«TADSNIEUWS Agenda VRIJDAG 6 MAART 1931 DE LEIDSCHE C0URAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 „DE GOUDEN KETEN DER WAARHEID." Van dit werkje van Pater Hendricln zendt n'.en ons den oden druk (Sfote tot 30s;e duizend). Dit ongehoord groot aan tal van 25.C00 werd in ongeveer twee en een halve maand verkocht. Wel een aanbe veling van het handige en aangenamo 1>oekje. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Op Donderdag 12 Maart n. s. zal te Utrecht een nationale Plaatselijke Leiders- dag gehouden worden, vanwege Jen Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm. Deze dag een novum in de organisatie van den B. V. L. bedoelt de saamhoorighoidsge- dachte van de Plaatselijke Leiders van alle ruim 1100 Plaatsen, die Nederland telt te versterken. Deze dag wil niet zijn een congres of vergaderingsdag, doch iets an ders. De Nationale Landstormcommissie ziet gaarne in de groote beteekenis van den Plaatselijken Leider voor het Insti tuut van den B. V. L.. en heeft dez9 -vorm van „Plaatselijk Leidersdag'' gekozen, om daar uiting aan te geven. De Plaatselijke Leider toch is de spil van een Plaatselijke afdeeling.te meer, wanneer hij als secreta ris der Plaatselijke Landstorm commissie de tusschenpersoor is tusschen Plaatselij ke- en Gewestelijke Commissie, welke laat ste Commissie weder in rechtstreeks con tact staat met de Nationale Landstorm- commissie. De Plaatselijke Leiders hebben bijna allen een rang in het Leger gehad; er zijn er bij die den rang van Reserve- Majoor dragen; ei zijn er echter ook bij, die als gewoon soldaat geregistreerd staan Maar allen werken zij in eigen kring en plaats voor he'zelfde doel, en allen trek ken zij Donderdag 12 Maart naar Utrecht, naar dezen eersten Plaatselijken Leiders dag. De Plaatselijke Leiders komen voor zoover zij niet van autobussen Verbands- gewijze gebruik maken per spoor te Utrecht aan tusschen 9.33 en 10.55. Buiten het Statiop verzamelt ieder Korps, en marcheert naar het Gebouw Tivoli, Witte Vrouw ensingcl. Met de Plaatselijke Leiders zullen hier tal van militaire eii burgerlijke autoritei- ten aanwezig zijn. Hier komen behalve de leden van de Nationale Landstorm- commissie. o.m. de Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers, met zijn adjudant, den kapitein van den Genei-alen Staf G. .T. M. van Weel, de Inspecteur van den Landstorm, Luit.-generaal J. H. Borel, ver gezeld van Majoor J. A. J. M. Schotman, van de Inspectie, van den Landstorm, ;le burgemeester van Utrecht, Dr. J. P. Focke- nia Andreae, de Garnizoens-commandant van Utrecht enz. Na een openinaswoord van den voorzit ter der Nationale Landstormcommissie, den heer L. F. Duvmaer van Twist, zal de secretaris dezer Commissie, de heer G. F. Boulogne een rede houden over het Plaat selijk Leiderschap. Hierna zal het woord gevoerd worden door den Minister van Defensie. De Recïmentsmuziek aange boden door den Commandant van het Re giment Genietroepen te Utrecht zal hare medewerking verleenen. Na afloop van deze samenkomst wordt gemarcheerd naar het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, waar gemeen schappelijk de lunch gebruikt word4-. Daarna is er gelegenheid de Jaatbeurs te bezoeken, waar de deelnemers van de zen dag dank zij een gunstige beschik king van he» Jaarbeursbestuur vrijen toegang hebben. DU ITSCHLAND EN DE RUSSISCHE ROGGE. Aan het consortium dat 135.000 ton in Nederland liggende Russische rogge heeft aangekocht, wordt in hande'skringen het voornemen toegeschreven, 50.000 ton van dien voorraad naar Duitschland te ver voeren. De graanhandel is echter gisteren laat op den dag plotseling verrast door de me- dedeeling van een verhooging van het in voerrecht op rogge in Duitschland- van m. 150 tot m. 200 per ton, welke verhoogiug reeds den afgeloopen nacht te middernacht in werking zoii treden. In handelskringen neemt men aan, dat de maatregel der Duitsche regeering de weerslag is op den aankoop van de partij Russische rogge, die in Rijnschepen te Rotterdam ligt opgeslagen, en derhalve voor verscneping naar Duitschland gereed ligt. in aansluiting hierop telefoneerde gister avond een onzer correspondenten te Ber lijn aldus het „H.bld." waaraan wij dit be richt ontleenen: Het Rijkskabinet heeft vandaag op grond van de in de noodverordening van 31 Juli 1930 verleende machtiging het invoerrecht op rogge met ingang van 6 Maart van 15 op 20 Mark per 100 k.g. verhoogd. Naar men ons mededeelt is deze tariefverhoogiiig bedoeld als afweermaatregel tegen den in voer van Russische rogge, die gisteren plotseling in West-Duitschland op de markt is verschenen. De aangeboden partijen maken klaar- blijkelijk deel uit van de 135 millioen k.g. die in Nederland zijn opgeslagen en in bet bezit van een Nederlandsch-Duitsch con sortium zijn overgegaan. Het Duitsche in voerrecht op rogge is thans bijna 3J4 mail hooger dan de prijs die dit consortium den Russen heeft betaald 3.475 per 100 k.g.j EEN ZONDERLING BERICHT. Het „AJgeni. Handelsblad" geeft onder Kerknieuws het volgende bericht: „Naar men weet zal hot eerstkomen de Int. Euchar. Congres der R. K. Kerk op het eiland Rliodos worden gehou den. Prof. Aüvisatos te Athene heeft nu in „Le Messager d'At.hènes" 'een artikel geschreven om te betoogen, dat de bevolking van het eiland Rhodos nagenoeg geheel uit kerkgetrouwe Oost-Orthodoxen bestaat, en dat de kloof tusschen het Katholicisme en de Orthodoxie door het houden van het congres in deze omgeving veel eerder verbreed za' worden dan, zooals de R. K. verwachten, versmald. Wij rectificeeren dit bericht maar even, daar het van a tot z onjuist is. Het eerstvolgend Internationaal Eu charistisch Congres zal gehouden worden in 1932 in Dublin, de hoofdstad van Ier land. Vooral van een bericht, als het onder havige in een rubriek „Kerknieuws", zooals het- „Handelsblad" die geeft, mogen de lezers toch wel wat meer juistheid ver wachten. De redactie kan trouwens zelf wel be grijpen, dat een manifestatie als een Inter nationaal Eucharistisch Gongres dat zij nog wel zal kennen van hel schitterende Congres te Amsterdam, niet zal gehouden worden op een eiland waar betrekkelijk maar zeer weinig katholieken wonen. HET KERKELIJK VASTENGEBOD Gisteravond hield de zeereerw. pater mr. E van der Helm, O.h.M., directeur van het St. Willibrordus Missie-College te Katwijk aan den Rijn, in het Klein Auditorium der Leidsche Universiteit de laatste der serie voordrachten vanwege het Comité ter Bevordering van de kennis over het Katholicisme georganiseerd. Zijneerw. behandelde daarin het onderwerp: „Het Kerkelijk Vastengebod". Het derde der „vijf geboden der Kerk", (na tuurlijk zijn er meer, maar die vijf zijn de meest-algemeene is een voorschrift met ethi sche, ascetische strekking. De geschiedenis der kerkelijke wetgeving op dit punt is een geschiedenis van verzachting en van aanpassing. Ook de huidige wetgeving, na de codificatie van 1917, is een zeer soepele, wat o.a. blijkt uit de beteekenis, welke gegeven wordt aan erkende plaatselijke gewoonte.' En natuurlijk gelden ook hier de algemeene be palingen van het canonieke recht zooals de dispensatie. De Kerk kan soepel zijn, want het betreft hier een positief gebod. De Kerk, zelf wetgeef ster, kan niet alleen den omvang, maar ook de meerdere of mindere gestrengheid van deze verplichting zelf bepalen. Met bestuursmacht fs zijn toegerust, om haar leden te leiden naar hun doel hun heiliging. En daartoe dient voor al dit gebod. Hier geldt hetzelfde als van de Zondagvie ring: de praktijk en ook het gebod van het Oude Verbond kunnen hoogstens een voorbeeld zijn, maar behoeven niet als maatstaf te wor- denn aanglegd aan de vasten- en onthoudings praktijk der Kerk. Het doel van versterving, van ontzegging, is, naar het voorbeeld van Christus (die Zelf evenwel geen gebod heeft gegeven) en van de Apostelen, die praktijk gegroeid en langs den weg van gewoonterecht geworden tot gebod, nu vastgelegd in can. 12501254. Gelet op Chris tus' voorbeeld en op de beteekenis, welke Hij rechtte aan het Vasten, kan men niet volhou den (zeker niet steunende op een tekst, die in den contekst bezien geen moeilijkheid ople vert) dat er strijd bestaat tusschen dit gebod der Kerk en den geest van Christus. De Kerk" gaf trouwens dit gebod ter preciseering van dezen algemeen-menschelijken eisch, dat wils- training door ontzegging noodig is voor den redelijken mensch, om n.l., baas te blijven in eigen huis, een eisch, die ook geldt voor haar kinderen ,die ook Adams kinderen zijn. BOTERCONTROLESTATION LEIDEN Aan het verslag over 1930 van het Botercon- trolestation Leiden ontleenen wij het volgende: Het bestuur werd aangevuld met den heer G J. Blink, voorzitter van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, als advisee- rend lid. De Raad van Beroep onderging geen wijziging Het aantal aangeslotenen vermeerderde met een (de N.V. Fabriek van Melkproducten Nieuw-Holland te Woerden) en steeg daardoor tot zes. In verband met het Kon. Besluit van 18 Juli 1930, tot toepassing van art. 8 der Landbouw- uitvoerwet 1929 op melkproducten, gepasteu riseerde en gesteriliseerde melk en room, was wijziging der statuten noodzakelijk. Het Boter- controlestation Leiden zal dientengevolge met ingang van 15 Maart a.s. worden omgezet in het Controlestation voor Zuivelproducten Lei den. Het aantal controlebezoeken bedroeg 164. In de gecontroleerde bedrijven werd niets ab normaals waargenomen. Bij producenten werden 130 monsters ge nomen, bij handelaren 126 monsters. Van de botermonsters, bij producenten genomen, wis selde het vochtgehalte van 12.0 tot 15.7 en was het gemiddelde 14.1 (v.j. 13.6 van de botermonsters, bij handelaren genomen, wiselde het vochtgehalte van 12.0 tot 15.4 en was het gemiddelde 14.3% (v.j. 14.2%). Van de bij producten genomen monsters had één een vochtgehalte boven de toelaatbare grens. n.l. 15.7 De controle van bet station strekte zich uit over 830.000 k g. (v.j. 661.405 k.g.). n.l. 288.259 k.g. geproduceerde boter (v.j. 171.716 k.g.), 67.12414 k.g. verhandelde boter, welke nog voorzien was van het oorspronkelijke rijks- merk (v.j. 165.459 k.g.) en 474.616H k.g. boter, v.elke verhandeld werd na te zijn verwerkt vermengd of (en) omgepakt en daarna voor zien van een rijksmerk (v.j. 324.220 k.g.). Uitgereikt werden 570.330 rijksbotermerken (v.j. 375.200), terwijl 246.600 inwikkelpapieren met het rijksmerk werden bedrukt (v.j. 230.300) Aan contributie werd ontvangen 3285.90 (v.j. ƒ2960.37). Groote Baddoeken wit met strepen Fantasieschortjes Prima Macco Sokken effen kleuren Fantasie Sokken, reel. Manssporthemden prima flanel 2651 Crème Damescamisoles 29 Allovernet, dubb. br. 19 Ger. Madras diverse kleuren IG1/* 23 Witte Handdoeken 16 Vo gr. maat pr. kwal. 23 Ongebleekte Heeren- 89 pantalons79 Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g -2 tot en met Zondag 8 Maart a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, tel. 807. Zaterdag 7 en vanaf 2 gulden Woensdag 11 Maart bij aankoop een fraaie kop en schoiel - CADEAU PROPAGANDA VOOR DE R-.K. AR BEIDERSBEWEGING. Na de laatst gehouden Bestuursraad ver gadering van den R.K. Volksbond, waarop over bovengenoemd onderwerp werd ge sproken, is alhier een Comité, saanige-s-tekl uit vertegenwoordigers der diverse R.K. Vakorgaaisatiesi, aan het werk getogen, om te pogen de'R.K. Arbeidersbeweging, hier ter plaatse, te versterken. Op de eers-te vergadering, die werd ge houden, werd een bestuur gekozen, bestaan de uit de heeren J. van Oyen van de Hout bewerkers, B. Raaphorst van de Bakkers- bond en B. Goddijn van de Propaganda- olu'b. Door bet Volksbondsbest uur werden hieraan nog toegevoegd de heeren A. Vree burg en J. Steenbergen. Als voorzitter werd aangewezen de heer van Oyen, terwijl de heer RLaphorst v. d. Werf straat 25 D, als secretaris fungeert-. Besloten werd voornamelijk te werken door middel van huisbezoek, waarna een tweetal circulaires werd saameestel-d, één voor de ongeorganiseerden en één voor de verkeerd go rga-n i seerden Op de volgende vergadering, waar een- flink aantal propagandisten aanwezig was, werden de werkzaamheden verdeeld en werd begonnen met het bezoeken van een vijf en dertigtal personen. Tevens besprak de voor zitter de verschillende argumenten, die bij hot huisbezoek kunnen worden gebruikt. Woensdag j.ï. werp' wederom vergadert. Als voorloopig resultaat kon worlen mede gedeeld, dat reeds 15 leden werden gewon nen; een mooi resultaat. Opnieuw werden een aantal adressen verdeeld en besloten werd, dat de eerstvolgende vergadering zal plaats hebben op Woensdag 18 Maart-. Deze propaganda actie, die s'echts gedurende en kele maanden zal worden gehouden, belooft wel een succes-te worden. Teder, die meent als propagandist te kunnen medewerken, kome op bovengenoemde verga-dering. Hue grooter aanbal werkers, des te lichtpr werk voor ieder. Wij ontvingen het bovenstaande ter plaatsing. Maar wij willen ons graa-g ver oorloven, nieraan ook enkele opmerkingen onzerzijds toe te voegen. En dan willen wij vooreerst waardee ring uitspreken voor hen, die dit propa gandawerk hebben aangepakt en volvoerd. Zij toonen een klaren kijk te hebben op wat nu vóóral zoo dringend noodig is: de prin- cipieele organisatie, in éénheid sterk, aller Katholieken. En zij paren aa-n dien klaren kijk een activiteit, waarmede zij vele, in het katholiek organisatie-leven luien en tra- gen onder ons beschamen. Vervolgens zouden wij. voor zoover moge lijk, allen, die 'n bezoek krijgen van bedoel de propagandisten, welke aansporen, den belangeloozen ijver dezer menschen voor de goede zaak, die aller Katholieke zaak is, eerbiedigend, hen althans met welwillend heid te widen ontvangen en aanhooren. Wij zeggen hier „voorzoover moge'.ijk". Want onze krant zal wel niet zoo véél niet of ver keerd georganiseerde arbeiders be reiken. Er bestaat toch ongetwijfeld ver band, wisselwerking, tusschen de dagelijk- sche lectuur en de wijze, waarop m-en zich ten opzichte van de katholieke organisatie gedraagt. Als alle Katholieken eens hun Katholiek plaatse-lijk dagblad lazenWij zijn nu 'n eind op weg naar dat ideaal, maar het is nog niet bereiktDe propagandisten zullen dan ook bij hun huisbezoek de pro pageering van de katholieke pers, ongetwij feld, niet uit het oog verliezen. Wij wenscben de propaganda voor de Katholieke Arbeiders-beweging rijken zegen! Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5658. Firma Pon3ioen en .Zoon. Alphen aan den Rijn, v. Man- dersloostraat 40. Lood- en zinkwerk, centr. verwarming enz. Overl. venn. J. H. D. Pon- sioen, Alphen aan den Rijn, d.d. 28 Jan. 1931. 1089. Firma Burgersdijk en Niermans. Leiden, Nieuwsteeg 1. Boekhandel. Oph. fil.Leiden, Noordeinde 2b., d.d. 1 Maart 1931. Nieuwe inschrijving. 5702. Lunchroom J. Maan. Katwijk aan Zee, Secr. Varkevisserstraat 23. E.: J. Maan, Katwijk aan Zee. OOSTERSCH INSTITUUT. Bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij E. J. Brill alhier zijn verschenen de jaarverslagen 19281930 van het Oos- tersch Instituut, gevestigd alhier en- van de bij dit Instituut aangesloten instel lingen. Van deze alle bevat het verslag de omschrijving van hef doel, dat. zij be oogen. Aan heb jaarverslag van het Oos- tersoh Instituut ontleenen we, dat zich weder 12 instellingen bij het- Instituut aansloten, n.l. de Assyriologische Werk kamer en de Nieuw Guinea-Sticht-ing. Na afsluiting van het verslag trad ook bet Sinologisch Instituut toe. De Assyriologische Werkkamer staat onder directie van prof. dr. F. M. Th. JBöhl en is in zijn woning (Rapenburg 53) gevestigd. Zij dient ter bevordering van de studie der talen en geschiedenis van Ba-bylonië en Assyrië, vooral met behulp van een studieverzameling van spijkei- schrift-oorkonden in diens bezit. De „Werkkamer" staat ten dienste van het Academisch onderwijs. De Nieuw-Guinea-Stichting heeft ten doe>l de bestudeenng te bevorderen van de talen en ethnografie der niet-Ma- leisch-Polynesische bevolking van net eiland Nieuw Guinea. De stichting be schouwt de bestudeering \an de „primi tieve" bevolking van het binnenland als haar voornaamste doel en zal daarbij in de eerste plaats het Nederlandsche ge deelte van het eiland in studie nemen. In het bestuur dor Stichting kwam geen verandering. In het vorig verslag zijn uitvoerige mededeelingen gedaan over een aan mr. Kunst op te dragen musicologisch on derzoek van Nederlandsch lndië. Met be.t oog op de bescheiden geldmiddelen kon geen krachtigen finantieelen steun worden geboden, doch het gewicht van het onderzoek deed het bestuur toch be sluiten subsidie bij de uitgave van de vruchten van het onderzoek in 't voor uitzicht te stellen en, waar zulks pas gaf, op het houden van het onderzoek aan te dringen. 't Is bijzonder verheugend, aldus het verslag, dat de 'Indische regeering tot het onderzoek heeft besloten. Met in gang van 1 Februari 1930 is mr. J. Kunst benoemd tot „ambtenaar voor het systematisch onderzoek van de muziek in Nederlandsch lndië". Met voldoening wordt geconstateerd, dat aan den van vele zijden geoefenden aandrang ook het Oostersch Instituut heeft bijgedragen. De handbibliotheek in de Leeskamer voor Algemeene Linguïstiek ten behoeve der Indolo-gische studenten werd verder uitgebreid met een reeks boeken, die van het Legatum Warnerianum in bruik leen werden ontvangen. De cursussen in s-proek-Arabiscli wer den met een bijdrage van 600 gesteund. De nationalistische bewegingen in Br.- en Nederlandsch lndië hebben gemeen, dat de schriftelijke gegevens over een groot aantal periodieken en kleine ge schriften verspreid zijn, waarvan de meeste na korten tijd niet meer te vin den zijn. Er is hier te lande geen biblio theek of instelling, welke zich ten doel stelt die gegevens te verzamelen. Er werd nu besloten jaarlijks een bedrag van ongeveer duizend gulden ter be schikking te stellen, om die leemte eenigermate aan te vullen. De Indische regeering zegde hiervoor haar medewer king toe. Deze bibliotheek is onderge bracht in een bovenzaal van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis op de Hooglandsoh Kerkgracht. Het verslag geeft voorts eenige bijzon derheden over de werkzaamheden der diverse bij bet Instituut aangesloten in stellingen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Vereenigde Vergadering. In de gisteren alhier gehouden Vereenig de Vergadering van het Hoogheemraad schap van Rijnland werd mededeeling ge daan, dat bij den brand in de zoldering dakbedekking van het stoomgemaal van Rijnland te Spaarndam op 24 December jl. geen enkele ernstige beschadiging aan do machines en ketels is voorgekomen en dat dit gemaal reeds op 13 Januari jl. weer kon malen. Verder werd medegedeeld, dat tegen de goedkeuring door Gedeputeerde State-i van Zuid- en Noord-Holland van de nieuwe Algemeene Keur beroepen zijn in gediend bij de Kroon, zoodat deze Keur nog niet in werking kan treden; de geldig heidsduur der bestaande Keur zal worden verlengd. Ten slotte werd mededeeling gedaan, dat in de procedure tegen den polder Nieuw koop, wegens betaling van bundergeld bot Gerechtshof te 's-Gravenhage het voor Rijnland gunstig vonnis der Arrondisse mentsrechtbank aldaar heeft bevestigd. Aan de vergadering werd overgelegd bet eerste verslag van den tijdelijken archi varis Mr. S. J. Fockema Andreae omtrent de nieuwe ordening en beschrijving van de oude archieven. Besloten werd tot het sluiten van een overeenkomst met het Rijk tot overdracht aan het Rijk van eenige bruggen in den Hoogen Rijndijk voor de verbetering van den Rijksweg. Bij de rondvraag werd door de hoofdin gelanden E. J. Speelman (Sassenheim) en W. Los (Alphen a.d. Rijn) hulde gebracht aan het bestuur en het personeel voor de beheersching van den waterstand in de bloembollenstreek en de Rijnstreek gedu rende den afgeloopen winter, waarin perio den van sterken regenval voorkwamen. Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen. Aan het jaarverslag van de afdeeling Leiden van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelij- ka Verbetering der Gevangenen, is het volgende ontleend: In het bestuur kwam geen verandering, er is nog steeds één vacature. Het ledental verminderde met 2 en bedroeg op 31 December 1930 138. Aan contributies, giften, subsidies van Re geering en Hoofdbestuur werd ontvangen 1304.26. De uitgaven bedroegen 2169 37 k>, Het nadeelig saldo van ƒ703.46 over 1929 is derhalve 892.11 H over 1930. Dat dit tekort zoo spoedig mogelijk zal moe ten verdwijnen begrijpt ieder. Het Bestuur roept daarom de medewerking der leden in. Aan rechtbanken, politierechters en andere rechterlijke autoriteiten werden 53 rapporten uitgebracht over aard en vroeger leven van be klaagden. In 46 gevallen gingen de rechtbanken, enz. met de conclusie van onze rapporten accoord. In een geval werd een beslissing gegeven, die alleen om formeele redenen van onze conclusie afweek. 32 rapporten concludeerden tot een voor waardelijke gevangenistraf en in 4 dezer werd daarbij geadviseerd tot het opleggen van de verplichting de schade te vergoeden. 20 rapporten concludeerden tot onvoor waardelijke gevangenisstraf. 1 rapport concludeerde tot niet-vervo'ging. 36 rapporten werden uitgebracht over ver dachten wonend te Leiden en 17 over ver dachten wonend buiten Leiden, t.w.: 2 te Al phen a. d. Rijn, 1 te Bodegraven, 4 te Bos koop, 1 te 's Gravenhage, 2 te Katwijk, 1 te Leimuiden ,2 te Noordwijk, 2 te Oegstgeest, 1 te Rotterdam, 1 te Rijnsaterwoude. In 1930 werden 12 mannelijke voorwaarde lijk veroordeelden aan onze afdeeling toege wezen, d w.z. aan de afdeeling werd het toe zicht op de naleving der bijzondere voorwaar den opgedragen. Op 31 December 1930 stonden er nog 22 mannelijke en 5 vrouwelijke voorwaardelijk veroordeelden onder onze leiding, waarvan 20 te Leiden, 2 te Alphen a. d. Rijn, 1 te Bos koop. 1 te Hazerswoude, 3 le Wassenaar woonden. Van 5 eindigde de proeftijd zeer bevredi gend, 5 overtraden de hun opgelegde bijzon dere voorwaarden, zoodat geadviseerd moest worden hun de voorwaardelijk opgelegde straf te doen ondergaan. Voor twee hunner pleitte de secretaris clementie, waarop de po litierechter nog eenmaal besloot het eens met hen te proberen. 18 definitief ontslagen gevangenen kwamen voor hulpverleenning in aanmerking. Aan al ler moest materieele steun verleend worden, terwijl 14 maal werk werd gevonden. Zooals uit het bovenstaande blijkt is ook weer in 1930 heel wat werk gedaan. Aan tal van schipbreukelingen der maatschappij ic de behulpzame hand geboden-. Steeds is de vraag gesteld, op welke wijze zullen deze menschen weder een nieuw leven kunnen aan vangen. Kosten noch moeiten zijn gespaard om het reclasseeringsplan, wanneer dit een maal was ontworpen en goedgekeurd, uit te voeren. Daarom is het zoo noodig, dat wij financieel gesteund worden en dat een groot aantal le den tot onze vereeniging toetreedt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2