ZATERDAG 7 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto-ongeval te Soesterberg. Op den Rijksstraatweg UtrechtAmers foort is gisteravond ongeveer kwart voor tien een ernstig auto-ongevai gebeurd. Van de auto, waarin gezeten was dr. Beurden van Schoonhoven, directeur van het St. Elisabeths Gasthuis te Amersfoort, sprong ter hoogte van het Gebouw van den Xederl. Protestantenbond plotseling de rarbura»- teur, waardoor dr. Beuren van Srhoonhoven uit den wagen werd geworpen. Zwaar ge wond werd het slachtoffer het gebouw van den Protestantenbond binnen gedragen. Een tweede persoon, eveneens een geneesheer, verleende onmiddellijk geneeskundige hulp. Overbrenging naar een der gasthuizen werd noodzakelijk geacht. De politie te Soester berg werd direct gewaarschuwd, ten einde een onderzoek in te stellen. HET ONGELUK TE BLERICK. Een vijfde slachtoffer. Gisteren is in het R.K. Ziekenhuis te Ven- lo overleden mej. Krans uit Horst, die ern stig gewond werd bij het autobusongeluk nabij Bleric. Dit is het vijfde slachtoffer van deze ramp. Thans worden nog vier gewonden in het ziekenhuis te Venlo verpleegd. Hun toe stand is redelijk wel. DRIE JONGENS DOOR HET IJS GEZAKT. Een tienjarige knaap verdronken. Gistermiddag te omstreeks vier uur waagden zich drie jongens op het zwakke ijs van den vijver in het Meentebosch ie Winschoten. Zij zakten erdoor en schoten onder het ijs. Ijlings toesnellende burgers slaagden erin de jongens, van wie er twee bewusteloos waren, op het droge te bren gen. Van een hunner, den tienjarigen S. H.. konden de levensgeesten niet worden opge wekt. Verdronken. De bejaagde vrouw van den brugwachter Reinders, te Nieuw Amsterdam, is bij het afdraaien van een brhg over het nieuwe ka naal te water geraakt en verdronken. in een zuurput omgekomen. Gistermiddag is de 18-jarige B. uit Meu- lunteren op de Kunstzijdefabriek te Ede in een zuurput gevallen. Hij werd-levenloos er uit opgehaald. Doodelijke val, De landbouwer J. B. te Lithoven bij Oss, is van een zolder gevallen, waardoor hij een zware hersenschudding kreeg. Hij is aan de gevolgen overleden. Uit het raam der derde verdieping van een perceel aan de Korte Keizerstraat te Amsterdam, is een meisje van ongeveer 15 maanden op de binnenplaats gevallen. Een buurman, die het ongeluk zag gebeuren, bracht het kind naar het posthuis op de Nieuwmarkb, vanwaar de G. G. D. het naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerde. Het kindje is daar overleden. In een meubelmagazijn. Gistermiddag om drie uur onibs+ond te As sen in het meubel- en beddenmagazijn van den heer Th. Meijer m de Kruisstraat een hevige brand. De brand is ontstaan in de bedden- en matrassen&toff eerder ij, waar een drietal jongens werkzaam was. Eén van hen wilde probeeren of kapok kon branden en wierp een brandende lucifer in het ka pok. Onmiddellijk ontstond brand. De jon gens trachtten daarna zelf den brand te blussohen hetgeen mislukte, daar de vlam men snel om zich heen grepen. De brand weer werd ontboden en stelde alle pogin gen in het werk om het vuur te best-rijden. De vlammen vonden in de aanwezige stof fen en meubelen van den winkel gretig voed sel. Aangezien er voor de belendende per- ceelen gevaar bestond, werd de brandweer van Groningen ontboden. Doch toen deze ter te geven. Toen de groote spiegelruiten ten- plaatse versoheen behoefde zij geen water gevolge van de geweldige hitte knapten, sloegen de vlammen naar buiten. Ook van de tegenover liggende perceelen sprongen verscheidene ruiten. De belendende huizen bekwamen veel brand- en waterschade. Van den vooraad kon niets worden gered, het huis brandde geheel uit. Huis en inventaris waren verzekerd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De brand trok begrijpelijkerwijs veel be langstelling, doch het publiek werd door de politie op behoorlijken afstand gehouden. Boerderij vernield. Gisternacht ontstond brand in de boerde rij van den landbouwer J. te IJsselsteijn tusschen Deurne en Venray. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat binnen korten tijd de geheele boerderij tot den grond toe afbrandde. Het vee, waaronder eenige koei en en talrijke varkens, kwamen in de vlam men om. Vrouw en kinderen konden slechts met de grootste moeite zich in vei'igheid stellen. Het huisraad is nagenoeg geheel verloren gegaan. Verzekering dekt de scha de, die uit den aard der zaak aanzienlijk is. HET VERGAAN VAN DEN IJMUIDER TREILER. Deelneming van H.M. de Koningin. Bij den burgemeester van Maassluis is helen het volgende telegram ingekomen: H.M. de Koningin is zeer getroffen door bet vergaan van den IJmuider treiler 132 en draagt mij op u te verzoeken de nagela ten betrekkingen der slachtoffers Hare Ma- jesteit's oprechte deelneming te willen over brengen. VAN GEEN, Secretaris. CHANTAGE OP EEN AMBTENAAR. Tragisch einde. De „Vlissingsche Crt." van Donderdag avond bericht: Naar wij vernemen is Woen- dag aan den Commissaris van politie te Vlissingen mededeeling gedaan, dat ten op zichte van een ambtenaar aldaar chantage was gepleegd door steuntrekkenden, die hiervoor op verschillende tijdstippen gelden hadden ontvangen. Bedoelde ambtenaar was Donderdagmorgen aan het bureau van politie ontboden om inlichtingen te ver strekken. Hij gaf den wensch te kennen te wachten tot de commissaris van politie, die op dat tijdstip afwezig was, op zijn bu reau zdti zijn teruggekeerd, teneinde de zaak met den commissaris te bespreken. Woensdagavond laat had hij evenwel reed6 een langdurig onderhoud met den commis saris op diens bureau gehad. Toen om circa kwart Voor een Donderdagmidd. een agent van politie in den wachtkamer kwam bemerkte hij dat de bovenbedoelde amb tenaar een eind aan zijn leven had gemaakt. Onmiddellijk werden twee medici ontboden, die nog kunstmatige ademhaling toepasten, doch* slechts den dood van don betrokken persoon konden constateeren. De commissaris van politie heeft onmid dellijk het parket te Middelburg met hot gebeurde in kennis gesteld. ZIGEUNERS AAN DE GRENS. Hernieuwde activiteit. Men bericht van de Brabanitsch-Belgische grens aan ,,De Tijd": Zooals een korte mededeeling in een der vorige hummers van dit blad reeds heeft gemeld, is een der laatste dagen weder een toenemende activiteit der zigeuners-troepen aan gene zijde onzer landgrens. Wij zien weer de zooveelste herhaling van het oude spelletje. Sinds enkele jaren is dit aan den gang. Op een goeden dag, ge ruimen tijd ge- geleden, werd van Franschen kant- aan de Belgen het cadeautje geoffreerd van een respectabel aantal zoogenaamde „Zigeu ners". Het was een formidabele groep, et telijke wagens sterk. België, al evenmin als Frankrijk, op het nomaderuvoikje gesteld, dirigeerde de luidjes linoa recta weer terug, naar Frankrijk.pardon, neen, het ge zelschap werd met bekwamen spoed dwars door België naar deNederlandsche grens gedreven, waar men dan wel de Noor derburen zou brachten met het Fransche geschenk gelukkig te maken De Nederlandsche politie had echter lont geroken, en hoe de Belgische gendarmes ook trachtten de Zigeuners op de meest stille puntjes de Brataantsche grens te doen over schrijden, de toeleg, mislukte steeds en voortdurend. Er slaagde 'n enkele maal een deel der nomaden erin voet op Brabanschen grond te zetten, met de meeste onverbidde lijkheid en beslistheid kregen ze van de Ne derlandsche grensbewakers per keerende post een kaartjeretour 1 Voortgedreven door de Belgische gendar mes zijn dezer dagen weer pogingen aange wend op NederVndsch gebied te komen, n.l, de streek van Ba arde-Nassau is dit een der dagen dezer week even gelukt. Een groep Zigeuners was in Nederland doorgedrongen, doch de marechaussées wisten, door kor daat optreden en nadat het bijna tot een treffen was gekomen, de ongewensehte ele menten weer op Belgisch gebied terug te dringen. Ook in de streek nabij Budel zijn zigeu ners gesignaleerd, zoodat. we klaarblijkelijk weer met pogingen te doen hebben om op verschillende grenspuniten te trachten Ne derland de zwervende typen over te dragen. Een goede vangst. Op 5 Februari is ten nadeele van een confectiefabriek aan de Leuvenhaven te Botterdam een partij manufacturen, tor. waarde van 350, gestolen. Eenigen tijd later kreeg een recherheur op den Scliie- damschen Dijk een tip in welke richting hij zou moeten zoeken. Dit onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van den 28-jarigen kleermaker M. W. en den 19-jarigen aufco- geenlasscher J. J. V., beiden recidivist. Het bleek al spoedig, dab zij niet slechts schul dig moesten zijn aan genoemde inbraak, maar dat zij vermoedelijk nog veel moer dergelijke diefstallen gepleegd hadden. Zij worden verdacht van diefstallen gepleegd bij de firma V. aan de Binnenrotte, de fir ma Van V. aan de-Aert van Nesstraat, de firma W. aan de Heerenstraat, do firma S. en K. aan den Oppert en H. aan de Eerste Lombarsbraat. Bij al deze firma's zijn ma nufacturen of costumes gestólen. De dief stallen zijn uiterst brutaal op klaarlichten dag gepleegd. Voorts is nog de 30-jarige caiéhouder V. T. R. aangehouden, als ver dacht van heling. De gestolen waar is over de geheele stad verspreid geraakt. Het on derzoek wordt voorgezet en men vermoedt, dat er spoedig nog meer arrestaties zullen volgen. De drie aangehoudenen zijn opge sloten. Veelvuldige scheepsdiefstallen. In IJmuiden kwamen den laatsten tijd meermalen klachten voor over diefstallen van scheepsgoederen, welke goederen bij opkoopers van de hand werden gedaan. Het gemeentebestuur heeft nu een bepa ling gemaakt, waarbij het koopen van voor werpen, .welke tot de uitrusting van een schip behooren, zonder toestemming van den eigenaar of beheerder van het schip strafbaar wordt gesteld. Een Hotelhouder benadeeld. Wij hebben dezer dagen medegedeeld, dat een hotelhouder op het Rembrandtplein te A'dam voor een bedrag van pl.m. 3-250 benadeeld was geworden door een logeer gast, die zijn rekening niet betaald en ge leend geld niet teruggegeven had. Bij het onderzoek door de politie is gebleken, dat de vreemde gast een 74-jarige in het geheele land zeer ougiünstig bekend staat en dat er in tal van plaatsen naar hem ge zocht wordt in verband met oplichtingen en verduisteringen. Donderdag is hij te Was senaar aangehouden en naar hier overge bracht, vandaag wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld. Tevens is in beslag genomen de auto, waarin de 74-jarige ge woon was te rijden Hij bleek zich deze auto in huurkoop te hebben aangeschaft, doch van betalen kwam niet veel terecht.... Zijn maandsalaris ontstolen. In de Openbare Leeszaal te Almelo is een hoofd der school uit een naburige ge meente een sigarenkoker ontstolen waarin zich zijn geheele maandsalaris bevond. Na de vechtpartij te Loozen. Aangaande de dezer dagen te Loozen, gemeente Bochelt (B.) plaats gehad heb bende vechtpartij, waarbij de Weerter losse arbeider J. Smeets het leven liet, vernemen wij nader, dat van 2 der andere verwonden, die naar het ziekenhuis te Hamont zijn overgebracht de toestand van dien aard ;s, dat hun de H.H. Sacramenten der Sterven den zouden zijn toegediend. Onder dezen bevindt zich ook de broer van den versla- gene en de ongeveer dertigjarige H. Kam pers. De herbergier Severins uit Loozen, in wiens woning de vechtpartij plaats vond, is met zijn vrouw als verdacht aan den dood" slag schuldig te zijn, naar de gevangenis te Tongeren overgebracht. De toedracht van het geval is echter nog steeds niet opgehelderd. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Spoorwegongeluk. De sneltrein BoekarestBerlijn kwam gistermorgen bij het station Duca in bot sing met een goederentrein. Vijf wagons ontspoorden. Van de passagiers, die nog sliepen, maakte zich een vreeselijke paniek mees ter. De gemoederen werden echter gekal meerd, toen men tot de bevinding kwam, dat het ongeluk niet buitengewoon groot was en dat niemand gewond was. De materieele schade is aanzienlijk. HITTEGOLF TE BUENOS AIRES HOUDT AAN. Verscheidene slachtoffers. Reeds gedurende een week heefscht te Buenos-Aires een vochtige warmte van 37 it 38 graden Celcius. Vijf personen zijn aan verstikking, welke door de warmte ontstond, bezweken. Gisteren alleen reeds werden 70 personen ziek, van wie er één is overleden. Strenge vorst in Silezië. In geheel- Silezië heerscht een streuge vorst. In het Silezische laagland bedroeg de laagste temperatuur 14 graden onder nul. In het hooggebergte daalde de tempera tuur tot 18 graden. De laagste temperatuur van den afge- loopen nacht werd geconstaeerd in het Saksische Reuzengebergte in Harrachs- dorpdeze bedroeg 20 graden onder nul. Sneeuwstorm aan de Zweedsche kust. De scheepvaart aan de Zweedsche kust ondervindt groote belemmeringen van sneeuwstormen, die op het oogenblik woe den. De pogingen, om twee Zweedsche stoom schepen met behulp van een ijsbreker naar Geffle te sleepen, moesten worden opge geven daar ijsdammen van acht meter hoogte het voorwaartskomen onmogelijk maakten. Daar een dikke mist is opgekomen, maakt men zich bij den thans heerschen- den storm ernstig bezorgd voor de sche pen. In de Finsche Golf zijn bij Graesegrund twee Duitsche stoomschepen uit Hamburg ingevroren. Een ijsbreker, die zich in de buurt bevindt, kan geen hulp brengen, daar de storm te krachtig is. TWAALF JAAR NA DEN OORLOG. Nog altijd mijnengevaar. Ofschoon thans reeds twaalf jaar sinds den wereldoorlog zijn verstreken bestaat in de nabijheid van de kusten der destijds oorlogvoerende landen voor de schepen nog altijd het volstrekt niet denkbeeldig gevaar, dat zij op den een of anderen dag op een mijn loopen. In verband met dit gevaar heeft de Brit- sche Admiraliteit zoo juist in de „London Gazette" een waarschuwing gepubliceerd, waarin zij er nadrukkelijk op wijst, dat in dertijd talrijke mijnen zijn gezonken, zon der geëxplodeerd te zijn. De Admiraliteit raadt daarom alleu kapiteins aan nauwlet- toe te zien, dat zij wanneer zij zich in de nabijheid der kust bevindeu minstens zes voet helder water tusschen de kiel van hunt boot en den bodem der zee hebben. Trawlers dienen er voorts speciaal op te letten dat zij geen mijnen in hun netten krijgen. IMTERPAROCHIEELE GOD ZEGENE HET EERZAME HANDWERK II. Het moet iedereen wel duidelijk zijn, dat de Gez. Ver. door haar groet, waarin haar karak ter ligt uitgedrukt, zich stempelt tot een echt katholiek-sociale vereeniging. Want bestaat er katholieker opvatting dan die van arbeid en beroep? De daadzaak, dat er gearbeid moet worden èn tot dekking van het bestaansmini mum èn tot het verkrijgen van cultuurgoederen, wie accepteert dat niet? Het is een absolute noodzakelijkheid, maar een noodzakelijkheid, die vernedert en verbittèrt hen, die niet geloo- ven. Want zij blijven staan bij een dwingende noodzakelijkheid waaruit, hoe kan 't ook an- derss, arbeidsschuwheid en de zucht tot in krimping van den arbeid voortvloeit. Hoe geheel anders is onze katholieke opvat ting. Vaor ons heeft deze noodzakelijkheid een hoogere, een godsdienstige beteeknis. We we ten, dat de arbeid een plicht is, ons door God opgelegd, en dat Hij tevens zoowel de behoef ten als het middel tot bevrediging dar behoef ten in onze natuur heeft neergelegd. In vrijheid wordt die plicht erkend en opgevolgd, maar ook weten we ons door die vrijheid verantwoor delijk voor God, wat betreft de vervulling van dien plicht. Doch er is meer. Na den zondeval van het eerste menschenpaar zien we den ar beid tevens als boete en deugdoefening en als middel tot bereiking der eeuwige zaligheid. Op deze basis van arbeid als roeping Gods staat onze opvatting. Nog hooger staat het beroep, want dat wordt juist de roeping, die elke mensch in de samenleving te vervullen heelt. We leven niet ieder-op-zich; wè zijn sociale wezens en niet onafhankelijke en onsamenhan gende deelen. De maatschappij is een levend verband, waarin de menschen elkander noodig hebben; zoo heeft God het gewild, daaraan kan en mag niemand zich onttrekken en in de orde ning leeft en werkt elk beroep van den hoog- slen tot den laagsten rang.. Ten opzichte van de keuze van het beroep speelt het bloote toeval geen rol, want de Voorzienigheid leidt en bestuurt; dus heeft de beroepskeuze een scheppende en leidende oor zaak. Vandaar dat het zoo goed is den jon gen te laten bidden om van den Hemelvader voorlichting te verkrijgen bij de keuze van een levensstaat. Zoo zag en begreep Vader Kolping den ar beid en het beroep, maar ook begreep hij den adeldom van deze godsdienstig gefundeerde roeping. Die adeldom is eigen aan welk beroep ook, want alle beroepen, hoe nederig en klein zelfs, hebben hun religieus gefundeerde roeping in de samenleving en het is de groet „God zegene het eerzame handwerk'die eiken be roepsarbeid omvat. Zoo bezien is dan ook de keuze van dien groet zeer juist geweest, past zij ook in dezen, onzen tijd. En het is juist door dien groet, dat we sterk staan en niet kunnen begrijpen, hoe buiten ons Bisdom Haarlem steeds nog gezocht wordt naar de meest ideeële vereeniging voor dege nen,'die het Patronaat moeten verlaten. Reeds bij het eerste Jeugdcongres (Den Haag 1922) werd gewezen op dit tekort, toen rector B. H. de Groot zeide: „Het is een onbegrijpelijk te kort, dat het goede voorbeeld van Kolping nog zoo weinig navolging hier in Roomsch Neder land heeft gevonden; dat we buiten de organi satie van de Gezellen-Vereeniging van een eigen vereenigingsband voor onze R.K. Jonge mannen eigenlijk tol heden bijna niet konden spreken". Dat heden van 1922 kunnen we ver schuiven tot 1931; want ook nu is buiten de Gezellen-organisatie van één vereenigingsband rog geen sprake. In het Aartsbisdom is het de Jonge Werkliedenvereeniging of „De Jonge Werkman", die ook in de Bisdommen Roer mond en Den Bosch bestaan. Zij omvatten echter lang niet degenen, die in deze organi satie behooren, o.i. doordat, hoe goed men het ook bedoelt, de werkwijze en de zoo noodza kelijke eenheid van het Kolpingsprogram bij hen ten eenenmale ontbreken. En de meest ideeële vereeniging, ook en niet 't minst voor den priester, is en blijft de Gez. Ver. S. M. KOLPING'S EERSTE OPVOLGER. X. In de laatste levensjaren van Schaffer kwam voor de Gez. Ver. de naam op van „Verband der Kath. Gezellenvereine". Tot toe had men altijd in 't algemeen van de Kath. Gez. Ver. gesproken, waaronder men 't geheele Kolpings- werk begreep. Deze nieuwe benaming is van buitenuit in de Vereeniging gebracht In het begin van 1890 sloten de sedert kort opgerichte arbeidersvereenigingen zich tot „Verbanden" aaneen, die naar de verschillen de landstreken nader onderscheiden werden. De vereenigingen voor de kath. schoolvrije jeugd gaven hun aaneensluiting ook den naam van „Verband", een benaming, die wel juist was, omdat door genoemde vereenigingen nu juist niet een zoo streng doorgevoerde centra lisatie werd beoogd. Bij de Gez. Ver. is dit anders. Kolping kende slechts één vereeniging. Tooh wees hij er altijd met nadruk op, dat eenzijdigheid in geen geval zijn streven was, maar dat zijn vereeniging zich wel degelijk aan de plaatselijke toestanden en volksaard moest aanpassen. Het was zijn doel om de familie gedachte sterk tot uiting te doen komen zoo wel in de plaatselijke vereenigingen als in de geheele organisatie. Om dien reden heeft hij ook in zijn bescheidenheid, waarmede hij iedere lof en vereering afwees, de naam „Ge- zellenvader", dien hem door dankbare liefde werd geschonken, van 't begin af geaccepteerd. Deze erfenis van Kolping heeft Schaffer altijd trouw beschermd en hooggehouden en daarom had hij ook bezwaar de nieuwe benaming van „Verband des Kath. Ges. Ver." te aanvaarden. Zelf wilde hij geen Verbandsvoorzitter zijn, maar evenals z'n voorganger' „Gezellenvader", wat hij ook in werkelijkheid was en als zoo danig overal werd erkend. „Wij hebben geen Verband", zoo verklaarde hij dikwijls. „Wij hebben slechts één Gez. Ver., die eenig is in haar leiding en niet Pruisischen, een Beier- schen, een Oostenrijkschen, enz., maar één Kath. Gez. Ver.", Maar toen zich overal „Verbanden" vorm den, ging men in de pers, op vergaderingen van andere Vereenigingen, ja, gingen zelfs de praesides langzamerhand spreken van „Ver bande Kath. Gesellenvereine". Ondanks alle protest kon Schaffer het zoo niet tegenhouden, dat deze naam in eigen Vereeniging burger recht verkreeg. AI betreurde men dit in de kringen van Schaffer's medewerkers, toch deed dit niets aan de werkelijkheid af. Om misver stand te voorkomen en zich bij de andere or ganisaties aan te passen, heeft men dan op de Algemeene Vergadering in 1907 te Frankfort besloten, de genoemde benaming officieel in te voeren, waarbij in de algemeene statuten het volgende artikel werd opgenomen. „De Gez. Vereenigingen van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland, Nederland. Amerika enz., hebben- zich tot een Verband aangesloten, zoodat de afzonderlijke vereeni gingen afdeelingen van de totaal aangesloten vereenigingen zijn". Zooals vanzelf spreekt handhaafde men de oude traditie, dat ieder, die ergen6 in een Gez. Ver. als actief lid werd opgenomen, daarmede tevens lid werd van alle andere Vereenigingen. Zoo bleef de oude familiegedachte van onze Vereeniging onaangetast en met de nieuwe tijdsomstandigheden was voldoende rekening gehouden. Maandvergadering Afd. Gezellen. Dinsdag a.s. heeft de verplichte maandver gadering van de afd. Gezellen plaats. Aan- vangsuur als altijd: kwartier voor negen. Op deze bijeenkomst wordt tevens gehouden de Jaarlijksche Commissarissenverkiezing en de keuze van een Assistent-senior.. Aftredend dit iaar zijn de Commissarissen van de parochies S Petrus en S. Joseph. Omtrent herkiesbaarheid en nieuwe Candi da ten van het Commissariaat raadplege men het mededeelingen-bord. Huisvlijt- en vaktentoonstelling. Aan alle leden wordt dezer dagen toegezon den een circulaire inhoudende nadere mede- deelingen over onze te houden Huisvlijt- en Vaktentoonstelling. De bedoeling is, dat deze tentoonstelling wordt gehouden in de tweede helft van April Ingezonden kan allen worden eigen werk, het zij dit huisvlijt hetzij vakwerk is. Een jury zal worden samengesteld uit hee- ren van builen de Vereeniging, die uit hoofde van hun positie als zeer zeker daartoe be kwaam kunnen worden geacht. Afzonderlijke prijzen worden beschikbaar gesteld voor de afd. Huisvlijt en de afd. Vak- Reeds vele toezeggingen kwamen in. Toch verwachten wij een zoo algemeen mogelijke deelname. De tentoonstellingscommissie zal op de eerst volgende maandvergadering worden bekend gemaakt. Giro-nummer. Vanaf 1 Maart is de S. Joseph's Gezellen Vereeniging te Leiden aangesloten bij den Post- chèque en Girodienst onder nummer 176553. DERTIG MAANDEN HONGERSNOOD. Reeds meer dan 30 maand on woedt er een vreeselijke hongersnood in het stroom gebied van de Gele Rivier in China en zij heeft thans zoovele menschenlevens als slachtoffer geeischt, dat men gerust mag zeggen dat dit de grootste catastrophe is die zich ooit in de geschiedenis heeft afge speeld. De Europeanen kunnen zich nauwelijks een voorstelling vormen wat een hongers nood beteekent. Honderden kilometers in den omtrek zijn alle bakkerijen en maga zijnen van levensmiddelen gesloten. Er is niets te koop dan een handvol graan, waav- aan men z'n heele weekloon moet besteden. Er zijn geen spoorwegen, waarmede men de levensmiddelen van de eene naar de andere provincie kan verzenden, ook geen automobielen of andere middelen van ver voer.. Want de lastdieren, die de wagens moesten trekken, zijn reeds lang geleden van honger gestorven of door de hongerige menschen geslacht en opgegoten. De landerijen zijn absoluut uitgedroogd en verdord, want sinds maanden is er geen druppel regen gevallen. In sommige stre ken van het land heerscht in den winter een bittere koude en de inwoners kunnen zich met hun armoedige kleeding daartegen niet besehutten, terwijl hout en andere brandstoffon absoluut ontbreken. Deze noodtoestand duurt thans reeds meer dan t.weo en een halt' jaar, en millioe- nen Chineezdn zien geen anderen uitweg dan zelfmoord. In een dorp, waar 800 huisgezinnen wo nen, hebben de bewoners al een jaar lang niets andet gegeten, dan wortelen en bla ren. En in Europa zit men zich het hoofd te breken, wat men met den overvloed van graan moet gaan beginnen!

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15