UIT DE OMGEVING TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 2 MAART 1931 DE LIjlDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Maart 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 766.7 te Akureyri. Laagste barometerst.: 742.8 te Röst. Verwachting tot den avond van 3 Maart: Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Toenemende bewolking, later weer regen of natte sneeuw. Temperatuur om het vriespunt des nachts, later iets zach ter. LUCHTTEMPERATUUR: 2.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 6.06 uur tot Dinsdagmorgen 6.20 uur. GEMEENTERAAD. Voorzitter de .burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren v. Es, v. Rosmalen en v. Kuivenhoven. Den heer R o m ij n wordt toegestaan ccn interpellatie te houden over de toe passing van de Zondagswet, welke inter pellatie in. een volgende vergadering ge houden zal worden. De agenda. Daarna wordt overgegaan tot behande ling der agenda: lo. Voorstel in zake het sluiten van kasgeld- leeningen, gedurende het 2e kwartaal 1931. Goedgekeurd. 2o. Voorstel tot verhuring van een 3-tal loka len van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht no. 9, aan de Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden. De heer Eikerbout merkt op, dat 't voor de daar repeteerende muziekver. wel moeilijk wordt om daar repetitie te houden. Wethouder (Splinter antwoordt, dat deze toestand tijdelijk is. Z. h. st. aangenomen. 3o. Voorstel: a. om een stukje grond, gelegen aan het ein de van de Zwijnhoornsteeg, niet meer voor den openbaren dienst bestemd te verklaren; b. tot verkoop van het sub a bedoeld stukje grond, aan H. Brandt. Goedgekeurd. 4o. Voorstel tot verkoop van een gedeelte berm met daarbij behoorende halve sloot, langs den Haarlemmertrekvaartweg onder Noordwij- kerhout, aan J Butot. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de verzekering op pre- mier-risquevoorwaarden van in het Stedelijk Museum „de Lakenhal" aanwezige of nog te plaatsen schilderijen en andere voorwerpen van waarde. Goedgekeurd. 6o. Voorstel in zake de instelling van een tweede commissie tot wering van schoolver- Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen cn tot leden van de Zuider-eommissie wor den benoemd de heeren D. Bosnia, P. G. Hocks, J. Schouten en N. B. Vreeburg (die reeds zitting hebben) en als aanvulling de heeren A. B. Mulder, H. v. Woudenberg en A. A. Wijmiobel. In de Noord er-commissie krijgen zitting de heeren W. F. de Bree, A. J. den Hollan der, J. H. A. Manders, C. Mulder en W. E. Wolvers, terwijl verder nog benoemd wor den de heeren N. v. d. Heuvel en G. J. v. d. Ploeg. Een kindertoeslag-kwestie. 7o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Nederlandschen Bond van Per soneel in Overheidsdienst, om aan de wed. H. Glasbergen—van der Nagel, vroeger dienst bode bij de openbare bewaarschool aan het Elisabethshof, alsnog kindertoeslag toe te ken- De heer Schiiller merkt op, dat B. en W. voorstellen dit verzoek in handen van het college te stellen ter afdoening. Hoe stellen B. en W. zioh voor, deze zaak af te doen'? In andere gevallen hebben zij een afwijzend standpunt ingenomen, hier ook? B. en W. stellen het voor, alsof deze dienstbode per uur weH uitbetaald, doch spr. ontkent dit; de dienstbode had een weekloon, was in vasten dienst en volgens spr .had zij sinds 1921 recht op kindertoe slag. Spr. dient dan ook een voorstel in om aan mej. Glasbergen alsnog een kinder toeslag uit te keeren over het tijdvak 1 Jan. 1921—5 Aug. 1929. Wethouder G o s 1 i n g a herinnert er aan, dat in 1921 besloten is, dat eventueele moeilijkheden door B. en W. zouden wor den afgehandeld. Nooit zijn B. en W. over hun beleid ten deze geïnterpelleerd. Het zou erg onbillijk zijn, indien de Raad zich nu ging opwerpen als een soort instantie van hooger beroep. Dat zou een stroom ontketenen van de-genen, die in de afgeloo- pen' jaren door B. en W. zijn teleurgesteld. Afdoening beteekent hier het eenig lo gische: handhaving van het eenmaal geno men besluit, omdat dit besluit geheel in overeenstemming is met de desbetreffende verordening. Afgezien van de vraag of deze dienstbode onder de regeling der kinder toeslag gevallen zou zijn als zij nog m dienst der gemeente zou zijn geweest, is doorslaggevend het feit, dat deze juffrouw reeds ontslagen was, toen in 1930 een uit breiding aan de regeling der kindertoeslag werd gegeven. De hoer Schiiller: Deze juffrouw viel reeds onder de kindertoeslag onder de oude regeling. Wellhouder G o s 1 i n g a betwist dat en meent, dat de beslissing hierover aan B. en W. moet worden overgelaten. De heer S c h 11 e r meent, dat de raad toch wel hét recht heeft te interpelleeren. Wethouder G o s 1 i n g aZeker, maar niet om zelfstandig een andere beslissing te nemen. De heer S c h 11 e r meent, dal de raad dat ïecht als hoogste instantie wel heeft. Hij beroept zich op den heer Wilmer, wiens bedoeling het indertijd niet anders kan zijn geweest, dan al het vaste personeel onder den kindertoeslag te doen vallen. De heer Wilmer heeft, toer- hij het desbetref fende voorstel deed, blijkbaar niet geweten, dat e>" r,og vast gemeentepersoneel was, dat niet onder de salarisregeling viel (z.g. los-vast personeel). De heer De Reede merkt op, dat er blijkbaar hiaten bestaan in de regeling van de kindertoeslag. Het onderhavige hiaat is blijkbaar aan de aandacht van B. en W. ontsnapte. Het college is evenwel bevoegd geweest om de maatregelen (e treffen, welke zij getroffen heeft. Het is onjuist nu achteraf oude koeien uit de sloot te halen. De heer Wilmer meent, dat de toe passing, zooals B. en W. dit gedaan heb ben, niet in overeenstemming is geweest met de bedoeling van de voorstellers der verordening, doch wel in overeenstemming met de letter van de verordening. Het is een juiste gedragslijn zich aan de duide lijke -tekst te houden. Hei zou misschien aanbeveling verdienen de tekst te wijzi gen, doch het is onjuist nu in een indivi dueel geval op een dergelijke wijze in te grijpen. (Wordt vervolgd). Societas Philologica Lugduno-Traiectina. Dc Societas Philologica Lugduno-Tra iectina heeft op Zaterdag 28 Februari haar 78e bijeenkomst gehouden te Utrecht onder voorzitterschap van prof. Vo-llgraff. Dr. C. Brakman sprak over luturna en de Dioskuren; hij schetste den aard van de in de Romeinsche mythologie zoo bekende tymph luturna en betoogde, dat de etymologie van haar naam, een com binatie van Etruskische en Indo-europee- sche elementen, bewijst, dat zij in werke lijkheid is de godin, die "bij de Diosku ren hoort. De cultus van deze vrouwelijke zoowel als van deze mannelijke goden is reeds zeer vroeg, waarschijnlijk reeds onder de Tarquinii, door Rome overge- Bij de op deze voordracht volgende be spreking bleek, dat men zoowel in lutur na als in de Dioskuren godheden heeft te zien van voor-Griekschen oorsprong. Dr. H. C. Beyen sprak over den Po seidon van Artemision: dit bronzen beeld, een origineel uit de eerste helft der 5e eeuw v. Ohr. t-oont opmerkelijke verwantschap met andere beeldhouwwer ken uit denzelfden tijd, die zeker prodoc- ten zijn der' Sicyonische school. Spreker brengt arg-umenten naar voren om aan nemelijk te maken, dat de Poseidon een werk is van den beeldhouwer Kalamis, en dat Kiinon, Miltiades' zoon, de opdracht gegeven heeft. Na de pauze volgde de bijdrage van prof. dr. D. G'ohen getiteld: Een petro- leumb.ron op Alexanders tocht. Zoowel Arrianus als Curtius en ook Plutarch us spreken van een wonderlijk verschijnsel, dat Alexander den Grooten en de zijnen op zijn tocht door het hedendaagsche Af ghanistan heeft getroffen. Uit de besohrij ving volgt met zekerheid, dat eenige pe- troleumbronnen bedoeld zijn. Gegevens betreffende de huidige situatie daar ter plaatse bevestigen volkomen de oude overlevering. Het voornaamste belang der zaak ligt echter hierin, dat zij op een sinds lang opgeworpen vraag een duide lijk antwoord geeft: er is nu geen twij fel meer mogelijk, of de plaats Bariaspe is dezelfde, die meestal Barka heet. Jubileum Mej. 0. Parmentier. Gisteren werd in i-n-tiemen kring het feit herdacht, dat Mej. O. Parmentier geduren de 12 1/2 jaar als boekhoudleerares verbon den was aan .de R.K. Vakschool voor Meis jes, Noordeinde 50 alhier. In een eenvoudige, maar spontane hul diging werd uiting gegeven aan de gevoe lens, die a lie, zoowel directrice, leerkrach ten, leerlingen als oud-leerlingen, voor Mej. Parmentier koesteren. Een der lokalen was voor deze gelegen heid smaakvol versierd en nadat de jubila- resse met. haar beide zusters per auto van haar woning was gehaald, werd door alle aanwezigen een enthousiast huldigingslied gezongen. Daarna werd het eerst, het woord gevoerd door de directrice Mevrouw van Oerle Nip per, die in zeer waardeerende woorden de groote gaven der juibiLaresse schilderde als leerar es-op voedster en collega: „Als leerkracht, want nooit heb ik an ders dan met enthousiasme over Mejuffr. Parmentier en de boekhoudlessen hooren spreken en daarvan zeer goede resultaten gezien." „Als opvoedster, want U bezit het talent om de leerlingen Liefde en belangstelling voor de lessen bij te brengen en helpt hen door Uw opgewektheid over de moeilijk heden van activa en passiva heen, terwijl Uw zeer schaars gegeven aanmerkingen tot groote ijver prikkelden." Als collega, want met Uw ruime levens opvatting is U voor de andere leerkrachten een prettige en eerlijke collega." Al dit goede mag en moet vandaag ge noemd worden en hiervoor grijpen wij gaar ne deze aangelegenheid aan. Na de wensch uitgesproken te hebben Mej. Parmentier nog jaren aan haar school werkzaam te mogen zaen, bood Mevr. van Oerle, mede namens de leerkrachten een blijvende herinnering aan. De WeLEerw. Pater Dolle namens het Bestuur herinnert aan het buitengewon van dit jubileum. Na dc directrice bent U dc eerste leerares die dit. jubileum viert. Wij feliciteeren U hiermede en spreken de wensch uit dat U nog ve'e jaren Uw krach ten aan deze school mag geven. Namens 't internaat werd door een der intérnen dank gebracht voor de genoten lessen terwijl bloemen werden aangeboden, vergezeld van de beste wenachen voor de toekomst. Ook werden de externe leerlingen in de gelegenheid gesteld van haar waardeering en genegenheid blijk te geven. Een der leerlingen was de tolk der overigen en bood namens allen een keurige bloemenmand aan. Vele telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen toonden onomwonden, dat ook de oud-leerlingen Mej. Parmentier en haar gezellige lessen nog niet vergeten waren. Na een kort dankwoord van de jubila- resse werd een kepje thee aangeboden en blpef men nog eenigen tijd gezellig te sa men. Voordracht Willem C. Brouwer over kunstinzicht. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van de verg. „Kunst in opvoeding en on derwijs" heeft Zaterdagavond in een dei- zalen van „Den Burcht", de heer Willem C. Brouwer een lezing gehouden over „Kunstinzicht". Het bestuur, gewaarschuwd door den ditmaal bijzonder grooten ver koop van entrée-kaarten, had de groore zaal besproken, doch moest ervaren, dat het plots^ling-opgekomen slechte weer, menigeen had thuis doen blijven. Deze nuhebben ongelijk gehad, 't Was zeer interessant. Na door den voorzitter, den heer van Dijk,'te zijn ingeloid, kwam de spreker ge tuigen van zijn inzichten, en zijn dieper schouwen in de dingen. Zoo wees hij er op, dat, nu de oorlog gepasseerd is, al het „oude".als „aanleiding, of voor beeld tot composeeren, heeft afgedaan, want dat de na-oorlogsche tijd een gansch ander karakter draagt dan de voor-oorlog- sche, en elk waarachtig artist, slechts het medium is van dien tijd waarin hij leeft. De kunstenaar van heden, dient zijn richting te kiezen, welke is voorbereid door de rede. Het humanitaire, het roman tische, en al het andere heeft afgedaan, en langs nieuwe banen moet er nu gedacht en gewerkt worden. Niet in oppervlakki- gen zin (al is oppervlakkigheid helaas ook een teeken van dezen tijd), noch in zoo- genaamdea democratischen of socialisli- schen zin, want kunst die zich vertroebelt tot menschelijk doel, is geen verheffing. Ook niet, door te volgen, de uitingen van weer „vroegere" menschen, zooals het werk van Congo-negers, ofBoedhisten. Slechts door zich open te stellen, tot zelf inkeer. Door te trachten, onbesmeurd op rechtwaarachtig te zijn. Want elk waarachtig artist poogt te geven „waar heid''. De rede is nu aan het woord, geba seerd op rythme en kleur. De betonbouw maakt het mogelijk, uitsluitend op rythme in te stellen, en heeft den kunstenaar be vrijd van de zoogenaamde klassieke formu les van verhoudingen. Het gaat er om, te trachten universeele schoonheid te schep pen. Schoonheid van geestelijke orde. De drang naar oprechtheid en breeder zien, is nu eisch. De beeldhouwer heeft zijn werk niet te hullen in een waas van ge heimzinnigheid, doch integendeel, in klare heldere kristallenvonn, (de subnaturelle geest, als van sneeuwvlokken). De mystiek van het universeele en niet de mystiek van het menschelijke. Synthetiseeren, abstra- lieeren, symboliseeren. Dat dit voor den algemeenen mensch, voorloopig onver staanbaar zal zijn, pleit ervoor. Zij, die in gewijd zijn in het diepere raadselschrift, zul len begrijpen. Aan de hand van meer dan 80 lantaarn plaatjes, gaf Willem Brouwer ons een kijk op ëenig werk der laatste vijftig jaren. Van Carlos Schwabe, die „Le Réve" van Zola illustreerde, in bijna symbolisch-gestelde teekeningen, af, tot aan het werk van beeldhouwers-van-nu. In duidelijke ontle dingen van de geprojecteerde beeldingen, bracht hij ons nader tot de hierboven ver klaarde begrippen. Toonde ons zoowel de zoogenaamde Fransche salon-kunst, die slechts het lijfelijke (zonder geest) gaf (ook Rodin, al was de Balzac, van hooger orde want geestelijke en diepe suggestie) als werk van Duitschers, en veel werk van den Serviër Ivan Mestrowitz. Hij poneerJe de stelling: „De waarde van kunst, is de waar de van de verwekte suggestie", welke stel ling, op alle kunsten (muziek, dichtkunst, architectuur enz.) van toepassing is. Ook werk van Nederlanders gaf hij, en hoonde heerlijk, enkeler decadente ziekelijke uitin gen. Frisch en gewijd werk van anderen gaf hij dan als tegenstelling. Ten gerieve van de vergaderden, had hij enkele plastiekva in de zaal neergezet. Een groot gevelbeeld van Neptunus, uit gevoerd in „Exotus", alsmede een maquet te van het standbeeld „Canisius", terwijl een levensgroot detail van den kop, mede de serene strakheid (kristal-vorm) aanwe zig was. Een prachtcollectie Fayence, in het aloude Perzische Turquoois (een vin ding van zijn zoon), stond op een afzonder lijke tafel, terw'ijl het bekende „Brouwer's aardewerk" ruimschoots aanwezig was. 't Zou Zondag en Maandag nog blijven staan. Na een hartelijk woord van dank, ein digde deze hoogst-leerzaone avond. Eerste-luitenant A. H. Weijns, van het Gde regiment veldartillerie alhier, wordt 9 Maart gedetacheerd bij de schoolmeet- afdeeling van het 2de regiment van het wapen te 's-Gravenhage, tot het volgen van een cursus in den terreinmeetdienst. De alhier tot semi-arts bevorderde stu dent L. C. Breebaart is bestemd tot of- ficie"r van gezondheid bij den geneeskun digen dienst der Koninklijke landmacht. Brand in de Aloëlaan. Bij het ter perse gaan van ons blad ver namen we, dat er brand is uitgebroken in perceel 27 aan de Aloëlaan, ten huize van W. Nader vernemen we, dat het vuur spoe dig door de brandweer mei een straal op de molorspuit is gebluscht. Ondertrouwd: G. Meijers jm. 23 j. en M. W. Leget jd. 25 j. N. de Vogel en A. S. Overmeer. J. Ruijter jm. 27 j. en M. C. Freeke jd. 23 j. Th. van West- broek jm. 22 j. en M. Springer jd. 21 j. M. L. Kurpershoek jm. 32 j. en A. C. Land man jd. 28 j. F. de Rooij wodr. 61 j. en M. Th. van Bottenburg jd. 46 j. L. S. G. Tan jm. 25 j. en M. C. C. Bader jd. JS j. S. van Oosten jm. 22 j. en J. Blansjaar jd. 21 j. S. Monteba jm. 24 j. en P. G. Laterveer jd. 19 j. OEGSTGEEST. De gladheid. Gistermiddag ongeveer half vier reed tengevolge van de gladheid van den Weg nabij Veldheim op den Rijks straatweg een motorrijder met zijspan, waarin een dame gezeten was en een heer op de duozitting in een langs dien weg ge legen sloot. Alle drie gingen geheel te wa ter en kwamen vol modder weder uit de sloot. Bij de familie Uitenboogaard werden zij van droge kleeren voorzien. De motor met zijspan werd door het personeel van de firma v. d. Ameele uit Oegstgeest met takels uit de sloot gehaald. De motor was defect en kon met verder. De motor met zijspan was vnog zoo goed als nieuw. LAATSTE BERICHTEN INWIJDING DER NIEUWE STUDIO'S DER K. R. 0. Radio-rede van den Aartsbisschop. Zooals gemeld zal Z. H. Exc. mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, de nieuwe studio's van den lvaiholieken Radio Omroep te Hilversum inwijden. De Aartsbisschop al daarbij voor de mi crofoon een rede uitspreken over de be- teekenis van de radio en de onmisbaarheid van een Katholieken Omroep. DE BENNEK0MSCHE MOORDZAAK. Hedenmiddag heeft do Hooge Raad vor- worpen het cassatieberoep van Jan Hoek, die in de Bennekomsche moordzaak door het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep is veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Zal Amsterdam afstand doen van het Paleis op den Dam? „Het Volk" meldt: Naar wij vernemen zou de regeering thans stappen gedaan hebben bij het gemeentebestuur van Am sterdam om le geraken tot oplossing van de paleiskwestie in dc hoofdstad. Zij heeft aan B. en W. van Amsterdam het voorstel gedaan, dat de hoofdstad af stand zou doen von haar rechten op het paleis aan den Dam. In ruil daarvoor zou de regeering be reid zijn om gedurende vijftien achter eenvolgende jaren aan Amsterdam een bijdrage van telkenjare één millioen gul den .te verstrekken voor den bouw van een nieuw raadhuis. Naar men zich herinnert, heoft ons raadslid mr. dr. G. van den Bcrgh eenige jaren geleden een voorstel ingediend om tegen 1 Januari 1930 het bruikleen door de regeering van het paleis-raadhuis op te zeggen. B. en W. besloten daarop een commis sie van rechtsgeleerden to benoemen, die zou moeten nagaan of Amsterdam inder daad gegronde, eigendomsrechten op het paleis-raadhuis kon laten gelden. De conclusie van* deze commissie luidde, dat het eigendomsrecht van Amsterdam op het paleis volkomen vaststond. In het licht dezer conclusie dient het huidige, voorstel der regeering bezien te worden. De weg langs de Gouwe. Vanwege het Prov. Bestuur van Zuid- Holland werd heden aanbesteed: Het maken van een verkeersweg langs de Oostzijde der Gouwe van Gouda naar Gouwsluis (gedeelte WaddinxveenBos koop), met afsnijding van in den Ooste lijken Gouweboord voorkomende bochten en andere bijkomende werken, één en ander onder de gemeente Waddinxveen, Reeuwijk en Boskoop. 't Laagst was ingeschreven door de N.V. Aann. Mij. v.h. Zancn en Verstoep te Gouda voor 1S7.900. Van een ladder doodgevallen. Hedenmorgen is de 16-jarige schilders knecht H. H. te Hilversum woonachtig, terwijl hij werkzaamheden verrichtte aan een perceel gelegen aan den Ouden Engweg aldaar, van een ladder ter hoogte, van 5 Vi M. gevallen en terecht gekomen op oen steenen terras. Hij was op slag dood. Het lijk is naar de Noorderbegraafpl 's over gebracht. Een steekpartij. In een café op den Zeedijk tc Amster dam zaten Zaterdagavond 'aal, twee be woners, vader en zoon, uit Noord-Schar- wotide. Voordien hadden zij elders al drank gebruikt. Andere bezoekers dio ook niet vrij van sterken drank waren, kwamen ook nog binnen. Er ontstond plotseling een woordentwist. De 55-jarige bewoner van BIOSCOPEN. Casino: Voor volwassenen. Luxor: Voor volwassenen. Trianon: Afgekeurd. Noord-Scharwoude geraakte hierdoor in opgewonden toestand. Hij verliet het café maar kwam dadelijk terug zwaaiende mol een groot knipmes. Hiermede stak hij twee personen. Een 27-jarige werkman werd in de buik getroffen een ander kreeg een messteek in het dijbeen, lntusschcn was de woesteling overmeesterd en aan de politie overgeleverd. De 27-jarige werkman werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand was hedenmorgen ernstig. TRAGISCH ONGEVAL BIJ HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN WALES Twaalf militairen verdrongen. BUENOS-AIR ES, 2 Maart (V. D.). Dc feestelijkheden bij de ontvangst van den Prins van Wales en zijn broer Prins Georcc op Argentijnsch gebied, zijn ver stoord cioor een tragisch ongeval. Het eerste gedeelte van de reis op Ar- gentijnseh gebied werd gemaakt van Cen- tinela over het dicht bij de grens gclegr i Llandqiiihui-meer. De boot nift de Engel- sche gasten werd begeleid door verschil lende andere vaartuigen, op een waarvan zich een militaire kapel bevond. Door een nog niet nader verklaarde manoeuvre werd de motorboot, waarop de kapel speelde, overvaren. Het vaartuig zonk onmiddellijk on twan> militairen, die niet meer gered konden worden, verdronken. SPAANSCH SCHIP GEZONKEN. Zeven opvarenden verdronken. PARIJS 2 Maart. (V.D.) Het Spaansche stoomschip „Commercio Lncra" is tijdens een hevigen storm ter hoogte van kaap l'enas gezonken. Van de bemanning zijn 7 leden verdronken. Een ander schip, dat zioh in de onmid- del'ijke nabijheid van het Spaansclie stoom schip bevond, kon tengevolge van den storm geen hulp verleenen. DE REGEERING VAN PERU GEVALLEN. Sanchez Cerro als President afgetreden. NEW YORK, 2 Maart (V.D.) Teneinde den burgeroorlog te voorkomen en te vol doen aan de eischen van leger «mi vioot, is generaal Luiz Sanchez Cerro als voorloopig president van Peru afgetreden. Onder voorzitterschap van den Presi leut van het. Hooae Gerechtshof, Elin-s. is «v*n nieuwe Militaire Junta gevormd, waarvan o.a. de chef va.n den Generaten Staf en de Opperbevelhebber van dc vloot deel uitma ken. De Junta, zal omimiddeMij.k in ordni'han deling treden met dc O'pstamlclir'gen in Arequipa en .in dc andere doelen van liet land. Het Mensjewiki-proces te Moskou. KOM NO 2 Maart. (\.D.) De ingenieurs1 Ramzin en Larijew, die in liet proces leg n de Industrie-partij zijn veroordeeld o:i thans hun straf uitzitten, zijn van Nisjni Novgorod naar Moskou overgebracht, wa ir zij als getuigen zullen worden gehoord, in het proces tegen do Mensjewiki. Dc voor malige leiders der Industrie-partij zullen hebben to verklaren of het juist is, dat zij van de Russische sociaal-democlratisoli'- partij de beschikking hebben gekregen over geldmiddelen ora de Sovjet-Unie tc bestrijden. W1SSELNOTEERINGEN A MSTE11DAM (Niet officieel). Berlijn fit) 20t/j Londen U.ll'l'-p New York 2.49.36 Parijs 9.7 l/jt- Brussel 34.77 Zwitserland 4H.0tU2 Milaan 13.«Hl/.*, Madrid 26.15 Oslo 66.69' '2 Kopenhagen (iO.ONi'Ö Stockholm 86.7 Weenen 55.02 Praag 7.38'j Boedapest 45 49 ROTTERDAM, 2 Maart. Vee. Aanvoer: 137"* varkens, 419 vette runderen, 239 vette kalveren, 238 schapen of lammeren. Prij zen per half kg.: koeien 4618. 3912 en 32 cent; kalveren 8085, 67.572.5 en 52.5—57.5 cent, schapen 40, 35 en 24—32 cent, lammeren 2026; varkens 21.5 21 en 20.5 cent. AMSTERDAM, 2 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd. 523 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 'le kwaliteit 92—102 cent, 2e kwal. 80—90 et., 3e kwal. 78 cent, mindere soorten 566(5 cent per kg. slachtgewicht; 115 melk- en kalfkoeien 280380 per stuk; 97 vette kalveren: 2e kwal. 86—95 cent en 3e kwal. 76—84 cent per kg. levend gewicht: 121 nuchtere kalveren 6—12 per stuk; 13 schapen; 800 varkens: Vleeschvarkens we gende van 90110 kg. 5051 cent, zware 1849 cent, vette varkens 4647 cent per kg. slachtgewicht; 129 paarden 80170 pe rsttik; Vijf wagens runderen uit Dene marken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3