UIT DE OMGEVING DONDERDAG 5 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 ALKEMADE. De bevolking. Door B. en W. is het voorloopig bevolkingscijfer per 1 Januari 1931 op grond van de resultaten van de gehouden volkstelling vastgesteld op 6042 zielen, waarvan 3034 mannen en 300S vrouwen. Dienstplicht Van de 63 ingeschre venen voor den dienstplicht, lichting 1932zijn er 31 vrijgesteld wegens broe- derdienst. Vleeschkeuring. In den loop der maand Februari zijn ter secretarie aan gegeven de volgende slachtingen. Be- drijfsslachtingen13 koeien, 28 varkens en 1 kalf. Huisslachtingen: 10 varkens. Noodslachtingen2 koeien. 15 kalveren, 5 varkens, 6 schapen, 1 big. Ingevoerd werd 100 K.G. vleesch. Het ontvangen keurloon bedraagt 261.75. Gevestigd: C. J. M. van Roose- laar van Utrecht Th. W. Keijzer van Warmond C. de Vos 'en gezin van Bo- venkarspel M. Möhlen en gezin van Haarlemmermeer A. Olyerhoek en ge zin van Haailemmermeer P. H. WeyerS van Sassenheim. Vertrokken: P. Deters en gezin naar Leimuiden A. Vreeken naar Utrecht L. A. van der Aar naar Haar lem J. Ba.rteels en gezin naar Leider dorp G. Zandbergen naar Haarlem J. J. de .Groot naar Aalsmeer Wed. J. van den Berg en J. M. Helleman naar Lisse C. van Haastregt naar War mond B. van Beek naar Zand voort S. M. Mechelse naar Zoëterwoude F. 0. A. van Geest, naar den Haag A. P. Gortzak naai Leiden P. Th. Zoet naar Sassenheim C. P. de Wit naar Hillegom M. J. van de Loo naar Nij megen M. J. Mulders naar Rotterdam J. Schouten naar Leiden P. H. Weijts naar den Haag. HILLEGOM. Een mooi besluit Men deelt ons mede, dat het Bestuur van de Aid. Hillegom van het Nut van het Algemeen, met algemeene stemmen heeft besloten, haar zalen niet meer te j verhuren aan de combinatie Ds. J. H. Mulder en een Amsterdamscüe antipapis tische groep, die hieï enkele „lezingen" hield, zoo belcedigend en onwaar voor de katholieken, dat ook de vrijzinnige en plaat selijke neutrale pers weigerden er been te gaan of verslagen ervan op te nemen. Wij brengen hier gaarne een eerc-saluut aan het Nutsbestuur èn omdat het niet wenscht een groot deel der bevolking in zijn heiligste overtuiging te kwetsen èn omdat dit mooie besluit met algemeene stemmen werd genomen. Werkloozen. Als werkzoekenden staan aliher volgens de laatste opgave van den correspondent der intercommunale Ar beidsbemiddeling ingeschreven 167 perso nen al.: 2 schilders, 2 halfwas-schilders, 6 timmerlieden, 1 baifwas-tiromerman, 2 be- tontimmerlieden, 3 betonwerkers, 7 opper lieden, 1 grondwerker, 4 metselaars, 1 broodbakker en 138 land- en tuinbouwar- beiders. Verbreeding Hofstraat. Aan den Raad dezer gemeente zal worden voorgesteld met verschillende eigenaren onderhandelingen aan te knoopen tot- verbreeding van de Hofstraat. KATWIJK AAN DEN RIJN. .Hanze Gisteravond hield „De Hanze" haar jaarvergadering in het Paro chiehuis. De opkomst was zeer goed. De Voorzitter, den 'neer W. Caspers, opende de vergadering met gebed en een woord van welkom aan de aanwezigen. Ingeko men is een mededeeling van de Midden stand-Onderlinge, waarin bericht wordt dat de bij deze bedrijfsvereeniging inge schreven '.eden, nu het agentschap is opge heven, zullen worden ondergebracht bij Leiden. Na eenige bsepreking hierover werd besloten dit voor één jaar te probee- ren. De rekening van den Penningm.. den heer F. J. Luijten, wees een kassaldo aan van 77.10. De heeren Nic. J. Winters en M. J. Alkemade brachten als commissie van verificatie een gunstig rapport uit. De penningm. wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. De contributie werd vastgesteld gelijk aan 1930. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Caspers, F. J. Luijten en W. J. van Leeuwen, werden met bijna alg. j stemmen herkozen. Tot voorzitter werd uit i het voltallig, bestuur gekozen de heer W. j Caspers, aftredend voorzitter. Hierna volgde een bespreking over het j te vieren 121/2-jarig jubileum der afdee- j lijig. De heeren Luijten en Winters bren- 1 gen, als biervoor benoemde commissie, verslag uit van hun voorbereidende werk zaamheden in deze. Besloten wordt het feest te vieren op 2d en Pattschdag. Als leider voor deze ju bileumviering werd benoemd de heer P. N. v. d. Drift. Bij de rondvraag kwam o.m. ter sprake het meer actief werken voor het Santos- fonds. Gevraagd werd ook om de convoca tie vroeger te bezorgen. Verder kwam het werkloozenvraagstuk naar voren waarover een bespreking volgde. Hierna sluiting der vergadering met gebed. ROELOFARENDSVEEN. Auto te water. Woensdagmorgen geraakte de vrachtauto van den heer C. W. Hogenboom alhier, doordat de motor op het beslissende moment even weiger de bij heht achteruit de garage rijden in den Ringsloot. De wagen kantelde ge deeltelijk, doch bleef nog met een wiel op het droge, waardoor de motor boven water bleef. Persoonlijke ongelukken had den 'niet plaats. Door het personeel van dee garage Beuk van Oudewetering is de wagen weer op den wal gehaald. ST0MPWIJK. VERVALLENVERKLARING RAADSLIDMAATSCHAP. Behandeling voor den Raad van State. Door den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van Bestuur i£ gis teren behandeld het beroep van N. J. M. Willemse, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij hij we gens leveranties van materialen aan het gasbedrijf der gemeente vervallen is ver klaard van zijn raadslidmaatschap van de gemeente Stomp wijk. De heer Willemse voerde aan, dat het hier betrof een leverantie, welke niet door hem, maar door zijn zoon N. J. H. Wlilemse was gedaan. Van het geleverde is door appellant niets bij den leveran cier gekocht. Alles is door of namens zijn zoon besteld. Het onderzoek hiernaar is zeer onvol ledig geweest en spr. merkt op, dat zon der meer maar wordt aangenomen, dat de materialen door hem zijn besteld en gekocht. De oorzaak daarvan is, dat de factu- rist van de firma R, v. d. V. te den Haag, toen een bestelling van den zoon binnenkwam, aan een schrijffout heeft gedacht, aangezien de naam van den zoon nog niet in de boeken voorkwam, en toen deze bestelling op naam van ap pellant heeft geboekt. Deze verkeerde boeking is later door de firma erkend. Spr. acht het onjuist, dat hij daarvan de dupe moet worden. Zijn zoon werkt 6inds 1 Januari 1930 zelfstandig en is niet meer bij hem in dienst. De burgemeester .van Stompwijk, de heer Keizer, merkt op, dat deze laatste mededeeling betwist moet worden en voerde, daarvoor aan, dat de zoon van appellant niet bekend was bij den Raad van Arbeid, de Kamer van Koophandel en bij de Rijksverzekeringsbank, voorts dat hij in dienst van zijn vader oprui- mingswerk in Wormerveer heeft ver richt, terwijl verder zijn vrouw bij de invulling van het belastingbiljet heeft opgegeven, dat haar man in loondienst werkzaam was bij zijn vader, den ap pellant. De heer Willemse merkt nog op, dat zijn zoon reeds door den Raad van Ar beid is beboet, omdat hij geen zegels plakte en geen' loonlijst had opgehangen. Dit zijn echter zaken, die zijn zoon ra ken en met de onderhavige zaak niets te ma-ken hebben. Spr. blijft er bij, dat hij geen materia len heeft gekocht, welke aan de gemeen te zijn geleverd. De Kon. beslissing volgt later. LISSE. Dienstplicht. Het jaarlijksch onderzoek van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1913 en 1922, zal plaats heben in de maand Juni van dit jaar. Gevest igd:J. Beijk van Haarlem C. M. van Dam van Ter Aar A. C. van Dijk en gezin van Haarlemmermeer H. Th. A. J. Arnoldus van Heemstede H. J. van der Lans van Sassenheim M. H. Bernee van Arasterdam J. C. P. Elstgeest van Sassen heim J. A. van der Ploeg van Rijnsburg J, A. M. Augustinus van Haarlem Wed J van den Berg van Alkemade D. van Brug gen van Anna Paulowna F. Noordzij van Rotterdam A. J. M. van den Burg van Purmerend Th. Bulteel van Hillegom. Vertrokken: J. van den Berg naar Hil legom J. N. G. Kraaijvanger en gezin naar Amsterdam C. van Waveren en gezin naai Den Helder B. Kuipers naar Stedura L. de Graat en gezin naar Wijk aan ^ee en Duin C. N. Kooraen naar Noordwijkerhout A. C Suidgeest naar Haarlem M. Segaar naar Leiden M. M. Eggink naar Huizen J. H. H Krabben naar 's Gravenhage I. Jac«->b naar Amsterdam M. B. Assendelft naar Bloemendaal J. Onderwater naar Zoeter- woude M. W. Tulen naar Leiden J. Riet mulder naar Doeetinchem A. Theissing naar Noordwijkerhout K. Schulz naar Haarlem H. A. M .Sikkens naar Bad Woushoven. Kiezerslijst De kiezerslijst dezer gemeente telt 3778 kiezers voor de Kamer, 3656 kiezers voor de Prov. Staten en 3564 kiezers voor den Gemeenteraad. 0EGSTGEEST. Aanrijding. Bij het uitrijden van de Duinzicht&traat en gaande naar den Rijks- s-traatwe>g is een vrachtauto door de stoom tram aangereden. Het voor&te gedeelte van den auto werd in elkander gedrukt; de wa gen werd per kraanwa.gen van de fa. Kra nenburg naar de garage vervoerd. 0UDE-WETER ING. Personalia. De heer P. G. van der Tang alhier is benoemd tot hoofd der christelijke school te Dinteloord. SASSENHEIM. Poldervergadering Deze week vergaderde het bestuur van den Warmonderdammer- en Alkemaderpolder tot vaststelling van de ex ploitatierekening over het afgeloopen jaar, op grond, waarvan de oms'ag over het dienstjaar 1930 werd vastgesteld op 15 per H.A., zijnde gelijk aan den aanslag van het vorig jaar. Zaalfonds. Ten bate van het Zaalfonds werd op het laatstgehouden jaarfeest van de Herv. Jongelingsvereen. gecollecteerd een be drag van 25. Geneeskundig schooltoezicht. De heer C R. Zijerveld, med. docts, arts te Purmerend, die benoemd is tot schoolarts voor het ge meenschappelijk geneeskundig schooltoezicht van de gemeenten Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwijkerhout en Noordwijk, hoopt zich binnenkort hier te vestigen. Op Zaterdag 14 Maart a.s. zal deze dienst in het gemeentehuis in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten officieel worden ge opend. Werkverruiming Door B. en W. is uitbe steed het leggen van rio'en onder advies van de Mij. „Mabeg" en wel in de Beukenlaan, Lindelaan en nabij Mo'enstraat. Het werk is gegund aan de N.V. Visscher en Zn. te Was senaar. Er zal zoo spoedig mogelijk een aan vang gemaakt worden en een groot aantal werkloozen tewerk woden gesteld. Gevonden. Een auto-slinger, een enke' en een dubb. reserve auto-wiel, met banden, een konijn, een broche, een ijzeren wieltje. Verloren Een nummerplaat H. 55084, een vulpotlood (wit metaal), een auto-slinger. Nadere inlichtingen worden door de politie alhier verstrekt. Geboren: Catharina Elisabeth d. van M. J. van Breda en N. van Leeuwen. Overleden: P. J. Preenen, 80 j. wedn. van E. M. Swinkels. Gevestigd: A. Th. Elstgeest. Teijlinger- laan 43 N. van Eijk, Hoofdstraat. Vertrokken: C. Hoogervorst en gezin, naar Voorhout G. Ch. Weidner en gezin aar Vianen. DE DIRECTEUR VAN DE K. L. M. de beer Plesman, vertrekt heden als passagier aan boord van het post vliegtuig naar Ned. Indië. TER AAR. De nieuwe veiling. Tot directeur van de Coöp. Centrale Tuinbouwveilingsvereeniging „Ter Aar en Omstreken" G.-A. is benoemd de heer P. A. Post; tot bedrijfsleider de heer Joh. Kroon, emballage-administrateur de heer P. van Dam en tot kassier de heer A. Kammeraat. DE CREDIETVERLEENING AAN DE TUINDERS. Ten raad'huize had een samenkomst plaats waarbij waren uitgenoodigd ver tegenwoordigers van Ged. Staten, van de gemeentebesturen, van het nieuwe vei- lingbestuur en van de plaatselijke ban ken, benevens eenige deskundigen. Doel dezer bijeenkomst was om over eenstemming te bereiken betreffende de nadere voorwaarden waaronder aan de tuinders credieten zullen kunnen worden verstrekt. Namens Ged. Staten waren aanwezig de heeren Borghols. Heukels en Crena de Jong. De heer Borghols deed mededeeling van het besluit van Prov. Staten om aan de tuinders te Ter Aar en omgeving voor schotten te verstrekken. Tnmiddels is ook de centralisatie-com missie er in geslaagd haar doel: Eén veiling in Ter Aar, te bereiken. Spr. fe liciteert de comnjissie-Lemkes met dit succes en juicht, het ten zeerste toe dat gemelde commissie voorloopig nog blijft bestaan, temeer waar nog meerdere pun ten op haar programma voorkomen die voor verwezenlijking vatbaar zijn. Ook Ged. Staten achten dit voor deze streek van groot belang Het verheugde spr. dat de burgemeesters der betrokken ge meenten zoo hebben medegewerkt om deze resultaten te bereiken. Spr. achtte noodig dat in onderling overleg eeen nieuwen gee-s-t onder de tuinders wordt aangekweekt en was over tuigd dat zij zelve en hun nazaten nog tot in lengte van dagen daarvan de blij vende vruchten zullen ondervinden. Vervolgens kwam in behandeling een door Ged. Staten samengesteld schema van de voorwaarden welke voor de cre- dietverleening zullen gelden. Deze pun ten zullen achtereenvolgens door het vei- linvsbestuur en de gemeentebesturen onder de oogen worden gezien. Het percentage van aflossing, dat op hoogstens 25 pet. van de bruto-omzet is bepaald, werd door enkele aanwezigen te h&og geacht, waarop namens Ged. Sta ten werd uiteengezet dat, indien zulks iiiocht blijken soepelheid kan en zal wor den betracht. Het lid van Ged. Staten, de heer Heu- ke's, drong er ten slotte nog op aan dat de tuinders een ge,deeUe van het te ver strekken voorschot zullen besteden voor het omzetten van hun bedrijf b.v. voor het aanschaffen van plat glas. Nadat nog besloten wa-s zon snoedig mogelijk een commissie in te stellen voor de na dere regeling van een en ander werd de bijeenkomst gesloten. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden, behalve de heer G. Witteman, die bericht van verhindering gezonden had, wegens ziekte. De vqorzitter opende de vergadering, waarna de heer V'ester werd aangewezen om bij eventueele stemmingen het eerst zijn stem uit ,te brengen. De notulen der vorige vergadering wer den zonder hoofdelijke stemming ongewij zigd vastgesteld. Ingekomen was een verzoek van den heer J. C. de Wilde, waarin hij den raad vrceg om algeheele ontheffing van zijn verplichtingen ten opzichte van het tus-, schen hem en de gemeente gesloten con tract inzake het pachten van vischwater voor de Dinsdagsche Watering. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten dit verzoek toe te staan en op 1 April a.s. opnieuw over te gnan tot verpachting van genoemd vischwater. HET NIEUWE VEER aan de kop van het land te Werkendam werd Woensdag officieel in gebruik gesteld. De commissaris van de Koningin in Noord-Brabant Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel verrichtte de opening door in de stuurcabine van de pont de handle over te halen De aank omst van de genoodigden aan de andere oever. Voor links de commissaris '.n de Koningin en de burgemeester v. Dordrecht Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten adhaesie te betuigen aan een adres gericht aan de regeering door de gemeente Arnemuiden inzake ontheffing van de verplichting voor het beschikbaar 6tellen van gymnastieklokalen en terrei nen daarvoor. Voor kennisgeving werden aangenomen het bericht van gedane opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger en de wijziging in de verordening regelen de de gemeenschappelijke regeling inzake de werkverschaffing. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten tot het verlengen der aangegane kasgeldleening ad 70.0C9. met 3 maanden. Het voorstel van Burgemeester cn Wet houders ot vaststelling van voorschotten op de exploitatievergoeding der bijz. scho len voor het jaar 1931 werd eveneens zon- - der hoofdelijke stemming aangenomen. In verband hiermede worden de volgende voorschotten verstrekt: a. R. K. Meisjesschool 1.539.20; b. R.R. Jongensschool 1.503.68 en Chï. School f 781.44 on de Lagere School der B. N. S. 426.24. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders inzake aansluiting van de perceelen van Wed. P. en P. L. Warmerdam aan het electrisch net. De voorzitter licht toe, dat zij willen aansluiten, wanneer de gemeente de helft van het te storten garantiebedrag mede garandeerd aan de lichtfabrieken en on der voorwaarden, dat niemand kan aan sluiten, tenzij zij een evenredig gedeelte in dit garantiebedrag betalen. De heer Vester vraagt hoe het moet wanneer een nieuw gebouw wordt gesticht. De voorzitter zegt, dat deze kunnen aansluiten zonder dat zij een garantiebe drag betalen. Wethouder van Reisen zegt, dat dit niet juist is, omdat in het voorstel staat dat niemand gedurende 3 jaren mag aanslui ten, zonder garantiebetaling naar evenre digheid. De heeren Nijssen. van der Voet en V-S ter vinden het geen bezwaar wanneer nieuw te bouwen perceelen ook iets in de garan- tiebetaling helpen bijdragen. Wethouder van der Laan stelt voor om nieuwe perceelen uit te sluiten, behalve die waar het betreft eigenaren, die thans reeds aan den Jacoba van Beierenweg grenzen. Wethouder van Reisen, Nijssen, Van der Voet en Vester stellen voor overeenkom stig het voorstel van B. en W. te besluiten .aangevuld met de bepaling, dat B. en W. het bedrag bepalen naar evenredigheid van bet garantiebedrag. Na eenige discussie werd biertoe zonder hoofdelijke stemming besloten. (Wordt vervolgd.) Dienstplicht. Bij beschikking van Z. F.xc den Minister van Staat, Commissaris in de pro vincie Zuid-Holland zijn de dienstplichtigen: J C. van den Berg: J. P. A. van den Berg, P Borst, C. H. van Dam. H. J. Groenen, C. de Groot, N H. Hekker, G. C. Kersten, C. A. Kooijman. W. Mosseveld, D. van der Poel, Th. H. van Steijn, J. Kortekaas, J. van Schalk, G J. Vlasveld en M. Th. van Werkhoven, al len van de lichting 1932, voor goed van den WASSENAAR. Diefstal. Zekere A. alhier, wilde na het beëindigen van zijn daktaak van klee ding verwisselen, welke kleeren hij in een keet staande op het terrein van de eerst daags te stichten nieuwe R. K. Kerk aan de Stoeplaan had opgeborgen, en kwam hierbij tot de onaangename ontdekking dat uit de pantalon een portemonnaie met inhoud, tezamen ter waarde van ongeveer 60.— was weggehaald. Van deze onidekking deed hij onmiddel lijk aangifte bij de politie die het spoedig mocht gelukken de hand op den dader te leggen, een werkman uit Den Haag, die inmiddels heeft bekend zich aan deze dief stal te hebben schuldig gemaakt. Collecteeren zonder vergunning. Ter kennis van de politie werd gebracht dat door een collectrice gelden werden inge zameld welke gelden voor zieke gezinnen en^. zouden worden besteed. De politie heeft het verder collecteeren verboden aangezien de vereischte vergunning niet kon worden vertoond. Begin van brand. Door een lid van de fam. H. werd opgemerkt dat in het per ceel Santhorstlaan 25 vermoedelijk brand wras ontstaan. Een juist passeerende agent van politie werd op een en ander opmerkzaam ge- mfakt die het vuur in den aanvang met een emmer water wist te blusschoa. Een paar gordijnen enz. waren door net vuur aangetast, vermoedelijk ontstond dit brand je door het uitvallen van vuur uit den haard. Ketel van de verwarming gesprongen. De ketel van de centrale verwarming iri het huis Gr. Hoefijzeriaan 61, klapte plotseling terwijl het meisje deze van brandstoffen voorzag, met groot geweld uit elkaar. Won derlijk genoeg bekwam het meisje geen letsel. De Leidsche Lijdensweg. Woens dagmiddag had op den Rijksstraatweg hoek Lange Kerkdam een botsing plaats tus- schen de vrachtauto bestuurd door S. uit Den Haag én den motorrijder van L. uit Naaldwijk. Deze aanrijding ontstond doordat de auto de Kerkdam indraaide wat door de daarachter rijdende v. L. niet tijdig ge noeg werd bemerkt, zoodat hij tegen de auto opvloog en daardoor verwondingen beliep aan linker oog en arm. Door dr. Baart de la Faille werd hij verbonden. Het motorrijwiel werd beschadigd. Proces verbaal werd opgemaakt. Gevonden voorwerpen: 1 koperen bak van weegschaal met 3 gewichten; 1 hondje 1 sleutel; 1 rozenkrans; 1 hond; 1 vulpen houder;.! kwartiermuts.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8