MAANDAG 9 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 EEN MISSAAL VOOR ALLEN. In een artikel „De Geloofspraktijk'' in het te Nijmegen verschijnend Katholiek Dagblad „De Gelderlander", lezen we: „In een gezelschap, waarin over allerlei dingen van meer en minder belang werd gepraat, vertelde er een, dat hij den vori- gen Zondag ter kerke was geweest in een parochie van het Bisdom Haarlem, waar hij iets nieuws had ontdekt. We kwamen do kerk binnen, vertelde hij, en daar za gen wij alle menschen naar een kastje ach ter in de kerk stappen, waar zij voor twee centen ieder een klein boekje kochten. Of, e>cn boekje was het eigenlijk niet, meer een katerntje papier, bedrukt en ingenaaid, zonuer omslag. Wij informeerden, wat men daar kocht: het was de tekst der Mis van den dag. En wij kochten zoo'n dingetje na tuurlijk ook, dat scheen daar de gewoonte. En wij hebben er veel plezier van gehad. Voor de curiositeit had hij zoo'n boekje meegenomeninderdaad, het bevatte heel den tekst der Mis van den vorigen Zondag, la rijn en nederlandsch. Blijkbaar worden dezo boekjes bij massa gedrukt, dat men zo zóó goedkoop verkoopen kan. Die eiken Zondag zoo'n "katerntje bewaart, heeft op 't eind van het jaar een kompleet Zon- dagsch Misboek." Dit geval uit het Haurlemsch Bisdom stelt het blad t-ot een voorbeeld. UIT DE OMGEVING LEI MUI DEN. Stille Orrgang. De afdeeling Leimui- don van het Genootschap „De Stille Om gang" zal zijn jaarlijkscihe bedetocht te Amsterdam houden in den nacht van 14 op 15 Maart. Op 14 Maart 's avonds 8 uur zal in de Parochiekerk te Leimuiden een plechtig Lef gehouden worden voor de deelnemers van den omgang. Te 12 uur zal men per autobus vanaf de garage vertrekken eu bij de Rozenkranskerk uit stappen. Vandaar gaat men naar het Spui vanwaar de tocht begint. De prijs voor de reis bedraagt per per soon 1.50. De tocht eindigt in de Rozenkranskerk do aangewezen kerk voor de afdeeling. Na de plechtigheden in die kerk is er .gelegenheid om bonnen voor de consump tie to koopen. Niet verbruikte bonnen worden later weer teruggenomen. Na de ontnuchtering vertrekt men weer per bus naar huis. R. K. Kiesveresniging. De verplich te jaarvergadering van de R. K. Kies- vcreeniging Leimuiden—R ijnsaterwoude zal gehouden worden op Vrijdag 13 Maart a.s. 's avonds 7 uur in de voor- nis li-ge jongensschool. Gezien de agenda is er heel wat te verhandelen o.a. ver kiezing van 2 bestuursleden, cacndidaat- slelling voor leden van den Gemeente raad voor de gemeenten Leimuiden en H ijnsaterwoude enz., wordt een ieder lid er op gewezen in zijn eigen belang deze vergadering niet te verzuimen. NOORDWIJK. Ned. Mij. v. Tuinbouw. Vrijdagavond hie'.d genoemde Mij. haar maandelijksche bij eenkomst, waar naast vele leden, ook een mooie collectie bloemen en planten aanwez.g warén, waarbij, de Cineraria's, Primula's en Hyacinthen de hoofdtoon voerden. De voorz., de heer H. de Boer, hield na opening een causerie over de erfelijkheid van beamen cn planten en over de vorming van schutsbladen ter bescherming der knoppen en bloemen in het gure jaargetij. De notulen werden hierna onder dank vast gesteld. Het jaarverslag van den secretaris, gaf een gedetailleerd overzicht van het afge- loopen jaar, waaruit blijkt, dat het ledental goed vooruit gaat en als grootste feit de al- gemeene vergadering der Mij., welke in het afgeloopen jaar in Noordwijk is gehouden, welke zeker naar aller genoegen is ver'oopen. Het verslag van den penningmeester was even eens in optimistische toon saamgesteld, met uitzondering, dat men de afdracht der contri bution aan het hoofdbestuur veel te hoog vnd. De bescheiden van den penningmeester klop ten met een voordeelig saldo van 143.89. Tot kascommissie werden aangewezen de hee- ren Midderham en v. d. Meer. Ingekomen was de agenda der jaarvergadering van de Ned Dahlia-vereeniging op 12 Maart te Amster dam, welke voor kennisgeving werd aangeno- Hel volgende agenda-punt, was uitreiking diplomas, vooral ten opzichte van den heer Jo Rakhorst, tuinbaas van den heer Ruys- Hoboken, voor een tweetal inzendingen La thyrus en een inzending bindwerk. Verder een getuigschrift van Verdienste voor den heer C. Soeteman voor Cactus Dahlia Edelweisz en een groot aantal voor de N.V. Konijnenburg en Mark voor haar overbekende pracht-col- lectie Gladiolen. De bespreking door de hebren Rietvink en Rotteveel over het snoeien van vruchtboonien en rozen, ontlokte een leerzame gedachten- wisseling, waaruit voor de liefhebbers veel viel te leeren. Nog kwam in bespreking om ter gelegenheid der open-grond-tentoonstelling van Bloembol lencultuur in 1932 te trachten als afdeeling 'n inzending van een rotspartij met planten en bloemen bijeen te brengen in overeenstemming met het karakter der te houden tentoonste'ling Het be-tuur zal in deze in overleg treden met B. B. C.. waarna men op de e.v. vergadering met een meer gedetailleerd plan zal komen Voor de nieuwe keuringscommissie werden aangewezen de heeren C. Lindhout, J v. Schco'.en. Bosman cn J. v. d. Wilden. Nog v, erd besloten op de volgende vergadering een onderlinge wedstrijd te houden met ingezon den planten, waarvoor een prijs beschikbaar zal worden gesteld. Na keuring en verloting, sloot hierna de vcorz. onder dank voor opkomst deze verga dering. SASSENHEIM. Aanrijding tusschen bus en auto. Hedenmiddag 1e 1.20 uur heeft op den hoek RijksstraatwegWartnouderdara een botsing plaats gehad tusschen de tram en een vrachtwagen. Een houtvraclitwagen van de N.V. „Padox" te Warmond, bestuurd door W. wilde den straatweg oprijden, doch bemerkte telaat de naderende stoomtram. Een botsing volgde, waardoor de tram de railleerde en vrijwel midden op straat kwam te staan. De vrachtwagen, werd zwaar beschadigd; ook de tram bop scha de op. De bestuurder van den wagen werd niet er nstig gewond. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad vergadert Donderdagavond te 7 uur. Agenda. 1. Voorstel va.n B. en W. tot- vast •stelling ©ener verordening tot afwijking van die op de indeeling der gemeente in stemdistrioten en tot. aanwijzing van stemlokalen, voor wat betreft het stemlokaal in district no. 9 (De R uyterstra at). 2. Voorstel van B. en W. inzake aanvaar ding van een schenking ad 367.50 van den Burgemeester, over 1930. 3. Voorstel van B. en W. tot onttrekking van een gedeelite van de Goeman Borgesi- usstraat aan den publieken dienst en tot verkoop va.n een strookje grond aan de Nutesitiohting tot verbetering van de volks huisvesting. 4. Voorste] van B. en W. bot overdracht van een gedeelte van den Machine weg aan de Provincie Zuid-Holland. 5. Voorstel van B. en W. om van 1 Mei 1931 tot en met 31 December 1932 onder hands op te dragen aan M. va-n Essen het ophalen van asch en vuilnis enz. in de ge meente voor een aannemingssom berekend naar 58C0.per jaar. 6. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een voorschot ingevolge art. 103 der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1931. 7. Vooi-stel va.n B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de afd. „De li'.jnstreek" van den Alg. Ned. Politiebond om subsidie voor pnlitiecursussen over 1931. 8. Voorstel van B. en W. inzake de invoe ring van een vast.rechttarief voor gasleve ring. 9. Voorstel van de Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen tot aan vulling van de Algemesne Politieverorde ning met een beoa'ing in zake vaste stop plaatsen voor autobussen. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening ex. art. 6 en 35 der Drankwet- 11. Voorst el van B. en W. tot. voortzetting van de werkverschaffing door het aanleg gen van een plantsoentje en het graven van een vijver. 12. Aanbeveling ran B. en W. voor de be noeming van twee leden der 2e Commissie tot Wering van Schoolverzuim, in de plaats van de heeren P. Westerbrink en Th. A. de Groot- die .bedankt hebben. Aanbevolen worden de heeren: I. a. A. de Groot, Emnralaan 65; b. D. G. Vaartjes, Bloemhofstraat 29; II. a. C. IJ. Ponsioen, v. Boetzelaerstraat 11; b. J. Th. v. d. Burg, Hooftstraat 106. 13. Wijziging van de gemeentebegrootin- ge-n dienst 1930 en 1031. Diefstal. Door een Duitsche monteur tijdelijk werkzaam aan de Water- en Licht- bedrijven alhier werd Zaterdag bij de poli tie aangifte gedaan van de vermissing (diefstal) van een bedrag van 45.— aan bankpapier, hetwelk moet zijn ontvreemd uit een portefeuille uit een binnenzak van den man zijn jasy-die hij in het z.g. schaft lokaal aan genoemde bedrijven tijdens zijn werkzaamheden had opgehangen. Wagentje omvergereden. In de Emmo- laan werd Zaterdag door een passeerende auto een melkwagentje omver gereden van den melkventer v. D. Behalve bescha digde bussen ging een aanzienlijke hoe veelheid melk verloren. Geboren: Geert Harm z. van N. Blou- pot en E. Groen. Nellie d. van D. C. Ver hoef en J. M. Hoogendoorn. Sina Pie'jo d. van B. Groen en J. Vroedesteyn. Ja cob z. van Hulscher en L. J. Schouten. Hendrika d. van G. J. Mulder en L. v. d. Beek. Hendrik z. van H. v. d. Wel en W. Vis. Gerrit z. van G. Rozeboom en KI. Jonkeis. Pieter z. van S. N. van Ooste- rom en Tr. v. Kreuningen. Hendrika Plcuntje d. van C. Vis en B. v. d. Mik. Oerleden: Johanna Marg. Hendrikse echtg. van D. J. Derksen 31 j., overl. te Monster. Maria v. d. Hoorn wed. van G. B. de Jong 77 j. Johannes A. Peters 4 j. overl. te Gouda. Anna Egbers echtg. van C. de Greef 54 j., overl. te Noordwijk. Ingekomen van: Wassenaar Petro- nella G. Sijpestein, zonder. Leiden, J. Vlasveld en gezin, Chauffeur. Sprang Ca- pelle D. Streefkerk, onderwijzer. Rheden P. Filens, onderw. Vertrokken naar: Driebergen Wilh. C. Geusenbroek. Driebergen: II. Bouwmeester. Amsterdam: W. Gerner. Zeist: M. Emmelot. Ouderkerk a. i. IJsel: H. v. Vliet. Zevenbergen: J. Mos terd. Zwaminerdam: J. E. van Kampen. Rotterdam: B. van Oostende. 's-Gra- venhage: Anna C. Mol. Sassenheim: M. Hoogenes. Kouderkcrk: M. Voorwinden. WestdongeradeelH. Talma. Zuilen: H. v. Thiel en gezin. HAZERSWOUNDE. Gemeenteraadsverkiezingen.y De heer C. Patijn, lid van den Gemeenteraad alhier, heeft in de vergadering van de C.H. Kiesvereeniging medegedeeld, dat hij geen candidatuur voor de a.s. verkiezingen wenscht te aanvaarden. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Woensdag a.s. des avonds 7.15 uur. Agenda: 1. Notulen; 2.Ingekomen stukken en mededeelingon. 3. Classificatie Personeele Belasting. 4. Opnieuw vaststel len aantal opcenten Pers. Belas-ting. 5. Wijziging begrootingen 1930 en 1931. 6. Re clame hondenbelasting. 7. Vaststelling ko hier Hondenbelasting 1931. 8. Benoeming leden stembureaux. 9. Voorstel tot toeken ning van presentiegeld aan leden van de stembureaux. 10 Voorloüpige vaststelling rooilijn-verordening. 11. Vaststelling bestek en teekening voor: a. Verbetering bocht bij Wed. H. Roest; b. Verbetering Hoofd straat tusschen Bruggestraat en Konings- brug; c. Verbetering en bestrating van den weg van pannenfabriek tot Hoeve Linde hof. 1.2 Vaststelling bestek voor de leva- ring van straat-steenen, tegels en trottoir banden. 13. Voorstel van B. en W., inzake bestrating Koningstraat. 14 Rondvraag. Coöp. Boerenleenbank. Vrijdagavond hield dö Coöp. Boerenleenbank alhier haar algem. jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. de Graaf. In deze vergadering werd door den kassier verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit wij het volgende ver melden: Aan spaargelden werd ingelegd 204.778, en uitbetaald 186.536. Eind 1930 bedroeg het totaal der spaargelden "'34.865. Aan voor schotten stond een bedrag uit van 62.041, terwijl aan rente ontvangen werd 3348. Door de rekening-cou onthouders werd in 1930 opgenomen 189.491 en gedeponeerd 155.775. Aan rente werd in deze afdeeling ontvangen 13.148, en betaald 326. Na af trek van de onkosten resteert een winst groot 1787. Dcor tóevoeging van dit bedrag aan de reserve vertoont deze rekening een bedrag van 20.636. Na goedkeuring der rekening en balans wordt overgeagan tot verkiezing van een lid van het bestuur en een lid van den Raad van Toezicht. De aftredenden, de heeren W. Sara- som en A Roest, worden herkozen Na het houden van eenige besprekingen sluit de voorz. de vergadering. NOORDEN. Tuinderij. Blijkens het jaarverslag van de veiling te Vinkeveen werd aldaar in 1930 voor een bedrag aan groenten geveild van 145.528.95, waarvan rond 50.000 uit Noor den en Niewkoop. Men dient hierbij op te mer ken, dat een belangrijke hoeveelheid land al hier bezet is met bloembollen. Coop. Brandwaarborg-Mij. De leden van de Coöp. Brandwaarborg Maatschappij Noor denNieuwkoop zijn opgeroepen voor de te houden jaarvergadering op morgenavond 7 u. ten huize van de wed. J. Veendam. Behalve de gewone punten voor een jaar vergadering komt er op voor een verkiezing van een bestuurslid ,wegens bedanken van den heer P. A. Th. van der Weijden. Periodiek treedt voorts af, doch is herkiesbaar de heer A Vink. Personalia. Tot lid van de Commissie v. Bijstand aan de veiling te Vinkeveen is be noemd de heer H. de Graaf Zn., alhier. Katholiek Noorden Vrijdagavond verga derde het Comité „Katholiek Noorden De voorzitter, de heer Joh. Maurits, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en den christel. groet, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en onver anderd vastgesteld. Aan de orde is bespreking van den Stillen Omgang, die 22 Maart naar de H. Stede zal optrekken. Men kan zich opgeven bij den secretaris, den heer Verlaat, tot en met 19 Maart. De reisgelegenheid zal met J. Pieterse en zoo noodig met andere autobus-onderne mers worden besproken. Het vertrek zal zijn Zaterdagavond 21 Maart om 10 uur vanaf de Antonius-school. Bespreking oud-papier. Dit kan ten allen tijde bij J. Pieterse Szn. worden bezorgd. Ook zal vanuit de achterbuurten een- of tweemaal per jaar met paard en wagen worden rond gegaan. Dit zal vooraf worden bekend ge maakt. Bespreking ontvangst pater Koperdaad. Deze, een geboren Noorsche jongen, zal, na 20 jaar in de Missie van Engelsch-Indië ver toefd te hebben, zich 21 April inschepen te Columbo, om vervolgens zijn reis naar Rome te maken, om daarna einde Mei in zijn ge boorteplaats aan te komen. Nu zal binnen korten tijd een vergadering worden afgekon digd om hem door bemiddeling yan een comité een feestelijke aankomst te bereiden. Een leestafel zal op de Franciscuszaal wor den aangeschaft; daar zullen verschillende boekjes en tijdschriften ter lezing worden neergelegd. Ook zullen aan de a.s. militairen boekjes gratis worden verstrekt, opdat zij zul len weten, wat hun christen-zijn van hen eischt, als zij in dienst komen. De bestaande bibliotheek zal worden omge zet. Er zal zooveel mogelijk verandering van boeken plaats hebben; ook zij, die meenen ge schikte boeken te bezitten, kunnen deze ter lezing aanbieden. De rondvraag leverde niets op, zoodat de voorz. allen dankte voor hun gezellig samen zijn en de bijeenkomst met den christel. groet sloot. NIEUWKOOP. Keuring. De keuring voor den Dienst plicht voor de ingeschrevenen van de lichting 1932 uit deze gemeente zal plaats hebben in het Gemeentehuis te Bodegraven op Vrijdag, 10 April a.s. des voormiddags 10 en 11 uur. Om 10 uur moeten er 15 aanwezig zijn en om 11 uur de overigen. Waterleiding. Tusschen de R.K. Kerk besturen van Nieuwkoop en Meije Zegveld en de Stichting „Drinkwaterleiding de elf Ge meenten", is overeensteming bereikt voor ver gunning tot het leggen van de waterleiding buizen in het Meije-pad en is tijdelijk een perceel grond verkocht nabij de Meije-wetering onder deze gemeente, om daarop een water toren te bouwen. WOERDEN. De nieuwe Raad. Naar wij vernemen zou den ook de heeren Rooseboom (C.H.), van Dijk (C.H.) en van Doorn (Gem. Bel.), zich bij de a.s. raadsverkiezingen voor een eventueele candidatuur niet meer herkiesbaar stellen. Zoo zouden dus n& de verkiezingen vier nieuwelingen hun intrede in den Raad doen. Zooals bekend keert wethouder Kalsbeek ook niet meer terug. Het schoolartseninstituut. In verband met het den laatsten tijd nogal veel hgpproken schoolartseninstituut (waarover Vrijdagavond dr. Hijmans uit Rotterdam een interessante lezing hield), zullen binnenkort de schoolbe sturen een schrijven ontvangen van B. en W. in hoeverre medewerking is te verwachten om tot oprichting van een dergelijk instituut voor Woerden en Omstreken te komen. Te be grijpen is, dat hierbij ook medewerking zal worden gevraagd van de omliggende gemeen ten, daar zoo'n instituut voor een plaats als Woerden alleen te kostbaar zou zijn. De resul taten van eventueele besprekingen (die, mogen we hopen, gunstig zullen zijn) worden zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Aanrijding. Vrijdagavond te 8 uur had een aanrijding plaats op den Utrechtschen Straatweg tusschen een motorrijder R. W. V. uit Utrecht en een luxe auto. De motorrijder werd over de straat geslingerd en bezeerde zijn rechterbeen, terwijl zijn kleeren ernstig beschadigd werden. De auto, die met groote vaart aan de linkerzijde van den weg reed, is doorgereden. Het nummer is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. STADSNIEUWS VEERTIGJARIGE JUBILEA. Zaterdag herdacht de heer H. Mulder zijn veertigjarig jubileum als le;terzetter in dienst bij de N.V. Boek- en Steendruk kerij Eduard IJdo en Zn. De jubilaris werd op hartelijke toege sproken en gelukgewenscht door den di recteur, den heer J. W. IJdo Ezn.. die hem mede namens coramisarissen een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens de commissarissen werd de heer Mulder gelukgewenscht door den heer N. G. Spaargaren, terwijl hij namens het technisch personeel werd gehuldigd door den heer "Blote, die hem namens allen een fraaie klok met candelabres aanbood als aandenken. Gisteren herdacht de heer C. J. van der Kaay zijn veertigjarig dienstjubileum bij de N.V. Leidsche Brood fabriek. Dit feest werd hedenmorgen herdacht. De jubilaris werd eerst ontvangen ten kantore der di rectie en aldaar namens commissarissen toegesproken door den heer H. Schots JbzTi., die hem onder de gebruikelijke ge- lukwenschen een enveloppe met inhoud aanbood. Daarna werd de jubilaris door het perso neel ontvangen en op gelijke wijze gecom plimenteerd, eveneens onder aanbieding van een couvert met inhoud. Thuis wachtte den jublaris voorts nog verscheidene verrassingen uit de eigen fa briek, die natuurlijk zeer in den smaak vio len. Uitreiking medaille. Den 25sten Maart a.s. zal aan den adju- dant-onderoff. \V. H. M Geene. van het 4e Regiment Infanterie, de gouden medaille voor 36-jarigen militairen dienst worden uit gereikt. Cursus in het van teekening lezen. Van den Direc'-eur van het Bureau voor Sociale Zaken, kreeg de R. K. Metaalbe- werkersbond Afd. Leiden volgende mede- deeling: „Voor den cursus in het van teekening lezen voor on- cn mindergesetioolde me taalbewerkers, welke cursus zal aanvangen op Dinsdag 17 Maart a.s. in de Ambachts school alhier, kunnen van uwe organisatie in aanmerking komen 6 Candida ten. Ik verzoek u mij nog deze week to willen toe zenden oen lijst, waarop naam en voor namen, leeftijd, en adres van S personen vermeld staan, omdat het nog wel eens voorkomt, dat na de eeiste les er een en kele afvalt. De leerlingen mogen niet ouder zijn dan 2i5 jaar'en verbinden zich 2 cursussen van 8 maanden te volgen. Worden zij tot den cursus toegelaten, dan moeten zij zich aan bovenstaande verplichting houden. Ee cur sus geldt voor on- en mindergeschoolden". Op de ledenvergadering van bovenge- noemden bond, a.s. Woensdagavond, zullen de Candida ten aangeweze nowrden. Ko men er meer dan 8 candidaten, dan zal het lot beslissen wie de candidaten zijn. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3976. Naamlooze Ven nootschap Algcmeene Boek- en Handels drukkerij v h. Batteljee en Terpstra. Lei den, Oude Rijn 39. N. Proc.: mej. J. A. M. Huisman, Leiden. (B. P.) 1933. Coöp. Brandwaarborg Maatschappij Noorden Nieuwkoop. Noorden, Wijk B. 93. De statuten zijn gewijzigd. 2b'C2. A. Verloop Noordwijk, A. v. Rooyen- straat 8—8a. Timmerman. Wijz. uitgeoef. bedr. thans: timmermans- en metselaars- bedrijf. ovengenoemde handelszaak is om gezet in een vennootschap onder firma on- dei; den naam: Firma A. Verloop en Zonen (B. P.). Venn.t A. Verloop Thzn., Noord wijk; Th. Verloop Azn., Noordwijk en <P. J. Verloop Azn., Noordwijk. MUZIEK. KERKCONCERT IN DE LUTHERSCHE KERK. Organist Henny Schouten. Voor het eerst hoorden wij den orga nist der Luthersche Kerk op eigen orgel en in eigen omgeving vorig jaar speel de hij als gast op een der zomerconcerten Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en wethouders van Lei den; Gezien het verzoek van: a. de firma H. J. Dieben om vorgunning tot het oprichten van een stoom-, wasch- en strijkinrichting op het. perceel Zoeterwoud- sche Singel no. 41 sectie M ni 3125, 562 en 604.; b. de firma J. C. van der Steen en Co. om vergunning tot het oprichten van een koek- banket- en suikerwerkfabrick in het perceel Pieterskerkgracht no. 18—20. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis a'an het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ler visie ge legd zijn; alsmede dat op ZaLerdag, den 21en Maart e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Brèestraac 125 (Bu reau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren togen deze verzoeken iu te brengen. Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: G. P. van der Drift om vergunning tot het opi'ichten van een machine- en constructie- werkplaats in een gedeelte van het per ceel Maredijk no. 157, en b. J. P. R. Meykamp om vergunning tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor buskruit m het perceel Vrouw esteog No. 7 is verdaagd. Drankwet Burgemeester en wethouders van Lei den biengen ter algemeene kennis, dat C. A. Roos te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof "oor den verkoop van alcoholvrijen drank, "oor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Nieuwstraat no. 29, alhier. A. VAN DE SANDE BAEHTT1JZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Agenda LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur Woensdag. R. K. Rijtuig- en Wc.genAia- Jterspatroonsver., kring feiden, Concordia, 5 uur. Woonsdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Jaarvergadering R. K. Kiesver. Den Burcht, S.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 9 tot en met Zondag 15 Maart a.s. waarge nomen door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 18, tel. 552. van Leo Mens in de Pieterskerk, en den goeden indruk, dien wij toen van hem kre gen, heeft hij opnieuw bevestigd. In het goed verwarmde kerkgebouw waren een honderdtal zeer aandachtige toehoorders verzameld, die allen wel zonder onder scheid ingenomen zullen zijn met het spel van dezen zeer muzikaal-begaafden orga nist. Een voortreffelijk virtuoos orgelspel heeft hij geleverd in „Passacaglia en dub- belfr.ga" van Bach, onder de onsterfelijke werken van den grootmeester een pi'acht- stuk. Vat ons in zijn spel buitengewoon bekoorde was het strakke rhythme, dat hij in de ruga tot den laatsten noot onverzwak. volhield. Dit wil in snelle Baeh-fisuren zeggen, beheersching over de orgeltech niek. Men moet niet vergeten, dat het voor bijna alle instrumenten onmisbaar voordrachtsmiddel accent in touche of aanzet voor orgel is uiteeschakeld. Groote nauwkeurigheid in rhythmiek (be ginsel van alle muziek) is dus noodzakelijk. Ontbreekt er hieraan iets, ilnu verdoezelt de polyphonie. Wordt roet rhythm is olie dui delijkheid gespeeld, wat een muzikaal schoon wordt er dan gegeven. Zoo was 't. dezen avond. De drie koralen van Bach speelde hij in heel veel opzichten sensitief rüker dan men van rreniir Ba.chsneler hoort en wij kunnen in dit opzicht ook aan zijn z"de s "an. In heel de prestatie van'dezen organist treft ons het opheffen in een sfeer van meditatie en geestelijke verrukking. Tref fend waVen dan ook de k'einere werken die hij spee'de. Als daar is t „Soeur Mo nique" van C'ouperin en later op den avond de orgelstukken van Gigout-Piemé en Du- pré. Begonnen waarschijnlijk om zijn audi torium ter wille te zijn, gehouden in een sfeer van devotie en godsvrucht, maakte organist Schouten ze tot iets heel moois. Jammer toch, dat door eeu gebruik gedu rende lange, lange jaren, de mechaniek ven het orgel zooveel te lijden heeft gehad. De toon van het orgel evenwel is sympathiek en ons inziens zeer geschikt voor het sne- len van Bach. Zoo'n orgelconcert van Han del (concert in g) ligt ook ui; stekend aan de muziekmentaliieit van dezen vertolker, waarin alles wec'deriger tot uiting komt, de registratie-vondsten van meer lekkende verscheidenheid zijn. Begrijpelijk is bet, dat iemand, die het Pièce héroique" van Cé- sar Franck door Schouien in de Pieters kerk heeft hooren spelen, verzocht heeft dit nogmaals te deen. Maar, het trotsche grootsche stuk mu ziek vraagt een orgel van Procter disposi tie en wellicht moderner van bouw. Wij genoten van de fijnzinnige, analitische mu- zikali'eit van dezen nog j-.ngen organist (opgelegd door de Pa uw) zijn voort varend heid en verstilde innigheden, die met sym pathieke aandacht gevolgd w erden. J. K.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2