H. SMIS LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING KERKNIEUWS ZATERDAG 7 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GOED NIEUWS. „Erger dan de crisis is de crisis-stemrr.ing". In de „Volkskrant" schrijft Henri Her mans de volcende interessante beschouwing over den crisis-toestand op heden: Het kan niet genoeg worden herhaald: erger dan de crisis is de crisis- stemming. De dagelijksche be richten over slechten gang van zaken, slap te in den handel, gehele of gedeeltelijke stopzetting van fabrieken en ongekende uitbreiding van het aantal werkloozen oefe nen een allerslechtsten invloed uit. Zij verslappen de energie, doen de inkoopen verminderen, dus den handel verzwakken, afzien van nieuwe of van uitbreiding van bestaande ondernemingen. De crisis is het onderwerp van alle ge sprekken. Zij werkt als een besmettelijke ziekte. Ook de gezonden 'gaan zich ten slotte inbeelden, dat zij zijn aangetast. Daarom mag wel eens de bijzondere aan dacht worden gevestigd op eenicc hoop volle en moedgevende verschijnselen, wel ke anders te veel verdrinken in de massa der malaise-bericht en. Eerst conige van die verschijnselen in ons eigen land: 1. In den laatsten tijd viel een aanmer kelijke stijging der koersen van industriee ls fondsen waar te nemen. Ziehier den stand van eenige dier fond sen. (De drie achter de namen vermelde cijfers geven den koers op resp. 30 Dec. 1930, 31 Jan. 1931 en 28 Febr. 1931): Alg Kunstzijde Unie 443/4 50 3/4 73 3/4 v. Berkens Patent 43 50 \J\ 55 1/2 Hoil. Kunstzijde Ind. 62 70 1/2 75 Ned. Kabelfabr. 346 423 3/4 431 1/4 Philips Gloeil. 161 1/2 223 1/4 226 1/4 Wij bepalen ons tot déze vijf. Daarnaast viel gelijke stijging waar te nemen bij een aantal fondsen van Scheepvaart-maat schappijen en van ondernemingen in het buitenland en Ned. Oost-Indië. 2. Het bericht verscheen in de pers, dat de gemeente Amsterdam met de N.V. Nederlandsche Ford-Automobielfabriek eene overeenkomst gesloten heeft voor den koop van een terrein, waarop een groote Ford-fabriek zal worden gebouwd.. Het is een terrein van vele H A.„ na gereedraa- king, ter waarde van 6.300.000. Voor al lerlei werken, hiermede in verband, zal reeds poedig 820.000 noodig zijn. Onmid dellijk zal met die werken worden begon nen. 3. De glasfabrieken van de firma Bak ker te Nieuw-Buinen worden «weer in be drijf gesteld. 125 arbeiders kunnen 't werk hervatten. Dit zijn hoopgevende berichten uit eigen land. Maar de tegenwoordige crisis is een wereldcrisis. De gebeurtenissen in ons kleine landje hebben er dus weinig invloed op. Daarom moeten wij ook acht geven op de ontwikkeling in het buitenland. Welnu, ook uit ander landen en wereld- deelen komen gunstige berichten. Ziehier: 1. Er is opleving in een deel der tex tielindustrie van Engeland. De woiienstot- fenfabrieken van Birmingham werken met volle kracht en maken ruime winst. 2. Na maanden van voortdurende stij ging was er op het einde van Februari een daling van het werkloozencijfer in Enge land, een daling van 13.554. 3. Uit Amerika kwam het bericht, dat de Fordfabrieken weer normaal werken, n.l. 5 in plaats van 3 dagen per week. 4. Do z.g. „Fair" in Engeland (een soort van jaarbeurs) en de Leipziger Messe in Duitschland zijn levendig van stemming. In Engeland werden alleen in de katoen- fair orders geplaatst van millioenen pon den sterling, en over het algemeen werden „goede zaken" gedaan. En ten slotte wijzen wij op eenise alge meens wereldgebeurtenissen, welke een heilzame werking op de crisis hebben of kunnen hebben. 1. Een element van onrust is uit de *we- reldpo'iiek verdwenen doordat Frankrijk en Italië het eens zijn geworden over de vloot- sterkte. De Londensche vlootconferentio hee.'t nu goede resultaten verkregen. Veel spanning is verdwenen. Dit zal ten goede komen aan de -in 1932 te houden ontwape ningsconferentie. 2 De groote moeilijkheden in Britsch- Indië zijn opgelost. Gandhi, de leider der Bri sch-Indische volksbeweging, heeft over eenstemming bereikt met den onderko ning Lord Irwin. Een tijding van groote beteekenis. Ook v. de economische wereld crisis. Briisch-ïndië telt 300 millioen zie len. De revolutionnaire toestand van de laatste jaren heeft daar handel en indus trie met lamheid geslagen. Nu kan er weer opleving komen. Vooral Engeland zal er van profiteeren. Zijne katoenindustrie is er zelfs voor een groot deel van afhanke- Mik. 3. Een gunstig bericht komt ook uit Genève. De derdo conferentie, welke over de in-werking-treding en verlenging tevens van den geldigheidsduur der handelscon ventie van Maart '30 zal loopen, was reeds uitgesteld. Thans komt de tijding, dat ij toch op 16 Maart zal plaats vinden. Deze conferentie werkt aan de economische ont wapening, aan het herstel van den vrijen handel. Hare resultaten zullen aanvanke lijk wel gering blijven. Maar indien alvast een goed begin kon worden gemaakt, is dit van het grootste belang voor het eco nomisch herstel. Ziedaar een aantal verschijnselen, hoop gevend voor de toekomst. „Zegt het voort" staan onder de aankondigingen van nota- rieele verkoopingen. Dit mag ook hier ge schieden. Zegt het voort; het zal een gunstigen invloed hebebn op de noodlottige crisisstemming TELEURSTELLING ONDER NARCISSEN- KWEEKERS. Schoenen m.ingebouwdesteunzDolen Schoenen voor Gevoeüge Voeten Schoenen voor Knofcvoelen. Kortom, voor alle voeten zijn schoenen voorradig en alleen in de prima kwaliteiten, in het GROOTST EN GOEDKOOPST SCHOENMAGAZIJN 2705 HAARLEMMERSTRAAT 138, LEIDEN TELEFOON 699. N.B. Schoollaarzen onverslijtbaar zachting van de invoerbepalingen, deze nog iets verscherpt zijn, hetgeen voor ons land zeer te betreuren is. Terecht blijkt men hier te lande gevreesd te hebben, dat de houding, die enkele Nederlan ders ter conferentie hebben aangenomen, (be doeld worden de Nederlanders, die in Ame rika zelfs kweekerijen hebben, red.), van groo- ten invloed op de nadeellge beslissing is ge- POGING TOT DOODSLAG TE HET EEUWFEEST TE PADUA. Schrijven van Z.H. den Paus. Men seint uit Rome d.d. 6 dezer aan de „Msbd.": De H. Vader richtte tot den bisschop van Padua een eigenhandig geschreven brief ter gelegenheid van de plechtige viering van het zevende eeuwfeest van den dood van den H. Antonius van Padua, dae met de plechtigheden tor herinnering aan zijn hei ligverklaring in 1932 te Spoleta zal worden besloten. De H. Vader begroet den bisschop en de beide oomité's, die zich vormden om de kerkelijke en wereldlijke plechtigheden in Padua voor te bereiden met den steun van de drie orden van Sint Franciscus en de stol el ij ke autoriteiten. De H. Vader prijst de bedoeling van den bisschop, om aan alle bisschoppen der we reld een schrijven te riohten, om alle geloo- vigen tot deelneming aan de plechtigheden uit te noodigen. Vooral is hij vol lof over het plan, om in Padua en Lissabon grootsche plechtigheden te organ iseeren. Verschillende gcloovigen uit Lissabon zullen aan de p'eohtirheden in Padua en geloovigen uit Padoia zullen op hun beurt aan de plechtigheden in Lissabon deelnemen, waarover de H. Vader zijn groo te voldoening te kennen geeft. Het paaiseüjik schrijven schetst dan in groote trekken een beeld, van den heiligen apostel en Prediker en van den wereldbe- roemden wor "^rdoener en herinnert aan de woorden van int- Augustinus: .,Wij moeten er niet tegen opzien de daden na te volgen van hem, wiens feest ons een vreugde be reidt." De H. Vader zegt dan, dat Sint Antoni- us wel door alle volken vereerd wordt, voor al om genaden en we'daden te verkrijgen, maar dat s'echts weinigen deniken aan zijn groote deugden en trachten, dezen na te volgen. De H. Vader schetst daarna de zedelijke volmaaktheid van den heilige en spoort al len aan. zijn verheven voorbeeld na te vol gen, hetgeen het hoofddoel zijn moet der komende plechtigheden. - In de schildering van de deugden van Sint Antonius zijn trekken aanwezig van een ongeëvenaarde schoonheid en van bi- zonder e actualiteit. Ook voor onzen tijd is van een bizondere schoonheid de beschrijving van den dood van den heilive, die zich in een dicht wond naar het heiligdom van Sint Franciscus Oamposapiero begeeft. In een kleine cel, die uit takken gebouwd is, brengt hij zijn Laatste levensdagen door im gebed en inni ge gemeenschap met God. Uitgeout wordt hij dan naar Padua teruggebnaoht, om in het klooster „deT Aroella" in geur van hei ligheid te sterven. De H. Vader herinnert vervolgens aan de talrijke bedevaarten, die zich reeds hebben aangemeld en voegt aan zijn schrijven nog enkele bemoedigende woorden tce ook voor het Eucharistische congres, dat daar in Sep tember door de Katholieken van Italië ge houden zal worden. Zijne Heiligheid geeft tenslotte den apos tolische n zegen aan den bisschop en de geestelijkheid, a'sook aan allen, die aan de plechtigheden zullen deelnemen, vooral aan de orden van St. Franciscus, die de bewa kers zijn van de relieken van den heilige en van de hem toegewijde basiliek. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de geheele volgende week audiëntie ver- leenen, behalve Maandag, terwijl Mgr. ter gelegenheid van zijn verjaardag op Zater dag a.s. audiëntie zal verleenen aan de leeken en aan de Ecrw. Broeders en Zus ters van 11 tot 12 uur en aan de geestelijk heid van 12 tot 1 uur. W0UBRUGGE. Grasverpachting. De gehouden gras verpachting van den polder Vierambacht gaf eon ongekend verloop. In 1929 bracht die verpachting op 277 in 1930 ƒ193 en thans 36, terwijl 4 nummers niet werden afgemijnd. OEGSTGEEST. Gemeenteraadsverkiezingen. Het Raadslid, de heer J. J. Nijssen, zal wegens gevordenden leeftijd geen candiJatuur voor de a.s. verkiezingen meer aanvaarden en heeft van zijn beslui: mededeeling gedaan aan hfet bestuur der kicsvereenicinc. De heer Nijssen was sedert 1919 lid van den Raad. VOORHOUT. Volksbond. Gisterenavond vergaderde de R.K. Volksbond, afd. Voorhout, in hot café „Boerhaave", alhier. De voorzitter, de heer F. M. Angevaaro opende de vergadering met gebed en heette de aanwezige leden welkom, in het bijzon der de heer A. J. M. Angenent, districts bestuurder en spreker dezer avond. Do notulen werden gelezen en na opmer kingen van de heeren Van der Voet en Angevaare, goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling dat de gewestelijke vergadering besloten heeft de gewestelijke encycliekmeeting toch to doen doorgaan, zooals oorspronkelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, en wel den 14en Juni a.s. te Noordwijkerhout. Ingekomen was voorts het bedanken van het bestuurslid van der Lubbe. Candidaten- lijsten voor de vervulling van deze vaca ture kunnen worden ingeleverd tot de vol gende vergadering. Vervolgens waien nog ingekomen eenige circulaires van het R.K. Werkliedenverbond, omtrent de uitkeeringen en eventueele ateunverleening aan werkloozen. Deze circulaires werden nader toegelicht door den voorzitter. Op een desbetreffen de vraag van dea voorzitter zette de heer Van der Voet uiteen, waarom in deze ge meente geen steunverleening werd gegeven, terwijl de heeren Angenent en de Bekker hieromtrent verdere aanvulling gaven. Hierna installeerde de voorzitter weder om 4 nieuwe leden, die hij met een toepas selijk woord toesprak. Thans werd het woord verleend aan den heer A. J. M. Angenent, spreker van dezen avond, die als onderwerp had: Ka pitaal, Kapitalisme en Solidariteit. Spreker begon met te zeggen, dat over deze 3 onderwerpen dikwijls verwarde be grippen bestaan. Kapitaal in economische zin heeft geen andeie beteekenis dan geld in den vorüi van ruilmiddel. Het kapitaal onderscheidt men in maatschappelijk en privaat kapi taal. Het maatschappelijk kapitaal kunnen wij weder onder verdoelen in vast en vlot tend. kapitaal. Kapitaal in den goeden zin is noodzakelijk en behoort te bestaan. Spreker wijdde hierover nog in den bree- de uit. Vervolgens besprak hij het zooge naamde onproductieve kapitaal en de be teekenis van hot kapitaal in slechtcren zilt. Dit kapitaal wordt gevormd door personen en maatschappijen, die hun geld niet an ders gebruiken dan met het doel om de grootst mogelijke winst te behalen. Tegen dit stelsel moet worden gestreden, omdat dit niet gebruikt wordt in het belang van de maatschappij doch slechts in het belang van de indivudu of enkele personen. Vervolgens besprak spreker het kapita lisme. Kapitalisme is over het algemeen een noodzakelijk kwaad. Heb wordt in de hand gewerkt door het bankwezen. Hier geldt vooral het egoisme veel en gebruikt men zijn gold tot het behalen van groote winsten, door den arbeid van zijn even- menschcn. Tegen dit kapitalisme moet men zich zooveel mogelijk verzetten. Tenslotte gaf spreker een uiteenzetting van solidariteit. Solidariteit wil zeggen sa menleving. De natuur van den mensch zogfc ons dat or samenleving moet zijn en dit staat zelfs geschreven in de H. Schrift, waaruit spreker een voorbeeld aanhaalde. Immers geen enkel mensch is in staat, al is hij noch zulk een genie om zijn behoeften alleen te bevredigen. Hiervoor heeft hij steeds de hulp van andere menschen noo dig. Spreker besloot zijn reJe met een woord van propaganda voor het veieenigingsleven en de solidariteit in het vereenigingsleven. Van het stellen van vragen werdt gebruik gemaakt dóór de heer Van dor Voet, welke door den spreker naar bevrediging werd beantwoord. Hierna sloot de voorzitter met een dank woord en den Chr. groet de vergadering. Het dezer dagen gepubliceerde besluit van het Amerikaansehe departement van Land- kcuw om de voorschriften in zake den invoer van narcissenbolten niet te verzachten en de quarantaine-voorschriften, geldende voor het verkeer tusschen de Staten onderling, stren ger toe te passen, heeft, aldus de corr van de „Tel.", in een breeden kring van bloem- bcltenhandelaren teleurstelling gewekt. Men had algemeen gehoopt op verandering van den De heer Voors, secretaris-penningmeester van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur wees genoemde corr. er echter op, dat voor een paniekstemming geen reden is. De toe stand blij'ft eenvoudig zooals hij sinds 1 Ja nuari 1926 was. d.w.z. het invoerverbod van Nedarlandsche narcissenbolten in Amerika blijft gehandhaafd. Dit verbod grondt zich op de vrees, dat door het binnenlaten van Nederlandsche bollen, plantenziekten naar de V. S. zouden worden overgebracht. En al ver klaarde men ook van wetenschappelijke zijde, dat Nederland in staat is zijn bollen „vrij van ziek' te leveren, men weigerde eenvoudig daaraan geloof te slaan. Narcissenbollen mo gen zooals bekend, sinds 1926 niet meer in Amerika worden ingevoerd, tenzij de expor teur in het bezit was van een z.g. „special permit". Dit is een vergunning om die nar cissen in te voeren, waarvan in Amerika naar het oordeel van het departement van Land bouw nog geen voldoende hoeveelheid aanwe zig is, en die uitsluitend dienen ten behoeve van het voortkweeken. Dit „special-permit "-systeem nu komt neer op een langzame verhindering van eiken in voer, daar het aantal niet in Amerika aan wezige variëteiten natuurlijk steeds kleiner wordt. Het spreekt vanzelf, dat in de laatste vier jaar door Nederland en enkele andere landen alles is gedaan om het Amerikaansehe departement van Landbouw tot andere ge dachten te brengen. Tevergeefs echter, tot het er voor eenigen tijd naar uit zag, dat men met eenige reden kon hopen op verzachting van het invoerverbod. Zooals indertijd ge meld riep n.l. het departement van .Landbouw gelijk dat in de V. S. gebruikelijk is, een z.g. „hearing" samen, d w.z. een conferentie van belanghebbenden bij de narcissen teelt. Een dergelijke conferentie neemt geen be sluiten en brengt geen advies uit. Zij wordt eenvoudig gehouden om de deskundigen van het departement van Landbouw in staat te stellen eens te hooren wat er in kringen van belanghebbenden omgaat. Het departement blijft volkomen vrij in zijn beslissing. Deze is thans afgekomen, waarbij in stede van ver- BARGERCOMPASCUUM. Dader krijgt tien jaar. De rechtbank veroordeelde W. H. H. te Bargercompascuum. thans gedetineerd, die terechtstond wegens poging tot doodslag op de familie Bos aldaar en zich.'verder aan ver nieling, huisvredebreuk en aanranding heeft schuldig gemaakt, tot tien jaar gevangenis straf, met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde twaalf jaar. In ons verslag van het Kantongerecht te Woerden, gisteren geplaatst, zijn de laatste regels weggevallen: Getuige N. te Nieuwveen verklaarde gelijk luidend. Eisch 15 of 15 d. Vonnis conform. MITTOVES. Naar ons door de Pers- en Propaganda- Commissie der „Hilfovos", do in Octo ber te Haarlem te houden Missietcntoon- stélling, wordt medegedeeld, is door haar een prijsvraag uitgeschreven voor een bil jet voor deze tentoonstelling, waaraan alle Katholieken kunnen meedoen. Gevraagd wordt een ontwerp in kleu ren op formaat 80 x 110, waarbij er even wel rekening mee dient te worden gehou den, dat zij ook, geheel of gedeeltelijk, in klein formaat (briefhoofd, sluitzegel) moe ten kunnen worden uitgevoerd. De keuze van het onderwerp is geheel vrij: alleen zullen op het biljet moeten voorkomen de woorden MITTOVOS Haarlem 1025 October 1931 Congresweek Tentoonstelling 1117 October 1825 October Ter tegemoetkoming zal aan den ma ker van het bekroonde ontwerp, waarvan het auteursrecht eigendom van de „Mitto- vos" blijft, een tegemoetkoming van 50 worden uitbetaald. Ontwerpen worden vóór 15 April a.s. onder een motto vergezeld van een geslo ten enveloppe, bevattende hetzelfde motto en den naam van den inzender, ingewacht bij den heer Arthur „Te.rvooren, secretaris van de Propaganda-Commissie, Klever- parkweg 200, te Haarlem, bij wien ook na dere inlichtingen te -verkrijgen zijn. Een ernstige AUTO-BOTSING heeft plaa ts gehad bij de Punt, gemeente Vries (Gr.) EEN SCH AAKMATCH tegen 200 tegenstanders. De schaakmeester Capablanca waarbij een persoon gedood en een tweede persoon zwaar gewond werd. De twee heeft te New York een simultaanseance gespeeld aan tweehonderd borden. Vijftig wagens weiden zwaar gehavend. der voornaamste schaakclubs hadden hun beste spelers daarvoor gezonden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9