VOOR JONGE VROUWTJES. Sprak ik u een vorige maal over het onderhoud van het meubilair, daar mede pogende, jonge, pas-getrouwde vrouwtjes goeden raad te geven en zoo hun huishoudelijk werk, hetwelk als lood op de schouders kan drukken, te vellichten, thans ga ik verder. Ik wil u nu spreken over het wasschen en be handelen van verschillende kleeding- stukken. Als het costuum van man-lief is ge kreukt, de plooi uit de pantalon is ver dwenen, de jas glimmend begint tc worden, tja, wat zal dan het piep-jonge huishoudstertje doen? Wat ze doen zal, daarin zullen wij ons maar niet verdiepen, maar vat ze doen möèt, is nu „de" kwestie. Een effen costuum vertoont al heel spoedig vlekken en speciaal een donker blauw costuum. Behalve de vlekken op vest, mouwen en voorpanden, vertoont de jas vette vlekken aan den kraag en bij de knoopsgaten. Borstel het pak eerst goed af, neem dan een lap stof von donkere kleur en verwijder me' benzine de vlekken. De vette vlekken kunnen echter met eucalyptusolie ver wijderd worden. Het is een uitstekend idee vloeipapier onder de vlek te leg gen en door te betten met een doekje, gedrenkt in eucalyptus-olie, totdat de vlek verdwijnt. Om de olie goed uit het goed te krijgen, spoelt ge na met pe troleum-aether. Wees voorzichtig met vuur of gas, ga op eerbiedigen afstand hiervan dit werkje doen. Hoe nu het glimmen te verwijderen? Meng een theelepeltje amoniak met een kwart liter heet water, voeg een theelepeltje aluin toe en doop in dit mengsel een tamel harden borstel (een hard nagelschuiertje is goed) en bor stel de glimmende plekken er stevig mee. Voor sterke, dikke materialen, zoo als van de winterjas, kunt ge een stuk grof schuurpapier gebruiken. D: t drukt ge over het glimmende vlak, dit is beter dan wrijven en de wolligheid van het weefsel komt weer te voor schijn. Ik hoop, dat ge een en ander nog eens in toepassing zult kunnen bren gen en door succes beloond wordt. WIJSNEUS. DE MODE VAN THANS. Als Januari voorbij is. dan denken we aan voorjaar, aan lente. Niemann zal het in zijn hoofd halen om in Februari nog winterkleeren aan te schaffen. Januari, nu ja, dan is er hier een „leuk koopje", daèr een „spot prijsje" voor een hoedje, een japonne tje, wat we nog wel er tij kunnen ge bruiken, maar in Februari kan geen „koopje" meer eenige bekoring op ons uitoefenen. Wij zijn vol van de voor jaars-creaties! De étalages trekken onze aandacht, en wel speciaal dié welke op ons zwak, onze voorliefde tot moderne zaken, werkt. Als we aandachtig de nieuwe col lectie bekijken, zullen we toch wel verschil opmerken, ook al is er in de hoofdzaken niet veel verandering gekomen. De blouse speelt in het a.s. voorjaa» een groote rol. We zien haar in alle uitvoeringen en van allerlei mate riaal. Zijde is wel het aangewezen materiaal voor de moderne blouses Ook de lange casaque verheugt zich in hernieuwde populariteit. Zij word! gedragen op een langen, klokkenden rok en heeft al of geen ceintuur. Een uitkomst als men zijn rok wat langer wil maken. Onder de casaque kunt ge dan handig-het aangezette voeringsluk verbergen! Ook voor haar, die een oude japon wil veranderen, geeft de blouse of casaque vele mogelijk heden. Gladde bovenstukken aan den rok, aardige bolero's en korte jasjes, die ge op Uw blouse-gedeeltje kunt dragen, en daarmede veel bedekken kunt, wat eenigszins versleten of niet gloed nieuw meer is. De lengte der mouwen is de nieuwe noot in de hui dige mode. Zeer chique is de gladde mouw, welke lang op de hand valt De lengte der rokken? Dit is „het grooté probleem! Moet ge 's middags een langen rok dragen of behoort dit in hoofdzaak tot de avonddracht? Ik zou U raden ook voor Uw namiddagtoiletjes maar flinke, lange rokken te nemen, mef een flinken zoom er in. Wanneer de rokken dan in voorjaar en zomer nog langer worden, kunt U den zoom ge makkelijk uitleggen. Mocht de zomer toch, tegen alle verwachtingen m korte japonnetjes brengen, dan zijn de rokken gemakkelijk korter te ma ken. Kies ook Uw mantel niet te kort Mooi kan ik het nooit vinden.' een uitgesproken lange japon onder een korten mantel. BEA. DE BADMANTEL. Een eenvoudige en gemakkelijk zelf te maken badmantel ziet u hier afge beeld. Hij is gemaakt van badstof, in terrakleurigen ondergrond versierd met hardblauwe en gele ruiten, een zeer nieuwe en gewilde combinatie van dit seizoen. De breede sjaalkraag is ge schulpt en reikt tot het middel en een gezellig koord van terra, met lange kwasten in de overige kleuren van den mantel, zorgt voor de sluiting. Aan beide zijden zien we een opgenaaide zak met een klepje. De wijde en vooral lange mouwen zijn afgewerkt met een smalle, naar boven toe breeder uit loopende manchette. Voor jonge meis jes is het aardig een corsage van fel gekleurde wollen bloempjes op de linker rever aan te brengen. DE NIEUWE HANDSCHOEN. Onze afbeelding laat u het nieuwe model handschoen zien. Er wordt veel werk gemaakt van de omgeslagen kap, waarvoor men bii witte zeem1eeren of wit-glacé handschoenen vaak gebru<k maakt van hetzelfde materiaal in bruin of zwart. DE FANTASIE VAN HET KIND. Er zijn groote menschen, die zich niet verplaatsen kunnen in den kindergeest. Zij vinden, dat kinderen kleine men schen zijn en behandelen hen als dus danig. Maar dat is niet waar. Een kind heeft een ander zieleleven dan een vol wassene eno, groote gewichtige menschen, gun het kind die wereld, waar ge buiten staat. Als ge het kyi- derbrein niet begrijpt, blijft er liever buiten, dan het te benaderen met ont nuchterende „groote menschen"-ge- dachten. Laat het kind zijn sprookjeswereld zijn fantasieën. Ontnuchter het schuch tere kinderzieltje niet door het te ver tellen, dat alles wat in de sprookjes boekjes staat, niet waar is. Laat hem zijn geloof in Sinterklaas en Zwarte Piet zoo lang mogelijk behouden en gun hem zijn wereldje van kabouters en elfjes. Juist dat geheimzinnige waas, dat hangt om deze figuren, maakt ze voor de kinderen zoo aantrekkelijk. En al zouden wij zelf ook nuchter en zakelijk zijn geworden, behoeven wij onze kin deren niet zoo te doen worden. Denk terug aan Uw eigen kindertijd en her inner U de zalige hui veringen", welke U doorvoerden bij het hooren van het fantastische! ANEMOON. OCHTEND-, MIDDAG- EN AVONDKLEEDING. Naarmate de dag vordert, neemt het costuum van de modieuze vrouw in elegance toe. Ook de lengte toont een geleidelijken overgang. Draagt zij 's morgens nog een jurk, die 35 40 c.M. van den grond is, op het theeuur verschijnt zij met een meer gekleede japon van zijde, verlengd tot 15 c.M. van den grond en 's avonds raakt haar MUILTJES OF SANDALEN. Hoe zouden wij ze het beste kunnen noemen, deze nieuwe soort muiltjes? Want ze zijn eigenlijk noch het een noch het ander meer. Heeft een muiltje het nadeel bij eiken stap op den grond te klappen, een sandaal is als pantoffel ook niet prettig, vandaar dat dit nieuwe model met een zeker enthousiasme werd begroet. De opstaande riem, zie de nummers 2 en 3, sluit van achteren boven den hiel en doordat onze teenen flink in het voetstuk passen, vallen de muiltjes, zooals we ze voor het gemak maar zullen noemen, niet uit, terwijl de voet verder toch geheel vrij is. De manchetje. De rok bestaat uit twee deelen, een vanaf de heup tot onder de knie, dat nauw aansluitend is en daar aan het stuk, dat geheel van breede stolpplooien is gemaakt. Een ceintuur tje met eenvoudige gesp maakt het ge heel af. 's Middags is crêpe de chine of crêpe marocame in de nieuwe, donkere cacaokleur „bon ton" Deze kleur wordt veelal opgewerkt met licht kleurige zijde of lichte kant, zooals No. 540 U toont. De japon is chique en heel eenvoudig. Het gladde lijfje komt tot de heup. De rok heeft een glad heupstuk. üp de hoogte der heup zijn vier geplooide paneelen ingevoegd, waardoor de rok naar beneden ruim plooiend neervalt. De mouw is bij den onderarm verwijdt, loopt dan bij de manchette weer nau wer uit. Kraag en manchetten zijn van créme-kleurige kant, terwijl boven de ceintuur, die heel smal is en met een aardig gespje sluit, acht „strass"- knoopjes ziin aangebracht. De avondtoiletten zijn rijk èn door model èn door pen overdaad van prach tig materiaal. Veel zijde met kantstof, gebloemd fluweel en brocaat wordt gezien Crêpe georgette is nog altijd een rfewild materiaal voor avondkleeding. Om de soepelheid ervan is deze stof ook voor zwaardere figuren zeer ge schikt. De zachte plooiing maskeert de volheid van de vormen en doet een gezette vrouw minder zwaar schijnen. ANGèLE. [Esp nummers 1 en 4 geven U een model te zien, waar het riempje nog om den enkel heen sluit en dus meer het san daal-idee weergeeft Onder de sortee ring, die we zagen, waren heel eenvou dige doch ook zeer kostbare, n.l. van zwart satijn, terwijl het riempje en de hak van goudleer waren. Ook zijn er muiltjes van zacht rood leer met zwarte lak'oiezen versierd en satijnen model letjes, doorgestikt met ruitjes, die als versiering langs het voorstuk een kleine rand struisveer hadden, in dezelfde kleur als het muiltje. Sommige zijn zulke kunststukjes, dat men ze haasl niet durft aandoen, zoo sprookjes achtig zien ze er uit. rokrand haar voorschoen, mits zij „in groot tenue" is! Is dit niet het geval, dan volstaat ze met een japon te dra gen, die in lengte niet veel verschilt van die, welke ze 's middags aan heeft. Leuke stofjes zien we voor morgen japonnen, mooie kleuren, zooals groen bordeaux-rood, ook bruin en veel grijs-blauwe tinten. De stoffen der ja ponnetjes van den ochtend leenen zich bij uitstek voor een bewerking met platte plooien. No. 539 toont U zoo'n japon voor de ochtenduren, van een aardig wollen stofje, met een klein patroontje be drukt. Het lijfje bestaat uit een bolero, waaronder een zachte waschzijde Mouse wordt gedragen, gegarneerd met •en groote strik met franje. De mouw 's geheel glad en heeft een klein wit DE SHAWL. Nu het voor'-» -r in a'-nto^ht is en wij ei over denken onze bontmantels weer weg te hangen, nemen we in jlaats daarvan een wollen das als hnis- bescherming. We laten u bier de nieuwste manier zien, waarop zoo n das omgedaan moet worden. Het Ruilmiddel. Eenige jaren geleden was er in Zuid-Rusland onder de bevolking bijna geen geld meer in omloop, en betaal den de menschen elkaar met hard gekookte eieren. De automobiel. Rusland heeft slechts één automobiel op iedere 7000 inwoners, terwijl Amerika één automobiel bezit op iedere vijf inwoners. KNIPPATRONEN. Van alle op deze pagina voorko mende modellen, stellen wii papieren knippatronen beschikbaar a* 11 45 per stuk Bij bestellingen moeten be halve het nummer der teekening, tevens de gewenschte ma t duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in poj^zegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoen. Men adresseere: Redactie Damesru briek, Stuyvesantstraat 47. Den Haag De volgende maten op te geven: AB schouder BC gebogen arm C polswijdte DE hals tot taiile. EE tafllewijdte. KF rok lengte. HH rondom heupen JK rug. KL achterlengte rek.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7