KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING VRIJDAG 6 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 KERKELIJKE TITULATUUR. Het jongste decreet. Naar aanleiding van hel decreet d d. 31 Dec. 1930 en afgekondigd in de „Osservatore Roma no", d.d. 24 Jan., betreffende het verhoogde eerbetoon aan kerkelijke waardigheidubeklee- ders, Aiordt ons gevraagd, of de nieuwe titula tuur ook praclische veranderingen brengt in het gebruik, zooals dit in ons land heeft gegolden. Met name wordt gevreecd, dat de titulatuur „Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur (Sua Eccelenza Reverendissima Monsignore)"' voor Bisschoppen en met hen gelijkgestelden verwarring zou wekken, daar in de nieuwsbla den de jongste dagen afwisselend de oude en de nieuwe titulatuur wordt gevolgd. Het schijnt ons toe, dat in deze quaestie het volgende moet worden gehouden. In geen der kerkelijke organen van onze Bis dommen is eenig officiee' voorschrift afgekon digd, dat de naleving van het bedoelde de creet voor onze Kerkprovincie verplichtend stelt voor zoover het de letterlijke Nederland- sche vertaling van de daarin gegeven Italiaan- sche titulatuur betreft. Zelfs blijven genoemde organen den Ordinarius van hun diocees in of- ficieele berichten nog steeds aandienen als Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid. Uit een en ander mag men op goeden grond besluiten, dat in ons land het titelgebruik, het welk tot dusver heeft gegolden, wordt voort gezet. Ook in herdrukken van handboeken als de Pius-AImanak en de Nederlandsche Woor denboeken zal er, naar wij vernemen, geen ver andering in worden aangebracht. Ongetwijfeld zou deze of gene, die de adres seering aan een Bisschop ging inrichten vol gens de vertaling der Italiaansche titulatuur, gegeven in het jongste decreet,'dit met goed recht kunnen doen. Maar ter wille van den algemeenen regel en de eenheid in de practijk, schijnt deze uitzonderlijke toepassing minder gewenscht. „Tijd". 145. „Father, weet u hoe wij onze kaartclub ge doopt hebben? 'n Zeer mooie naam. Ik begon al te raden: Mijn laatste stuiver? Hartejuffrouw? Zoo nu-en-dan-er eens? Vroo- lijk ondanks verlies? Vóór drieën thuis? of, om in de mode te blijven: V. O. V.? P. O. F.? O. P A.?P O. M. A.? M. E. U. J. E.? Tenslotte gaf ik het op, „Het zijn drie letters". „Ja, maar dan zit hier over een jaar nog „Goed, dan zullen wij de leters zeggen. Dan meet u raden wat ze beteekenen. *De letters zijn P. I. H.". „Ja, jullie hebt goed praten. Dat kan zooveel beteekenen. Enfin, ik zal probeeren: Praten- Lachen-Hulselen? Pandoeren Liegen-Harte- mieën7 Piet Laten-Hangen? Pils-Lager-Heine- kens? Wacht, nu heb ik het: Paula s-Laatste- Hoop?" „Allemaal mis". „Nou, maar ik geef het op. Dat is geen werk" „Dan zullen wij het maar zeggen. Het betee- bent.... het beteekunt: Pater Liefhebber. Als u maar goed had nagedacht". „Wie gaat er nu denken, dat je mijn Zondag- scbe naam aan je kaartclub zou gegeven heb ben?' „Ja, maar daar is een goede reden voor. Al'e winst gaat in 'n potje en zoodra het de moeite waard is, dan sturen wij het aan u op". „Dan is het in orde hoor. Zorgt dat je niet te grof speelt, anders word ik te rijk". Zoo u ziet, vrjiénden, heb ik er ean petekind luj gekregen. Maar ziet u, de rollen zijn omge draaid. Peetoom krijgt cadeautjes van pete kind. Onder die voorwaarde wil ik nog wel een legertje petekinderen hebben. Ik hoop dus dat het goede voorbeeld gevolgd wordt, want er moet werkelijk weer eens iets extra's bijko men. 't Is zoo slap met de inkomsten, dat xk zoo en nu dan denk dat ge mij heelmaal ver- Father LEFEBER. Directeur, St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, postrek 120937. Laten jongens, die met Sept. hier willen ko men studeeren. zich nu reeds opgeven. Er zijn gewoonlijk voorbereidende lessen, door den onderwijzer noodig. Dan kom ik zelf even praten. HILLEGOM. Stille Omgang. Gisteravond hield de afd. Hillegom en Omstreken van het Genootschap van den Stillen Omgang in hote' Sistermans voor een goed bezett" zaal haar jaarvergade ring. De voorz., de heer Joh. A. Gerritsen, opent te ruim half 8 de vergadering met den chr, groet en heet allen hartelijk welkom, in het bizonder den wnd. directeur, kapelaan A. Verhaar van St. Joseph en kapelaan Schrama van Bennebroek, spr. van dezen avond. De voorz, wijst op den bloei van het Genootschap overal en wij blijven in dezen niet achter: ruim 800 mannen en jongens trekken op ter beevaart naar de H. Sle'de. Het zangkoor Gloria in excels s Deo der St. Josephkerk zong nu onder leiding van zijn directeur, den heer R. J. J. Heirman, twee Sacramentshymnen, meerstemmig en keurig, waarna de secretaris de notulen der vorige ver gadering las. De ontvangsten hadden 'n het geëindigde boekjaar bedragen 364.80, de uilgaven 337 33, zoodat er een batig saldo is van 26 47. De controle-commissie van het vorige jaar verklaarde alles punctueel in orde, terwijl tot nieuwe verificateurs werden geko- z ende heeren W. Spierings en Th. Adams. Nadat het zangkoor gezongen had Ecce panis Angelorum werd het woord verleend aan kape laan Schrama. Deze Amsterdammer van ge boorte toonde uit historische gegevens, zoo van den hofdichter Wiilem Van Hildegaarsberg als van andersdenkenden, de waarachtigheid der H. Stede en van haaT Mirakel glashelder aan en gaat de vereering en de processies, de groote en de „stille" omgangen aan de hand der geschiedenis na. Een luid applaus beloonde deze gloedvolle rede en de directeur sprak namens de verga dering een woord van hartelijken dank voor zooveel schoons. Deze voegde eraan toe, hoe te Kalkar in Duitschland (bij Kevelaar) door hem de zilveren Monstrans, wegende 19 pond was gezien, alsmede het massief zilveren Processie- kruis, dat weleer bij de processies werd rond gedragen en spoorde aan, dit t.z t., indien men in Kevelaar kwam, te gaan bezien. Het zang koor zong nu nog een hymne, waarna de a-s. bedetocht verder werd besproken. Vervolgens zong de solist A H Copini het Mirakellied. welks refrein door allen werd me- gezongen uit volle borst. De rondvraag was poover. De voorz. verzocht nog aan de jongelui tij dens de bedetocht (ook voor 12 uur) niet te rooken. De directeur sloot daarna dezen mooien- avond met een dankwoord. KATWIJK AAN DEN RIJN. Veiling De tuinbouwvereen. „Katwijk en Omstreken" zal Woensdag a.s. wegens steeds verminderde aanvoer, voor dit seizoen met veilen eindigen. Tuinders en kooplieden ne men nota van een desbetreffende advertentie in dit blad. Stille Omgang. Men neme er goede nota van, dat spoorkaartjes vor deelnemers aan den Stillen Omgang op 1415 Maart a.s., al leen verkrijgbaar zijn bij het bestuur van de afdeeling, dat hiervoor zitting zal houden op Zondag 8 Maart na de Hoogmis in de R.K. School. Tuinbouw. Zooals het wel bijna overal zal zijn, heeft het winterweer van deze week stagnatie veroorzaakt in den tuinbouw, waar de werkzaamheden toch al niet overstelpend waren. Als iets heel onverwachts, kwam deze week een sterke verhooging der prijzen van verschillende artikelen, met uitzondering van men. Jammer, dat nog zoo weinigen hiervan kunnen profiteeren. De voorraad raakt op. De tulpen komen even boven den grond. Deze moeten zich, volgens verschillende des kundigen, niet zoo flink als vorig jaar,. Wat op ec duidt. BIJ DE OVERDRACHT VAN DE ST. NICOLAASBASILIEK TE BARI DOOR DE ITALIAANSCHE REGEERING AAN HET VATICAAN. Zooals bekend, is het heiligdom van de H. Nicolaas te Bari door het concordaat tug scherf de H. Stoel en Italië eigendom van den Paus geworden. Op het oogsn- blik bevindt zich een commissie, be slaande uit ambtenaren van de Vaticaan- sche stad en het Italiaansche ministerie OEGSTGEEST. Hanze. In het patronaat hield „De Hanze" haar maandelijksche vergadering onder voor- ziterschap van den heer W. F. de Rooij, die bij de openifig in herinnering bracht den welge slaagden feestavond. Spreker deelde vervolgens mede, dat de heer E. H. de Bruin zich bereid had verklaard, het secretariaat op zich te nemen. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van het hoofdbestuur betreffende de in voering van de wet op de winkelsluiting. Door den minister was aan den burgemees ter verzocht een eventueele alg. sluitingsmor gen of -middag voor 1 Juli door den Raad te doen vaststellen. Burgemeester van Gerrevink had reeds een ondeihoud daaromtrent gehad met den vo van De Hanze, en stelde een advies zeer op prijs. Besloten werd deze belangrijke zaak in volgende bijeenkomst te bespreken: daarna zal het bestuur in overleg treden met de Neutrale Winkel iersvereeniging. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken wa ren besproken en afgehandeld, werd deze bij eenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. Stille Omgang Men verzocht ons erop te willen wijzen, dat de vergadering van den Stil len Omgang hedenavond te halfnegen wordt gehouden in „St. Willibrord". Er bestaat daD gelegenheid zich voor deelname op te geven, alsook bij den heer G. Koelman. :n forsch laten zien i minder goed gewas WASSENAAR. Wassenaarsche Middenstand. Donderdag avond werd in het Centraal Theater een leden vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer H. van der Helm. Na de opening werden door den heer D. v. d. Burg de notulen voorgelezen en vastgesteld. Hierop deelt de voorzitter mede, dat in de bestuursfunctiën eenige wijziging is gekomen, n.l. de heer Lankhorst wenschte het Secreta riaat niet langer meer waar te nemen en deze functie wordt thans waargenomen door den heer D. v. d. Burg. Verder wordt medegedeeld, dat tot uitgifte van een Wassenaarsche telefoongids in samen werking vet de zustervereeniging „De Hanze" eerstdaags zal worden overgea n. Hierop wordt door den voorz, het woord gegeven aan den heer Lankhorst om punt 5 der agenda, n.l. het houden eener propaganda- avond nader uiteen te zetten. Deze avond zal worden gehouden op Don derdag 16 April a.s. in de groote zaal van het Centraal Theater, -waarbij alle middenstanders dezer vereeniging gelieven tegenwoordig te zijn HieTop komt ter tafel het plan tot het orga- niseeren van een winkelweek als waardige vie ring van de totstandkoming van de ingrijpende verbetering van de dorpsstraten. Over dit punt ontspint zich een uitvoerige gedachtenwisseling, Tenslotte wordt in begin sel besloten tot het houden eener winkelweek en zal hierover met de zustervereeniging „De Hanze" worden geconfereerd. Hierop wordt het voorstel tot het voeren van een vereenigings-embleem ter sprake ge bracht. Veel en lang wordt over dit onderwerp van gedachten gewisseld. Tenslotte wordt met groote meerderheid van stemmen tot het voeren van een vereenigings-embleem besloten. Door de leden kunnen voor 1 Mei a.s. ontwerpen worden ingezonden. Het beste zal met 25 worden bekroond. Bij de rondvraag werden verder nog eenige vragen gesteld en kwesties behandeld, o.m. werd de vraag gesteld of het niet op den weg dezer vereeniging lag, inzake de gerezen kwes- tie met het Waterschap Rijnland, maatregelen te beramen, en eventueel actie te voeren. Ook j dit punt zal 'met „De Hanze" worden bespro- j ken. Hierna sluiting. ST. NICCLAAS-BASILIEK. van Eerediensten, te Bari om| den over gang te regelen. De verschillende insti tuten te Bari, welke een jaarlijksehe subsidie van het heili dom ontvangen, zijn schadeloos gesteld door een finan- ciee.'e uitkeering door de Vaticaa-nsche stad. Bari, in de oudheid Barium gehee- ten, werd gesticht ten tijde van keizer Nero Municvum. Na den val van het Westromeinsche rijk in 476 kwam de stad aan de Gothen en vervolgens aan de Oostrcmcineii. Bari bleek voor verschil lende vorsten een geliefd bezit te zijn en meer dan eens is er om de stad een he vige strijd gevoerd. In 755 werd zij ver overd door Pepijn den Korte om in 80-2 ovev te gaan in handen van den hertog van Beneventi. Gedurende de jaren 900 tot 1071 streden afwisselend Saracenen, Grieken, Longobarden, Venetianen en Ibx liaansphe Karolingers om het bezit van de stad, totdat in 1071 de Grieken Bari als hnn laatste plaats in Italië aan Ro bert Guiscard verloren. In 1155 werd de stad door. Willem I verwoest en onder Willem II in 1166 wederem opgebouwd en door Karei II van Anjou met rijke priviligiën begiftigd; Robert van Anjou gaf'.de stad als leengoed aan zijn gunste ling Ainelio del Balzo, totdat zij in de vijftiende eeuw aan de hertogelijke fami lie Sforza kwam. Dit hertogdom werd in 155S bij het koninkrijk Napels,, hetwelk toentertijd aan de Spaansche koningen behoorde, ingelijfd. Bari heeft meermalen van aardbevingen te lijden gehad, a.o. in 1254, 1267 en 1770, waardoor telkens een groot gedeelte der stad werd verwoest. Bari is de hoofdstad van de geli.jknam ge Ltaliaalische provincie en is gelegen aan de Adriatisehe zee aan de spoorlijn Fog- gia-ütranto en Bari-Taranto. De strd is verdeeld in een oude stad met bochtige nauwe straten en een nieuwe regelmatig gebouwde stad. De oude stad is gelegen op een landtong, welke de in onbruik ge raakte oude haven van de nieuwe scheidt. In de oude stad vindt men het kasteel, hetwelk uit de 12e eeuw dateert en thans als gevangenis dienst doet, een athe naeum voor kunst, een technische school, een provinciaal museum, een theater en twee kerken, welke vooral uit architec tonisch oogpunt zeer belangrijk zijn. Vooreeis! vindt men er de kathedraal, welke dateert uit 1034. In de zeventiende eeuw ging men er toe over deze kerk te restaureeren, waardoor het kunstwerk ge heel misvormd werd. Een zeer belangrijk bouwwerk is voorts het heiligdom van den heiligen Nicolaas. Met den bouw van deze kerk begon men in 1087. Het is een driebeukige kruiskerk in Rcmaanschen stijl met aan beide zijden nog neven bouwsels, welke vermoedelijk als torens zijn bedoeld. Het heiligdom lijkt één groote steenmassa en maakt een sombe ren indruk. De kerk werd gebouwd ter eere van dsn H. Nicolaas, wiens overblijf selen hier berusten. Aanvankelijk was de H. Nicolaas. in Myra, zijn bisschopsstad begraven. Op het eind der elfde eeuw eohter werd de stad door Muzelmannen geplunderd en de bewoners verdreven Het graf van den H. Nicolaas bleef eoh-, ter door eenige monnikken bewa&kt. Eenige zeelieden van Bari waren getuige geweest van de invallen der Muzelman nen en besloten het lichaam van den heilige naar Bari over te bre:.gen. Zeven en veertig zeelui drongen de kerk binnen en verrast ten de monnikken, die de wacht bij het graf hielden. Deze waren eohter niet van plan de reliquien aan de in dringers af te staan en verdedigden zich uit alle macht. De matrozen waren ech ter beter gewapend; zij bonden de mon nikken aan de zuilen der kerk vast, bra ken de kerkvloer open en maakten zich van het lichaam der heilige meester. Zij legden het in een kist en scheepten zich in naar Bari. De relieken werden te B~ri eerst geplaatst in de 'kerk van den H. Penedictus en later in die van den H. Eustaohius, waar zij Weven, totdat de kerk van den H. Nicolaas. welke door den abt Elias werd gebouwd, ge-eed was. De kerk werd in hef jaar 117 plechtig geconsacreerd. In den loop der tijden werd het heiligdom e-en zeer geliefde be devaartsplaats. Niet alleen de Wester- sche katholieken kwamen op het graf van den grooten weldoener bidden, doch ook de Ocsfersche katholieken kwamen in groote getale op en nog jaarlijks op 8 Mei kan Bari de karavanen niet bevat ten. Het grootste heiligdom van de St. Nicclaaskerk is de crypte, waar op een altaar van zilver de asrh van den hei lige in een ma:meren urn wordt be waard. De H. Va-der heeft bepaald, dat. in deze kerk het nationaal Eucharistisch Congres van Italië zal worden gehouden. Dit congres zal samenvallen met de plechtigheden ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van St. Antonius te Padua. Dit Eucharistisch Congres is van groote beteekenis voor de pogingen ter hereeniging van de Ooste-sche en Wes- tersche kerk, daar ook de Ocstersche kefk, die zooals bekend een zeer bijzon dere vereering voor den H. Nicolaas heeft, is uitgenoodigl dit congres bij te wonen. Bari heeft zich de laatste jaren enorm ontwikkeld. Was het een zestig jaren geleden nog een klein onaanzien lijk plaatsje, thans beheersoht het com mercieel het geheele vasteland van Zuid- Italië. Dat Bari ook door het buitenland als belangrijk wordt erkend, spreekt wel uit het feit, dat er zich consulaten van de meeste staten, ook van Nederland, bevinden, terwijl meermalen groote han delsfederaties bestuursvergaderingen in Bari houden. LISSE. Coöperatie „Onderling Be'ang". De 'R.K. Coöperatie „Onderling Belang" (U.A.) hield gisteravond in de groote zaal van het Bondsgebouw haar 12e Jaarvergadering met een reusachtige opkomst, zoo zelfs dat het tusschenschot meest worden weggenomen. De voorzitter, de heer G. Schrama opent met gebed de vergadering en heette allen welkom. Hij verheugde zich over de enorme opkomst, mocht dit steeds zco zijn op alle vergaderingen van Volksbond en zijn on derafdelingen. Spr. memoreerde dat het afgeloopen jaar wederom een zegenrijk jaar is geweest. Een viertal autobussen kruisen dagelijks onze omgeving door om de be langhebbenden te bedienen. Het aantal be dienden is reeds gestegen tot 34. Spreker dankte de leden voor hunne steun en mede werking. Toch vond spreker het jammer dat er altijd nog leden zijn, welke de eigen zaak in 't openbaar afkammen. Hiervoor waar schuwde hij. Heeft men klachten of critiek, breng ze bij het bestuur, hetwelk eiken "Woensdagavond vergadert. Voorts releveer de de voorzitter de oprichting van een af deeling manufacturen. Was het aanvanke lijk het plan, dit in 't klein op te zetten, hiervan is het bestuur al gauw moeten af wijken omdat de invlced van koopers zoo .groot was, dat men al spoedig de zaak bree der moest opzetten. Als dan straks het divi dend zal zijn uitgekeerd en gij hebt iets extra noodig voor huis of linnenkast, be trekt dit dan in uw eigen zaak. Op 23, 27 en 28 Maart zal het Bondsgebouw in een con fectiemagazijn herschapen zijn om de leden een overzicht- le gev-en, wat op dat gebied in de eigenzaak te koop is. Hierna werden de notulen gelezen en vastgesteld. Alsnu werd aan de vergadering een consumptie geoffreerd. Vervolgens in het woonl aan de Boek houder-penningmeester cm verslag overhel afgeloopen jaar uit te brengen. Hieruit stip pen we aan: Winkelbedrijf. Inkoopen 197690.74, loonen 19093.86 1/2, onkos ten bedrijf 7947.06. Onkosten expediteur f 1903.01, exploitatie gebouwen 630.60. Interesten 798.89. gegarandeerde korting 7233.97, afschrijvingen 1036.98, elecfri- sche installaties 274.93, overschot 13129.92 1/2, aan verkooper 949766.09. Afdeeling Bakkerij inkoopen Grondstof fen 42C41.39 1/2. Brandstoffen 73643.74, loonen 13861.13. Onkosten bedrijf 3231.04. Expeditie 2728 94, exploitatie gebouwen 181.94. Gega.raaide er de korting 4060.91 1/2. Interesten 482.26. Afschrij ving inventaris 607.S2. Afschrijving ovens f 1360.49. Overschot 14390.34. Aan verkoo per f 85299 20. Afd. Brandstoffen Inkoopen 10892.69. Loonen 1941.60. Onkosten bedrijf 206.69. onkesten expeditie J 710.14. Afschrijving Loodsen 174.28. Interesten 62.89. Af schrijving inventaris 6 48. Aan verkooper 3910.57, batig sald-o 83.09. Afdeeling manufacturen. Inkoopen 12866.09 1/2. Loonen 2154.28. Onkosten bedrijf 14.14. Afschrijving oprichtingskos ten 161.02. Exploitatie gebouw 162.50. Afschrijving' Inventaris 249.27. Afschrij ving electrische installatie 33.94. Interes ten 146.74. Overschot 3031.00. Aan ver- koopen 18617.98 1/2. Namens den Raad van Toezicht bracht de heer A. Th. va-n Kesteren naast het rappert van den accountant een gunstig ra-port uit, hierbij een woord van lof bren gend aan de penningmeester. De voorzitter dankte èn penningmeester èn Raad van Toezicht voor hunne werkzaamheden. Alsnu volgde vastste'ing van het divi dend. Op voorstel van het bestuur werd be sloten dit vast te stellen als vo'gtvoor een winkel 5 procent benevens de 3 procent ge garandeerde korting. Bakkerij 8 procent en 5 procent geg. korting en manufacturen 6 prccer.t dividend. Het dividend wordt uitgekeerd voor Lis- se op Donderdag 12 Maa-it voor de nes. 1 300; Woensdag 18 Maart voor dc resteeren- den nos.. Te Sassenheim op Zaterdag 21 Maart van 4—6 uur in het K.S.A. gebouw De gratificaties werden bestendigd. Moe- derschapszorg, Lighal en Kapel „Herwonnen Levenskracht' bleven eveneens gehand haafd, terwijl het Hefdadighcidspctje mei 50.— werd verhoogd. De penningmeester bracht, vervolgens een mooi en zakelijk overzicht uit van alle af- deelingeiv De totaal omzet heeft niet min der bedragen dan 307667. 83. De veveeni- güig ging met 80 leden vooruit. In 't be- sfcur waren aftredend de heeren A. v. Zon neveld, P. v. Kesleren en II. Elfering en voor den Raad van Toezicht do heer J. Kortekaas. Deze laatste werd bij enkele candidaatstelling herkozen. Voor het be stuur waren vijf candida-ten ingekomen en wel de drie aftredende-n benevens de hee ren A. v. Dijk en Jer. Koelcwijn, zoodat con stemming moest plaats hebben. De uitslag va.n de stemming was: v. Zonneveld 211 v. Kesteren 277 st.; Elfering 304, v. Dijk 129 st. en Koele wijn 99 st. Uitgebracht 251 stemmen, zoodat beiden aft.reden.den zijn herkozen. Door eenige leden was een voorstel inge diend om te komen tot de oprichting van een Oiöp. Rund- en Varkenssla gerij. Do voorzitter zeide, dat men niet zoo maar door de vergadering kan laten besluiten over zoo'n belangrijke aangelegenheid, doch dat deze zaak de voile aandacht heeft van het bestuur. Bij de rondvraag gaf de heer L. v. d. Lans het bestuur in overweging de vrouwe lijke kracht-en in de coöperatie te vervan gen door mannelijke. De voorzitter ant woordde, dat het bestuur vrouwelijke krach ten heeft aangeste'd. om da.t de heeren een dergelijke vlucht hebben genomen, dat- men uit dit oogpunt noodgedwongen tct vrou welijke krachten is overgegaan. Spr. ant woordde dat het bestuur zal -trachten ze door mannelijke krachten te vervangen. De heer S. Langelaa-n deed het voorstel om voor den bouw va.n het nieuwen Sa-naanrium 80.beschikbaar te stellen cm nog 2 Aren grond te koopen, waartoe met overgroote meerderheid werd besloten. De heer A. Boer bracht een woord van lof aan he-t adres van het bestuur voor zijn ijver en werkkracht en hij vrce-g vervolgens inlichtingen over een ontslag. De voor zitter antwoordde dat e k lid zich bij den voorzitter kan overtuigen dat dit ontslag ce- reohvaardigd was. De heer J. P. de Koning gaf het bestuur in overweging de functie Boekhouder-penningmeester te scheiden. De voorzitter antwoordt, dat deze functie feitelijk gescheiden is, want, mocht de pen ningmeester een volgend jaar bij zijn aftre den niet herkozen werden, dan blijft hij als Boekhouder gehandhaafd. Echter ontraad de hij een zoodanige scheiding. Ten slotte voerde nog het woord den heer J. Kortekaas, die nog een krachtig propagandistisch woord sprak hetgeen met applaus werd bekrachtigd. Na het dank woord van den voorzitter werd deze .re-ani meerde vergadering met gebed gesloten. ROELOFARENDSVEEN. Centrale Kiesvereeniging „Allcerrade". Woensdagavond had in Café Van der Geest alhier de jaarvergadering plaats van de Centrale R.K. Kiesvereeniging „Aike- made'', onder voorzitterschap van den C. Bontje. Deze opende de vergadering uiec den Christelijke Groet en memoreerde heb door Alkemade behaalde succes bij de can didaatstelling voor de Provinciale Stalen. Wel was het gestelde doel niet ten volle bereikt, doch we mogen nicer dan tevied.en zijn. Na lezing der notulen, welke werden goedgekeurd, kwamen de Ingekomen Stuk ken aan de orde. waaronder zich ejn schij ven bevond van het lid der Tweede Kan.er Buigemeesler Kamps-choër, waaruit bleek welke pogingen hij in het werk had ge steld tot behoud van het Postkantoor te Roelofarendsveen. Dan kwamen de Jaar verslagen aan de orde, welke alle met zuig waren samengesteld en waaruit bleek, dao in vrijwel al'.e deelen van de gemeente het ledental der Par. Kiesveieenigingen be langrijk was toegenomen. Speciaal Oude- wetering boekte een grooten vooruitgang nl. 80 De voorzitter was over dezen gang van zaken zeer goed tevieden en dankte de resp. secretarissen voor hun groote activiteit. Het batig saldo "beliep blijken* de door de daartoe bestemde commissie gecontroleerde boeken een bedrag van 54.49. Na een korte pauze kwam het hoofd punt van de agenda aan do orde nl. een bespreking over de a.s. Gemeenteraadsver kiezingen. De voorzitter gaf een koit ex posé van den stand van zaken en ze'de, dat het belangrijkste'en moeilijkste vraag stuk was: Waar moeten de twee zetels, die door de bevolkingsaanwas boven (nJ'JO zielen, beschikbaar komen, bezet worden. Maakt men met de beschikbare gegeven.? een rekensom, dan is het duidelijk, dat Roelofarendsveen recht heeft de twee ze tels voor zich op te eischen. Neemt meu echter ook de billijkheid in acht, dan zou spr. er persoonlijk veel voor gevoele.i om een der zetels aan de Kaag toe te kennen, ten einde de band met dit onderdeel oer gemeente zooveel mogelijk te versterken. Het deed spr. veel genoegen, dat ook de secretaris van de kiesvereeniging van Oude wetering op dezelfde gronden deze gedach te in zijn jaarverslag naar voren heeft ge bracht. Spr. zou gaarne omtrent dit punt de meening van de aanwezigen vernemen. Hierna ontstond een discussie, w aai bij bleek, dat verschillende aanwezige heeren met. dit voorstel geheel mee konden gaan, hoewel zij daarbij niet verheelden, dat Roelofarendsveen in dat geval een offer zou moeten brengen. Do afgevaardigden van Roelofarendsveen konden zich echter met dit voorstel over het algemeen niet vereenigen en zeiden zich in ieder geval eerst met de leden van de kiesvc.eeni- ging in veibinden temoeten stellen. Ton slotte werd besloten om het. resultaat van de leden-vergadering van de kiesvereeni ging te Roelofarendsveen af te wacl ten cn daarna opnieuw een vergadering van de Centrale te houden. Op die vergadering zal ook worden uitgemaakt niet hoeveel lijnen de katholieken zullen uitkomen. Bij de be-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5