DE BANDIETEN VAN AMERIKA De millioenenstad Chicago, die van het bendewezen zooveel te lijden heeft. In den hoek de burgemeester Thompson. Een golf van misdaden. Er is in den laatsten tijd heel wat geschre ven en gewreven over de golf van misdaad die over Amerika gaat. Met name de stad Chicago heeft zich in deze een reputatie verworven, die meer dan treurig mag hee- ten. Maar Chicago is waarlijk de eenigste stad niet, waar misdadigersbenden grooten in vloed uitoefenen. Ook in New York en an dere groote steden in de Vereenigde Staten weet men er van mee te praten. Misdadigers vindt men helaas overal, benden van misdadigers heeft men gekend ook in Europa en kent men er nog wel, ntaar om de georganisee.de misdaad te ontmoe ten, die op openbare machten zulk een in vloed uitoefent, dat ze vrijwel straffeloos kan warken, daarvoor moet men toch in Amerika zijn. De Amerikanen constateeren dat met bit terheid. Het publieke vertrouwen in de politie en in de rechterlijke macht is zoek. En waar lijk niet alleen in Chicago. Enkele maanden geleden heeft burgemees ter Walker een aantal leiders uit het sociale en zakelijke leven bijeen geroepen om te overleggen, wat er gedaan kan worden om 't publieke vertrouwen in politie en justitie te herstellen. Want er is bij politie en justitie van een corruptie gebleken van een zooda- nigen omvang, dat het werkelijk weinig zal helpen als men al een paar van de meest schuldigen ontslaat. Het is zeker waar, dat zonder corruptie het bendewezen in Amerika zulk een ter- reui niet zou kunnen uitoefenen. Or ':ooperij. Rechters en politie worden omgekocht en zij niet alleen. Men mag gerust aannemen, dat velen, die in hooge ambten staan, hun verkiezing of benoeming te danken hebben aan machtige bende-hoofden, wat natuur lijk inhoudt, dat zij hun politieken invloed gebruiken om deze steeds weer vrijuit te doen gaan. In April heeft te Chicago de burgemees tersverkiezing plaats en natuurlijk bevech ten de candidaten elkaar op Amerikaansche wijze. De tegenwoordige burgervader Thomp son verdedigt z'n zetel verwoed. Merkwaar dig is wel, dat de vroegere officier van Jus- tiiie te Chicago Frank Loesch een veertien dagen geleden n een publicatie den burge meester er van beschuldigde, dat vier jaar geleden zijn verkiezing zou zijn bewerkstel ligd door den koning der onderwereld van Chicago, Al Capone, die zes en twintig dui zend dollar voor de verkiezingscampagne beschikbaar stelde, op voorwaarde, dat hij de controle zou 'krijgen over den geheelen clandestienen alcoholhandel en dat men hem van officieele zijde verschillende voor rechten en faciliteiten zou verleenen, hierin bestaande, dat men het hem in een aantal opzichten met de naleving der wettelijke be palingen me* al te Ias*ig zou maken. Nu kunnen wij natuurlijk niet uitmaken, wat speciaal hiervan waar is, maar dat wer kelijk op hooge posten gestelde personen samenwerken met het geboefte, daaraan kan geen redelijke twijfel bestaan. Een maand geleden kon men in de bladen nog dit telegram lezen: „Albert Brunker, lid van de commissie voor de openbare veiligheid in Chicago, Al Capone. heeft in een rede verklaard, dat Alph. Capone, het bekende bendelid, omkoop geld betaalt aan 6000 ambtenaren en be ambten. Van de Overheidspersonen en rechters te Chicago heulen 80 met de bandieten." Laat hierbij nu ook maar gerust de noo- dige Amerikaansche overdrijving zijn, het blijft toch verschrikkelijk. Trouwens hoe erg het is, bleek wel vori- gen zomer, toen de moord op een journa list Alfred Lingle, zulk een opwinding ver oorzaakte. Op een morgen, dat deze journalist, Alfred Lingle, het station van het ondergrondsche spoor door middel van den tunnel zou ver laten, en daar liep temidden van honderden anderen, werd hij van achteren neergescho ten en gedood. De moordenaar wierp z'n revolver weg en hoewel velen getuige waren geweest van dn aanslag, kon hij zich ongehinderd uit de voeten maken. De politie kwam, als bijna altijd, te iaat en mocht zich tevreden stellen met het wa pen. Toch scheen de onderwereld met deze misdaad haar eigen vonnis geteekend te hebben. De verontwaardiging stuwde tot actie. De pers sloeg alarm, de politie en justitie wer den gemobiliseerd, het publiek eischte af rekening. Ditmaal was men te ver gegaan, hadden de heerschers van de benden te veel ge waagd en naar het scheen was er nu een gereede aanleiding om schoon schip te ma ken en de misdadigersnesten uit te roeien. Maar de beweging verliep. Het bleek dat de journalist, die eerst het slachtoffer v<an. zijn beroep heette te zijn, de verbindingsschakel vormde tusschen het hoofdcommissariaat van politie en de on derwereld. De verslaggever van het grootste Chica- gosche blad, bleek een vriend van den hoofdcommissaris, doch logeerde ook regel matig in Florida op het buitenverblijf van den millionnair-misdadiger Al Capone. Uit dit contact tusschen deze twee personen vloeide voor hem geen gering voordeel voort. Hij toch bereikte voor de onderne ming van Capone gemakkelijke voorwaar den tot het houden van enorm winstgevende honden-renbanen, speellokalen enz. Ver moed nu werd dat de leiders van de politie via deze verbinding hun aandeel in de winst verkregen. De twee veronderstellingen nu. waren, dat partijgangers van Capone dezen „vriend" uit den weg hadden geruimd, omdat hij ie veel achter de geheimen van de bende kwam, iets wat regelmatig voorkomt, of dat leden van de Morran-gang, een andere machtige bende hem hadden neergescho ten, om hun tegenstanders de voorspraak te ontnemen. Het bekend worden van deze dubbele houding van een reporter van een groot dagblad als de Chicago Tribune, die eiken dag in z'n programma schrijft: „Bevrijdt Chicago van de overheersching der benden" gaf een nieuwe sensatie. De bevrijding van de overheersching der bandieten zal niet tot stand komen door dat nu en dan een dozijntje van de „gang- steis" gleden van de benden) worden neer geschoten of eenige tientallen worden aan gehouden. De verantwoordelijke leiders heeft men daarmee niet. Al Capone. De meest bekende en voornaamste bende leider, die een vreeselijke terreur uitoefent, is de reeds genoemde Al Capone, en regeert het grootste deel van het jaar uit zijn wel bewaakt landhuis in Florida. Hoewel de autoriteiten bekend is, dat deze man verantwoordelijk is voor tallooze moorden, diefstallen, beroovingen en andere misdaden, beweegt hij zich vrij langs de straten van Miami, want niemand kan hem persoonlijk een geval bewijzen. Met zijn millioenen en aan hem verkochte handlan gers, die elk getuige uit den weg zouden ruimen, kan hij de wetten saboteeren en het leven terroriseeren, zonder dat hij op grond van de wet onschadelijk te maken is. Een maal heelt men hem acht maanden kunnen laten brommen toen men een revolver op hem vond en hij wegens overtreding van de vuurwapenwet veroordeeld werd. Zoo'n man nu heeft In Amerika zijn „vrienden" in de kringen van politinneele- rechterlijke- en overheidskringen, die hem de hand boven het hoofd houden en bij de verkiezingen weet Alphonse Capone wel hoe hij ziin beschermers in hun functie mopt handhaven. Hij durft ziin concurrenten ook aan. wat bijvoorbeeld Jack Diamond moest onder vinden. Zoolang deze alleen met de New- Yorksche politie te doen had. was Jack het mannetje. Politie, gevangenis, dounn:ers, rechters, etc. beteekenden niets voor hem. Met omkooning was speciaal bij de politie iets te bereiken. Nog kort geleden werden b.v. te Chicago eenige politie-inspecteurs ontslagen, omdat ze in luxe-nutomob:elen reden en voor hun 'niitensporige uitgaven geen voldoende verantwoordig konden af leggen. Maar toen Al Capone ziin machtigen greep van Chicago uit over New York uitstrekte, was Jack Diamond's riik uit Tegen de „gunsmen" (scherpschutters met de revol ver) van Capone's ..gangs" (benden) viel niets te beginnen en daar Jack Diamond zijn hoofd niet wilde buigen, moest hii op de veiligheid van dat hoofd bedacht ziin. Dui zenden politieagenten zijn niet in staat, iemand te beschermen, die door de Ameri kaansche grootmisdadigers ter dood ver oordeeld is... Maar de heeren kunnen ook als een paar oorlogvoerende mogendheden tot overeen- stemnvng komen. Het bendewezen in Amerika is een wei- georganiseerde. machtige beweging, die in een vooze democratie tot een ontwikkeling is gekomen, welke een ernstig gevaar be- teekent voor het vrije volksleven. De drooglegging. Maar we moeten er op wijzen d«jt behal ve de corruptie ook de drooglegging mede reden is dat het bendewezen in de Vereenig de Staten zoo'n kolossalen omvang heeft kunnen nemen. En wel omdat het georga niseerd banditisme daaraan het meest ver dient. het toezien op de uitvoering van de prohi bitie-wet. Deze informeerde of de radio controleur den laatsten tijd ook geheimzin nige signalen gehoord had, daar er groote kans was, dat sommige benden dranksmok kelaars de toevlucht hadden genomen tot radio-berichtgeving. De radio-controleur verte'de precies hetgeen hij den laatsten tijd had opgemerkt m overhandigde een copy van de verschillende ontvangen berichten aan den prohibitie-agent. Deze stelde oogenblikkelijk alles in het werk om de zaak uit te pluizen. Het bleek, dat men voldoende berichten bij elkaar had om den code van het geheimzinnige station te vinden, en inderdaad slaagde men hierin reeds spoedig. Het bleek, dat men met een dranksmokkelaarsstation te doen had. dat signalen uitzond voor op zee verkeerende smokkelsc hepen en dezen langs radio-tele- grafischen weg mededeelde wanneer de kans schoon was om te landen en de alco holische dranken uit te laden. Lang duurde het voor men met nauw keurige instrumenten vastgesteld had waar het zendstation zich bevond, maar het lukte. Toen de zender wederom in werking was, deed de politie een inval in het huis, waarin de smokkelaarsbende haar hoofdkwartier had gevestigd, niet het resultaat, dat alle leiders van de bende gearresteerd konden worden. Om nog meer resultaten te verkrijgen, werd de zender niet stop gezet, doch de politie nam het werk over. Men seinde een smokkelschip, dat klaar lag om gelost te worden, dat de kust volkomen veilig was, en dat men zonder eenige vrees kon nade ren. Natuurlijk maakte men bij seinen van het bericht gebruik van den code van de smokkelaars. Weinige minuten later voer het kustvaar t-lig va i de smokkelaarsbende op het groote smokkelschip toe... het schip voer zonder lichten en ver lvvec-n in de duisternis. Korten tijd daarna kwam het weer terug, gelaJen met een kostbaren last. New-Yorksclie politie maakt gebruik van vliegtuigen. Het best bekende blad van Chicago gaf aan als wekelijksclie winst van de benden: Smokkel van aicohul 3.51U.UUU dollar, speel huizen 1.25U.UDU dollars, verkeerde huizen hotels enz. l.UUU.UUU dollar, arbeidsterreur, bomwerping, oplichting enz. 5UU.UUU dollar maakt een totaal van 0.226.UUU dollar. En deze cijfers zegt he. blad, zijn aan den lagen kant. Men begrijpe, dat waar zooveel verdiend kan worden er ook kapitaien voor omkoo- ping beschikbaar zijn, dat het hier loont de misdaad te organiseeren. Moeilijke strijd. Natuurlijk strijdt de Amerikaansche po litie legen de bandieten al is liet succes dan niet steeds bijster groot. Zij is daarbij met alle moderne hulpmiddelen toegerust, be schikt over vliegmachines, over radio-instal- laties en wat dies meer zij. Up de zevende „Commonwealth Confe rence" werd hierover het woord gevoerd door Frank J. Loesch, lid van de nationale commissie voor wetsobserveering en ver sterking. Hij wees er op hoe de organisatie van de politie in Amerika minsiens even goed is als die in andere landen, het den politiemannen aan persoonlijken moed niet ontbreekt. Hij vond voor het onloochenbare feit, dat desondanks het banditisme welig tiert, ook de twee hoofdoorzaken de coriuptie in po litieke kringen en de werking van het drank verbod. Men moet natuurlijk goed onderscheiden. Niet het leit, dat AmeriKa drooggelegd zou zijn, doet hier kwaad, maar het leit, dat het niet in werkelijkheid drooggelegd is, dat de sluikhandel kan leveren en ontzag lijke sommen verdient aan den verboden drankhandel. Alleen de stad New York lelt tusschen de veeriig en zestig duizend clan- distiene proellokaien. De smokkelhandel is er van een ontstellenden omvang en men hoort nu en dan hoe de misdadigers zells eigen zenders in werking stellen om zich met elkaar in verbinding te stellen. Een radio-controleur hoorde in zijn tele foon geheimzinnige Morse-signalen en was er spoedig achter, dat hij met een ongeoor- loolde uitzending te doen had. Hij ving be richten op in geneime-code. Enkele dagen later ontmoette hij een „Dry Agent", een commies, die belast is met De moordenaars. De levensloop van Al Capone is natuur lijk builengewoon avontuurlijk. Voor 1920 was hij bendelid te New York, in dat jaar kwam hij naar Chicago als helper van het bendehoofd John Torrie. AI's gezelschap bes.ond uit schuim van Chicago s boevenbenden. Een van hen Joe Horvard trachtte Tor- rio's drankhandel te beconcurreeren. Hij were' doodgeschoten en men verdacht Al Capone, maar hij wed vrijgesproken. Hij werd destijds scherp ondervraagd door attorney McSwiggen, denzelfden die twee jaar later met twee bendeleden in zijn auto werd neergemitrailleer Je naar men zei, ook weer door Capone en kornuiten. In de nu volgende V/2 jaar waarin Tor rio en Capone hun drank en b;er-kongsi opbouwden, cuncurrenten ter zijde schoven en dwarskijkers op hun stuk zetten, kwa men 135 bendemoorden voor. Up 1 April veroverde Capone bij en bendeverkiezing de voorstad Cicero bewesten Chicago, als Jack Diamond. operatieterrein. Cicero diende voortaan AI's doeleinden en werd wijd opengesteld voor de hnznrdclubs bookmakers en hondenrennen van Capone. Regeeringspersonen taxee den aan het eind van 1074 dat Capone en Torrio daar alleen 100.000 dollar per week verdienden. Kort daarop werd de ernstigste concurrent ter plaatse. Dion O'Banion. in zijn bhemen- winkeltje ziin daagschc afwisseling op het drankbedrijf -- doodgeschoten. Torrio, die de wraak der northside florists, zoo heetten dc bendeleden van O'Banion ducht te. ruimde thans weldra het veld en Capone, buiten vervolging gesteld in zake den moord op Dion, maakte zich op tot het ver nietigen der florists. Torrio kwam terug en werd zwaar ge wond en Capone rekende af met de zes ge broeders Oenna. Antonia Genha, hun leider, werd op 25 Mei 1925 neergemitrailleerd, Mike Genna viel op 13 Juni, de nieuwe president der Genna-bende, Amatuna, verliet dit leven ip 13 November in een barbierszaak. Vervol gens keerde Capone zich tegen de mannen van O'Banion: zijn helpers maaiden den voorman. Weiss, met een machinegeweer weg. nadat ze een week in hinderlaag had den gelegen. Men maakte toen weer onderling vrede, die niet lang duurde. Capone sloot met ver schillende benden overeenkomsten. Hij maakte contract met den beruchten Frankie Uale, ook al voor verzekerd drankvervoer van de kust naar Chicago, maar al gauw had hij in de gaten, dat er verraad was in geslopen en drie dagen nadat zijn naar het Oosten gezonden vertrouwensman was neer gelegd, viel ook Uale .nder de schoten van Chicago'ers. In zijn woede liet Capone op Valentijnsdag '29 te Chicago de heele bende van Moran slachten: zeven dooden. Oeze menschen, betrokken bij Uale's smokkelbende, bevonden zich in een gara 'e toen een auto stopte voor den ingang en 3 gewapende politieagenten er uitspringen de den smokkelaars gelasten met de han den omhoog tegen den muur te gaan staan. Toen deze gehoorzaamden fusilleerde een de- z.g.n. agenten, die verkleede leden van Al Capone's bende waren, met een machine geweer alle zeven. We vertelden hier boven al van den moord op Lingle den verslaggever van de „Chicago Tribune". Hij was naar iater bleek een vertrouwde van Al Capone, die op deze moord dan ook met een aantal re- pressailles antwoordde. 'Jack Zuta viel het eerst, toen Joe Aiello, die in een sneeuwnacht werd doodgescho ten, toen hij op zijn buik kiuipend een taxi trachtte te bereiken, die hem in veiligheid moest brengen. De laaiste maanden heeft Capone zich ietwat op den achtergrond gehouden, om zijn volgelingen te reorgani- seeren met het oog op den veldtocht „tegen misdaad en ondeugd", op touw gezet door handel en geestelijkheid. Maar heel veel merxt men nog niet van een succesvolle bestrijding van het bende wezen. Dat dit allernoodzakelijkst is, ja daarvan is men in Amerika overtuigd, maar er is een man met de durf en het doorzettings vermogen van Mussolini voor noodig om aan deze ellendige heerschappij een einde te maken. Het kwaad zit diep en het heeft een com plex van oorzaken. En we vreezen, dat Amerika nog wel eenigen tijd met dit pro- bleef van de misdaad zal worstelen. De penningmeester van den bendekoning Al Capone is vorige week gevangen geno men. A! Capone zelf is altijd nog op vrije voeten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5