Hatsjie! BINNENLAND ABD&SIB00P RECHTZAKEN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Saltend Jetty nabij Hull is het groote DEPOT VOOR OLIE EN SPIRITUS, Het bestuur van het Amsterdamsch gezelschap voor den STILLEN OMGANG dat 15 Maart a.s. in het bijzijn waarheen deze grondstoffen uit bijna alle deelen der wereld worden verscheept van Z. H. E, Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem in een plechtige herdenkingsvergadering in het Door middel van enorme buisleidingen is men in staat de olie of spiritus naar Concertgebouw te Amsterdam zijn vijftigjarig bestaan herdenkt. elke gewenschte richting te dirigeeren. EERSTE KAMER. Ir. Feber neemt zijn benoeming niet aan. In de vacature-van Voorst tofc Voorst was door het Centraal Stembureau be noemd tot lid der Eerste Kamer, het Tweede Kamerlid ir. L. J. M. Feber. Naar wij thans echter vernemen, heeft de heer Feber deze benoeming niet aan vaard. Zijn opvolger op de lijst is de heer F. L. D. Nivard, wethouder van Rotter dam. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Vergelijkende cijfers. Hieronder volgen de voornaamste gege vens over het buitengewoon lager onder wijs naar den toestand op. .31 December 1930. De tusschen haakjes geplaatste ge tallen geven de overeenkomstige cijfers naar den toestand op 31 December 1929. Scholen voor doofstommen. Het aantal scholen bedroeg 6 (6) met 849 (S19) leerlingen 6 (6) hoofden. 91 (89) onder wijzers en 19 (10) vakonderwijzers. Naar de richting waren deze scholen als volgt verdeeld: 1 (1) Prot. Christelijke school met 114 (108) leerlingen, 1 (1) hoofd en 13 (12) on derwijzers. 21 (2) Roomsch-Katholieke scholen met 248 (281) leerlingen, 2 (2) hoofden en 30 (30) onderwijzers. 3 (3) Overige bijzondere scholen met 451 (430) leerlingen, 3 (3) hoofden en 48 (47) onderwijzers. Scholen voor blinden. Het aantal scholen bedroeg 4 (4) met 235 (227 leerlingen, 4 (4) hoofden, 17 (16) onder wijzers en 25 (22) vakonderwijzers. De verdeeling dezer scholen, naar de rich ting was als volgt: 1 (1) Prot. Christelijke school met 48 (49) leerlingen, 1 (1) hoofd en 3 (3) onderwijzers. 2 (2) Roomsch-Kath. scholen met 78 (74) leerlingen, 2 (2) hoofden en 6 (6) onderwij zers. 1 (1) Overige bijzondere sokooi met 109 (104) leerlingen, 1 (1) hoofd en 8 (7) onder wijzers. Scholen voor zwakzinnigen. Het aantal scholen bedroeg 90 (83) met 8380 (7576) leerlingen. 90 (82) hoofden, 477 (428) onderwijzers en 53 (54) vakonderwij zers. Naar de richting waren deze scholen als volgt verdeeld: 48 (46) Openbare scholen met 5258 (5040) leerlingen, 48 (46) hoofden en 314 (297) on derwijzers. 12 (11) Prot.-Chr. scholen met 1032 (846) leerlingen, 12 (11) hoofden en 57 (42) onder wijzers. 26 (22) R.- Kath. scholen met 1947 (1565) leerlingen, 26 (22) hoofden en 97 (81) onder wijzers. 4 (4) Overige bijzondere scholen met 143 (125) leerlingen, 4 (3) hoofden en 9 (8) onder wijzers. In de gegevens der overige bijzondere scholen zijn die der twee Israëlietische scholen begrepen. Scholen voor slechthoorenden. Het aantal dezer scholen bedroeg 3 (3) met 231 (232) leerlingen, 3 (3) hoofden, 16 (16) onderwijzers en 10 (8) vakonderwijzers. De verdeeling dezer scholen naar de richting was als volgt: 1 (1) Openbare school met 98 (94) leer lingen, 1 (l) hoofd en 6 (6) onderwijzers. •2 (2) overige bijzondere scholen met 133 (138) leerlingen, 2 (2) hoofden en 10 (10) on- Icrw ijzers. DREIGEND CONFLICT IN HET LANDBOUWBEDRIJF. De werkgevers in Westelijk Noord-Brabant wenschen 20 pet. loonsverlaging. Confe rentie tusschen beide partijen. Te Roosendaal heeft Woensdagnamid dag een conferentie plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in den landbouw van Westelijk Noord-Brabant, zulks naar aanleiding van de aanzegging der werkge vers aan de arbeiders, dat de loonen per 1 Maart zullen worden verlaagd. Bij deze kwestie zijn aan 6000-tal arbeiders betrok ken. De vergadering werd geleid door den heer O. Coppens, die betoogde, dat de slechte tijdsomstandigheden een loonsver laging noodzakelijk maakten. Het voorstel der werkgevers-organisaties bevatte een loonsverlaging van 20 pet. Men wilde echter tezijnertijd de verlaging terug brengen tot 15 pet. met dien verstande, dat mochten de omstandigheden in den loop van het jaar verbeteren, of regeeringssteun afkomen, de loonen weer verhoogd, respec tievelijk hersteld zouden worden. De heer Loerakker herinnerde er aan, dat het bestuur van den R.-K. Bedrijfsraad zich heeft verklaard tegen loonsverlaging. Hij vestigde voorts de aandacht op het. feit, dat het tarwewetje voor een g oed deel is te danken mede ook aan den in vloed der arbeidersbeweging, hetgeen ook geldt voor den steun in het bietenbedrijf en het vlasbedrijf. En nu krijgen de arbei ders ter belooning 20 pet. loonsverlaging. Dit is irriteerend. Namens de drie arbei dersbonden, vertegenwoordigende 40.000 landarbeiders, wees hij het voorstel, als onaannemelijk, af. Wordt dit voorstel door de werkgevers doorgevoerd en daarmede de oorlog verklaard, dan aanvaarden de arbeiders de oorlogsverklaring. Waar de zaken zóó staan, is verder praten overbo dig, wijl hierop geen overleg te bereiken is. De voorzitter achtte het voorstel der werkgevers met de toezegging tot even tueel herstel, gezien de tijdsomstandighe den, zeer soepel. De boeren bedoelen geen oorlogsverklaring, doch samenwerking om de moeilijkheden te boven te komen. De heer Loerakker zeide hierop, dat de arbeiders ook samenwerking wenschen, maar dan moet de loonsverlaging juist worden teruggenomen. De arbeiders willen niet med werken aan hoogeren regeerings steun als loonsverlaging wordt toegepats. De vertegenwoordigers der socialisti sche en van de Chr. arbeidersorganisaties sloten zich hierbij aan. Nog breedvoerig werd van verschillende kanten de stand van zaken besproken, doch partijen kwamen geen duim-breed korter bij elkaar, waarom de heer Loerak ker opmerkte, dat van verder discussiee ren geen heil meer te verwachten was. Overeengekomen werd slechts 5 Maart als datum te bepalen, waarop over en weer het antwoord der organisaties moe' zijn in geleverd. Universitaire opleiding voor het notariaat. Door de Broederschap der Notarissen in Nederland' en de Broederschap van Can- didaatnotarissen in Nederland en zijn kolo niën is ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen te rapporteeren in zake de wenschelijklieid en de mogelijkheid eener universitaire opleiding voor het notariaat. Als voorzitter dier commissie zal fungee- ren de heer prof. mr. E. M. Meijers, hoog leeraar te Leiden; medeleden zijn de hee- ren P. J. A. Adria a, inspecteur der regi stratie en domeinen en candidaat-notaris, privaat-docent voor het fiscaalrecht te Am sterdam; F. H. Charbon, notaris te Amster dam, F. M. van Hasselt, candidaat-notaris tt 's-Gravenhage, en dr. Pb. B. Libourel, notaris te Delft, terwijl als secretaris zal optreden de heer R. Remmelts, candidaat- notaris, Koningingracht 113 te 's-Graven hage. Dat is GRIEP Het niezen is het eerste kentee- ken, dat er zich bij U bacillen hebben genesteld. Uw neus, keel en borst zijn de verzamelplaatsen. Drijf deze Griep-ver wekkende on reinheden uit Uw borst en voorkom dat ze zich in Uw longen vastzetten. Abdijsiroop houdt de ontwik keling en het verder razen van een Griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen, - uit te drijven, dank zij haar wonderlijk slijm- oplossende en zuiverende werking. Gij bespoedigt Uw Abdijsiroop- kuur door bovendien buitenshuis de nieuwe Abdijsiroop-Bonbons te gebruiken (60 ct. per doos). Het is Abdijsiroop in ..gestolden" vorm. Gemakkelijk onderweg mede te nemen. Verzachtend en hoest- stillend. Aangenaam van smaak. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken die ruw en rauw DE VOORAVOND VAN DEN KATHO LIEKENDAG. Opvoering van een mysteriespel in het Stadion. Naar thans kan worden medegedeeld, heeft het Amisterdaimsch Comité voor den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag het besluit genomen, om den vooravond van den Katholiekendag, den avond van Pink stermaandag, een bijzonder ka-rakter te doen dragen. Op dien avond toch zal in het Amsiterdamsch Stadion een mysteriespel worden opgevoerd. Een der motieven van dit spel is de her denking van het Mirakel van Amsterdam, waar het „Gez!schap van den Stillen Om gang" dit jaar zijn vijftig-jarig bestaan her denkt. Dit motief .echter is niet het- eenige, waar getraeht zal worden in dit spel in de vormen en den geest- van den nieuwen tijd de tegentselling tusschen de vernielende elementen van het heden en den overwin- nenden opma-rsch van het Katholicisme, dat vooral de jeugd aantrekt, uit te beelden. Uitvoerige bijzonderheden over het plan bunnen thans nog niet worden medegedeeld, doch zullen later volgen. De algemeene spel- leiding is toevertrouwd aan Paul Huf, ter wijl Willem Nieuwenhuis den tekst schijft. Door architect- A. J. N. Boosten uit Maas tricht i» reeds een tooneelbouw ontworpen. Op verschillende katholieke vereen! ringen, vooral op de jongere elementen uit die ver- eenigingen, zal een beroep worden gedaan om mede t-e werken. Al de nieuwste techni sche hulpmiddelen voor het- weergeven van geluid en voor de belichting zullen worden aangewend.' De ontwerpers van het plan stellen zich voor, dat deze vooravond van den Katholie kendag worden zal een groote eultureele manifestatie, zoowel van als voor het Kat holieke volk. Gezanten. Hava-s seint uit TSo de Janeiro: De heer Helio Lobo, gezant vap Brazilië te Montevideo, is' tot gezant te fs-Gravenhage benoemd. zijn In Uwkeel en Uw geheelegestel Ondervindt den gunstigen invloed. Wacht dus niet, doch neemt nog heden voor Uw Griep, Influenza, Bronchitis, hardnekkigen Hoest of Verkoudheid de beproefde en terecht zoo geroemde Akker's Per flesch van 230 Gr. FI. 1.50; van 500 Gr. FI. 2.75famille-flesrh van 1000 Gr. Fl. 4.50. Alom verkrijgbaar. 2418 Volgens de United Press is de benoe ming aanstaande van den heer Laurits Selmer Swenson, thans gezant van de Ver. Staten te Oslo, tot Amerikaansch gezant te 's-Gravenhage. Het Ned. Corresponden tie-bureau meldt, dat haar bij informatie is gebleken, dat dit bericht juist is. Pachtvermindering voor de Staats- landbouwdomeinen. Voor de staatslandbouwdomeinen, res- sorteerende onder het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, in de rent-ambten Niercaart, vpor zoover ge- legn onder Klundert en Zevenbergen Steenbergen en Zwaluwen is over het pacht-jaar 1929'30 een pachtkwijt-schelding van 50 pet. voor het bouwland toegestaan. Daar over het afgeloopen jaar de uitkom sten van de veehouders alsnog bevredigend waren, althans wat eventueel geleden ver liezen betreft in geen vergelijking ston den met de verliezen op bouwland, spe ciaal op suikerbieten en granen (de hoofd gewassen in de rent-ambten) geleden, werd voor de perceelen, welke vrijwel uitsluitend dienden voor de productie van veevoeder (gras- en Haverlanden), geen pachtvermin dering gegeven. De totale pachtvermindering over alle betrokken domeingronden in genoemde rentambten bedraagt, bij een gemiddelde pacht van 125 per H.A., ongeveer 29 pet. „Hsgz." De Zakelijke Bedrijfsbelasting te Almelo. Inde Donderdagavond gehouden Raads vergadering van Almelo heeft de heer Krabshuis (V.B.) een verklaring afgelegd namens den Y.B., waarin verzocht wordt, het voorstel door zijn fractie ingediend om tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbe lasting op het bedrijf over te gaan, van de agenda van deze vergadering af te voe ren, omdat naar aanleiding van de gehou den conferentie tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties het directe ge vaar voor loonkorting niet zoo dringend meer bestond. Z.h.s. wordfc aldus besloten. DE MOORD AAN DEN OOSTZEEDIJK TE R'DAM. (Vervolg). Daarna- is het woord aan den verdedi ger, mr. Kokosky uit Amsterdam. Het pleidooi. Mr. Kokosky wijst erop, dat deze straf zaak een unicum is. Van doodslag moet verdachte worden vrijgesproken en wegens schuld aan verduistering en valschhoi-d in geschrifte is getuige door de martelende preventieve hechtenis, martelend om het zielelijden dat verdachte nu al zoo lang in de cel ondergaat meer dan zwaar ge noeg gestraft. PI. brengt alle hulde en lof over de wijze waarop de advocaat-generaal, mr. Couvée zijn requisitoir .heeft, gehouden. Al kruisen wij hier de degens aldus pl. toch voegt het mij te meriioreeren, en met dank er van te gewagen, dat de advocaat-gene raal op de meest waardige wijze met groote scherpzinnigheid en zonder eenige animo siteit heeft geconstrueerd. Uitvoerig wijst spr. erop, dat hij veel per sonen in zijn pleidooi zal moeten noemen, voor dezen misschien veel onaangenaams zal moeten zeggen, maar in het onderling verband en samenhang vande feiten is het voor pl. onvermijdelijk tal van perso nen en zaken te moeten bespreken, maar hij wil niemand opzettelijk onaangenaam zijn. Als pk critiek heeft uit te oefenen, dan geeft het strafrecht hem als verdedi ger daartoe het recht, evengoed als het Hof zal moeten wikken cn wegen, wat hier door de getuigen is gezegd. Vooral heeft spr. het oog op de critiek welke hij moet uitzeggen op de groote fou ten bij het vooronderzoek. Pl. gaat dat voor-onderzoek uitvoerig na. Den ochtend na den moord pleiter hoorde het tot zijn razende verbazing 10 uur was alles opgeruimd. Niet de politie was daar aan den gang, maar heel kalmpjes klopte de werkvrouw de mat uit en deed het perso neel de rest van de opruiming, terwijl er niets opgeruimd had mogen worden. Niet dadelijk, maar eerst veel later, toen alles opgeruimd en opgepoetst was, heeft men er eindelijk aan gedacht, dat er scheikun digen moesten gaan onderzoeken. Het vest dat Lans aan had, werd aan een knecht cadeau gegeven en zoo waar in heb keukentjes, waar Lans vermoord was, ging men koffie zetten. P. wijst nog eens op het- gewichtige feit, dat iedereen bij en op de mat bloed gezien heeft en toch heeft men het niet noodig geacht van een zoo gewichtige aanwijzing als bloed, een foto te nemen. Streng criti- seert pl. het verzuim inzake het rapport- Brons, dat vergeten was bij de stukken te voegen en dat toch wel van belang was. Veel leed zou er gespaard zijn geworden, ook tegenover wie de critiek van pl. zal treffen, indien het vóóronderzoek naar behooren was geweest. Ook de proef met de politiehonden had op verdachte zelf nader ondernomen moe ten zijn geweest. Pl. meent dat het onder zoek door Comijs inzake de vijl in het kistje, zeer onvolledig is geweest, terwijl er took aan het kistje bloed kleefde. Comijs nam niet eens het kistje van zijn plaats. Zelfs toen hij het mesje vond in den pa- raplui'bak, gooide hij 't er weer in terug., omdat er geen bloed aan zatEr had ech ter wel meer aan dat mesje kunnen zitten. Later is er werk genoeg van het onderzoek gemaakt, maar het voor-onderozek deugde niet. Het onderzoek met den hond acht pl. van geen waarde. Immers heel het perso neel, èn Lans èn verdachte gebruikten door den dag dien handdoek en tal van menschen, die door het achterhek zijn uit gegaan zullen mogelijk dien dag den hand doek gebruikt hebben. Dat deze op het lijk gevonden is, beteekent niets. Een brief van den agent Brons (die ook in het bezit van het Hof is), gezonden aan

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9