UIT DE OMGEVING ACADEMIENÏEUWS STADSNIEUWS Agenda ZATERDAG 7 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 EERSTE KAMER. ALGEMEENE BESCH OUWINGEN. RIJKSBEGROOTING. De Eerste Ka-mer heeft gisteren de algo- meene beschouwingen over de rijksbegroo- ting voor 1931 voorgezet. De heer De B r u ij n (R.K.) behandelt uitvoerig de door hem gestelde vraag: of het kapitalisme inderdaad schuldig is aan de economische crisis. Volgens spr. moet in het algemeen iii|dezen tijd het privaat bo- zit van gron 1- en productiemiddelen, zij het met sterke beperkingen, geprefereerd worden boven een anderen vorm van eigen dom. Toch moet men met het heilig ver klaarde eigendomsrecht voorzichtig z:jn. Wie zegt ons, of het oogenblik nog heel ver af is, dat het onomstootelij! vaststaat dab het privaat bezit den vrede en den vooruit gang in den weg staat? Met de natuur maakt de arbeidende monsch de factoren der productie uit. Arbeid komt op de eer ste plaats. Doch het kapitaal is veelal ge komen in handen van menschea, die niet werken, doch het kapitaal gebruiken om hun dikwijls niet geringe behoeften te be vredigen. Spr. betoogt, dat kapitaalhouders niet willen meewerken aan de juiste voort brenging; het is hun niet begonnen om de voorziening van de behoeften, doch alleen om de winst. Wenscht de heer Mendels met de R. K. Staatspartij samen te werken, ja dan neen? In het verkiezingsprogram van de S.D A. P. staat bereidheid tot vorming van een le- geering op democratischen grondslag, doch de heer Mendels ontkendo die bereidheid. De heer Mendels heeft gesproken over de verschillen rn de R.K. Staatspartij, maar waarom niet over de tegenstellingen in zijn eigen partij? Het verschil tusschen de hec- ren Polak cn De Kadt is veel grooter dan eenige tegenstelling in do R.-K. Staats partij. Na dit punt verder te hebben uitgespon nen, vraagt spr.: Wat wil de heer MendoU nu, samenwerking of geen samenwerking? De heer Mendels schijnt te meenen, dat er geen samenwerking moet komen. - heer Mendels (S.D.A.P.): „Natuur- 1 et!" heer De Bruijn: „Spreek er dan niev meer over, want gij vecht voor een ver loren zaak." De heer D a n z (S.D.A.P.) acht de hou ding der regeering krenterig, zij verleene steun aan de industrie in het belang der werkgelegenheid. De heer Diepenhorst (A.R.) verde digt het. onderhandelingstarief, dat niet protectionistisch is naar zijn oordeel en dat niet tot gevolg behoeft te hebben, dat de tarieven noodzakelijk verhoogd worden. De praktijk in andere landen bewijst dit. De Minister van Binnen 1. Z. en L., de heer Ruys de Beerenbrouck, verwacht het rapport betreffende maatre gelen tegen dumping binnenkort. Zoolang er eenig uitzicht is op intern, overeenstem ming wil de regeering deze niet doorkrui sen door een daad van economische bewa pening, in de hoop, dat zij daartoe niet zal worden gedwongen. Wat het rapport-Bo- denhausen inzake een onderhandelingsta rief betreft is de regeering het er over eens, dat het niet gevolgd moet worden. De heer De Bruyn he'eft enkele wenschon naar voren gebracht. De werkloosheidsver zekering is bij de Regeering in onderzoek. Inzake het toelaten ea weren van vreem de aibeiders is met Duitschland een bevre digende oplossing verkregen. Overigens is het vraagstuk bij de Regeering in onder zoek. Met belangstelling heeft de Regeering gehoord wat de heer De Bruyn zeide over het kapitalisme. De steunregeling beschouwt spr. niet als iets onaantastbaars; zij is een algemcene regeling, die zooveel mogelijk rekening houdt met plaatselijke omstandigheden. Het initiatief berust en moet blijven be rusten bij de gemeentebesturen. Bij den steun aan den landbouw gaat het niet om steun aan personen, maar om de instandhouding van een tak van bedrijf. Er is op gewezen, dat de Regeering in vier gevallen een beslissing heeft gefor ceerd. De Begeering is er van overtuigd, dat het, als het gaat om beslissingen van groot landsbelang, de Regeering van te vo ren haar standpunt moet doen kennen. De portefeuille-quaestie werd gosteld bij de verhooging van den gedistilleerd-accijns en bij het vaccinatiewetje, doch niet bij de Tarwewet en het aa'rdappelmeclcrediet. In de eerste beide gevallen zou de mi nister zijn afgetreden, in de beide andere zou de wet zijn ingetrokken. Er bestaat een zekere zielsverwantschap tusschen de Regeering en de rechterzijde, doch de rechtsche partijen zijn er niet voor verantwoordelijk, dat het kabinet er is. Zij steunen het kabinet, maar het kabi net is van dien steun geen oogenblik zeker. Spr. deelt mede dat in zijn departement een wetsontwerp iu voorbereiding is tot wij ziging van art. 100 van de Kieswet. Het is onjuist, te meenen, dat de gene raals hun wil aan de Regeering zouden op leggen. Dit is in den grooten oorlog onjuist gebleken. Zelfs te velde is de bevelhebber ondergeschikt. Het woord militarisme is hier te lande misplaatst. Orrze hoogste le- gerautoriteiten zijn zich hun verantwoor delijkheid tegenover de natie, tegenover de Begeering ten volle bewust. Ten slotte zegt spr. dat de Nederl. re geering steunt op hetzelfde standpunt als de Volkenbond. De Minister van Financiën, de heer De Geer, constateert, dat de finan- cieele politiek der Begeering zoo goed als niet is aangevallen. De heer en Van Lansohot en Koster heb ben gevraagd naar de raming der middelen voor 1931 nu 1930 geheel bekend is. De ra ming van de niet-kohier-belastingen is ƒ15.400.000 te hoog geweest, antwoord spr. hierop. De vraag van den heer Van Lanschot, of de jaren 1932 en 1933 niet zeer moeilijk zullen zijn, moet spr. bevestigend beant woorden. In de eerste plaats de inkomsten belasting zal den terugslag ondervinden. Er zal dan ook een groote zelfbeheer- sching noodig zijn bij de Regeering en Parlement om een enorm tekort te voor komen. Alle nieuwe uitgaven zullen moeten wor den uitgesteld. Met groote belangstelling heeft spr. de rede van den heer Wibaut gehoord. De nieuwe regeling beteekent een groot offer voor 's Rijks schatkist en ook voor de ge meenten die vroeger fiscale vluchtheuvels vormden. De gemeenten vormen veel minder dan vroeger afgesloten economische eenheden. De forensenbelasting is daarom afgeschaft geworden. In het systeem van den heer Wibaut zou zij spoedig hersteld worden. Na de replieken wordt de vergadering verdaagd. R. K. UNIVERSITEIT. Ambtsaanvaarding prof. dr. Th. Rutten. Prof. dr. F. J. Tb. Rutten, bij besluit van de Badboudstichting benoemd als buiteu- gewoon hoogleeraar in de experimenteele psychologie aan de Keizer Karei-universi teit te Nijmegen, aanvaardde gistermid dag onder groote belangstelling zijn ambt, door het uitspieken van een rede over: „Nieuwe gezichtspunten in de methodiek der experimentecele psychologie." De ambtsaanvaarding had plaats in de bovenzaal van het Concertgebouw „De Wereeniging" te Nijmegen. ADVIEZEN VAN DEN H00GEN RAAD VAN ARBEID. Welke in 1931 te wachten zijn. De Hooge Raad van Arbeid heeft-, blij kens het jaarverslag, zich in 1930 met ad viezen omtrent de volgende onderwerpen beziggehouden: 1. den toestand van de landarbeiders en de middelen, welke kun nen worden aangewend om in dien toe stand verbetering aan te brengen; 2. een voor-ontwerp van een Huisarbeidswet3. een voor-ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur betreffende slage rijen tevens slagerswinkels4. een voor- outwerp van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 22, eer ste lid der Ziektewet; 5; een voor-ont werp van een algemeenen maatregel van bestuur tot nadere wijziging van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923 (het werken van meisjes en jongens in twee ploegen)6. een vooront werp van een Bedrijfsradenwet; 7 een voorontwerp van een algemeenen maatre gel van bestuur tot wijziging van het Ver plegingsbesluit 1928; 8. een voorontwerp van een Werktijdenbesluit voor kant-oren. De advjezen omtrent de onder 2, 3, 4 en 5 genoemde onderwerpen werden in 1930 uitgebracht. De commissie, die een onderzoek instelt naar den toestand der landarbeiders, heeft de gegevens, "die haar uitgebreide enquête heeft opgeleverd, nagenoeg geheel be werkt. De adviezen omtrent de onder 3, 7 en S genoemde onderwemen zullen vermoede lijk in de eerste helft van 1931 worden uit gebracht. OPROEP AAN ALLE 0UD-Z0UAVEN IN NEDERLAND. Om een volledig overzicht te verkrijgen van de nog levende Oud Zouaven in Ne derland, verzoeken wij, dat allen, ook zij, die zich in 1927 opgaven, zich aan onder staand adres schriftelijk te willen opge ven onder vermelding van naam, voor naam. geboortejaar, woonplaats en zoo mogelijk het wapennummer, wat ons de vergelijking met de matricule (officieele lijst) gemakkelijk maakt. Ten einde ons doel te bereiken doen wij een beroep op de hulp van familieleden of anderen, die ter plaatse van hun inwo- nine Oud Zouaven kennen. Men gelieve de opgave te zenden vóór 14 Maart a.s. Namens het Bestuur van den Alg. Ned. Zouavenbond. B. VAN LEEUWEN, Geestelijk Adviseur Pastoor St. Joseph, Hillegom. FORD EN ROTTERDAM. Weihouder de Zeeuw nog optimistisch? De Rotterdamsche correspondent van de „Tel." heeft een onderhoud gehad met wet houder de Zeeuw naar aanleiding van de kwestie betreffende de Fordfa-brieken. „Zoowel in de Ford- als iu de kali-kwes tie", aldus de wethouder, „is het de taak van bet gemeentebestuur zaken te doen voor de gemeente. Kan men u van een za kenman verlangen, dat hij alvorens een zaak voleindigd is, in het openbaar en dus ook voor do wederpartij alle boeken opent Ik heb altijd geleerd, dat men der gelijke zaken regelt in de binnenkamer. U zult u berinneren, dat bij de vraag of de Margarine-Unie hier gevestigd zou blijven of wel naar elders zou vertrekken ook van verschillende kanten voorspeld was, dat Rotterdam de Margarine-Unie zou verlie zen. Het gemeentebestuur kon echt-er in alle stilte de onderhandelingen voortzet ten en we hebben de zaak voor elkaar ge kregen. Dergelijke zaken mogen niet open baar worden^voor en aleer beide partijen het eens zijn. Ontijdige openbare bespre kingen kunnen slechts de zaak doen mis lukken en waarschuwen den concurrent. Twee raadsleden hebben thans gemeend het gemeentebestuur k faire" te moeten nemen over het gebeurde met Ford. En men eischt- openlegging der boeken. Tegen het „a faire" nemen heb ik niet het min ste bezwaar. Als het gemeentebestuur iets gedaan of nagelaten heeft dat critiek verdient, dan zullen wij dio gaarne afwach ten. Maar wel heb ik bezwaar om in dit stadium mededeeling te doen van alles wat te dier zake is geschied. Want voor mij is de Ford-kwestie nog niet afseloo- pen. De verhuizing naar Amsterdam is voor mij nog geen voldongen feit. PRIJSVERH00G1NG VAN STEEN. Voorloopig voor 14 dagen. Op een vergadering van steenfabrikan ten te Arnhem, waarin de groot-industrie volledig tegenwoordig was, is de toestand van hét bedrijf uitvoerig besproken. Met hei oog op de heerschende moeilijk heden werd besloten, den prijs der steen te verhoogen en voor de eerstvolgende 14 dagen den blinkerprijs te stellen op ten minste 20 per 10C0 stuks. In een daarna te houden vergadering zal opnieuw de prijs worden vastgesteld. Arbeidstijd in het houtbedrijf. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid beeft, beschikkende op een verzoek van den Nederlan'dschen Houtbond, te Am sterdam, daartoe strekkende, dat in de on dernemingen (houthandel, houtzagerijen, en -schaverijen), te Amsterdam, Leiden en Hengelo, van de tot het collectief contract voor hel houtbedrijf toegetreden werkge vers arbeid mag worden verricht, in afwij king van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, vergunning verleend, dat eedurende het tijdvak van 8 Juni tot en met 19 September 1931 door de arbeiders, werkzaam in de ondernemingen (houthan del. houtzagerijen en schaverijen) te Am sterdam, Leiden en Hengelo van de tot het collectief contract voor het houtbedrijf toegetreden werkgevers, in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, op de eerste 5 werkdagen der week ten hoogste 9 uren per dag en op Zater dag ten hoogste 5 1/2 u. arbeid wordt ver richt, met dien verstande, dat door jeug dige personen beneden 16 jaar, niet langer dan 49 uren por week arbeid mag worden verricht- Arbeidstijd in banketbakkerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergunning verleend, dat in de weken van 30 Maart tot en met 4 April 1931 en van 18 tot en met 23 Mei 1931 in hunne ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwking van het be paalde in de artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens onder staande werktijdregeling:. Maandag 30 Maart max. aantal werk uren voor mannen 8 1/2 u. per dag, max. aantal werkuren voor vrouwen en jeugdige personen van IR en 17 jaar F u. per dag. Dinsdag 31 Maart resp. 8/12 u. p. dag, 8 u. per dag. Woensdag 1 April resp. 8 1/2 u. per dag, 8 u. per dag. Donderdag 2 April resp. 10 u. per dag, 10 u. per dag. Vrijdag 3 April resp. 10 u. per dag, 10 u. ner dag. Zaterdag 4 April resp. 11 uur per dag, 10 uur per dag. Maandag 18 Mei resp. 8 1/2 uur per dag, 8 uur per dag. Dinsdag 19 Mei resp. 8 1/2 u. per dag, 8 uur per dag. Woensdag 20 Mei resp. 8 1/2 uur p. dag, 8 u. per dag. Donderdag 21 Mei resp. 10 uur per dag, 10 uur per dag. Vrijdag 22 Mei resp. 10 uur per dag, 10 uur per dag. Zaterdag 23 Mei resp. 11 uur per dag, 10 uur per dag. Vrijdag 27 Maart a.s. hoopt mr. P. J. A albe r se, te Delft, oud-minister v. Ar beid, Handel en Nijverheid, lid van - do Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn 60sten verjaardag te herdenken. Te Naaldwijk is overleden op 87-ja- rigen leeftijd dc oud-zouaaf Lambertus van d 6r Steen. Aan den Stillen Omgang zal voor de eerste maal een groep uit Eindho ven deelnemen van 225 personen. TER AAR. St. Deus Dedit. De R.K. Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit" hield alhier baar jaar vergadering in het café van den heer C. van Dam op het Kerkpad. De voorz., de heer G. Mesman, opende de vergadering met den chr. groet, heette allen van hartelijk welkom, is verheugd dat er zooveel leden tegenwoordig zijn en hoopt dat de besprekingen een aangenaam karakter mogen dragen. De secretaris, de heer G. Otto, leest de no tulen van de vorige vergadering, welke onder dank worden gearresteerd. Eveneens doet de heer Otto verslag over den gehouden feestavond, welke tot -aller te vredenheid geslaagd is. De opbrengst 73.25. is besteed aan het vaandelfonds, wat ook de afspraak was. Als mededeelingen heeft de voorz. dat tot secretaris is benoemd de heer G. Versluis, Verder geeft de voorz. een uitvoerig ver slag van al hetgeen er verhandeld- is op de Bondsraads-vergadering. Als volgende punt krij'gen we de bespreking in een hoogere klasse te gaan. Over het alge meen waren de leden ervoor, over te gaan naar een hoogere klasse. Enkele vonden het jammer dat er niet eerder met een dergelijk voorstel ter vergadering was gekomen; het brengt belangrijke voordeelen mede. Na eenige besprekingen werd het aangeno men met algem. steramen. Aan de orde komt het boet-plichtig stellen van de vergaderingen. De voorz. zegt, dat hiertoe de vorige keer wel is besloten, maar dit besluit was niet van kracht, omdat het niet vermeld stond op de agenda. De leden waren het er allen over eens, om boete te stellen, maar is dat practisch wel uit voerbaar? Zij veronderstellen, dat er weinigen den boete zullen betalen. Er werd dan ook maar besloten het voorstel niet aan te nemen Velen zijn er nieuwsgierig naar, hoe het staat met het Vaandelfonds. De heer G. Otto, doet verantwoording; er is nu bij elkaar J 238.21. Dat is nog geen 300, zegt de voorz. Hoe komen we aan de rest? Hierover werd een geruime» tijd gediscussieerd; 60 was toch nog een heel bedrag, maar toch zou men gaarne het zoo lang verwachte vaan del zien prijken, bij een of andere feestgele genheid. Er werden verschillende voorstellen in de besprekingen gemengd, tot op slot werd aan genomen, dat ieder lid, in de Juni-maand, één gulden betaald, dan kunnen zij juist aan den som komen, daar de vereeniging 60 leden telt. Aan den geestel. adviseur werd overgelaten het koopen van het vaandel. Gekomen aan de rondvraag, zou de heer G. Helling gaarne een strengere controle in gevoerd zien met het stempelen. De voorz. zegt, dat het bestuur hier reeds haar volle aandacht aan geschonken heeft en de heer H. v. Eik geeft het bestuur in over weging, aan het nieuwe bestuur van de vei ling een verzoek te richten, arbeiders aan te nemen, die aangesloten zijn bij de organisatie Verder werden er nog enkele huishoudelijk puntjes besproken, waarna de voorz. de leden voor hun aangename medewerking dankte, en de vergadering met den chr. groet sloot. WARMOND. Stopplaatsen autobus. In verband met de in werking tredimig van de autabusdienst armoindLeiden v.v. zijn door Burgemees ter en Wethouders de navolgende s-tonnliaat- sen aangewezen: Padoxlaan, Loekhorst- laa-n. Huize Lid-uina, MeerrrsMaan, Burge meester Sc h;>1 vïmcksitraat, de Baan, Hotel de Zon. hoek Dorpstraat. W arm un da straat-. Raadthuis, Semirarie'aan en station. Op deze plaatsen zullen bovden worden aange bracht. LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen godgeleerdheid de heer H. J; Drossaart Lulofs (Amersfoort). NIEUWE R.K. H. B. S. Naar wij vernemen, is een terrein, groot 5600 vierk. meter, aan de MarienpaelstVaat de voormaligo tennisbanen van het café restaurant „Posthof" aan den Rijnsburger- weg aangekocht, om er een gebouw voor de 5-jarige R. K. H. B. S. te pticlrieru Zoöals men weet. is de H. B. S. nu on dergebracht in de Oude Kweekschool voor Zeevaart aan het Noordeindo. 31 Ligt in de bedoeling, om naast de H. B. S. een huis enz. te bouwen voor de Pa ters Franciscanen, directeur en leeraren van de H. B. S. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In de gisteravond in het Nutsgebouw alhier gehouden maandelijksche vergade ring van de Maatschappij dor Nederl.md- sche Letterkunde, heeft prof. dr. G. Bes- selaar van het Natal University College te Pieter Maritzburg, een voordracht gehou den over: Hollands Natal. Kiezerslijst der gemeente. De door het gemeentebestuur vastge stelde kiezerslijst voor 1931-1932 lelt 30.770 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 3R097 voor de Provinciale Sta ten en 35.364 voor den Gemeenteraad. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1983. Coöp. Broodbak kerij „De Verbetering", Noordwijk, Molen straat 19c. Uittr. lid R. v. Toezicht: A. v.' Schie, Noordwijk. N. Best.: H. W. de Haas, Noordwijk. N. comm.: J. Vink, Noordwijk, J. v. d. Haak, Noordwijk en D. Th. v. d. Weyden, Noordwijk. 4582. Th. Cuperus. Leiden, Morschstraat 13. Kruidenierswinkel. Uittr. E.Th. Cupe rus, Leilen. Wijz. handelsn. thans: J. Cu perus. N.E.: J. Cuperus, Leiden. 1294. H. M. Pierrot, Leiden, Maarsmans- steg 14 en 21. Horlogemakerij, verkoop uur werken, galanterieën, luxe art. enz. Oph. fil.Leiden. Marsmanssteeg 7. Opheffing: 4928. Franse en Co. Kat wijk aan Zee, Voorstraat 7. Autoreparatie- inrichting. De firma B. F. van Kloeten heeft Maan dag, Dinsdag en Woensdag een kleine ten toonstelling georganiseerd van werkstuk jes, vervaardigd met Schoenfeld's verven. Over de honderd stukjes zijn door ama teurs ingeleverd, om door het publiek be oordeeld te worden. Er zijn zelfs heel aar dige stukjes, ingezonden door een school voor achterlijke, kinderen, en echte kunst werkjes zijn afkomstig van kinderen van 1415 jaar. Wel een bewijs, hoe met deze verven op eenvoudige manier een mooi re sultaat is te bereiken. Ook vele ouderen nemen aan de tentoonstelling deelzelfs een dame van 80 jaar leverde een proeve van bekwaamheid in. De tentoonstelling wordt gehouden in een der toonzalen der firma Van Kloeten en is gratis voor ieder toegankelijk. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. Hedenmorgen te tien voor uur is de heer J. A. op de Breestraat aangereden door een vrachtauto, bestuurd door K. De heer A. kwam te vallen en liep een bloedende wond aan het achterhoofd op. Door den E. H. D. werd hij ter verder onderzoek nasi- het Acad. Ziekenhuis vervoerd. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De Zondagsdienst <ier huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Bruining, Merz, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegsteeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 2 tot en met Zondag 8 Maart a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 0, tel. 8C7. Voor de Katholieke werkloozen. De aandacht voor de R. K. wcrkloozen werd ons voor heden gevraagd door de R. K. Sportvereeniging „Leiden". Onder de Sportrubriek hebben we reeds gemeld, dat de baten van den competitie wedstrijd, die „Leiden" morgen tegen Blauw Zwart speelt op het terrein aa?i den Haagschen Straatweg, ten voordeele komen van de katholieke werkloozen. Voor wie de sportrubriek niet leest, zij het hier nog eens extra vermeid. Katholieken van Leiden, de katholieke sporters willen morgen hun toch al kari ge inkomsten afstaan aan de werkloozen Helpt gij hen om dat resultaat zoo mooi mogelijk te maken. Indien het weer u voor het bijwonen van een voetbalwedstrijd niet aanlokt, kunt ge toch steunen door uw bijdragen te zenden aan den secretaris der vereeniging, den heer Jac. Janson, Pieterskerkhof 30. Het bestuur van de Vereenigde Faculi- teit der Rechtsgeleerdheid en der Lettexen en Wijsbegeerten der Leidsche Studenten voor het studiejaar 19311932 is als volgt samengesteld: J. v. Leur, praeses; J. R van Blom, ab-actis; mej. J. Mohamad Ach- mad, quaestrix; H. H. Schuller, assessor I; J. D. de Vries; assessor II. Door de poli'ie is aangehouden zekere G. v. E.j alhier woonachtig, die nog een maand gevangenisstraf te goed had voor een vonnis der Ha-agsche Rechtbank. Door den Nachtveiligheidsidenst is bij de politie een rijwiel gedeponeerd, dat onbe heerd werd aangetroffen. BIOSCOPEN. Luxor „lm Westen nichts Neues" blijft nog steeds overgroote belangstelnling trekken aodrdwk overgroote belangstelling trekken en het was te voorzien, dat de film zou moeten worden geprolongeerd. Deze week worden dan ook wederom per dag 3 voorstellingen gegeven, n.l. om 2.30, 7 en 9.20 uur. Gisteravond was het theater we derom zoo goed als uitverkocht. Na de uitvoerige besprekingen van verleden week, mogen we ons nu daarvan ontslagen achten. Casino. Het was een goede gedachte van de Direc tie van Casino om in haar theater nog eens te vertoonen de film: „Das lockende Ziel" met Richard Tauber als Toni Lechner in de hoofd rol. De inhoud van dit filmwerk is door ons ir dit blad een maand of wat terug reeds be sproken. We willen echter er nog even op wijzen ,dat „Das lockende Ziel' een eerste- klasse film is met streng logisch verband en aantrekkelijk van inhoud; een film, dife door muziek en zang, alsmede door hoog staand spel, echt kunstgenot biedt en die 'e verder zonder eenig voorbehoud kunnen aan bevelen. Ook het voorprogramma met een mooie natuuropname en een boeiende Wild- Westfilm is van zoodanig gehalte, dat ieder, die deze week Casino wil bezoeken er zeer zeker voldaan uit zal terugkeeren. Tenslotte zij vermeld, dat de Tauberfilm ook Zaterdag en Woensdagnamiddag va.n 24 uur zal ver toond worden, zoodat er gelegenheid te over is van deze kunstzinnige film te genieten. Tianon. In „Anna Christie" heeft de filmster Greta Garbo haar eerste sprekende film gegeven, welke gisteravond in het Trianontheater werd vertoond, 't Spijt ons te moeten zeggen, dat Greta Garbo ons niet heeft gebracht, wat wij van haar verwachtten. Het filmwerk is vervaardigd naar het too- r.eelstuk van O Neil, dooh heeft hier en daar nogal veranderingen ondergaan, terwijl het slot geheel verdraaid is. Daar wordt de tra gedie tot een blijspel gemaakt, dat er al heel slecht aansluit. Al moeten we toegeven, dat het optreden van Greta Garbo in deze eerste sprekende film somwijlen iets aangrijpends heeft, de dialoog is bijna steeds te veel gerekt in ver houding tot het gebeuren. Ons bezwaar tegen het aanvaarden van deze film richt zich voor namelijk daartegen, dat het milieu van deze film ons afstoot. Die sfeer van zeemansge woonten in dronkemans (vrouws) tooneelen, verhalen over zeemanskroegen door een meis je (hetgeen haar een rein huwelijk belet), een zonlerlinge eed en een overboord gooieD van een godsdienst met tot slot toch weer een hu welijk, dat eerst onmogelijk scheen, noopt ons deze film ongeschikt te verklaren. (Ongecorrigeerd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2