader gestorven was. denzelfden avond dat die brief geschre- is. Doordat hij je wat ingegeven had. 1 hij ook vrijen toegang toe je kamer en codewoord, dat hij zich daartoe geroepen voelde!, opperde Dave. Natuurlijk! Hij zei, dat het wel een paar uur zou duren voordat je wakker werd en ik had je direct willen waarschuwen, zoo- dat. wij beiden van hier zouden kunnen vluchten. Daarom zei ik daarnet dat ik in zekeren zin te laat was. Dago George staat voor niets. Hij heeft hier in New- York handlangers die even gewetenloos zijn als hij zelf is. Ze zweeg. Hoewel ze op gedempten toon gesproken had, merkte Dave toch hoe op gewonden ze was. En jij vroeg hij met heesche stem - als Dago George ontdekte wat je eigenlijk in je schild voerde, zou jou leven ook in gevaar zijn geweest. Wist je dat? Ja, antwoordde ze rustig. Laten we daar niet over praten. Er zat nu eenmaal niets anders op. En je hebt dit voor mij gedaan? Hij legde zijn handen weer op haar schouders je hebt dit voor mij gedaan Teresa Ik heb het gedaan omdat ik niet anders kon, omdatomdat haar stem klonk onzeker omdat het mijn vaders schuld was, dat je in gevaar verkeerde. Hij trok haar dichter naar zich toe. En om geen andere reden Teresa?, fluisterde hij. Alleen daarom? Als het nu eens niet de schuld van je vader geweest was 1 Haar gezicht was nu dicht bij het zijne, zóó dicht, dat hij haar snelle ademhaling op zijn wang voelde. Zij drukte haar handen zacht tegen zijn gezicht om hem af Ie,weren. Ben je vergeten dat ik de dochter ben van den man die het. on ie Iavpti vnorrinr- En ik hij had haar polsen gepakt en hield de zachte, bevende handen tegen zijn wangen En ikik ben een dief! O, neen! Zij schreide haast. Jij.... be grijpt hel niet. Er is meer, nog een heele- boel meer, als ik kon zou ik zelf dat geld van je gestolen hebben. In stomme verbazing liet hij haar han den los. Zij wankelde even en haar hand greep de leuning van 't platvorm maar bijna on middellijk richtte zij zich weer op en keek hem recht in het gezicht- Ik had het willen wegnemen en., terug willen geven aan de menschen van wie het hoort. Ën dat wil ik nóg! Haar stem tril de toen ze voortging: Mijn heele leven is een leugen goweest; ik wil niet alle schuld op mijn vader gooien maar met zijn dood zijn alle oude banden gebroken. Ik wil ein delijk met God en mijn geweten in bet rei ne komen Ik heb er aan meegewerkt om jou in staat te stellen de poliiie bij den neus te nemen, dus als jij daardoor weer in het bezii van dat geld kwam, redeneerde ik, was ik evengoed een dief als jij. Dus moei ik verhinderen dat jij je dat geld weer toeeigende. In de allereerste plaats moest ik je waarschuwen voor het gevaar waarin je verkeerde cn daarna, als je uit de klauwen van Dago Georgo was, moest ik probeeren je het geld af te nemen. Dat wa ren de twee dingen die ik me voorgeno men had, begrijp je? Hij gaf geen ant woord en ze ging verder: Toen ik hier vanavond kwam, dacht ik niet dat je het geld al had maar uit een uitlating van Dago George maakte ik op, dat het toch misschien wel mogelijk waa huis was en dan je kamer binnen te slui pen, tenminste als ik er in haxi kunnen komen. Ik zou dan, terwijl je nog be dwelmd was, naar het geld hebben ge zocht; dan zou ik met of zonder het geld, gewacht hebben, tot dat goed uitgewerkt was, en je gewaarschuwd hebben om te vluchten zoodat je waker was. Ik zat een heelen tijd zoo in mijn kamer en wist niet hoe laat het was, maar plotr seling hoorde ik iemand de trap opslulpen en naar de deur van je kamer gaan. en luis terde toen met mijn oor tegen den wand gedrukt, maar hoorde alleen vage geluiden. Als ik geslapen had, dan zou ik niets ge merkt hebben, zoo zacht ging alles in zijn werk. Toen hoorde ik de voetstappen weer de trap afgaan. Ik opende de dour van mijn kamer, wachtte lodat ik je op do eerste verdieping hoorde en sloop toen zelf geluid loos, naar beneden. Er was licht in Dago George's kamer, de deur was dicht, maar toen ik mij over de trapleuning boog, kon ik door het bovenlicht in de kamer kij ken. Dago George had een pakje in zijn hand, aan den eenen kant was het open gescheurd en ik zag dat hij er een bundel tje bankbiljetten uithaalde met gele rug gen. Hij keek er even naar, toen stopte hij ze weer in het pakket en ging naar de brandkast. Op hetzelfde oogenblik hoorde ik boven ietsik ging op mijn teener weer terug en hield mij schuil in een kleine eetzaal op de tweede verdieping. Er kwam iemand langzaam en kalm de trap aftoen die voorbij was sloop ik weer naar mijn kamer en wachtte tot ik dacht dat het wel lijd zou zijn om je wakker te bekommerde ik mij voor het moment niet meer om. Na een poos hoorde ik jou in je kamer loopen, je bent eerder wakker ge worden dan ik gedacht had. Ik vond het veiliger om hier te komen dan over de gang, want ik weet niet wat Dago George met jou voor heeft of met mij, nu hij het geld in zijn macht heeft gekregen. Hij is tot alles in staat, dat weet ik zr ker en ik ben bang voor hem. Alleen jij en ik weten iets van dat geld afEnfin, toen ik je dan hoorde loopen, klom ik door het venster en.... toen zag je mij. Davo steunde met de ellebogen op do ijzeren balustrade, zijn kin ruslle in zijn hand en hij staarde naar den wazigen nachthemel en naar de silhouetten van de huizen en gebouwen. Het duurclo een poos je voor hij begon te spreken. Ik begrijp hel niet, Teresa, zei hij lang zaam, je hebt je leven gewaagd om mij een kans te geven je hebt je zoo prachtig ge dragen als geen andere vrouw ooit zoi. kunnen doen en ik vraag me afwaarom heb je het voor me gedaanen wat je nu van plan bent verder te doen1 Ze hield verschrikt haar adem in, alsof zijn woorden zoo volkomen anders waren dan zo verwacht had. Ikheb ik dan een keus?, antwoord de zij moeilijk. Ik weet waar het geld i» en ik moet naar de politie om te zorgen dat de menschen die er recht op hebben het terug krijgen. En dacht jij dat ik je zou toestaan om do politie te gaan vertellen waar dat geld is? vroeg Dave spottend bedaard. Heusch Dacht je werkelijk dat ik je kalm zou h ten weg wandelen naar de politie?

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9