NED OOST-INDIE LAND- EN TUINBOUW VRAGENBUS DONDERDAG 5 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Verduistering. Verdacht van verduistering en valsch- heid in geschrifte is op last van de justi tie te Middelburg aangehouden de pro curatiehouder van de failliet verklaarde Kanter en Iiordijk's Bank te Goes. Smokkelauto met 120.000 sigaretten. A an de Nieuwstraat te Kerkrade is door de Duitsohe douane aangehouden een auto, bestuurd door J. A., uit Kerk rade, die 120.000 sigaretten en balen kof fie frauduleus over de grens had gebracht A. werd in arrest gesteld. Een offerblok gestolen. In de kloosterkerk der Benedictijnen te Mamelis-Vaals hebben dieven, Duit- schers, op klaarlichten dag een offerblok gestolen. De Zigeuners aan de grens. Naar men van de Brabantsck-Belgische grens aan „De Tijd" bericht, zijn op ver schillende punten der grens opnieuw groe pen Zigeuners gesignaleerd, o.a. in ac streek der Brabantsche Kempen en, moer naar het Westen, in de omgeving van Baarle Nassau. De Noderlandsohe grens wacht heeft uitgebreide maatregelen geno men om invasie der ongewensohte elemen ten te voorkomen. Een veelzijdige oplichter. De politie te Deventer heeft aangehou den v. D., die onder een valsohen naam een kleedingmagazijn heeft opgelicht voor een behoorlijk bedrag; bij een tand arts eveneens onder een gefingeerden naam eeen kies liet trekken en ten slotte een pensionhouder heeft opgelicht. - BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. ZEILSCHIP BIJ GENUA VERGAAN. Uit Genua wordt gemeld, dat bij een hevigen storm een kustvaartuig in den nacht op het havenhoofd van Genua te plet ter is geslagen. Hoewel er onmiddellijk maatregelen werden getroffen om hulp te verleenen, verdween het zeilschip, aan boord waarvan zich zes mannen bevonden, in de diepte. Weer een ski-looper verongelukt. In het Berner Alpengebied werden drie skiloopers door een 'awine bedolven. Twee der verongelukten konden zich in veiligheid brengen, doch de derde kwam om het le ven en kon nog niet geborgen worden. WEDER AARDSCHOKKEN IN MIDDEN-ITALIE. Paniek te Sinigaglia. Gistermorgen om 10 uur 47 werd te Ancona een hevige aardschok waargeno men, die drie seconden duurde en welks epicentrum zich in de onmiddellijke na bijheid der stad moet hebben 'bevonden. Eeeds Dinsdagmiddag en in den nacht van Dinsdag op Woensdag werden eenige, z«j het zeer lichte, aardschokken geconsta teerd. De schok van gistermorgen werd ojk te Sinigaglia waargenomen. Hier ontstond een paniek onder de bevolking. Of er ma- terieele schade is aangericht, kon tot dus ver nog niet worden nagegaan. DORP DOOR AARDVERZAKKING VERWOEST. Uit Athene wordt gemeld, dat bij het dorp Kiksia in den Peloponnesus over een oppervlakte van "vier vierkante kilomeier een aardverschuiving heeft plaats gehad Het dorp Kunina, in de nabijheid van Aighion, een plaats van 350 huizen, in v.u komen verwoest. Tot dusverre zijn er twee dooden, acnt zwaar en talrijke lichtgewonden. Ook op ai_- dere plaatsen hebben aardverzakkingen plaats gehad. De bewoners van de geteis terde streek kampeeren in de open lucht. Millionnair-vrek te Parijs gestorven. Te Parijs is dezer dagen overleden de 82-jarige millionnair Edmond Toussaint, lie in zijn lange leven wel blijk heeft gegeven niet vervaard te zijn voor uitersten. Immers veertig jaren geleden was hij sociahstiscn kamerlid voor een Parijsch kiesdistrict maar hij gaf in 1897 zijn functie plus het socialisme op, ging in zaken en bracht op allerlei wijzen een groot fortuin "bijeen Vooral liet bezit van eenige huurkazernes leverde hem veel geld op. Geleidelijk werd Toussaint een vrek, die iederen sou omkeerde alvorens hem uit te geven en maar één ledaal kende: vergino ting van zijn bankrekening. Jaren lang zag men hem iederen morgen zijn sobere woon stee verlaten; hij grabbelde dan rond in vuilnishoopen en op de markten kocht hij voor zoo weinig mogelijk geld zooveel mo gelijk groente en fruit van zeer bedenke lijke kwaliteit, waarmede hij zijn schrale lichaam voedde. De man wilde geen electriciteit in zijn huis hebben. Voor verlichting en verwar ming gebruikte bij gas, omdat hij de kos ten voor den aanleg van electriciteit mei wilde betalen. Maar ook op de gasrekenng beknibbelde hij tot het* uiterste. Toen de gasslang, die hij 15 jaar lang had gebruikt, lek werd, omwikkelde hij dien met lappen Een nieuwe slang ware een te groote luxe geweest, ofschoon de oude vol gaten was. Deze zuinigheid werd den ouden man nood lottig. Op een nacht stroomde er uit de defecte slang zooveel gas, dat de man j zijn slaap door gasverstikking om het leven kwam. DRAMA IN DE EENZAAMHEID. Op het eenzame, vulcanische eilandje 31. Paul in den Indischen Oceaan vestigde zich in 1928 een groep menschen, die daar in op dracht van een Fransche maatschappij een fabriek zouden oprichten. Nadat het eiland je echter was geteisterd door een aard beving en een grooten brand welke zods het gerucht in de wereld brachten, dat net. geheele eiland door de zee was verzwolgen besloot de maatschappij in Maart 1930 de menschen naar Frankrijk terug te brengen. Zeven personen boden zich aan om de ma chines en eenig achtergebleven materiaal te verzorgen, tot een schip ook hen kon afhalen. Er waren zes mannen, van wie er een gehuwd- was en wiens vrouw mme. Brunon ook op het eilandje bleef. Eenige weken gelealen kwam eindelijk het langverbeide schip bij St.. Paul, doen men vond van de zeven menschen er nog slechts drie. De overigen waren bezweken En nu de drie overlevenden in het vader land zijn teruggebracht hebben zij iets ver teld van hun vreeselijke ervaringen in de maanden van eenzaamheid en ontberingen De schepen, die proviand moesten brengen, bleven uit ten gevolge van stormen, zoodat er spoedig gebrek was aan het allernoo- digste. Mevrouw Brunon kreeg een baby. doch het kindje stierf na enkele dagen. Toen werden vrijwel allen ziek en eenige mannen werden zelfs krankzinnig. Een ne ger, Francois geheeten, sleepte zich z'ok en uitgeput uit de hut naar een afgelegen rots, waar hij stierf. Vogels aten zijn lijk. Twee dagen later werd een ander lid der kolonie dood gevonden Een Bretanjer trok zijn Bretonseh costuum aan en ging meo een kano in zee. Hij werd nimmer terug gezien. Brunon stierf in de armen zijner vrouw De overige drie personen waren ten prooi aan ziekte en honger. lederen dag tuurden zij naar zee, in de hoop oen sohip te zien. Eindelijk ging de hoop in vervulling en kwam er een schip opdagen, dat de drie uitgeputte menschen opnam en liefde-ijk verzorgde. Mevrouw Brunon, die haar man en kind verloren had, kon drie weken laag niet loopen, dahr haar voeten gewond wa- Bomontploffing wondt .25 personen. Te Philadelphia is in een der hoofdstra ten bij een der grootste hotels van de stad een bom ontploft, waardoor 25 persouen gewond werden. Men neemt aan, dat de daad door communisten is gepleegd, die van de thans heerschende werkloosheid ge bruik trachten te maken, om onlusten c-c verwekken. Zelfmoord uit vrees voor een examen. Gisteren heeft het personeel van een goe derentreirt op de lijn ZittauGörlitz het lijk van een jongeling gevonden. Uit liet onderzoek is gebleken, dat het het lijk van een 18-jarige scholier was, die binnenkort examen moest doen en waarschijnlijk irt vrees voor den afloop ervan zelfmoord heeft gepleegd. Mysterie van Cambridge opgelost. Gisteren had onder zeer groote belang stelling het onderzoek van den Coroner plaats naar de oorzaak, welke leidde tot den dood van den jongen student te Cam bridge, Francis John Charles Ellis, die op den morgen van den 23sten Februari dooci in zijn kamer was gevonden. Men zal zich herinneren, dat het hoofd en de armen van den ongelukkige gebonden waren met acht stevig aan elkaar geknoopte zakdoe ken. Zijn beenen waren aaneen gebonden met sokophouders, die door middel van een stuk electrisohen draad- aan de armen va ren vasigebonden. Tientallen studenten meldden zich bij het gerechtsgebouw aan, even voordat de Coroner zitting zou nemen. Er werden er echter slechts zes Loegeiaten; ae overigen werden geweigerd. Talrijke professoren -ier universiteit woonden de zitting bij, even als mevrouw Ellis, de moeder van den over ledenen, die in diepen rouw was gehuld. In t-otaal werden een en twintig getuigen door den Coroner gehoord. Uit alle verkla ringen bleek, dat sinas Ellis zich naar zqn kamer begaf, deze door niemand is hefte den, tot-dat 's morgens zijn lijk werd gevon den. Eenige schoolmakkers van Ellis ver klaarden, dat Eliis zich reeds vroeger eenige malen voor de grap had geboeid. De bekende patholoog sir Bernard Spiis- bury zeide, dat de dood is ingetreden >il» gevolg van verstikking. Een der hoogle raren, die veel met Ellis in contact is ge weest, gaf ais zijn meening te kennen, Jat zelfmoord uitgesloten moet worden geacht. De Coroner verklaarde, dat Ellis vermoe delijk opnieuw een grap heeft willen uit halen, doch dat hij in een oogenblik van zwakheid waarschijnlijk bang is geworden en op een kussen is gevallen, waardoor hij gestikt is. De jury schreef ten slotte in haar uit spraak den dood van den student toe aan een noodlottig ongeval. Loterij-schandaal in Polen. Uit Warsïhau wordt gemeld, dat het Maandag bij de trekking van de Poolsche staatsdollarloterij tot een schandaal is ge komen. Bij een steekproef bleek, dat verschei dene nummers, die in de trommel moesten zijn, ontbraken. Het publiek geraakte daardoor m ue- vige opwinding en slechts met groote moeite gelukte het den voorzitter van de loterij-commissie de opgewonden menschen te kalmeeren. Een serie van enkele duizenden nummers ontbrak. Nadat dezo nummers ingevuld en in de trommel gedaan waren, kon de trek king met een uur vertraging beginnen. Zij verliep zonder verdere storingen. WATERSNOOD ONDER BANDOENG Bandjir van de Tjllaroem. Aneta seint uit Bandoeng: De tengevolge van zware regens hoog ge zwollen rivier Tjitaroem is buiten haar oevers getreden en veroorzaakt bandjirs, evenals alle k'einere rivieren, welke in de Tjitaroem 'lit- stroomen. Ruim 1100 hectaren bouwland rijn ondergeloopen, waarvan 105 hectaren in Rant- ja Ekek, Het water, stroomde in woeste vaart ever de bruggen. Op de sawah's achter het ra diostation staat het water anderhalve melsr hoog. Dijken, kunstwerken, wegen en leidin gen zijn beschadigd. Het water stroomt de kamponghuizen in Je omgeving van Bandoeng binnen. In de dessa Tjidjagra, onder-district Boeah-Batoe steekt van de huizen slechts de nok boven het water uit. De rivier was nog steeds, waardoor Tiiparaj, Rantja Ekek, Da- jeuhkolot, Andir en andere plaatsjes werden geinundeerd. De bevolking heeft zich met het grootvee overhaast in veiligheid gebracht. Tot overmaat van ramp heeft te Tjoeklil een aardschuiving plaats gehad, waardoor drie kamponghuizen zijn vernield. Een Soendanee- sche vrouw werd door het vallend gesteente gedood. De schade is zeer groot. De ramp is de grootste van dien aard welke sedert twintig jaren heeft plaats gehad. Een later telegram meldt, dat Bandjaran is geisoleerd. Het water van de Tjitaroem stroomt thans boven de groote brug bij Dajeuh- kolot en sluit de verbinding met Bandoeng en Pengalengan af. Laatstgenoemde plaats is slechts te bereiken over Soreang. De veld politie en genietroepen verleenen hulp. Bij Dajeuhkolot staan 130 huizen onder water. Het v. ater is nog steeds wassend, ook te Oedjoeng- Broeng. Verscheiden padischuren staan onder water; de wegens de slechte prijzen door de bevolking opgeslagen oogst is geheel vernield. De Tjitaroem is de grootste rivier van West- Java. Zij ontspringt iD het moeras Rantja Gedé op het hoogland van Tegal Padoeng in M;d- den-Priangan, ten Westen van Garoet en door snijdt de hoogvlakte van Bandoeng. Door de stand Bandoeng zelf stroomt de Tji Kapoen- doeng, een rechlerzijrivier van de Tjitaroem. Gedurende haren loop door het gebergte neemt zij nog andere verschillende zijrivieren op. Door zware aanhoudende regens in hel ge bergte kan in korten tijd een kolossale hoe veelheid water zich in de betrekkelijk enge en steilwandige rivierbeddingen storten, dat zich in woeste vaart een weg naar lager gelegen oorden baant en bij zeer hoogen waterstand, zooals hier het geval is geweest, buiten de oevers treedt en het omliggende land inun- deert. Dat de bandjir, zooals men zulk een watervloed noemt, alles meesleurt op zijn weg, bruggen, huizen en al wat hem in zijn vaart stuit, omverwerpt en meesleurt, mag als be kend verondersteld worden. OOK HIER RUSSISCHE DUMPING Textielwaren en lucifers. Aneta seint uit Semarang: „De Locomotief.meldt, dat de bij de vragen van het lid van den Volksraad, den heer Brui- neman, inzake de Russische dumping, bedoelde Furopeeescbe firma is, de Engelsche firma Burt Myrtle. Russische textiel wordt door haar sinds eenigen tijd verhandeld. De kwaliteit van het onbedrukt katoen is minder dan de Japansche kwaliteit. De printings zijn zeer goed, de prijzen zijn niet opvallend lager dan de Japansche. Het blad meldt voorts, dat onlangs te Sema rang werd ingevoerd een partij Russische luci fers, waarvan echter de kwaliteit zoodanig was, dat de betrokken import-firma weigerde de partij te accepteeren, waarover thans ge procedeerd wordt. Aangezien de firma wei gerde de invoerrechten te betalen werd de ge heele partij door de Semarangsche douane verbrand. In Import-kringen betwijfelt men of maat regelegen der Regeering terzake mogelijk zijn. Inzake de Russische textiel wordt de herkomst niet geheim gehouden. De afnemers weten dat deze uit Rusland afkomstig is. FEDERATIE VAN BLOEMBOLLEN- VEILINGEN. Inlichtingen over creciietwaardigheid der koopers. Te Haarlem bad onder leiding van den heer S. Schonevcld, voorzitter van het Hollandsche Bloembollenkweekers Genoot schap te Rijnsburg, de definitieve oprich ting plaats van eeu federatie of bond van bloembolïenveilingen, in samenwerking met het H. B. G. Doel dezer federatie is, het inrichten en bijhouden van 'n inlichtingendienst ten op zichte der soliditeit en crediet waardigheid der koopers en het behartigen van alle za ken, die met het kfveeker en veilen van bloembollen en aanverwante artikelen in verband staan. Tot deze Federatie zijn toegetreden, de CoÖp. veiling-vereen. H. B. G. te Lisse, de coüp. bloembollen veiling te Haarlem, de bloembollenveiling Kennemerland te Be verwijk, de yeilingver. te Hillegom, de vei lingver. „Floralia" te 's-Gravenzande, de bloembollenveiling te Broek op Langendijk de veilingver. te Medemblik, de bloembol lenveiling te Breezand, de bloembollenvet- ling te Poeldijk en de bloembollenveiling te Grootebroek. Er werd een bondsraad gevorraJ bestaan de uit één vertegenwoordiger van elke vei lingver. en één vertegenwoordiger van het H.B.G., terwijl het in de bedoeling ligt aan deze federatie te verbinden een reohts- kundig secretaris-administrateur. Tot voorzitter der federatie werd geko zen de heer S. Schoneveld. Het ligt in de bedoeling met 1 April a.s. dezen nieuwen toestand in werking te doen treden. HANDEL IN MELKPOEDER. Algemeene Verkoopvoorwaarden. Door den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond te 's-Gravenhage en de Neder- landsche Vereeniging van belanghebben den bij den handel in gecondenseerde melk en melkpoeder te Amsterdam, zijn algemee ne verkoopvoorwaarden vastgesteld voor den handel in melkpoeder, de z.g. M.P.C.- condities. Ten aanzien van het product wordt be paald, dat geleverd moet worden Hol landsche productie, prima gezondt kwaliteie voldoende aan de wettelijke eischen.- Volle melkpoeder moet minstens 24 pet. zuiver melkvet bevatten en hoogstens 5 pet. of 6 pet. water. Magere melkpoeder mag uitsluitend ge fabriceerd zijn van versche afgeroomde melk en bij levering grens of binnenland hoogstens 5 pet. water bevatten en bij le vering elders hoogstens 6 pet. Roompoeder moet minstens 40 pet. zui ver melkvet bevatten en hoogstens 5 of 6 pet. water. Karnemelkpoeder moet minstens 4 pet. zuiver melkvet bevatten en minstens 5 pet. melkzuur. RUSSISCHE ROGGE GEKOCHT. Alle In Rotterdam en Amster dam tijdelijk opgeslagen voor raden, ten bedrage van 135 millioen K.G., aangekocht door Nederlandsch-Duitsch consortium. Naar wij vernemen, heeft een Neder- landsch-Duitsche consortium de in Neder land, voornamelijk te Rotterdam, tijdelijk opgeslagen en nog niet ingeklaarde voor raden Russische rogge, ten bedrag van 135 millioen K.G., aangekocht, teneinde deze in Nederland af te zetten als veevoeder (trouwens uitvoer naar Duitschland is on mogelijk). Bedoeld consortium bestaat uit groote- graanfirma s. Tevens vernamen wij, dat de Russen bij het aangaan dezer groote trasactie de ver plichting op zich zouden hebben genomen, om binnen een bepaald aantal maanden geen rogge af te laden of te verkoopen, doch hiervan hebben wij geen bevestiging kunnen krijgen. Wij wijzen er in dit verband op, dat einde Febr. in ons land werd opgesla gen een voorraad van 164 millioen K.G. rogge en wel 120 te Rotterdam en 44 te Amsterdam. Deze Russische rogge is hoofdzakelijk te Rotterdam in Rijnschepen opgeslagen en is indertijd door de Russen naar ons land geëxpedieerd, met het doe! om haar van hier uit naar elders te verkoopen. Trou wens deze hoeveelheid is grooter dan de totale Rotterdam8c-he siloruimte, welke tegen de 160.000 ton bedraagt. Ter vergelijking wijzen wij er op, dat onze eigen Nederlandsche rogge-productie op ongeveer 350 millioen K.G. kan wor den gesteld, zoodat deze Russische partij rond tweevijfde van een gemiddelden Ne derlandschen oogst bedraagt. Wat betreft de firma s, die van bedoeld consortium deel uitmaken, vernemen wij nog, dat de voornaamste daarvan zijn de N.V. Nidera te Rotterdam en de firma Kampfmeyer te Berlijn. Eerstbedoelde fir ma is een Duitsch-Nederlandsche onderne ming. De koopprijs bedraagt.3.74 l 2 per 100 K.G. I Ten aanzien van de verplichting der Russen, waaromtrent wij aanvankelijk geen bevestiging konden verkrijgen, vernemen wij nog, dat de Russen gedurende twee maanden geen nieuwe roggevoorraden op de Rott. markt zullen brengen, doch het moet betwijfeld worden, of deze voorwaar de zal worden nageleefd. De doorslag tot het aangaan van deze groote transactie moet gegeven zijn door den zeer grooten prijsde kwaliteit van een gedeelte der partij zou te wenschen overlaten. Zelfs zou een deel niet geheel vrij zijn van bederf. De koopers zijn voor nemens een deel er van naar Duitschland te exporteeren, doch voorshands is dit niet mogelijk in verband met invoerrechten en marktverhoudingen. „Handelsblad". ALLERLEI. Tomatenplanten voor de koude kas. Voor de koude kas'is er een zeer goede voorraad- afgeharde tomatenplanten voor handen, tal van aanbiedingen ziet men da-gelijks in de diverse bladen van bijna alle soorten. Dit jaar zal veel de „kam pioen" in cultuur worden gebracht, wel ke het vorig jaar zeer goed heeft vol daan. Ook worden naast de bestaande geheel nieuwe teeltvariëteiten in cultuur genomen. De groei der planten laat niet te wenschen over. Nog veel consumptie-aardappelen. In de week van 22 tot 28 Februari zijn de noteeringen der consumptie-aardappe len snel omhoog gegaan. In den klein handel komt het product, dat sinds ge- ruimen tijd weinig waarde heeft gehad de 10 per 100 kilo. Hoewel er geen gevaar bestaat dat men goede aardap pelen te kort zal komen, zal er niet zooals het vorig jaar veel partijen over gehouden worden voor veeevoeder. Ook is de smaak der aardappelen nog vrij goed en is de knol tamelijk zuiver ge bleven. Iets, dat in het voorjaar meestal heel veel te wenschen overlaat. Andijvie. Wanneer wij in den herfst met andijvie aan de veilingen komen, komt dit product van den kouden grond, doch in den wintertijd komt de andijvie eveneens in den handel, hetzij verlaat, hetzij onder glas geteeld. Thans heeft men ook andijvie welke ongeveer 30 ct. per kist opbrengt. In de a.s. maanden komt de andijvie dan weder op de vei ling geforceerd als glasteelt, zoodat men steeds ongeveer het geheele jaar door de markt van deze groenten voorziet. avsch Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië- 81-^^31=^1 nisch verpakte en ge it //If sloten blauwe doozen \>L 25, 45 en 65 ets. iw/f/wjzffi. Weiger namaak l ^613 Uitvoer van groenten en fruit. Het is gelukkig, dat de wereld groot is, want als wij de enorme kwantums groen ten en fruit zien, welke jaarlijks worden geproduceerd, dan begrijpt men niet waar alles blijven moet. Van hier gaat veel naar Londenin 1930 werden in deze stad 730.000 ton fruit aangevoerd. In 10 jaar is deze uitvoer verdubbeld. Bijbemesting. Wij komen weer in den tijd van het bijberuesten dér vroege glacproducten zooals bloemkool e.d. Hier en daar mest men dit voorjaar bloemkool veel bij met dunne mest. Waar echter sla is tusschen gepoot heeft dit meer plaats met chilisalpeter. Over het alge meen i?' de stand der vroege bloemkool in de kassen heel goed en ver. Rijkscontrole op den slahandel. Hoe wel het zoo ver nog niet is, wordt toch al inzake den a.s. slahandel besproken over rijkecontrole. De slahandel is in de laatste jaren van een zeldzaam groote beteeekenis geworden en vandaar, dat alles in het werk dient te worden ge steld om deze tot zoo hoog mogelijk" op te voeren. Het stelsel van voorkoopsys teem acht men o-ver het algemeen niet bevorderlijk voor den handel. Vraag: Ik heb een wollen jumper te vet gewasschen, zoodat hij nu erg kleeft. Ik heb hem al in warm water gespoeld, maar het helpt niets. Wat kan ik nu doen Antwoord: Wasch de jumper op nieuw in een niet te vet sop en spoel goed na. Doe in het eerste naspoelwater azijn of ammonia. Vraag: Op mijn grijs vilt-en hoed zijn regendruppels gevallen, hetgeen kringen veroorzaakt heeft. Hoe kan ik die er "uit krijgen Antwoord: Houd de hoed in den stoom van goed. kokend water, liefst zoo dicht mogelijk bij de tuit en borstel den hoed op. Vraag: Hoe kan men biervlekken en vlekken van zwart vuil verwijderen uit een rose satijnen japon Antwoord: Probeer de vlek te ver wijderen door ze aan den achterkant door te betten met lauw water. Biervlekken kunnen verwijderd worden met lauw water of alcohol. Vraag: Ik heb een zoontje, dat met 20 Mei 13 jaar wordt en dan de zevende klas heeft doorloopen. Wanneer mag ik hem van school afhouden? Met Paschen eindigt hier het schooljaar. Antwoord: U moogt uw zoontje vn sohool nemen, wanneer hij de klas heeft afgemaakt waarin hij 13 jaar is geworden, d.i. dus volgend jaar Paschen. Vraag: Wie kan mij melden, waar ik mij vervoegen moet om een prijslijst te ontvangen van de Loterij ten bate van de Stichting „Fonds eigen Thuis'" voor gepensionneerden. bij de Ned. Spoorwe gen? Wellicht weet een onzer lezers er raad op? Vraag: Bestaat er in Leiden e«*n. R. K. Club voor mandoline of viool. Antwoord Wij kennen zulk een club hier ter stede niet. Vraag: Welke roem is bij kruisjas sen hooger, 4 azen of een vijfde? Antwoord We hebben eenigen tijd geleden al die kwesties in het kaartspel uitvoerig behandeld: een vijfkaart is hooger. Vraag: Welke is de kortste weg van Noordwijkerhout naar Apeldoorn (Sana torium Berg en Bosch). Hoeveel K.M.? Antwoord Noordwijkerhout, I.isse, Leimuiden, Nieuwveen, Zevenhoven, Noor den, Kamerik, Harmeien, De Meern, Utrecht, Amersfoort, Voorthuizen, Oud en Nieuw Miïlingën, Apeldoorn. Afstand 125 K.M. Vraag Welke is de kortste weg per fiets van Voorschoten naar Nieuwer Am- stel? Hoeveel K.M.? Antwoord Leiden, Roelofarends- veen, Oude-Wetering, Leimuiden, Uit hoorn, Nieuwer Amstei. Afstand 35 K.M. Vraag Welke is de kortste weg van Alphen aan den Rijn naar Den. Helder? Hoeveel K.M.« Antwoord Alphen aan den Rijn, Aardam, Nieuwveen. Vrouwenakker, De Kwkel, Amstelveen, Amsterdam, Buik sloot, Upendam, Purmerend, Rchermerhoru Ursem, Heer Hugowaard, Zijdewind, Scha- gen, Schagerbrug, Den Helder. Afstand 110 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Hazerswoude naar Eindhoven. Hoeveel K. M Antwoord: Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven (pont- veer), Nieuwpoort, Goudriaan, Scheiiuinen. Gorinchem (stoompont), Zand, Nieuwendijk Geertruidenbcrg, Raainsdonk, Loon op Zand, Tilburg, Moergestel, Oirschot, Best, Eindhoven. Afstand 125 K.M.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6