DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Om Honderd Duizend Dollar! ZATERDAG 7 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Dc wreede zee. Wanneer wij 's zomers lang de wijde glinsterende watervlakte wan delen, op hel zonnige zeestrand, lijkt het wa ter zoo kalm en gevaarloos. Maar als de win terstormen jagen over de wit-schuimende koppen en de sneeuwjacht giert door het tuig van de visschersbooten, dan zit de dood op de rotsen en de duinen van de kust. Zoo is deze week op de Schotsche kust de IJ muider treiler „Noordpool" met man en muis vergaan. Elf visschers, uit IJmuiden, Vlaardingen en Scheveningen, vonden den dood in de golven en tien gezinnen werden in rouw gedompeld. Het is niet alleen de steenkool, die duur betaald wordt, ook de visch is duur, heel duur Hoeveel vischersgezinnen zouden er in onze kustplaatsen zijn, die nimmer treurden over het verlies van een hunner, die ten prooi was gevallen aan de wreede zee, die met één hand het dagelijksch brood geeft en met de andere hand de levens neemt der kostwinners. Dagen lang hebben de visschersgezinnen thans in onzekerheid verkeerd, omdat het niet vast stond, welk schip het was, dat zoo nood lottig onderging. De naam was niet leesbaar vanaf de kust en de storm belette den red- dingsbooten het uitvaren. De zee spotte met die martelende angst en liet zoo nu en dan een paar letters zien. Eerst pool", toen „....dpool", en tenslotte rdpool". Toen op den bestemden dag de „Noordpool" ook niet huiswaarts keerde, wist men dat er geen twijfel meer mogelijk was. Onwillig geeft de zee thans één voor één zijn slachtoffers terug. Nieuwe lente. Ofschoon de ijskoude wind, die eenige dagen geleden is opgestoken vanuit de barre vlakten van de Poolzee, nog niet wijst op een naderende lente in de na tuur, begint in de politiek 'n milden atmosfeer zich baan te breken. Twee verzoeningen zijn in deze week te boekstaven, n.l. het accoord tusschen Frank rijk en Italië inzake de kwesties.der vlootbe- perking, en het accoord tusschen Gandhi en lord Irwin, den onder-koning van Britsch- Vooreerst het vlootaccoord. Verleden week Zaterdag spraken wij in ons weekoverzicht de hoop uit, dat het den En- gelschen mocht gelukken ook overeenstem ming te bereiken met Mussolini gelijk er over eenstemming bereikt was met Briand. Lang behoefden wij niet te wachten, want reeds Zondag brachten de ochtendbladen het blijde bericht, dat te Rome overeenstemming was bereikt. Hoe het vergelijk tusschen Rome en Parijs eruit ziet, zullen wij nog moeten vernemen uit een officieel communiqué, doch het is wel zeker, dat aan beide zijden concessies zijn gedaan, dat Italië aan Frankrijk wel een zeker overwicht heeft willen laten en voorloo- pig althans van zijn pariteitseisch heeft afge zien. Met dit vergelijk is een einde gekomen aan de dreigende bewapeningswedloop voor wat de vloot bptreft. Het driemogendheden-pact van Londen kan nu worden uitgebreid tot een vijf-mogendheden pact en voor de a.s. groote ontwapeningsconferentie in 1932 ziet het er weer wat rooskleuriger uit. Dat is tenminste één goed gevolg van de economische malaise, waaronder de wereld gebukt gaat; in den geldnood heeft men elkander gevonden. De hand der verzoening. Zooals reeds gezegd, is er nog een hand ter ver zoening uitgestoken en wel een bruine hand, die zich legde In een blanke. Gandhi bereikte een accoord met den onderkoning. Na afloop van de Britsch-Indische confe rentie te Londen werden al heel spoedig Gandhi en andere Indische nationalistische leiders in vrijheid gesteld. Zij hadden aldus gelegenheid overleg Le plegen over de resul taten van de ronde tafelconferentie en de Britsch-Indische regeering hoopte natuurlijk door deze daad van tegemoetkonrng een gun stiger atmosfeer te scheppen voor de onder handelingen in Indië over de aanvaarding van de door de Londensche conferentie in begin sel verkregen oplossing van het Indisch vraagstuk. Zou de congrespartij, die had geweigerd aan de ronde tafelconferentie mede te werken, be reid zijn om op den grondslag van de bij de Londensche besprekingen verkregen resulta ten ,aan nader overleg deel te nemen? Dat was de groote vraag. Al spoedig bleek, dat Gandhi, ondanks sommige minder bemoedigende uitlatingen, toch niet ongenegen was om eens te praten. En zoo kwam het tot onderhandelingen met den ondèr-koning, welke onderhandelingen tot overeenstemming hebben geleid. De zout- kwestie, welke in de afgeloopen maanden tot een symbool van de burgerlijke ongehoor zaamheid is geworden, is uit de wereld gehol pen. Engeland, die de inkomsten uit het zout monopolie niet missen kan, behoudt het mo nopolie, doch het wordt den bewoners van de kuststreken toegestaan zelf hun zout te zie den, De politieke gevangenen, die zich niet aan daden van geweld hebben schuldig ge maakt, zullen in vrijheid worden gesteld. Tot zoover zijn Gandhi's eischen ingewilligd, niet ingewiligd is zijn eisch, dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de gedragingen der Britsch-Indische politie tijdens de onlusten. Thans zal de Ronde Tafelconferentie weer bijeenkomen, maar nu in Indië en geheel In dië zal eraan deelnemen. Op deze conferentie zal de nieuwe grondwet voor Indië worden vastgesteld. België's politiek. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Hijmans heeft Woensdag een belangrijke rede in de Belgische Kamer gehouden. In deze rede is zeer duidelijk uitgesproken, dat België een zelfstandige politiek wil voe ren en geen eenzijdige bondgenootschappelijke politiek. Minister Hymans heeft de gelegenheid aan gegrepen om het standpunt der regeering ten aanzien van het militaire verdrag met Frank rijk uiteen te zetten. En al dadelijk kan dan worden gezegd, dat er van dit verdrag niet zoo heel veel is overgebleven en het niets meer is geworden dan een technisch onderdeel van het waarborgstelsel van de Locarner verdra gen. Nadrukkelijk verklaarde de heer Hy mans, en over deze verklaring waren de re geeringen van Be'igë en Frankrijk het vol komen eens, voegde hij er bij, dat de overeen komsten tusschen de Be'gische en Fransche generale staven krachtens dit militaire accoord gesloten, nooit eenig ander doel hadden of zouden kunnen hebben dan de vaststelling van de technische voorwaarden van een Fransch- Belgische samenwerking in geval van een on- geprovoceerden aanval van Duitschland. De verplichting dezer samenwerking die reeds krachtens het convenant van den Volkendbond bestond is door het Verdrag van Locarno be vestigd en nader omschreven. De politiek van den Volkenbond, van Lo carno en van het Kellogg-pact blijft richt snoer voor België. Die verdragen vormen het internationale statuut voor België. Zij die aan het indertijd onder zoo geheel andere omstandigheden gesloten militaire ver drag tusschen België en Frankrijk het karak ter van een politiek bondgenootschap willen geven hebben dus in België het pleit verloren V SPORT VOETBAL R. K. FEDERATIE. Overzicht. We leven nu plotseling weer in den win ter na al do regen- en sneeuwbuien van de afgeloopen weken. Wat de komende Zon dag'den voetballers zal brengen, valt al weer heel moeilijk te zeggen. Wc weten niet, of het te harde dan wel te zachte terreinen zullen zijn en die omstandighe den nopen ons alweer tot beknoptheid in onze beschouwingen. Allereerst merken we op, dat de ongel- digverklaringen van den wedstrijd D. E. M.G. D. A. is vervallen zoodat de uit slag (1—1) gehandhaafd blijft en D. E. M. dus één winstpunt meer krijgt. De stand onder aan de ranglijst is nu dus: Lisse 14 4 1 9 20—59 9 D. E. M. 14 2 2 10 29—42 6 Hierboven staan dan Graaf Willem met 11 en D. O. N. K. met 10 punten-. Er kan in de vier resteerende wedstrij den dus nog heel wat gebeuren. D. E. M. ontvangt morgen Graaf Willem en wie weet wat de kat in het nauw, nu de kans op ontkomen weer grooter is gewor den, voor rare sprongen doet. Een gelijk spel in Beverwijk lijkt ons niet onmogelijk. Dan wordt- de positie van Lisse weer gevaarlijker, want tegen Leonidas zal er morgen wel niet veel bereikt worden. S .J. C. speelt den destiids ges aakten wedstrijd tegen D. O. N. K. Er werd toen een kwartier gespoeld, waarna de stand nog blank was. S. J. C. kan hier wel win nen. D. H. L. kan morgen misschien de kam- pioensvlag hijschen. indien van G. D. A. gewonnen wordt. Het wachten is dan op de nog loopende protesten. H. B. C., den laatsten tijd weer goed op dreef, kan zich misschien wel handhaven op T. Y. B. B. Leiden speelt Zondag tegen Blauw Zwart, welke wedstrijd reeds eerder is vastgesteld geweest en toen ook door ons werd besproken. We zouden met de ver melding ervan dus kunnen volstaan, vare het niet, dat deze wedstrijd gespeeld vordt ten bate van de R. K. werkloozen. Mo gen we nu eens een dringend beroep doen op de katholieke Leidenaars om in dezen wedstrijd blijk van belangstelling te geven in hun mee'even met de R. K. Sport en het goede doel, dat door de beoefenaars er van thans voorop wordt gesteld. Lenig en Stel ontvangt Excelsior en Spartaan gaat bij de Duiven op bezc-ek. R.K. Sportvereeniglng „Leiden". Leiden I krijgt a.s. Zondag Blauw-Zwart- I uit Wassenaar op eigen terrein. Zooa-ls reeds vermeld, zal deze wedstrijd gesreeld wor den voor de FJ.K. werkloozen uit Leiden. Wij zijn blij., dat wij voor dezen wedstrijd e-en passenden tegen-stander hebben in Blauw-Zwart. Want zal Leiden, nu er zoo veel belangstelling is (het bestuur rekent daar absoluut op), niet zijn beste beentje voor zetten? En Rda-uw-Zwart geeft- den Laatsten tijd ook goed sa el te zien. Dus wij verwacht-en een wedstrijd om van te smul len. Uitslag? Enthousiast spel van Leiden, keurig spel van Blauw-Zwart. Leiden weet net te winnen-!! Wij wachten af. In ieler geval jongens laat het publiek zien, wat jul lie kunnen. En geef het waar voor zijn geld. Aanvang van den wedstrijd om 2 uur. Leiden II gaat naar Noord-wijk o-m S.J.C. II te bekampen. Een wedstrijd waar de onzen heusch niet te licht over mogen denken. Aanvang van den wedstrijd om 12 uur. Vertrek uit Leiden cm e'f uur. Men zorgo om tien voor elf aanwezig te zijn op het Stationsplein. Leiden III gaat naar Oegstgeest om O.V.V. II te bekampen. Aanpakken is hier de bood-schap en wel van begin tot eind, want dat weten de O.V.-ers ook 1 Jullie kunnen winnen maar er moet voor gewerkt worden. Aanvang van den wedstrijd half drie. Onze Junioren krijgen de Teilinger-juni oren op eigen terein. Reeds eerder schreven wij over dezen wedstrijd. Aanvang half een. Zorgt op tijd aanwezig te zijn, dat dc wed strijd op tijd begint met het- oog op den wedsrijd. die direct na dien begint. Mededeeling. In de bestuursvergadering is besloten om tijdens dc va-sten, met het oog op de verschillende meditatie's geen clubavonden te houden. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Sitt. Boys-Marsana; R. K. O. N. S.— Caesar; ValkenburgChèvremont; Kim- briaV. V. H.; GrevenbichtO. V. C.; Helios—R. K. V. V. L. Eerste klasse B. WilhelminaGennep; Venlo—D. E. V. Eerste klasse D. Wilskracht—R. K. A. V.; V. I. O.—S. D. O.; V. V. Z.De Meer. Eerste klasse E. D. E. M.—Graaf Willem; S. P. C.—D. O. N. K.; D. H. L.G. D .A.; LeonidasLis se; H. B. C.—T. Y. B. B. (2.30 uur). Tweede klasse O. Lenig en Snel—ExcelsiorDuivenSpar taan; LeidenBlauw Zwart. DIOC. HAARL. BOND. R.K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag speelt het 2e elftal om 12 uur tegen Wilhelmus 4 te Voorburg. De resul taten tot- heden door de 2e e'.ftallers be haald, zijn verre van fraai en ook Zondag zij-n wij nog niet zoo zeker van een goed re sultaat, of gaat het 2e elftal eens andere aanpakken. Met een beetje goeden wil kan zooveel bereikt worden en wij rekenen er dab ook op, dat de 2e elftallers zich Zon dag eens geheel zullen geven en allen hun best doen om een zoo goed mogelijk-resul taat te bereiken en zoo mogelijk één puntje medebrengen. A.V.V. a. speelt om 2.30 uur op eigen ter rein tegen V.A C, a en A.V.V. b om 1 uur tegen D.H.L. b, wij vertrouwen, dat <le Ju nioren allen hun best zullen doen de A.V.V. kleuren hoog te houden en zullen tracht mi in mooie en faire wedstrijden zoo mogelijk enkele puntjes te bemachtigen; we wach ten af. R.K. Sportvereeniging „St. Bernardus". Het wedstrijdprogramma voor de elftal len van „St. Bernardus" voor Zondag luidt als volgt: Jun.: V.V.B. II te 1 uur op eigen terrein tegen het tweede Jun. elftal der sport ver. „Meerburg". Jun. V.B.B. I eveneens op eigen terrein, echter niet te 1 uur, maar te 2.30 tegen Jun. S.J.C. I uit Noord wijk. Daar dit reeds de vijfde keer is, dat deze wedstrijd is veel gesteld, maar wegens terreima f keuring moest worden afgelasch-t. zullen wij hopen, dat deze wedstrijd n-u door zal gaan. Het eerste elftal moet do reis onderne men naar Go-udo, alwaar te 2.30 uur ge speeld wordt tegen „Donk II". De afrit is bepaald te 1 uur vanaf het terrein. Het tweede elftal moet op bezoek te Znoterwou- do bij A.S.C. II. Ook deze wedstrijd neemt een aanvang te 2.30 uur. R.K. Sportvereeniging D.O.S. Na een wel wat al te lange rustperiode zal D.O.S. I a.s. Zondag weer eenê het sport terrein bel reden. Het slechte weer van den laatsten tijd stuurde steeds de programma's in de war, terwijl de griep ook do D.O.S.- spelers niet heeft ontzien. Naar alle waar schijnlijkheid komt D.O.S. volledig uit, wat zeker wel nood-ig zal zijn, want al heeft Alliance geen kampioenskans, de puntjes kunnen zo best gebruiken, zoodat ze niets onbeproefd zullen laten. Het zal daarom aanpakken zijn, voor de D.O.S.-spelers. terwijl het publiek wol voor de aanmoediging zal zorgen. Aanvang half drie. D.O.S. II gaat te Stomp wijk op bezoek bij S.N.A. II, welke gastheeren hun zeker een warme ontvangst zullen bereiden. We zullen hieromtrent maar niets voorspelden, doch wcnschen D.O.S. II goed sucoes I In verband met de aanstaande JAARBEURSTENTOONSTELLING te Utrecht, is het op het oogenblik een groote drukte met het afladen der goederen door de standhouders, welke met de opening op 10 Maart a.s. klaar willen zijn. FEUILLETON Uit bet Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 44) Oogenblikkelijk was bij weer bij het ven sterbank. Een paar secnden ging voorbij, stebanb. Een paar seconden ging voorbij, hij gluurde over de rand van de venster bank heen, terwijl hij de hand in zijn zij zak liet glijden en er zijn revolver uithaal de. Een donkere gestalte, zwart tegen den nachthemel, kroop van het aangrenzende venster over het platvorm! Vlug en lenig als een kat, met één sprong was Dave Henderson het vensier door en een ondeel baar oogenblik later wrong de donkere gestalte zich in zijn metalen knuisten. Dave hoorde een zachten kreet en onwillekeu rig werd zijn greep iets losser. Het was een vrouw Enfin, wat zou dat Zijn schat, de honderd duizend dollar, was uit zijn handkoffer gestolen en deze vrouw kroop in het holst van den nacht langs zijn venster 1 Dave duwde zijn gevangenis vrij hard handig naar het venster van zijn eigen kamer in het lichtschijnsel dat daaruit naar buiten viel. Toen liet hij zijn handen omlaag vallen alsof alle kracht er uit ver dwenen was. maar even snel hief hij ze weer op, pakte haar bij de schouders en draaide haar gezicht in het volle licht. Teresa! Huistere hij heesch.... Jij.... Teresa Het meisje trachtte te glimlachen, maar het was een zielig-mislukie poging. De groote donkere oogen werden naar hem opgeheven, maar snel weer neersgesla- gen. Ben jij het, Teresa? herhaalde hij. Zijn stem, zijn gelaatstrekken, zijn oogen, druk ten onuitsprekelijke verbazing uit. Haar lippen krulden licht en zij knikte op een eigenaardige, peinzende manier. Het bloed klopte wild in Dave's aderen. Teresa Het was Teresa die in levenden lijve voor hem stond, niet dat droombeeld, dat hem zoo dikwijls voor den geest was gekomen in de dagen en nachten sedert hij uit San Francisco was weggegaan. De prachtige oogen, half overschaduwd door de lange wimpers waren werkelijkheid, al wilden die oogen hem ook niet aanzien; de aanraking van zijn handen op haar schou ders was werkelijkheid en Langzaam nam hij zijn handen van haar af, alsof hij de vreugde wilde dooden, die hij in zijn hart voelde opwellen. Twijfel beving hem: zwart, leelijk en bitter. Ja, het was TeresaEn in dat eigen, vreemde oogenblik ontwaakte met een schok het besef, dat hij van haar hield. Ja, het was Teresa! Maar wat deed ze hier? Het was Teersa die het zwijgen ver brak. We staan hier in liet licht en we kunnen gezien worden, zei ze zacht. Jijei dreigt gevaar. Draai het licht in de ka mer uit Ja, zei hij afwezig. Hij stapte terug in zijn kamer en deed het licht uit. Het vol gend oogenblik was hij weer bij haar. Gevaar? Wat bedoel je?, vroeg hij in spanning. En hoe kom jij hier, Teresa. Heeft, je vader je gestuurd? Is er iets niet in den haak? De politie2 Zij schudde het hoofd. Mijn vader is in den nacht dat jij bent weggegaan, gestorven, zei ze zacht. Ontzet ging hij een stap achteruit. Ni colo Capriano doodHaar vader dood Hij kon het zich eenvoudig niet realisee- ren. De sterke geest van den ouden Ita liaan had zóó getriomfeerd over zwakheid en ziekte dat Nicolo Capriano voor Dave's gevoel de verpersoonlijking van levens kracht, ja van 't leven zelf was geworden. Dood Hij hield den adem in. Daar was zij dus alleen, schoot- hem bliksemsnel door het hoofd. Dat kleine meisje, dat hier in de duislernis naast hem stond, eenzaam in de nachtelijk wereldstad, hóóg boven hét slapende New York, geheel afgesne den, zelfs in lichamelijken zin, van alle menschelijke hulp en sympathie behalve de zijne. Hij greep haar hand en omklemde die met zijn beide sterke handen. IkDe woorden lieten Dave in den steek en hij stotterde. Hij was de beste vriend* die ik ooit op de wereld bezeten heb. En daarom Zijn ontroering was zoo groot, dat hij niet verder kon spreken. Zeg dat niet! Toe, zeg dat niet!, weer de ze af en ze trachtte haar hand die nog i*n de zijne lag weg te trekken. Dat was hij niet.... daarom ben ik gekomenom je dat'te zeggenHij was je vriend niet. Hij heeft je verraden! Hij kneep haar hand zoo hard dat hij haar pijn deed en hij trok haar woest nfai zich toe trachtend de uitdrukking van haar gezicht in de duisternis le zien. Hij heeft me verraden Nicolo Capriano heeft me verraden! hijgde hij. Zijn gedachten dwarrelden niet begrij pend dooreen. Ongeloof en wilde verba zing mengden zich met een wee-makenden angst dat haar woorden letterlijk waar waren. Het geld wegNicolo Capriano een verrader Weet je wat je zegt, Teresa?, klonk het beklemd. Ik weet het helaas maar al te goed. antwoordde ze met gesmoorde stem. Ik weet dat het geld vannacht uit je kamer gestolen is Laat mijn hand alsjeblieft los ik.... je zult me gaan haten want.... want ik ben.immers zijn dochter. Laat me alsjeblief los, dan zal ik'het je vertellen. Werktuiglijk liet hij haar hand vallen. Zij wendde zich half van hem af, leunde tegen de ijzeren leuning van het platvorm en staarde in de diepte bereden haar. Dago George heeft het geld een uur ge leden gestolen, zei ze. Dago George! Dave Henderson lachte dreigend en keerde zich met een ruk naai het openstaande venster van zijn kamer. Wacht! waarschuwde ze en legde een hand op zijn mouw om hem terug te hou den. Ik weet zeker dat het geld tot mor genochtend veilig opgeborgen ligt. Ik heb je meer te vertellen. Hethet is niet gemakkelijk om het te vertellen ikben zijn dochter. Dago George be hoorde tot de bende van mijn vader in de oude dagen in San Francisco. Do mooie brief die ik voor mijn vader schreef, was maar schijn, want hij behelsde één woord, een geheim code-woord, dat jou tot een geteekende maakte van het oogenblik af, dat Dago George dien brief las en Dus jij ookDave Henderson's stem klonk bitter. En plotseling maakte bij een ruk kende beweging met zi.'u schouders. Ik geloof je niet!, riep hij vol vuur uit. Ik weet niet hoe je hier gekomen bent of wat je hier doet., maar j ij hebt dien brief geschreven, en dus geloof ik niet dat die brief een valstrik was. Begrijp je heb Te resa, ik geloof je niet Ze schudde bedroefd het hoofd en er waren tranen in haar stem, toen ze ant woord gaf. Het was niet wat i k- schreef, lichtte ze in. Het was wat mijn vader er bij voegde, toen hij de brief toekende, „Con Amore", dat was het geheime codewoord.... Maar dat wist je toen toch zeker niet, Teresa? Dave's uitroep klonk haast triom fantelijk en hij vervolgde: Nu herinner ik het mijHij teekende den brief toen jij de kamer uit was. Ik heb je toch gezegd dat ik je niet geloofde! Neen, toen wist ik het niet, inderdaad niet, gaf ze toe. Maar zijn schande is m ij n schande, daar kan niemand iets aan ver anderen. Ik ben zijn dochter. Ja, ik hoorde het pas, nadat jij weg was gegaanen toen.... kreeg mijn vader een plotselinge aanval en dienzelfden avond nog is hij geslorven. Iker was maar een ding dat ik kon doen. Er was geen enkele manier om je te waarschuwen, behalve als ik eerder hier kon komen dan jij, of voordat Dago Geor ge al te ver gegaan was. Er warener waren nog een heeleboel dingen te doen in San Francisco in verband met den dood van mijn vader dat begrijp je wel i maar toen die gedaan waren, reisde ik zou gauw mogelijk hierheen. Ik bon vanavond pas aangekomen. Ik hoorde dat je al hier was, net even voor mij gekomen en dat je Dago George den brief gegeven had. Ik had toen nog maar één kans ik maakt® Dago George wijs dat ik hier gekomen was om te helpen het complot tegen jou ait to voeren, omdat mijn vader nu dood wan en ik zelf voor mijn belangen moest opko men! Dago George koesterde geen waolrou wen. Hij kende mij van vroeger. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13