DINSDAG 3 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HET PALEIS OP DEN DAM TE AMSTERDAM. Vijftien millioen voor een nieuw stadhuis. Na het bericht in het „Volk" is' nu gepubliceerd de officieele brief, door de Regeering gericht aan B. en W. 's-Gravenhage, 25 Febr. 1931, ,\an Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, Reeds in den loop van 1926 werd door den Burgemeester Uwer Gemeente ter kennis van de Regeering gebracht, dat in het begin van dat jaar, n 1. op 20 Januari 1Ü2G, door een der Raadsleden een voorstel bij den Raad was ingediend, strekkende om het bruikleen van het voormalig Raadhuis aan den Dam tegen 1 Januari 1930 te beëindigen en Burge meester en Wethouders uit te noodigen maatregelen voor te bereiden om, inge val de Staat op genoemden datum niet in een passend verblijf voor het Hoofd van den Staat mocht hebben voorzien, een gedeelte van dat Raadhuis tot zoo danig verblijf te doen strekken. Later mocht de Regeeiing van den Burgemeester vernemen, dat Burgemees ter en Wethouders hiertoe door den Raad gemachtigd, in Juni 192S een com missie hadden ingesteld, bestaande uit de heeren prof. mr. A. Anema tè Haar lem, mr. Th. A. Fruin te Rotterdam, prof. mr. H. J. J. van der Heijden te Nijme gen, mr. H, A. E. Modderman te Am sterdam, prof. inr. F. A. Molster te Am sterdam, prof. mr. B. G. Rengers Hora Sicca ma te Utrecht, prof. mr. F. G. Schel- tema te Amsterdam en prof. mr. Paul Schollen te Amsterdam, waarvan laatst genoemde met het voorzitterschap werd belast, welke commissie de opdracht ont ving te adviseeren over de vraag, wie thans eigenaar is van het paleis aan den Dom. Op grond van een historiseh-juridisch onderzoek werd deze vraag, blijkens me- dedeeling van den Burgemeester, door de genoemde commisrie aldus beantwoord, dat het. eigendomsrecht van het Paleis behóórt aan de Gemeente Amsterdam. Dit antwoord is door de commissie een stemmig gegeven. De Regeering ontveinst zich niet, dat door een en ander de kwestie, welke van ouds een punt van geschil vormde tus- schen het Rijk en de Gemeente Amster dam, in een nieuw stadium is gekomen. Na de verschillende kanten, welke deze aangelegenheid heeft, nader ernstig on der de oog-en te hebben gezien, heeft zij besloten Uw College te doen weten, dat zij bereid is, het vroeger meermalen door het Rijk gepretendeerde eigendomsrecht op het Paleis niet langer als uitgangs punt te nemen, doch dat zij meent dat. van dit nieuwe standpunt bezien, de meest juiste oplossing zou worden ver kregen, indien de Gemeente het Paleis aan het Rijk afstaat en hiertegenover het. Rijk op zich neemt de Gemeente be hulpzaam te zijn bij het bouwen van éen nieuw Raadhuis. Zoowel historisch als economisch schijnt dit aan de Regeering een veel betere solutie dan de bouw van een nieuw Paleis. Historisch, omdat, al heeft de Ge meente Amsterdam oude herinneringten aan liet betrokken gebouw, niet voorbij gezien mag worden, dat sedert het begin van de 19e eeuw, dit wil niet alleen zeg gen sinds meer dan 100 jaren, maar ook zoolang de monarchie hier te lande be staat, het Paleis zijn tegenwoordige be stemming heeft gevolgd. Economisch, omdat het Paleis aan den Dam niet zonder ingrijpende veranderin gen en dan nog zeer gebrekkig voor zijn nieuwe bestemming zou zijn geschikt te maken, terwijl dan daarnaast nog een geheel nieuw Paleis zou moeten worden gebouwd. Veel eenvoudiger schijnt het aan de Regeering, het bestaande te la ten wat het is, en zich tot de stichting van één nieuw gebouw te bepalen. De Regeering spreekt de hoop uit, dat op dezen voet overeenstemming tus- sehen Uw College en de Regeering zal zijn te verkrijgen, waarna dan de gevon den oplossing van weerszijden aan het oordeel van de bevoegde instanties zal zijn te onderwerpen". (w.g.) De Minister van Financiën: De Geer. Kleinhandelaren in fruit, groenten en aardappelen. Bovengenoemde R. K. Bond hield een jaarvergadering in Hotel Witjens fe Utrecht. De opkomst, uit. alle deelen van het land, was zeer talrijk. Allereerst werd besproken het gezamen lijk importeereri van Brusselseh lof via den R. K. Belgis-chen Tuindersbond. Men hoopt hierdoor te bereiken een vermindering van prijs en betere gecontroleerde sortee ring. Ter bespreking van een eventueele aan sluiting bij het Ned. R. K. Hanze Bureau werd na toelichting van het bestuur be sloten een commissie te benoemen, welke dit vraagstuk met de Hanze en de kerke lijke overheid zal bespreken. Deze com missie werd samengesteld uit de heeren: De Kók. den Haag; v. Kessel en Bakken hoven, Haarlem en H. Pasnians, semetatis van den Ned. R. K. Bond van kleinhande laren Js-Hertogenbosch. Na deze conferences zal door den bond een definitief standpunt worden bepaald. Behalve deze punten werden nog eenige zaken, van meer huishoudelijke» aard be handeld. Aan het slot dezer vergadering sprak de voorzitter een opwekkend woe l tot de afgevaardigden en hoopie, dat het leden- lal hi i c'/elfde tempo zoj blijven toenemen. HET TEHUIS VOOR R.-K. WERKLOOZEN TE AMSTERDAM. Bezoek van Mgr. Aengenent. Zaterdag was voor bovengenoemde in stelling een bijzondere dag door het bezoek van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, vergezeld van zijn secretaris en den Hoog- Eer.w. deken v. Noort. D/- leider van het Tehuis, de heer Frie was juist zijn koffiepraatje begonnen, toen Mgr. binnenstapte. Mgr. stelde er prijs up een en ander te vernemen omtrent de dag orde van deze instelling in de hoofdstad. Mededeelingen werden gedaan omtrent, den speldjesdag, de a.s. excursie naar de Rozenkranskerk en museum Amstelkring. Het fraai geschilderde portret van Mgr., in bruikleen afgestaan door de bekende zaak Pi us X, versierde de groote conver satiezaal, terwijl een schilderij van St. Jo seph, vervaardigd door een werklooze en met electrisch licht omgeven, de stemming verhoogde. Na een korte overweging werd het gebed tot verbetering van den economischen toe stand uitgesproken en zooals dagelijks ge bruikelijk is een gebed voor de weldoeners (sters) van deze instelling. De lieer Frie vroeg voor alle aanwezigen den Bisschoppelijken zegen. Hierna nam Mgr. het woord, om staande op een stoel, een uitvoerige rede tot de mannen te hou den, die hij prees om de goede verstand houding. welke in het, Tehuis hecrscht, waar alles wordt gedaan om de ellende der tijden te verzachten. Mgr. heeft het voorzitterschap van het comité voor dc werkloozcn in Haarlem gaarne aanvaard, om voor anderen een voorbeeld te wezen om op dien weg voort te arbeiden. Met allen nadruk verklaarde mgr. dat het zijn uitdrukkelijken wensch is, dat de meerbemiddelde katholieken het lot der onvrijwillige werkloozcn moeten verzach ten, door dit werk uit alle macht te steu nen. Alle mannen in de stampvolle- zaal knielden vervolgens neder en ontvingen den Bisschoppelijken zegen. Hierna werd een rondgang gemaakt door het gebouw en mgr. bleek zeer vol daan over de ontspanningsgelegenheid en prees de keurig verzorgde leeszaal en bi bliotheek. Vermelden wij nog dat het Tehuis nu vijf weken is geopend en des morgéns is bezocht door 6560 en des middags door 3667 personen, watbeteekent dat even veel koppen koffie en thee kosteloos wer den verstrekt, terwijl op gezette tijden wedstrijden worden gehouden met diverse spelen, waarvoor als prijzen, vleesch en vet, worst, kaas etc. disponibel worden gesteld. Zoo'n prijsje is in het gzin van den werklooze dubbel welkom. Rooktabak wordt gratis verstrekt en een milde gever zorgt af en toe voor een si gaartje. De middelen om daarmede door te gaan hetzij in natura of in geld, worden door den leider van het Tehuis in dank aan vaard. UITZENDING VAN ZWAKKE KINDEREN IN ONS BISDOM. Men schrijft ons: Zooals bekend, is het de dringende wensch van Z. H. Excellentie den Bis schop van Haarlem, dat alle vereenigingen of personen die zich bezig houden met het werk van de uil zending van zwakke kin deren naar buiten zich concentreeren in één diocesane centrale, welke op haar beurt, federatief zal samenwerken met de reeds bestaande landelijke centrale. Om dit te bereiken heeft de jongste Sy node in ons Bisdom het werk van de kin- deruitzenidng ondergebracht bij den Dio- cesanen Jeugdraad, waarbij alle katholieke uitzend-organisaties in ons Bisdom zich moeten aansluiten. Tot voorbereiding van deze diocesane centrale is door het bestuur van den Dio- cesanen Jeugdraad, in overleg met den Bisschop van Haarlem, een commissie van voorbereiding benoemd, waarvan als voor zitter optrad Rector J. A. Voorham uit Amsterdam, voorzitter Dekenale Jeugdraad en als secretaris Rector S. Braakman van Groenesteyn in Den Haag. Verder war den in deze commisie benoemd Rector Kerkvliet, voorfzitter van den Dekenalen Jeugdraad in Rotterdam, Pater G. van der Schoot O.F..M. te Gouda en de heeren C. Fluitman te Enkhuizen, dr. J. Gribling te DelftJ Hulsman te 's-Gravenhage en P. de Lange te Amsterdam. Deze commissie heeft de afseheidings- onderhandelingen met het Hoofdbestuur in Den Bosch gevoerd, in overleg met den Diocesanen Jeugdraad de grondslag ge legd voor de Diocesane organisatie en een ontwerp Statuten en Huishoudelijk Reglis ment voorbereid alsmede die maatregelen getroffen, dat met ingang van 1 April a.s. het nieuwe diocesane centraal bureau ge reed was, dat is gevestigd in Den Haag, Regentesselaan 199. zoodat op dien datum de uitzending via dit bureau in ons bisdom kan geschieden. Om thans definitief tot de oprichting van de diocesane centrale over te gaau is op verzoek van Z. H. Excellentie den Bisschop van Haarlem door het bestuiu van den Diocesane Jeugdraad een oproep gericht tot alle uitzendende Kath. ver eenigingen in ons bisdom om aanwezig tc zijn op de oprichtingsvergadering van da Diocesane Vereeniging van Kinderuitzen- ding in ons Bisdom, welke zal worden gehouden op Woensdag 11 Maart 1931, dos middags te 4 uur. in het St. Bavogebouw, Smedestraat te Haarlem, welke vergade ring zal gepresideerd worden door den voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad, prof. Niekel, uit Warmond. Het is de dringende wensch van den Bisschop, dat alle kath. uitzendende vei- eenigingen in ons Bisdom hier in Haar lem met een bindend mandaat tot toetre- ding, aanwezig zullen zijn. Na 1 April a.s. zal, ingevolge de over eenkomst met Den Bosch, door uitzenden de vereenigingen in ons bisdom, geen uit zending meer mogelijk zijn noch van kin deren voor gezinsverpleging, noch voor j kolonievcrpleging over de centrale in Den Bosch. Dit zal voortan moeien gaan via het Centraal Bureau van de nieuwe dio cesane organisatie. Brabantsche R. K. Journalistenkring. Zaterdagnamiddag hield de Brabant sche R. K. Journalistenkring, onderafdee- ling van de Nederl. R. K. Journalistenver- eeniging, een ledenvergadering. Ditmaal kwamen de journalisten bijeen op de boven zaal van Hotel „Noord-Brabant" te Den Bosch. De opkomst was zeer bevredigend te noemen. In zijn kort zakelijke openings woord heeft de Kringvoorzitter, dc heer Jan Bruna, eenige mededeelingen van huis houdelijke» aard gedaan, waarvan vooral belangrijk was die, betreffende de defini tieve financieele stabilisatie van de onder af deeding. De heer Zwetsloot, redacteur van „De Gelderlander", leidde vervolgens het on derwerp in „Film en Katholieke Pers", daarbij meer speciaal behandelend de prak tische filmverslaggeving. Dc behandeling van deze in katholieke journalistenkringen zoo belangrijke kwestie was hierom alleen al zoo interessant, daar zij tot 'n uiterst geanimeerde gedachtenwisseling leidde, die verhelderend en verruimend werkte. Na afloop der vergadering, die niet lang duurde, omdat 'n journalist nu eenmaal ex officio aan langdurige bijeenkomsten een broertje dood heeftbleven de journalisten nog ©enigen tijd in prettigen ouderlingen kout bijeen, hetgeen de colle giale saamhoorigheid verlevendigde en verstevigde. De accijns op sigaretten. Maandagmiddag hebben de sigaretten- fabrikanten wederom vergaderd in Kras- napolsky te Amsterdam, ter bespreking van de ministerieele plannen inzake- de verhooging van den accijns. Naar wij vernemen hebben de fabrikan ten, die reeds eerder een onderhoud heb ben gehad met den minister, thans offi cieel kunnen vaststellen, dat het inderdaad in de bedoeling van den Minister ligt de hoogero banderollen kosten op het publiek te verhalen. Zooals men weet, hebben zoowel de pro ducenten als de winkeliers ernstig bezwaar gemaakt tegen een eventueelen opdruk op de banderolles of een ander kenteeken, waaraan het publick den ouderdom der sigaretten zou kunnen kennen. Getracht zal worden voor deze moeilijk heid alsnog een oplossing te vinden. Onder meer in verband hiermede zullen de fa brikanten zich nog schriftelijk tot den Mi nister wenden. LETTEREN EN KUNST MARIE VAN DER VIJVER HERDACHT De Haagsche afdeeling van de Ned. R. K. Vereeniging voor den Volkszang heeft gistermorgen de nagedachtenis van haar oprichtster en leidster, wijlen Marie "van der Vijver, op ©ven devote als indrukwek kende wijze gevierd. In de parochiekerk van het Allerh. Sa crament aan de Sportlaan, de kerk van den volkszang, vond te kwart over tien d'e Solemneele Liturgische Hoogdienst plaats voor de zielerust van haar die tot voor enkele dagen nog de albezielende kracht en liefdevolle leidster van boven genoemde vereeniging wSs. In ret kerkgebouw was de belangstel ling enorm, schrijft de „Res.", waaraan wij dit verslag ontleenen. Na het Evangelie sprak pastoor Duij- mel, die, gedreven door een gevoel van op rechten dank, voor deze herdenking, hot initiatief had genomen, vanaf de ambo eene rede, gewijd aan de zalige nagedach tenis van wijlen Marie van der Vijver, uit. Pastoor Duijmel herinnerde in den aan vang aan de geschiedenis van den dood van Juda's Koning Joram, waarvan de gewijde Boeken in 2 Kron. XXI 19:20 <u schrikkelijke taal verhalen: „Het volk brandde voor hem geen wierook, gelijk bij zijn vaderenhij ging heen zonder be treurd worden". Spr. noemde dit het droevigste graf schrift, wat maar denkbaar was, de scherp ste veroordeeling van iemand leven, het bewijs, dat zulk een leven zonder eenig nut, eer tot vloek dan tot zegen was ge weest. Daartegenover wensebt spr. hier het le ven dezer jonge vrouw, te wier zalige na gedachtenis thans deze plechtigheid plaats vindt, te stellen en brengt de diepe ver slagenheid, bij 't vernemen harer doods mare alom teweeg gebracht en de alge- meeen deelneming bij hare uitvaart en be grafenis betoond, nogmaals in herinne ring. Ook van haar uitgang mocht gezegd wor den „een groote menigte volks was met haar" (Luc. VI1-12). Voor een groot deel zal zulks ongetwijfeld het gevolg zijn van het tragische in haar onverwacht verschei den, en het zoo plotselinge van den dood van haar, die nog in hare volle levens kracht was, maar het overgroot deel dier belangstelling was toch op de eerste plaats voorzeker een uiting van leed en droefheid over hetgeen met liaar verloren ging, tevens getuigende van een dankbare hulde aan haar overtalrijke verdiensten, als het meest sprekende bewijs, dat. haar leven was ge weest: een zegen voor haar. In hoofdzaak wensefcte spr. te wijzen op haar groote liefde voor het kind. Moeilijk toch kon men haar ontmoeten zonder kinderen om haar verzameld; altijd was zij van kinderen vergezeld. Haar gul en steeds opgeruimd hart, naar zonnige 11 lach schonk zij in den loop der jaren aan dui zenden kinderen. Zij heeft dan ook zich ten volle in den dienst van het kind op geofferd, zelfs tot 't laatste oogenblik toe. Maar onder die kinderen waren er reeds vele in de periode van den rijpere jeugd; j wanneer de twijfel het jeugdige hart komt bestormen, de moeilijke jaren, waarin zoo velen God dreigen te verliezen. Dan roept spr. met verliet ting van stem uit dan vraag ik mij af, hocvelen dier kinderen deze thans overledene voor God heeft weten te behouden en voor den Heer wist te bewaren. Dat heeft deze vrouw gedaan; wat is zij dan ontzagelijk velen tot zegen geweest! Spreker denkt* dan aan Marie van dor Vijver's liefde voor de muziek, speciaal voor den zang, en brengt daarbij Guido Gezelle's dichtregelen: „Als de ziele luistert, spreekt het al een taal, dat leeft" in herinnering en wijst op de velerlei klankenmengeling, waarvan God's geschapen natuur is ver vuld. Spr. wijst dan op de lieflijkheid van den zang in aen huiselijken kring, maar boven al op de heiligheid daarvan in het Huis des Heeren. Want er wordt daaraan in onze dagen nog veel te weinig aandacht gewijd en het is vooral de verdienste geweest van cle R.K. Vereeniging voor den Volkszang, daarin merkbare verbetering le hebben ge bracht. Hier lag ook het zwaartepunt van de belangrijke verdienste van Marie van der Vijver, dat zij in deze stad den Volks zang op Katholieken grondslag heeft ge- sticht en daarbij door haar krachtdadig voorgaan zooveel bezieling wist te brengen. Met oprechte dankbaarheid gedenken wij in het bijzonder hier ook, hoe zij den litur- gischen volkszang in deze kerk zoovele ja ren heeft gesteund. Aan het slot van zijn indrukwekkende toespraak waarbij het overtalrijke ge hoor merkbaar onder den indruk was wees spr. nogmaals op de voortreffelijke figuur van van deze ontslapen pionierster voor den Volkszang. Majestatisch en plechtig golfde hierop het Credo uit zoovele honderden monden aangeheven, als een bezegeling van het zooeven aangehoorde door het kerkge bouwde slotzin „et vitam veuturi sae- culi" was een bruisende juichtoon gelijk. Na de Communie des priesters gingen talrijke leden van het Volkszangkoor ter H. Tafel. Diep onder den indruk verlieten allen na dezer indrukwekkendën morgen het kerkgebouw. Zij ruste in vrede. STADSNIEUWS BOND VAN KATH. JONGE MIDDENST. VEREENIGINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Algemeene Vergadering. Gisteravond vergaderde in het Eigen Huis van cle K. J. M. V. St. Peter Kanis, de -bij den bond aangesloten Kath. Jonge Middenstandsvereenigingen in-het Bisdom Haarlem. Op deze druk bezochte vergadering wa ren, behalvehet Bondsbestuur met den bondsmoderator, den weleerw. heer Rec tor Timp, nog aanwezig de afgevaardigden van Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Heemstede, Lisse, Delft, Schiedam en Rot terdam met hun resp. moderatoren cle wel eerw. heeren Pater E. Teppema uit Alk maar, Pater Alexander en Pater G. A. de Jorig, mod van Gonzagavereeniging (nog niet aangesloten) beiden uit Amsterdam, Rector Timp uit Haarlem; Kap. Agterof uit Lisse Kap. Gussenhoven uit Delft (nog niet opgericht). De K. J. M. V. St. Peter Kanis was vertegenwoordigd cloor de mo derator, Kap. Gudde, de heeren H Pierrot Jr., H. Engels, G. Beekman en W. Sand- mann, terwijl bovendien aanwezig ware* de heeren W. J. .Speller, hoofdbestuurslid van de R.-K. Onderwijzersver „St. Augusti- nus", P. J. M. v. Tetering, hoofdbestuurslid van de Hanze en A. J. Verkleij, hoofdbe stuurslid van den L. T. B. Om ongeveer acht uur opende cle bonds voorzitter, de heer Lohman uit Haarlem, de vergadering met den christelijken groet. In zijn openingswoord spreekt hij de hoop uit op een vruchtbare samenwerking, die mag leiden naar een gi'ooteren bloei der Kath. Jonge Middenstandsvereenigin gen. Op cle eerste plaats zijn wij Katholiek en op de tweede plaats jong. Hierdoor wordt onze actie bepaald. De heer Lohman eindigde zijn inleidend woord met de ver wachting kenbaar te maken, dat deze avond tot goede resultaten zal leiden. Hierna leest'de bondsseci-etaris, de heer Ophoff uit Amsterdam, de notulen vooi, die onveranderd worden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken is er een, waarin Rector Timp officieel als Boncis- moderator door Mgr. Aengenent wordt be noemd. Vervolgens geeft de bondssecretaris een overzicht van de cloor den Bond verrichte werkzaamheden, waaruit bleek, dat het Bondsbestuur niet heeft stilgezeten. De hierop volgende besprekingen waren gewijd aan de wenschelijkheid om in na der contact te komen met de Kath. Jonge. Midenstandsvereenigingen uit de andere Bisdommen. Rector Timp merkte op, dat men op het oogenblik in het heele land be zag is den Kath. Jonge Middenstand te organisceren en te reorganiseeren. Daar om vond hij den tijd zoo geschikt om mét elkaar in contact te komen. Ook aangaande een eigen orgaan werd van gedachten gewisseld. In beginsel was de vergadering niet tegen het bestuurs voorstel gekant. Meerdere vereenigingen wilden deze kwestie nog eens in een leden vergadering onder oogen zien, waartoe ook besloten werd. De kosten van een jaarabonnement zul len ongeveer 1.50 bedragen. De heer v. Tetering, als practisch zakenman liet zijn waarschuwend geluid hooren en spoorde hel bondsbestuur tot groote voorzichtig heid aan en adviseerde alleen dan te begin- i nen, wanneer de financieele basis kernge- Gemeeniclijke Aankondigingen De Burgemeester en Weihouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadorwig van tien 16cn IjVoruari 1931, ie vasigosteiïd de vol gende verordening: VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 15 April 1909 (Gemeenteblad No. 3), tot voorkoming van brand, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 23 Januari 1928 (Ge- meentebjad No. 1). Artikel I. Artikel 26 löd 2 wordt, gelezen als volgt: „Biwgeni.eoart.or en Wethouders bunnen, van dit verbod out heffing ver'.eeöen, doch slechts voor hoeveelheden, niet grooter dan 200 Liter, en onder de voorwaarden, welke zij tot voorkoming van brandgevaar noodig oordeelen." Artikel II. Artikel 27 lid 2 wordt gelezen als volgt „Het is verboden een der in de vorige alinea genoemde stoffen in of op een perceel voorhanden te hebben in een grootere hoé veelheid dan 5 Liter, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders en met in achtneming van de voorwaarden, welke dit College tot voorkoming va-n brandgevaar noodig oordeelt. Een vergunning, als hier bedoeld, zal alleen kunnen worden verleend voor hoeveelheden, niet grooter dan 25 Li ter, behoudens dat voor het voorhanden hebben van benzine in tankwagentjes ver gunning zal kunnen worden verleend voor hoeveelheden van ten hoogste 300 Liter.** Artikel III. Artikel 38 lid 1 wordt gele zen als volgt: „Overtreding van de bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van den 16en Februari 1931. De Burgemeester, A. VAN DE SAXDE BAKHUYZEX. De Secretaris. VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 23/26 Februari 1931, B, No. 444, (2e Afd.) G.S. No. 126, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het. behoort, den 3en Maart 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. VAN DE SAXDE BAKHUYZEX. Burgemeester. VAN S TM JEN, Secretaris. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentlus- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Dinsdag, Genootschap van den Stillen Omgang, St. Jozef-Gez. Ver., 8.15 uur. Woensdag, De Hanze, jaarvergadering „In den Vergulden Turk", S.30 uur. Woensdag, Lezing pater v Ooyen over China, Jeugdgéb'oüw Ma-ria-Gijzen- steeg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g -2 tot en met Zondag 8 Maart a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, tel. 807. zond was. Het bondsbestuur bleek zich reeds op dit zakelijke standpunt gesteld tc hebben. Het volgende punt van de agenda ver meldde de bespreking over een te houden Bondsdag. Het bondsbestuur heeft ge meend in Juni of Juli een massale Jonge Middenstandsdemonstratie te moeten ge ven in Haarlem. Bij deze gelegenheid zal Mgr. Aengenent van zijn belangstelling blijk geven. Het plan bestaat deze demon stratie in het Brongebouw in Haarlem te houden. Tijdens de Middagvergadering zullen verschillende eminente sprekers de belangrijkste punten der organisaties uit een zetten. Hierna een gemeenschappelijke maaltijd en lot slot een grootsch openlucht spel. Het bondsbestuur hoopt, dat alle le den der aangesloten vereenigingen op dien dag aanwezig zullen zijn en verzoekt de aanwezige vereenigingsbeturen hiervoor propaganda le willen voeren. Nadat van de rondvraag door verschil lende afgevaardigden nog gebruik was ge maakt, werd de vergadering door den bondsvoorzitter met den Christelijken Groet gesloten. Nieuw gebouw voor de Studentensociëteit „Minerva"? Blijkens de „Virtus Concordia Fides", het officieel orgaan van het Leidseh Stu denten Corps, heeft de president der so- citeit in een rede, ter gelegenheid van de diösviering er de aandacht op gevestigd, dat de reeds lang bekende ouderdomsge breken van het gebouw van de Sociëteit Minerva. thans zoo'n omvang hebben aan genomen, dat binnen afzienbaren tijd tot het bouwen van een nieuwe Sociëteit zal moeten worden overgegaan, In een ingezonden stuk schrijft de heer A. Visser in verband hiermede o.m. het volgende: Wanneer er plannen gemaakt moeten worden voor een nieuwe sociëteit, moet naar 't mij voorkomt ernstig'overwogen worden of het niet mogelijk is, om in sa menwerking en met steun van niet-Corps- leden te komen tot de stichting van één groot studentengebouw, dat zou herbergen een algemeene nlensa, een bibliotheek en eenige verenigingslokalen, waarvan één en waarschijnlijk het belangrijkste zou worden ingenomen door Sociëteit Minerva.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2