MAANDAG 9 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ZWARE AARDBEVING OP EXPLOSIE OP EEN SLEEPBOOT. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstig auto-ongeval. Eén doode, één zwaar gewonde. Zondagnamiddag omstreeks vijf uur hee.'t op de Heeriersteenweg te Kerkrade een ernstig motorongeval plaats gehad. De veldwachter Haken uit Heer kwam met den heer Bleser van een voetbalwedstrijd terug. Waarschijnlijk wilde hij een ande ren motorrijder voorbijrijden en kwam doordat hij te ver uithaalde in botsing met de Belgische auto van den heer Langlaar. Het motorrijwiel drong een groot stuk in den radiator. Zoowel de heer Haken als de heer Bleser werden ernstig gewond. Eerstgenoemde werd ongeveer 20 meter met de auto meegesleurd. Df. van Wersch uit Heerlerbaan verleende de eerste hulp, terwijl de zwaargewonden geestelijk wer den bijgestaan door kapelaan Scheurs uit Spekholzerheide. De heer Haken werd overgebracht naar het ziekenhuis, de heer Bleser naar de verbandkamer van den Staatsmijn Wilhelmina. Nader vernemen wij, dat de heer Haken in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen is overleden. Doop de tram aangereden. Zaterdag is op den oprit van den West- varken oords-c hen weg te Rrtterdam e?n ma^ aangereden door een motorwagen van de tram. Het slarhtoffer is per auto van den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Cookiugel vervoerd, waar hij bij aankomst bleet te zijn overleden. Motor tegen een boom ge reden. Zaterdagavond te ongeveer 7 uur heeft op de Zand-voortschelaan onder Zandvoort een botsing plaats gehad tusschen een auto een een motor, waarvan de bekende sport- jou maast Leo Lauer het slachtoffer werd. Een auto reed achterwaarts uit den tuin van een villa-. Deze beweging had niet het normale verloop, zoodat de heer Lauer in botsing kwam met de boomen langs den weg. De motor werd geheel vernield. De be rijder liep een onderbeenbreuk op en ern- •tige hoofdwonden. Motor tegen een auto gebotst. Zaterdagnacht te half twee heeft op den boek van de Vai'Jlantlaan en de Hobbema- straat te 's-Gravenba-ge een ernstige bot sing tusschen een personenauto en een mo torrijwiel plaats gehad. De motorrijder, de een-en-twintigjarige P. V. uit de Fabrioius- s tra at aldaar, had vermoedelijk geen voor rang verleend en was in snelle vaart tegen de auto opgereden, welks best-uurder zóó krachtig remde, dat de auto over den kop eloeg. Ernstig gewond en in bewusteloozen toe stand werd de heer V. naar het ziekenhuis aan den Zuid-wal aldaar vervoerd, waar hij Zaterdagochtend nog niet tot bewustzijn was gekomen. Zijn toestand is zorgwekkend, doch niet direct levensgevaarlijk. De inzittenden van de auto, twee da-mes en twee heeren liepen &!eoht<s lichte ver wondingen o-p; zij konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Het motorrijwiel is onherstelbaar ver nield, de auto werd zwaar beschadigd door een kraanwagen weggesleept. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Vader van acht kinderen gedood. Tusschen de rails op het rangeerterrein te Haren is het lijk gevonden va-n een man, dat later bleek te zijn de gehuwde arbei ders-rangeerder J. Boxma. De man was va der van acht kinderen. Hij was tijdelijk werkzaam op het rangeerterrein te Haren en is vermoedelijk door een rangeerende machine gegrepen en overreden. De machinist van de machine heeft- van het ongeluk niets gemerkt. ZUSTER UIT HET RAAM GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Een droevig ongeluk heeft het klooster Koningsbosch getroffen. Zuster Agnes viel bij het glazen.wasschen uit een venster van de eerste verdieping. Bij volle kennis ont ving de Zuster de H.H. Sacramenten der Stervenden en overleed eenige uren daar na. DE D00DENDE STROOM. Ernstig ongeluk te Kootwijk. De schilder H. van der Loo, te Harskamp woonachtig, had het ongeluk terwijl hij be zig was met het scilderen ran een zender op het .radio-station Kootwijk, van de lad der te vallen. Hij greep in zijn val naar een aardschakeling, en trok den schakelaar los van de antenne. Door de inductie van de andere zenders, die wel in bedrijf waren, kwa-m de antenne ond'er stroom te staan. De schilder viel tusschen de groote antenne- spoelen, die nu onder stroom stonden. Met- zeer zware brandwonden en met hevige pij nen werd het slachtoffer naar Apeldoorn vervoerd. Aan de gevolgen overleden. Op de boerderij ,-Biesterveld'' onder E'st (Gld.) is de acht-en-twintig-jarige landbou werszoon A. d. H. van een zolder gevallen en Vrijdagmiddag aan de gevolgen over leden. 4. BRANDEN. Slachtoffer van den brand te Assen. Bij den hevigen brand, die Vrijdagmid dag het groote meubel-, tapijt- en bedden magazijn van de firma F. Meijer en Zo nen in de asch legde, is helaas een men- schenleven te betreuren. De ongeveer vijf tigjarige loodgieter, de heer G. J. van Midden, die bij het uitbreken van den brand in de matrassenwerkplaat6 in een aangrenzend vertrek werkzaamheden aan de waterleiding verrichtte en op het ge schreeuw der jongens in de werkplaats toe snelde en al het mogelijke deed den ont stane brand te blusschen, is gistermorgen aan de gevolgen der bij zijn moedige po gingen opgeloopen verwondingen over«?- den. Zooals wij meldden, geraakte de heer Van Midden, ten gevolge van den verstik- kenden rook bewusteloos en hij kon slechts met groot gevaar door de heeren Meijer gered worden. De heer v. Midden was gehuwd en lea der van drie kinderen. „De Crt." Villa afgebrand. Zaterdagmiddag te omstreeks half vier is de fraaie villa „De Bikkel" van den heer J. P. Dudok van Heel, gelegen aan den Bikbergerweg te Naarden in vlam men opgegaan. Vermoedelijk zijn er von ken uit de schoorsteen op het rieten dak gevallen, door den feilen Oostenwind greep het vuur snel om zich heen. Hoe wel de motors puit van Naarden spoedig ter plaatse was, kon deze tegen de vlam menzee niets uitrichten. Slechts de bij gebouwen kon men behouden, terwijl ook een deel der inboedel werd gered. Een groot deel der antieke meubelen ging verloren. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Brand in een volkslogement. Zaterdagavond te ongeveer acht uur ontdekten surveilleerende agenten van politie, dat rookwolken opstegen aan de achterzijde van het perceel Hooge Zand 4 te 's-Uravenhage, waa rin een volks lo gement is gevestigd. Teen de bewoonster en eigenares van het logement, die in de gelagkamer beneden bezig was, even la ter tot de ervarng kwam, dat in haar huis brand woedde, stonden reeds twee motorspuiten voor de deur, n.l. die van den Rijswijksoheweg en die van de v. d. Vennestraat. Het materiaal van eerstge noemde spuit was voldoende om den strijd tegen "tien brand aan te vatten. Twee kinderen, die in de beneden-ach terkamer te slapen lagen, konden bijtijds in veiligheid worden gebracht. Het vuur woedde op de eerste etage achter, waar een petroleumkacheltje de oorzaak van het onheil was en sloeg voorts over naar de tweede verdieping. In den voorraad beddegoed vonden de vlammen gretig voedsel, doch de brand weer had spoedig overwonnen. Een viertal vertrekken brandden uit; de schade wordt door verzekering ge dekt. Twee verdiepingen te Rotterdam uitgebrand. Zaterdagavond omstreeks half acht be merkten voorbijgangers, dat er brand was- uitgebroken op de eerste verdieping van perceel 25 aan de Eerste Gijsing- straat te Botterdam. De voordeur van het huis stond open en men begaf zich naar binnen, na eerst de brandweer te hebben gewaarschuwd, in de woning op de eerste etage bevond zich de tramconducteur Slieker, die eenig- zins door den rook wae bedwelmd. Men heeft den conduoteur naar buiten ge bracht. Later wist de man te vertellen, dat hij in de keuken had zitten lezen, toen plotseling het licht uitging; onmid dellijk daarna had hij vonken en vlam metjes aan het plafond gezien, terwijl zich in het huis rook ontwikkelde. Kort na het ontdekken van den brand spron gen de ruiten op de eerste verdieping en toen sloegen de vlammen naar buiten, waarna zij zich mededeelden aan de tweede etage. De brandweer had inmid dels zeven slangen uitgelegd en daarmee het vuur van verschillende zijden aange tast- Op de tweede verdieping is het vuur naar achteren getrokken en van daar door het trapgat naar de derde etage. Hoewel het in het trapgat een oogenblik heeft gebrand, is het toch niet verder dan bo ven aan de trap gekomen. De eerste etage is uitgebrand. De tweede verdieping is grootendecls een prooi der vlammen geworden. Op de der de verdieping heeft slechts het bovenste gedeelte van de trap brandschade opge loopen. Alles was verzekerd, behalve den inboedel van den conducteur, die bij de familie Edikshoven in den koet was. De brandweer heeft bij het blusschings- werk veel hinder ondervonden van de vorst, daar het bluschwater snel op s tra kt bevroor en menigeen kwam te val len. Van de kozijnen van het huis hingen dikke ijskegels. Omstreeks halftien had men het vuur geblusoht. Na de autobusramp te Blerick. Tegen de vrouw van den spoorwegwach ter E„ die 14 Februari dienst deed, toen de autobus va.n Ciipers te Venray op den be waakten overweg werd overreden, is êen strafvervolging ingested. De vrouw zal wor den bijgestaan door mr. Nederveen te B'oer- mond. DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL IJM. 132". Ter aarde bestelling van zeven slachtoffers. Op indrukwekkende wijze heeft Zater dag op de begraafplaats van Fraserburgh de teraardebestelling plaats gehad van ze ven slachtoffers van de ramp der „Noord pool IJm. 132 Aan het hoofd van de rouw- stoet liepen de burgemeester, raadsleden en havenautoriteiten. Er waren vierduizend belangstellenden. De Nederlandsche consul te Aberdeen Reid en de bemanning van de thans in de haven van Aberdeen liggende Proef IJmui- den 11 waren mede aanweig. De lijkkisten waren bedekt met de Nederlandsche drie kleur. Er waren vele kransen o.m. van de bemanning van de Proef, waarvan de le den ook als slippendragers fungeerden. De pogingen de lijken der twee nog ver miste slachtoffers te bergen, zijn gisteren nog tevergeefsch geweest. Een goede vangst. Te Heerlen constateerde een rechercheur, dat een hem onbekend man om een rijwiel- plaatje vrceg bij de Paters Franciscanen aan de Laanderstraat. De man had zijn 1 rijwiel voor het hek geplaatst. Den recher cheur kwam de zaak verdacht, voor. Hij on derhield den man en deze vertelde hom het rijwiel gekregen te hebben van een varens gezel te Rotterdam. Hij zelf kwam uit Rot terdam. Daar den rechercheur echter bleek, dat het zadeltaschje den naam van iemand te Treebeek vermeldde, vo-nd hij het raad zaam den man te arresteeren. Deze ging gewillig mee en tijdens de ondervraging op het. hoofdbureau van politie gaf hij toe, dat het rijwiel afkomstig wa-s van zekeren B. te Treebeek. De aangehoudene, die opgaf C. S. te heetsn, ontpopte zich, toen als een oude bekende der politie, die reeds ver scheidene vonnissen achter den rug heeft. Hij vertelde 14 Februar j.l. uit de straf ge vangenis te Rotterdam te zijn ontslagen. In deze gevangenis had hij kennis gemaakt met een gevangene van B., uit Treebeek af komstig. Deze van B. nu zou hem gezegd hebben: Ga maar naar Treebeek en zeg tegen mijn ouders, die daar wonen, dat zij je mijn fiets geven. De Heerlens?he politie stelde iich telefo nisch in verbinding met genoemde gevan genis. Inderdaad bleek daar van B. opge sloten te zijn; deze verklaarde echter dat hij nooit met C. S. over het rijwiel gespro ken heeft. De Rotterdammer is thans opgesloten. Kostbare violen gestolen. Naar de „Mndmrg." meldt, is ingebro ken in het Rusthuis der Eerwaarde Paters Jezuieten op den Hoogen Hoenderberg te Groesbeek bij Nijmegen. Gestolen werden drie kostbare violen, w.o. een Stradivarius uit 1725 of 1750. De recherche stelt een on derzoek in. Aanslag op de. Amsterdamsche beurs. Zaterdagmorgen heeft zich op» de effec tenbeurs te Amsterdam een ernstig inci dent voorgedaan. Een der „hceklui" heeft ni. ongeveer 10 uur, toen het beurs uur nog niet officieel was begonnen, zijn collega met een mes gestoken. De dader staat op de beurs bekend als een zenuwachtig main, die bovendie-n door zijn s'achtoffer al meerdere malen op onaangename wijze werd gedwars boomd. Het voorval moet worden toegeschreven aan een ernstige overspanning. De man is, waarschijnlijk met het verdeelen van de orders, weer in conflict gekomen met zijn collega en heeft dezen teen in een aanval van zenuwen aangegrepen. Men zag, dat de hoekman een klein knipmes te voorschijn haalde en daarmee den anderen hcekman een stoot in de borst toebracht onder den schouder. Men kwam spoedig tusschenbeidc en trachtte de vechtersbazen te ka'mceren. De G.G.G. werd gealarmeerd en heeft den gewonden man naar een der ziekenhuizen overgebracht. De wonde bleek niet direct gevaarlijk te zijn. De clade-r gedroeg zich ook na den aan val zeer nerveus en is zich persoonlijk bij de politie gaan melden. BUITENL. BERICHTEN .ONGELUKKEN. ONTPLOFFING IN EEN DUIKBOOT. Vier personen gewond. Enkele dagen geleden is de Italiaansche duikboot „Pullino'', die in den wereldoor log in het oostelijk deel der Adriatische Zee op een klip was geloopen, waarna de bemanning haar had laten zinken, door de marine omhoog gebracht en naar Pola ge sleept, alwaar de onderzeeër gereinigd en onderzocht werd. Tijdens deze werkzaam heden had eensklaps een hevige explosie plaats, waardoor vier personen werden gekwetst. Men neemt aan, dat in de machi nekamer naphtagassen zijn ontstaan, welke ontbrandden toen een arbeider met een brandende kaars binnendrong. DEN BALKAN. BULGARIJE, JOEGO-SLAVIE EN GRIEKENLAND GETEISTERD. HUIS TE MONZA INGESTORT. Drie doorien, 6 gewonden. Te Roncello bij Monza is een huis. inge stort waarbij de bewoners onder de puin- hoopen werden bedolven. Carabinieri slaag den er in zes personen met zware verwon dingen te voorschijn te brengen. Drie an deren, een man en twee meisjes konden slechts als lijken worden geborgen. Zes dooden, 3 gewonden. In de haven te New-York heeft een he vige ontploffing plaats gehad aan boord van een sleepboot, waardoor het schip geheel vernield werd. Zes personen werden gedood en drie zwaar gewond. BOM IN EEN KATHEDRAAL. Een doode, 15 gewonden. Terwijl Vrijdagochtend in de kathedraal te Jalupa (Mexico) in tegenwoordigheid van 'n groot aantal kerkgangers de II. Mis werd gecelebreerd, onl plofte eensklaps voor het kleine altaar een bom. Vijftien personen werden gewond, van wie ver scheidene efnstig. Voorts verloor een vrouw bij de explosie het leven. Onder de aanweigen onts'.ond een ont zettende paniek en K-der trachtte hals over kop den uitgang van het gebouw te bereiken. Talrijke dcoden en gewonden. Tn den nacht van Zaterdag op Zendag heeft in Macedonië een buitengewoon he vige aardbeving plaats gehad, die talrijke slachtoffers heeft geëischt en groote schade heeft aangericht. De aardbeving werd in Griekenland in de streek tus schen Drama, en C'avalla en ook in Bul- gaarsch Macedonië waargenomen. Zij be gon Zondagmorgen om 2 uur 55 met een hevigen schok, welke nog door verschei dene andere schokken werd gevolgd. Om 3 uur 20 volgde opnieuw een zware schok, die de grootste schade aanrichtte. Tot gis termiddag werden tien hevige aardbevin gen waargenomen. Het zwaarst getroffen is het gebied in den driehoek aan de Joegö-slavisen-Griek- sche grens tusschen Stroemitza, Gjewgeli en Stiplje, in welk gebied men reeds twee nachten te voren sterke aardschokken had waargenomen. In dit gebied zijn verschei dene dorpen totaal verwoest. Te Skonljo vluchtte de bevolking uit haar huizee, doch werd geen ernstige schade aangericht. Daarentegen zijn in de dorp Pirava na bij Gjewgeli alle openbare en part'culiere gebouwen ingestort. Het aantal dooden bedraagt hier negentien, dat der zwaar gewonden 28, terwijl 70 personen minder ernstig gewond werden. Ook in andere dorpen bij Gjev, li ziin de verwoestingen zeer groot. Behalve de slachtoffers te Pi rava zijn, volgens de eerste berichten, in deze streek nog vijf personen gedood en twintig zwaar gewond. Daar echter alle te legraaf- en telefoonlijnen verbroken zijn, is het nog moeilijk, den omvang van de cata strophe te overzien. Volgens een officieel bericht nit Skoplje zou het totale aantal dooden 24. dat dei- gewonden zeventig bedragen. «Berichten uit Sofia evenwel melden. I?t hec aantal dooden niet minder dan 150 bedraagt. In Bulgarije werd de aardbeving vooral te Radomir, Sofia. Kustendil, Gorna en Petritsj, alsmede in andere plaatsen in het Westen des lands waargenomen. In het dorp Lesky nabii Navrokop, waar tal rijke huizen vernie'd werden, kwamen twee personen om het leven en werden er twee gewond. Ook in de Bulgaarsche dor pen heeft de bevolking, door een paniek aangegrepen, de huizen ontvlucht en durft zij niet daarheen terug te keeren. Het stadje Valandowo ligt geheel in puin Een gerechtsgebouw, dat ee^st kort gele den was oocericht, is ingestort. Ook lanes de spoorlijn DemirkapuGiewgpli zijn verscheiden huizen ingestort. De liin zelf 13 zwaar beschadigd. Twee spoorbruggen zijn gedeel'eMjk vernield, zoodat het verkeev naar Raloniki geheel stopgezet moest wor den. Groote rotsblokken zijn van de bergen omlaag gestort en op de sooorlnnen en we gen neergekomen, met bet gevole, dat deze voor het verkeer vrijwel onbruikbaar zijn Ook on Grieksch gebied zijn ernstige verwoestteen aangericht. Zoo ziin in het dorp CavaUari bii Jtilkitsj zeventig hniz.en ingestort. De stations van Yodena, Tdome- ni en Calindris werden tentrevolge van de aardbeving beschadigd. Voorts ziin hevi ge schokken gevoeld te Saloniki. Fiorina, Drama en Seres. Om vier uur des mor gens waren de schokken tp Saloniki zoo heviff. dat. de menschen de straat op snel den. Hier werd ditmaal echter geen sc-h-d? aangericht en persoonlüke ongevallen kwamen niet voor. In totaal schijnen circa 850 1000 huizen vernield te zijn. Door de autoriteiten zijn onmiddellijk maatregelen betroffen tot ruloverleening aan de getroffen bevolking. De B^nus van Skoplje heeft zich naar het gebied van de aardbeving begeven, waarheen hedenmor gen ook koning Alexander van Joegns^vië en minister-president Züwkowitsj vertrok ken zijn. Uit Skoplje en Belgrado zijn hulo- treinen gezonden met leeftocht en ge neesmiddelen, waaraan de bevolking groot gebrek heeff, evenals aan kleeding-,tukken Daar talriike bronnen door de aardstortin gen onbruikbaar ziin geworden, heersehc er bovendien gebrek aan water; de artesi sche putten in het aardbevingsgebied heb- I ben zich met vuil water gevuld, zoodat ook deze onbruikbaar zijn. In verband hier- mede heeft men uit Skoplje ook treinen met water afgezonden. Te Belgrado doen de wildste geruchten de ronde. Men spreekt hier van honder den dooden; de plaatsen langs het traject GjewgeliDemirkapu zouden geheel ver nield zijn en een groot deel der bevolking zou onder het puin bedolven ligger. De regeering heeft krachtige finarcieele hulp toegezegd, terwijl ook de bladen fe Bel grado reeds geldinzamelingen organisee- ren. De aardbeving is op verscheidene plaat sen geregistreerd. In het seismografiseh in stituut te Belgrado was de schok zoo sterk, dat de naalden der instrumenten er door ontwricht werden Ook te IJkkel bij Brussel werd de aardbeving waargenomen, evenals te Hohenheim bij Stuttgart. Ontploffing in een drukkerij. In een groote Parijsche drukkerij heeft Zaterdag een hevige ontploffing plaats ge had. Toen de groo'.e rotatiepers op gang gebracht zou worden en men den electro- motr in werking stelde, sloeg plotseling een steekvlam naar buiten. Vier werklie den werden gewond. GEVANGENISBRAND IN NOORD- CAROLINA. Twaalf gedetineerden omgekomen. In de gevangenis te Goldsboro (Noord- Carclina) brak Zaterdag een brand uit, die niet alleen het geheele gebouw in c:e asch legde, doch ook verscheiden menschenle- vens ei-schte. De brand werd doer een der bewakers ontdekt, die in allerijl zi;n col lega's waarschuwde. Van de in hun cellen opgesloten gevangenen maakte zich een ontzettende angst meester. Sommigen klemden zich vast aan de tralies hunner cellen, anderen bleven op hun bri s zitten om in doffe wanhoop den dood af te wach ten. Zelf in levensgevaar verkperend, renden de bewakers door de gevangonisgnngen om te trachten zooveel mogelijk celdeuren te openen. Door hun bovenmerische.'üke po gingen slaagden zij er in veertig ce'len te openen en daardoor evenzoo veel gedeti neerden aan een anders wisien dood te ontrukken. De gevangenen die in de achterste cel len van het gebouw waren opgesloten, moesten evenwel aan hun lot worden over gelaten. Wel werd nog getra.iht den brand te blusschen doch niets mocht baten. De twaalf ongelukkigen, die zich in deze cel len bevonden, kwamen levend in de vlam men om. Hun angstgeschrei was ontzettend om aan te hooren. De mee^e slachtoffers waren negers. De oorzaak van den brand is onbekend. SCHEEPSBRAND OP DEN D0NAU. Elf personen verdronken. Op den Donau bij Belgrado, zijn Zater dagnacht 2 passagiersstoomschepen met el kaar in botsing gekomen, waarbij 11 per sonen verdronken zijn. Men vreest, dat het definitieve cijfer der slachtoffers grooter zal zijn. GROOTE PAKHIJISBRAND TE LONDEN. Schade van 60.0C0 70.000 pond. Zaterdagmorgen heeft een hevige brand gewoed aan den Theemsoever nabij de To wer te Londen. De vlammen werden door den wind aangewakkerd, zoodat een ge bouw, van zevenverdiepingen, waarin rub ber en thee waren opgeslagen, geheel af brandde. Zoodra de brand uitbrak, verliet een honderdtal employe's in allerijl het enorme entrepot, dat er nu na den brand uitriet als een gigantisch, zwarfc skelet. Een groote menigte sloeg de vlammenzee gade, waardoor het verkeer werd gestremd. De muren stortten met een oorverdoovend lawaai in de Theems. Duizenden liters wa ter werden op de vlammen gespoten, doch tevergeefs. Na twee uur van onafgebroken arbeid slaagde men er pas in, het vuur te dooven. Tot dusver worden er geen slacht offers gemeld. De schade wordt on 60.C00 70.000 pond sterling geschat. Het entre pot behoorde aan de firma Butlers. Zware sneeuwval in Zuid-Baden en Zwitserland. Jn Zuid-Baden en Zwitserland is giste ren onafgebroken sneeuw gevallen. In het Zwarte Woud hebben talrijke postautolij- nen hun diensten moeien stop zetten. Te Saeckingen kon Zaterdag de jaarlijksche processie, waaraan ook uit Zwitserland altijd talrijke personen deelnemen niet plaais vinden. In Zwitserland heeft de Arth Rigi-baan met het oog op lawinegevaar 't verkeer stopgezet. Te Vorarlberg is een groo'e lawine naar beneden gestort; 10.000 kubieke meter sneeuw werd meegevoerd, het gehele Ill-bed ligt dicht. Ook te Kanis- luh siortte een lawine van een lengte van 250 M. neer. Vorst in Oost-Pruisen. In Oost Pruisen is het de laatste dagen, hevig gaan vriezen. Te Koningsbergen stond de thermometer gisterochtend op 20 graden onder 0. In het Zuidelijk deel van Oost Pruisen is het zelfs nog kouder. Het autoverkeer op talrijke wegen is gestremd, terwijl ook het spoorwegverkeer is ont wricht. Ook in het Reuzengebergte duurt de strenge vorst voort. In de bergdorpen vroor het gisterochtend 16 b 17 graden, terwijl in de dalen de temperatuur 8 k 10 graden onder het vriespunt was.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10